ZIERIKZEESCHE Raad van Brouwershaven besluit tot voorbereiding van een uitbreidingsplan DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 31 MAART 1953 No. 17718 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN Ell ADVERTENTlÉN Pril» per 3 meenden !uij vooruitbetaling 13.50, per week 27 cenL" Lotte nummert 10 et Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm Succesje» (mee. 15 mm) I 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE e Lange Nobelstreal A 171. Zlerlkzee, Postbus» er 1. Telefoon' 'nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave -N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman Lange NobeUtreet A -171 Zierikiee Redacteur: M. J. BU DE VAATE T«l 309 Dulles over de mogelijkheden van V iermogendheden-Conferentie Het zal nog wel maanden duren Minister Dulles heeft op een persconferentie gezegd er bijna ze ker van te zijn. dat het wel maan den zal duren voordat de Weste lijke landen gereed zullen zijn voor een conferentie met de Sow jet- Unie. De voorbereiding van zulk een conferentie vergde veel tijd. Amerika had een bespreking van de Grote Vier op het oog, maar als het om de eenheid van Duitsland ging; zou de aanwezigheid van de Westduitse bondsrepubliek niet ge mist kunnen worden. West-Duits- land zou dan inmiddels een souve- reine staat zijn. Toestand rondom Formosa Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Engeland de toestand ln de Straat van Formosa als „nog steeds zeer ernstig" be schouwt. ondanks de huidige ge vechtsstilte. Hij weigerde commentaar te le veren op berichten in de pers, dat volgens de Amerikaanse inlichtin gendienst, de communisten van plan zijn half April het eiland Matsoe aan te vallen en een maand later het eiland Quemoy. In diplomatieke kringen werd echter gezegd, dat de opbouw van de militaire strijdkrachten door de Chinese communisten langs de kust van het vasteland, tegenover deze nationalistische eilanden, de be zorgdheid van de Britse regering steeds doet toenemen. Churchill acht toestand vriendelijker Doel blijft wederzijds gesprek Churchill heeft in het Britse La gerhuis geantwoord op de vraag van een Labour-afgevaardigde of hij, gezien de jongste uitspraken van president Eisenhower en de Franse premier, nieuwe voorstellen zal doen om te komen tot eeri con ferentie van vier. Churchill zei, dat de toestand er nu wel vriendelijker uitziet. Hij is nog steeds van mening, dat een bij eenkomst zonder agenda op het hoogste niveau de beste manier is om tot overeenstemming te komen. De andere regeringshoofden waren het daarmede echter nog niet eens. Gezien echter de jongste uitlatin gen, ook van maarschalk Boelga- nin, moest men het geduld en de moed niet verliezen. „Aan alle mo gelijkheden zal worden gedacht om het resultaat te verkrijgen, dat wij allen wensen", aldus Churchill. Oefeningen in Amerika Schljnaanvallen op grote schaal De regering der V.S. - de pre sident, zijn kabinet en ongeveer 15.000 ambtenaren - zullen 15 Juni uit Washington evacueren onder de dreiging van een „aanval met een waterstofbom", zo wordt door de organisatie voor de burgerbevol king medegedeeld. De regering zal twee dagen bui ten Washington blijven en voort gaan met haar werkzaamheden, doch verspreid over een aantal plaatsen in zes staten. Sommige functionarissen, onder wie kabi netsleden, worden er van verwit tigd, dat zij tot de „slachtoffers" zullen behoren. Anderen, die reeds aangewezen zijn, zullen hun plaat sen innemen. Op genoemde datum zullen ook New York en vijftig andere steden worden „aangevallen", zeven bij verrassing. Ook zullen zes punten in