Van Nelle's Koffie Schouwse vogelwacht inventariseert de rijkdom aan natuurgebieden op het eiland Zeker Van Nelie! Frisse vreugde ELKE MORGEN koffie verrukkelijk! Op de bres tegen aanvallen van verschillende zijden Blijkens het verschenen jaarverslag van üe Vogelwacht 1954 hebben leden van deze Vogelwacht voor het broedseizoen 1954 een bezoek gebracht aan verschillende natuurgebieden op Schouwen-Duiveland. Een groot aantal vogels bleek aanwezig te zjjn, ondanks de knauw die het eiland door de ramp heeft gehad. Uiterst zuinig zal evenwel moeten worden omgesprongen met de broedplaatsen, want - in het verslag wordt het met spyt geconstateerd - de aanvallen op de terreinen ztfn velerlei, zowel van de z^jde van onbevoegden, die het op de eieren hebben voorzien, als ook door hen die cultuur-technische plannen hebben. Het jaarverslag geeft dan verder een hoogst belangwekkende opsomming van de nog aanwezige natuurgebieden op het eiland, die wjj hier publiceren. Westenschouwense inlage. - De Westenschouwense inlage is een fourageterrein bij uitnemendheid. Niet alleen voor weidevogels, doch ook voor steltlopers en zangvogels. Het oostelijke gedeelte kan met eenvoudige middelen in een uniek reservaat worden geschapen. Ei broeden vele soorten weidevogels, sterns en steltlopers. Het is boven dien een van de beste overwinte ringsplaatsen van het eiland voor eenden. Ook komen er verschil lende soorten ganzen voor, zoals de x-otgans, brandgans, grauwe gans en rietgans. De bewoning is dan zo intensief, dat de geluiden op kilo meters afstand zijn te horen. Door de ideale ligging worden ook wel bijzonderheden waargenomen, zo als de lepelaar, zilverreiger, mori- nelplevier en zeldzame ruitersoor- ten.' De Koudekerkse inlagen voor de opstallen van de heer Quist zijn van grote betekenis voor de klu ten, die in de bewoner een groot beschermer vinden. Zelfs overwin teren deze typische Schouwse vo gels hier wel. De omgeving is van belang als fourageergebied. 't Zeepe. Dit duingebied .van de Erven de familie van-der Lek de Clercq te Haamstede is zowel land schappelijk als ornithologisch van betekenis. Vele vogels, o.a. de kleine plevier (in 1952 daar voor het eerst waargenomen), kluten, sterns en meeuwen broeden er. In de bossen huizen spechten, vele zangvogels en reigers. Indien er meer water aanwezig was, zou de broedgelegenheid ongetwijfeld toe nemen. Duinen van de Staat. Domeinen. Indien de zilvermeeuwen ingeperkt kunnen worden, krijgen de schol eksters, visdiefjes, Britse kleine mantelmeeuw en stormmeeuwtjes een kans. De bossen bevatten dui ven in soorten, bergeenden en een den en een enkel paartje ransuilen. Verklikkerduin tot de Oude Hoeve. - In de manshoge duin doorns komen enkele paartjes kie kendieven voor. Verspreid broeden er stormmeeuwen, holenduiven, bergeenden en wulpen, terwijl de roodborsttapuit beschutting heeft gezocht in de bunkers. Het gebied van de jonge duin vorming heeft een prachtig schel- penstrand, waar mooi gecamou fleerd de eieren liggen van de vis diefjes, dwergsterns, de kleine ple vier en de bontbekplevier. Ornitho logisch van zeer groot belang. Het terrein dient echter in de broedtijd meer met rust te worden gelaten. De binnenduinen. - Het geheel staat en valt hier met rust. Thans broeden er naar grote waarschijn lijkheid, behalve veel kieviten, grutto's, scholeksters, tureluurs, bergeenden en enkele paartjes wul pen, ook de kemphaan, watersnip en waterhoen. Biesterveld. - Elk voorjaar kan men hier weer veel weidevogels waarnemen in het enige grote stuk duinpolder dat nog intact is op het eiland. Oude Hoeve. - Een klein terrein, dat door zijn gunstige ligging zeer gaarne als broedplaats dienst doet' voor eenden, waterhoen, rietzan gers en bruine kiekendief. Het grenst aan het zeer vogelrijke na tuurreservaat van de heer Moolen- burg, waar diens eendenkooi en omgeving in de broedtijd ook een oase is voor vele soorten. Watergat. - Een van de weinige plaatsen waar de goudgele dotters voorkomen. Dodaardjes en vele weidevogels hebben hier hun broed gebied. Een uitnemende plaats voor eenden en ganzen in de winter. Als fourageerterrein ook van belang. Zoute Haard.