)Doe méér met KAASf Burgemeester onthult eenvoudig monu ment op Begraafplaats te Sirjansland Ter nagedachtenis aan rampslachtoffers Burgerij loste een ere-schuld in (Van onze redacteur) Er staat een monument op de algemene begraafplaats te Sirjansland ter gedachtenis van hen, die by de stormvloedramp van 1 Februari 1953 om het leven kwamen. Het monument is geplaatst tussen de gra ven der rampslachtoffers, waarvan de plaats is afgezet met een carré van breedschakelige zilverkleurige kettingen. Het monument bestaat uit een afgeknotte kegel van Franse kalksteen, geplaatst op een sokkel. Aan de voorzyde van de kegel Is het wapen van Sirjansland in reliëf aangebracht. Ter linker- en ter rechterzyde van de sokkel zyn de namen der omgekomenen vermeld, terwul aan de voorzyde de volgende inscriptie is ingebeiteld: „Ter nagedachtenis van de rampslachtoffers van 1 Februari 1953 van de Sirjanslandse burgery". Het monument werd Zaterdagmiddag onder grote belangstelling, door burgemeester S. W. A. Laurense, officieel onthuld. motie-Groen. Een geval, dat zo sterk in het oog loopt, komt niet zo dikwijls voor. Wat wel dikwijls voorkomt is, dat bij het overleg tussen de minister en de bedrijfs- genoten succes wordt behaald. En dat kan heel wat betekenen. Een verschil van Vz cent op de melk prijs b.v. kan voor de boeren een verschil uitmaken van ongeveer f 25.000.000. De buitenwereld weet dikwijls niet, wat de Stichting voor de Landbouw heeft moeten doen om dit te bereiken. Dit werk van de Stichting voor de Landbouw, dat voor de boeren, tuinders en arbeiders zeer veel be reikt heeft, is nu door het Land bouwschap overgenomen. In de toe komst zal het Landbouwschap voor de belangen van land- en tuinbouw pleiten. Staande voor het monument hield de burgemeester een toespraak, waarin hij de totstandkoming van het monument memoreerde. Spr. schetste de dag der onthulling als een bijzondere voor Sirjansland, want het is goed dat op een der gelijke wijze, de grote moeilijkhe den, die de ramp met zich bracht, voor het nageslacht op zichtbare wijze worden vastgelegd. Men is hiertoe zelfs verplicht, aldus de burgemeester, want tegenover hen, die van ons gingen, hebben wij een ereschuld. Spr. prees het feit, dat er uit de verschillende moge lijkheden, die er lagen voor de op richting van een monument, die van het initiatief der eigen bur gerij is gekozen. Ingezien werd dat men zelf een offer moest brengen en dit vrije particuliere initiatief stemt tot dankbaarheid, evenals de spontane medewerking der bur gerij, die de noodzakelijke gelden bijeen bracht. Spr. hoopte dat het monument tot in lengte van dagen een hartelijk getuigenis zal afwer pen jegens hen die heengingen en hen die achter bleven. Door dit monument wordt vastgelegd voor de toekomst, dat de slachtoffers op gelijke wijze de dood vonden en op gelijke wijze worden geëerd. De burgemeester trok hierna het doek weg, dat het monument tot op dat ogenblik aan het gezicht onttrok en legde namens het gemeentebe stuur een krans neer aan de voet. Hierna sprak de voorzitter van het comité tot oprichting van het herinneringsmonument, de heer A. Heule, het woord, die dank bracht aan de burgemeester voor diens woorden en de onthulling. Hij ver welkomde de autoriteiten en ver dere aanwezigen en herinnerde er aan, hoe in de zomer van 1954 een tiental personen uit de gemeente het initiatief namen tot oprichting van een monument. De afgeknotte kegel, aldus spr., symboliseert de plotseling afgebroken levens der rampslachtoffers. De heer Heule dankte het gemeentebestuur voor de eerder gedane toezegging dat zal worden gezorgd voor het onder houd van graven en monument. Verder dankte spr. de firma Chr. Timmerman te Zierikzee voor de keurige uitvoering van het monu ment en de burgerij voor de be toonde offervaardigheid. Alle aan wezigen liepen hierna langs