DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika geeft publicatie vrij van documenten Jalta-Conferentie Reeds f 100.000 bijeen voor vluchtelingen in Oostenrijk Troepenvervoer door de K.P.M. in de Indonesische wateren ZATERDAG 19 MAART 1955 No. 17712 - 111e Jaargang ZÏERIKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNiMENlSN Ell ADVERTENTlÊN Pr ij» pe' 3 ma anden Lij vooruitbetaling i 3.50. per week 27 cenl." lone nummer» 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (me». 15 mm) II,- per ituk. WAARIN OP&NOMEN 1797-1809 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Postbus nr 1. Telefoon" nr 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BU DE VAATE Tel. 309 Internationale bescherming van vogels Roosevelt deed concessies aan Stalin De ministers Luns en Beyen heb ben de Tweede Kamer overgelegd de tekst van het internationaal ver drag van Parijs van 18 October 1950 Het Amerikaanse departement Roosevelt een bijna onvergeeflijke tot bescherming van vogels, van Buitenlandse Zaken heeft deze fout heeft gemaakt door aan het Blijkens een toelichtende nota week aan de pers exemplaren van einde van de oorlog concessies te zjjn de voornaamste beginselen van de tot dusver geheime documenten doen aan Stalin. Roosevelts politiek verdrag de volgende: betreffende de conferentie van ^eeft de loop der geschiedenis ge- Ajje jn ^et wj^ levende vogels Jalta overhandigd. De stukken worden beschermd, werden Donderdag gepubliceerd. dollars gekost A1 die v°Sels worden ten minste De nublicatie van de documenten De Democratische senator Hubert beschermd gedurende de broedtijd, De publicatie van de documenten u -u sprak de vrees uit dat zeldzame soorten het gehele jaar. het\tonSérde loLTm^vooSeK der documenten'een Gestreefd rei worden naar af- len van Roosevelt om na de oorlog "m.pZa"^ invlo?,d zal, bebben °p "hatting of beperking van het ge- de Britse Invloed in het Verre Oos- de Amerikaanse buitenlandse poli- bruik van middelen tot het massaal tiek en dat zij stof zal verschaffen doden of vangen van vogels, voor nieuwe Brits-Amerikaanse Niettemin zullen vogels gedood NEDERLANDSE VROUWEN WEREN ZICH Hulp zal van praktische aard zijn Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ooo^oooooo algemeen be- ten uit te schakelen hebben in poli tieke en diplomatieke kringen in tICAC Cil UlWlVlllUllCIkC hl IlloCtl 111 1_.,1 Londen groot opzien gebaard. Men meningsverschillen, verwacht, dat de vermelding dat Roosevelt aan Stalln voorstelde de Britse kroonkolonie Hongkong aan China te geven, een slag zal zijn voor de Britse publieke opinie. Het is wel zeker, dat Sir Winston Chur chill, die zich ook wel gevoelig ge troffen zal voelen door deze ont hullingen, in het Lagerhuis een stroom van vragen te beantwoor den zal krijgen. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Sjigemitsoe, ver klaarde Donderdag op een perscon- De West-Duitse souvereiniteit Bondsraad ratificeert verdrag De Westduitse Bondsraad (Eerste Weer mogen worden ter bestrijding van schade, mits niet de soort wordt uitgeroeid. Op verschillende wijzen zullen de vogelbescherming en de internatio nale samenwerking op dat punt be vorderd worden. Kamer) heeft het verdrag dat de souvereiniteit van West-Duitsland herstelt en een einde maakt aan de bezetting, goedgekeurd met 29 te- vis met pootjes gevangen Bij het eiland Anjoean in de In- .uumuv. dische Oceaan is opnieuw een ferentie dat de publicatie der docu- 9 stemmen. Ook het Frans- coeiacanth - een „vis met pootjes"- menten waarschijnlijk geen directe Duitse Saaraccoord werd goedge- gevangeni ditmaal een vrouwelijk terugslag zal hebben op de a.s. keurd. Russische-Japanse onderhandelin- De andere verdragen van Parijs gen over herstel van de diplomatie- werden bekrachtigd, ke betrekkingen. De Amerikaanse senator Homer Capehart (Rep.) verklaarde Donder dag tegenover de pers dat uit de documenten blijkt, dat