Amerika blijft bereid op hoogste niveau te praten met Moskou PROF/TEER ERVAN.' SNOEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 1 APRIL 1955 - No. 17719 Conferenties mogen geen „onderonsjes" worden Ingezonden mededeling President Elsenhower heeft op zfjn wekelijkse persconferentie ver klaard. dat de Verenigde Staten be reid z|jn deel te nemen aan een bijeenkomst op het hoogste niveau njet de Sowjet-Unle, op elke basis, als daarmee echter geen schade lijke Indruk gewekt zou worden. Er zijn reeds verschillende soor ten conferenties voorgesteld, aldus de president. Eén hiervan betrof een conferentie zonder agenda, zo zei hij, kennelijk doelend op een voorstel van Churchill. Het gevaar van een dergelijke conferentie was volgens Eisenhower echter, dat zij slechts als een „gezellig onder onsje" zou kunnen worden be schouwd. En wat een agenda be treft, bijna zeker zouden kwesties als de Duitse eenheid onderzocht moeten worden. Zelfs voor een bijeenkomst op lager niveau dan dat van staats hoofden zouden volgens Eisenho wer voldoende voorbereidingen moeten worden getroffen om van te voren te bepalen, waar men aan begint. President Eisenhower betreurde Woensdag op zijn persconferentie dat zoveel gissingen worden geuit over de kansen van oorlog n.a.v. de nationalistische eilanden Mat- soe en Quemoy voor de kust van communistisch China. Dergelijke speculaties dienen de zaak van de vrede geenszins, zo zei hij. Engeland heeft een krantenstaking Het Engelse kabinet is Woensdag in spoedzitting bijeengekomen om over de krantenstaking te spreken. De dagbladeigenaren hebben bij verrassing verscheidene duizenden technische personeelsleden per 15 April ontslagen. Een Conservatief parlementslid heeft Churchill verzocht een offi cieel nieuwsblad uit te geven, zo als hij dat ook bij de algemene staking van 1926 heeft gedaan. Churchill was toen minister van Binnenlandse Zaken. Een groep Londense zakenlieden heeft een bulletin met beurs-, sport- en parlementair nieuws op straat gebracht voor de prijs van een kwartje. De strijd tegen de alcohol in Frankrijk Wijnboeren komen ln 't geweer Wijnverbouwers in de twee Zuid- Franse departementen Herault en Gard hebben Woensdag met kar ren, omgehakte bomen en vloeibare teer wegen geblokkeerd als protest tegen het besluit der regering om als onderdeel van de anti-alcohol campagne de hoeveelheid overtol lige alcohol, die zij jaarlijks over neemt, te verminderen, waardoor in feite de subsidie aan de wijn bouwers wordt verlaagd. In het bewuste gebied wordt hoofdzakelijk wijn van mindere kwaliteit gewonnen, die voor een groot deel tot zuivere alcohol wordt gedistilleerd. Te St. Gilles geraak ten de betogers slaags met 300 leden van de veiligheidspolitie. Aanhangers van Poujade, die ge woonlijk voornamelijk tegen de be- lastingpolitiek van de regering ageren, betuigden hun sympathie door hun winkels te sluiten. Het huwelijk van president Soekarno met mevrouw Hartini zal een der onderwerpen zijn van de vergadering, die de vrouwenorgani satie „Perwari" volgende maand in Djakarta belegt. MAG Hij leverde hiermee commentaar op berichten, volgens welke admi raal Carney, vertegenwoordiger voor de marine in de commissie van Amerikaanse stafchefs, had verklaard, dat midden-April de communisten een aanval zouden doen op Quemoy en Matsoe. Nederlandse vlootoefeningen Eenheden van het Nederlandse smaldeel 5, dat na een oefentocht in de Middellandse Zee op weg is naar Nederland, hebben Woensdag dtB'fusTmcrikMns-NeTrSn^ede Dak van de St.