iHÏ. Eet lékker met roomboter Weer 'n grote Roomboter prijsvraag... 10.000 gulden aan prijzen! TWEEDE KAMER De motie-Gerbrandy inzake Ambon ingetrokken Op de agenda der vergadering van de Tweede Kamer stond de motie, welke de heer Gerbrandy (A.R.) vorige week Donderdag heeft ingediend. Deze motie luidt aldus: „De Kamer, gehoord de debatten, overwegende, dat gelet op artikel 2 van de R.T.C.-overgangsovereen- komst, de Republiek der Zuid-Mo- lukken op 25 April 1950 rechtmatig door de volkeren van de Zuid-Mo- lukken is geproclameerd en dit in het beleid van de Verenigde Naties tot uiting behoort te komen; verzoekt de regering op het daar voor aangewezen ogenblik de ge- eigende stappen te doen, waardoor de zaak van „Ambon" door enig orgaan der Verenigde Naties wordt behandeld, en gaat over tot de orde van de dag". De heer Gerbrandy heeft zijn motie ingetrokken op deze overwe gingen: 1. Het blijkt dat procedure kwesties aan de orde zullen komen. Spr. vreest daarom vertroebeling van het debat en van de stemming. 2. Bij de behandeling van het pro tocol tot verbreking van de Unie bestaat gelegenheid het geheel van de rechtsverhoudingen in Indone sië en de rechtsverhoudingen van Ambon aan de orde te stellen. De motie wordt van de agenda afgevoerd. Salarisregeling 1955 voor wijkverpleegsters In de Staatscourant van Dinsdag is opgenomen een beschikking van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars betreffende de salarisregeling 1955 voor wijkver pleegsters. Voor de vergoeding van inwoning is in afwijking van de door partijen voorgestelde bedragen door het college meer aansluiting gezocht bij de regeling van de over heid. De voorstellen houden tevens in de verwerking van vroegere toe slagen, t.w. de tijdelijke bijslag op lonen en salarissen van 1 Novem ber 1948; de 5 °/o loonsverhoging van 1 Januari 1950, 7 September 1950, 22 Maart 1951 en 1 Januari 1954, de 6 °/o loonsverhoging van 1 October 1954 en de compensatiebij slag voor de premie van de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Deze regeling heeft betrekking op wijkverpleegsters, verpleegsters in de wijk en specifieke verpleeg sters-huisbezoeksters, in dienst van particuliere of kerkelijke vereni gingen en instellingen, welke werk zaam zijn op het gebied van de wijkverpleging in engere zin en op sociaal-hygiënisch terrein, zoals Kruisverenigingen, diaconieën, ver enigingen ter bestrijding van tu berculose, enz. Het salaris voor wijkverpleeg sters en specifieke verpleegsters- huisbezoeksters bedraagt bij aan stelling f 310,per maand, telkens na één jaar te verhogen met een bedrag van f 15,per maand, tot het maximum van f 430,per maand bereikt is. Niet luisteren, toch betalen De heer G. Jonkman uit Goutum in Friesland kon de regionale zen der Noord niet horen en weigerde daarom principieel zijn luisterbij drage te voldoen. Deswege veroor deelde de rechtbank te Leeuwarden hem tot een boete van f 25,De heer Jonkman legde dit vonnis, evenwel zonder pleidooi, voor aan de Hoge Raad in beroep van cas satie. Nadat de procureur-generaal op 15 Maart tot verwerping con- cluderede, heeft de Hoge Raad aan deze conclusie geconformeerd. Geruchten omtrent huwelijk van Koning Boudewijn Volgens „La Dernière Heure" doet te Brussel en te Londen het gerhcut de ronde dat Koning Bou dewijn zich zou gaan verloven met Prinses Margaret Von Baden. De prinses is een nicht van de Hertog van Edinburg en is op het ogen blik leerling-verpleegster in het ziekenhuis St. Thomas te Londen. Prinses Margarita Alice Thyra Victoria Marie-Louise Scholastica werd op 14 Juli 1932 geboren op het kasteel van Salem bij Baden. Zij is de dochter van markgraaf Von Baden, Berthold-Friedrich, die op 17 Augustus 1931 te Baden-Ba den in het huwelijk trad met Theo dora, prinses van Griekenland en Denemarken. Openbare kennisgeving De burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog, bij zijn beschikking van 16 Maart 1955, no. 533481, afwijzend heeft beslist op het verzoek van Bartel Daniël Schot, wonende Nieuwe Haven D 43 te Zierikzee, om vrijstelling van de militaire dienst wegens persoon lijke onmisbaarheid. