DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Bruinisse garant voor aan 5 Mei-viering te besteden bedrag WOENSDAG 13 APRIL 1955 No. 17724 - llle Jaargang ZIERIKZEESCHMNIEUWSBODE ABONNEMENtEN Ell ADVERTENTIÊN Prill per 3 maanden bij «ooruilbetaling I 3,50, per week 27 cent." lone nummen 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15.cent per mm. Succesjes (ma* 15 mm) M,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE s Lange Nobelstraat A 171. Zierlkxee. Postbus nr 1. Telefoon* nr 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave- N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel. 309 Stichting „Het algemeen waarborgfonds voor de Middenstand" op komst Belast met uitvoering nieuwe credietregelingen De vier Centrale Middenstands bonden hebben onder auspiciën van het directoraat-generaal voor de Middenstand in het leven ge roepen de stichting „Het Algemeen Waarborgfonds voor de Midden stand". Aan deze stichting is de uitvoe ring toevertrouwd van de nieuwe credietregelingen, welke in de Middenstandsnota zijn aangekon digd. Het betreft hier met name het z.g. hypothecaire crediet, dat ten doel heeft de zelfstandige mid denstanders in staat te stellen zich te vestigen in de doorgaans dure nieuwe bedrijfspanden en het z.g, inrichtingscrediet, dat beoogt de zelfstandige middenstanders in de Russische gelukwens voor Eden De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotow, heeft Vrijdag Sir Anthony Eden geluk gewenst met zijn benoeming tot eerste minister van Engeland. Het telegram met de gelukwens van Molotow is op opvallende wijze in de Russische pers gepubliceerd. Waarnemers te Moskou, die op merken, dat het orgaan van de communistische partij, de Prawda, Donderdag de afgetreden Britse premier, Sir Winston Churchill, he vig heeft aangevallen en geen cri- tiek op Eden heeft geleverd, zijn van mening, dat een en ander zou kunnen betekenen, dat het Krem lin de opvolging van Churchill door Eden gunstig beoordeelt. Critiek op regering Eisenhower Adlai Stevenson, leider van de Democratische partij in de V.S., heeft in een radiotoespraak de po litiek van de regering in het Verre Oosten gecritiseerd. Hij zei dat de regering dreigementen uit, die zij niet bereid is in daden om te zet ten. „Deze veelheid van woorden heeft de vrienden van Amerika meer verontrust dan dat zij de vij anden ontmoedigd heeft", aldus Stevenson. De instandhouding der bondge nootschappen en het respect van de bevriende Aziatische landen wa ren voor Amerika veel belangrijker dan het bezit van een paar eilan den voor de Chinese kust. SINGAPORE. Een Indisch vlieg tuig met aan boord acht Chinezen, twee Poolse journalisten en een Vietnamees, is vermoedelijk ten Noorden van de kust van Noord- Borneo in zee gestort. Er bestaat weinig kans dat men de inzittenden zal kunnen redden. gelegenheid te stellen hun zaak in een nieuw pand op moderne en doelmatige wijze in te richten. De stichting heeft tevens tot taak de oprichting van branchewaar borgfondsen te bevorderen en deze desgewenst administatieve en cre- diet-technische assistentie te ver lenen. Op Dinsdag 19 April a.s. zal het bestuur van deze stichting officieel door de staatssecretaris voor mid denstandsaangelegenheden, dr. G. M. J. Veldkamp, worden geïnstal leerd. Ds J. J. Buskes Jr. terug uit Zuid-Afrika Onze visie op rassenvraagstuk niet juist Ds. J. J. Buskes Jr., die een reis van drie maanden door Zuid-Afri- ka heeft gemaakt en o.m. in Evan- ston (U.S.A.) een conferentie van de Wereldraad van Kerken heeft bijgewoond, is per m.s. „Zuider kruis" in ons land teruggekeerd. Bij zijn