ORCAM f laSSSSJï JEUK 1! 1 °rcA"" zware shag! Vliegen bij vogels blijkt aangeboren maar het juiste zingen niet DOUWE EGBERTS Zwitsaletten D.D.D. Velen vonden Tweede Paasdag hun weg naar de Westhoek SNOEK Bruinisser kwekers tevreden over afgelopen mosselseizoen Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" Interessante lezing over allerlei vogelproeven Voor het eerst la 1955 kwam vorige week te Burgh de Vogel wacht byeen. Op deze vergadering werd het woord gevoerd door de heer J. Rooth, ambtenaar van Staatsbosbeheer, die veel wetens waardigheden vertelde over het gedrag van de Zilvermeeuwen. Een drietal vogelfilms werd gedraaid door de hoofdassistent van de Landbouwvoorlichtingsdlenst, dhr. van Liere. De belangstelling was uitstekend. Ook van buitenaf wa ren vele leden aanwezig, o.m. uit Rotterdam, Zierikzee, Zonnemaire Kerkwerve en Renesse. Dhr. Rooth begon zijn causerie met een vogelsociologische beschou wing en stond stil bij 't contact tus sen vogels onderling, door middel van geluiden, gebaren en zg. geu- rentaal. Vanuit een schuiltent zijn deze gedragingen uitstekend te ob serveren, Met behulp van films, voor het merendeel opgenomen door prof. N. Tinbergen en de heer Van Noordwijk, verduidelijkte de heer Rooth zijn lezing. Met vele voorbeelden lichtte spr. toe welke gedragingen van vogels zijn aan geboren en welke aangeleerd. In dit verband heeft hij onder meer proeven genomen met vogels, waarvan de eieren in een donzen slaapzak zijn uitgebroed en ge scheiden werden van de oude vo gels. Men constateerde dat vliegen aangeboren is, doch het juiste zin gen bij de meeste vogels niet. Bracht men een jonge zangvogel bij die van een andere soort, dan nam deze het geluid van 2ijn pleeg ouders over. De vogeltrek is weer wel een typisch voorbeeld van een aange boren drang. Bij verschillende soorten trekken de oude vogels n.l. het eerste weg. Geruime tijd daar na volgen dan de jongen en trek ken langs dezelfde route. enFrappant was ook de voedsel- proef met de jonge Zilvermeeuwen die zich alleen oriënteren op de rode vlek aan de ondersnavel van de oude vogels. Houdt men het jong een karton voor met dezelfde kleu ren als de snavel, dan reageert dit jong en bedelt prompt om voed sel. Weer ander proeven hebben aangetoond dat oude vogels wel hun jongen kennen, maar dat de eieren in het nest rustig verwis seld kunnen worden. Voor geluiden zijn vogels erg ge voelig. De nagebootste alarmroep wordt door alle vogels goed ver staan en de volkomen natuurlijke Ingezonden mededeling Niet krabben. De heidei vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. reactie van het wegkruipen volgt hier onmiddellijk op. Namens de aanwezigen dankte de heer N. H. Lysen de spreker voor zijn interessant betoog en ani meerde allen daarop aanwezig te willen zijn op 22 April te Zierikzee waar de Vogelwacht te gast is bij de Vereniging „Stad en Lande", om mee te genieten van de fraaie vo gelkleurenfilms van dr. Verhoeven te Antwerpen. Op de laatste schooldag voor de Paasvacantie heeft de heer Rooth te Renesse voor meer dan 80 kin deren, waaronder 4 klassen uit Noordwelle, de 3 films ook ver toond, uiteraard met ander com mentaar. Hij heeft de kinderen goed voorgehouden zorg te hebben voor de vogels en niet over enige weken alles uit te halen. Naar aanleiding hiervan deelde de secretaris der Vogelwacht aan meldingsformulieren uit voor de Jeugdvogelwacht en hoopte ook in deze dorpen op veel jeugdleden. RENESSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over Maart. Geboren: Elisabet Jacoba, d. van N. G. Fasol en A. van der Voorde. Ingekomen: A. de Munnik en ge zin uit Breda; D. Christiaanse en gezin uit de Noordoostpolder; L. J. Kloet en gezin uit Geertruiden- berg; A. L. Bruijnooge uit Noord welle. OCWERKERK Jaarfeest Vrouwen- en Meisjesvereniging Vorige week vierde de Vrouwen en Meisjesverenigingen alhier het jaarfeest. Na opening op de gebrui kelijke wijze werd gezongen Gez. 43, waarna de presidente mevrouw Doornenbal, voorlas Matth. 