-Lievens-Monstertoren oefeningen in Het Kanaal. Bij de oefening werd er van uit gegaan, dat aanvallen werden gedaan met atoombommen en door onderzeeërs Bij de „aanvallende partij" waren lange afstandbommenwerpers van In verband met een doelmatige macht ons mededeelde, is een der de Engelse marine-vliegdienst, die organisatie van de Luchtwacht- gslijk met verf bewerkt object bin- gestationneerd waren in Zuidwest dlM1_t WOPd(.n thanc nn vmthii- nen een straal van vÜftie meter °P Engeland. Als verdedigers traden d,cnst orden thans °P verschil deze hoogte zichtbaar vanaf de op Engelse vliegtuigen, die van an- Iende plaatsen proeven genomen gr0nd. Vanuit de lucht gezien ligt Ten dienste van luchtverdediging krijgt laagje lichtgevende verf Zichtbaar binnen straal van vijftig meter dere Engelse opstegen. met een lichtgevende verf, waar- dit cijfer waarschijnlijk hoger, het- mede bepaalde - slechts b(j eigen geen uiteraard sterk afhankelijk is piloten Pekenae - gedeelten van de overal te bouwen luchtwachttorens den zulks vereiSen, zal de radium- zullen worden bewerkt. Deze maat- verflaag op het torendak niet wor- regel Is nodig om het zgn. „plot- den verwijderd, zulks op verzoek van 't gemeentebestuur, dat meent Staking bij hoofd stedelijke tram en reiniging Een groot deel van het Amster- lcn" hel ™n de aan. damse trampersoneel is Donder- ochtend in staking gegaan, na daar toe besloten te hebben in een des der proefobjecten voor deze spe' nachts gehouden vergadering. Van de ochtendploeg namen ca. 80 man niet aan de actie deel, zo dat een dergelijke lichtprimeur wel wezigheid van vreemde vliegtuigen interessant is voor Zierikzee en mo- gemakkel^ker te maken. Als één gelijk belangstelling trekt, speciaal ook in verband met het komend cia,e radiumverf Is, naar w« ver- ^«tns nog mededeelde nemen de St. Lievensmonstertoren verliest de verf haar grootste hei dat 20 treinen en 7 bussen wel zijn gekozen. derheid na ongeveer zeven maan- uitgereden. Of deze in dienst kun- 0 u. den- Vooral als de verflaag nog nen blijven en of eventueel meer of K sFhdd.ers in dienst van de lucht- helder is, komt het lichteffect even- minder trams en bussen zullen gaan E aïïnr™ wel duidel«k naar voren' zodat het rijden hanrt af van het aantal 6°nnfn. het leiendak van de toren ^ak Van de trouwe St. Lievens- Van net aantal te reinigen, zodat vandaag de verf- m0nstertoren - reeds zo vaak laag kan worden aangebracht. Ge- proefobject voor geheimzinnig- lukt de proef, dan zal het torendak heden - vanavond binnen een cir- Ook bij de stadsreiniging is het kundSenTjnnen^vï'stahne^S- We' r"?»»3fVg i™'8? °nAd,8 Vft grootste deel (ca. 700 man) van het tensiteit en zichtbaarheid uit dit ,,v 2al jP' al.ls ni/vanocMenSIn SÏÏffgK" Pr°ef°b*ct hu1 conclusies trekken. electridteit komt er vanzelf-' Sk'Sr/aÖfS BS vdaen d^KonSkl^eTuch?- zijn werk niet normaal kan ver- werkwilligen der aflossende ploe gen. Het trampersoneel telt 1500 leden. Financiën en Economie De Sowjet-Unie op de Jaarbeurs De Sowjet-Unie heeft de gehele bontcollectie, die op de Voorjaars- beurs wordt geëxposeerd, verkocht. Stad en Provincie BURGH Middenstandsvereniging „Haamstede-Burph" De ledenvergadering van de mid- Maar ook. in andere sectoren doet richten. De eisen die worden gesteld zijn gegroeid uit de moeilijkheid tijdig verlofdagen te kunnen opnemen voor verrichte Zondag- en andere diensten. Nader wordt vernomen, dat in de loop van de ochtend ook in di- verse andere gemeentebedrijven auoere seoiuren uuei „„üniiSr, oriTimsdaoavrind grote of kleine gedeelten van het da Sowjet-Unie, die zoals bekend Bumh «Pn „Tn lureh" personeel het werk hebben neer- is. veer het eerst aan de Interna- "?e'b~ochtDe"voor- Utr8Cht d8el" ÏK heer Ck A Feliusf gaf na T it eï„„tnmoWolan zÜn welkomstwoord een overzicht Er weraen enige automobielen -in(-, De Verenigde Staten hebben verkocht, terwijl voorts contracten vreemdelingenverkeer betrof min- bij het Internationaal Gerechtshof werden afgesloten voor textiel, ma- da8 wis do?r de weerSm- een eis tot schadevergoeding van chinerieën, en tapijten. Onderhan- stanfigheden, de minder goede ver- Tsjecho-Slowakpe ingediend tot delingen zijn gaande over de ver- hinriinccn en