BUTA VOORJAARS-COLLECTIE Lm HOLLANDER FERGUSON Drs W. A. Nell sprak over „karakters en conflicten" Bruikbare machines uit Schelphoek- Campagne gemaal gaan naar Den Osse Ned. Rode Kruis Filmavond Autobedrijf Akkerdaas N.V. le kwaliteit RUNDVLEES Het Duyvelants Koffyhuys Adverteert in dit blad HOLLANDER Goes v o 0 Wed. P. DE JONGH - Goes Voor beter en schoner koken. Z. V. u. Knappe lezing over interessant onderwerp In een bijzonder knap en diep zinnig betoog heeft de bekende psycholoog drs. W. A. Nell Vrij dagavond in de foyer van de Con certzaal een gezelschap Z.V.U.-le- den vertrouwd gemaakt met het onderwerp „Karakters en Conflic ten". Drs. Nell wist - zich bedie nend van een vlekkeloos Neder lands - zijn auditaurium op onge meen sterke wijze te boeien met een §tof, die even moeilijk hanteer baar als toegankelijk is. Spr. nam enkele voorbeelden uit de practijk tot uitgangspunt van zijn theoreti sche beschouwingen over het ka rakter in het algemeen en de de fecten die het karakter op grond van allerlei remmingen en omstan digheden kan vertonen in de dage lijkse levenspractijk. Spr. wees er op dat het dier een karakter in de specifiek menselijke zin mist. Het dier is ingebed in de natuur en het komt niet tot het symbool zoals de mens dat kan en doet (het gespro ken woord). Voor het dier hebben de dingen dan ook een vaste bete kenis, maar voor de mens niet, want de laatste benadert de dingen vanuit zijn eigen vrijheid. Op grond van deze beschouwing concludeerde spr. dat het karakter niet in de mens zelf, maar buiten hem wordt gevonden. Karakter is het wereld zien, het omgaan met de wereld, en men moet het men selijk karakter interpreteren uit de wereld die hij maakt. Hierin ech ter ligt gelijktijdig de mogelijkheid opgesloten van een karaktercon flict. Daar een mens geen objectie ve relatie heeft tot zijn eigen licha melijkheid - eigen handen herkent men uit een verzameling van han denfoto's niet - kan dit conflict Veroordeling inzake mosselstroperij De Thoolse vissers, die in het af gelopen seizoen door de Visserij- Inspectie werden bekeurd voor stroperij van mosselen, omdat zij bezig waren te vissen op een per ceel van hun buurman, een kwe ker uit Bruinisse, zijn door de Kan tonrechter te Tholen veroordeeld tot het betalen van een geldboete. Zij zijn van dit vonnis in hoger be roep gegaan. Het aan hen toege wezen perceel voor de mosselcul tuur in de Waddenzee, waar het strafbare feit werd geconstateerd is door bovengenoemde inspectie thans aan anderen toegewezen. betrekking hebben op het lichaam. Ook wel op de tijd (het kenmerk van de mens is dat hij de tijd kan maken tot volheid. Kan hij dit niet dan treedt verveling op, waarme de het probleem van de verwaar loosde jeugd samenhangt) en ten slotte in de verhouding tot de me demens. In feite is trouwens elk ka rakterconflict een ontmoetingscon flict. T.a.v. het begrip karakter in terpreteerde spr. dit, in een samen vatting, als horizon, want ieder mens leeft karakterologisch in ho rizon, d.w.z. in het vrij zijn in ho rizon, dit is in beperking, want elk menselijk ideaal ligt aan de hori zon. Na deze causerie volgde een in teressante discussie, die drs. Nell op hetzelfde hoge niveau wist te voeren, als waarop zijn lezing stond. De voorzitter van de Z.V.U.