Slachtoffers van bioscoopbrand te Sclessin ter aarde besteld DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het „Nationaal bevrijdingdag Comité viering 5 Mei 1955" Het personeel van lagere publiek rechterlijke lichamen ZATERDAG 9 APRIL 1995 No. 17723 - 111e Jaargang ZIERIKZEE SCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTIÉN Pfijs par 3 maanden bij vooruitbetaling i 3.50, per week 27 cent' Losta nummert 10 ct Vertchijnl Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjet (ma*. 15 mm) I 1,» per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1689 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstroal A 171. Zleriktee. Postbus nr 1, Telefoon 'nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zleriktee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel 309 Droeve plechtigheid bij de Zuiderburen Velen werd de ontroering te machtig Ook de Belgische minister van Arbeid, Troclet, sprak woorden van troost tot de nabestaanden, waar bij hij in het bijzonder het meisje Rombouts herdacht dat twee kin deren uit de vuurzee redde om daarna bij een derde poging zelf om te komen. Ook sprak hij over het leed dat de familie Majerus treft, die drie kinderen in de ramp verloor. Hierna werden de stoffelijke res ten der slachtoffers onder het ge gil der sirenes der omliggende fa brieken en langs een bevolking die haar emotie de vrije loop liet, naar hun laatste rustplaats overge bracht. Straalvliegtuigen doorklief den de blauwe hemel op dat ogen blik in een laatste afscheid. Onder grote deelneming van de ztydc der Luikse bevolking, zijn Donderdagmiddag de 39 slachtof fers van de bioscoopbrand te Scles sin ter aarde besteld. De kisten met de stoffelijke res ten van de 22 kinderen en 17 vol wassenen, die opgebaard stonden In de gemeenteschool te Sclessin en waarop familieleden Ingelaste foto's hadden geplaatst, waren des mor gens reeds bedolven onder een schat van bloemen en duizenden wenende mensen brachten hier een laatste groet aan de slachtoffers. Overal hingen de vlaggen halfstok en hadden de winkels hun rollui ken neergelaten. Nadat de gouverneur der pro- vlncie en de burgemeester van President Eisenhower heeft Ougree-Sclessin de vertegenwoor- Donderdag de Parijse overeenkom- «ESTcSïïSïS? SÊ aangaande de herbewapend Kerkhofs voor de familieleden der van een souverein West-Duitsland omgekomenen een rouwdienst. Het getekend, koor van het groot-semenarie te Luik verleende hierbij zijn mede- i werking. Verscheidene vrouwen werd de ontroering te machtig en zij moesten door leden van de ge neeskundige dienst worden wegge voerd. De Italiaanse ambassadeur bracht vervolgens de gevoelens van smart der Italiaanse bevolking over en hij las een boodschap voor van de pre sident aan Koning Boudewijn. Toen hij zijn landgenoten in het Itali aans toesprak maakte zich van deze een grote emotie meester en ver scheidene onder hen verloren het bewustzijn. Churchill Amerikaans ereburger? De Amerikaanse Democratische senator George Smathers zal het Congres vragen Sir Winston Chur chill, als dat wettelijk mogelijk is, ereburger van de Ver. Staten te maken. Smathers gelooft, dat er een precedent voor het verlenen van het ereburgerschap bestaat, aangezien indertijd de markies de Lafayette Amerikaans ereburger is geworden wegens zijn grote ver diensten in de onafhankelijkheids oorlog tegen Engeland. Centraal orgaan dat leiding geeft HONDSE HULDE Het was de eerste maal dat de kringgroep Amsterdam en Omstreken van de Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Duitse herdershonden met een twaalftal honden naar Wormerveer ging om twee le den van de vereniging een uit zonderlijke verrassing te be reiden. Na