Esrr3Sr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower wil verkennende besprekingen voor nieuw contact met Rusland De schoolstrijd in België Chr. kleuterschool bij complex Oostenrijkes zaam zijn of het maatschappelijk zomerwoningen te Haamstede Stad en Provincie VRIJDAG 25 MAART 1955 abonnemênien eii advertentièn Prij* per 3 meenden bi) vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent' lo»»e nummert 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma* 15 mm) I 1, - per stuk. No. 17715 - 111e Jaargang Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0DE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zlerikree, Postbus nr 1, Telefoon' nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgavo N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikse# Redacteur.- M. Bil DE VAATE - Tel 309 Hij is bereid dan „heel wat concessies'' te doen Pres. Eisenhower heeft Woens dag op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat de V.S. elk plan ter regeling van de kwestie- Formosa ernstig en welwillend, zullen bestuderen. In antwoord op een vraag voegde hij hieraan toe, dat zijn regering noch op eigen ini tiatief, noch door bemiddeling van Engeland nieuwe stappen heeft ge daan om tot een wapenstilstand in het betrokken gebied te komen. Na er op te hebben gewezen, dat er de afgelopen twee jaar belang rijke wijzigingen zijn gekomen in de leiding van de Sowjet-Unie, zei- de Eisenhower, dat er een „element van zwakke hoop" bestaat, dat de nieuwe leiders van hun voorgangers verschillen en dat hierdoor ge noemde terrein verkennende be sprekingen wellicht van enige waarde zouden kunnen zijn. Indien er inderdaad iets van enige bete kenis uit dit overleg zou voortko men, zou hij, Eisenhower, waar dan ook naar toegaan en wat dan ook ondernemen om de vrede te bevor deren. Voor het overleg om het terrein te verkennen was de president be reid „heel wat concessies" te doen. Hij gaf echter hiervan geen nadere uitleg. Vervolgens zeide hij dat hij, spre kend over de kwestie van de goede trouw van de Sowjet, niet bedoeld had, dat hij stond op overeenstem ming over het Duitse en het Oos tenrijkse vraagstuk, doch dat hij deze problemen alleen maar had genoemd om enige voorbeelden te geven over de wijze, waarop de Russen de oprechtheid van hun verlangen naar vrede zouden kun nen bewijzen. Massabetoging in Brussel tegen de schoolpolitiek der regering In geheel België hebben de Ka- de Katholieke leiders het woord Jeugdige Rus wijkt uit Generaal-majoor Dibrova, de Russische commandant te Berlijn, heeft geprotesteerd tegen wat hij noemt „de onwettige detentie van de 17-jarige Jonen Valery A. Ly- sikof", aan wie door de Amerikaan se autoriteiten in Berlijn asyl is verleend. Lysikof zei gisteren op een pers conferentie, dat hij niet langer on der het communisme wenste te le ven. Zijn vader is luitenant-kolo nel bij de Russische luchtmacht in Oost-Duitsland. In een brief aan de Amerikaan se commandant in Berlijn eist ge neraal Dibrova, dat de jongen on middellijk naar zijn ouders wordt teruggezonden. Amerikaans hefschroef- vliegtuig in O.