24 33 -50. Na de jaarverslagen werd de avond verder op genoegelijke wijze doorgebracht met zang, declamatie, hersengymnastiek e.d. De leden konden op gulle wijze worden ge- tracteerd. Na gezamenlijk zingen van Gez. 281 werd besloten met dankzegging. Plaats voor sportveld afgewezen Naar vernomen wordt is dezer dagen het sportterrein voor deze gemeente uitgezet. Het oog was ge vallen op een stuk grond ongeveer achter de Noorse woning van me vrouw de wed. J. Lonke. Dit ter rein is gunstig gelegen. Woningbouw vordert goed Dakhoogte bereikt Vorige week hebben de wonin gen op „Schippersbogerd" dakhoog te bereikt. Als gevolg van dit feit had de firma „Panagro" uit War mond de driekleur uitgestoken. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Rheumatische Pijnen slopen Uw krachten- Maar ze vreten ook in op Uw humeur en gesteL Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloed zuiverende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewanden trager werken. De zes minirale zouten van Kruschen bren gen ze weer op gang. Als dat ge beurt geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. OOSTERLAND Bijeenkomst Bejaarden-societeit Donderdagmiddag vond in de Conferentiezaal de laatste ouden van-dagen bijeenkomst plaats van dit seizoen. Deze laatste bijeen komst, die geheel in het teken van het naderende Paasfeest stondj was druk bezocht. Er werd door wika Keuchenius een Paasvertel- ling voorgedragen, die bijzonder in de smaak viel. Een dameszangkoor tje van de Chr. Vrouwenver. zong enige Paasliederen, terwijl Ds. Rad- stake memoreerde de gebeurtenis sen van het afgelopen seizoen. De opkomst was ook bevredigend, een bewijs, dat deze bijeenkomsten ge waardeerd worden. Z.Eerw. hoopte dat ook de komende winter weer druk gebruik van de bijeenkomsten zal worden gemaakt. De heer C. Bolle dankte namens de ouden van dagen voor al hetgeen wat voor hen was gepresteerd en vond het spij tig dat de samenkomsten niet het gehele jaar kunnen worden gehou den. Het was voor de oudjes een gezellig middag. Tot directeur van de Christe lijke Gemengde Zangvereniging „V.Z.O.S." alhier is benoemd de heer Rosenboom v. Renesse, zulks in de plaats van dhr. J. Schouls te Zierikzee. Een vergissing van het com munistische blad „Neües Deutsch- land" heeft in West-Berlijn aanlei ding tot veel hilariteit gegeven. Het Oost-Duitse blad bevatte nl. een ar tikel van een halve pagina van de hand van de „verdienstelijke volks dokter" Friedrich Warnecke, een afdelingschef van het Oost-Duitse ministerie van Volksgezondheid, die enige dagen tevoren naar het Wes ten was uitgeweken DOUWE EOBE»TS Blijvende haven voor S(.