V met melk meer mans! Opa Jan Kip te Dreischor vierde opgewekt zijn 104e jaardag z.v.u. Eenzijdige jalouzie, bullebijters, Amerikaans systeem en beschuitzakken-mysterie EEN BLIJDE DAG Telegrammen, post, geschenken en een radio-reportage „Opa Kip", de gemoedelijke en krasse, oudste mannelijke inwoner van Nederland, heeft Vrijdag 18 Maart onder grote belangstelling z|jn 104e jaardag mogen vieren. Omdat men boven de top uitkomt b|j het steeds maar klimmen der Jaren, is het lange t|jd wat stil ge weest rond de zo hoog bejaarde Inwoner van Dreischor, maar nadat eenmaal de honderd was bereikt, werd het anders. Toen kwam „Opa Kip"' zeer terecht in het centrum van de belangstelling te staan en ook al houdt de oude heer Kip nu niet zo heel veel van drukte, ja h|j moet het wel goed vinden. Zo Iets kan men niet stilzwijgend voorbij gaan. Opa Kip heeft zijn 104e jaardag in uitstekende gezondheid mogen vieren. Dreischor zelf maar ook ve len buiten gemeente en eiland heb ben getoond hem niet te vergeten. Kleuters en schoolkinderen zongen de bejaarde jarige toe en een berg post - waaronder vele telegrammen werd in het huis aan de Stoofweg afgeleverd. Onder deze telegram men bevond zich er één met een hartelijke gelukwens van de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Burgemeester A. H. Vermeulen kwam de jarige per soonlijk gelukwensen. Het bijzondere van de dag was verder een reportage opgenomen door de Ned. Radio Unie, die een gezellig gemonteerd programma rond „Opa Kip" samenstelde, dat vandaag (Zaterdag 19 Maart) door de radio zal worden uitgezonden. Ook al had opa Kip enkele jaren Stad en Provincie ZIERIKZEE btengt piano-concert Naar wij vernemen zal onder auspiciën van de Z.V.U. de pianist George van Renesse op Woensdag 6 April a.s. een recital geven in de Concertzaal. De Z.V.U. vertrouwt - gelet op de grote muzikale be langstelling op het jongste Orato riumconcert - dat ook dit recital zich zal mogen verheugen in een goede publieke belangstelling. Om deze zoveel mogelijk te stimuleren is er weer gezorgd voor een bus naar de Westhoek na afloop van het concert. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad zal op Donder dag 24 Maart (7.30 uur) ten stad- huize in algemene vergadering bij een komen. De agenda telt een zes tiental punten. Van de voorstellen noemen wij: beëdiging nieuw raads lid; benoeming lid Commissie voor Gasfabriek en Straatverlichting en lid van Commissie voor het Bad huis; benoeming lid Woonruimte commissie; benoeming curator Zierikzees Lyceum. Voorts een voorstel tot toekennen van een presentiegeld aan de leden van de Commissie tot Wering van School verzuim. Voorstellen inzake voor schot vergoeding Vakonderwijs Lichamelijke oefening en Nuttige handwerken en een voorstel tot het verlenen van subsidie aan diverse instellingen voor militaire tehuizen. Een ander voorstel heeft betrek king op het verstrekken van een kasgeldlening aan de N.V. Water leiding Maatschappij „Schouwen- Duiveland". Andere voorstellen hebben betrekking op het bouwrijp maken van het industrieterrein, de vaststelling van de Havenverorde ning en de sluizenbouw. Vergadering Groene Kruis Op Vrijdag 25 Maart a.s. zal - naar wij vernemen - de algemene vergadering worden gehouden van de plaatselijke afdeling van de ver eniging „Het Groene Kruis". Op Donderdag 14 en Donder dag 28 April zullen zitdagen wor den gehouden door de Adviesbu- rtaux voor Oorlogs- en rampschade van de Stichting voor de Land bouw. Afd. Schouwen Bond van Plattelandsvrouwen Op de Woensdag 23 Maart a.s. te houden vergadering van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zal het onderwerp „Veilig Verkeer" wor den behandeld door de heer Edzes uit Alkmaar. Een even interessant als actueel onderwerp, dat de be langstelling verdient. In het verslag van de jaarver gadering van de plaatselijke afde ling van de N.C.L.B. stond abusie velijk vermeld dat de heren J. de Bil en M. Klippel het gouden C.N. V.