-Duitsland Russische militaire autoriteiten hebben de Amerikaanse missie te Potsdam (Oost-Duitsland) medege deeld, dat een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse leger is waar genomen in Oost-Duitsland, aldus maakte het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa Dins dag bekend. Het toestel is volgens de Russen bij Coburg in Oost-Duitsland ge land. De Russen deelden verder geen bijzonderheden mede. Het hef schroefvliegtuig werd reeds enkele dagen vermist. De gevaren van radio activiteit Kans op ziekten en misvormingen Prof. Joseph Rotblat, een voor aanstaande Britse geleerde op het gebied van de kernenergie, heeft in een artikel verklaard dat een atoomoorlog rampzalige gevolgen zou hebben voor de mensheid. Niet alleen door de zichtbare verwoes tingen die zouden worden aange richt, maar vooral met het oog op de voortplantingsmogelijkheid. Ook ziekten, misvorming en geestesziek ten zouden er uit voortvloeien. Aan het gevaar voor de voortplanting kan men volgens de geleerde niet ontsnappen. De schadelijke gevol gen worden trouwens niet dadelijk bemerkt, maar blijken pas veel la ter. Ook zonder atoomoorlog zou het gevaarlijk kunnen worden als men in het huidige tempo voortging met proefontploffingen. De afgevaardigde van Israël, Abba Eban, heeft in de Veiligheids raad verklaard dat Israël het tijd vindt worden, dat het bestand, dat nu al zes jaar duurt, in een wer kelijke vrede wordt omgezet. De Egyptische aanspraak op de Negeb wees hij van de hand. „Mijn rege ring is bereid de verzekering te ge ven dat indien Egypte geen vijan dige daden jegens Israël bedrijft, Israël zulks niet zal doen jegens Egypte", aldus Eban. Nog veel communisti sche dreiging in Azië Economische steun moet worden voortgezet James Richards, de Democrati sche voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, en het Republikeinse Con greslid John Vorys, die in Novem ber en December achttien landen in Azië hebben bezocht, hebben in een verslag aan het Amerikaanse Congres verklaard, dat de commu nistische dreiging in het nabije Oosten, Zuid-Azië en het Verre Oosten „onmiddellijk en onheilspel lend" is. Zij menen, dat de Ver. Staten de militaire en economische steun aan landen die wederzijdse verdedigingsverdragen tegen het communisme gesloten hebben, moe ten voortzetten. Zij wensen voorts een nieuwe bestudering van alle economische hulpprogramma's om na te gaan welke nationale Ameri kaanse belangen ermee "gediend worden. Militair- en burger rijbewijs Op 1 September 1954 werd voor militairen in werkelijke dienst, die in het bezit zijn van een militair rijbewijs, de mogelijkheid openge steld een verklaring van rijvaardig- '"J*"**1 ^eiy,e ue ~u" uc„ wu"'u heid te verkrijgen, waarop zonder kolieken, gehoor gevend aan een zullen voeren. Ook de leden der nader rij-examen een burgerrnbe- °l,roeP de C.V.P., hun kinderen Socialistische parüj zullen in de wijs kan worden aangevraagd. ™«J "aar s.ch°°[ Madeleinezaal te Brussel bijeenko- Sedert September kon deze ver- '<st «fsen de schoolpolitiek der li- men. klaring worden verstrekt aan 12 beraal-soeial^ehe regenng-van Katholieke duizend personen, van wie onge- 'er' kregen doordat de links geöriën- werpen in te dienen, die de C.V.P. teerde studenten der Vrije Univer- zou kunnen aanvaarden als basis siteit te Brussel tegenmanifestaties voor onderhandelingen. De liberale organiseren. Heden zal de Brussel- oud-minister Devèze zou met het se uniyersiteit een massabetoging plan rondlopen de koning te ver- orgnaniseren. Des avonds zal ter in- -zoeken de Staatsministers bijeen leiding van de manifestaties van te roepen, die dan een plechtige op- 26 Maart in een zaal in het centrum roep tot kalmte aan de bevolking De Tweede-Kamerfractie van de der hoofdstad een bijeenkomst van zouden richten. Vervolgens zouden Partij van de Arbeid is voornemens de C.V.P. worden gehouden, waar de Staatsministers trachten een op- kranten maken er melding van dat enkele socialis tische ministers bereid zouden zijn oefentijd heeft beëindigd. P.v.d.A.