Jeugdwerk Ned. Hervormde Kerk op Schouwen-Duiveland in nieuwe banen dankbaarheid HAMEAJ goodwill Contributie voor „Het Groene Kruis" te Noordgouwe omhoog Gemeentelijke overdracht wijkgebouw moet nog geschieden Een dezer dagen werd te Noord - gouwe de algemene ledenvergade ring gehouden van de vereniging „Het Groene Kruis", onder voor zitterschap van Dr J. H. van Eldik. Slechts zeer weinig leden bezochten de vergadering, waarover de voor zitter zün grote spijt uitdrukte, in zonderheid daar het hier de eerste vergadering gold in het nieuwe wijkgebouw. Spr. deelde in zijn openingswoord mede, dat de over dracht door de gemeente, die het gebouwencomplex gemeentehuis- wijkgebouw-badhuis-kleuterschool financierde, aan onze vereniging nog moet plaats hebben. Uit het jaarverslag over 1954 stippen wij aan, dat in het bestuur geen wijziging kwam. Verder, dat de samenwerking met 't Groene Kruis te Dreischor met elk nieuw jaar weer een gelukkige blijkt te zijn. De wijkzuster van de combi natie Dreischor-Noordgouwe legde in ons ressort niet minder dan 1305 ziekenbezoeken af, 647 bezoeken ten behoeve van de zuigelingen verzorging. Ze deed 107 consulten voor babies, noteerde 58 bezoeken betreffende t.b.c. en legde nog vele extra bezoeken af. Zr. van Thiel, die op 25 Februari 1954 afscheid van de vereniging nam, werd op gevolgd door Zr. ten Haaf, deze weer door Zr. Dooge, die, ingevolge gepleegd overleg, te zijner tijd weer haar plaats zal afstaan aan Zr. ten Haaf. Ook vele tijdelijke inwoners van Noordgouwe zijn in de loop van 1954 door onze vereniging ge holpen. MANIFESTATIE van De Zierikzeese Oratorium Ver eniging heeft vorige week een uit voering gegeven van „Die Schöp- fung" van Joseph Haydn op een zeer verantwoord cultureel niveau. Dit is voor de leden een grote ge noegdoening, want over rozen is het met deze thans 10 jaar oude vereniging niet altijd gegaan. Het brengen van een verantwoord cul tureel concert in de provincie brengt nog altijd heel wat zorgen mee. Bijzonder aangenaam waren daarom provinciale en gemeente lijke subsidies gedurende de laatste jaren en deze keer ook de onver deelde belangstelling van de zijde van het publiek. Zonder twijfel mo gen wij vaststellen dat de aanwezi gen - waaronder ook zeer velen van buiten Zierikzee - zeer hebben genoten; in vele opzichten was deze uitvoering een openbaring. Wij wa ren in de gelegenheid een dezer da gen nog een bandopname van dit concert te beluisteren en dit heeft ten overvloede bewezen, dat hier het beste werd gegeven aan vocale kunst, dat Schouwen-Duiveland op het ogenblik kan opbrengen. Juist gelet hierop ware het alles zins de moeite waard te overwe gen, of het niet nuttig zou zijn dit bezit te gebruiken voor een speciale manifestatie van dankbaarheid je gens de gemeente Amsterdam, waaraan door allerlei vormen van adoptieve hulp de eilandgemeen schap zoveel heeft te danken. Con creter gesteld, zou het aanbeveling verdienen dat „Die Schöpfung" te Amsterdam werd uitgevoerd bij wijze van dankbaarheidsconcert. Het is bekend dat de gedachte aan een min of meer officiële dank baarheidsmanifestatie jegens Am sterdam leeft op Schouwen-Duive land. Tot dusverre is echter nog niets vernomen inzake een practi- sche tenuitvoerlegging hiervan. Het zou zonder twijfel op de Amster dammers een prettige indruk ma ken als Schouwen-Duiveland zich op bovengeschetste wijze in het van dankbaarheid kloppend hart liet zien. Op het moment staat ons nog geen practisch beeld voor ogen op welke wijze precies dit alies zou moeten