-Annaland Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het gemeentebestuur van St. Annaland doen weten, dat in de plaats van de, met het oog op de versterking van de zwakke plaat sen in Tholens zeewering af te slui ten havens St. Maartensdijk, Scher- penisse en Stavenisse, een nieuwe te allen tijde voor de scheepvaart te bereiken en overigens voldoen de grote haven te St. Annaland zal komen, alsmede een eenvoudige los- wal aan de mond van de Pluimpot (bij Scherpenisse). Man doodt zijn huisgezin In het bungalowdorp te Maas tricht heeft de Maastrichtse politie in de woning van het gezin C. aan de Minahassastraat Maandagmid dag omstreeks half één de stoffe lijke overschotten van de man, de vrouw en twee kinderen van vier en zeven jaar aangetroffen. Volgens de politie heeft de man vermoedelijk in een vlaag van waanzin zijn vrouw en kinderen gedood en heeft hij daarna de hand aan zichzelf geslagen. Zowel de man als de vrouw zou den reeds geruime tijd onder psy chiatrische behandeling zijn. Op last van de officier van jus titie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. P. van Mierlo, werden de lijken naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Finse, na 20 jaar ballingschap in Siberië terug In het Finse dorp Juvaeskylae is dezer dagen de 59-jarige mevrouw Siiri Waklin teruggekeerd, die twintig jaar in Siberië in balling schap heeft vertoefd. Zij was in 1932 met haar twee kinderen naar Leningrad gegaan om zich te voegen bij haar man die daar werkte. Na een paar jaar wil de zij naar Finland terug en tracht te zij clandestien over de grens te komen. Zij werd echter betrapt en veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf, waarna zij naar Si berië werd gezonden. Daar werkte zij twintig jaar op een kolchose, waar zij op het laatst een huisje, een koe, een varken en een paar schapen bezat. Zij heeft echter nooit ha ar man en haar kinderen teruggezien. Churcil) naar Sicilië Sir Winston Churchill, die de vo rige week is afgetreden als premier van Groot-Brittannië, is Dinsdag ochtend, vergezeld door zijn echt genote, per vliegtuig naar Sicilië vertrokken. Ingezonden mededeling Bestrijd UW PIJNEN met: Ingezonden mededeling VLOEISTOF Stad en Provincie ZIERIKZEE Begin van brand in Noordhavenpoort liep goed af Onvoorzichtigheid met vuur oorzaak Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee werd de politie gewaar schuwd dat een begin van brand woedde op de eerste verdieping van de Noordhavenpoort, waar een der plaatselijke padvindersgroepen haar clublokaal heeft. Door middel van de sirene werd de brandweer ge waarschuwd, terwijl ook een der politie-agenten zich onmiddellijk met het brandblus apparaat ter plaatse begaf. Het bleek echter dat bij aankomst het vuur reeds was gedoofd. Een ingesteld onderzoek wees uit dat die middag drie pad vinders zich aan het clublokaal hadden vervoegd waar zij de deur open vonden. Zij gingen naar bo ven, waar zij enkele werkzaamhe den verrichtten. In het lokaal bleek o.a. een bus met brandbare vloei stof aanwezig waaruit iets op de grond was gemorst. Om onverklaar bare reden hield een der padvin ders een brandende lucifer op de plaats waar de vloeistof (aceton) was terechtgekomen met het ge volg dat daar een steekvlam om hoog schoot, welke oversloeg naar de bus. Gelukkig had de jongen de tegenwoordigheid van geest de brandende bus beneden aan de trap te brengen, waar het vuur even la ter door de juist passerende heer Schot van de Nieuwe Haven met zand werd gedoofd. Ook boven was het vuur spoedig gedoofd. Schade was dan ook niet aangericht. Alleen was de vloer op enkele plaatsen zwart geblakerd. Een en ander is zodoende goed afgelopen, te meer daar dicht bij de plaats waar het vuur had gewoed een rieten mat was aangebracht ter afsluiting. Intussen is het betreurenswaardig incident helaas niet bevorderlijk voor een critiekloze houding ten aanzien van het gebruik der oude cultuurmonumenten door de pad vinderij. Evenwel heeft