-- Al is het gebied tengevolge van de ramp verkleind, het blijft van belang voor weide vogels en waterhoentjes. Ook is het landschap nog aantrekkelijk. Het gebied van de eendenkooi van Serooskerke met omliggende landen is verloren gegaan door de ramp. En daarmee een broedge legenheid van minstens J.20 paar kluten, massa's visdiefjes en andere stemsoorten, kokmeeuwen en wei devogels. Ook als overwinterings plaats voor eenden en ganzen had het zeer grote waarde. De Heertjes-inlage is verdwenen en hiermede tevens het belang rijkste broedgebied van de grote stern. De inlagen zijn gelukkig nog voor het grootste deel intact. Wel moe ten de eilandjes verbeterd worden. Dit kan met matige kosten, door de onmiddellijke omgeving van de eilanden uit te diepen en met deze grond de terreinen op te hogen. Deze unieke reservaten trokken duizenden vogelliefhebbers en kun nen dit met een behoorlijk onder houd zeer zeker nog doen. Behalve de sternsoorten, zoals het visdiefje, de grote en de noordse stern, zijn deze inlagen van het allergrootste belang voor eend- en gansachtigen, ruiters en meerkoeten. Voormalige spuiboezem nabü het gemaal en de „Heerenkeet". - Se dert lang de beste broedplaats van de Noordse stern in Nederland. Deze eilandjes hoeven nog niet voorgoed verloren te gaan. Het is slechts een kwestie van geld om een van de sierlijkste sterns van ons land op Schouwen te behouden. De Kisters- en Cauwersinlagen. Doordat zij later achter de afsluit dijk komen, zal. de Flaauwersinlaag belangrijker blijven. Toch broeden in eerstgenoemde inlagen op de eilandjes ontzaglijk veel vogels. Als overwinteringsplaats en als fourageerterrein ook zeer de moeite waard. Doch toezicht is een eerste vereiste, anders haalt de jeugd uit Zierikzee alles uit. De Karrevelden. - Het lot van deze voor het oog zo aantrekke lijke voedselterreinen voor de klu ten eii voor veel weidevogels, is nog niet bekend. De Galgenpolder. - Evenals het oostelijk deel van de Westenschou wense inlaag van zeer groot be lang en met matige kosten in een reservaat te veranderen. Als het bovendien mogelijk zou zijn dit terrein tijdens het broedseizoen te bewaken (en dit geldt natuurlijk voor alle soortgelijke gebieden), kan hier een terrein ontstaan van de eerste orde. Sterns, kluten, ple- viertjes broeden er. Tijdens de win termaanden is het eveneens druk bevolkt. Kreek in de Nieuw Naterspolder. Een rustige broedplaats voor veel soorten. Landschappelijk zeer aan trekkelijk, omdat men via de dij ken de gehele kreek overziet en het vogelleven onder zich gade kan slaan. Het is een van de weinige terreinen, die door de ramp niet geleden hebben. De bewoner draagt zorg voor de bewaking. Met enige honderden guldens kunnen de eilandjes verstevigd worden. Meer dan twintig paar kluten broeden er, verder kokmeeuwen en vis diefjes. Tot diep in het voorjaar van '54 zijn er zwarte sterns ge zien. Men beware ons hier voor verkavelingsplannen. Met steun van de vogelbescherming heeft de bewoner vallen kunnen aanschaf fen voor het vangen van onge dierte, dat zich van eieren meester maakte. Een aantrekkelijk klein terrein achter het huis van de heer Vis te Noordgouwe is bevolkt door kluten, weidevogels en kokmeeuwen. Dank zij de bewoner van „Huize Potter" is dit lage gedeelte nog niet vol gestort met grond en in „cultuur" land herschapen. Het Sasputje. - Dit kleine aar dige eilandje temidden van de hoge dijken herbergt vele meeuwachti- gen. De bergeenden, die in de dij ken hun holen hebben, komen daar met de jongen naar toe. Kakkersweel. - Wel van waarde, omdat de jonge vogels uit de om geving hier een uitstekend toe vluchtsoord hebben. Steenzwaan. - Het westelijk ge deelte is nog intact. De rest is dooi de ramp verloren gegaan. Van groot belang voor kluten en vele andere vogels. Maire. - Dit gebied, aan de zor gen toevertrouwd van