geschieden. Inter-eilande- lijke lichamen als bv. de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland of de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land" zouden zich mogelijkerwijze op deze suggestie kunnen beraden. De mogelijkheid tot het vinden van een oplossing is stellig aanwezig, vooral wanneer de verschillende gemeenten op het eiland zich voor dit plan zouden gaan interesseren en er zo nodig financiële en morele steun aan zouden willen verlenen. Teneinde eenzijdigheid te vermij den, zou in dit verband tevens ge dacht kunnen worden aan gelijk tijdige afvaardiging van een verte genwoordigend muziekgezelschap van het eiland. Hoe het zij, ten be wijze dat het leven - dank zij ook de Amsterdamse hulp - op het eiland weer in normaler banen is geleid, zou een dankbaarheidscon cert het eiland sieren en de Am sterdamse bevolking aangenaam verrassen. Wij geven de suggestie hier ter overweging door en hopen van harte dat middelen en wegen zullen kunnen worden gevonden, om dit plan in eerste aanleg te ver werkelijken, Als het eiland zich hier op werpt, kan iets onvergete lijks tot stand komen, dat de ban den tussen het getroffen eiland en het helpende Amsterdam nog ster ker zal maken, dan thans reeds het geval is. De rekening 1954 De rekening van de penning meester over 1954 was bereids ten huize van deze fuctionaris gecon troleerd en in orde bevonden door een kascommissie van twee gewone leden. Met inbegrip van het saldo d.d. 1 Januari 1954 op de reke ning van de combinatie Dreischor- Noordgouwe, alsmede van het kas saldo van de plaatselijke penning meester, bedroegen de ontvangsten f 3485,71, de uitgaven f 3393,05, zo dat het kassaldo op 31 December 1954 bedraagt f 92,66. Met het te goed alsdan op de rekening van de combinatie, groot f 246,21, blijkt het totaal aan geldmiddelen aan het eind van 1954 dus f 338,87 te bedra gen. Aan het eind van 1953 was het totale bezit f 1075,37 of f 736,50 ho ger. Verschillende uitgaven, o. a. voor de aanschaffing van kostbare matrassen, hebben 1954 tot een duur jaar gemaakt. Bleek de laat ste jaren contributieverhoging niet te vermijden, thans is die gebie dend. De vergadering besloot dan ook de minimum-contributie van f 3,te verhogen tot f 5,Deze verhoging brengt met zich de mo gelijkheid dat ook de gemeente haar subsidie verhoogt. Aan de beurt van aftreding wa ren de bestuursleden Ds J. M. Ba- rendrecht en M. Kurvink. De laat ste verklaarde deze functie niet langer te ambiëren. Bij stemming bleken de heren J. M. Barendrecht en N. J. Flikweert de volstrekte meerderheid te hebben verkregen. Beiden namen de benoeming aan. Nadat bij rondvraag nog een paar vragen door de voorzitter waren beantwoord, sloot deze de verga dering. Ingezonden mededeling „Onintelligente" Amerik. soldaten verlaten Europa Het Amerikaanse leger in Duits land heeft Dinsdag te Heidelberg bekendgemaakt, dat het voor eind Juni 5.367 „onintelligente" soldaten naar huis zal zenden. De sergean ten en korporaals die beneden peil zijn, zullen mogen blijven. In de Amerikaanse bekendma king wordt gezegd, dat in het ge hele leger de onintelligente solda ten met groot verlof zullen worden gezonden, omdat het in het voorge nomen kleinere leger meer op hoe danigheden aankomt. OP ZEEWATER EN VIS Tien Franse zeelieden zijn Dinsdag met een kleine boot de oceaan opgedreven om zes dagen lang te leven op zee water en vis. De zeelieden zijn allen vrijwilligers van de ba sis van de marine-vliegdienst in Lanveoc-Poulmic. Zij zul len de theorie beproeven