Rijks mobiele colonnes worden bemand met militair dienstplichtig personeel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hatfield ingeleid bij Zierikzee De Jaarbeurs te Utrecht geopend Ned. Heide-Maatschappij onderzoekt financieringsmogelijkheden van de beplanting DONDERDAG 24 MAART 1955 ABONNEMENIEN Ell ADVERTENTIÊN Prijs par 3 maanden inj vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent.' Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma* 15 mm) I 1t- per stuh. No. 17714 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE WAARIN dPGENOMEli 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zierikzee, Postbus nr 1, Telefoon* nr 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave- N V Drukkerij voorh Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee RedacteurH. J. BU DE VAATE - Tel. 309 DE BESCHERMING BURGERBEVOLKING VLAGGEN van Ingrijpend besluit om organisatie doeltreffender te maken De minister van Binnenlandse Zaken Prof. Dr L. J. M. Bcel, heeft üi de Eerste Kamer met een be langwekkend betoog geantwoord op de sprekers die het woord hebben gevoerd b(j de behandeling der be groting van z(|n departement. Minister Beel heeft daarby ter sprake gebracht de organisatie der Bescherming Burgerbevolking en daarbü de mededeling gedaan dat de Rijks Mobiele Colonnes mili taire collonnes zullen worden, een dlepiugrypend besluit, dat echter voor de afronding van de B.B.-or- ganisatie van uitzonderlijke bete kenis Is. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de opzet en de groei van de B.B.. zette spr. uit een de nieuwe militaire veronder stelling voor ons land, waarbij ge dacht is aan het gebruik van A- bommen voor vernietiging van be langrijke doelen in ons land. Deze veronderstelling maakt plaatselijke wijzigingen in de B.B.-ovganisatie noodzakelijk. Prof. Beel vervolgde: „De B.B. zal eveneens paraat moeten zijn om aanvallen met conventionele aan valsmiddelen het hoofd te bieden en zij zal nu ook paraat moeten zijn om hulp te bieden en te redden wat er te redden valt, wanneer de atoombom zijn sinister werk heeft gedaan. „Daarom zult U begrijpen" - zo zeide minister Beel verder - „dat mij met grote zorg heeft ver vuld het onbemand blijven van de Rijks Mobiele Colonnes". „De Rijks Mobiele Colonnes zul len worden bemand met militair dienstplichtig personeel van de luchtmacht en zo nodig van andere krygsmachtonderdelcn, welk per soneel in de militaire sector geen mobilisatiebestemming heeft. De sterkte van het contingent dat voor deze colonne in opleiding kan wor den genomen bedraagt vierduizend man per jaar. De Rijks Mobiele Colonnes zullen dus militaire colonnes worden, welke echter zullen worden opge leid aan de hand van directieven van de minister van Binnenlandse Zaken. Administratief zullen deze colon nesnes onder verantwoordelijkheid van het militair gezag blijven, ope- ratief zal de nationale commandant Churchill, de laconieke „Laat niet misleiden door geklets" Premier Sir Winston Churchill heeft Dinsdag, in antwoord op vra gen over berichten met betrekking tot zijn voorgenomen aftreden in het Lagerhuis verklaard: „Laat u niet misleiden door al dat geklets in de pers". De vroegere minister van Defen sie in het Labour-kabinet, Emanuel Shinwell, vroeg de premier of het waar was dat hij „eruit werd ge drukt" door collega's van zijn eigen Conservatieve partij. Sir Winston Churchill antwoordde: „Mr. Shin well moet zich werkelijk niet laten misleiden door al dat geklets in de pers. Hij maakt een fout door te la ten doorschemeren dat hij een dier genen is, die het meest zijn mis leid". De leden van het Lagerhuis lach ten en Shinwell zeide dat hij „opge togen over het antwoord" was. Vreemde siao ontdekt op Nieuw-Guinea Gastvrije en vriendelijke mensen Een jonge Australische officier, James Kent, heeft te Port Moresby in Australisch Nieuw Guinea ver teld van de stam, die zijn patrouille heeft ontdekt in een schier ontoe gankelijk gebied. Zijn mensen wa ren door de stam, die nooit blan ken hadden gezien, allerhartelijkst ontvangen. Men kreeg alle mogelij ke medewerking. Wat de inboor lingen het meest verbaasde, was dat de blanken werkelijk voeten bleken te bezitten toen zij hun schoenen uitdeden. Ook blonde ha ren en blauwe ogen vond men iets zeer wonderlijks. De stam telt ongeveer 20.000 le den. Men heeft een ordelijke sa menleving en strijd komt zo goed als niet voor. Het zijn opgewekte mensen. B.B. aanwijzingen tót inzet dezer colonnes geven aan de militaire commandant der R.M.C's, waarna zij zich ter beschikikng stellen van de B.B.