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met re denen omkleed moet zijn, wordt in gediend bij de burgemeester. Zierikzee, 24 Maart 1955. De burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEYE. GELD NIETS WAARD De 78-jarige Aga Khan, een multi-millionnair, heeft tot een verslaggever van het Franse avondblad Paris Presse" ge zegd, dat het geld al zijn waar de heeft verloren en thans ge heel waardeloos is. De leider van de Mohamme daanse Ismaëlieten zeide te Nice: „Het gelukkigste tijdperk was, volgens mij, toen iemand zich een air kon geven ook al had hij maar een vijffrank stuk". Hoofdprijs 3 prijzen van 10 prijzen van 100 prijzen van f 5000.- f 500.- f 100.- f 25.- Hier is dan weer zo'n leuke roomboter prijsvraag. Maak de legplaat en win 5000 gulden! En dat rijmpje over de roomboter is voor U ook geen moeite, als U aandachtig de advertenties voor'roomboter leest! Dus nu aan de slag... elke prijs is de moeite waard. Doe mee! Wat U moet doen j Neem schaar en lijmpot, knip de stuk jes netjes uit en plak deze op een vel papier, zodat er een leuke plaat ontstaat. 2 Maak nu een aardig rijmpje van ten hoogste 4 regels voor roomboter en schrijf dit ook op een vel papier. 3 Vermeld duidelijk in blokietters Uw naam en adres. 4 Vermeld duidelijk naam en adres van Uw roomboterleverancier. 5 Sluit het geheel in een envelop en stuur dit met de oplossing en 4 Rijksboter- merken naar het Nederlands Zuivel- bureau, Postbus 6072, Den Haag-West. Vermeld duidelijk in de linkerboven hoek op de envelopPrijsvraag 93 Oplossingen inzenden voor 3 Mei a.s. Wat nadien binnenkomt, is van deelneming uit gesloten. Uitspraak van de jury is bindend en wordt spoedig bekend gemaakt. Correspondentie kan niet worden gevoerd. Deelnemers(sters) ver klaren zich met het bovenstaande accoord door het feit van hun deelneming. Knip dit Rijksbotermerk uit de wikkeJ van Uw pakje roomboter. U hebt er 4 nodig. ^ot-LA/yö Stad en Provincie nomon uan pin rif mcor fiampü in Vereniging «Het Groene Kruis" krijgt spoedig eigen wijkgebouw Gehuwde dames mochten niet stemmen bij bestuursverkiezing Een tweetal ontploffingen in een bruinkoolmijn te Morgnano, nabij Spoleto in midden-Italië, heeft aan 24 Italiaanse mijnwerkers het leven gekost, terwijl er 15 wer den gewond. De explosies deden zich op een diepte van driehonderd meter voor, kort voordat de uit 39 man bestaande nachtploeg naar bo ven zou gaan. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 66 personen aan boord, is Dinsdag op Hawaii neergestort. Een woord voerder van het hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat er 57 pas sagiers, meest militairen, en 9 be manningsleden aan boord waren. Deze zijn allen om het leven ge komen. De vereniging „Het Groene Kruis" voor Eikerzee, Ellemeet en Duiven- dij ke hield Maandagavond haar jaarvergadering in de noodkerk te Scharendijke. Behalve het bestuur waren plm. 30 leden aanwezig. Het was wel bedroevend, dat van het totaal van 336 leden op deze avond, nu afscheid genomen werd van zr. Beernink, zo weinigen van hun be langstelling blijk gaven. De voorzitter, Ds. Nauta, gaf na zijn welkomstwoord een overzicht van de werkzaamheden van het be stuur in het afgelopen jaar. De stichting van het wijkgebouw met woning heeft enige vertraging on dervonden, doch thans kan spoedig tot aanbesteding worden overge gaan. Een badhuis zal zeer waar schijnlijk niet worden gebouwd, daar het gemeentebestuur van Ei kerzee dit niet verantwoord acht. De voorzitter heet nog in het bij zonder welkom de nieuwe districts verpleegster zr. de Vries. Nadat de secretaris voorlezing ge daan heeft van de notulen doet de penningmeester, de heer A. C. de Jonge, rekening en verantwoording over het jaar 1954. De inkomsten bedroegen f 5294,49, de uitgaven f 6.491,27. Nadelig slot f 1196,78. De commissie belast met het nazien der rekening adviseert bij monde van de heer J. van de Panne Pz. tot goedkeuring der rekening. Op een vraag van de heer van Wijck wordt geantwoord, dat over 1954 het tekort op de rekening, ont staan tengevolge van de water snoodramp van hogerhand zal wor den gedekt. De begroting voor 1955 vertoont het volgende beeld: inkomsten f 5.866; uitgaven f 6.540; tekort f 674. Het reservefonds zal volgens verwachting over 1955 aan inkom sten vertonen een bedrag