van de Franse dr. Alain Bombard, die 84 dagen lang heeft ge leefd op zout water en vis, ge durende een tocht over de At lantische Oceaan op een vlot. Tegelijkertijd zullen zij op hun tocht, nieuwe beschermen de kleding beproeven. Als te genprestatie wacht de zeelie den, onder wie vier officieren, een extra verlof van acht da gen. Gedurende de tocht van zes dagen zal een sleepboot in de buurt blijven voor het geval dat een storm de levens van de mannen in gevaar zou bren gen. Veevoederstand op de E 55 Op de E 55 zullen ook de meng voeders onder de aandacht worden gebracht. Er zal een stand van 30 m. lang en 12 m. breed verrijzen, waar men kennis kan nemen van de resultaten, die de mengvoeder- fabricage, een nog betrekkelijk jon ge tak van bedrijf, heeft bereikt. Bij het inrichten van deze stand laat men zich leiden door de ge dachte, dat het publiek grotendeels uit leken zal bestaan. Aan het ge bruik van cijfers zal men niet ge heel kunnen ontkomen, want hoe zou men anders kunnen vertellen, dat er in Nederland ruim 2200 be drijven zich met de bereiding van mengvoeder bezig houden? En hoe zou men moeten -aantonen, dat het gebruik van mengvoeder in Neder land in 1953-'54 ongeveer 2Vz mil- lioen ton bedroeg, met een geld waarde van circa f 900 millioen? Het Amerikaanse korps mari niers heeft Woensdag meegedeeld dat geslaagde proeven zijn genomen met een nieuw geleid propectiel, „Sparrow", dat in alle weersom standigheden kan worden afge vuurd en in staat is alle typen vliegtuigen te vernietigen. Het pro jectiel wordt afgevuurd van een straaljager. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. Stad en Provincie ZIERIKZEE CollecteN.V.V.-t.b.c.fonds De alhier gehouden collecte in de week van 7 tot 13 Maart ten bate van het N.V.V.-t.b.c.-fonds heeft het mooie bedrag opgebracht van f 333. Deze „drie drietjes" stemmen tot dankbaarheid en de organisatoren willen hiervan ge tuigen jegens allen die medewerk ten tot dit resultaat. Vergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen In een Dinsdagmiddag in het „Huis van Nassau" gehouden ver gadering van de afdeling van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen onder leiding van mevr. S. de Waal-Boiten werd het woord ge voerd door mevr. Romeyn, tuinar- chitecte te Dordrecht. Spr. behan delde in haar interessante causerie de tuinaanleg in het algemeen en in het bijzonder rondom de boer derij. Na de lezing volgde een in teressante discussie. Excursiemogelijkheden voor het komend zomerseizoen werden be sproken. Een zevental dames trad toe als lid der afdeling. Daarmede is het aantal leden gebracht op 74. „Het ontstaan en de verwerking van stoffen" is het onderwerp van een lezing die de modiste mevr. Dominicus-de Graaf te Goes op 19 April a.s. voor de afdeling zal hou den. Serooskerke vierde intiem Stra-Ieest Het stra-feest werd te Seroos kerke (Sch.) ook dit jaar weer in tiem gevierd. Ook verscheidene in woners, die nog geëvacueerd zijn, hadden het gure weer getrotseerd om toch aanwezig te kunnen zijn. Zowel de jeugd als de ouderen be- kampten elkaar in het ringsteken op de fiets. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" uit Ellemeet liet de vrolijke klanken over het dorp schallen, wat de strS-stem- ming aanmerkelijk verhoogde. Na afloop van de ringrijderij begaf men zich naar café Ligtendag, waar de muzikanten een goot aandeel had den in de prettige sfeer, die er ont stond. Vooral de jeugd vermaakte zich met de rondedans. Even werd gepauzeerd om de uitslag van dè ringrijderij bekend te maken. Dè eerste prijs werd gewonnen door de heer C. de Rijke. Achtereenvolg gens waren verder prijswinnaar; Jan de Meij, JanHanse, L. Straaijej- Aartje Moelker, Kees Boot, Jan Hart en Corry Klompe. Door bak ker Reinhoud was een taart be schikbaar gesteld voor de jongste deelneemster. Lenie Straaijer werd - de gelukkige bezitster. De door dé caféhouder Ligtendag beschikbaar gestelde fles geestrijk vocht ging naar de oudste deelnemer, de heejj- W. J. van den Bos. Ook na dez^ prijsuitreiking bleef de vrolijke stemming nog geruime tijd bestaan^ 's Avonds vermaakte menigeen zicli met een dansje op de muziek van de „Merry-Boys". DREISCHOR V olkstuinhouders gedupeerd In verband met de herverkave lingswerkzaamheden wordt het .complex volkstuintjes gelegen ten Noordoosten van „Goemanszorg" geëgaliseerd, waardoor dit perceel aan de landbouw wordt toegevoegd. Hierdoor worden vele volkstuin houders gedupeerd. De afsluiting van het Dijk water De werkzaamheden aan de af sluitdijk van het Dijkwater zijn zo ver gevorderd, dat binnenkort de laatste hand daaraan zal worden gelegd. Een aanzienlijk zanddepöt is aanwezig voor een in de toe komst aan te leggen wegennet via deze dijk. Successen op de slagersvak- tentoonstelling te Goes Verschillende slagers van Schou wen-Duiveland hadden ingezonden op de slagersvaktentoonstelling „Slatogo III" te Goes. Reeds maak ten we melding van behaalde suc cessen door de heer G. de Gruijter te Bruinisse. Behalve deze wonnen ook de volgende slagers prijzen: Fa. J. G. L. Simmers te Zierikzee een le prijs met een inzending bloedworst, een eervolle vermelding met een inzending preskop en Haagse leverworst, een Ie prijs in de afd. Sierstukken (plus een me daille) voor een Smyrnakleedje, en een tweede prijs in de afdeling Eta- lage-sierstukken voor een dubbele contrafilet. C. Quist te Noordgou we een le prijs met een inzending pekelvlees, een 2e prijs met een in zending boterhamworst, eervolle vermeldingen met een inzending gebraden gehakt, een inzending press-filet en een assortiments schotel. Th. Schell te Zierikzee een le prijs met een inzending lever kaas, een 2e prijs met een inzen ding Gelderse rookworst en snij- worst, en een eervolle vermelding met een inzending boterhamworst en gekookte ham. Mevr. B. Schell- van den Hoek te Zierikzee won in de afdeling Sierstukken een 2e prijs met stlppelwerk, en in de af deling Etalage-sierstukken een le prijs (plus een medaille) met een spierstuk. Mej. A. Berman Ld. te Zierikzee verwierf een eervolle ver melding in de afdeling Sierstuk ken met stippelwerk. Enthousiaste jeugdleiders geven hieraan nieuwe impulsen I (Van onze redacteur) ders wel toevertrouwd de kinderen de beginselen van het kampleven bij te brengen, maar natuurlijk kost de organisatie van een of enkele kampen nog al het een en ander. De heer Verpoorten hoopt evenwel dat er wegen en middelen zullen kunnen worden gevonden, om deze kampen te organiseren. Belangrijk is ook de aanwinst van allerlei ma terialen, meer in het bijzonder voor de handenarbeid en de sportbeoefe ning (allerlei soorten ballen - voor al volleybal wordt druk beoefend). „Kük zo doe je dat" zegt de heer C. A. Henrion Verpoorten, de te Van dit bij de jeugdopvoeding be- Drelschor gestationneerde jeugdleider van de Regionale Commissie nodigde materiaal is dank zij het voor tact Jeugdwerk in Se Ned. Hervormde Kerk op Schouwen-Duive- jn^Kpgicht Jdjn d^AugdTereiü- land, tegen ons en h(j manipuleert enkele minuten met donsomwonden gingen er al aardig op vooruit