-leiding in de plaats waar hulp moet worden verleend. Het laat zich aanzien, dat, mede in verband met de noodzaak een nieuw kazernement voor plm. 1.000 man te bouwen, de eerste militaire herhalingsoefening, ter opleiding van het personeel der R.M.C.'s, kan geschieden in April 1956. Met de totale opleiding zullen vijf jaar ge moeid zijn". „Ik ben mij bewust van de ernst van de mededelingen die ik zo juist, heb gedaan", aldus minister Beel. „Ik ben echter ook overtuigd, dat de Staten-Generaal en ons volk de regering de steun niet zullen ont houden die zij behoeft om de ver dedigingskracht van ons land In de burgerlijke sector op het vereiste peil te brengen. ENKALON Het vlagvertoon in Utrecht tij dens de Jaarbeurs heeft dit jaar een bijzondere betekenis. Gebracht worden de Enkalon D vlaggen. Met Enkalon D vlaggedoek kunnen vlaggen worden gefabriceerd die weinig vocht opnemen, zeer snel drogen en daardoor minder slijten. Het doek laat zich uitstekend ver ven in levendige kleuren, die licht-, was- en zeewaterecht zijn. Men heeft allerlei proeven geno men met dit vlaggedoek en er heb ben reeds Enkalon D vlaggen ge wapperd in Scheveningen. De vlag gen vertoonden geen scheurtje na weken wapperen terwijl wollen vlaggen daarentegen in de regel na enkele dagen reeds vernieuwd moeten worden. Van de Domtoren zullen deze nieuwe vlaggen gedurende de jaar beurs wapperen bij wijze van weer- bestendigheidsproef. Zaterdagavond is de heer J. van Heyningen, derde vlieger b(j de K.L.M., by de beschieting van een auto, die het be waakte havengebied van Dja karta binnenreed, door een kogel dodeiyk getroffen. Het was de eerste maal dat de 24-jarige vlieger Indonesië be zocht. Griep op retour in Duitsland De griepbacillen, die sedert het begin van het jaar een snelle zege tocht door Duitsland hebben onder nomen, schijnen thans definitief in de verdediging te zijn gedrongen. Uit Beieren, waar de griepepidemie het hevigst heeft gewoed, wordt thans bericht, dat het aantal nieu we ziektegevallen snel achteruit gaat. "Werden in de eerste week van Maart nog 14000 nieuwe grieppa- tiënten geregistreerd, in de afgelo pen week kwamen er nog slechts vijfduizend slachtoffers bij. 198 mensen zijn in Beieren sedert het begin van het jaar aan griep ge storven. Slachtoffers van de plaag zijn voorts de ziekteverzekeringen, waarvan sommige reeds llkwidi- teitsmoeilijkheden hebben. Hun re serves waren tegen een zo hoog aantal ziektegevallen nauwelijks opgewassen. RECHTZAKEN Stoeiparty met dodeiyke afloop Het hoog militair gerechtshof te 's Gravenhage heeft de dienstplich tige soldaat T. S. uit Groningen veroordeeld tot f 100,subsidiair 40 dagen hechtenis. Bij een stoeipartij in een kazerne te Steenwijkerwold had S. op een slaapzaal een krib scheef getrok ken. Het gevolg hiervan was dat de soldaat, die in de bovenste krib lag, tegen de muur viel, zwaar ge wond werd en later stierf. De krijgsraad had S. indertijd vrijgesproken van de beschuldiging de dood van een kameraad te heb ben veroorzaakt. In hoger beroep had de advocaat-fiscaal een maand gevangenisstraf geëist. LANGZAAM MAAR SECUUR Enkele families in Woerden hebben van de P.T.T. een brief ontvangen, die hun al dan niet overleden bloedverwanten on geveer een halve eeuw geleden in de brievenbus hadden ge stopt. Die brieven zijn nooit op de plaats van bestemming aangekomen en de P.T.T. speurt thans naar de recht hebbende geadresseerden, af zenders