president De ratificatie van het Saaraccoord De Commissie van Economische Zaken van de Franse Senaat heeft met 12 tegen vier stemmen aan de Senaat aanbevolen de Frans-Duitse Saarovereenkomst goed te keuren, „ondanks de waarde van de critiek die tegen de overeenkomst is uit gebracht". De commissie stelt geen amende menten op de overeenkomst voor, doch zij zal volgende week Woens dag bijeenkomen om een resolutie op te stellen, waarin de voornaam ste critiek tegen de overeenkomst is samengevat en waarin zij critiek levert op de toon van een resolutie van de West-Duitse Bondsdag, waarin dit lichaam de Duitse aan spraken op het Saargebied opnieuw uitgesproken heeft. Mannen in tanks bij A-bomexplosie Het Amerikaanse leger zal de volgende maand in Nevada zijn theorie, dat soldaten in tanks een atoomontploffing kunnen doorstaan aan de practijk toetsen. Ongeveer midden April zullen bij de ontplof fing van een tactische atoombom op de proefterreinen in Nevada 48 tanks van het type M-48 met een bemanning van vier voor elke tank op een afstand van ongeveer drie kilometer van de ontploffing wor den geplaatst. De enige beschutting voor de in totaal 220 militairen zal worden gevormd door de pantsering van de tanks, die zullen worden opgesteld bij loopgraven, waarin nog enige honderden militairen de proef zullen meemaken, aldus is of ficieel in Washington bekend ge maakt. De tweede wereldoorlog Einde kwam sneller dan gedacht Het einde van de tweede wereld oorlog is eerder gekomen dan de gecombineerde Amerikaanse en Britse stafchefs begin Februari '45 hadden durven hopen, aldus blijkt uit een met de verslagen van Jalta gepubliceerde schets over de oor logsplannen. De schets was opge steld door de stafchefs en bestemd voor president Roosevelt en pre mier Churchill. De militairen dachten dat de oor log tegen Duitsland niet vóór 1 Juli 1945 zou eindigen en niet na 31 December van dat jaar zou voortduren. Duitsland capituleerde op 7 Mei 1945. De stafchefs bevalen aan, het einde van de oorlog tegen Japan op 18 maanden na de nederlaag van Duitsland te stellen. Japan gaf zich op 14 Augustus, drie maanden en een week na de capitulatie van Duitsland, over. Één krantenverslag De „New York Timesheeft Donderdag dertig pagina's ge wijd aan de documenten van Jalta. Behalve de volledige tekst van ongeveer 500.000 woorden, zoals gepubliceerd door het „State Department", bevat het blad foto's uit de tijd van de conferentie van Jalta en een lijst van personen, die in de loop der besprekingen zijn genoemd. Van de ruim 500 personen wordt tevens een korte levensbeschrijving gege ven. Op de foto's is o.m. presi dent Roosevelt te zien, die, oud en vermoeid, naast Stalin een sigaret zit te roken. exemplaar dat nog meer dan zestig eitjes bij zich had. Het exemplaar, het vijfde dat tot dusverre in dit gebied is gevangen van een vissoort die tot voor kort nog als uitgestorven werd be schouwd, is naar Tananarive ge zonden. Geleerden hebben 't raad sel van het opnieuw verschijnen van deze vissoort nog niet kunnen ontsluieren. De ministers van Buitenlandse Zaken van alle 60 landen, óie lid zijn van de organisatie van de Ver enigde Naties, zullen worden uitge nodigd om in Juni aanstaande in San Francisco de feestelijkheden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de wereldorganisatie bij te wonen. De feestelijkheden zullen duren van 20 tot 26 Juni. De Nederlandse vrouwen hebben tot nu toe ongeveer honderddui zend gulden bijeengebracht voor de vluchtelingen in het kamp Spittal an der Drau in Oostenrijk. Van dit bedrag is inmiddels f 20.000 besteed aan het helpen van vijf vluchte lingen, met of zonder gezin; voor 35 andere gevallen is hulp toege zegd en deze zal al zeer binnenkort worden verleend. De inzameling onder de Neder landse vrouwen wordt geleid dooi de Nederlandse Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning, die dertien vrouwenorganisa