Alaska, Hawaii, Portorico en de Panama-kanaalzóne worden aan gevallen. De „gebruikte" wapens zullen atoom- en waterstofbommen zijn. Weer overstromingen in Australië Duizenden inwoners in het Noord oosten van Nieuw-Zuid-Wales en in Queensland zijn begonnen hun woningen te ontruimen. Rivieren zijn buiten de oevers getreden als gevolg van grote regenval. De zwaarst getroffen gebieden in Queensland zijn Marybarough en Gympie met omgeving. Boven de woestijn van Ne vada zijn Dinsdag voor het eerst twee atoomwapens op één dag tot ontploffing gebracht. Bij Amerika, Engeland, Frank rijk en West-Duitsland bestaat de wens tot overleg om te ontdekken in hoeverre er in het licht van de nieuwe toestand kans is op vorde ringen in kwesties als de hereni ging van Duitsland, aldus de mi nister. De verdediging van Formosa De Amerikaanse minister voor het Leger, Robert Stevens, is Dins dag voor een bezoek van twee da gen in Seoel aangekomen. Hij zal ook Japan, Formosa en Okinawa bezoeken. In gezaghebbende Amerikaanse militaire kringen in Tokio is ver klaard, dat Stevens' reis in verband staat met het voltooien van de Amerikaanse plannen met het oog op een eventuele communistische aanval op Formosa. Deze plannen zouden voorzien in het aanleggen van voorraden Ame rikaanse taktische atoombommen, aangezien deze bommen het enige doelmatige antwoord op commu nistische militaire voorbereidingen in het gebied zouden zijn. Duur misverstand De Britse auditeur-generaal heeft medegedeeld, dat ten ge volge van onjuist gestelde in structies de Britse luchtmacht onderdelen van vliegtuigmoto ren als schroot heeft verkocht. Het duurde zes maanden voor dat men de fout ontdekte. In middels waren bijvoorbeeld onderdelen ter waarde van meer dan 150.000 gulden voor honderd gulden verkocht. Op een ander depót werden onder delen ter waarde van meer dan 700.000 gulden als schroot ver kocht. De waarde van het niet achterhaalde materiaal be draagt ongeveer 1.350.000 gul den. Koninklijk Paar in Nederland terug H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn Dins dagavond teruggekeerd van hun vacantiereis naar Sardinië. Het vliegtuig, dat het hoge gezelschap naar Nederland terugbracht, landde na een voorspoedige reis om 17.50 uur op Soesterberg. Opruimen van bunkers eist één dode Een ongeluk bij het opruimen van bunkers nabij het radiostation in Noordwijkerhout heeft Maan dagmorgen een dode geëist. Een groot blok beton stortte onver wacht neer op een groepje arbei ders. De 59-jarige G. Broeke uit Noordwijkerhout werd op slag ge dood. De 62-jarige arbeider M. Piet eveneens afkomstig uit Noordwij kerhout, werd zwaar gewond naar het Academisch ziekenhuis te Lei den overgebracht. De drie mannen, allen in dienst bij de D.A.W., waren bezig een schermmuur voor een bunker te slopen. Zij moesten deze tot op de fundering weghakken. Daar dit echter te lang duurde, gingen zij er toe over de muur uit te graven. Daarbij hebben zij waarschijnlijk te veel zand weggeschept, want op eens kantelde de muur. G. B. kwam er geheel, de anderen kwamen er gedeeltelijk onder. Het ongeluk werd opgemerkt door. andere groe pen D.A.W.