-speldje ontvingen in verband met hun 25-jarig lidmaatschap. Dit werd echter uitgereikt aan de he ren A. S. Bil en C. Klippel. geleden tot de mannen van de „muziek" gezegd, wacht maar tot ik eens 105 jaar wordt met opnieuw te blazen, „Crescendo" bracht de jarige gisteren toch een serenade. Opa had er tevoren in bewilligd, want een feestelijk muzikaal tintje mag op zo'n vreugdevolle dag toch niet ontbreken. De jarige mocht ook heel wat presentjes in ont vangst nemen. Na al deze drukte is thans de rust weer om hem heen gevallen en opa wil nu eerst eens wat milder weer afwachten, om dan een kijkje te gaan nemen in de nieuwe vlasfabriek. Daar wil hij graag nog eens de zaak in ogen schouw nemen. Opa Kip heeft al tijd met de neus dicht bij het vlas gezeten en er moet wel heel wat in hem omgaan, als hij straks de nieu we vlasturbine in werking zal zien. Hoe het zij, zijn 104e jaardag werd een vreugdevolle en feestelijke dag, die ook een extra blij tintje gaf aan Dreischor zelf ,waar men van har te mee leeft met het wel en wee van opa Kip, op wie ieder terecht trots is. Zondagsdienst doktoren Zierikzee Zondag 20 Maart: Dr van Hoorn. HAAMSTEDE Windschut en drainage tussen Hoge- en Lagezoom In hotel Bom hield de Ned. Fruit telers Organisatie Woensdagavond onder voorzitterschap van de heer J. C. Priemis een goed bezochte vergadering. De heer v. d. Weel hield een causerie over windkerin- gen en het drainageplan tussen Ho ge en Lage Zoom. Daar dit gebied kaal en onbeschut ligt, raadde spr. aan veel beschutting te planten, met zo weinig mogelijk populieren, maar zoveel mogelijk met elzen hout. De afstand tussen de wind- keringen mag 50 60 m. bedragen. Later kunnen eventueel enkele ge rooid worden. Op de rij plante men de els op 50 cm. en de populier op 1- iVz m. In verband met de grond bewerking verdient het aanbeveling met de rijen mee te planten. Het is gebleken dat in veel gevallen voor een juiste belichting met de Hoge Zoom mee geplant dient te worden. De meeste bedrijven krijgen dan ongeveer 12 uur de zon aan de an dere kant van de boom. Voor men de drains legt is het gewenst dat de teler zijn schema opgemaakt heeft. Naar gelang van de plantaf- stand komen de drains te liggen. Afhankelijk van diverse factoren varieert dit van 12 tot 14 m. Vele drains komen in de breedte van de percelen. De heer A. van Oosten behandelde de nieuwe rassen waar van er op het ogenblik vele in on derzoek zijn; met geen enkel ras heeft men nog ervaring. Spr. was er van overtuigd dat men over 10 a 15 jaar over andere sortimenten zal beschikken, wat naast voorde len, ook nadelen bevat voor de fruitteler. De heer W. Philipse gaf als laatste spr. een toelichting op de te houden nevelspuitdemonstra- tie. Verschillende merken en typen werden behandeld en daarnaast verschillende technische gegevens verstrekt door de fabrikanten. Di verse vragen werden aan het slot door de sprekers beantwoord, waar na de voorzitter allen dankte voor deze zeer leerzame vergadering, die hij daarop sloot. Werktuigen-demonstratie op fruittelersbedrijf Op het bedrijf van de heer I. C. Boot te Haamstede vond Donder dagmiddag een grote demonstratie plaats met nevelspuiten, georgani seerd door de afdeling „Schouwen" van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie. De leiding was in han den van de heer W. Philipse. Vrij wel alle Nederlandse merken en fa- bricaten waren op deze demonstra tie vertegenwoordigd. Van de zij de der telers bestond grote belang stelling. Begonnen werd met de groot model-machines, getrokken door vierwielige tractoren. Doordat de machines afzonderlijk demon streerden werd een goed overzicht verkregen. Hierna kwamen de klei nere machines aan bod. Zij vormen de tussengroep voor het middel grote bedrijf. Verschillende types werden gedemonstreerd op een tweewielige met de hand getrokken wagen. Bijzondere belangstelling bestond ook voor