voltrekking nl. van het huwelijk van mej. W. Be versluis uit Wormerveer en de heer D. Teer uit Zaandam ver liet het echtpaar lulde toege- blaft door hun viervoetige vrienden, die een erehaag voor de ingang vormden, het ge meentehuis te Wormerveer. Deze bijzondere hulde genoot ook van de zijde van het pu bliek een grote belangstelling. Ter opheldering van reeds ont stane en ter voorkoming van nieuwe misverstanden heeft bet „Nationaal comité viering Bevrij dingsdag 5 Mei 1955" aan de col leges van burgemeester en wet houders een circulaire doen toe komen. Daarin wordt er nog eens op gewezen, dat de regering uit sluitend contact heeft met het „Co mité viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955", welk comité onder de be scherming staat van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden. Dit comité staat onder voorzitterschap van de heer M. A. Reinalda, oud-Commlssarls der Ko ningin in de provincie Utrecht, en wordt daarom ook kortheidshalve dikwijls „Comlté-Reinalda" ge noemd. Van dit nationale comité, dat met Instemming der regering spontaan is opgericht om te trachten overal in den lande te komen tot een waardige en stijlvolle viering van de aanstaande Bevrijdingsdag, tien jaar na 5 Mei 1945, maken instan ties en organisaties deel uit, die geacht worden het Nederlandse volk in al zijn geledingen te ver tegenwoordigen. Het comité organiseert - buiten de herdenking in de Nieuwe Kerk te Amsterdam - zelf niets, doch treedt uitsluitend bemiddelend en stimulerend op. Het gaf een boekje met richtlijnen en suggesties uit, voor het organiseren der feeste lijkheden in elke gemeente. Daarbij is het voorstel gedaan om alle eventuele inzamelingen of baten van welke organisatie ook ten goe de te laten komen aan de Stich ting 1940-1945, de enige instelling die de zorg van alle nabestaanden van slachtoffers der bezettingsja ren op zich heeft genomen. Een be scheiden bureau werd ingericht te Amsterdam (adres Galerij 21, Am sterdam, tel. 65690 en 65182). Dit bureau organiseerde „oriëntatie- dagen" en gaf een viertal werkbla den uit met voorbeelden en sug gesties voor versiering. Binnenkort zal aan alle gemeenten een affiche worden gestuurd. Geen enkele op dracht werd gegeven voor een rijm prent, boekwerk of een voorwerp, dat tegen vergoeding zou kunnen worden verspreid onder de school jeugd of de gehele bevolking. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 400OOOOOOOOOOOOoooOOOOO O O O Iedereen is te benijden, die iets bezit waarvoor htf offers c kan brengen. O 6 Hel K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Weinig verandering in temperatuur Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk nog wat regen of mot regen en hier en daar mist; in de loop van de dag enkle verspreide opklaringen; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en West; weinig verandering in tem peratuur. 10 April. Zon op 5.59, onder 19.29. Maan op 23.32, onder 6.49. 11 April. Zon op 5.57, onder 19.31. Maan op onder 7.24. 12 April. Zon op 5.54, onder 19.33. Maan op 0.29, onder 8.08. 13 April. Zon op 5.52, onder 19.34. Maan op 1.18, onder 9.01. Laatste kwartier: 15 April te 12.00. HOOGWATERSTANDEN Geen mijnwerkers- staking in Roergebied De staking, waarmee de 500.000 mijnwerkers van het Roergebied hadden gedreigd, Is definitief af gewend. Tussen vertegenwoordi gers van de mijnen en de vakbon den is Donderdagochtend te Bonn een overeenkomst tot stand ge bracht. De mijnwerkers eisen ho gere lonen. De bijeenkomst te Bonn was ge organiseerd door het ministerie van Economsche Zaken en door een ver tegenwoordiger hiervan gepresi deerd. Russische lente- manoeuvres in Oost-Duitsland Volgens de