-arbeiedrs, die in de omgeving met andere objecten be zig waren. Australië zeer gebrand op Nederlandse immigranten De Australische minister voor de Immigratie, Harold Holt, heeft te Melbourne verklaard, dat hij er van overtuigd is, dat Australië thans het land is,- dat de meeste aantrekkingskracht op Nederland se emigranten uitoefent. „Ik juich het Nederlandse initiatief toe, om de emigratie van middenstandsge zinnen en geschoolde arbeiders te vergemakkelijken". Australië, zo voegde hij er aan toe, nam bepaalde kosten voor zijn rekening, doch Nederland betaalde het grootste deel der emigratie- kosten. A. Jensen is dit seizoen kam pioen harpoenist: hij heeft 487 wal vissen geschoten. Jensen werkt bij een van de Britse walvisvaarders. Volgens de terugkerende walvis vaarders heerste dit seizoen het slechtste weer sinds mensenheuge nis. In drie maanden tijds waren er maar drie kalme dagen ge weest. Het betreft hier de Zuid- pool-wateren. Volgens het Poolse blad „Lodz- ki Express" zijn meer dan de helft van het aantal Poolse bouwarbei ders i dronkaards. Tussen 15, en 25 procent van hen zijn na iedere be taaldag zonder geldige reden niet op het werk. Volgens het blad wordt dronkenschap een „massage woonte". De legeroefeningen op de'Lüneburger beide Tot 1' April hebben de Britse pantsertroepen, die op de Lunebur- ger heide zijn gestationneerd, va- cantie- gekregen. De troepencom mandanten hebben enkele weken geleden begonnen oefeningen stop gezet;-daar een kleine révolte der boerem dreigde te-ontstaan. De juist ontdooiende wegen werden name lijk door de zware Britse pantser wagens geheel aan flarden gereden. De sedert jaren woedende koude oorlog van de boeren der Luneber- ger heide tegen de Britse troepen was daardoor'plotseling weer op gelaaid. In herbergen werden pro testvergaderingen belegd, ijlboden werden om hulp naar Bonn gezon den en tenslotte hebben de Britten zich bereid verklaard tot een be stand. Minister Seebohm is per soonlijk naar de heide gereisd om de schade aan de wegen op te ne men. TILBURG. Donderdag 31 Maart zal Z.K.H. Prins Bernhard in'zijn functie - - van inspecteur-generaal van de» Kon; Landmacht een kort bezoek brengen, aan de onderdelen van het depöt-Aan- en Afvoertroe- pen in (Tilburg. De Prins wordt om streeks 1 LI 5 uur in de-Gen. Krom houtkazerne verwacht; hij zal na een -korte inspectie naar de Wil lem JI-kazerne gaan. waar hij even eens, zal kennis nemen van de op leiding: en vervolgens de lunch zal gebruiken. - Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i- 69990999999999099909090 9 c i» Verwijt de jeugd niet, dat zi) uw wijsheid mist; dat is juist haar geluk en haar bekoorlijk- J heid. o Het K.N.NLLr verwacht tot Donderdagavond: Minder-fcoud 1 Half- tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of mot regen;- -matigetot krachtige - wind tussèn- West en Noord en' minder koud. 1 April.: Zon op 6.20, onder 10.14. Maan op-12:49, diider 3.42. Volle maan: 7 April te 7.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEEf 1 April 10.02 v.m. 22.41 h.m. BROUWERSHAVEN: 1 April 9.36 v:m. 22.26 n.m. Doodtij: 1 en 17 ApriL Springtij9 en - 24 April. Eerste kievitseieren voor H.M. de Koningin Dinsdag zijn Voor het eerst van dit jaar kievitseieren aan H.M. de Koningin aangeboden. Twee werden aangeboden door de heer G. M. Menting uit Someren, die de eieren 's morgens had ge vonden. Een ei werd Js avonds op Soest- dijk bezorgd door de heer W. Maas uit Son en- Breugel,. >élie dit enige - uren tevoren had gevonden. Het vierde ei-werd aangeboden 'door de'heer De WateT- uit Leüsder.. Gemeente kreeg waardevol geschenk van particulier Hoe de Duitse jeugd er over denkt Hitier nog steeds een bewonderd persoon Adolf Hitler staat op de lijst van de door de Duitse jeugd het meest bewonderde historische personen nog altijd op de derde plaats. De voormalige führer slaat daarmee Goethe, Hindenburg en Luther. Hitler bleek bij vijf procent der jeugd nog altijd de populairste fi guur te zijn. Hij werd slechts ge slagen door Bismarck, die door der tien procent als favoriet werd ge kozen, en