-Kamerfractie naar Schouwen*Duiveland v De schoonheid der aarde be- hoort aan hem die haar out- o dekt, haar begrijpt en haar o weet te genieten. 9999999999V699699699999 Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Aanhoudend zacht Wisselend bewolkt met plaatse lijk enige regen; aanhoudend zacht; matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. 26 Maart. Zon op 6.34, onder J9.04. Maan op 7.01, onder 22.51. Eerste kwartier: 30 Maart te 21.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 Maart 4.44 v.m. 17.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 Maart 4.14 v.m. 16.31 n.m. Springtij: 26 Maart. lossing te vinden. in de loop van Juni een excursie te ondernemen naar West Brabant en Zeeland. Het ligt in de bedoeling, daarbij kennis te nemen van de wa terstaatkundige toestand van Wes telijk Noord-Brabant, van een le geronderdeel in de buurt van Breda en van de stand van de herstel- Woensdagavond om 10 uur kwam werkzaamheden op Schouwen-Dui- Woensdagmiddag omstreeks vier de 50-jarige Utrechtenaar H. de B. veland. Deze excursie is een van uur js op L0vense Kanaaldijk, in zeer beschonken toestand thuis, de jaarlijkse excursies, die de frac- iangs het Wilhelminakanaal in Til- Er ontstond ruzie met zijn huisge- tie naar verschillende delen des burg, het stoffelijk overschot ge- noten en daaruit volgde een vecht- Brabants meisje op gruwelijke wijze vermoord Drama door dronkenschap lands onderneemt. Canadees goud in Rood-China? De staven goud ter waarde van vonden van een meisje. Naar van partij. De 21-jarige zoon H. de B. de zijde der gemeentepolitie ver- nam een broodmes en stak daarmee nomen wordt, is dit meisje, de 24r- zijn vader in de rug ter hoogte van jarige mej. C. T. uit Rijen, op gru- <je longen. Als gevolg daarvan welijke wijze vermoord. moest de vader onmiddellijk in het Onmiddellijk nadat de politie de stads- en Academisch ziekenhuis vondst ter kennis was gebracht, is worden opgenomen. Zijn toestand Beer nam de benen Een zes jaar oude beer van een circus (Boltini), dat op Het Loo verblijft, heeft dezer dagen voor de aanvang van da dage lijkse dressuur de benen geno men. Direct werd een achter volging ingezet, maar 't duur de bijna drie uur, voordat meri de vluchteling weer veilig en wel in zijn hok had zitten. Voor het echter zover was, wa ren door een politie-agent vier schoten op het beest gelost, dat hierdoor licht werd gewond. ongeveer 750 000 gulden die in 1952 met 0nde^?ek begonnen. De js zeer ernstig. De zoon is in ver- u f 'OU.uuuguiaen, cue m xswa Lovense Kanaaldijk werd over ca. zekerde bewaring epsteld van het vliegveld Malton nabu To- ,e af De o£ficier van zekerde Jewaring gesteld. ronto spoorloos verdwenen, zouden jlMlüe bij de arrondisementsrecht- zich, volgens het dagblad „Globe bank te Breda_ Mr j w. Bosch, en and Mali", thans in communistisch de substituut-officire, Mr D. Bins, China bevinden. hebben ter plaatse een onderzoek Het blad zei dat het goud „enkele jngesteld. De politie maakt bij haar uren voordat de diefstal werd ont- nasporingen gebruik van speur- dekt", met een particulier vliegtuig honden, via New York naar Hongkong was P.T.T. Uitgifte zomerpostzegels Van 25 Aprilt/m 24 Juni 1955 zullen bijzondere postzegels (zo- ïhTLovense Kanaaldijk loopt op merpostzegels) worden uitgegeven vervoerd. Een bekend misdadiger enige honderden meters afstand frankeer waarden 2, 5, 7, 10 uit Toronto werd, volgens het blad, Van en vrijwel evenwijdig aan de en 25 cent> welke niet een toeslag een bedrag van bijna 200.000 gul- drukke Rijksweg Tilburg-'s Herto- boven de_ frankeerwaarde van res- den uitbetaald voor het organiseren genbosch. Aan de dijk is een bouw- pectieveRjk 3, 3. 