ge- Ijzerdraadjes en dan heeft hy al een aardig bouquetje bloemen annex gaan. bloemenmandje gereed. Na zo'n handenarbeidstunt zit je meteen midden jeugdleider heeft dus speciaal in de jeugdproblemen, wont een belongrUk stuk werk dat deee opge- 1ïi^LreW wekte en voortvarende jeugdleider verricht vormt juist die handen- advjes te geven aan andere jeugd- arbeld, waarmede hy poogt het kerkelyk jeugdwerk op het eiland clubs van welke richting ook. We nieuwe impulsen te geven. geloven dat velen er goed aan zou den doen gebruik te maken van de- Zo gemakkelijk is dat nog niet, reel bezit, waarop vooral de platte- ze adviezen, want uit de enthousi- want het nieuwe doet niet zo landsjeugd niet trots genoeg zijn asta wijze, waarop ons iets werd gemakkelijk zijn intrede in deze kan. Belangrijk in dit verband is verteld over de nieuwere vormen gemeenschap. Als echter de tijd vooral de jeugdleiders te interes- van jeugdopvoeding bleek wel, dat hiervoor ooit rijp is geweest, dan seren hiervoor. Zij kunnen op hun de jeugdleiders van de Regionale is dit nu het geval, daar veel van beurt het geleerde dan weer aan Commissie met de vaste wil bezield het oude door de ramp teniet werd hun leden doorgeven. Verheugend zlJn er van *e maken op Schou- gedaan. De jeugdleider heeft ons is het daarom dat het met de door wen-Duiveland, dat zulke zware of- daarover uitvoerig verteld en het de Regionale Commissie voorberei- *ers a^s gevolg van de ramp moest is gemakkelijk te zien hoe enthou- de cursus naar wens loopt. Er zijn brengen, een omstandigheid waar- siast hij is bij en over dit alles, al heel wat inschrijvingen en des- van de J^uSd op het eiland maar ook al ontveinst hij zich de moei- kundigen zullen hier jeugdvragen al te zeer de duPe is geworden. lijkheden niet. .in het algemeen behandelen, maar Als voorbeeld neemt hij Drei- ook die typische dingen, die voor schor, waar de kerkelijke - althans de moderne jeugdopvoeding van zo van kerkelijke huize stammende - grote waarde zijn gebleken. Zoals jeugd nu niet bepaald kon bogen bekend zal deze cursus op 23 April op een hecht verenigingsleven. Er beginnen in het Maatschappelijk was niet veel en de belangstelling centrum „De Koebel" te Zierikzee. ontbrak. Juist m een dergelijke om geving evenwel is het noodzakelijk Het kampleven pionierswerk te verrichten en mid- Bijzonder graag zouden de jeugd- dels allerlei praktische bindingen jejders 00k iets meer doen aan het voor de Nederlandse uitvoer van de jeugd uiteindelijk ook te bena- kampleven. In het algemeen wordt tuinbouwproducten naar West- deren met zaken van hogere gees- op de cjUbs gepropageerd, maar Duitsland, welke te Bonn heeft ver- teujke waarae. er zijn altijd jongelui die financieel gaderd, heeft overeenstemming be- heer Verpoorten werkt, te- niet -n staat zijn de kosten van een reikt over een van Nederlandse zij- sS"Se collega ilfer met kampweek elders in het land op te de voorgestelde verlaging van de f-i««v oï io ifL tTfJ brengen. Voor hen zou de heer Ver- minimum-invoerprijs voor Neder- ntet SkkelUkHijassistentm p00rten lietst een kamp dlcht bij landse appelen in W.