of hun bloedverwan ten. Want tante Pos mag dan in dit geval niet vlug hebben gewerkt, ze wil het in ieder geval wel secuur doen. Wat was het geval? Vroeger had men ook in Woerden grote staande brievenbussen, meren deels van hout. In de loop der jaren zijn deze houten bussen vervangen door stalen van een kleiner formaat. Het afgedank te materiaal ging vele richtin gen uit, zelfs tot ver over de landsgrenzen. Toen men dezer dagen op Curagao zo'n houten geval sloopte, kwamen er elf brieven te voorschijn. De oud ste was in 1904 gepost, de laat ste in 1917. Vermoedelijk zijn zij door de scheuren in de dubbele wanden en bodem bij het legen van de brievenbus sen nimmer opgemerkt. En de P.T.T. puzzelt nu wie het recht heeft op de vergeelde beschei den door A. J. McKENZIE J.P. Voorzitter van de Hatfield Rural Districts Council. De bevolking van Hatfield wil graag iets meer weten over Zierikzee. Op initiatief van uw burgemeester zullen wij in een aantal artikelen proberen U iets over onze geschiedenis en ons leven in Hatfield te vertellen; wij op onze beurt zullen op de zelfde manier graag iets over uw geschiedenis en levenswijze vernemen. Deze inleiding schrijf ik als voorzitter van de districtsraad van Hatfield. Het district bestaat uit ongeveer 35 vierkante mijl, groten deels bouwland. De stad Hatfield en de dorpen in het district hebben gezamenlijk ongeveer een 27.000 inwoners. De 21 leden van de raad worden plaatselijk gekozen, zij hebben drie jaar zitting, waarna zij zich voor herkiezing beschikbaar kunnen stellen. De voorzitter wordt door de leclen gekozen. Sinds de oorlog is het doen bouwen van huizen voor de plaatselijke be volking wel de voornaamste taak van de raad. Meer dan 1000 huizen zijn reeds opgeleverd en aan een kleine 300 wordt nog gebouwd. Met vier van onze inwoners kwam ik in 1953 in Zierikzee en het vorig jaar bezocht eerst uw college van burgemeester en wethouders Hatfield, terwijl cr later nog tien kinderen kwamen. Deze zomer zullen tien van onze kinderen naar U gaan. Wij allen hebben het gevoel, dat de vriendschapsbanden, welke tijdens deze contacten zijn ontstaan, zullen groeien en vele jaren zullen blijven bestaan, zodat Hatfield die plaats in uw hart zal innemen, die Zierikzee reeds bij ons heeft. Ik zend U allen mijn groeten. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zullen 80 Britse kinderen in April een bezoek brengen aan Amersfoort en Nijmegen en o.m. de graven van hun gesneuvelde vaders bezoeken. ROTTERDAM. Dinsdag is te Rot terdam op de Maashaven hoek Brielselaan het tienjarig meisje A. V. overreden en gedood. Het meis je stak plotseling de rijweg over, waardoor de bestuurder van een vrachtauto geen gelegenheid meer kreeg tijdig te stoppen. WINSCHOTEN. Het echtpaar Musch-Dreijer te Winschoten was Dinsdag 72 jaar getrouwd. Harm Musch is 93 jaar, Engeltje Dreijer bijna 94. Laatstgenoemde moet we gens ziekte het bed houden, zodat er geen feestelijkheden waren. Het echtpaar woont in Huize „Avond licht", het tehuis voor bejaarden te Winschoten. WINSCHOTEN. Te Winschoten is de alleenwonende weduwe G. om het leven gekomen door gasverstik- king. Zij werd levenloos gevonden door een buurman, die gas rook en een onderzoek instelde. Men ver moedt, dat bij het schoonmaken van de keuken de gasslang van de kraan is geschoten. 's-GRAVENHAGE. Zaterdagmid dag 26 Maart om 12 uur zal mevr. E. E. Slot-Stok, echtgenote van de vlagofficier personeel, vice-admi- raal Ch. W. Slot, bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij N.V. te Amsterdam de aldaar voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde onderzeeboot jager „Drenthe" te water laten. Dit nummer bestaat alt 8 pagina's O 6 O 9 Met onzichtbare draden wordt men het stevigst gebonden. O oooooooooóoóoóbóooooboo Hel K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Zacht weer Na aanvankelijk plaatselijk nog enige regen, overdag opklaringen; zacht weer; krachtige tot matige Zuidelijke wind. 25 Maart. Zon op 6.36, onder 19.02. Maan op 6.35, onder 21.26. Nieuwe maan: 24 Maart te 4.