de rugnevelspui- ten. Deze zijn speciaal voor het spil- lenbedrijf geschikt en worden op de rug gedragen. Het gewicht be draagt ongeveer 25 kg. De demonstratie was uitstekend geregeld. Voor een juist beeld even wel was er te veel wind. Het be drijf van de heer Boot bleek zich goed te lenen voor een dergelijke demonstratie, die voor de practijk uiterst nuttig was. Tenslotte volgde nog een demonstratie met grondbe werkingswerktuigen, door handela ren en telers uit de omgeving. Hier bij vielen op een verstekploeg ach ter tweewielige trekker en een ge schulpte schijvenegge achter een vierwielige trekker. RENESSE Plannen tot viering van de Bevrijdingsdag Voor het bespreken van plannen voor de viering van de Bevrijdings dag (Donderdag 5 Mei a.s.) kwam het Oranjecomité deze week in ver gadering bijeen in hotel „Het wa pen van Zeeland". Nadat de voorzitter, de heer M. C. van den Bout, het doel der her denking had uiteengezet, liet hij de oorlogsjaren en de bevrijding op 5 Mei 1945 de revue passeren. Na een uitgebreide discussie werd besloten dat het comité niet als zodanig naar voren zal treden, maar om weer een Oranjevereniging op te richten. Daar alle leden van het comité deel uitmaakten van het voormalige bestuur der Oranjever eniging, werd verder besloten tot 5 Mei het comité te handhaven in het bestuur van de Oranjevereni ging. Als nieuwe bestuursleden werden tot op die datum gekozen de heren Z. Rooseboom, A. Verse- put en J. de Wit. Uit de vergade ring werd er op aangedrongen dat de activiteit niet tot 5 Mei beperkt zou blijven, maar dat elk jaar de bevrijdingsdag herdacht zal worden Als minimumcontributie werd een bedrag van f 1 vastgesteld. Dit jaar zal men nog niet tot contributie inning overgaan, maar wel zal een lijstcollecte worden gehouden om voor de a.s. feestelijkheden geld bij een te krijgen. Tijdens deze collecte zal men zich als lid kunnen opge ven. Alle aanwezigen gaven zich nu reeds als lid op. Ten aanzien van de feestelijkhe den werden verscheidene suggesties gedaan. Begonnen zal worden met het spelen van het volkslied en een drietal koralen van af de toren door het fanfarecorps „Luctor et Emergo". 's Morgens zullen kin derspelen worden gehouden o.l.v. het onderwijzend personeel en de jeugdleider, de heer Lichtenberg. Het middagprogramma kon nog niet definitief worden samengesteld maar gedacht werd o.m. aan ring- rijden, volksspelen voor oud en jong optocht enz. Voor de avond werd o.m. gedacht aan openluchtfilm en volkszang, waarna besloten wordt met een vreugdevuur. Het bestuur zal de plannen nog nader uitwer ken. Binnenkort zal opnieuw een vergadering worden belegd ter de finitieve vaststelling van het pro gramma. De heer M. de Roo deed, als plaatselijke vertegenwoordiger van de Stichting 1940-'45, een beroep op de aanwezigen deze stichting zo veel mogelijk te steunen. Met een woord van dank voor de besprekingen en een beroep op alle inwoners om de 5 Meiviering zo goed mogelijk te doen slagen, sloot de heer van den Bout de geartiv meerde vergadering. Ingezonden mededeling Overtollig Maagzuur... Bij de een brandt het omhoog - bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En bin nen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, madr prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval nja een smakelijk maal. En zeker laat nooit 't genot van Uw maal bij voorbaat vergallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een on vergetelijke dienst mee. Ingezonden mededeling m M :„'0 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN 6 OOSTERLAND Chr. Zangvereniging „V.Z.O.S," weer aan het werk De leden van de Chr. Zangver. „Vooruitgang zij ons streven" - die wegens verschillende omstandighe den enige tijd op nonactief heeft gestaan - willen weer trachten de verenig, op te bouwen. Helaas is er nogal gebrek aan mannenstemmen, terwijl ook nog gaarne enkele da mesleden zouden worden inge schreven. Door toetreding van de heer Loe Kramer is de vereniging een goede kracht rijker geworden. Vooral als solist bezit deze zanger goede gaven. Momenteel hanteert de heer Kramer de dirigeerstok, bij het nog ontbreken van een vaste dirigent. Besprekingen om te ko men tot aanstelling van een nieuwe dirigent zijn reeds in een gevorderd stadium. Het ligt in de bedoeling in de toe komst wat meer concerten te ge ven in de tent. Ook zal medewer king worden verleend aan festivi teiten en dergelijke. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: de heer H. v. d. Werf (voorzitter), mej. J. Dorst (vice-voorzitster), mevr. Barendse-Steenpoorte (secretares se), mej. N. Kwaak (penningmees- teresse) en de heer M. Bal (alg. ad junct). Het bestuur doet een beroep op de dorpsgenoten, om de gelede ren van de vereniging te komen versterken, zodat ook Oosterland binnenkort weer een zangvereni ging zal hebben waarop zij trots kan zijn. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Bruinisse zal bijeenkomen vandaag (Zater dag) 19 Maart, des voormiddags 9 uur. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: Opheffing ge meenschappelijke regeling met Oosterland inzake de brandweer; het vaststellen van beplantings plannen; het vaststellen van de ver ordening op de straat belasting; een begrotingswijziging 1954 en de voorlopige vaststelling van de re kening 1951 vormen eveneens pun ten, die de aandacht vragen. De lading kalizout van de „Ba den 22", het 1650 ton grote sleep- schip dat deze week (Maandag) werd aangevaren, wordt overgela den in het sleepschip „Rheinfahrt 106". N.F.0. ontevreden over Landbouwschap De heer C. Boudewijn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie, heeft Vrijdagmorgen op een te Utrecht gehouden algemene vergadering van de N.F.O., zijn te leurstelling uitgesproken over de gang van zaken in het Landbouw schap. De héér Boudewijn zeide, dat de Nederlandse Fruittelers Organisa tie als gespecialiseerde tuinbouw organisatie eerder miskend dan er kend wordt. Als principieel voorstander van de P.B.O. betreurde hij de houding van het bestuur van het Land bouwschap, omdat de gespeciali seerde tuinbouw niet die plaats krijgt in het Landbouwschap welke haar krachtens historische rechten toekomt. De Nederl. Fruittelers Or ganisatie is teleurgesteld dat zij niet in de gelegenheid schijnt te ko men, mede invloed te hebben bij het benoemen van een lid van het bestuur van het Productschap Groenten en Fruit. KERKNIEUWS Geref. Kerk Beroepen te Penguin en Ulver- stone (Australië): G. van Wilgen burg, Perth (Australië), die dit be roep aannam. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 10 Maart: Cornelis Jan, z. van Gerrit Dingenis Klippel en Willemina Berrevoets; 11 Maart: Christiaan, z. van Adriaan van der Schoot en Francina van Dam (wo nende te Werkendam); 12 Maart: Johanna Jacoba, d. van Jakob Cor nelis Stoutjesdijk en Wilhelmina Hendrika Reule; 14 Maart: Nico- laas, z. van Jacob Cornelis Bouw man en Thona Lena van 't Noor- dende (wonende te Oosterland); 15 Maart: Hendricus Bastiaan, z. van Bastiaan Lokerse en Cornelia Boot; 16 Maart: Willem, z. van Johannis de Ruijter en Marina Johanna de Vries. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 Maart 0.15 v.m. 12.53 n.m. 21 Maart 1.18 v.m. 13.49 n.m. 22 Maart 2.09 v.m. 14.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 Maart 12.25 n.m. n.m. 21 Maart 0.59 v.m. 13.18 n.m. 22 Maart 1.47 v.m. 14.02 n.m. Springtij: 26 Maart. BALANS VAN DE FRUITTEELT IN 1954 Een grote fruitoogst maar de prijzen waren onbevredigend Exportmogelijkheid blijft het zorgenkind 1954 is een uitstekend jaar voor de Nederlandse fruittelers geweest. Er was een zeer grote fruitoogst en vooral bij de pit- en steenvruchten (appelen, peren, pruimen en kersen) kan met een opbrengst van 610.000 ton van een overvloedige oogst ge sproken worden. B|j de andere fruitsoorten (bessen, frambozen, bramen, aardbeien, druiven