DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe poging om vluchtelingen vraagstuk op te lossen DE STAKING TE AMSTERDAM Amerika schonk als blijk van waardering boerderij Burgemeester van Zierikzee legde eerste steen voor nieuw woning-complex ZATERDAG 2 APRIL 1955 No. 17720 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMEN1EN Eli ADVERTENTIÊN Prijt par 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent" Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (ma*. 15 mm) 11,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zlerikree. Postbus nr 1, Teleloon 'nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierfkxee RedacteurM. J. BI) DE VAATE - Tel 309 83000 mensen moeten een vak leren De Economische en Sociale Raad der V.N. heeft de Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen, Mr G. J. van Heuven Goedhart, gemach tigd te beginnen met de tenuitvoer legging van een nieuw programma, dat bedoeld is om het vluchtelin genvraagstuk voor goed op te los sen. Met 14 tegen 2 stemmen (Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakije), bij 2 onthoudingen, ging de raad accoord met de instelling van een commis sie met uitvoerende en adviserende bevoegdheden, die de Hoge Com missaris bij zijn werk moet helpen. Het nieuwe programma beoogt de 83.000 vluchtelingen, die nog in Westelijke verklaring over Oostenrijk De drie Westelijke mogendheden bereiden een verklaring over de Oostenrijkse kwestie voor, die waarschijnlijk de volgende week, vóór de reis van kanselier Raab van Oostenrijk naar de Sowjet- Unie, zal worden gepubliceerd, al dus is Donderdag in diplomatieke kringen in Parijs vernomen. Deze verklaring zou zijn bedoeld ter ondersteuning van Raab bij diens besprekingen in Moskou over de kwestie-Oostenrijk. OM DE VRIJHEID Tsjechisch diplomaat naar Engeland „Alleen om politieke redenen ben ik uit Damascus wegegaan en heb de Engelse autoriteiten verzocht mij voor enkele maanden asyl te verlenen", zo beantwoordde Ri chard Sedlacêk een vraag van jour nalisten, die hem op zijn doorreis naar Engeland op Schiphol een in terview afnamen. Dc heer Saldacêk is gedurende enkele jaren handels attaché geweest van de Tsjechische gezantschappen in het Nabije Oos ten. Met zijn vrouw Alena, van wie hij schertsend zeide dat zij pas 18 was en zijn zoon Richard, die graag toegaf dat hij al vijf en een half jaar oud was, is deze Tsjechische diplomaat Donderdagavond op Schiphol aangekomen. Reeds in Frankfort werd de familie Sedlacêk opgewacht door een groot aantal verslaggevers, waar hij o.m. in het Frans verklaarde: ..Na drie jaar buiten Tsjecho-Slowakije vertoefd te hebben kan ik onmogelijk te ruggaan. Ik houd van de vrijheid, maar onder de tegenwoordige om standigheden is er geen vrijheid in Tsjecho-Slowakije". Het wegvervoer naar West-Berlijn De senaat van West-Berlijn heeft Donderdag op een spoedvergade ring besloten een crediet van vijf millioen mark te openen ten be hoeve van de Westberlijnse ver voersondernemingen, die getroffen zijn door de verhoging van wegen belasting voor de wegverbinding van West-Duitsland naar West- Berlijn via Oostduits gebied. Naar een woordvoerder van de senaat verklaarde, zal dit crediet voldoende zijn voor een periode van twee weken. Amerikaanse journalisten bezoeken Moskou In Moskou is een groep van vijf tien hoofdredacteuren en directie leden van plaatselijke Amerikaanse kranten aangekomen voor een be zoek van twintig dagen aan de Sowjet-Unie. De groep kwam in twee vliegtuigen uit Warschau. De journalisten hopen een inter view met Chroesjtsjef te krijgen. Ook hopen zij op toestemming voor een tocht door Siberië en een be zoek aan de staalfabrieken van Magnitogorsk. De gemengde wapenstilstands commissie heeft Egypte ernstig ge laakt wegens het ondermijnen van een Israëlische weg waardoor een Israëlische officier gedood en een militair gewond werden. De com missie bestempelt het incident als een „daad van agressie" en zegt dat het de ernstige toestand, die reeds bij het gebied van Gaza