door Frederik de Grote, die met zes procent krap voor Hit- Ier bleef. Dit is gebleken uit een onderzoek van het in Bielefeld gevestigde In stituut voor Opinie Onderzoek, dat overigens uitwees, dat de „Wehr- freude", de animo om soldaat te worden, in het jaar 1954 met on geveer tien procent achteruit is ge gaan. Een derde deel van de jeugd heeft bij de enquête de dienstplicht principieel van de hand gewezen, eenderde was onder zekere omstan digheden bereid het soldatenpak aan te trekken en 27 procent ver klaarde volmondig, dat zij gaarne soldaat wilde worden. Huwelijk alleen maar kerkelijk ingezegend De Haarlemse recherche deelt mede overtreding te hebben ge constateerd van art. 449 (eerste lid) van het Wetboek van Straf recht, waarin vermeld staat* dat het een bedienaar van de gods dienst is verboden een huwelijk kerkelijk in te zegenen, voordat partijen hem hebben doen blijken dat er een wettig huwelijk is voor af gegaan. Deze overtreding betreft de in zegening van het kerkelijk huwe lijk op 22 Januari van de 56-ja- rige belasting-deskundige N. J. F., vroeger wonende te Amsterdam en thans te Haarlem, en de 37-jarige mej. J. P. van P. uit Haarlem, in de Mariakapel van een R.K. kerk aan de Koningstraat te Haarlem. De Haarlemse recherche is er tot dusver nog niet in geslaagd na te gaan wie de geestelijke is geweest die het huwelijk heeft ingezegend, zo deelde de recherche mede. Dinsdagavond kwam de raad de zer gemeente in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. L. v. Leeuwen. Ingekomen is een goedgekeur de verordening tot wijziging van de verordening als bedoeld in art. 11, lid 2 der Winkelsluitingswet 1951, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 November 1954. De jaarrekening van de muziek vereniging Apollo" over het jaar 1954-1955 wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat van de hogere instanties nog geen toe stemming is verkregen tot de bouw van de nieuwe vishal en het stra tenplan. Aan de heer Joh. Jonker is toe stemming verleend om een gedeelte van het sportveld in te zaaien. Na deze mededelingen geeft de voorzitter een toelichting op het volgende agendapunt, hetgeen een geschenk van de heer J. v. d. Ha mer alhier, behelst. De betrokken schenker, van beroep molenbou wer, biedt de gemeente een drie tal molens aan, t.w. een achtkan tige model korenmolen, welke thans in zijn tuin staat opgesteld, alsmede 2 kleinere model molens, vervaar digd van Slavonisch eikenhout. Het ligt in de bedoeling, om de koren molen bij de ingang van het Slin- gerbos te plaatsen, door welke plaatsing zowel het Slingerbos als de gehele haven ten zeerste ver fraaid zullen worden. De kleine mo lens zullen waarschijnlijk worden geplaatst in de thans lege voor zaal van het stadhuis. Aangezien de achtkantige molen na plaatsing onderhevig zal zijn aan sterke win den zal een betonnen fundering no dig zijn. De vervoerskosten zullen niet voor rekening van de gemeen te komen, gezien de heer J. de Vlieger bereid is het vervoer gratis te doen geschieden. De raad aan vaardt onder grote dank deze ge schenken met inachtneming van de gestelde voorwaarden. Z.h.st. wordt vervolgens een voor stel van B. en W. door de raad aan genomen m.b.t.. het aanbieden van een blijvend aandenken t.g.v. het bevrijdingsfeest op 5 Mei 1955. Dit zal worden aangeboden aan de leerlingen van de beide lagere scholen en de kleuterschool. Ter bestrijding van de te maken kos ten geeft de raad een crediet van 150 gulden. M.i.v. 1 October 1949 werd naast andere bevoegdheden inzake de wederopbouwwerkzaamheden door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de