NU betekent kopen bij Albert Heijn DE ROZENTUIN Albert Heijn: 3-voudig voordeel! 69 74 98 79 77 45 36 27 32 59 49 17 Raad van State behandelde school kwestie te Kerkwerve (Moriaanshoofd) Uitspraak komt te gelegener tijd Een beroep van de gemeenteraad van Kerkwerve op de Kroon, diende Woensdag voor de Commissie van geschillen van bestuur van de Raad van State. Het betrof hier een ge schil tussen de gemeenteraad en het bestuur van de vereniging „Sa- niuël" tot stichting en in stand houden van een school met de BUbel. De ruïne van deze school staat in het verwoeste buurtschap Mo riaanshoofd. Dit buurtschap zal slechts zeer ten dele weer opge bouwd worden. Het water vernielde zoals bekend het schoolgebouw in Huis ingestort in Amsterdam Woensdagmiddag even voor half vier is door onbekende oorzaak de vloer van twee etagewoningen bo ven de galerij in de Vijzelstraat no. 78 en 80 te Amsterdam omlaag ge stort. De reddingspogingen van brandweer en politie werden be moeilijkt omdat er gevaar bestond dat ook de voormuren van de wo ningen naar beneden zouden ko men. Beneden waren twee winkels gevestigd, een handel in lampen en een zaak waar men gramofoonauto- maten voor café's e.d. verkoopt. Eén zwaar gewonde is door, de G.G.D. naar een ziekenhuis ver- voerd. RECHTZAKEN Grondkwestie voor Econom. Politierechter Een boete van f 1500 subsidiair drie maanden hechtenis eiste Dins dag de officier van Justitie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop te gen de heer C. v. d. V., bankier te Zierikzee tijdens de zitting van de economische politierechter in de provinciale hoofdstad, ter zake van een geschil om grondverkoop, waarbij verdachte was beschuldigd de opzet te hebben gehad tot het voeren van een ongeoorloofde transactie door een grondprijs te bedingen aanzienlijk hoger dan de taxatieprijs. Mr. C. J. B. du Croo, raadsman van verdachte, vroeg op grond van juridische gronden, niet tot veroordeling over te gaan. Uit spraak volgt op 28 Maart a.s. Financiën en Economie Rusland wil vreedzaam handel drijven In de vergadering der economi sche commissie voor Europa der Ver. Naties heeft Paval Koemjoekin plaatsvervangend minister van Buitenlandse Handel der Sowjet- Unie, Woensdag verklaard, dat de handelspolitiek der Sowjet-Unie uitgaat van vreedzame coëxistentie van het socialistische en kapitalis tische stelsel. Hij verklaarde, dat de politiek der Verenigde Staten de handel tussen Oost en West be lemmert. De beperking van de lijst van goederen, welke door het Wes ten niet aan communistische lan den mogen worden geleverd, is illu soir volgens de Russische afgevaar digde. Het verbod is alleen opge heven voor de goederen, die door de Sowjet-Unie zelf worden ver vaardigd en zelf uitgevoerd. ernstige mate. De fundering.is ver zakt, de achterwand ontbreekt en de rest is met zout doortrokken, zo dat zij kostbare voorzieningen be hoeven om weer enigszins bruik baar te worden. Gezien de omstandigheden acht het bestuur van „Samuel" het nut tig een nieuw school elders te bou wen. Dit plan kreeg medewerking van de meerderheid van burge meester en wethouders. De ge meenteraad verwierp het echter en achtte herstel van het schoolge bouw beter. In beroep tegen dit raadsbesluit bij Ged. Staten van Zeeland kreeg „Samuël" gelijk. De gemeenteraad ging in beroep bij de Kroon, waar zij vertegenwoordigd werd door burgemeester S. Francke, die als voorzitter van de raad dit raadsbesluit voor de Raad van State toelichtte. Voor de schoolvereniging trad Mr W. G. Vellekoop van het secre tariaat ~an de „Schoolraad voor scholen n.et de Bijbel" op. De Raad van State zal te gele gener tijd uitspraak doen. MUZIEK Uitvoering Mattheus Passion De traditionele uitvoering van Bach's Matthauspassion in het Am sterdamse Concertgebouw zal in sa menwerking door de K.R.O. en de A.V.R.O. worden uitgezonden op Zaterdag 2 April. De uitvoerenden