bestond, verergerd had. Het incident heeft zich Zondagnacht voorgedaan. De Egyptische afgevaardigden in de commissie bestreden de uitspraak van de commissie. kampen in Europa leven, een vak te leren of hun financieel te helpen bij het handeldrijven; opdat de be trokkenen of in het maatschappe lijk leven van de landen waar zij nu in wonen worden opgenomen, of in andere landen worden toegelaten waar zij nu worden geweigerd. Zo- ais bekend is het programma vorig jaar door de Algemene Vergade ring der V.N. goedgekeurd. Op een bijeenkomst van de conservatieve partij te Newcastle heeft Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat de Westelijke mogendheden reed? bespreken hoe de volgende „onder handelingsronde" met de Sowjet- Unie op gang zou kunnen worden gebracht. Deel der stakers weer aan het werk De staking van het trampersoneel duurt voort Ned. familie verborg Joodse landgenoten Vrijdag 1 April verliet de Mon- nikendamse familie Hordijk haar groentenzaak aan de Kerkstraat te Monnikendam, om zich per „Wa terman" naar Amerika te begeven, waar haar een boerderij by Los Angelos wacht, die zij cadeau heeft gekregen van de heer H. Rabin, een fabrikant van drogisterijproducten. Op 11 April hopen man, vrouw en de kinderen Pieter, Trijntje, Willem, Leendert en Neeltje Jacoba in Los Angelos aan te komen. Zij worden daar ontvangen door Jood se vrienden en de heer Rabin zal hen een week vergezellen om hen wegwijs te maken in het Ameri kaanse leven. In 1950 stapte de heer Rabin bij hem binnen, attent gemaakt op het huis door een gevelsteen, waarin stond vermeld wat de heer Hordijk in de oorlogsjaren voor Joodse on derduikers had gedaan. Toen had hij op de bovenverdieping van zijn huis het Joodse gezin Akker uit Enkhuizen, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, benevens mevrouw Leeuw uit Monnikendam, ook van Joodse origine, verborgen. Zij zijn de oorlog levend doorge komen. De heer Rabin had hier voor zoveel waardering, dat hij be sloot wat voor deze familie te doen. Meer dan eens kwam hij naar Monnikendam, voerde vele bespre kingen en het resultaat is, dat de familie Hordijk thans op weg is naar het grote land ver overzee. De „MEMBRAPHONE" een nieuwe Nederlandse vinding. Dezer dagen is een vinding vrij gegeven welke ongetwijfeld vele muziekliefhebbers grote vreugde zal geven, doch die daarentegen een ernstige concurrent van de gramo- foonplatenindustrie zal blijken, terwijl ook de zgn. „'taperecorders" - die vrij duur in aanschaf zijn - een zeer goedkope mededinger heb ben gekregen. Een inwoner van Amsterdam heeft nl. een systeem uitgevonden om oude, afgedraaide gramofooplaten geschikt te maken vpor een nieuwe opname, terwijl een zeer eenvoudig apparaatje ver vaardigd kan worden dat gespro ken woord of muziek op een aldus behandelde plaat kan vastleggen. Onze foto toont een „Membra- phone"-set gereed voor gebruik; de op de pick-up liggende plaat is hier slechts voor de helft behandeld. Realisering bouwplan-Buyze bijzondere primeur voor de stad In de entourage van een keurige service, zoals wtf dat van de onder de rook van de Koninklijke „Zee- landia" N.V. bestaande woning bouwvereniging „Beter Wonen" ge wend zijn, heeft Donderdagmiddag de plechtigheid plaats gevonden van de eerste steenlegging voor de nieuwbouw van 131 woningen in het bouwplan-Buijze. Zoals reeds gemeld werd deze eerste steen - waarop de herinnering aan deze voor Zierikzee bijzondere dagen staat gegrifd - gelegd door burge meester Mr J. Schuurbeque Boeye. Na de plechtigheid verzamelde het gezelschap zich in „Mondra- gon", waar allereerst het woord werd gevoerd door de heer J. Cou- mou, voorzitter van de Woning bouwvereniging „Beter Wonen", die uiting gaf aan zijn vreugde over de talrijke aanwezigen, w.o. de le den van het gemeentebestuur, ver schillende hoofden van dienst, de leden van de woonruimtecommis sie enz. Spr. dankte de burgemees ter voor zijn bereidwilligheid om de eerste steen te leggen en stipte even de talrijke moeilijkheden aan die aan de