■WM 1 ;'V "-f*\ - Voorwaarde voor gemeentelijke subsidie verlening oorzaak van onenigheid DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower benoemt aparte man voor de ontwapening UINHÜAU MAAKT 1ÜÖ5 No. 17713 - 111e Jaargang ZIER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENIEN El l ADVERTENTlÉN Pril» par 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent.' loue nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm Succesjes (max 15 mm) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lenge Nobelstr««t A 171, Zie/lkxeo, Postbus nr 1, Telefoon* nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel. 309 Harold Stassen in een nieuwe functie President Elsenhower heeft Ha rold Stassen benoemd la de nieuwe functie van speciale assistent van de president voor ontwapening. Stassen zal zich volledig wijden aan de ontwikkeling van de out- wapenlngspolltiek. Dit wordt ver klaard in een mededeling van het Witte Hub. Stassen. thans directeur van het orgaan voor de hulp aan het bui tenland, zal zijn nieuwe werkzaam heden onmiddellijk beginnen en voorlopig hoofd van genoemd or gaan blijven, tot het nieuwe pro gram voor de hulp bij het Congres ls Ingediend. Het orgaan voor de hulp aan het buitenland houdt 30 Juni a.s. op te bestaan. In de verklaring van het Witte Huls wordt verder gezegd: „Van Stassen wordt verwacht, dat hij re kening houdt met de volledige con sequenties van de nieuwe wapens in bezit van andere landen, zowel als van de V.S., dat hij de toe komstige waarschijnlijke ontwik kelingen van de bewapening en de gezichtspunten overweegt van de militairen, burgers en functionaris sen van onze regering en van an dere regeringen". De perschef van de president, James Hagerty, zei, dat Stassen in zijn nieuwe fuctie de bijeenkom sten van de nationale veiligheids raad en het kabinet zal bijwonen. De staf van de veiligheidsraad, die Begrotingsdebat in Frankrijk Eerste tegenslag voor Faure Het debat in de Franse Nationale Vergadering over de begroting voor 1955 is met een kleine tegenslag voor premier Faure begonnen. De vergadering verwierp nl. met 299 tegen 268 stemmen de door hem voorgestelde agenda voor de parle mentaire werkzaamheden in de ko mende twee weken. Deze nederlaag was voornamelijk het gevolg van het standpunt der Gaullisten, die eerst de Saarkwestie willen be spreken, en van de wens der socia listen en communisten om eerst over de lonen te spreken. De burgemeester van de En gelse stad Coventry en zijn echtge note hebben met een aantal leden van hun gemeentebestuur op het vliegveld van Londen enige uren vergeefs gewacht op de aankomst van een deputatie van de gemeen teraad van Stalingrad, die volgens een verleden week ontvangen brief Donderdagavond zou aankomen voor een bezoek aan Coventry. Op de Sowjet-ambassade in Londen verklaarde men nog niet vernomen te hebben, dat de delegatie uit Mos kou was vertrokken. Gaat Amerika alle alle oorlogsconferenties openbaar maken? Naar Reuter uit betrouwbare bron verneemt heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het plan om de verslagen van alle oorlogsconferenties van geallieerde leiders - Cairo (1943), Teheran (1943), Potsdam (1945) - te publiceren. De publicatie zou voor 30 Juni van dit jaar geschie den. Welingelichte functionarissen hebben echter verklaard, dat de wereldreactie op de publicatie van de conferentiedocumenten van Jalta mogelijk een nieuwe beoordeling van het publicatieprogram nodig zal maken. Churchill treedt mogelijk in April ai Het Londense blad „Daily Ex press" meldt dat premier Chur chill op het punt staat af te treden en waarschijnlijk in de eerste week van April de functie van