zijn Ernst Hafliger, tenor (evange list); Heinz Rehfuss, bas (Christus- partij); Erna van Ulsen-Spooren- berg, sopraan; Annie Hermes, alt; Richard Lewis, tenor (aria's); Lau rens Bogtman, bas (aria's); David Hollestelle, bas (kleine partijen), in strumentale solisten, het toonkunst koor van de afd. Amsterdam, het jongenskoor „Zanglust" o.l.v. Wil lem Hespe en het Concertgebouw orkest. Het geheel staat onder lei ding van Eduard van Beinum. Wijziging betonnings- systeem loodswezen Het directoraat van het Loodswe zen is 14 Maart begonnen met het wijzigen der betonning van de Ne derlandse kust. Het Nederlands systeem zal worden aangepast aan het internationale. Bij het Neder landse systeem werd aan stuur boord een spitsrode boei getoond en aan bakboord een stompzwarte. Binnenkort zal dit gewijzigd zijn in een spitszwarte aan stuurboord en een stomprode aan bakboord. Deze wijziging geldt alleen voor het Nederlandse kustgebied, daar op de grote vaarroutes het systeem reeds was aangepast. Een en ander zal bij goed weer geheel gereed komen op Zaterdag 26 Maart. De grote rivieren en binnenwateren zullen dan volgen. Deze maatregel maakt nodig dat alle Nederlandse zeekaarten worden veranderd. ZIERIKZEE Haags toneel komt Het Paasspel „Pilatus" zal - naar wij vernemen - op Dinsdag 29 Maart en Dinsdag 5 April alhier worden opgevoerd door het „Haags Toneel" voor het personeel van de Dienst Dijkherstel en verschillende andere diensten, aannemers e.d. „Een mens was teveel" „Voor de tweede maal heeft de Christelijke Vereniging tot verple ging van behoeftige chronisch zie ken „Het Zonnehuis" een film doen vervaardigen ten behoeve van het werk dezer inrichting. Haar eerste film „Doortje Verkerk" was recht uit een propaganda-film en als zo danig zal zij wel aan haar doel be antwoord hebben. De nieuwe film „Een mens was teveel", vervaar digd door Rudi Hornecker, steekt echter boven haar voorgangster to renhoog uit. Het bestuur van „Het Zonnehuis" heeft met 'fris initiatief en grote durf thans een geheel an dere weg ingeslagen", aldus een' vooraanstaand filmcriticus over de film „Een mens was teveel". Zoals bekend zal deze film van avond ir het Verenigingsgebouw alhier worden vertoond. Uitvoering G.V. „Olympia" Naar wij vernemen is de jaar lijkse uitvoering van de gymnas tiekvereniging „Olympia" na en kele wijzigingen van de datum, thans definitief vastgesteld op Woensdag 27 April a.s. Als gewoon lijk wordt de uitvoering gegeven in de Concertzaal. KERKNIEUWS De heilige-bloedprocessie in Brugge Dit jaar zal op 9 Mei te Brugge de heilige-bloedprocessie, de unieke religieuse manifestatie in West- Europa, worden gehouden. Deze processie vindt haar oor sprong in de tweede kruistocht, toen de Graaf van Vlaanderen als beloning voor betoonde dapperheid van de koning van Jeruzalem een relikwie van Christus' bloed ten geschenke kreeg. Deze relikwie wordt in Brugge bewaard en één maal per jaar tijdens de processie, welke door tienduizenden uit bin nen- en buitenland wordt bijge woond, aan het publiek getoond. - Evenals voorgaande jaren zal de processie bestaan uit een godsdien stig en een historisch deel. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Ee, Oostrum en Jouswier: A. Korten, evangelist, Bellingwolde; te Den Haag: cand. A. Waardenburg, Utrecht. Beroepen te Woudsend (toez.) en te Steggerda (toez.): vicaris A. Meij- eringh, Schoonebeek; door het mo- deramen der Gen. Synode (leger- pred.): J. C. Koppert, v.h. pred. te Drumpt (Gld.). Aangenomen n. St. Philipsland (toez.): F. v. Dieren, Hoornaar; naar Landsmeer: cand. Dr. R. Boon, Amsterdam; naar Schoonhoven: J. J. Moll v.h. legerpred., De Bilt; naar Ommelanderwijk-Zuidwending: vi caris D. Noordmans, IJsselmonde. Bedankt voor Sao Paulo (Brazi lië): Dr. G. J. v. d. Poll, Weesp; voor Loenen a.d. Vecht: F. van Dieren, Hoornaar; voor Ridderkerk en Oudshoorn (toez): J. J. Moll, v.h. legerpred., De Bilt; voor Westmaas (toez.): vicaris D. Noordmans, IJs selmonde. Geref. Kerken Beroepen te Hemelum en te Oost- voome: cand. J. J. Lamme Jr., Haarlem; te Middelstum-Kantens: G. Veeneman, Nes (W.D.); te Fer- werd: H. Moll, Midwolde (Old.). Aangenomen naar Den Haag (vac. A. J. van Sluijs): B. J. A. Streef kerk, Berkel en Rodenrijs; naar Amsterdam (voor het werk onder de middelb. scholieren): cand. F. R. M. Welders, Amsterdam-Zuid. I Bedankt voor de benoeming tot studentenpredikant te Rotterdam: B. J. A. Streefkerk, Berkel en Ro denrijs; voor Eindhoven: H. de Moor, Enschedé. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Zuidwolde (Dr.): cand. L. Douw, Zoutelande. Bedankt voor Leerdam en voor Houston (Can. Ref. Church): J. Fa- ber, Deventer; voor Den Helder: G. Visee, Kampenvoor Gees, Groote- gast, Hijken, Kantens, Sappemeer, Twijzel en Zuidbroek: cand. L. Douw, Zoutelande. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Enschedé-Oost: B. Bij- leveld, Noordelpos en L. Floor Jr., Opperdoes. Ger. Gemeenten in Nederland Tweetal te Rotterdam-Zuid: M. v. d. Ketterij, Albiasserdam en Chr. v. d. Woestijne, Bameveld. Bedankt voor Ede: F. Mallan, Bruinisse. SPORT VOETBAL Wedstrijd schoolelftallen Zaterdag jl. speelde het voetbal elftal van de O.L. school te Drei- sehor onder de naam E.B.O.H. I een wedstrijd tegen de school van Zonnemaire. Deze sportieve wed strijd werd gewonnen door E.B.O.H. met 3-2. kan nü worden aangelegd Abonné's buiten Schouwen-Duiveland die hun abonnementsgeld tweede kwartaal 1955 wensen te gireren, verzoeken wij zulks vóór 1 April a.s. te doen, daar na die datum per postkwitantie over het bedrag, verhoogd met 25 cent incassokos ten) zal worden beschikt. De Administratie. Voor liefhebbers van een zelf aangelegde rozentuin willen wij er in de eerste plaats op wijzen, dat rozen niet thuishoren in een bor der. Een roos komt het best tot haar recht indien we haar planten op een afzonderlijk stukje grond, onze zgn. rozentuin, hoewel met een achtergrond van heesters wel een aardig geheel gevormd kan worden. Bezitters van een stadstuintje, waarin geen of maar heel weinig zon kan doordringen, kunnen hun geld beter in de zak houden, want een roos houdt van zon, volop zon. In het midden van ons rosarium makëh we enkele vakken, deze kunnen rechthoekig of rond zijn of in stervorm, zoals we dat zelf het mooist vinden. Kleine paadjes er tussen door en een pad er om heen geven gemak. Aan de kanten van ons tuintje leggen we borders aan van vaste planten. Het kale tuintje, natuurlijk goed omgespit en van goede, voedzame aarde voorzien, is nu klaar. Van eind Maart tot begin April kunnen we beginnen met het planten van de zorgvuldig uitgezochte rozen. Struikrozen moeten geplant wor den op een onderlinge afstand van ongeveer 30 cm en stamrozen op een afstand van 70 cm. Een plan Dit wetende, kunnen we een be groting maken van het aan te schaffen materiaal. In het door ons aangelegde tuintje kunnen we van beide soorten plaatsen, dus zowel struikrozen als stamrozen. We voorkomen daardoor dat door het planten van enkel stamrozen er een kaal gezicht ontstaat tussen al die hoge „stokken". Toch behoeft dit geen bezwaar te zijn, als we ook struikrozea plaatsen. Als struikroos nemen we liefst de theehybriden met de mooie volle bloem en fijne kleuren en geuren. Deze soort roos houdt er twee bloeitijden op na en mede nog een „nakomertje". Men denke er om, dat, als men de roos reeds gekocht heeft en plot seling de vorst weer begint in te vallen, we de rozen beter ingepakt kunnen laten staan op een vorst- vrije plaats. De mest Rozen houden van een goed los gemaakte, voedzame, liefst kalk- houdende grond. Zware kleigrond wordt geschikt gemaakt door ver menging met paardenmest en/of grof zand. Zandgrond wordt ver mengd met oude bagger of klei. Als mest nemen de