het er alle schijn van, dat het incident niet aan de leiding is te wijten, maar gevolg is van eigenmachtig optre den van enkelingen. VREEMDE INZET De Amerikaanse Federale Politie (F.B.I.) is op zoek naar de chauffeur Robert Brewer, die bij een partijtje poker te Houston (Texas) een lading van twaalf ton garnalen ter waar de van 12.500 dollar, die hij naar Detroit moest brengen, inzette en verloor. De vier winnaars poogden de garnalen in café's te Houston en Beau mont van de hand te doen, doch de F.B.I. wist nog 4.900 dollar van deze verkoop te achterhalen. Ook hier bleek de natuur achterop Zij gaf de eerste stoot tot eert dubbel succes. Nee, niet met biljarten, maar wèl met het witte truitje, dat ze aan heeft. Want door toedoen van die kleine vuilmaak-kampioen is haar moeder OMO gaan probe ren en natuurlijk is zij het blijven gebruiken. OMO werkt voor twee. Daardoor wordt in de eerste plaats het goed wérkelijk wit en in de tweede plaats vlekkeloos schoon. Met een ander was middel is slechts öf het ene öf het andere te bereiken. Ja, 't mag gezegd worden èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's OMO-schoon. Inderdaad kent alléén het moderne OMO het geheim van de z.g. dubbele waskracht, die èn wit wast, èn ook de koppige vlekken verdrijft. Vandaar het reeds beroemde „OMO voor de schoonste was van je leven!" O 247 B Vliegtuig stort neer bij Singapore 11 Chinese ambtenaren aan boord Ten Noordoosten van Singapore bij het Indonesische eiland Groot- natuna is een constellation neer gestort, aan boord waarvan zich elf communistisch-Chinese ambtena ren bevonden, die op weg waren naar de komende Afrikaans-Azia tische conferentie te Bandung. Het vliegtuig kwam neer in ondiep wa ter op een halve mijl afstand van de Westkust van het eiland. Het stortte neer en geraakte in brand. Drie bemanningsleden van het toe stel konden worden gered en gis termorgen werd de mogelijkheid geopperd, dat er nog drie overle venden zouden zijn. (Van onze redacteur) De Paasdagen met name dooi de betere weersomstandigheden de tweede Paasdag hebben op Schouwen-Duiveland een gezellige drukte teweeggebracht. Reeds vrij vroeg in de morgen maakten zich velen op om naar de duinstreek te gaan, om te genieten van de vrije natuur en eens te ontdekken hoe ver het Voorjaar reeds zijn intrede had gedaan. In de loop van de dag groeide het verkeer tot een flinke stroom fietsers, brommers, motor rijders en automobilisten, die de dag zo profijtelijk mogelijk wilden maken. Een groot deel van hen maakte een heen- en weertripje naar de stranden, waarop het evenwel nog vrij winderig was. Badpakken kwamen er uiteraard helemaal nog niet aan te pas, maar het was toch al fijn de koele voorjaarswind eens Ingezonden mededeling 'n Goed corset be hoeft niet duur te zijn. U slaagt reeds bij ons voor f 10,95 zonder buikband. Met buikband f 14,75 Komt U eens passen Zich balsr «n ooordillgv 60 APPELMARKT TELEFOON 424 door de haren te laten waaien. Be paald druk was het op de uitkijk toren bij het pompstation. Boven op de toren woei het hard, maai de meeste bezoekers hadden voor het altijd boeiend panorama wel een frisse neus o'ver. Veel werd er ook gewandeld door de dennen bossen van het Domein. VooraJ 't tegelpad bleek goede diensten te bewijzen, want hierdoor is een Do meintrip heel wat minder inspan nend geworden, terwijl men toch volop kan genieten van de groen- beboste duinhellingen en de uit zichten over het wilde duingebied en de zee. Ook in de Westhoek bleek de natuur achter in verge lijking met andere