aankomst deelde hij me de, dat hij bij zijn bezoek speciaal aandacht heeft besteed aan het zg. rassenvraagstuk. Z.i. zijn de „in lichtingen, die wij in ons land ver krijgen, in het algemeen niet juist, waardoor onze visie op het gehele probleem beperkt is". Desondanks had hij bezwaren tegen bepaalde discriminaties van de gekleurde be volking. „De spanningen treden niet altijd aan de oppervlakte", aldus Ds. Buskes, „maar toch is duidelijk merkbaar ,dat de supprematie van de blanken, die men op velerlei manieren probeert te handhaven - o.m. door een geringe politieke in vloed van de kleurlingen - zal ta nen. Een apartheid van bevolkings groepen wordt door de historische en economische ontwikkeling in de toekomst onmogelijk". P.V.-actie weer gestart „Een heitje voor een karweitje" Van Dinsdag tot en met Vrijdag trekken de padvinders over het ge hele land er op uit voor de jaar lijkse actie „Een heitje voor 'n kar weitje". Deze actie is Zaterdagmiddag in geluid door een aantal bekende ra diomedewerkers, die met een draai orgel door Hilversums straten trok ken en voor een keer weer eens ge stoken in het oude padvindersuni form, de aandacht voor deze actie vroegen. Opgewekt draaiden ze wijsjes als die van de „Orgelman" en deden verder karweitjes als schoenen en bellen poetsen, spat borden wit maken, enz. Dit gebeur de evenwel niet voor heitjes, want de politie had in verband met de „Stille Zaterdag" een inzameling van geld of goederen verboden. Skitocht van Prins en Prinsessen Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben Paaszon dag ondanks ongunstige weersom standigheden - nevel en sneeuw buien - van de Damtalhütte uit een skitocht gemaakt op de 3.113 meter hoge Gamsspitze in het Silvretta- gebied van de Oostenrijkse alpen. Door twee skileraren begeleid be reikte het gezelschap in drie uur en drie kwartier de top. Na een korte rust begon men de afdaling. De tweede Paasdag heeft men wegens het slechte weer - er viel 50 cm. sneeuw - in de hütte door gebracht, daar aan skiën niet te denken viel. Collecte Stichting 1940-1945 (Ingezonden). De Stichting 1940-1945 deelt het volgende mede: In het kader van de inzamelings actie heeft de Stichting zich ge wend tot een groot aantal vereni gingen in den lande, met het ver zoek een bedrag te willen afzonde ren uit de verenigingskas ten bate van de Stichting 1940-1945 als gift van dankbaarheid voor de bevrij ding, waardoor ook het Nederland se verenigingsleven, hetwelk door de bezetter was lamgelegd, zich vrij heeft kunnen ontplooien. Zeer vele gunstige reacties ko men thans reeds dagelijks bij het hoofdbureau van de Stichting 1940- 1945, Heerengracht 527 te Amster dam, binnen. Natuurlijk is het onmogelijk ge bleken door afzonderlijke aan schrijvingen alle Nederlandse ver enigingen te bereiken. Mogen wij aan de besturen van de niet-aan- geschreven verenigingen vragen desondanks toch het besluit te wil len nemen tot het zenden van een jubileumgift aan de Stichting op het bekende gironummer 194045? Laat bp elke agenda van de eerst volgende vergadering van alle ver enigingen als eerste punt komen: Gift aan de Stichting 1940-1945. In de kerkzaal van 't Jeugdgebouw „Ethletho" te Bussum is een nood- televisiestudio opgericht, die het verlies van de afgebrande studio voor korte tijd zal kunnen vergoeden. - Onze fotograaf nam er Donderdag middag een kijkje. Gezien de activiteit die technici en spelers aan de dag legden werd er al weer op hoogspanning gewerkt en zullen de T.V.-kijkers in het land weinig van de geleden schade bemerken. 