een groot vogelliefhebber, kan als eenden kooi en vogelreservaat naar we hopen, weer een grote toekomst tegemoet gaan. Het zou echter wel prettig zijn, als de eigenaar meer waardering voor zijn plannen vond. Het Dakwater heeft door de in poldering aan betekenis ingeboet. Het was voorheen een zeer aan trekkelijk reservaat. Met het hoofd van de Planolo gische Dienst in Zeeland en met het bestuurslid van de Contact commissie voor Natuur en Land schap, Dr G. A. Brouwer, is over voornoemde natuurgebieden con tact opgenomen. Het kan hier niet te vaak worden herhaald: elke aan tasting van één van bovengenoemde gebieden zal de broedgelegenheid van veel typische „Schouwse" vo gels verminderen en het eiland daarom minder aantrekkelijk ma ken voor de duizenden natuurlief hebbers en honderden vogelenthou siasten. Het is prettig te weten dat we'in onze strijd hiervoor niet al leen staan, doch steun vinden bij de Stichting „Het Zeeuwse Land schap", qpcigr voorzitterschap van de Commissaris der Koningin en met Mr T. Lebret, de vogelexpert bij uitnemendheid, als secretaris, en van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen en Duive- land. Natuurlijk. Dat is nu eenmaal m'n vaste metk. Van Nelle koffie is heel anders. Zo pittig, zo extra geurig. Echt koffie van een zaak, die in koffie gespecialiseerd is. Dat kun je best merken. En nu met die nieuwe verpakking komt de Van Nelle koffie practisch vers gebrand in huis. Je proéft 'tl Goudmerk 250 grom f 2.55 Roodmerk 250 gram f 2,32 100 gram f 0.93 Paarsmerk 250 gram f 1.98 100 gram f 0.80 Spaar Ji punttn mr Ji Iqundtr muit n nulligi caJiaux, Dtu punttn blijiv* bun waarJi btbtuJn. Ingezonden mededeling Stad en Provincie ZIERIKZEE Eerste steenlegging „Beter Wonen" „De eerste steen voor dit wo ningcomplex, gebouwd door „Beter Wonen" na de water snood 1953, is gelegd door de burgemeester mr. J. Schuur- beque Boeije op 31 Maart 1955" Dit is het opschrift van de eerste steen die gistermiddag werd gelegd voor het woningcomplex van het bouwplan-Buijze in aanwezigheid van talrijke autoriteiten, o.w. vele dames, door de burgemeester van Zierikzee, Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. Voor het in aanbouw zijnde gedeelte wapperde fier de vlag van de gemeente „rood-zwart". Het ge zelschap dat bij de plechtigheid te genwoordig was, had zich verza meld in „Mondragon" en werd van daar per autobussen vervoerd naar het woningbouwterrein. Daar werd de troffel met een rood-zwart ge kleurd lint overhandigd aan de bur gemeester, die de plechtige eerste steenlegging verrichtte, nl. het leg gen van de stenen die de grote steen met bovenvermeld opschrift omsluiten. De burgemeester hoopte dat deze eerste steenlegging het be gin zal mogen zijn van een zegen rijk werk. Na afloop werd weer teruggereden naar „Mondragon", waar door verschillende aanwezi gen het woord werd gevoerd. Op de bovenzaal van „Mondra gon" sprak eerst de heer J. Cou- mou, die het uitzonderlijke feit re leveerde dat voor het complex 131 woningen zullen worden gebouwd, terwijl in dit complex ruimte is uit gespaard voor de stichting van een jeugdgebouw aan het H. J. Doele- man-plein. De gemiddelde huur der te bouwen woningen zal f 9,35 be dragen, inclusief waterleiding en warm water voor de in te richten douchecellen. Speciaal tot het ge meentebestuur richtte hij woorden van dank voor de betoonde be moeiingen. De burgemeester stelde het bui tengewoon op prijs dat door het particulier initiatief soelaas komt voor de woningzoekenden in deze gemeente., Z.Ed.A. wees verder op het plan tot het bouwen van 19 woningen in het nieuwe uitbrei dingsplan. Namens het bureau Glerum en D. Stam sprak de heer Keus, die herinnerde aan de schenking van hout uit Zweden en aan het feit dat er niet veel steden zijn die het slopen van krotwoningen hebben aangepakt zoals hier. De directeur van de Aannemings maatschappij „Panagro" te War mond", de heer G. Kalemink, bood de burgemeester een boekwerk aan alsmede een loonzakje met een kwartier