jaren. We von den Voorjaarsvroegeling, Honds draf en Herderstasje, maar vele Speenkruidplantjes waren nog maar goed en wel in de knop. Op luwe plaatsen in tuinen bloeiden echter de narcissen. Wilde narcis sen waren nog maar in de knop. Uitbundig bloeide onder Westen- Schouwen een border met helge kleurd tuingrut, dat een frisse toets gaf tegenover de nauwelijks uit gelopen bomen. Enkele warme weken zullen hier echter wonde ren kunnen verrichten.De vreugde om de schoonheid op deze tweede Paasdag was er evenwel niet min der om en de brede vlucht van de meeuwen boven het golvend duin landschap en het scharrelen van de Bergeenden op de kruintjes waren even zovele attracties na de Zondag, die zo weinig goeds voor spelde. Proeven en mosselzaadval te stimuleren FEUILLETON ^TERKER DAN DE HAAT In de Zaterdagmiddag in „Het Veerhuis" te Bruinisse gehouden vergadering van de visserijvereni ging „Algemeen Vissersbelang" deelde de voorzitter, de heer A. de Koning, mede, dat het afgelopen seizoen reden gaf tot tevredenheid, omdat ruim 600.000 tonnen con sumptiemosselen waren afgeleverd. De meeste kwekers leverden meer dan 100 pet. van hun capaciteitscij- fer en dit zal tot gevolg hebben, dat zij wier capaciteitscijfer in vorige jaren, wegens te weinig leveren, omlaag ging, thans weer op het oude peil zullen worden gebracht, althans procentueel zullen worden opgevoerd. Uit het kwekersfonds was f 3000 beschikbaar gesteld om proeven te riemen in het diepere gedeelte van de Waddenzee om de mosselzaad- val te stimuleren. Men kwam op deze gedachte omdat bij de kom- visserij palen en netten dikwijls zo vol mosselzaad zitten, dat zij bijna belemmerend werken voor de kom- vissers. Nu op de natuurlijke ban ken de laatste jaren weinig zaad- val voorkomt, wil men proberen, op dezelfde manier als bij de komvis- serij, maar nu met het speciale doel om mosselzaad te verzamelen, net ten en lijnen uit te zetten. De ver gadering juichte deze pogingen toe. Uitvoerig werd daarna gesproken over de mosselzaadvisserij op het Groninger Wad. De voorzitter sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het advies van de Adviescommis sie mosselen, om vervoer van mos selzaad van het Groninger Wad te doen plaats hebben met eigen sche pen niet was opgevolgd. Zeker 97 pet. van de Zeeuwse kwekers steun den dit voorstel, nu deed men toch de zin van de overige 3 pet. en gaf het vervoer vrij, ook voor grotere motorschepen. Een ongebreidelde visserij en een ongebreideld ver voer zal daarvan het gevolg zijn. Ook de vergadering betreurt deze gang van zaken en in de discussie die onstond kwamen tal van za ken aan de orde, die beogen ver betering te brengen in de tegen woordige gang van zaken, daar de voorzitter zijn zetel in de Advies commissie ter beschikking wil stel len als het advies, dat uit het be drijf gegeven wordt toch niet wordt opgevolgd. Zevibel werd genoemd als de vereniging die stappen zou kunnen doen om in het verVolg ad viserend op te treden. door H. van Heeswijk HOOFDSTUK 4 Vijf lange jaren Tijd is een begrip dat van diver se omstandigheden afhankelijk is. Veertien dagen kunnen kort en lang duren. Ze vliegen om, wanneer die veertien dagen vacantie zijn na een jaar hard werken: ze duren een eeuwigheid, wanneer men bijvoor beeld op een ziekbed ligt. Natuur lijk zijn 24 uren voor een zieke pre cies een etmaal, evenals voor de vacantieganger, maar de manier waarop men de tijd passeert doet hem vlugger of langzamer gaan. Nu zijn veertien dagen een be trekkelijk korte tijd; zodra men met maanden of