94009996999099999990949 6 9 O Bewijs diensten zonder er 9 op te letten aan wie en het O loon zal niet uitblijven. o O 00994440494499949999990 Het K.N.M.I. verwacht tot Woensdagavond: Overdrijvende wolkenvelden Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige Westelijke wind 14 April. Zon op 5.50, onder 19.36 Maan op 1.58, onder 10,02 Laatste kwartier 15 April 12 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 April 7.25-v.m. 19.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 April 6.57 v.m. 19.22 n.m. Doodtij: 17 April. Springtij: 24 April Vermist meisje blijkt vermoord In een dennenbos op de grens van de gemeenten Harderwijk en Er- melo is op tweede Paasdag het stof felijk overschot van de portierster van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, de 25-jarige mej. van de Vlegel, afkomstig uit Grijps- kerk, gevonden. Het meisje werd sedert Woens dag 6 April vermist. Alvorens die dag haar werk op het sanatorium weer te hervatten, was zij nog even per rijwiel uitgegaan. Toen zij niet terugkeerde, zijn de bossen in de omgeving van het sanatorium door het personeel van „Sonnevanck" en door militairen doorzocht, doch zonder resultaat. Direct na de melding van de vondst werd de politie te Ermelo gewaarschuwd. Deze zocht contact met de inspecteur van politie te Harderwijk. Gemeente- en Rijkspo litie gingen hierna op onderzoek uit. Zij vonden het stoffelijk over schot van mej. v. d. Vlegel voor overliggend. Volgens mededelingen van de politie is zij vermoedelijk na een voorafgaande worsteling met haar eigen halsdoek gewurgd. Gewijzigd wederopbouwplan aangenomen GOEDE VONDST Een mijnwerker in de staat Bolivar in Venezuela heeft in de rivier de Paraguay een dia mant van 695 karaat gevonden. De waarde werd geschat op f 2.000.000. Een heitje voor een karweitje of.... Murugan in Artis krijgt een grote beurt van een nieuwe (kleine) baas! „Wij ontdekken Amerika" Een dertigtal Nederlanders zal 11 April met de „Westerdam" in New York aankomen om „Amerika te ontdekken". Zij kwamen op dit idee door de AVRO-uitzendingen „Wij ontdek ken Amerika" van J. Niemeyer. De „ontdekkingsreizigers" die de ze tocht op eigen kosten maken, zullen de nieuwe wereld van Noord naar Zuid en van Oost naar West doorkruisen. Zij zullen onder meer New York, Detroit, Chicago, Salt Lake City, San Francisco en Los Angeles bezoeken. Onder hen be vinden zich twee blinden die na af loop van de reis een Amerikaans instituut voor herscholing van blin den zullen bezoeken. Brommers en motoren niet duurder De fabrikanten en importeurs van en de groothandelaren in rij wielen, bromfietsen, scooters en motorrijwielen, georganiseerd in de Nederlandse vereniging „De Rij wiel- en Automobielindustrie" (R. A.I.), van wie een aantal in het be gin van dit jaar reeds prijsverlagin gen bekend heeft gemaakt - voor al voor de goedkopere rijwielen - hebben thans het besluit genomen de huidige prijzen van de door hen in de handel gebrachte merken dit seizoen niet te zullen verhogen. Deze vrijwillig tot stand geko men afspraak heeft de instemming van het ministerie van Economi sche Zaken. President Eisenhower is ern stig bezorgd over het feit, dat tal rijke „eechnische militaire gehei men" in het bezit van de Sowjet- Unie zijn gekomen, als een gevolg van publicaties in de V.S., zo heeft de perschef van het Witte Huis, Hagerty, bekend gemaakt. De Britse Raad van Kerken heeft de Russische kerken uitgeno digd, een delegatie af te vaardigen voor een bezoek aan Engeland ge durende de eerste twe weken van Juli. overgenomen, waarmee open plaat sen kunnen worden opgevuld in de straatwand aan de Molenstraat In de Zaterdag gehouden verga- verkeer