premier zal overdragen aan de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden. Het blad zei dit te hebben ver nomen in „welingelichte kringen op Westminster". De conservatieve „Yorkshire Post" schreef reeds eerder dat on der de conservatieve leden van het parlement wordt verwacht, dat premier Churchill zal aftreden voor het begrotingsdebat in het parle ment, op 19 April. Het blad zeide te verwachten dat Churchill „bin nen de komende twee weken" zal aftreden, voordat hij op vacantie naar Sicilië gaat. de plannen opstelt, zou hem helpen bij het formuleren van zijn poli tiek, maar hij zou waarschijnlijk later zijn eigen organisatie in het leven roepen. Volgens Hagerty is dit klaarblij kelijk de eerste functie op kabi netsniveau, welke ooit door een re gering voor de ontwapeningspoli- tlek is ingesteld. Bijeenkomst Pinay-Adenauer In regeringskringen te Bonn ver wacht men dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, en de Westduitse Bondskanselier Dr Konrad Adenauer, in het begin van de volgende maand in Bonn de Frans-Duitse besprekingen over sa menwerking tussen de twee landen, zullen voortzetten. De enige voorwaarde voor het bezoek zou zijn, dat de Franse Se naat tegen die tijd de Parijse ver dragen zal hebben bekrachtigd. Één op de duizend Op het ergste voorbereid stapte een Rotterdamse chauf feur uit zijn autobus, toen hij op de Groene Hilledijk een meisje, dat met de fiets geslipt was, aangereden had. Zij bleek helemaal onder de bus verdwe nen te zijn. Maar heel kalm klonk het van onder de vier wielen tot hem en de ijlings toegeschoten voorbijgangers: „Trekken jullie me er onderuit of moet ik het zelf proberen?" Zij bleek geen schrammetje opgelopen te hebben, zelfs haar fiets, die ook onder de bus lag, was niet beschadigd. K.L.M.*vlieger in Djakarta doodgeschoten Zaterdagavond is in de beneden stad van Djakarta bij de beschie ting van een auto, die het be waakte havengebied binnenreed, door dienstdoende militairen de 24- jarige J. van Heyningen door een kogel dodelijk getroffen. Hij was derde vlieger bij de K.L.M. en be zocht Zaterdag voor de eerste maal Indonesië. De heer van Heyningen was met zijn in Djakarta woonachtige bloei en een kennis naar de benedenstad gereden om een Chinese maaltijd te gebruiken. Op de terugweg naai de stad reed de auto het verboden „havengebied Priok" binnen. De dienstdoende militairen daar losten schoten, waardoor van Heyningen dodelijk in het achterhoofd wérd getroffen. De zaak is in onderzoek. Wereldkinderzorg wordt beter De Uitvoerende Raad van het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties heeft Vrijdag op een bijeen komst in New York besloten een bedrag van 700.000 dollar (2.6 mii- lioen gulden) ter beschikking te stellen voor het verbeteren van de kinderzorg in Afrika, Azië, het Oos telijke Middellandse-Zeegebied en het Westelijk halfrond. Het geld zal worden gebruikt voor het verbeteren van het mate riaal in de moeder- en kinderzorg centra in afgelegen gebieden, voor het opleiden van verpleegsters en het verbeteren van de watervoor ziening in afgelegen gebieden. tod GRONINGEN. De universiteit ln G°eS 'S VfÜdag Natlonale SlagenvakwedstrUd „Slatogo" geopend, van Poitiers (Frankrijk) heeft Za- Een van de sierstukken, welke zeer de aandacht van de bezoekers trok, prifswinnaarfetnike,°van is ecn 300 ke Iware maquette van het Deltaplan, geheel uit vleespro- de universiteit van Groningen, een ducten vervaardigd. Een fotograaf heeft, zoals bovenstaande foto toont, eredoctoraat verleend wegens zijn werk op het gebied van de natuur- deze smakelijke inzending vereeuwigd, kunde. De overstromingen in Australië Nederlandse