het gemis van een een bedrag van ruim 270.000 dollar koop van twee millioen Russische gSe Sen h3 LÏÏ™ in d"t v"- wegens het neerschieten van een sigaretten en een grote partij con- band op dat een goed ge0rgani- Amenkaanse „Thunderjet op 10 serven ter waarde van anderhalf seerd vreemdelingenverkeer voor Maart 1953, zo deelt de griffie van millioeni roebel de mlddenstand van groot belang het Hof mede. Amerika verklaart Ook de Tsjechen zijn tevreden. js> Verschillende nieuwe zaken dat het toestel werd neergeschoten In de technische sector deed men werden in de loop van het jaar, zo terwij 1 het een vlucht maakte bo- goede zaken, evenals in bouwma- wel in Haamstede als in Burgh, ge ven de Amerikaanse zóne van terialen, waar het cement en het opend. Duitsland. De piloot is er uit ge- glaswol begerenswaardige produc- Na de notulen volgde er een be sprongen en werd gewond. ten blijken te zijn. spreking voor de deze zomer te houden winkelweek. Enkele leden deelden mede, dat zij daaraan niet Op wel zeer bijzondere wijze is Woensdagochtend de mijnenveger wensten mee te werken. Op een „Giethoorn", welke op de N.V. L. Smit en Zoon's werf te Kinderdijk vraag van de voorzitter welke be- in aanbouw is voor de Koninklijke Marine, op deze werf te water ge- zwaren zij hadden, deelden zij mee dat zij zich niet konden verenigen laten na door de echtgenote van de burgemeester van Giethoorn, mevr. met de Wijze Waarop de regeling K. M. v. d. Goot-Gis, te zijn gedoopt. Het vaartuig, een van de 32 op van de winkelsluiting tot stand is Nederlandse werven in aanbouw zijnde kustmljnenvegers, welke met gekomen. Besloten werd daarom de nieuwste snufjes zijn uitgerust, werd nl. niet langs een helling aan di?" aan gouden totdat de winkelsluiting behandeld was. Op zijn element toevertrouwd, maar werd door drie enorme bokken een- een voorstel van het bestuur werd voudig opgetild en daarna in het water neergezet. Hoe dat allemaal in de contributie voor V.V.V. gebracht zijn werk ging toont deze foto, waarop men de bokken in actie en de op f 10,omdat, zoals de voor- „Giethoorn" in de lucht ziel.... zitler zei> v-v-v- alleen «*lame kan maken als deze vereniging over de nodige financiën beschikt. Geen der aanwezigen maakte dan ook bezwaar tegen deze verhoging. Hierna bracht de penningmees ter verslag uit over het jaar 1954, welke rekening met een flink batig saldo sloot, waarbij opgemerkt werd, dat een belangrijk deel van dit saldo eigenlijk aan de winkel weekcommissie toekomt. De heer S. Geleijnse adviseerde namens de financiële commissie tot goedkeu ring van deze rekening. Na de pauze, waarin een grote taart gratis werd verloot, volgde een uitvoerige bespreking over de winkelsluiting. Nadat voor- en te genstanders van deze winkelslul- tingsregeling hierover het woord hadden gevoerd, waarbij nu en dan heftig werd gediscussieerd, werd deze vastgesteld, waarbij dan ge durende het vreemdelingenseizoen de winkels geopend mogen zijn tot 's avonds negen uur, terwijl ook op Dinsdagmiddag de zaken open mo gen zijn. Een voorstel van het be stuur om op korte termijn een ge zellige avond te organiseren, kon geen meerderheid krijgen. Besloten werd deze avond tot het najaar uit te stellen. Verder werd op voorstel van het bestuur besloten gezamen lijk naar de tentoonstelling E 55 te gaan, waarvoor staande de verga dering verschillende leden zich op gaven. Het bestuur zal een en an der voor deze reis regelen. Bij de rondvraag werd de win kelweek nog eens ter sprake ge bracht en bleek dat de meningen hierover zeer verdeeld waren en verschillende leden mededeelden, dat zij hieraan niet mee zouden doen. Toch werd besloten deze door te laten gaan met de leden die daaraan wèl willen medewerken, terwijl de mogelijkheid bestaat dat men zich hiervoor nog kan opge ven. Na afloop der vergadering werd nog een korte vergadering gehouden van