ties overkoepelt met in totaal 400.000 leden. Een commissie uit deze federatie bepaalt geval voor geval, hoe hulp zal worden ver leend en tot welk bedrag; dit gaat in nauw overleg met de regering van Karinthië, de Oostenrijkse staat waarin het kamp Spittal ligt. De vluchtelingen krijgen of renteloze voorschotten, waarmee zij b.v. een bedrijfje kunnen beginnen, of geld voor studie, of huishoudelijke goe deren zoals meubilair en linnen goed. Aanvankelijk stelde de fede ratie zich ten doel, zich tot deze laatste verstrekking te beperken en zodoende aanvullend te helpen in de gevallen, waarin b.v. het Comité Vluchtelingenhulp al hulp zou ge ven voor het inrichten van bedrij ven of voor het bouwen van hui zen, maar geconfronteerd met de directe nood in het kamp Spittal hebben de Nederlandse vrouwen besloten ook op breder schaal hulp te verlenen. In tegenstelling met de actie van het Comité Vluchtelingenhulp, die thans officieel is afgelopen, zal de actie van de vrouwen voortduren zolang er gelden binnenkomen. Dr Drees antwoordde op de interpellatie-Gerbrandy In de vergadering van de Tweede Kamer is aan de orde geweest de interpellatie van de heer Gerbran- dy over het vervoer van troepen door de Kon. Paketvaart Maat schappij (K.P.M.). Het gaat hier - aldus prof. Ger- brandy - over twee belligrente par tijen, de republiek Indonesië en de republiek der Zuid-Molukken. Het hele complex van verhoudingen in het Verre Oosten kan niet uit het oog worden verloren. De voorzitter, Dr Kortenhorst, betoogde dat de interpellant zich zal moeten beperken tot het ver voer der troepen door de K.P.M., maar de minister-president merkte op dat hij geen bezwaar had te ant woorden op vragen door interpel lant gesteld. Zo vroeg prof. Gerbrandy o.m.: Is de minister-president niet van oordeel dat wapenen en manschap pen door de K.P.M. vervoerd wor den naar Ambon en bestemd wor den om ingezet te worden in acties tegen Nederlands West-Nieuw- Guinea, de bestuurders der maat schappij niet vervolgd behoren te worden wegens medeplichtigheid? Dr Drees kon slechts herhalen wat hij en andere leden van de re gering over de kwestie van de Z.- Molukken reeds eerder hadden ge zegd. De K.P.M. is een vervoers maatschappij binnen de Indone sische wateren. Was deze maat schappij er niet geweest, dan zou de Indonesische regering wel an dere schepen hebben kunnen krij gen. Als de K.P.M. zich uit Indone sië zou terugtrekken, zouden daar- door belangrijke banden worden verbroken waarmede niemand ge baat is. De uitvoering van haar werkzaamheden door de K.P.M. ge schiedt nog steeds als voortzetting van het groot archipel-contract. Zij kan zich z.i. niet onttrekken aan het vervoer en aan de K.P.M. kan naar sprekers oordeel geen verwijt worden gemaakt over hetgeen zij doet. Overbrenging van Ambonnezen uit Nederland naar Nieuw-Gulnea in afwachting van de mogelijkheid van volledige repatriëring naar de Zuid-Molukken, achtte Dr Drees niet raadzaam. De daardoor ge wekte tegenstellingen zouden de vreedzame terugkeer van deze mensen naar hun geboorteland alleen in de weg staan. Kuikens met reserve* f jotjes niet zeldzaam Het zijn „Siamese tweelingen" De kuikens met drie poten, waar van zo nu en dan melding wordt gemaakt, zijn helemaal niets bij zonders. Deze mededeling moet wel enigszins teleurstellend zijn voor de phtimveehouders, die af en toe met enige trots van de geboorte van dergelijke diertjes melding maken, als betrof het een Siamese twee ling. In feite betreft het namelijk inderdaad een Siamese tweeling, zij het een slechts zeer onvolledig uit gegroeide. Een pluimveedeskundige vertelde dit, maar hij voegde er aan toe dat deze Siamese tweelingen onder de kuikens helemaal niet zeldzaam zijn. Volgens deze zegsman zouden deze misvormingen eenmaal op de tienduizend uitgebroede eieren voorkomen. Voorts vertelde deze zegsman nog, dat naast de drie potige ook de vierpotige kuikens niet zeldzaam zijn. Vijfpotige ko men ook een enkele maal voor en zelfs had hij éénmaal een kuiken met zes poten meegemaakt. Spontane jeugd Een dezer dagen vervoegde zich bij de penningmeester van het Rode Kruis te Zierikzee een tweetal jongelui met het verzoek geld voor hen te wil len overmaken naar Australië. De bedoeling was hem echter niet duidelijk en toen kwam het volgende verhaal. „Ja, mijnheer, wij zijn leerlingen van de Openbare U.L.O.