loon, terwijl eveneens de heer Coumou een boekwerk werd ter hand gesteld. Voor een uitvoeriger verslag ver wijzen wij naar het Zaterdagnum mer. Bouw niet zonder vergunning! Ondanks het feit dat herhaalde lijk is medegedeeld en er tegen ge waarschuwd is dat het verboden is zonder vergunning te bodwen, .wordt daarmede toch voortgegaan. Om deze reden heeft de politie Donderdag proces-verbaal opge maakt tegen G. G. alhier. Winkelpui door aanrijding beschadigd Donderdagmorgen vroeg om streeks half zes is vermoedelijk een zware vrachtauto tegen de winkel pui van de pedicure A. S. aan de Dam alhier gereden, tengevolge waarvan deze pui zwaar werd be schadigd. De bestuurder van de auto wordt in zijn eigen belang aan geraden zich ten spoedigste te mel den aan het bureau van politie al hier. Ieder die inlichtingen kan verschaffen omtrent deze aanrij ding, wordt verzocht zich eveneens aan het bureau te vervoegen. Zilveren dienstjubileum Donderdag mocht de heer J. Put, hoofdfitter bij de N.V. Waterlei ding-maatschappij „SchouWen-Dui- veland" de dag herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij genoemde N.V. Als grondwerker begonnen klom hij in de loop der jaren resp. op tot. hulpfitter, fitter' en hoofdfitter. Namens de N.V. heeft de wnd. directeur, de heer J. D. H. Assis de jubilaris een en veloppe met inhoud zomede bloe men aangeboden. Namens de perso neelsvereniging boden enige leden van het personeel een barometer aan. Uitslag verkiezing Hoofdingeland Waterschap Schouwen Bij de gisteren gehouden verkie zing van een hoofdingeland voor de gebouwde eigendom vacature- R. Gerritsen, werden uitgebracht 132 stemmen. Hiervan verkregen de heren J. W. v. d. Doel 72 stem men, J. Roggeband 13, mr. C. J. B. du Croo'37, mr. K. A, Keuning 3, A. L. v. Velthoven 3, C. O. J. Hen- drikse 1, J. M. in den Bosch 1, A. Ph. v. d. Vate 1 en R. J. v. d. Wek ken I stem, zodat de heer J. W. van den Doel gekozen is. Aan dè heer J. J. Cock, voor heen lid van de directie der voor malige Insulaire Hypotheekbank, thans notaris te Monnikendam is met ingang van 1 Januari 1956 eer vol ontslag verleend. Ingezonden mededeling KERKWERVE Proef met busdienst op marktdagen Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de R.T.M. ge lijktijdig met ingang van de zo merdienstregeling een proef te ne men met een busdienst Kerkwerve- Zierikzee op marktdagen (Donder dagen). Er zal een dienst 's mor gens en 's middags worden inge legd, waarvan evenwel gemiddeld op de heen- en terugreis gebruik dient te worden gemaakt door vijf personen. Dit is het minimum dat de maatschappij moet stellen, om de dienst in stand te houden. De nieuwe regeling is het resultaat van gemeentelijke bemoeiingen en het ligt dus thans aan de inwoners of hieruit een min of meer blijven de regeling groeien kan. Feestelijke viering bevrijdingsfeest In de deze week gehouden ver gadering van de Oranje Vereniging werd een programma opgesteld voor de feestelijke herdenking van de bevrijding op 5 Mei e.k. De ope ning vant aan met een toespraak van de burgemeester om half tien, waarna in de voormiddag tot 12 uur kinderspelen volgen. Twee uur vangen de volksspelen aan, waar voor verschillende commissies wer den geformeerd, 's Avonds wordt muziek gegeven en het feest beslo ten met een lampionoptocht. De no dige gelden hoopt men bijeen te kunnen brengen door het houden van een lijstcollecte. BURGH-HAAMSTEDE Solo-toneel door Jo Stern heim te Haamstede Uitgaande van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland en daartoe door het Rampenfonds financieel in staat gesteld, organiseerde de Z.V.U. Dinsdagavond in hotel Bom een culturele avond, waarop de solo toneelspeler Jo Sternheim, het dra matische dichtwerk van Stefan Zweig, „Jeremia", voordroeg in de vertaling en bewerking van Stern heim zelf. Burgemeester Jhr. A. van Citters, die de leiding had, opende deze avond met een kort woord, waarin hij er op wees, dat het zeer moeilijk is in deze omge ving iemand als de heer Sternheim