voorberei ding van de financiële afwikkeling der particuliree herbouw en her- stelgevallen uit hoofde van oor logsschade aan de gemeenten over gedragen^ Gezien de omvang van deze werkzaamhedearffckrimpt stel len B. en W. voo^lèzë" materie, welke .thans door de .Centr. Dienst. „Noord-Zeeland" wordt uitgevoerd over te dragen aan de Prov; Direc tie van de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland, hetgeen door de raad m.a.st. wordt aange nomen. Gunstig wordt beslist op een ver zoek van het bestuur van de Ver eniging tot Stichting en Instand houding van een school met de Bij bel te Brouwershaven in verband met het aanschaffen van leermidde len voor het geven van verkeers- onderwijs tot een bedrag van f 90. Een uitbreidingsplan Op. 13 April 1954 werd op ver zoek van de hoofd-ingenieur-direc- teur van de Wederopbouw in Zee land besloten om over te gaan tot voorbereiding van een plan van uitbreiding voor de gehele gemeen te, welk besluit op 12 April a.s. zijn rechtsgeldigheid zal verliezen. De voorzitter licht toe, dat in een ver gadering van 29 November 1954 slechts een uitbreidingsplan voor een gedeelte van de gemeente werd vastgesteld. Op voorstel van B. 'en W. besluit de raad over te gaan tot voorbereiding van een plan van uitbreiding voor de hele gemeente. Vervolgens besluit de raad de grond, gelegen aan de Korenmarkt, sectie C no. 1780 ter grootte van 170 m2. voor de prijs van f 1 per m2. te kopen van de eigenaar de heer P. C. Malepaard. De voorzit ter licht toe, dat in een bespreking met de heren v. d. Velde en Slager de overeenstemming is bereikt de grond aan het Kerkslop te ruilen tegen dé krotwoning van de heer Malepaard. Er zal dan binnen af zienbare tijd een begin kunnen worden gemaakt met de verbreding en bestrating van het Kerkslop,. zo dat dan ook hier het éénrichtings verkeer zal kunnen worden inge voerd. De voorzitter deelt mede, dat aan weerszijden van het Kerkslop een trottoir zal worden aangebracht met in het midden een straatlan taarn. In principe gaat de raad accoord met de kortere leningsduur van 50 op 20 jaar m.b.t. het stratenplan. Door de heer J. W. Boot werd voor zijn woningverbetering op de Haven A 41 verzuimd tijdig een aanvraag in te dienen in aanmer king te kunnen komen voor de gel dende premieregeling. Burgemees ter van Leeuwen deelt mede, dat door hem al het mogelijke in het werk is gesteld dit alsnog te ach terhalen. Er is thans bericht ont vangen, dat betrokkene, behoudens goedkeuring van hogere.' instanties uit Den Haag. alsnog voor deze pre-, mie in aanmerking kan komen. Daar. de heer Boot door dit admi nistratief verzuim zeer gedupeerd zou zijn, stellen. B. en W. voor de bijdrage door de gemeente ad f 500 te verlenen,, mits de goedkeuring uit'Den Haag. hierop wordt ver strekt-.De raad gaat,, hiermede z.h. st. accoord. - In principe wordt dan besloten een stuk grond in "het Baanslop bij de hoek pakhuis van J. v. Beveren aan te .kopen teneinde de hier ge vaarlijke situatie mét het oog op het drukkere verkeer uit de weg te ruimen. Wanneer dit pakhuis tot een lengte van vier meter zal wor den ingekort, ontstaat hier een zeer ruime bocht, hetgeen de veiligheid zeer ten goede zal komen. Het .-sluisplan De voorzitter geeft hierna een uiteenzetting over het sluisplan, waarvan het rapport van het Tech nisch Adviesbureau voor Neder landse Gemeenten werd ontvangen. Het plan behelst het aanbrengen van een keersluis met een dubbel stel puntdeuren, daar 1 stel deuren geen voldoende zekerheid' biedt. De sluis zal geprojecteerd worden op gelijke lioogte met de beide haven- dijken.