oude verteerde koemest, ongeveer één kruiwagen per vierkante meter. Bij het planten zorgen we er voor dat de wortels van de struiken niet direct in aanraking komen met de mest, terwijl bij zeer droog en guur weer het raadzaam is de wor tels eerst een paar uur in water te leggen. Het plantgat moet ruim zijn, de verdeling moet ongeveer 4 5 cm onder de oppervlakte van de grond komen te liggen. Een stamroos dient geplant te worden op dezelfde diepte waar ze op de kwekerij ge staan heeft; we informeren hier dus naar. De grond moet stevig aangetrapt worden en indien droog weer of droge grond, moet men de eerste tijd blijven gieten. Het snoeien Vóór het planten moeten de rozen goed gesnoeid worden, struikrozen tot op 8 cm van de tak en stam rozen tot op 10 cm der stam. Hebben wij in het najaar reeds rozen geplant, dan dienen deze in Maart gesnoeid te worden, onge veer een dag of tien nadat zij van hun winterdek bevrijd zijn. In dit geval moeten de rozen gesnoeid worden voorzover betreft de struik rozen tot op 4 6 ogen, dus tot op ongeveer 10 cm en stamrozen tot op ongeveer 15 cm van de stam. Ook dienen we dan te zorgen voor de bemesting. Geschikt is half-ver- teerde stalmest of kunstmestkor- rels, deze laatste zijn In de handel verkrijgbaar. De hoeveelheid be draagt ongeveer 50 gram per m2. Wil men rozen plukken voor bin nenshuis, doe dat dan zoveel mo gelijk óf 's morgens óf 's avonds laat, want een roos in een va»9je houdt het langer uit als ze genoten heeft van voedsel dat midden over dag in de warme zon voor het grootste deel verbruikt is. Het is dus begrijpelijk, dat we de bloem eerst tijd moeten gunnen weer op adem te komen. (Nadruk verboden). Het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties heeft Woensdag plannen bekend gemaakt om bijna vier millioen gulden te besteden aan projecten ter verbetering van de gezondheidstoestand van de kin deren en ter bestrijding van ziekten in Azië. Van dit bedrag zal bijna anderhalf millioen gulden worden besteed voor de bestrijding van framboesia en aan kindervoeding in India. Noord-Amerika is geteisterd door een zware sneeuwstorm waar door in de Verenigde Staten ten minste 25 personen om het leven zijn gekomen en in Canada voor millioenen guldens schade is aan gericht. In de staat Michigan zijn ongeveer 400 personen dakloos ge worden, doordat hun huizen door de zware storm werden vernield. In Canada heeft vooral Zuld-On- tario ernstig van de storm te lij den gehad. Lodaline voor alles wat schoon moet in Uw huis I de béste Q laagste Q rente plus 1 kwaliteit prijzen O winstaandeel De winkelbel weet van geen op houden bij Albert Heijn. Elke dag kondigt hij nieuwe klanten aan Huisvrouwen - zoals U - die graag voor lagere prijzen dan overal el ders de beste kwaliteit ontvangen. En die bovendien nu nog een flink extra voordeel in de wacht slepen. Dank zij een vrijwillig spaar systeem kan elke vaste of nieuwe klant thans obligatiehouder bij Albert Heijn worden en aldus rente kweken en mee-delen In de winst. Bij Albert Heijn dus geen korting die U toch zelf betaalt, maar nu liefst DRIE voordelen, die wérkelijk tellen! Itt* «•SSïf odE°e, p»k [kCeyl°oB^ :Un&e Gtoe^' *-°°? PtVc. 9,e.f.houillos) \00 1 103 97 93 83 "79 \eciale soort" Spinazie groot blik Doperwten groot blik vanaf Sperciebonen half blik 57 groot blik Snijbonen ï.aif biiic voldoende voor 3 personen Capucijners 500 gram Hele Siam Rijst droogkokend 500 gram Calif. Pruimen 250 gram Abrikozen 100 gram Tutti Frutti 100 gram Spirala's 250 gram Toiletzeep doos stukken Huishoudzeep zwaar dubbel stuk obllgatie-spaarzegels 11 ct. geboden. Berekend naar de te verwachten opbrengst (rente en winstaandeel) is de eigenlijke waarde echter veel hoger. Men zij dus op zijn hoede. Gun geen vreemde het gewin van Uw spaarzin. maakt U het leven goedkoper

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 3