5, 5 en 8 cent zul- van de diefstal. Vanuit Hongkong werk in aanbouw, er liggen voorts len worden verkrijgbaar gesteld, zou het goud communistisch China een houtwerf en een kantoor met netto-opbrengst boven de zijn binnengesmokkeld. opslagplaatsen. frankeerwaarde is bestemd voor steun aan Nederlandse verenigin- gen, instellingen of organisaties, die een cultureel belang dienen, op het i werk bevorderen. Elfjarige Sara ere-gast op Schiphol Droomweek voor Amerikaans meisje Een pittig Amerikaans meisje van 11 jaar met sprekende blauwe ogen en lang blond haar is Woens dagmiddag een uur lang ere-gast op Schiphol geweest. Alle andere passagiers van de reusachtige Su per-Connie, die haar uit New York naar ons land bracht, moesten wachten tot de kleine Sara Sue Stringer uit Ironton (Missouri) als eerste plechtig de trap mocht afda len, met haar ogen knipperende te gen de tientallen felle blitzlampen van de persfotografen. Het lot is Sara bijzonder gunstig geweest. Zij is winnares geworden van een prijsvraag, die in Chicago voor de televisie wordt georgani seerd, hoewel ze er zelf niets aan behoefde te doen. „Schrijf mij in een brief over de grootste wens droom van uw kind", luidde de op gave en moeder Stringer schreef, dat haar dochter dag-in, dag-uit tekende en er van droomt eens mo de-ontwerpster en/of mannequin te zijn. Sara's droom wordt nu voor zo ver thans mogelijk verwezenlijkt: de televisie-maatschappij bezorgt haar oen absoluut onvergetelijke week. Eerst is ze zelf voor de tele visiecamera's geweest, daarna werd ze met haar moeder in een vlieg tuig naar New York gezet. Daar heeft ze in een van de duurste ho tels overnacht. Woensdag is ze per K.L.M. Super-Connie doorgereisd naar Nederland en gistermorgen bracht al weer een ander vliegtuig haar naar Parijs, waar ze de gast zal zijn van niemand minder dan de modekoning Christian Dior. Koningin Elizabeth van Bel gië is Woensdag per vliegtuig uit Warschau vertrokken. Zij had in Warschau het Chopin-festival bij gewoond. De koningin-moeder werd onder meer uitgeleide gedaan door dc chef protocol van het Pool se ministerie van Buitenlandse Za ken. Aandenken voor de jeugd op Bevrijdingsdag Dinsdagavond jl. kwam de raad der gemeente Haamstede in open bare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Röell. Bij de ingekomen stukken wordt kennis genomen van een bericht van Ged. Staten dat thans goed keuring wordt verleend aan de voorgenomen verbetering van de Torendreef. De raad neemt met ge noegen kennis van deze goedkeu ring, omdat de Torendreef thans in een zeer slechte toestand verkeert en verbetering dringend noodzake lijk is. Gelezen wordt een bericht van de Chr. Nat. school dat het voor nemen bestaat bij het complex Oostenrijkse zomerwoningen aan de Torendreef een Chr. kleuter school te beginnen voor de aldaar wonende kinderen van de evacué's. Gevraagd wordt voor de in -deze omgeving wonende kleuters uit de eigen gemeente, welke dit schooltje ook kunnen bezoeken, een bedrag per leerling beschikbaar te stellen, berekend naar het bedrag per leer ling van de openbare kleuter school. B. en W. merken op dat dit schooltje een tijdelijk karakter zal dragen, omdat de evacué's geleide lijk terugkeren naar hun herkomst- gemeente. Het college heeft de in druk dat het meer de bedoeling is de kinderen „bezig te houden", om dat het gebouw niet aan de gestelde eisen voldoet en men niet de be schikking heeft over bevoegde leer krachten. Het aantal leerlingen dat deze Chr. kleuterschool zal bezoe ken, is niet bekend, doch