emigrant verdronk De heer J. L. Kreft is de enige Nederlandse immigrant die tijdens de recente overstromingsramp in Nieuw Zuid Wales is omgekomen. De Nederlanlse immigratie-attaché in Canberra heeft in een telegram aan de commissaris voor de emi gratie medegedeeld, dat het on waarschijnlijk is dat meer Neder landse slachtoffers zijn te betreu ren. De verbindingen met het ramp gebied zijn weer hersteld, Waar door men een overzicht heeft ge kregen van de aangerichte schade en het aantal slachtoffers. De ma teriële schade die aan eigendom men van verscheidene Nederlanders werd aangericht is aanzienlijk. Korte berichten ait het Binnenland AMSTERDAM. De Rijkspolitie te water heeft Zaterdagmiddag het lijkje geborgen van het sinds Vrij dag vermiste 7-jarige zoontje van de familie F. uit Amsterdam. Het werd opgehaald uit het water van de Nieuwe vaart bij de Cruquius- kade. NOORD SCHARWOUDE. Bij de hoge brug bij het Oude Niedorper Verlaat is de 51-jarige garagehou der N. Ruiter uit Alkmaar dodelijk verongelukt. Hij kwam in zijn auto uit de richting Schagen aanrijden. In plaats van de bocht te nemen, reed hij rechtuit en kwam in de vaart terecht. UTRECHT. „Een dolle koe op de lijn", meldde Zaterdagavond de baanwachter van de post Groene- kan-West op het baanvak Utrecht- Bilthoven. Vier treinen moesten terwille van de koe voorzichtig rij den. Het dier werd doodgeschoten en van de spoorlijn verwijderd. AMSTERDAM. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft zich bereid verklaard de derde internationale tentoonstelling „De suiker" te openen, die in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam wordt ge houden van 15 tot 26 April a.s. SCHIEDAM. Een 8-jarig jongetje werd het slachtoffer van het ver keer te Schiedam. Het knaapje, C. H. G. van Ekeren, stak op de Snel- liussingel plotseling de rijweg over. Hij kwam hierdoor terecht tussen een auto en de daarachter gekop pelde aanhangwagen. Het jongetje werd enkele meters meegesleurd en ernstig gewond. Het slachtoffertje werd vervoerd naar de Dr Nolten- stichting, waar het een uur later overleed. Afdeling Bruinisse „Het Groene Kruis" Vereniging krijgt ook eigen wijkgébouw In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeling Brui nisse van de vereniging „Het Groe ne Kruis", onder leiding van de heer W. van den Berg Dz., waren 91 leden tegenwoordig. Na een kort openingswoord en gebed van de voorzitter, las de se cretaris, de heer J. D. de Korte, het jaarverslag voor. In de op 27 November gehouden ledenvergadering was voorzien in de bestuursvacatures door de be noeming van resp. de heren Ds. van den Brink en M. Jumelet. Het le dental, dat tengevolge van evacu atie na de ramp nogal was terug gelopen, kwam in 1954 weer op het oude peil. Thans zijn 556 gezinnen lid van de afdeling. De wijkver pleegster, mej. van den Berge, legde in 1954 4125 bezoeken af, boven dien 132 bezoeken voor kinderhy- giëne en 159 bezoeken in verband met de t.b.c.-bestrijding. Zij deed haar werk tot volle tevredenheid van het bestuur. Aan 140 gezinnen werd materiaal in bruikleen gege ven. Hij wees er in dit verband op, dan wanneer straks het nieuwe wijkgébouw klaar is, er voor af gifte van materiaal vaste uren ge steld zullen moeten worden. De contributie moest om redenen van administratieve aard worden ge steld op f 5 per lid. In verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd per 1 Januari 1955 was het de bedoeling dat zuster van den Berge eervol ontslag zou wor den verleend. Oproepen voor solli citanten leverden niets op, zodat aan zuster van den Berge moest worden verzocht, haar taak nog te blijven waarnemen; gelukkig bleek zij daartoe