-Duitsland. advisSrt de Ned Herv Sver- huls' nl' in de Westhoek, organise- Met onmiddellijke ingang werd enigingen tussen Brouwershaven ren. waaraan met minimale kosten deze prijs vastgesteld op 25 gulden en Bruinisse en is derhalve vele zou mt>eten kunnen worden deelge- per 100 kg. Hg zal tot en met 31 aïonden bezet met hef Sueren "omen. Dit is slechts mogelijk als Maart gelden. Op 1 April wordt een van de jeugd die overigens al aar- vele particulieren zich hiervoor nieuwe prijs van f 20 per 100 kg. dig raakt ingeschoten op de nieuwe gingen inzetten. Het is de jeugdlei- van kracht. werkschema's. De jeugdleider heeft dan - zoals gezegd - het „vak" handenarbeid op de jeugdclubs geïntroduceerd. Allerlei vormen van handenarbeid, zoals zij ook op de scholen worden gedoceerd, zijn in het werkpro gramma opgenomen, zoals pitriet-, leer-, hout-, rijstbandbewerking en Jeugdproblematiek vaak terug te voeren tot ouderen dergelijke. De jongelui werken LAND- EN TUINBOUW De uitvoer van appelen naar W.-Duitsland De Nederlands-Duitse commissie van overleg inzake het prijsniveau Bijbels liefdegebod richtsnoer voor Christen in de maatschappij doorgaans met enthousiasme en Tgdens een gecombineerde sa- handelen te bepalen. Prof. Rip zei het is opvallend hoe Prettig de menk0rast van de Ned. Chr. Land- er voorts van overtuigd te zijn, dat sfeer door deze gezamenlijke ar- arbeidersbond en de Chr. Boeren- voor de Christenen in Nederland de beid wordt gestempeld. Er wordt en Tulndersbond te Arnhem, heeft Christelijke organisatie ook op soms gewerkt dat de stukken er af prof Mr jjr \y. Rip, by zonder maatschappelijk gebied de beste vliegen en maar al te getrouw komt hoogleraar aan de Landbouwhoge- weg is om in de geest van Christus de jeugd opdagen als er weer moet schooi te Wageningen, gesproken te komen tot een oplossing van worden geschaafd, gezaagd, gebei- over; De christenen in de maat- het maatschappelijk vraagstuk van teld en geplakt. Ook de meisjes schaponze tijd. doen het graag en de eigen ge- maakte werkstukjes bewijzen wel Prof. Rip merkte onder meer op, De algemeen secretaris van de dat men met de handenarbeid raak dat de individuele mens de ontwik- N.C.L.B., de heer H. Oudekerk, heeft geschoten. keling van de maatschappij slechts sprak vervolgens nog over de jeugd De heer Verpoorten vertelt ver- jn beperkte mate kan beïnvloeden, en het sociale vraagstuk. Spr. zei der dat er nog meer is, dat hij Bepaalde omstandigheden moeten de mening te zijn toegedaan, dat de graag zou entameren, vooral de de organisaties weliswaar aanvaar- jeugd meer verantwoordelijkheids- volksdans. Met de volksdans wil den, doch er blijft een groot gebied, gevoel, idealisme en belangstelling het nog niet erg op Schouwen-Dui- dat niet door de enkeling kan wor- voor de vraagstukken van niet- veland, maar de idee moet nog wat den beïnvloed, maar wel door de materiële aard moet worden bij groeien, voegt onze zegsman er organisaties. De enig juiste norm gebracht. De oorzaak, aldus de heer vergoelijkend aan toe. Door de die de Christen heeft, zowel indi- Oudekerk, dat het in dit opzicht bij volksdans komt het ingeboren vidueel als in organisatorisch ver- onze jeugd vaak niet is zoals het maat- en rhythmegevoel van de band, achtte hij het Bijbelse liefde- moet zijn, ligt niet in de eerste jeugd tot gelding en deze stijlvolle gebod. Dit gebod dient volgens spr. plaats bij de jeugd, maar bij de dansvormen vormen een rijk cultu- de geest van het maatschappelijk ouderen. BINNENVERING BED onbeperkte garantie geruisloos Ingezonden mededeling De besie bedden ooit gemaakt! moderne SCHUIMRUBBER BED menjen HAZET BEDDEN. EN MATRASSEN-* AllliltN TE ZEVENBERGEN TELEFOON No 1 Cultuurverslapping - fietsende pijnlijder hondse puddingstunt en lente Als het waar is dat de cultuur een mens week en slap maakt, dan zijn er op deze mistroostige regel toch wel opvallende uitzonderingen. Te denken ware hierbij aan aller lei