het monument en verlieten daarop in Oostenrijkse kanselier te Moskou Kanselier Julius Raab van Oos tenrijk, die Maandag in Moskou is aangekomen voor besprekingen over de vooruitzichten van een staatsverdrag voor Oostenrijk, heeft Dinsdag de eerste officiële bezoe ken afgestoken bij Sowjet-leiders. Hij bracht „beleefdheidsbezoeken" aan premier Boelganin en minister Molotof. Vandaag zal hij een be zoek brengen aan president Wo- rosjilof. alle rust en stilte de dodenakker. Sirjansland fheeft door oprichting van dit monument op waardige wijze eer betoond aan hen, die om kwamen in de rampnacht van 1 Februari 1953. Naar wij vernemen zal het te plaatsen monument op de begraaf- plaats te Oosterland Zaterdag 16 April a.s. worden onthuld. YERSEKE. De oesterkwekers in Yerseke hebben vorige maand 1.993.333 oesters verzonden, dat is ongeveer 400.000 meer dan in Maart van het vorige jaar. Toen werden er 1.540.939 verzonden. Nederland zelf consumeerde er vorige maand rond 100.000. De rest ging naar het buitenland. Het leeuwendeel van de export was voor België, dat er ruim 1.600.000 afnam. Engeland kwam op de tweede plaats met 170.000. MUZIEK Zierikzeese Oratorium Vereniging Naar wij vernemen heeft de Zie rikzeese Oratorium Vereniging het bekende oratorium „Paulus" van Mendelssohn Bartholdy in studie genomen. LAND- EN TUINBOUW Het Landbouwschap Dc belangen van de bedryfsgenoten Het Landbouwschap heeft tot taak de belangen te behartigen van de boeren, tuinders en landarbei ders in Nederland. Het gaat daar over spreken met de overheid; met de minister dus en met de ambte naren van het departement. Het gaat daarover ook spreken met de bedrijfschappen, waar immers heel wat maatregelen voor de boeren en tuinders genomen worden. Het Landbouwschap ~Üoet dit werk op dezelfde manier als de Stichting voor de Landbouw dit vroeger ge daan heeft. Enkele malen is het ook gebeurd dat er verschil van mening bleef bestaan tussen de regering en het bedrijfsleven. In deze gevallen is de Stichting voor de Landbouw naar de leden van de Tweede Ka mer gegaan. Zij heeft de belangen van de bedrijfsgenoten besproken met de Kamerleden. En in ver schillende gevallen is er dan nog heel wat bereikt. Dat is bijvoor beeld geweest toen kort na de oor log een groot aantal belangrijke wetten over de belastingen aan de orde is geweest. Een groot voordeel voor de boe ren heeft de Stichting voor de Landbouw indertijd kunnen berei ken, toen de Tweede Kamer de re gering gedwongen heeft f 86.000.000 bij te betalen voor de verschillende producten, waarvoor te lage prijzen waren vastgesteld. Dit zijn uitke ringen geweest tengevolge van de •KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Afscheid Ds. J. M. Barendrecht te Noordgouwe Wegens vertrek naar Zuiderwou- de en Uitdam (N.H.), waar hij een benoeming tot bijstand in het pas toraat heeft aangenomen, nam Zon dagmiddag, na een bijne 5-jarig verblijf, Ds. J. M. Barendrecht, af scheid van zijn gemeente Noord- gouwe. Als tekst voor zijn af- scheidspredicatie had Z.Eerw. ge kozen Daniël 4 34a: „Maar na verloop van de gestelde tijd sloeg ik, Nebukadnezar, mijn ogen op naar de hemel en mijn verstand keerde in mij terug". Na de predicatie voerden ver schillende sprekers het woord. Wet houder A. M. Geluk sprak namens de burgerlijke gemeente, ouderling M. Krijger uit Bruinisse namens de Classis, Ds. M. J. van Wijck uit Zonnemaire als consulent en na mens de ring, en ouderling C. Janse namens de kerkeraad, kerkvoogdij, notabelen en kerkelijke gemeente. Laatstgenoemde betrok ook mevr. Barendrecht in zijn dankwoord en liet Ds. en mevr. Barendrecht het 3e en 4e vers van Psalm 121 toe zingen. Ds. Barendrecht dankte alle spre kers afzonderlijk en richtte zich hierna tot de kerkelijke college's, de organist, de koster, de leiders der kerkelijke verenigingen en het onderwijzend personeel. Van de gelegenheid om persoon lijk afscheid van Ds. en mevr. Ba rendrecht te nemen maakten velen gebruik. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kolderveen (toez.): vicaris E. J. N. Kronenburg, Lut- telgeest (N.O.P.); te Sint Jacobi-pa- rochie (toez.): cand. P. C. Schoo- nenboom, Zutphen; te Zuiderwoude (bijstand in het pastoraat): J. M. Barendrecht, Noordgouwe, die dit beroep aannam; te Zoeterwoude (toez.): vicaris G. J. van Embden, Terneuzen. Aangenomen naar 's-Gravenhage (bijz. werkzaamh. onder Indische Nederlanders): G. van Haasen, hulppred. aldaar; naar Woudsend (toez.): vie. A. Meijeringh, Schoo- nebeek. Geref. Kerken Aangenomen naar 's-Graven- moer: cand. J. J. Lamme Jr., Haar lem; naar Appingedam: N. Koren- hoff, 2e Exloërmond. Bedankt voor Ferwerd: H. Moll, Midwolda (Oldambt); voor Heme- lum, St. Jacobiparochie, Oldeboorn en Oostvoorne: cand. J. J. Lamme Jr., Haarlem. Geref. Gemeenten Bedankt voor Zeist: M. Blok, Rot terdam-C. ZIERIKZEE. Donderdag 14 April half acht: Ds. G. v. d. Breevaart uit Hendrik Ido Ambacht. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 12 April. Aange voerd 6923 dieren, w.o. 1100 vette koeien en ossen; 2042 stuks ge- bruiksvee, w.o. 1214 t.b.c.-vrij; 45 vette kalveren; 188 graskalveren, w.o. 161 t.b.c.-vrij; 2732 nuchtere kalveren; 460 varkens; 90 biggen; 104 paarden; 2 veulens; 121 scha pen en lamineren; 20 weidelamme- ren; 19 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,60-2,80, f 2,38-2,58, f 2,00 -2,30; vette kalveren f 3,00-3,25, f 2,80-2,95, f 2,30-2,60; varkens f 1,84, f 1,82, f 1,78; slachtpaarden f 2,40, f 2,20, f 2,00. Prijzen per stuk: graskalveren f 400-300-225; nuchtere kalveren f 45-40-36; biggen f 62-52-42; scha pen f 135-125-90; lammeren f 120- 100-85; kalf- en melkkoeien f 1085 -925-750; vare koeien f 750-650-550 vaarzen f 775-625-525; pinken f 500 -400-300. Granen en Peulvruchten ROTTERDAM, 12 April. Binnen landse granen. Officieuze noterin gen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe (rode) op vochtconditie tot f 28,10; Voedergranen: zomergerst naar kwaliteit en vochtgehalte f 24,50-26, kalm; geschoonde ge droogde tot f 26,50; haver, naar kleur en vochtgehalte, vast, f 25- 26,25, extra blanke daarboven; rog ge, doorsneekwaliteit goed prijs houdend f 21,25-22,25; bakrogge f23,25; peulvruchten, kalm; groene erwten f 58; schokkers tot f 92,50; blanke bruine bonen tot f 52. Aardappelen ROTTERDAM, 12 April. Klei- aardappelen 35 mm. opw.: eigen heimers f 6-15; bintjes f 6,50-6,75; Alpha's f 5,50; Bevelanders f 9,- 10,50; Furore f 9-9,50; Rode ster f 15; Meerlanders f 7. Zandaardappelen: veldgewas f4 Voeraardappelen: f 3,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aard appelen op wagen, schip of auto. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I. 11 April. 3e klasse C: ODIO-Zierikzee 3-0; Virtus-BSC 5-3; DHV-HERO 0-2; RWB-VOAB 1-2; VES-WVO 5-1. 4e klasse F: Burgh-RKVVU 3-0; HSC '28-Halsteren 2-4; RSV-Zun- dert 4-1; Kaaysche Boys-De Schut ters 1-1; Steenbergen-Grenswach ters 3-3; S.C. Gastel-NSV 3-1. Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie 9 April. Ie,klasse: Rillandia I -MEVO I 6-1; Terneuzense Boys I-Arnemui- den I 2-1; Kapelle I-Wolphaarts- dijk I 3-4; Wemeldinge I-Colijns- nlsatse Boys J 1-2; Nieuwdorp I- VCK I 0-4. 2e klasse A: MEVO II-Nieuwdorp II 2-1; Krabbendijke II-Arnemui- dén II 2-2; Wolphaartsdijk Il-We- mèldinge II 1-9. KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor Zaterdag 16 April a.s. luidt: le klasse: Brouwershaven I-SVO WK I; DSS I-Unitas I; Renessë I- Zeemeeuwen I; Burgh I-Die Gou we I (6 uur). 2e klasse: Unitas II-DOSKO I; NO AD I-DES I; Zwaluwen I- Burgh II (6 uur). 