het bestuur met de winkelweekcommissie, om een en ander nader onder het oog te zien. OOSTERLAND Auto vloog in brand Toen Dinsdagmiddag de auto van de galanteriekoopman A. Over- dulve uit Zierikzee over de Rijks weg reed, vloog plotseling ter hoogte van de hoeve van de heer C. Krabbe het voertuig In brand. Daar een blusapparaat wegens de sterke wind niet was te gebruiken, werd de brandweer hier ter plaatse gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse, doch kon echter niet verhoeden dat de wagen geheel uit brandde. Ingezonden mededeling Witte Serveer- Alleen deze week f 2.35 Zich het ar «n ooordetlgv hg APPELMARKT TELEFOON 424 Bijeenkomst Bijbelkioskvereniging De Bijbelkiosk-Vereniging hield Dinsdagavond in de Conferentieka mer een bijeenkomst, die matig was bezocht. De leiding berustte bij Ds. W. Radstake, die een welkomst woord sprak, nadat gezongen en gebeden was. Spr. wees in zijn in leiding op de rijkdom die er gelegen is in Gods Woord als zijnde der Eeuwen getuigenis, en wekte op steeds met dankbaarheid en eerbied te lezen in de Schriften. Door de Chr. Gem. Zangvereniging „V.Z. O.S.", die op deze avond haar ge waardeerde medewerking verleen de, werden enige liederen ten ge hore gebracht. De film „Verborgen schatten" liet een prachtig beeld zien van Gods rijke schepping, ter wijl de film „Evangelisatie in Ne derland" handelde over het nuttige werk van de Bijbelverspreiding. Een propagandawoord tot leden werving volgde hierop. Nadat „V. Z.O.S." zich nog enkele malen had laten horen, eindigde Ds. Radstake met dankgebed deze goedgeslaagde avond. Jammer dat de jeugd ach ter in de zaal weinig eerbied toon de voor het gesprokene door ru moerig te zijn. LAND- EN TUINBOUW Vergadering Gewestelijke Raad Landbouwschap In de op 29 Maart gehquden ver gadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap werd o.a. uitvoerig gespro ken over de moeilijkheden die zich voordoen bij de afzet van consump tie-aardappelen. Men was het er unaniem over eens, dat het zeer te leurstellend geacht moet worden, dat de minister van Landbouw niet bereid is in te grijpen. Volgens vroeger gemaakte afspraken zou de Overheid de helft van de ver liezen voor haar rekening nemen, die geleden worden wanneer aard appelen uit de markt genomen zou den worden door het door de telers gevormde fonds. Nu vooral het ras Bintje weinig afzetmogelijkheden biedt en de prijzen daardoor zeer laag geworden zijn, heeft de minis ter zich terug getrokken. De ver gadering sprak over dit feit zijn misnoegen uit en betwijfelde of fondsvorming op deze wijze in de toekomst nog zin heeft. Aangedron gen zal worden bij het Landelijk Bestuur van het Landbouwschap om alsnog bij de minister te be werkstelligen dat er per 1 April op betere wijze zal worden ingegrepen dan tot nog toe het geval is ge weest. Het zal noodzakelijk zijn dat de S.I.V.A., die met inkoop van aardappelen is belast, aan de telers na 1 April tenminste een prijs van 7 Vz cent garandeert. Thans kan een prijs van 6 cent worden ge maakt. De vergadering meende, dat onderzocht dient te worden op wel ke wijze in de toekomst fondsvor ming op dit gebied nuttig kan wer ken. De werkwijze die tot op he den gevolgd is, is gebleken onvol doende te zijn. De Gewestelijke Raad besloot ook het Landelijk Bestuur voor te stellen een Sociale Commissie, een Tuinbouwcommissie en een Tech nische Commissie in te stellen. Te vens werd een aantal districtsra den gevormd. Een onty/erp-besluit Uitvoerings verordening bestrijding abortus Bang onder het rundvee op Schou- wen-Duiveland werd besproken. Verder zal voorgesteld worden om dezelfde gebieden die in 1954 voor de roggetoeslag in aanmerking kwamen, ook in 1955 als zodanig aan te wijzen. Tenslotte werd nog over de ar beidsvoorziening gesproken voor het komende seizoen. Getracht zal worden in deze overleg met de be treffende