te krijgen voor een voordracht als deze. Hierna las de heer van Cit ters de korte inhoud van het dicht werk voor. De hoofdfiguur is de profeet Jeremia van de Babyloni sche ballingschap en de profeet van de ondergang van het Israël zijner dagen. De tegenstelling in deze tra gische figuur komt tot uitdrukking, doordat de man, die zijn land en volk hartstochtelijk lief heeft, de voorzegger zal zijn van de totale ondergang van dit volk, doch die men pas gelooft als het te laat is. Zo gezien worden deze profetieën voor onze eigen tijd aanschouwe lijke lessen in verleden en heden der mensheid. Dit is begrijpelijk, wanneer men bedenkt, dat Stefan Zweig zijn stuk schreef tijdens de eerste wereldoorlog tussen de jaren 1915-1917, toen Duitsland in oorlog was met de geallieerden en de ne derlaag reeds in zicht was. Vijf en twintig jaar later volgde de herha ling en vindt men de woorden van de Prediker bevestigd: „Is er enig ding, waarvan men zoude kunnen zeggen: zie, dat is nieuw. Het is al reeds geweest in de eeuwen, die vóór ons zijn geweest". Daarna trad de heer Sternheim, gekleed in Oud Testamentisch cos- tuum voor het voetlicht en droeg voor de pauze de le en 2e scène voor, terwijl na de pauze nog 3 scènes werden voorgedragen, nadat ook hiervan de korte inhoud tel kens door Jhr. A. van Citters was voorgelezen. Onder grote stilte werd deze voordracht door de vrij talrijke aanwezigen aangehoord. Met groot kunstenaarschap werden de per sonen uitgebeeld, waarvan vooral de figuur van Jeremia wel zeer goed tot zijn recht kwam. De aan wezigen waren zozeer onder de in druk, dat na het dankwoord, dat Jhr. van Citters aan het eind tot de heer Sternheim sprak, applaus achterwege bleef. Het was een avond, die op hoog cultureel peil stond. HAAMSTEDE Door de heer J. D. van Nieu- wenhuizen is op de Paasveeten- toonstelling, welke Dinsdag te Rot terdam werd gehouden een eerste kwaliteit Paasos aangekocht van de heer Moelijker te Nieuw Vos meer, die het respectabele gewicht van ongeveer 800 kg. heeft. Op de Dinsdag te Rotterdam gehouden Paasveetentoonstelling werd door de heer Jac. Blom een 3e prijs behaald in de rubriek „Schotten met niet meer dan vier brede tanden". Deze zware schot werd aangekocht door de firma Vervoort te Haarlem. Ingezonden mededeling MIJN HAR DTJ ES: sterke bestrijders van kouengrlep. Tj INGEZONDEN STUKKEN Vrijwilligers gevraagd Mijnheer de redacteur, Overal waar door natuur- of oor logsgeweld een noodsituatie ont staat, helpt de Internationale Vrij willige Hulpdienst (de Nederlandse afdeling van de Service Civil In ternational). Uit alle delen van de wereld trokken haar vrijwilligers b.v. naar Oostenrijk om de gevol gen van de lawinerampen te ver zachten, naar India om de bevol king te helpen bij het aanleggen van deugdelijke waterleidingen en na 1 Februari 1953 in grote getale naar ons rampgebied om daar de helpende hand te bieden. In Zie rikzee en Kruiningen heeft de I.V.H. toen grote bekendheid verworven. Daar verrichtten na de watersnood in anderhalf jaar tijds zevenhon derd ongeschoolde vrijwilligers en vrijwilligsters van achttien ver schillende nationaliteiten belange- sloo zwaar werk. In al die kampen van de I.V.H. over de gehele wereld herstellen vrijwilligers(-sters) van achttien jaar en ouder, huizen, helpen bij wegenbouw en bij grondwerk en verrichten vele andere werkzaam heden. Nu Europa in de laatste jaren is geteisterd door vefschillendé ram pen, neemt de vraag naar vrijwil ligers voortdurend toe. In verhou ding tot de andere nationaliteiten is het aantal Nederlandse vrijwil ligers vrij klein. (In Zeeland be droeg het slechts 15 °/o van het to taal aantal vrijwilligers).* Wc doen daarom een beroep op al degenen die zich in de komende zomer (eventueel reeds eerder) vrij kun nen maken om mee te werken. Inlichtingen en uitvoerige bro chures verstrekt het secretariaat van de I.V.H.Hoge Duin en Daal- seweg 28, Bloemendaal (Telef. K 2500-25786).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2