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 Maart 4.06 v.m. 16.37 n.m. BROUWERSHAVEN 25 Maart 3.36 V.m. 15.53 n.m. Springtij: 26 Maart. Langer werken op Nieuw-Guinea Met ingang van 1 Mei zal in Ne derlands Nieuw Guinea een 45- urige werkweek worden ingevoerd. Voor Hollandia, Manokwari en Biak zijn de werktijden na deze datum van half zeven tot half drie met een pauze van een kwartier en Za terdags van half zeven tot één uur. In Sorong, Fak-Fak en Merauke zal worden gewerkt van zeven tót twaalf en van half twee tot half vijf (Zaterdags van zeven tot twaalf uur). Voor de continu-bedrijven gelden andere werktijden. Oostenrijkse hulp bij watersnood De Nederlandse gezant te We nen, mr. E. Star Busmann heeft Woensdag op het gezantschap aan een aantal Oostenrijkers de versier selen uitgereikt van de Koninklijke onderscheidingen die hun zijn ver leend wegens hun verdiensten bij de hulpverlening ten tijde van de watersnood in 1953. ROTTERDAM. De 24-jarige Chi nese matroos W. Wong Tin Ming uit Hongkong is aan boord van het Engelse s.s. „Castle Harbour", dat in de Waalhaven te Rotterdam ligt, bij het openleggen van de luiken in een 12 meter diep ruim gevallen, Bij aankomst in het Havenzieken huis bleek hij te zijn overleden. Dr W. Drees onthulde plaquette aan de Margriethal De 64e Jaarbeurs te Utrecht is Dinsdag geopend. Reeds vroeg in de morgen heerste er een enorme drukte in de Domstad. Treinen en bussen voerden reeds duizenden bezoekers aan, die door de grote Jaarbeursgebouwen op het Vreden- burg en aan de Croeselaan als het ware werden opgeslorpt. In de buitenlandse club van de Jaarbeurs werd Dr W. Drees ont vangen gelijktijdig met een gezel schap Zuidafrikaanse industriëlen. De voorzitter van de Raad van Be heer van de Jaarbeurs verwel komde de gasten bij hun aankomst namens de Jaarbeursleiding. Mr W. H. Fockema Andreae achtte het een groot voorrecht op de eerste dag van de Jaarbeurs de minister-pre sident en de Zuidafrikaanse bezoe kers te mogen ontvangen. Na een kort oponthoud maakten de gasten een rondgang over de terreinen. Dr Drees onthulde Woensdag- miiddag in de Margriethal een pla quette voorstellend het wapen van H.K.H. Prinses Margriet. Deze pla quette is een geschenk van de Kon. Nederlandse Hoogovens, waarvan het nieuwbouwbureau destijds ook de Margriethal bouwde. De direc teur van de Hoogovens bood de Jaarbeurs de uit brons vervaar digde plaquette aan, waarop de president-commissaris namens de Jaarbeurs dankte voor het fraaie geschenk dat een waardige plaats In de hal kreeg. De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Dinsdag op een perscon ferentie verklaard dat in Korea een „ernstige toestand" is ontstaan als gevolg van de Noord-Koreaanse schending van de wapenstilstands overeenkomst door het versterken van zijn oorlogspotentieel. GEMEENTERAAD BRUINISSE Controverse tussen gemeenteraad en Groene Kruisver. De door de Ned. Heide Maat schappij ontworpen voorlopige be plantingsplannen worden goedge keurd, onder restrictie dat in de tuinen, behorende bij de noodwo ningen geen bomen zullen worden geplant. De Ned. Heide Mij. is bezig een onderzoek in te stellen naar de fi nancieringsmogelijkheden uit oor logsschade, rampschade, subsidie Staatsbosbeheer en de Boomplant- actie Nieuw Schouwen-Duiveland. Vastgesteld wordt de verorde ning op de straatbelasting, nadat men tamelijk lang heeft gesproken over het begrip „openbare weg" en de mogelijkheid van ontheffing voor deze belasting voor mensen die wonen aan een zg. „eigen weg". Om billijkheidsredenen zal de re dactie van de verordening zo wor den gesteld, dat alle huiseigenaars moeten mee betalen. De belasting bedraagt 6 pet. voor gebouwde en 3 pet. voor ongebouwde eigendom men. De opbrengst van de belas ting wordt geraamd op f 4500. Bij de ter tafel komende 3e wij ziging begroting 1954 wijzen B. en W. er op, dat de begroting 1955 in April kan worden tegemoet gezien. De dei'de