is ontstaan als gevolg van oostzijde, de Schoolstraat Oostzij- dering van de gemeenteraad van ramp en herverkaveling, waarbij d6) Kerkstraat Westzijde en Kerk- Bruinisse waren alle leden tegen- de haven van Bruinisse als aan- straat Oostzijde, woordig. voerhaven wordt gebruikt. Ge- Aan de Bouwkas Noord Neder- De voorzitter, burgemeester H. K. dacht is aan éénrichtingsverkeer in landse Gemeenten zal een ontwerp Michaëlis, deelt mede, dat een ver- de Kerkstraat, een algeheel wacht- WOrden gevraagd voor een geschikt zoek tot ontslag is ingekomen als verbod voor de Nieuwstraat, een al- woningtype van 240 m3. onderwijzer aan de Lagere school geheel wachtverbod voor de beide jjet ter tafel komende plan voor alhier van de heer M. van Immer- delen van de Korte Ring en een een dergelijke woning vindt aller- zeel, in verband met zijn benoeming stopverbod voor een gedeelte van wege instemming en de voorzitter als hoofd der Openbare Lagere de Beursstraat. Het verkeer van de zal trachten nog meer herbouw- school te Dreischor. De heer van Rijksweg naar de haven zal dan zo- plichten te verkrijgen. De 12 wo- Immerzeel verzoekt dit ontslag per als nu over het Kerkplein en de ningwetwoningen die met premie 1 Juli a.s., ook de gemeente Drei- Oudestraat (Houtstraat) worden ge- zuuen mogen worden gebouwd, schor heeft daarop aangedrongen, leid. Het verkeer van de haven moeten worden aanbesteed in een maar besproken wordt dat hierdoor naar de Rijksweg via Beursstraat aaneengesloten blok, zodat opvul de moeilijkheden voor Bruinisse en Kerkstraat. Nadat een en ander ung van gaten in 'de bebouwing groter worden, daar een nieuwe is besproken, waarbij aandacht is hiermede niet mogelijk is. onderwijzer wellicht eerst per 1 besteed aan de weegbrug aan de jjet gewijzigde wederopbouwplan September in betrekking zal ko- Verlengde Beursstraat, wordt het heeft in de gemeente geen bezwa- men. Tot het einde van het lopen- plan met algemene stemmen aan- ren ontmoet, althans heeft bij de ter de cursusjaar zal men dan een tij- vaard. visie ligging niemand bezwaren in- delijke kracht moeten vinden. Door de Herverkavelingscommis- gediend. Ook de raad gaat er nu Van het feestcomité voor de 5- sie wordt gezocht naar een geschikt mede accoord. Mei feesten is een verzoek ingeko- terrein voor een uienloods en sor- De rekening 1952 wordt voorlopig men voor het verkrijgen van sub- teerinrichting voor de heer Jac. van vastgesteld met een voordelig saldo sidie tot een bedrag van f 750. den Berge. Zij meent dit gevonden van f 7278,60. De voorzitter van het feestcomité, te hebben in een terrein achter de secretaris C. H. van der Linde, zet betonfabriek van de heer Griep, De rondvraag, nader uiteen, dat eigenlijk bedoeld die daardoor zou kunnen uitbanen gij de rondvraag wijst de heer is een garantie tot een bedrag van naar de Dorpsweg. Ook de heer van Gilst er op, dat in andere ge- f 750. Griep zou dan zijn terreinen nog meenten voorschotten worden gege- De heer van Gilst kant zich tegen kunnen uitbreiden. De raad gaat ven op uitbetalingen wegens loon- het toekennen van geld uit de ge- met de plannen van de Herverka- derving in verband met herhalings- meentekas. Hij zag liever een gees- velingscommissie accoord, met de oefeningen. Bruinisse is volgens de telijke herdenking dan een feeste- stem van de heer van Gilst tegen, heer van Gilst een der weinige ge lijke hehdenking, gezien de offers Deze spreekt er zijn verwondering meenten die dit nalaat. Na bespre- die de bevrijding heeft gekost. Hij over uit, dat van den Berge zelf king wordt besloten ook in Brui- herinnert er aan, dat