-De hoogte van de sluis zal 6 m. plus N.A.P. bedragen, de leng te 16 m. De bovenkant van de deu ren komen op 5 m. plus N.A.P. hoogte. De doorvaarbreedte is ge bracht op 8.50 m. De voorzitter licht diverse details nader toe, o.a. de werking der deuren, aangebrachte verlichting, remmingswerk, onder houd enz. De heer R. J. v. d. Wek ken juicht het plan ten zeerste toe, maar als leek op technisch gebied vraagt-hij zich af, of de'deuren niet te laag zijn, gezien het feit dat de buitendijken hoger worden- gemaakt De voorzitter licht toe, dat de dij ken hoger moeten zijn met het oog op het overslaande water, hetgeen afbrokkeling van het talud aan de binnenkant van de dijk tot gevolg heeft. Dit kan bij de sluisdeuren nooit het gevalzijn. De hoogst te verwachten waterstand is 4.50 m. plus N.A.P., hetgeen in de geschie denis nog nooit is voorgekomen. De sluisdeuren.zijn dus nog 50 cm. ho ger. Na deze uiteenzetting keurt de raad dit plan, behoudens goedkeu ring van hogerhand goed, waarbij de wenselijkheid van deze sluis nog eens terdege door diverse raadsle den wordt onderstreept. De rondvraag De heer J. G. Jonker informeert naar de demping van de sloot aan de Heerenweg voor de twee ge schenkwoningen. De voorzitter zegt dat van de Centrale Dienst hiervoor reeds toezegging is verkregen. Te- Kocte berichten uit het Binnenland DEN HAAG. Bedriegen de voor tekenen niet, dan zal ook dit jaar een groot internationaal gezelschap aan de Tulpenrallye deelnemen. Reeds thans, 10 dagen voor de slui tingsdatum, hebben zich meer dan 50 equipes gemeld, waarvan meer dan de hèlft uit het buitenland. ROOSENDAAL. Een militair- van het corps Commandotroepen, die in de Engelbrecht van Nassauka- zerne te Roosendaal ln arrest zat, heeft tijdens het luchten getracht te ontvluchten. De dienstdoende wacht loste waarschuwingsschoten, waarop de militair echter niet re ageerde. Het - derde gerichte schot trof hem in de long, waardoor-hij in ernstige toestand in het zieken-- huis Charitas moest worden opge- - nomen. 's-GRAVENHAGE. Het béstuur van de Federatie van Organisaties, werkzaam in het belang van de schoonheid van stad en land zal op 10 Mei een ledenvergadering te Groningen beleggen, mede ter be spreking van het welstandstoezicht. AMSTERDAM. Op de Haagse weg, even buiten de stadsgrens, is een ruim 50-jarige vertegen woordiger .uit Dordrecht met zijn wagen tijdens de sneeuwjacht op een voor hem rijdende bestelauto gereden. De vertegenwoordiger werd ernstig gewond en is naar het Wilhelmina Gasthuis in Amster- dam overgebracht. .OOSTBURG. 'Dinsdagavond is eén auto, bestuurd door de heer R. S. uit België, In het water langs de kade te Sluis 'geraakt. Dê echtge note van de heer S. kwam daarbij om het leven. De heer S. en een jongetje Van ongeveer 12 jaar kon den door de politieman Jansen en de jeugdige Slui2enaar J. Lèeri- houts, die gekleed te "water spron gen, op het droge worden gebracht. vens informeert 'de héér Jonker, of de tuineigenaars in de Nutspolder reeds grond in compensatie kunnen krijgen. Dit moet nog even worden afgewacht in verband met de her verkaveling. De heer R. J. v. d. Wekken hoorde een klacht van een bewoner van de Molenstraat, die last heeft van veel overtollig water voor zijn woning. De voorzitter zegt onderzoek toe. Tot slot vraagt de héér A. Duin- houwer, of reeds met de begrin- ding van de diverse wegen een be gin is gemaakt. De voorzitter zegt, dat op verschillende binnenwegen een grindlaag is aangebracht. Er is reeds 15 ton verwerkt. Hierna ging de. raad over In ge heime zitting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1