anti-communistische „Strijdgroep tegen onmenselijk heid" en het „Comité van Vrije Ju risten" houden Russische troepen in Oost-Duitsland, in het gebied tussen Wittenberg, Halle, Saksen- Anhalt en Oebisfelde nabij de zöne- grens, lentemanoeuvres. Voor de troepenbewegingen zouden de Oost-Duitsers dagelijks 120 goede rentreinen beschikbaar moeten stellen. Voorts wordt de aankomst ge meld van bijna duizend Sowjet- tanks van het type T-34 in Oost- Duitsland. Ter bescherming van deze militaire transporten zijn bij de grote spoorwegknooppunten be langrijke afdelingen politie gele gerd, aldus genoemde anti-commu nistische organisaties. Donkere vlek op Mars waargenomen Het Lowell Observatorium in de Verenigde Staten heeft Donderdag avond bekend gemaakt foto's te hebben gemaakt van een donkere vlek op Mars, die naar schatting een oppervlakte heeft van 800.000 vierkante kilometer. Volgens één der astrologen van het observatorium, dr. Slipher, is de donkere vlek, sinds zij zestien jaar geleden voor het laatst op een gedetailleerde foto werd vastgelegd, over een van de beroemde ver meende kanalen getrokken. „Het betreft hier een volledige verandering van dit gebied", ver klaarde de astronoom. Hij voegde eraan toe dat als de vlek wordt veroorzaakt door plantengroei, de grond op een of andere manier een verandering moet hebben onder gaan, waardoor plantengroei moge lijk is geworden. Sir Winston Churchill heeft Koningin Eliza beth II zijn ontslag als premier aangebo den. - Deze telefoto werd gemaakt tijdens de laatste zitting van het kabinet, waarbU de grijze staatsman als president optrad. We zien hem hier te midden van zijn mi nisters. ZIERIKZEE: 10 April 5.12 v.m. 17.35 n.m. 11 April 5.41 v.m. 18.06 n.m. 12 April 6.19 v.m. 18.36 n.m. 13 April 6.49 v.m. 19.07 n.m. BROUWERSHAVEN 10 April 4.39 v.m. 16.57 n.m. 11 April 5.09 v.m. 17.31 n.m. 12 April 5.46 v.m. 18.05 n.m. 13 April 6.19 v.m. 18.42 n.m. Springtij: 9 en 24 April. Doodtij: 17 April. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Per 31 Maart 1955 stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zie- rikzee ingeschreven 78 mannelijke werklozen. Hier stonden tegenover 327 aanvragen van werkgevers. Voor vrouwen bedroegen deze ge tallen respectievelijk 97 en 27. Er was zowel vraag als aanbod in de verschillende branches. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Binnenkort wordt begonnen met uit' voering van kleine restauratiewerken Drang geconstateerd behouden schoonheid te bewaren zijn in bewerking voor restauratie van kerk en toren te Serooskerke en de kerk te Dreischor en het woonhuis „Het Anker" te Haam stede. Veel zorgen heeft „Stad en Lan de" - met twee leden vertegen woordigd in de Commissie Slot „Moermond" - met vertegenwoor- In het verschenen jaarverslag genheid echter gaat voor oude ge- digers van andere stichtingen en 1954 van dp Vereniging Stad en bouwen; daarom zijh kleine res- verenigingen, om aan het slot een tauraties als restauratie drie gilde- nieuwe bestemming te kunnen ge- Lande van Scüonwen-Dniveland p00rtjes en renaissance poortje in ven. Verwacht moet worden dat wordt in eerste Instantie gewezen de Sint Domusstraat nog niet ge- van de leden en allen die de op de ingrijpende wijziging die het schied. Tot hiertoe waren voor res- schoonheid minnen binnenkort een landschap ondergaat als gevolg van tauratie hiervan geen arbeidskrach- offer Yoor dit doel zal worden Se~ de grote cultuurtechnische werken V Herinnerd wordt verder aan de die In uitvoering zijn. De volgende Evenz0 ging het met stoephekken, algemene- en zomervergadering en opmerking is dan ook als een ver- deurknoppen, bovenlichten en der- de Decembervergadering. Het le- zuchting: „Degene, die op het eiland gelijke kleine zaken, die niet uitge- dental onderging geen noemens- RPhorPn en iretoeen is weet zich voerd konden worden, omdat het waardige veranderingen. Achter- llVZ+lJz tl nr LTren 7 arbeidskrachten ontbrak. uitgang in ledental door vertrek en vaak niet meer te orienteren zon- ^lles is in plan gereed en zeer overlijden werd gecompenseerd met der een deugdelijk stel kaarten van binnenkort zal met het werk kun- nieuwe leden. In de vacatures Vrie- de toestand ln oude en nieuwe nen worden begonnen. sendorp van Renesse, Lysen en ten Kate werd voorzien door benoeming vorm Onderhanden zijnde restauraties van de heren W. P. L. Bakker, L. 7nwpl in Stad als dom ziin ln- Vermeld worden de restauratie Kouwen en J. Viergever. Tot slot eriiDende veranderingen op te mer- van de Gasthuiskerk, de kap van wordt de hoop uitgesproken dat het ken aldus vervolHt het verTltg het stadhuis, het Tempelierenhuis nieuwe en het oude tezamen uit- Talrijke vriendelijke huisjes, door voorbereiding van de stads- eindelijk een harmonie zullen vor- de watervloed gesloopt, moeten P°orten, de voltooiing van de kerk men, waardoor de oude roem van verdwijnen. Het bestuur ziet dan te Oosterland, de vordermg van de het edand ook in de toekomst zal ook in zulke gevallen de nieuw- kerkrestauratie te Noordgouwe, het bestendigd blijven De rekening hnnw met bezoredheid tegemoet begln van de basllicale kerk te sluit met een batig saldo van wanT o^k in de nfe^wboinv ^omt Brouwershaven. Voorbereidingen f 1196,63. tot uitdrukking de aanpassing aan de economische richtlijnen. Een voorbeeld hiervan is de 47 m. hoge graansilo, die Oostelijk van de stad zal verrijzen. De vraag is dan ook inmiddels klemmend wat moet overwegen, de economische uitbui ting of de schoonheid van stad en landschap. Enerzijds is er voor de vereniging slechts de mogelijkheid riLniï |I^,'onrz^heêvtr?mteI.evi'lI De minister van Binnenlandse 1955 - de uitkering mede berekend len voordoen op het gebied van de Z*ken heeft onder de aandacht der wordtovertet bedrag van deikin- nieuwbouw, anderzijds moet erkend gemeentebesturen gebracht, dat de g kinderbijslag waarop dat vele ontwerpers streven naar Raad voor de Burgerlijke R(jks- belanghebbende aanspraak een goede aanpassing van hun ge- j|enst ziCh onlangs heeft uitgespro- heeft. Het bedrag, waarmede de bouwen aan de omgeving. Met ver- aanzien van enkele desl- vacantie-uitkering aldus wordt ver heuging wordt geconstateerd de mi- *en "n enKCle hoogd, zal echter, omdat dit deel nisteriële zorg voor de oude cul- derata van de zijde der personeels- yan de uitkering is gebaseerd op tuurmonumenten en de steun van organisaties, betreffende de rege- een tijdelijke toelage, toeslag of bij- particuliere zijde en buitenlandse jjng jn2ake de toekenning van een slag, ook slechts bij Wijze van tij- corporaties. (Kerken Oosterland, vacimHe_u,lkcrln(, aan het Rljks_ delijke toelage worden toegekend. Brouwershaven en „In de witte 0 M Swaen" te Zierikzee). personeel. Voor het overige deel zal de va- cantie-uitkenng van 1 Januari 1955 Er is wel een drang de behouden Besloten werd een herziening van af als een vaste toelage worden schoonheid thans ook zo goed mo- deze regeling te bevorderen in dier aangemerkt en een onderdeel van gelijk te conserveren. Woongele- voege, dat - te rekenen van 1 Jan. de pensioengrondslag uitmaken. Overdenking De vacantie-uitkering 1955 Z.V.U. Piano-concert Gerard Hengeveld Bij vernieuwing heelt Gerard Hengeveld Woensdagavond in bet door hem onder auspiciën van de Z.V.U. gegeven concert te Zierikzee mogen tonen, dat hij een pianist ls, die een groot technisch vermogen paart aan een gelijkwaardige