- groep dr J. J. Westendorp Boerma, die ook de spreker inleidde, dankte hem na afloop voor het gebodene, inzonderheid voor de hooggestem de heenwijzing naar het toekom stig gericht zijn van de mens, het geen hij als een bemoedigend symptoom kwalificeerde. Stad en Provincie NIEUWERKEBK Uitvoering C.J.M.F. en C.J.V.V., Bruinisse Vrijdag 1.1, werd in „De Meebaal" alhier door de C.J.M.V. en C.J.V.F. uit Bruinisse een uitvoering gege ven. Ds. Westerhof opende met een welkomstwoord tot de aanwezigen en de leden van voornoemde ver enigingen. Het was hem een genoe gen dat de zaal zo flink bezet was. In korte trekken deelde hij de in houd van het op te voeren stuk mede, nl. „Ik wil niet meer lopen", geschreven door de heer-Daan van Es, welk stuk werd bekroond bij een prijsvraag, uitgeschreven dooi de Provinciale Zeeuwsche Courant. Het is een moeilijk en zwaar te spelen stuk dat veel van de spelers vergt Hij hoopte dat het stuk dat reeds vele malen werd gespeeld ook hier 'n succes zou wezen. Hier na werd het stuk voor het voetlicht gebracht. Het is reeds vele malen in de dagbladen vermeld, zodat wij kunnen volstaan met te zeggen dat de speelsters en spelers voor hun taak berekend waren en hun rol len werkelijk ingeleefd hebben. Ds. Westerhof bracht aan het einde dank aan de aanwezigen en aan de tonelisten. Hoewel men altijd spreekt van amateurs was dit meer dan amateurisme, het was af. Ver der dankte hij de dames die de voorverkoop van kaarten ter hand hadden genomen en de heer van Felius die voor deze avond zijn zaal gratis beschikbaar stelde. Foto's voor Scandinavische woningen Dezer dagen zijn aan de bewo ners van de Noorse en Zweedse woningen mooie ingelijste foto's uit Noorwegen en Zweden uitge reikt, geschonken door het Noorse en Zweedse Rode Kruis en verder een koperen plaat om in de hal van die woningen te bevestigen, waarop staat dat deze woning een geschenk is van het Zweedse volk. BRUINISSE Familie emigreert naar Canada Het gezin van de heer Jac. Stout- jesdijk, bestaande uit 5 personen, zal Vrijdag 1 April haar Canada vertrekken, nadat de oudste zoon reeds 2 jaar geleden zich daar ge vestigd had. De reis gaat met het s.s. „Waterman" en Brits Colum bia wordt het nieuwe vaderland van deze emigranten. Na Ds. Marsman, die in 1949 naar Zuid Afrika vertrok, en het gezin de Waal-vander Stadt, dat de U.S. A. als nieuwe vaderland koos (1954) is dit het derde gezin, dat uit Brui nisse emigreert na de oorlog van 1940-1945. De heer Stoutjesdijk staat bekend als een zeer goed vakman, die de laatste jaren zich speciaal toelegde op drainage. Meisje onder tractor Het driejarig dochtertje van de heer T. Hoogerheide alhier had Za terdagmorgen het ongeluk in de Steinstraat onder eert rijdende tractor terecht te komen. Zij kreeg de wielen van deze tractor over haar beentjes en dokter Quaak moest eerste hulp verlenen. De tractor-chauffeur, de heer J. Gil- jam, treft geen schuld. De door het N.V.V. gehouden collecte voor de t.b.c.-bestrijding bracht f 237 op. terdams Kamerorkest, het geheel onder leiding van Piet van Egmond Als solisten traden op de Belgi sche tenor Lode Devos uit Brussel voor de evangelistpartij, de bariton Otto Couperus voor de Christus- partij en verder de Amerikaanse sopraan Uta Graff en Annie Woud, alt. In totaal waren er meer dan 250 medewerkenden. Na de uitvoe ring was er een officiële ontvangst op het stadhuis. SPORT WANDELSPORT 15e wandeltocht op Schouwen-Duiveland Als datum voor de 15e Wandel tocht op Schouwen-Duiveland heeft de organisatiecommissie bepaald: Zaterdag 7 Mei a.s. De afstand be draagt weer 25 km. Het parcours is nog niet officieel vastgesteld, doch dit zal vermoedelijk lopen van Zierikzee over Schutje (Kerkwerve) naar Brouwershaven en dan vol gens een nog nader te bestuderen route terug naar Zierikzee. Wandelsport enthousiasten wek ken we op nu al vast te gaan trai nen, opdat zij over zes weken fit aan de start kunnen verschijnen. INGEZONDEN STUKKEN Het verkeer op Schouwen-Duiveland Mijnheer de Redacteur. Als eerzaam fietser op de smalle, en bijna niet voor passeren ge schikte wegen van ons eiland, kunt U 't mij niet kwalijk nemen, dat ik me meermalen erger aan de manier waarop de zware vrachtauto's, met name de G.M.C.'s, over de weg „scheuren". Dit laatste is dan een vakterm bij de sterk gespierde en door de zon gebruinde berijders van deze wagens. Niets ontziend beschouwen ze zich als heer en meester op de weg in hun auto's, die boven alle andere uitsteken. Ik verwonder me er nog steeds over, dat ik tot heden toe niet in het ziekenhuis ben beland. Twee staaltjes van hun aange matigde souvereiniteit op 's Heren wegen wil ik U geven. Kort geleden was zo'n G.M.C.