bouw vooraf gingen, als de grondkwestie, het bouwvolume en de aanbestedingsmoeilijkheden. Spr. dankte namens de vereniging de minister van Wederopbouw en de hoofdambtenaren van dit mini sterie, inzonderheid de heer D. Stam, hoofd van de Wederopbouw Schouwen-Duiveland, de Nationale Woningraad, Monumentenzorg, het college van B. en W., de gemeente secretaris, de raadsleden, de direc teur van de Centrale Dienst en de architect de heer Komter en zijn medewerker de heer Christiaansen. Een nauwe samenwerking tussen al deze instanties en heren was no dig voor de eerste spade de grond inging. Nu echter de bal rolt, aldus de heer Coumou, is het einde in zicht, hetgeen tot vreugde stemt. Zierik zee immers treedt niet zo specta culair naar buiten met de woning moeilijkheden, maar in feite Is het hier niet minder dan elders. Wel licht is het nimmer in de geschie denis van deze stad gebeurd, dat in één project 131 woningen wer den gebouwd en er zal heel wat moeten gebeuren voordat weer nieuwbouw van deze omvang plaats vindt. Spr. deelde mede dat er drie straten zijn aangelegd, die door de gemeenteraad de namen zijn ge geven van: Ir Marisstraat, d'Ailly- straat en Raveslootstraat. Het plein waaraan eventueel het nieuw te bouwen jeugdgebouw zal komen te staan, krijgt de naam H. J. Doele- man-plein, een benaming waar mede ook het bestuur van „Beter Wonen" zeer is ingenomen, want uiteindelijk is de vereniging opge richt op initiatief van personeels leden der Koninklijke „Zeelandia". De woningen Van de te bouwen woningen zijn er 101 die dezelfde plattegronden boven en beneden hebben en zijn éénsgezinswoningen. Dertig wonin gen zullen worden uitgevoerd als galerij woningen. Deze vinden hun plaats aan de Noordzijde tegen de voormalige Wandeling. Twaalf wo ningen zijn geheel gelijkvloers en direct bereikbaar van het trottoir af; 18 woningen liggen op de eer ste verdieping en de toegang tot deze vindt plaats via een galerij, die aan de achterzijde loopt tegen de vroegere Wandeling; zes wo ningen hiervan zijn weer gelijk vloers, 12 woningen hebben boven dien een slaapverdieping. De grootte der woningen wijkt van alle 131 stuks onderling weinig af. De huurprijs wordt gemiddeld f 8,25 per woning per week. Met kosten voor waterleiding en warm water (elk huis krijgt een douche cel) komt dit op een gemiddelde huurprijs van f 9,35 per woning. Sommige huizen zullen worden verhuurd voor f 8,75 per week, an dere voor f 9,85. Het gehele plan werd ontworpen door de architect Komter te Am sterdam, die - aldus spr. - een groot aanpassingsvermogen aan de dag legde, toen water in de wijn moest worden gedaan, om de plan nen uiteindelijk doorgang te doen vinden. De architect heeft niet naar een imitatie „Oud-Hollands" ge streefd, maar de huizen hebben een modern cachet. Spr. hoopte dat het gemeentebestuur zal besluiten tot electrische straatverlichting en stond verder nog stil bij het nood zakelijk verdwijnen van de Gods kamers. „Helaas en gelukkig", al dus spr., want het zou niet wel mo gelijk geweest zijn er goed bewoon bare huisjes van te maken. Ge poogd zal worden de fraaie gevel stenen uit deze huisjes ter plaatse weer aan te brengen. De N.V. „Pa- nagro" heeft 350 dagen nodig voor voltooiing van de bouw. Op 1 No vember is men begonnen en door de vorst zijn er 38 verspeeld. De eerste woningen zullen aanmerke lijk vlugger klaar zijn dan de uiter ste termijn rond 1 Mei 1956. Spr. dankte verder de dagelijkse opzich ter de heer Koot en het gemeente bestuur, dat de bouw van 19 wo ningen in het Uitbreidingsplan weer in handen van „Beter Wonen" heeft gelegd, en hoopte tenslotte dat spoedig het moment zal zijn aangebroken, dat de velen die wachten op een woning, de sleutel in de eigen deur zullen kunnen steken. Mooi particulier Initiatief Burgemeester mr. J. Schuurbe que Boeije schetste de bouw van de 131 huizen als een zaak van zeer groot belang voor de gemeente. Spr. herinnerde er aan hoe de be sprekingen met „Beter Wonen" in goede harmonie verliepen en hij prees het