sen sibiliteit. Geen wonder dan ook dat een aandachtig en enthousiast pu bliek - ver over de honderd bezoe kers waren er voor dit recital - in tens heeft genoten van deze rijke piano-avond. Het „elck-wat-wils"- element in de programmakeus is de kunstenaar misschien opgelegd, maar wat druk was het wel en ze ker wat te veelsoortig en te afwis selend om het peil op eenzelfde hoogte te handhaven. Dat Henge veld hierin toch zo verrassend ver Is geslaagd, toont zijn bijzondere klasse aan. Het concert werd ge opend met het Italiaans Concert van J. S. Bach, waarin de pianist nog wat aan verkenning deed en kennelijk nog niet de onzichtbare draad, die hem bond met het pu bliek, had gevonden. Later even wel verrukte rijp pianospel, won derschoon vertolkt in de Sonate in E gr. t. van L. van Beethoven, waarin de donkere glans van Beet hoven's „eikenhout" op kostelijke wijze zichtbaar werd. Na een drie tal werkjes van Grieg, kwam het vlinderlichte Papillons van R. Schumann, speels voorgedragen met een etherische verfijning. Na De bussy volgde een uit vier delen be staand Chopin-programma, eindi gend met de meesteropgave van de Polonnaise in As groot, een dave rend pianostuk, dat helaas een sto rend bijgeluid in het instrument teweeg bracht. Als vergoeding hier voor speelde Gerard Hengeveld het bekende „Jesu, hope of men desi ring" van J. S. Bach in de bewer king van Myra Hess. Zelden is er in de Concertzaal zo fragiel en be wogen piano gespeeld. Het won dere geheim van Bach's bijna on aardse muziek wist de pianist op meesterlijke wijze aan zijn instru ment te ontlokken. Niet vaak zal dan ook het publiek zo dankbaar zijn geweest voor een toegift als ditmaal. PASEN God en de mens hebben hun krachten gemeten. Maar God blijkt de sterkste te zijn van de twee. Dat is Pasen. De mensen hebben hun uiterste best gedaan. De kleingelovigheid der discipelen, het verraad van Ju das, de vroomheid der Farizeeën, de politieke intriges der priesters, het geschreeuw van de massa, de angstvalligheid van die overigens zo keurige ambtenaar, Pilatus ieder werkt mee, op zijn manier. En ieder kan zichzelf in dat bonte gezelschap terugvinden. Samen vormen zij een echte familie Door snee. En nu hebben zij het ergste ge daan, waartoe zij in staat waren. Méér hoeven zij niet te doen - méér kunnen zij ook niet doen. Christus is dood. Het graf is verzegeld. Zó ver kunnen wij, mensen, het bren gen. Nu is het afgelopen Maar God doet het uiterste wat Hij kan. En Zijn arm reikt verder dan de onze: Het graf is open; Christus leeft 1 En zo is er dan nu Vrede. U weet wel: eens schiep God de hemel en de aarde, en Hij rustte op de ze vende dag. Maar die rust is door ons, mensen, verbroken, en sinds dien hebben God en mens geen rust meer gekend; zij hebben met elkaar geworsteld, in een strijd, die voor beiden werd tot een lijdens weg Doch nu is die lijdensweg ten ein de. God hoeft niet meer te lijden onder Htxze zonde: want Hij heeft die gedragen, en overwonnen, voor altijd. En wij hoeven niet meer te lijden onder de zweep van Gods eis, onder de gesel van Zijn oor deel. Want Pasen betekent: de strijd is volbracht. Gods liefde brengt ons de vrede. En zo is Pasen de ware rustdag, waarop God en mens ein delijk rust hebben voor elkander. Eindelijk! Pasen: dat is vandaag. Dat is de dag, waarop wij in geloof, hoop en liefde mogen opstaan tot de eeuwige Sabbath, van de vrede met God, door Christus voor ons gesloten. Wij hebben gedaan wat wij konden. Wij hebben Christus gekruisigd. Dat was gisteren. Vandaag blijft ons niets te doen meer over, dan te rusten ln het werk, dat God voor ons volbracht. F. A. v. L.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1