- chauffeur op zijn manier gepi- queerd. De oorzaak ervan was: een fietser was zijn wagen voorbijgere den, toen hij heel langzaam reed. (Grote uitzondering overigens!) Dit kon de man niet gedogen en hij zou de wielrijder wel eens even mores leren. In zijn woede drukte hij zijn gaspedaal erg diep in, met als re sultaat dat hij de fietser weldra weer voor was. „Wacht", zei hij bij zichzelf, „nog even wraak nemen". Hij zwaaide het stuur naar rechts om en sneed de fietser zo de pas af, dat deze in de slikkerige berm van de weg belandde. Lekker! Een ander karos, boordevol ge laden met scherp grint, kwam de Provinciale straatweg opstuiven. De zijschotten ervan waren half weg gerot en grote gaten gaapten er in. Er gebeurde aanvankelijk nog niets bijzonders. Maaro lieve help het gevaarte moest de Sasdijk op draaien. In zijn draai stortte er over de schotten heen, en door de gaten, een regen van grint dwars over de weg. Deze banden vijanden bleven geruime tijd liggen. Is het dan een wonder dat een niets ver moedende fietser met twee lekke banden en zijn fiets op de nek huis waarts kon gaan? Ik geef toe, dat alles voor de we deropbouw op ons eiland in het werk moet worden gesteld, maar toch zou ik de G.M.C.-chauffeurs één vraag willen stellen: „Moet dat nu zó?" C. v. d. MAAS. door de Fa. Rentier uit Noord- gouwe. De buitendijkse werken aan het nieuwe gemaal bij Ouwerkerk zul len deze zomer worden verricht door de Fa. Sanders uit Delft. Het nieuwe gemaal bij Den Osse zal, zoals bekend, worden uitgerust met de nog bruikbare machines uit het vervallen gemaal Schelphoek. De nieuwe pompen voor het dieselge maal bij Prommelsluis zullen wor den geleverd door Stork, Hengelo. De Grontmij gaat tussen de Tel- lersweg en de Verseputsrweg in de polder Schouwen complexwerken uitvoeren, waarbij proefnemingen zullen worden gedaan met mo derne grondverzetwerktuigen, o.a. bulldozers. Gunstige weersomstan digheden zijn voor deze proeven onontbeerlijk. Gedurende de komende zomer maanden zullen voorts in tal van complexen drainages worden aan gelegd. Doordat tijdig voorlichting is ge geven omtrent de plaatsen waar deze zomer werken zullen worden uitgevoerd, zal het niet veelvuldig voor kunnen komen, dat te velde staande gewassen zullen moeten worden vernield. Een uitzondering hierop vormen de drainagewerk zaamheden! De vergadering stelde normen vast voor de in deze ge vallen te verlenen schadevergoe dingen. De vergadering besloot eveneens na ampele discussies geen vergoe- dinsgnormen voor oogstdepressies vast te stellen. Daar iedereen ver plicht is bij de voorlichtingsdienst advies te vragen alvorens een per ceel in te zaaien waar herverka- velingswerken zijn uitgevoerd, zal het bijna niet meer voorkomen dat oogstdepressies optreden. Men moet dus niet rekenen op het toekennen van vergoedingen voor z.g. na- schade. De. voorzitter deelde mede dat het in het voornemen ligt van mi nister Mansholt om op 19 April a.s. een bezoek aan de herverkaveling in Zeeland te brengen. Proeven met nieuwe grondmachines in Schouwen MUZIEK Matthaëus Passion te Aardenburg In de aloude Sint Baafskerk te Aardenburg is Zondag voor de tweede maal, nadat vorig jaar de eerste uitvoering was gegeven, Bach's Matthauspassion uitgevoerd. Medewerking verleende het Am sterdams