bereid. Nu met de bouw van een wijkgébouw kon worden begonnen, zal daarmee een lang ge koesterde wens van de vereniging in vervulling gaan. Dit is alleen mogelijk dank zij de Zwitserse gift van f 35.000. Hij hoopte een vol gende jaarvergadering in het eigen gebouw te kunnen houden. De rekening van de penningmees ter, de heer de Korte, sloot met een voordelig saldo. In de toekomst zal echter een nadelig saldo ontstaan. Door contributieverhoging tot f 5 per lid is het mogelijk voor het te kort een gemeentelijk subsidie te ontvangen van f 2,50 per lid. Kwestie rond subsidie Do voorzitter deelt vervolgens mee, dat een dergelijk verzoek voor toekenning van een verhoogde sub sidie is ingediend. In de gemeente raad van 17 December 1954 is dit verzoek behandeld en hieruit is een betreurenswaardig conflict ontstaan He gemeenteraad heeft namelijk gemeend een viertal voorwaarden te moeten stellen, waarvan 3 van administratieve aard, die gaarne werden ingewilligd. De vierde voor waarde was echter, dat men de burgemeester van Bruinisse als voorzitter van de afdeling aanwees. Een feit waar op zichzelf geen be zwaar tegen zou zijn, maar dat in strijd is met het bepaalde in de sta tuten. Met veel genoegen wordt met de burgemeester samengewerkt in het bestuur, maar het toewijzen van de voorzitterszetel aan deze is een daad van het bestuur, ingevolge ar tikel 7 van hoofdstuk 3 der statu ten. Het betreffende artikel wordt voorgelezen. Aan het gemeentebe stuur is een en ander bericht, maar het gemeentebestuur bleef op zijn standpunt staan, zodat men thans in een impasse is geraakt betref fende de toekenning van gemeente subsidie. Nadrukkelijk wordt er door de voorzitter nog op gewezen, dat de idee, dat het traditie zou zijn, dat de burgemeester voorzitter zou zijn, op een misverstand berust. Voorzitter is jarenlang geweest Ds. C. Waardenburg, destijds Ned. Her vormd predikant, daarna de heer C. Koelmans, hoofd der Chr. school, burgemeester S. Hage was jaren lang secretaris. Het bestuur heeft gemeend in deze niet onder de voogdij van de gemeenteraad te moeten staan, maar de consequen ties hiervan zijn, dat de vereniging een bedrag van f 700 minder aan subsidie zal ontvangen. De mening van de vergadering wordt na deze opening van zaken gevraagd. Door verschillende sprekers werd de democratische instelling van de gemeenteraad t.o.v. deze zaak dis putabel gesteld; anderzijds werd ook gesproken over de ondemocra tische gang van zaken op de ver gadering van 27 November 1954. De voorzitter geeft toe, dat hij op die avond wellicht fouten heeft ge maakt wat de leiding betreft, mo gelijk is hij in de leiding wat te streng geweest. Hij achtte het mo gelijk, dat door sommigen het lid dat voorstelde de bestuursleden bij acclamatie te verkiezen, niet goed is verstaan, maar toch was een en ander in het openbaar gezegd. Nadat dokter Quaak het ant woord heeft voorgelezen van het gemeentebestuur op de brief van het Groene Kruis, waarin de vierde voorwaarde onaanvaardbaar werd genoemd, een antwoord waarop hij scherpe critiek heeft en welk ant woord volgens hem niet is ingege ven door de zorg voor de volksge zondheid, die de raad toch zeker moet hebben. Nadat de gang van zaken nog maals is nagegaan en de vragen die de heer van Gilst stelde zijn beantwoord, vraagt het bestuur de goedkeuring van de vergadering over de gevolgde handelwijze. Deze goedkeuring wordt gegeven met 62 stemmen voor, 17 tegen en 2 ont houdingen. Herverkiezing bestuur Waar het bestuur niet de mening wil doen postvatten, dat het op on wettige" wijze zou zijn gekozen, wordt voor de 3 bij acclamatie be noemde bestuursleden, zoals zij in de vergadering