sportprestaties, maar ook aan een Schouwen-Duivelands geval, dat met weekheid niet zo heel veel te maken heeft. Er was een man die nogal erge pijn in de buik ge voelde. Zware zengen en scheuten voelde hij daar van binnen en dat is meestal wel een teken dat er iets fout zit, vooral in dit geval, daar de man doorgaans een maag had, die stenen kon verdragen. De pijn werd steeds erger en het was wel zon der meer duidelijk dat het blinde- darmpje - waarom heeft een mens eigenlijk zo'n blind onderdeeltje? - ernstig aan het opspelen was. De man was betrokken bij bouwwerk zaamheden in Duiveland en zijn kameraden zeiden „Man ga toch naar de dokter, want het zit vast niet goed". Na enig aarzelen stond de pijnlijder op, stapte op de fiets en reed regelrecht naar het zieken huis te Noordgouwe. Daar belde hij aan en een trek van opperste verbazing trok over het gezicht van de zuster die hem opendeed, toen de man zei: „Zuster, ik kom mijn blindedarm er uit laten halen". Nu is men in het ziekenhuis wel wat gewend en snel van de schrik be komen. Korte tijd daarna lag de pa tiënt dan ook onder het chirurgisch scheermes en ter uwer geruststel ling moge gezegd, dat alles naar wens is verlopen. Het kan best zijn dat de man zijn troffel alweer han teert in het kale Duiveland, waar toch zo veel huizen verrijzen. GESPREKKEN VAN EILANDMAN „Leeuwen hongeren in Napels" is de titel van een bekend boek, maar er is een variant mogelijk, nl. „Hon den verorberen pudding te Sirjans- land". Het was allemaal zo geko men: de dochter des huizes - vaar dig in het pudding koken - had twee verrukkelijke schalen klaar ge maakt en ze ter afkoeling buiten neergezet. Het begin van de maal tijd verliep zonder incident, maar toen het puddingtijd was snelde de dochter naar buiten en zag daar slechts twee ledige schalen plus een hond, die met veel tongbewegingen zijn snoet aan het afpoetsen was. Hij zag er welgedaan uit, die hond, en wellicht krijgt hij nimmer meer de kans zoveel pudding achter el kaar te grazen te nemenDe ver zadigde stapte rustig weg zonder leed over het lot der puddinglozen. Zo is dat wel met dieren, mag Eilandman constateren, die op de eerste zonnige lentedag met een bij- na roekeloze nonchalance de jas heeft uitgerukt en het veel geplaag de aangelaat naar het gouden zon licht heeft gekeerd. Het was alsof velerlei zorgen wegvielen. Of de wereld anders was en de mensen vrolijker, of er geen dreigingen wa ren en geen kapotgespoeld land, of het leed was verzacht en de toe komst even stralend als het felle licht dat in brede bundels neergut- ste op de nog winterkille aarde. Maar het was slechts één dag, want de volgende reed Eilandman binnendoor van Dreischor naar Nieuwerkerk, om daar al de ont zetting van het ontluisterde water land te zien als voor het eerst. Het was vet en modderig en miezerig en Potgieter lag hem voor op de tong: „O land van mest en mist etc." Toch heeft de lente zich ge openbaard, zelfs met enige sneeuw klokjes, die met ijle stengeltjes stonden te huiveren in de wind. De lente komt - al is het laat - natuurlijk met schoonmaak. („De borstels beven in het vroeg seizoen r en wachten bronstig de nabije em mer"), maar ook met veel heerlijker dingen, praeludia van de komende zomer, die dit jaar - Eilandman voelt het zo - veel warmer en zon niger zal zijn. Al zou het niet zo zijn, laten we ditmaal ons koeste ren aan de illusie en vol verwach ting zijn, want na de Churchilliaan- se rede hebben we dat wel een beetje nodig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2