het aan tal kinderen uit eigen gemeente in deze omgeving bedraagt 11. Het is niet bekend of deze de school zul len gaan bezoeken. Het te geven onderwijs is niet te vergelijken met de openbare kleuterschool omdat daar bevoegde leerkrachten werk zaam zijn. Het zou dan ook niet billijk zijn eenzelfde bedrag per leerling beschikbaar te stellen. B. en W. komen dan ook met het voor stel voor elke kleuter die uit Haamstede uit deze omgeving dit schooltje bezoekt f 20,beschik baar te stellen. De heer A. van Nieuwenhuize vraagt of dit bedrag wel verant woord is. De kinderen wonen bui ten en genieten volop van de bui tenlucht. Degelijk onderwijs kan z.i. niet gegeven worden omdat de leerkrachten daartoe ontbreken, zo dat het meer een „bewaarschooltje" wordt. Bovendien gaan de evacué's binnenkort terug naar hun her- komstgemeente. Het is hoogstens een kwestie van enkele maanden. De voorzitter zegt dat de vergoe ding per jaar gegeven wordt; is de tijd korter, dan bedraagt ook de vergoeding dus minder. De heer P. Slager vindt het be drag per leerling te laag. Hij wil dit verhogen tot f 25,f 30, per leerling. De voorzitter meent dat Rampenfonds en Stichting Maatschappelijk en Cultureel Werk ook een bijdrage zullen verlenen. De heer A. van Nieuwenhuize zou deze kwestie willen uitstellen en afwachten welke bijdrage per leer ling de herkomstgemeente van de kinderen van de evacué's beschik baar stellen. Dit voorstel wordt echter niet ondersteund. Het voor stel van B. en W. wordt hierna met 5 stemmen vóór aangenomen; de heer A. van Nieuwenhuize ont houdt zich van stemming. Een en ander behoudens goedkeuring door Ged. Staten. Besloten wordt medewerking te verlenen aan een regeling inzake vergoeding reis- en verblijfkosten onderwijzeres naaldvakken O.L. school en landbouwhuishoudschool. Enkele subsidies Een verzoek van de sportvereni ging „Zeemeeuwen" tot toekenning van een subsidie van f 150,wordt op voorstel van B. en W. voor een jaar ingewilligd, met tegenstem- ming door de heer J. Goudzwaard, behoudens goedkeuring door Ged. Staten. Een verzoek van de Chr. zang vereniging „Looft den Heer" tot verhoging van de gemeentelijke subsidie, wordt, op voorstel van B. en W. en na discussie, gesteld op f 50,voor een jaar en behoudens goedkeuring door Ged. Staten. De heren Goudzwaard en A. van Nieu wenhuize onthouden zich hierbij van stemming. Een vliegtuig van het type „Siebel" van de Franse luchtmacht is bij het opstijgen van het vlieg veld van Cognac neergestort. De zeven bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Woensdag is in de Franse Se naat het debat over de Parijse ver dragen begonnen. Het zal drie da gen duren. Verwacht wordt, dat de verdragen zullen worden goedge keurd. Premier Faure zei in zijn openingsrede, dat het debat beslis send is voor Frankrijk. Een verzoek van de Vereniging het Groene Kruis Burgh-Haam- stede tot verhoging van de ge meentelijke subsidie van f 750, per jaar op f 1.000,per jaar, wordt, eveneens op voorstel van B. en W., z.h.s. ingewilligd en behou dens goedkeuring door Ged. Staten. Gelezen wordt een verzoek van de plaatselijke middenstandsver eniging de winkels in het tijdvak van 15 Juni tot 15 September, in verband met het badseizoen, ge opend te rnogen hebben tot 9.00 uur 's avonds en de Dinsdagmiddag sluiting in te trekken. Van de 30 winkeliers in deze gemeente ver klaarden zich 21 vóór deze regeling en 9 tegen. Gelet op de overgrote meerderheid van voorstanders on der de winkeliers, besluit de raad, op voorstel van B. en W., dit ver zoek in te willigen, zodat na ver kregen hogere goedkeuring