instanties in zo goed mo gelijke banen te leiden. FEUILLETON 8 STERKER DAN DE HAAT door H. van Hees wijk Dat klopte. Inspecteur Hoekstra had onderzoek gedaan naar de ver wanten van Van der Velde en was te weten gekomen, dat Van der Velde's vader ruim vijf maanden voor het onderbreken van de stu dies, op Java was overleden. Neen, het zou niet gemakkelijk vallen om dit heerschap tot een bekentenis te dwingen. „Uw studietijd was natuurlijk prettig?" „Och ja, waarom niet? Men heeft zo z'n kennissen en „Juist over die kennissen ge sproken. Hebt U bij geval ook een Willem Bosch van Drakenstein ge kend?" Even was Van der Velde in twee strijd. Ja zeggen of ontkennen? Hij voelde dat de inspecteur hem zorg vuldig gadesloeg. Hij moest tijd winnen. „Bosch van Drakenstein, zegt u? Laat 's kijken. Dat zou ik me niet precies kunnen herinne ren". „Kom, kom, ik dacht nog wel, dat het een speciale vriend van u was indertijd? Uw vroegere hospita, juffrouw Boendermaker beweerde dat tenminste. Wel eens van ge hoord, nietwaar?" „Ja, inderdaad". Ontkennen zou maar argwaan wekken. Er was im mers niets op tegen om te beves tigen, dat hij op vriendschappelijke wijze met Bosch van Drakenstein had omgegaan. „Weet U ook nog, wat er van uw vroegere vriend Bosch van Draken stein terecht is gekomen?" Van der Velde schudde het hoofd. „Hoe zou ik dat weten? Ik ben twee jaar uit Nederland weg". „Maar u moet toch weten, dat uw vriend enkele dagen voor uw vertrek naar Indië plotseling spoor loos verdwenen is?" „Ja, dat heb ik wel gehoord, maar ik had teveel aan mijn hoofd die dagen, vooral met het oog op m'n onderneming en u begrijpt dat al het andere dan van geen beteke nis is". De inspecteur stond plotseling op legde zijn half opgerookte sigaar in het asbakje en liep op de jongeman toe. „Mijnheer Van der Velde, laten we er geen doekjes om winden. U zult toch wel begrepen hebben, dat u niet voor niets in Indië gearres teerd bent. Daartoe was wel een heel voorname reden. Ik mag wel zeggen: een ernstige reden. U bent natuurlijk op mijn verzoek gear resteerd omdat u schuldig bent aan de dood van Willem Bosch van Drakenstein!" Van der Velde was rustig in zijn stoel blijven zitten en knipperde nauwelijks met z'n ogen. Even was er een zwijgen tussen de beide man nen, die elkaar aanzagen, als wil den ze in eikaars binnenste kijken. „Wanneer u nu verwacht, dat ik vol verontwaardiging uit mijn stoel zou opspringen, vertoornd over de ze beschuldiging, dan bent u abuis. In Indië heb ik geleerd mij nergens meer kwaad om te maken en ik zal het hier ook niet doen. Ik leg uw beschuldiging dus zonder meer naast mij neer". „Dat had ik wel verwacht, mijn heer Van der Velde. Het is alleen maar jammer voor u, dat ik ook het bewijs in handen heb". Was het verbeelding of zag in specteur Hoekstra duidelijk, dat er even, een ondeelbaar ogenblik, een schok ging door de jongeman te genover zich? Hij was inmiddels weer gaan zitten, maar liet geen moment zijn blikken van de jonge man los. De hand trilde een weinig, maar overigens verried niets de in wendige gemoedsaandoening, waar aan hij op dit moment ten prooi was. Zijn gedachten gingen blik semsnel terug naar die noodlottige avond. Hij had 'n fout gemaakt, of was het maar een intimidatiepoging van de politieman tegenover hem. In'ieder geval was hij vast beslo ten om zich niet bloot te geven. „Ik ben zeer benieuwd te horen, mijnheer de inspecteur, waarin dat bewijs zal bestaan". „U zult het niet uit mijn mond horen, mijnheer Van der Velde, U zult het met eigen ogen zien. We gaan een tochtje naar Haarlem ma ken, waartegen wel geen bezwaar zal zijn, nietwaar. Alleen moet ik u tot mijn spijt blinddoeken. De boeien zullen we achterwege laten, wanneer u mij als man van eer uw woord zult geven, dat u geen en kele poging tot ontsnappen zult doen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5