-school en toen wij hoorden en lazen van de watersnood in Austra lië hebben wij een muziek- en zanguurtje georganiseerd en de gehouden inzameling was 45,05". Neen, het werd niet naar Australië gezonden, maar gestort op de postrekening van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, waar ze zeker zullen zorgen, dat het geld zijn be stemming bereiken zal. Een woord van hartelijke dank voor zulk een spontane daad is zeker op zijn plaats. Dit jaar wordt het feit her dacht, dat 170 jaar geleden de eer ste reis per luchtballon in Neder land werd ondernomen door de Fransman Blanchard van de Pa leistuin te Den Haag uit. Mevrouw Eleanor Roosevelt, de weduwe van de president, heeft Vrijdag verklaard, dat „mijn man, als hij nog in leven was, de docu menten van Jalta niet gepubliceerd zou hebben". Zij verklaarde dit bij aankomst op het vliegveld van Lydda op vragen van journalisten, aldus meldt het Israëlische pers bureau. Hoe meer men algemeen 5 haagt, des te minder diep het X O ociat. 9 5 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Koude houdt aan Flinke opklaringen en enkele ver spreid optredende sneeuwbuien; matige wind krimpend naar Wes telijke richtingen; na in de nacht lichte en plaatselijk matige vorst, overdag temperatuur enkele graden boven nul. 20 Maart. Zon op 6.47, onder 18.53 Maan op 4.57, onder 14.40. 21 Maart. Zon op 6.45, onder 18.55. Maan op 5.18, onder 15.57. 22 Maart. Zon op 6.43, onder 18.57, Maan op 5.37, onder 17.16. Nieuwe maan: 24 Maart te 4.42. Billy Graham komt naar Nederland Er komt landelijke evangelisatie campagne De Amerikaanse evangelist Biily Graham, die thans onderweg is naar Europa, zal in Juni a.s. in het Feijenoord-stadion te Rotterdam een landelijke evangelisatiebijeen komst leiden. De toezegging van zijn komst is reeds ontvangen door het landelijk comité, dat de ont vangst van de Amerikaan voorbe reidt en dat onder voorzitterschap staat van Ds. J. J. Buskes Jr. uil Amsterdam, Ds. P. Lugtigheid uit Den Haag en Ds. P. J. Mietes uit Amsterdam. Dit comité heeft dezer dagen reeds vergaderd over de om vangrijke organisatie van deze lan delijke bijeenkomst in het 65.000 plaatsen tellende Rotterdamse sta dion. Overwogen wordt op dezelfde dag dat Graham in Nederland is de' datum is nog niet vastgesteld) In Rotterdam een landelijke evange lisatiecampagne te beginnen, die is verbonden onder de naam „Evan gelie '55" aan de tentoonstelling E 55. Zierikzeese Oratoriumvereniging bracht «Die Schöpfung" in Grote Kerk Cultureel hoogstaande uitvoering van Haydn's meesterwerk Proeve leerplan nieuw middelbaar schooltype Een algemene middelbare school In opdracht van de commissie al gemeen Middelbare School van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel hebben de oud ministers prof. dr. F. J. Th. Rutten en dr. G. Bolkestein een proeve van leerplan opgesteld voor een vier jarige A.M.S., bestemd voor leer lingen die later verantwoordelijke functies willen bekleden waarvoor geen academische opleiding vereist is. De bewuste A.M.S. zou een nieuw schooltype worden en niet dingen naar een plaats in de rang orde gymnasium, H.B.S. B en A- U.L.O. Zij is gedacht als een twee jarige onderbouw (voor alle leer lingen gelijk) en een tweejarige bo venbouw. Hierbij kan een of twee jaar avond- of part-time-onderwijs aansluiten voor leerlingen die na aanstelling in lagere of middelbare functies door specialistische vor ming wensen op te klimmen tot hogere functies. Het