3e klasse A: Zeemeeuwen II-Die Gouwe II (6 uur). KORFBAL Sefriewedstrijden S.V. Renesse Onder gunstige weersomstandig heden werden Maandag (2e Paas dag) de door de S.V. „Rtenesse" ge organiseerde seriewedstrijden ge houden op het fraaie, beschut ge legen, terreinencomplex in de na bijheid van de duinen. De publieke belangstelling was gx-oot en de aan wezigen hebben kunnen genieten van aardige wedstrijden, waarin het vaak aan spanning niet ontbrak. In de le klasse wist Zeemeeuwen I de eerste prijs te behalen met 13 punten, gevolgd door DSS I met 12 punten, Burgh I en Unitas I be haalden ieder 8 punten, waarna strafworpen beslisten en Burgh I de 3e en Unitas I de 4e prijs behaalde. In de 2e klasse bleek DOSKO I de sterkste. Zij won de le prijs met 10 punten. Velocitas I werd een goede tweede met 8 punten. Burgh II en Stormvogels I behaalden elk 6 punten. Strafworpen beslisten hier ten gunste van Burgh II, zodat deze de 3e prijs won. In de 3e klasse was NOAD II niet opgekomen. De Zeemeeuwen-reser ves werden hier eerste met 5 pun ten, Brouwershaven II tweede met 4 punten en Die Gouwe II derde met 2 punten. Na afloop vond in hotel „De Waerelt" de prijsuitreiking plaats, welke geschiedde door voorzitter J. de Wit en waarbij de prijswin naars een mooie beker, lauwertak of medaille in ontvangst mochten nemen. MOTORSPORT Elerzoekrit M.C. „Sparta" De eierzoekrit die de M.C. „Spar ta" uit Zierikzee op le Paasdag had georganiseerd mag, ondanks de ongunstige weersomstandigheden, goed geslaagd heten. Aan de start verschenen 21 voertuigen met in to taal 40 passagiers. De bestuurders moesten een route rijden, die door tekens was afgezet, welke men moest noteren en waarbij een ge middelde snelheid van 36 km. in acht genomen moest worden. De rit ging eerst door Duiveland en ein digde bij „De Schouwse Boer", waar 13 deelnemers arriveerden. De overigen hadden het doel niet kunnen vinden of hadden wegens het weer opgegeven. Na aankomst op „De Schouwse Boer" trok men te voet naar een afgepijld terrein aan de voet van de duinen, waar ca. 150 gekleurde eieren tussen de helm waren verstopt, welke mexx moest zoeken. Vooral de jongere passagiers hebben hier genoten, maar ook de ouderen wisten menig eitje op de kop te tikken. Hierna vertrok men gezamenlijk naar Zie rikzee, waar in het „Huis van Nas sau" de prijsuitreiking plaats vond. Voorzitter W. den Boer reikte de prijzen uit, welke ook uit eieren bestonden. Spr. herinnerde er aan dat deze zomer de clubcompetitie- ritten voor het kampioenschap zul len worden verreden. De uitslag van de rit luidt: 1. J. A. Lievense, 32 strafp.; 2. J. Meer- dink, 37 strafp.; 3. J. de Jonge, 47 strafp.; 4. Joh. Th. Gilden, 49 straf- pnt.; 5. C. H. Kuijper, 51 strafp.; 6. C. Kuijper*, 52 strafp.; 7. D. Geel hoed, 104 strafp.; 8. C. W. Verton, 106 strafp.; A. W. Laban, 116 straf- pnt.; 10. J. W. Boot, 125 strafp.; 11. C. Gilijamse, 133 strafp.; 12. J. A. Rotte, 138 strafp.; 13. L. Theunisse, 140 strafp. ADVERTENTIES JOHANNES KATER en TEUNTJE DOOGE hebben de eer U kennis te geven van bun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king D.V. zal plaats hebben op Woensdag 27 April te Oosterland. Kerkelijke inzegening om 2 uur n.m. in de Oud-Geref. Gem. te Oosterland door de Wel- Eerw, Heer Ds M. Mieras van Krimpen a/d IJssel. Eist (O.B.). Dorpstraat 88, Oosterland (Z.) Molenweg A 62 9 April 1955. Toekomstig adres Eikenlaan 75, Scherpenzeel (Gld.) Heden overleed, zacht en kalm onze beste zwager en oom de heer, WILLEM DE VISSER echtgen. van C. d. VISSER-d. KOK in de leeftijd van ruim 78 jaar. Apeldoorn, 8 April 1955. Eendrachtstraat 68 Names de Familie, M. DE KOK. Haamstede Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde en zorg zame Moeder, Mevrouw LIJNTJE JOHANNA BERMAN, Weduwe van M. van Rhee, in de ouderdom van precies 77 jaar Oud-Vossemeer, 9 April '55 Bruinisse, J. C. VAN RHEE A. S. VAN RHEE— BOUDELING Oud- Vossemeec. N. J. DE RJJKE— VAN RHEE M. J. DE RIJKE Publicatie