de kolentoe- niet in het plan is gekend. Hij nisse deze voorschotten te geven, slag over de maand April niet meer meent te weten dat deze de sor- echter eerst nadat de betrokkene kan worden uitgekeerd omdat de teerloods op een andere plaats wil heeft gezorgd, dat een werkgevers middelen ontbreken. bouwen. Onderhandelingen hier- verklaring aanwezig is. De andere leden zijn van mening, over dienen echter te worden ge- Het schilderen van de interieurs dat een collecte moet worden ge- voerd met de Herverkavelingscom- van de woningen in het nooddorp houden, aleer gemeentegelden voor missie en vallen buiten het kader geeft voor de bewoners veel onge- de feestviering worden aangewend, van de raadsbesprekingen. rief. De heer van Gilst vraagt en maar dat in elk geval moet wor- In verband met aan te leggen verkrijgt toestemming om overtol- den gezorgd, dat de schoolkinderen nieuwe straten en de rioolwaterzui- jjg meubilair tijdig te doen opber- om wie het uiteindelijk gaat, krij- veringsinrichting zullen grondaan- gen jn leegstaande woningen, onder gen wat ze op deze dag toekomen, kopen moeten plaats vinden tot een garantie dat de gemeente nooit aan- Gedacht is bv. aan tractatie van bedrag van ruim f 23.000. Na enige sprakelijk zal kunnen worden ge beide scholen, terwijl de kinderen discussie en de garantie dat tuin- sie)d voor zoele raken van voor- actief zullen deelnemen aan het grond beschikbaar wordt gesteld werpen. feest (kinderspelen, enz.). Met de voor hen die hun volkstuin hier- Qok vraagt de heer van Gilst stem van de heer van Gilst tegen door moeten missen, wordt aldus aandacht voor het incasseren van wordt besloten de gevraagde ga- besloten. de huur van de Leeuwenbuurt. Na rantie tot een bedrag van f 750 te Door de heer S. J. P. Jumelet zal enige bespreking wordt een huur- verlenen. een garage met bovenwoning wor- prijs van f 1,50 per woning, inclu- Zonder hoofdelijke stemming dcn gebouwd aan de Nieuwstraat. sief waterleiding, billijk geacht, wordt besloten toe te treden tot de De daarvoor benodigde vergunning De heer van den Berg vraagt gemeenschappelijke regeling betref- tot overschrijding van de achter- naar de herbeplanting in de ge- fende de behandeling van gemeen- gevelrooilijn wordt verleend. meenten. De Heide Mij. zal 18 April telijke personeelsaangelegenheden. Zonder discussie wordt accoord met haar werkzaamheden hier be- Voor een bedrag van f 10 per jaar gegaan met wijziging van de werk- ginnen. biedt lidmaatschap van deze ver- zaamheden van de Centrale Dienst, De heer van Vessem vraagt aan- eniging vele voordelen en werkbe- jn verband met afwikkeling Oor- dacht voor het afsteken van sloot- sparing ter secretarie. logsschade. kanten langs de fietspaden aan de Nlei.wp vrrkPersreècHntr Premieverlening woningverbete- Dorpsweg, tot afvoer van overtoi ls leu wc verkeersregeling ring en won{ngSphtsing, in verband lig regenwater. Door de Kon. Ned. Toeristen- met de subsidie uit het Terlingen- Op verzoek van de heer Hooger- bond A.N.W.B. is een regeling ont- fonds wordt toegekend aan: W. heijde zal aan de tonnenlegger de worpen, om het verkeer in de ge- Schrier, A. A. Bal en J. Hage. Me- heer Beekman, worden verzocht zo meente goed te doen functionneren, dedeling wordt gedaan over afwij- spoedig mogelijk te beginnen met speciaal de route van de haven zing van een aanvrage. herstel van het steiger aan het ein- naar de Rijksweg Zijpe-Zierikzee Door de gemeente kunnen een de van de Lange Dam. Hierna slui- vraagt de aandacht nu een zo druk vijftal herbouwplichten worden ting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1