deze regeling in werking zal kunnen treden. N.a.v. een verzoek van het be stuur van de Oranjevereniging wordt besloten voor de viering van de bevrijdingsdag voor tractatie van de schoolkinderen en een blij vend aandenken een bedrag van f 500,beschikbaar te stellen, be houdens goedkeuring door Ged. Staten. De heer Goudzwaard kan zich er wel mede verenigen dat die dag iets voor de kinderen wordt gedaan. Hij verklaart zich echter tegen feestviering. Donkere wolken pakken zich boven de gehele we reld samen en bijna dagelijks is er in de couranten van rampen te le zen. Hij ziet dit als een straf Gods, zodat hij tegen feestviering is. Na enkele kleine punten behan deld te hebben bij de rondvraag, sluit de voorzitter de vergadering. ZIERIKZEE Het komend Bevrijdingsfeest Vergadering financiële commissie Woensdagavond hield de finan ciële commissie, welke zich belast heeft met het inzamelen van gel den voor het vieren van de Bevrij dingsdag (5 Mei a.s.), een werkver gadering ten stadhuize onder voor zitterschap van weth. A. M. den Boer. Daartoe uitgenodigd, was me de een aantal dames aanwezig, ver tegenwoordigend diverse vrouwen organisaties ter plaatse. Nadat de voorzitter een korte uiteenzetting had gegeven over de feestplannen, de daaraan verbonden werkzaam heden en de financiële opzet, zeg den alle dames hun medewerking toe. De voorzitter legde er nog de nadruk op dat de overheid de feest viering stimuleert, maar dat de burgerij er achter moet staan. Be sloten werd de inzameling te hou den in de week van 28 Maart t.m. 2 April a.s. Hierna werden de stra ten verdeeld over de verschillende organisaties: de plaatselijke afde lingen van de Ned. Christenvrou wenbond, de Bond van Plattelands vrouwen en de U.V.V., de Vrouwen afdeling van de Partij van de Ar beid en de R.K. vrouwen. Vervol gens werden nog enkele interne aangelegenheden besproken, waar na de voorzitter met een opwek kend woord de vergadering sloot. De afsluiting van de West-Havendijk Naar op de gisteravond gehou den raadsvergadering werd bekend gemaakt zal de Westhavendijk nog tot 1 Juni zijn afgesloten in ver band met de herstelwerkzaamhe- - den, die in uitvoering zijn. Na die tijd kunnen voetgangers weer vrij over deze „boulevard" beschikken. Wat betreft de plannen tot slech ting van de nooddam rond de stad hebben Gedeputeerde Staten gead viseerd de dam voorlopig te hand haven. Legaten voor Hervormde kerkelijke arbeid Wijlen mej. J. G. Couvée heeft bij testamentaire beschikking aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente alhier een bedrag van dui zend gulden geschonken. Voorts ontving de stichting „Ned. Herv. Verenigingsgebouw" een legaat van drie duizend gulden en het Recht zinnige pastoriefonds een legaat van vierduizend gulden plus haar woning aan de Oude Haven. Ook de Rechtzinnige Zondagsschool ont ving een schenking in geld. De Kerstcollecte ten bate van het Bio-vacantieoord in de Con certzaal heeft opgebracht f 311,80. Een soortgelijke collecte in bios coop hotel Bom te Haamstede bracht f 48,59 op. SCHARENDIJKE Weer Instuifavonden De instuifavonden die wegens een brandje in de noodschool tij delijk opgeschort moesten worden om de schooljeugd aan onderdak te helpen, zullen van a.s. Zaterdag avond af weer in het Jeugdgebouw worden gehouden. BROUWERSHAVEN De gepensionneerd wachtmees ter der Rijkspolitie de heer W. Jon ker is aangesteld als Controleur- Vpgelwet 1935 en is hierdoor offi cieel gemachtigd toe te zien op een respectvolle behandeling der vogels in het rayon Brouwershaven-Zon- nemaire.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1