van f 5.537,05. Op een vraag van de heer Vla ming antwoordt de voorzitter, dat hierbij nog geen rekening is ge houden met de renteloze voorschot ten van de drie gemeenten voor de bouw van het wijkgebouw. Mej. van Steenbruggen informeert nog hoe het bromfietsfonds wordt ge voed. Noodzakelijke contributieverhoging De heer van Wijck acht verho ging der contributie, welke al en kele jaren f 5 bedraagt, noodzake lijk, wil de vereniging in de toe komst zijn werkzaamheden kunnen blijven verrichten. De voorzitter antwoordt, dat in de toekomst hier toe zeker zal moeten worden over gegaan. De heer de Vlaming vraagt of door het bestuur niets had kunnen gebeuren aan herstel en verbete ring van de woning van de wijk verpleegster. De voorzitter ant woordt, dat dit een particuliere woning is, welke door zr. Beernink is gehuurd. Vooral nu bij het nieu we wijkgebouw een zusterswoning zal worden gebouwd, heeft het be stuur het niet verantwoord geacht om enigerlei uitgaaf te doen voor de woning, hoewel het bestuur doordrongen was van de ongewens te situatie. Tot leden der financiële commis sie voor 1955 worden benoemd: de heren M. Hogenboom, H. Ringel- berg en mevr. Lokker-van de Zande Zr. Beernink brengt haar jaar verslag uit. Door de terugkeer van de bevolking is in 1954 vijf maal zoveel werk verricht als in 1953. Het totaal aantal hulpverleningen bedroeg 2076. Het totaal aantal af gelegde bezoeken 2550. De bestuursverkiezing Aan de beurt van periodieke af treding zijn de bestuursleden de heren P. Wesdorp, C. Padmos en Ph. de Jonge. Mevr. Nauta en de heer de Vlaming bepleiten het op nemen van één of meer dames in het bestuur. De heer L. D. Stoel zou het niet juist achten, als één der bestuursleden zijn plaats zou moeten afstaan aan een dame. De voorzitter antwoordt dat de leden geheel vrij zijn in hun keuze. Tot verwondering van de vergadering besluit het bestuur dat de gehuwde dames-leden - in afwachting van een nadere beslissing - niet mogen meestemmen, zulks op grond van het feit dat de candidatuur op naam van hun echtgeribten staat. Herkozen worden de heren P. Wes dorp, C. Padmos en Ph. de Jonge, terwijl verder stemmen worden uit gebracht op de dames mpvr. Rin- gelberg, mej. M. Padmos, mevr. de Vlaming, mevr. Flohil en mevr. Lokker. De gekozen heren verkla ren hun benoeming te willen aan vaarden. In antwoord op een vraag van de heer de Vlaming zegt de voorzitter dat er nog niets bekend is over een nieuwe zuster, nu zr. Beernink ver trekt. Na de pauze geeft de districts verpleegster, zr. de Vries, een toe lichting op het filmpje „De goede voeding". Afscheid Zr. Beernink Hierna wordt officieel afscheid genomen van zr. Beernink, die per 1 April a.s. naar haar nieuwe stand plaats Halle (gemeente Zelhem) vertrekt. De voorzitter zegt haar dank voor het vele werk dat zij in stilte heeft verricht en hoopt, dat zij in haar nieuwe werkkring pret tig mag werken. Namens het be stuur biedt hij haar een boekwerk aan. De heer de Vlaming zegt de scheidende wijkzuster dank voor haar werk als schoolzuster en als secretaresse van de Culturele Ver eniging. Mevr. Nauta brengt zuster Beernink dank namens de huis moeders. Harerzijds dankt de schei dende zuster voor de vele vriende lijke woorden en de blijken van waardering. Zij verklaart steeds met veel genoegen hier te hebben gewerkt. Enkele persoonlijke mo tieven evenwel hadden invloed ge had op haar besluit te vertrekken. Tot slot zegt de voorzitter de aan wezigen dank voor hun opkomst en de besprekingen. DREISCHOR Uitvoering Rioleringsplan Namens het gemeentebestuur van Dreisehor heeft het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Amers foort aan de aannemer T. Bakker te Rotterdam opdracht vestrekt tot uitvoering van het rioleringsplan in deze gemeente voor een bedrag van f 221.500. Bouw Woningwetwoningen Met de bouw van de 26 woning wetwoningen aan de Tweede Ring is een aanvang gemaakt. Eveneens is dit het geval met de te bouwen Finse woning (bungalow) aan de Boogerdweg. BRUINISSE Beplantingsplannen gedeeltelijk gereed De beplantingsplannen van de Ned. Heide Mij. voor deze gemeente zijn thans gedeeltelijk gereed. De eerste straten die aan de beurt ko men om beplant te worden zijn: Deestraat (park), Koningin Juliana- straat, Prinses Beatrixstraat, Prin ses Irenestraat, Prinses Wilhel- minalaan (Noordzijde), omgeving raadhuis, omgeving Ó.L. school, omgeving kleuterschool en begraaf plaats., alsmede op de te dempen sloten bij de noodwoningen. Omdat de ondervinding heeft ge leerd dat in de nieuwbouw de grasstrook dikwijls wordt gebruikt om er over te lopen, zal men daar een laaggroeiende beplanting aan brengen. Rond de kleuterschool komt veel Meidoorn; verder zullen lijsterbes, sleedoorn, schletwilg, es doorn enz. worden geplant alsmede sierappels, linden en kastanjes. Succes op Slagersvak- tentoonstelling Slager de Gruijter was ook nu weer present met zijn fijne vlees waren op de te Goes gehouden sla- gersvaktentoonslelling Slatoga III. Hij behaalde achtereenvolgens een ereprijs voor door hem ingezonden leverkaas, een eerste prijs voorge kookte ham, een tweede prijs voor hamworst en een eervolle vermel ding voor Berliner leverworst. LAND- EN TUINBOUW Het Landbouwschap Vrijwillig of gedwongen? Het belangrijkste kenmerk van de Stichting voor de Landbouw was, dat deze ontstaan was door de vrijwillige samenwerking van de organisaties van boeren, tuin ders en landarbeiders. Een ken merk van deze organisatie is even eens, dat de leden v r ij w i 11 i g toegetreden zijn. Men kan lid wor den als men wil; men kan ook weer bedanken als men wil. Een derge lijke organisatie noemt men pri vaatrechtelijk. Het Landbouwschap heeft zeg gingschap over alle boeren, tuin ders, loonwerkers, verveners, bijen houders en landarbeiders. Niemand van hen kan zich aan het gezag van het Landbouwschap onttrek ken. Daarom is het Landbouwschap publiekrechtelijk. Het is een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, afgekort P.B.O. Dit alles klinkt nogal ingewik keld, maar in hun dagelijkse leven hebben bijna alle boeren en tuin ders al lang te maken gehad met een publiekrechtelijke instelling. Iedereen weet wat een waterschap, een polder, een hoogheemraadschap is. Iedereen, die grond in eigendom heeft in een waterschap, is onder worpen aan de verordeningen van dat waterschap. Dat kan ook niet anders. Als men zich alleen aan deze verordeningen zou moeten on derwerpen als men daar zin in had, zou het er met de waterschappen en polders maar raar uitzien in ons land. Een goede verzorging van de dijken, een afdoende bescherming tegen het water, een goede afvoer van het water, zou dan niet moge lijk zijn. Om dat wel mogelijk te maken moeten allen in zo'n polder meewerken. Het Landbouwschap gaat niet over mensen, die in dezelfde polder of in hetzelfde waterschap wonen, maar over mensen die hetzelfde beroep uitoefenen. Het gaat over allen, die in de land- en tuinbouw werkzaam zijn; onverschillig of ze een eigen bedrijf hebben dan wel een pachtbedrijf; onverschillig of zij ondernemer zijn dan wel arbei der. Het Landbouwschap moet de belangen verdedigen van allen, die in land- en tuinbouw werken, en heeft daarom zeggenschap over hen allen. SPORT SCHAKEN Zeeuwse Schaakbond le klasse Middelburg I-Zicrikzee I 7-3 Te Goes vond de laatste ontmoe ting plaats in de le klasse van de Zeeuwse Schaakbond tussen Mid delburg I en Zierikzee I, waarbij het kampioenschap op het spel stond. Middelburg had genoeg aan een gelijk spel, Zierikzee moest winnen om zich kampioen te kun nen noemen. Na een spannende strijd wonnen de Middelburgers met 7-3. Zij moeten nu promotie wedstrijden spelen tegen de kam pioenen van Noord-Brabant en Limburg, om een plaats in de hoofdklasse. De uitslagen luiden: Mr P. W. Meylink-J. J. v. d. Ende 0-1; Drs M. C. Verburg-Dr J. J. Westendorp Boerma 1-0; A. Dobbelaar-Ds C. J. van Royen Vz-Vz; S. Sanders-J. C. van Vliet 1-0; P. D. de Zeeuw-L. M. Siliakus Vz-Vz\ H! Strooband- M. J. Enzlin Vz-Vz\ P. M. de Kleyn- O. E. Vleeshouwer Vz-Vz\ F. de Buyser-J. J. Vermeulen 1-0; G. Woudstra-J. J. Mellegex-s 1-0; K. van Belzen-A. J. van 't Leven 1-0. Van de vijf gespeelde wedstrij den won Middelburg I er 5; Zie rikzee I won er 3, speelde 1 gelijk en verloor er 1; Middelburg II won er 2 en verloor er 3; Vlissingen I won er 1, speelde 1 gelijk en ver loor er 3; V.U.K. (Kapelle) won er 1 en verloor er 4.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6