van 27 November zijn benoemd, opnieuw een schrif telijke stemming gehouden. Achter eenvolgens worden nu gekozen de heren C. van Waardenburg, J. D. de Korte en' W. van den Berg Dz. Alle leden nemen hun herbenoe ming aan, zodat thans ook de ac clamatie van 27 Novermber hier mee is bekrachtigd. Vervolgens is aan de orde het verkiezen van 2 aftredende be stuursleden voor deze jaarvergade ring. Aftredend zijn burgemeester Michaëlis en dokter Quaak. Burge meester Michaëlis had gehoopt dat deze avond een verzoening tot stand zou kunnen worden gebracht tussen de gemeenteraad en het bestuur van het Groene Kruis, zoals eigenlijk de opzet van deze vergadering is ge weest. In plaats daarvan zijn aan het adres van de gemeenteraad scherpe verwijten gericht, zodat van een verzoening niets is geble ken en deze thans verder af is dan ooit. Hij meent daarin aanleiding te moeten vinden, zich voor her kiezing niet beschikbaar te kunnen stellen, gezien zijn positie als voor zitter van de gemeenteraad. De voorzitter meent echter aan de vergadering te moeten voorstel len de daardoor ontstane open plaats in het bestuur niet te laten vervullen. Te zijner tijd zal dan zo mogelijk de burgemeester deze plaats weer kunnen bezetten. Aldus wordt besloten. Dokter Quaak, die eveneens aftredend is krijgt met 81 van de 88 uitgebrachte stemmen het vertrouwen van de vergadering. De heer L. E. van Popering, die deze avond tot de tegenstemmers heeft behoord en dus niet achter het bestuursbeleid stond, dringt er op aan dat de strijdbijl spoedig zal worden begraven. Nadat de voorzitter dank heeft Dit nummer bestaat alt 6 pagina's OÖ90990999990W96999990 O O In de kunst behoren hand, hoofd en hart samen te gaan. 9 O Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Meer bewolking Aanvankelijk weinig, later weer meer bewolking met kans op enige regen in het Zuiden van het land; na in de nacht op de meeste plaat sen lichte vorst, overdag dezelfde temperaturen als Maandag of iets hogere; aanvankelijk weinig wind, later matige wind tussen Zuid en Oost. 23 Maart. Zon op 6.40, onder 18.58. Maan op 5.55, onder 18.37. 24 Maart. Zon op 6".38, onder 19.00. Maan op 6.14, onder 20.01. Nieuwe maan: 24 Maart te 4.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 Maart 2.50 v.m. 24 Maart 3.27 v.m. BROUWERSHAVEN 23 Maart 2.24 v.m. 24 Maart 2.59 v.m. Springtij: 26 Maart. 15.20 n.m. 15.57 n.m. 14.39 n.m. 15.14 n.m. Een vooraanstaand politiek orgaan in de Sowjet-Unie. „Het internationale leven", richt de waarschuwing tot „reactionnaire kringen en militairisten" in Zwe, den, dat een oorlog met de nieuw ste wapens in landen als Zweden tot een massale uitroeiing zou lei den. Het blad stelt genoemde krin gen verantwoordelijk voor de toe nemende propaganda tegen de neu traliteitspolitiek van de regering. Graaf Michel Karolyl, gewe zen president van Hongarije (1918- 1919) en gewezen gezant van Hon garije in Parijs (1947-1949) is Zater dag op 80-jarige leeftijd in Vence (Zuid-Frankrijk) aan een hartaan val overleden. Hij woonde sinds 1950 met zijn echtgenote als emi grant in Vence. De leden van de expediti? „Jo nas", bestaande uit cineasten en diepzeeduikers, zijn'onlangs te Pa rijs teruggekeerd na een verblijf van twee maanden aan de Middel landse Zee, Dode Zee en Rode Zee. Vijfduizend meter film werden als „Cinepanoramic" in kleuren ge draaid over de diepzee-fauna en verschillende bijbelse plaatsen. gebracht voor de wijze waarop door burgemeester Michaëlis de belan gen van het Groene Kruis tot dus ver in het bestuur zijn behartigd, wordt de vergadering gesloten met dankgebed door de secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1