jaren gaat meten wordt het anders. En geen mens, die nim mer gedurende een bepaalde tijd in een cel van de gevangenis heeft gezeten, kan zich indenken hoe lang één enkele dag kan duren. Was het te verwonderen, dat de vijf jaren van afzondering Antoon van der Velde een eeuwigheid toeschenen? Vijf jaren dag en nacht in een enge kleine ruimte van ruwe, rode ste nen, drie meter breed, vijf meter lang, met een glimpje blauwe of grijze of zwarte lucht door de zwaar getraliede of bijna geheel uit mat glas bestaande ramen. Vijf lange jaren, zestig maanden, twee hon derd zestig weken, achttienhonderd zes en twintig dagen. Ja, zo telt een gevangene. Hij begint met da gen, vervolgt met weken en maan den, steeds maar weer weken en maanden en langzaam rijen die maanden zich aaneen tot een jaar. Af en toe een jaar. Het leven in de gevangenis. Wie kan beschrijven welk een mateloze ellende, verdriet, wroeging en leed er binnen de gevangenismuren ge leden wordt, dag en nacht? Wie kan peilen, wat er in het gemoed van die duizenden mannen, die eens in hun leven een misstap hebben begaan, omgaat gedurende de tijd, dat zij in hun cel boeten voor hun misdaad? Misschien is de gevange nisdirecteur, de dokter, de geeste lijke en de bewaarder enigszins in staat te zeggen, wat er omgaat in de harten van al die maatschappe lijk gederailleerden. Want is het leven in een gevangenis eigenlijk nog wel leven? Neen, men leeft niet achter de tralies, men wordt ge leefd, omdat anderen het willen. Het begint bij de bel van zeven uur, het eindigt bij de bel van kwart voor negen. Tussen deze twee tijd stippen kan men slapen, als men slapen kan. Hoevele uren zullen er wakend worden doorgebracht op de harde stromatrassen? Zo was het leven van Antoon van der Velde gedurende zijn vijf jaren van afzondering; De laatste martel gang was de terechtzitting geweest. Ze had hem een eeuwigheid toege schenen. Nu was ook dit voorbij en de celdeur was achter hem gesloten. Hij was opgenomen in de rij der verworpenen, der geklasseerden, der getekenden. Hij was een hun ner, zonder meer, alleen nog met een metalen nummer op de ruige, bruine gevangenis jas. Opgenomen in het automatische gevangenisle ven: opstaan, eten, werken, luch ten, werken eten, slapen. Zes da gen in de week. En Zondags ver viel werken en kwamen daarvoor in de plaats de kerkgang en de ver veling. O, die vreselijke Zondag in de gevangenis, erger dan de zes an dere dagen der week tezamen. De stille uren, waarin men niet anders hoort dan de eentonige gang van de bewaarder en af en toe het gerin kel van een der celbellen, wach tende, ja, waarop. Tot de etensbel gaat misschien? Omdat de sobere maaltijden enige afwisseling bren gen in het gevangenisleven? Na de eerste dagen miste van der Velde zijn vrijheid, meer niet. De storm in zijn binnenste scheen ge stild, althans geluwd, want de meeste dagen zat hij stil voor zich uit te staren. Zwijgend begaf hij zich naar de luchtplaats en zwij gend keerde hij weer. Op de vra gen van de bewaarder gaf hij korte antwoorden. Het was alsof zijn ziel uit zijn lichaam was geweken en nochtans het lichaam leefde. Als een dode bewoog hij zich door de gangen, zonder uitdrukking op zijn gelaat. Hij liep altijd met zijn zelf de tred, keek niemand aan, zei te gen niemand wat, deed wat men hem beval, maar alles schijnbaar zonder besef. Het was alsof hij geestelijk verdoofd was, alsof zijn zintuigen de volle werking weiger den te doen. Zo begon voor hem het gevangenisleven. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2