Ned. Zuivelbureau - Den Haag Handig en heerlijk bij. Uw twaalf-uurtje Boeiend uitzicht, vroege bel, babyzorg, autoschrik en „Pasen Drie" Ais een lint slingert zich het te gelpad door het Domaniale duin gebied en men zit daar lekker uit de wind, zoals Eilandman heeft ge merkt op de lang niet stralende, maar toch vrij dragelijke tweede Paasdag, die heel wat mensen naar buiten lokte. Zwijgend stonden de dennen op de steile duinhellingen en soms op een top ontplooide zich daar het prachtige uitzicht over de duinen in de richting van de vuur toren en nog verder naar de hori zon de zee, waarvan het water le vendig bewoog onder de heldere voorjaarshemel. Fietsen noch brom mers mogen er op dit pad komen en men loopt er zo vrij als een vo geltje in de lucht. Een vriend van Eilandman had ook wel zin naar de duinen te gaan, om eindelijk weer eens het stof uit zijn kantoorjas kwijt te raken. Het wilde voor hem evenwel niet erg lukken, want reeds voor negen uur stond er een klein bedremmeld meisje aan de deur, met de vrien delijke - maar duidelijk tendentieu- se vraag of zijn dochtertje „al klaar was". Het dochtertje was bijna klaar met de ochtendboterham en natuurlijk is het gevolg geweest dat het bedremmelde wicht zich een dagje ophield in haar nabijheid. Nog geen half uur later komt buur man met de mededeling, dat hij toch zo dolgraag er eens uit wilde, maar met de baby was het wel erg GESPREKKEN VAN EILANDMAN moeilijk. De trip - per auto - zou niet zo lang duren en of nu de huurlieden voor die tijd op de baby zouden willen passen. „Jullie gaan er toch niet uit, is het wel?", vroeg buurman nog gewetensvol. Nee, buurman ging er niet uit, tenmin ste Zo tegen het etensuur stopte er zo maar opeens een auto voor de deur, waaruit achtereenvolgens pa, ma en vier spruiten tuimelden. Het bleek familie uit Rotterdam en het weerzien was bepaald hartelijk, vooral toen bleek dat de familie er op doortocht naar de duinstreek (maar de auto was al vol) er nog alles voor voelde even een aard appeltje mee te pikken. Toen het bedremmelde meisje was afgedropen en de baby van „hiernaast" weer onder de echte lijke bescherming was gekomen en de duingangers met veel laweit waren vertrokken, was het drie uur geworden, maar pa dacht er toch nog aan zijn aanvankelijke plan nen door te zetten. Bezig zijnde de banden op te pompen stopte er weer een auto, waardoor de familie prompt enkele schrikscheuten voel de, die aankwamen. Weer buitelde er een familie uit een thans geheel andere auto, die „even op door tocht" bij tante Mien en oom Kees kwam binnenvallen. De eigen kin derschaar werd weer verrijkt met vier andere kinderen, die naar har telust op de zolder aan het spelen waren, want het was op de duur toch wat fris in de wind. Rond zes uur vertrokken allen en pa heeft toen haastig een huishoudschort aangetrokken en heeft al het aan wezige serviesgoed - dat inmiddels vuil was geworden - voor zijn vrouwtje schoongemaakt. 's Avonds heeft Eilandman hem nog even gesproken. Hij lag kapot in zijn stoel en keek melkachtig naar de binnenkomer. Hij sliep al half, maar stoof op toen er gezegd werd: „Een Pasen drie zou toch niet gek zijn". Hij zei: „Ik ben ontzet tend dankbaar dat ik morgen weer naar kantoor kan". „Trots troonde ik tijdens de lunch altijd naast melkkan en botervloot", bromt de koffiepot. „Ik had daar mijn vaste plaats... tot Nescafé bewees, dat bet ook anders kan. Koffie-maaltijd Noem het maar gerust Nescafé-maaltijd! In het leven kan men nu eenmaal de klok niet terugzetten, beste koffiepot. Wie -de vele voordelen en het gemak van Nescafé heeft leren kennen, voelt niets meer voor de ouderwetse, omslachtige manier van koffiezetten. DE MEEST GEBRUIKTE OPLOSBARE Grote bussen voor ten minste 140 kofpen f9. SO CfjjJeinc-vrij f 11.35 KOFFIE TER WERELD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3