Oratoriumkoor, het Kna penkoor der Vredesscholen uit Amsterdam, en het versterkt Rot Vorige week Woensdag werd in Hotel „De Korenbeurs" te Goes de Maart-vergadering van de Herver kavelingscommissie gehouden. De Herverkavelingscommissie besloot een aantal grote werken in uitvoe ring te nemen tot een gezamenlijk bedrag van rond vijf millioen gul den. In de polder Dreischor zal door de Nederlandse Heidemaatschappij een begin worden gemaakt met de aanleg van de Platteweg en de Da niël Hockeweg, met een gezamen lijke lengte van 4 km. In de polder Oosterland gaat de Fa. Janse uit Kloetinge egalisatiewerken uitvoe ren in complex IV bij de Jonkers- weg (70 ha). Het aanleggen van we gen en het graven van circa 2 km waterleiding in de polder Schou wen werd gegund aan de Gebrs. v. 't Verlaat uit Nederhardinxveld. In de Burgh- en Westlandpolder zal een aantal wegen binnen kort worden afgewerkt met spreid- laag, zodat ze dan geheel gereed komen,. Dit werk wordt uitgevoerd Zoals bekend heeft het Ned. Rode Kruis telken j are zijn campagne we ken, waarin door publiciteit, huis bezoek en een openbare collecte aandacht, medewerkers en finan ciële steun worden gevraagd voor deze instelling. De campagne wordt dit jaar ge houden van 23 Mei tot 5 Juni, de openbare straatcollecte op 4 Juni. De afdeling Den Haag slaagde er voor de zesde maal in het cam pagnebord te winnen, dat 't hoofd bestuur beschikbaar stelt voor die afdeling in een grote stad, dienaar verhouding de beste resultaten boekte. Den Haag bereikte ook in absolute zin vorig jaar het hoogste resultaat. ik JÊÊt The FERCUSON SYSTEM Heden Dinsdag 29 Maart '55 zal in de Graan- beurs te ZIERIKZEE een FERGUSON FILMAVOND worden gehouden, aanvang des avonds 8 uur. Er zal een aantal zeer interessante FILMS worden vertoond over het beroemde Ferguson- Systeem, Ferguson tractoren en werktuigen, de Ferguson fabrieken enzovoorts en na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. In de pauze gelegenheid tot inschrijven op 2 maandelijks service abonnement. Een ieder, die zich interesseert voor de land bouw en de mechanisatie, is op deze avond hartelijk welkom. TOEGANG VRIJ NOORDGOÜWE biedt Stouten U hedenmorgen vanaf 9 uur in de Hem tegen scherpe prijzen (Zolang de voorraad strekt Zaterdag 2 April HEROPENING van Beleefd aanbevelend, W. J. V. d. HULLE Wij zijn telefonisch aangesloten onder No. 573 is bijzonder SMAAKVOL Swaggers en Mantels in effen en fantasiestoffen, met prima coupe, vanaf f 89,75 Zwarte Damesmantels onze specialiteit, in Ottoman en Afghalaine, (ook grote maten) vanaf f 127,50 Mantelcostuums in zuiver wollen tricot en kamgaren stoffen en Tweed vanaf f 57,50 R 1 A A R S A A N B I E D I N G Japonnen in de modernste tinten en uitstekende pasvorm vanaf f 23,95 Rokken een grote sortering, in effen en Tweedstoffen vanaf f 11,50 Blouses, Jumpers en Vesten Kinderpakjes in zuiver wollen tricot, merk „Tweka", vanaf f 31,— Wij zijn met onze Voorjaars-Collectie WOENSDAG 30 MAART, van 24 uur, in het Verenigingsgeb. Oude Molenweg 190 te RENESSE DONDERDAG 31 MAART, van 24 uur, in het Verenigingsgebouw te BRUINISSE Wij tonen U de nieuwste modellen voor betere confectie Lange Vorststraat 42-44-54 - GOES Tel. 2717 Uit voorraad leverbaar: Gerst, Haver, Zomertarwe Gras-en Klaverzaden in alle voorgeschreven samenstellingen voor inundatiegebieden Orders worden gaarne opgenomen door onze plaatse lijke agenten en onze hoofdvertegenwoordiger: C. POUWER - Veere - Telef. 280 N.V. ZAADHANDEL EN BOOMKWEKERIJEN vuüe b.04»;ituU, te r a c" beek 0 wor^en' binnenst"'15 ^™goedg'*eUld d°°„ BUTKGKS" vet^P $2^ SHELL NEDERLAND N.V., AFDELING BUTAGAS WASSENAARSEWEG 80, 'S-GRAVENHAGE TELEFOON 18.34.00 vil de bleuwo Dot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6