particulier initiatief in deze Spr. bracht dank uit aan de voorzitter en de bestuursleden van de Woningbouwvereniging en wees oog zijner zijds naar het plan ach ter de Grachtweg, de uitvoering waarvan bij „Beter Wonen" zonder twijfel in goede handen is. Namens de directie van de We deropbouw en Volkshuisvesting in Zeeland sprak de heer E. Ch. Keus, die niet alleen op de kwantitatieve maar ook op de kwalitatieve ver vanging wees. In dit opzicht heeft Zierikzee een primeur, want niet overal kunnen op deze wijze krot woningen worden vervangen. Spr. hoopte dat de toekomstige bewoners spoedig hun huizen zullen kunnen betrekken. De directeur van Panagro, de heer G. Kalemink merkte op dat nimmer een Jhr. mr. zich had ge meld als metselaar. Dit is in de an nalen van de maatschappij nog nooit voorgekomen. Als blijk van waardering bood hij - zoals ge meld - de burgemeester een loon zakje aan met een kwartier loon, alsmede een boekwerk. Enige tijd bleven de aanwezigen daarna nog gezellig bijeen. „Beter Wonen" had een grootse dag. Met grote meerderheid van stem men hebben Donderdagavond de stakende arbeiders van de gemeen telijke reinigingsdienst, de vuilver branding en de waterleiding beslo ten Vrijdagochtend weer aan het werk te gaan. Wel zou een comité worden gevormd dat de onderhan delingen over de looneisen blijft voeren. Mocht het stakende tram wegpersoneel niet aan het werk gaan, dan zou men de staking voort zetten. In de Amsterdamse gemeente raad heeft de heer Brandenburg (C. P.N.) een motie ingediend om de stakingskwestie aan de orde te stel len, maar de voorzitter, burgemees- er d' Ailly, stelde voor deze motie üe verwerpen omdat B. en W. maat regelen hebben genomen in de hoop dat „deze mensen op de dwalingen huns weegs zullen terugkomen". De motie werd daarop verworpen, met alleen de stemmen van de commu nistische fractie voor. Het rijdend personeel van het ge meentelijk vervoersbedrijf en het dekpersoneel van de IJ-veren be sloten de staking voort te zetten. Het technische personeel zou Vrij dag de arbeid hervatten, maar zich nader beraden over eventueel te stellen eisen. In de havens begonnen groepjes De Haarlemse huwelijkskwestie Betrokken geestelijke onvindbaar De 56-jarige belastingdeskundige N. J. F. is nog steeds wettig (bur gerlijk) gehuwd met een dame uit Amsterdam. Bij de rechtbank al daar is nog steeds van haar een eis tot scheiding van tafel en bed hangende. De dame uit Amsterdam is reeds ongeveer 30 jaar met de heer F. getrouwd. Ongeveer acht jaar ge leden is het echtpaar gescheiden, doch na enige tijd met elkaar her trouwd. De recherche te Haarlem heeft een aantal daarvoor in aanmerking komende personen gehoord, doch zij gaven voor er niet van te weten. Er is nu een proces verbaal tegen een onbekende dader opgemaakt en dit is op het kantongerecht te Haar lem gedeponeerd. Het is nu aan de justitie om te beslissen of een ge rechtelijk vooronderzoek zal wor den ingesteld. Zoals reeds werd bericht kon niet worden vastgesteld welke R.K. geestelijke het huwelijk, dat niet zoals gebruikelijk in een kerk, maar in een kapel werd gesloten, heeft ingezegend. In bevoegde kringen wordt er aan getwijfeld of men er nog in zal slagen deze te vinden omdat, naar verluidt, de betrokke ne niet meer in Nederland zou ver blijven. arbeiders zich bij de stakers aan te sluiten wat de verkeerschaos deed toenemen. Zo verliet het personeel van de veerponten over het IJ zijn post. Men trachtte het overzetten zo goed mogelijk te doen function- neren. Men kreeg hulp van de ma trozen van het opleidingsschip, die als dekpersoneel dienst gingen doen. De hoofdstad was Donderdag zon der trams, bussen, veren en reini gingsdienst. Niets vermoedende Amsterdammers en forensen ston den bij de tramhaltes te wachten op de tram die niet verscheen. Eerst daar hoorde men van de uitgebro ken staking, want een waarschu wing was te voren niet uitgegeven. Gevolg was dat de taxi's werden bestormd, terwijl vele anderen te voet naar hun bestemming op weg gingen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 90666664669666696666666 O O Die eens anderen doen belacht, 9 9 A Geeft op 't zijne weinig acht. O 90909666666666666966666 Het K N.M.!. verwacht tot Zaterdagavond: Iets hogere middagtemperaturen Nu en dan opklaringen, maar hiel en daar ook gedurende korte tijd wat lichte regen; matige wind tus sen Noordwest en West; na in de nacht plaatselijk lichte nachtvorst, overdag iets hogere temperaturen dan Vrijdag. 