begrotingswijziging 1954 geeft aanleiding tot het houden van uitvoerige beschouwingen. De in deze begrotingswijziging naar voren komende verandering van pensioengrondslagen en wijzi ging jaarwedden geven de heer van den Berg (Arb.) aanleiding om nog eens nadrukkelijk te waarschuwen tegen te grote cumulatie van func ties. Te veel functies verenigd in één persoon kunnen aanleiding zijn dat deze overbelast wordt met werk. De heren de Koning en Hooger- heide doen mededeling van hun be vindingen, over een onderzoek door hen ingesteld naar aanleiding van besprekingen in de laatste besloten zitting vain de raad. De heer de Koning roemt de voortvarendheid waarmee de zaken ter secretarie thans worden aangepakt en de door de ramp ontstane achterstand weg gewerkt wordt. Verificateur voor gemeente-financiën Afgewacht dient te worden of de benoeming van een verificateur voor gemeentefinanciën, zoals deze in de bedoeling ligt, voor een aan tal gemeenten in Duiveland, dan nog wel zin heeft voor zover het de gemeente Bruirvisse betreft. Wanneer de achterstand is wegge werkt en daarop is alle kans, zou Bruinisse buiten de bedoelde ge meenschappelijke regeling kunnen blijven. De voorzitter wil in deze de aanwijzing volgen, zoals die door hogere instanties worden gegeven, natuurlijk zal een eventueel te be noemen functionaris naar elders vertrekken, wanneer blijkt dat hiel de achterstand is weggewerkt. En dat deze achterstand binnen enkele maanden tot het verleden zal be horen is wel zeker. In de begrotingswijziging vinden de leden een aantal posten waarop critiek wordt geuit, of waarover nadere inlichting worden gevraagd. De voorzitter en de secretaris ge ven de nodige toelichting, waarna bedoelde begrotingswijziging zon der hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Ook de vaststelling van de rekening 1951 vindt plaats zonder hoofdelijke stemming. Het goed slot voor dat dienstjaar op de gewone rekening bedraagt f 4176.08. De voorzitter doet mededeling over een vergadering van de B.L.O. school en kan tot zijn genoegen eveneens mededelen dat de bijdra ge van het Rijk in het te bouwen Groene Kruis-gebouw ruim f 20.000 bedraagt. Bij de rondvraag wijst de heer van Gilst op slechte toestand van zinkputdeksels aan de Noorddijk en het gevaar hiervan voor kin deren. Een vraag of al mededelingen kunnen worden gedaan over de fi nanciering van de kistdam, wordt ontkennend beantwoord. De heer de Koning uit zijn mis noegen over de gang van zaken op de Vrijdagavond gehouden verga dering van het Groene Kruis. Aan 't adres van de gemeenteraad wer den daar harde woorden gericht; van erkenning van eigen fouten door de voorzitter op de Novem- bervergadering van die vereniging gemaakt was geen sprake. Een per soonlijke aanval van deze voorzitter op wethouder van den Berg noem de hij ongepast en alleen het feit, dat deze vergadering met gebed geopend was, heeft hem weerhou den daar zeer harde woorden te spreken. Van het met gebed openen en sluiten van deze vergaderingen is hij persoonlijk een tegenstander, men kan dan niet altijd zeggen, wat men in andere gevallen wel zou zeggen. Ook de andere leden betreuren de gang van zaken op deze verga dering. De voorzitter meent dat door het aannemen van de motie van vertrouwen in het bestuur, in de vorm waarin dit thans is ge beurd, de mogelijkheid van verzoe ning der standpunten zeer moeilijk zal zijn. De bedoeling van deze ver gadering was verzoening geweest en niet het zo scherp stellen van wat de partijen gescheiden houdt. De heer Hoogerheide dringt aan op het spoedig doen houden van een schipperscursus (binnenvaartcur- sus). De voorzitter zegt hiervoor medewerking toe. Weth. Bal zou gaarne nóg een mede-afgevaardigde benoemd zien naar de vergaderingen van de Wa terleiding Mij. „Schouwen-Duive land" voor het geval dhr v. Vessem onverhoopt, verhinderd zou zijn deze vergaderingen te bezoeken. Als zodanig wordt aangewezen wet houder van den Berg-Beekman. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1