en per ziken) werd een matige oogst van circa 45.000 ton verkregen. Dit deelde de voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie, de heer C. Boudewijn, Vrijdag morgen tijdens de algemene verga dering van deze organisatie te Utrecht, mede. Een overvloedige oogst, aldus de heer Boudewijn, betekent evenwel voor de Nederlandse fruittelers nog allerminst een bevredigende finan ciële uitkomst van het bedrijf. Het jaar 1954 heeft dan ook voor vele fruitkwekers zoal geen verlies toch stellig een onbevredigende finan ciële uitkomst gegeven. Een uitzondering, aldus de heer Boudewijn, geldt voor de bedrijven die een belangrijke hoeveelheid van de vroege appelen- en perenrassen telen, waarvoor goede tot behoor lijke prijzen konden worden ge maakt. Als één van de oorzaken van de onbevredigende gang van zaken bij het merendeel van de Nederlandse fruitteeltbedrijven, noemde de heer Boudewijn de moeilijkheden bij de afzet. Het grootste probleem voor de fruitteelt is hoe men exportmo gelijkheden verkrijgt om tegen lo nende prijzen afzet te vinden. In 1954 werd een hoeveelheid van 149.000 ton vers fruit ter waarde van f 74.000.000 uitgevoerd tegen in 1953: 161.000 ton ter waarde van f 68.000.000. Bij de beoordeling van deze cijfers, aldus de heer Boude wijn, moet men evenwel bedenken, dat de oogst van appelen en peren in 1954 circa 120.000 ton groter was dan in 1953. De binnenlandse markt noemde de heer Boudewijn veruit 't groot ste afzetgebied. Ook in 1954 is weer gebleken, dat de binnenlandse con sument bereid is tegen matige prij zen een zeer belangrijk deel van de fruitoogst op te nemen. De belang stelling voor de meeste oude rassen is evenwel sterk teruggelopen, ter wijl de vraag naar de betere rassen en betere kwaliteiten toeneemt. PREDIKBEURTEN Zondag 20 Maart Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur Ds v. Roon (H.D.), 7 uur Ds v. Roon; Ver- enigigsgebouw: 10 uur Ds v. Royen. Kerkwerve: 2.30 uur Ds v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur Ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur Ds Swaak, 7 uur Ds Swaak (jeugddienst). Haamstede: 10 uur Ds v. Vliet (H.D.), 7 uur Ds v. Vliet. Renesse: 10 uur Ds van Liere. Noordwelle: 7 uur dhr M. C. Malipaard. Eikerzee: 10 uur Ds Nauta. Brouwershaven: 10 uur Dr Sperna Weiland. Zonnemaire: 10 u. Ds v. Wijck. Noordgouwe: 10 uur cand. O. J. de Jong. Dreischor: 10 uur Ds Huizing. Be|jersd|jkje: 11 u. Ds Westerhof (H.D.). Ouwerkerk: 2.30 uur Ds v. d. Brink. Nieuwer- kerk: 9.30 uur Ds Westerhof. Oos terland: 10 en 6 uur Ds Radstake. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dhr Sijt- hoff. Bruinisse: 10 en 5 uur Ds v. d. Brink. St. Philipsland: tweemaal Ds de Lint. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur Ds H. J. A. Haan te Leiden. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur Ds Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur Ds D. v. Swigchem te O. en N. Wetering. Renesse: 7 uur Ds D. v. Swigchem. Scharcndjjke: 10 en 2.30 uur cand. Kronemeijer te Kollum. Brouwers haven:-11.15 en 3.15 uur Ds Schud- debeurs. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur Ds Nagelkerke. Nieuwerkerk: 10 u. Ds Kuitert, 5 uur Dr Hommes te Hillegersberg. Oosterland: 10 en 2.30 uur Dr N. J. Hommes te Hille gersberg. Bruinisse: 10 en 5 uur Ds Bremmer. Anna Jacobapoldcr: 10 en 2.30 uur Ds Smit. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 9.30 en 1.30 uur Ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur Ds v. d. Klis (H.D.), 6 uur Ds v. d. Klis. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur Ds v. d. Klis. Noordgouwe: 10 uur Ds Meijering, 6 uur leesdienst. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: driemaal leesdienst. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland driemaal leesdienst. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 uur vroegmis, 10 u. hoogmis, 7 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis in garage hotel „Het Wapen van Burgh". Leger des Heils Zierikzee: 10 uur samenkomst, 12 uur jeugddienst, 7.30 uur samen komst. Een postbode moet men niet op een zonnige zomerdag beoordelen als hij rustig met een klusje brie ven de polder infietst. Dan heeft hij het zo gek nog niet en kunnen èn de akkermannen - die de rug krommen over de weerbarstige aarde - èn de kantoormannen - die het hoofd buigen over als maar pa pieren - hem een beetje benijden. Maar een postbode moet men door de sneeuw zien sjouwen of door de Maartse buien, die met zwiepende regen en hagel de horizon versluie ren. Dan wordt het anders. Met zijn zware tas gewapend brengt hij wat zakelijkheid en romantiek in de brievenbussen der huizen, tot vreugde of verdriet van de ontvan gers. Men weet maar nooit wat er in al die keurige rechthoekige brie ven aan ontstellends of vreugdevols te lezen staat. Maar er is nog een kant aan het jjostbodevak, die licht wordt ver geten en die toch zo'n belangrijke rol spelen kan, zoals Eilandman pas vernam. Dat zijn de honden, die soms als buldoggen het erfgoed van hun meester bewaken. Postbodes zijn geen commandotroepers. Zij hebben net zo veel of net zo weinig heldendom in zich als alle andere mensen. Als er zo'n bullebijter ligt te wachten op een goed stukje post bodekuit dan gaat er wel eens een rilling door hen heen, die zich voortplant door de altijd zware le deren tas. Ook op Schouwen-Dui- veland zijn zulke bullebijters. Ve nijnige dieren, die hun afkeer van vreemden al kenbaar maken met een dof rommelend gebrom, voor spel van veel ergere dingen. Men kan gelijktijdig warm lopen voor GESPREKKEN VAN EILANDMAN dierenbescherming en toch een beetje respect hebben voor de verre afstammelingen van de wolf. Zo ook de postbode in Schouwen, die bij boer A. moest zijn, waar hij telkens werd ontvangen met dat dierlijk grommen, dat aan bloed- vloeien vooraf pleegt te gaan. Die postbode kende iets van de richt lijnen, die postbodes in Amerika krijgen om in zo'n situatie er vei lig doorheen te komen. „Praten", zeggen die richtlijnen, altijd vra gend praten tegen een hond en dan behoedzaam - maar zonder aarzeling - verder stappen met het aanslagbiljet van de belasting of de liefdesbrief van de dochter des hui zes vast in de hand geklemd. Dit vragend praten is ook van invloed op Schouwse honden, die wat kwaads in de zin hebben, maar het is niet altijd voldoende. Merkwaar dig hoe sommige honden menselij ke logica gaan doorzien en dan heb ben die van het kwade soort alweer dadelijk hun tanden bloot. Onze postbode had dit reeds ettelijke ma len ervaren. Toen hij weer een keer slechts op het nippertje de dans was ontsprongen, begon hij te zin nen op middelen om een oplossing voor dit wel zeer menselijke vraag stuk. De postbode vond een oplos sing in de vorm van beschuitzak- ken. Hij maakte zijn vrouw deelge noot van zijn voornemens en als gevolg hiervan bewaarde zij steeds met zorgvuldigheid de ledige be- schuitzakken. De bode nam deze 's morgens mee en voordat hij het erf betrad, waar Bello reeds lag te grijnzen, blies hij één of twee zak ken op. Kwam de hond te dichtbij, dan gaf hij een geweldige klap op de opgeblazen zak en - wonderlijke ervaring - Bello kreeg er tabak van en kroop in zijn schulp. Zo'n postbode zou een pistool hebben verdiend om zich te weren tegen alle postale vijanden. De wet voor ziet daar niet in en daarom nam hij het vreedzame afweermiddel: beschuitzak te baat, om zich te red den in de netelige situaties waar voor postbodes soms geplaatst wor den. Dit roerend staal van vinding rijkheid zou nooit openbaar zijn ge worden, als Eilandman - in alle be scheidenheid overigens - niet on langs de beschuitzaksnippers en nog wat kruimels op het erf had gevonden b[i herhaling. In zo'n si tuatie gaat dan het onderzoekings instinct werken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2