3 April. Zon op 6.15, onder 19.17. Maan op 15.23, onder 4.29. 4 April. Zon op 6.13, onder 19.19. Maan op 16.37, onder 4.47. 5 April. Zon op 6.10, onder 19.21. Maan op 17.49, onder 5.04. Volle maan: 7 April te 7.35. HOOGW ATERSTANDEN ZTFRTKZEE: 3 April 0.09 v.m. 12.48 n.m. 4 April 1.13 v.m. 13 50 n.m. 5 April 2.08 v.m. 14.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 April 12.20 -n.m. n.m. 4 April 0.57 v.m. 13.17 n.m. 5 April 1.47 v.m. 14.06 n.m. Springtij: 9 en 24 April. Doodtij: 17 April. De rechtbank te New York heeft negen Portoricaanse nationa listen tot gevangenisstraffen va riërend van anderhalf tot zes jaar veroordeeld wegens „het beramen van gewelddaden tegen de presi dent en de regering der Verenigde Staten". Overdenking WELKE TRANEN? „En Jezus wendde zich tot haar en zelde: Dochters van Jeruza lem, weent niet over mij. maar weent over uzelf en over uw kinderenLuc. 23 28. Natuurlijk zijn er ook tranen ge schreid bij dit grootste drama van de wereldgeschiedenis, 't Is toch wel verschrikkelijk, hebben de vrouwen van Jeruzalem gezegd, 't Moest je eigen kind maar zijn, nietwaar? Hij heeft toch ook een moeder! Natuurlijk meenden ze het ook echt. Een traan liegt niet, zegt men dan. Al is dit spreekwoord niet zonder uitzonderingen, we kunnen veilig aannemen dat deze vrouwen het echt meenden, het goed bedoel den en dat het niet zo maar kro kodillentranen waren. Ze vonden het beslist heel erg, wat er ge beurde. Zo erg, dat ze ervan huilen moesten. Maar blijkbaar is Jezus niet van hun tranen gediend. Dat is won derlijk. We zouden denken dat het Hem toch wel goed deed, om ein delijk midden in die ruwe schreeu werige bende ook nog wat harte lijkheid te ontmoeten, echte vrou welijke hartelijkheid. Jezus denkt daar kennelijk an ders over. Hij gaat zich omdraaien en zegt dan dat ze ophouden moe ten met dat wenen over Hem. Dit soort tranen wil Hij beslist niet zien. Ook al zijn ze nog zo echt- gemeend. Ook al liegen ze niet. Het is goed om daar even op te letten. Zelfs alle oprechte tranen zijn nog niet goed. Zelfs die tranen die niet liegen kan Jezus nog af wijzen. Het zijn nl. tranen van me delijden. Natuurlijk allereerst me delijden met Jezus. Maar Jezus is voor die vrouwen de lijdende mens en meer niet. In het lijden van Je zus zien ze alle andere lijden lig gen, ook hun eigen lijden. In de grond van de zaak hebben ze eigen lijk medelijden met zichzelf en schreien ze om zichzelf. Dat is bijna niet te geloven. Zijn we dan zo geraffineerd, dat we zelfs met onze tranen om Jezus weer onszelf bedoelen? Blijkbaar wel. De Here Jezus heeft die goed moedige vrouwen daar, om zo te zeggen, ontdekt aan zichzelf. Ik zou wel willen, dat de Here Jezus vandaag al onze tranen ook eens ontdekte aan zichzelf. Wij hebben èen reuze respect voor tranen. Zowel voor tranen van onszelf als voor tranen van een ander. De Here Jezus heeft eigenlijk ge vraagd: Welke tranen schreien jul lie eigenlijk? Dat moest u ook eens aan uzelf vragen in deze lijdensweken. Alle tranen zijn nog niet de tranen die Jezus dan wel wil zien. Hij zegt hier tegen de vrouwen van Jeruzalem: ween over uzelf. Nattfürlijk bedoelt hij niet: ween uit medelijden over uzelf. Maar Hij bedoelt: doorzie het grote drama van Golgotha. Hier lijdt de Chris tus om jullie zonden. En als je schreien wilt, schrei dan om je eigen zonden waarmee je Hem al die jamm'ren aandoet. Beproef uw tranen in deze lij densweken, of ze zó bedoeld zijn. Met zulke tranen bent u bij Jezus welkom! Sch. H .M. K.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1