leerplan zou omvatten Ne derlands, moderne talen (Engels, Duits, Frans en Spaans), geschiede nis, sociale aardrijkskunde, samen leving en staatsbestel, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, lichamelijke opvoeding, handenar beid, muziek, tekenen, schilderen, voordracht, toneelspel, over een weekprogramma van ten hoogste dertig lesuren (40 minuten elk). Korte berichten uit het Binnenland GRONINGEN. Een personenauto uit Groningen met twee inzitten den is Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur te Garrelsweer in het Damster- diep géreden en onder het ijs ge schoten. De beide inzittenden, de 26-jarige J. Wolters uit Groningen en diens broer, zijn hierbij om het leven gekomen. Omtrent de oor zaak van het ongeval tast men nog in het duister, want de weg was ter plaatse nagenoeg niet glad en evenmin bochtig. ROTTERDAM. Hoe gevaarlijk het is op een rijdende tram te sprin gen bleek Vrijdagochtend weer te Rotterdam. De 61-jarige mevrouw P. van Son-Elshoven uit de Moer kerkestraat stapte op een reeds fn beweging zijnde tramwagen aan de Brielselaan. Zij stapte mis, doch hield aan de handgreep vast. Daar door werd zij ongeveer 20 meter meegesleurd, waarbij haar linker voet onder de wielen kwam. De voet werd boven de enkel afgere den. In de vorige nacht is bij de landbouwer J. C. te Oostrum (L.) de gehele, uit 250 stuks bestaande kui kenstapel spoorloos verdwenen. Een onderzoek met een speurhond van de Rijkspolitie bracht aan het licht, dat een legertje ratten aan het werk was geweest. Men vond de kuikens uitgezogen onder de be tonnen vloer van het kippenhok. Met een opvallende zelfverze kerdheid en bezieling heeft de Zierikzeese Oratorium Vereniging Donderdagavond in een geheel ge vulde Grote Kerk een uitvoering gegeven van Joseph Haydn's ora torium „Die Schöpfung", o.l.v. Jac. M. Luykenaar. Solisten waren: Willy Burgers (sopraan), Frank Berga (tenor) en Johan Mendels (bas). Mevr. M. Ochtman-Moel(jker bespeelde het spinet. Voor de or kestrale begeleiding zorgde een or kest samengesteld uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, kest. Ofschoon het aantal werken van Joseph Haydn verschillende hon derdtallen bedraagt - waarvan di verse voor koor en orkest geschre ven - is geen werk zo beroemd en geliefd geworden en heeft zo zeer zijn plaats op het concertrepertoire weten te handhaven, als juist „Die Schöpfung". En dit wel zeer te recht. Want in geen ander werk komen de muzikale rijkdom van de ruim zestigjarige meester, de groot heid van zijn kunst, zijn eenvoud en natuurlijkheid en zijn blijheid en levensvreugde, zozeer tot uiting als in dit oratorium. En in welk men senhart vinden deze eigenschappen geen weerklank? Het is dan ook werkelijk geen wonder dat iedere oratoriumvereniging zich steeds weer met graagte aan de studie van „Die Schöpfung" zet. Maar al is deze muziek zo oergezond, zo speels en aantrekkelijk, eenvoudig in de zin van gemakkelijk is zij zeker niet. „Die Schöpfung" gaaf ten ge hore brengen is dan ook altijd nog een daad van grote culturele be tekenis. Het is bijzonder prettig te mogen constateren dat deze daad Donderdagavond in de Grote Kerk werd gesteld en dat door de Inwo ners van Zierikzee en omstreken voor deze zo goed geslaagde poging zulk een grote belangstelling ge toond werd. Reeds de mysterieuze inleiding, welke de chaos voor de schepping zo meesterlijk tekent - met de een voudige middelen die Haydn ge bruikt - voorspelde een zorgvuldi ge uitvoering. Van de zo nuchtere begeleiding en nonchalance, die men vaak van het orkest hoort, was deze keer geen sprake, wat zeker voor een goed deel aan de bezielen de leiding van de dirigent te dan ken is. De koren bleken met grote zorg te zijn ingestudeerd. Soms lie ten de bassen zich - met name in het „Vollendet ist das grosse Werk" - tot enige geforceerdheid verlei den, maar dit kan ook schuilen in de flinke bezetting. In grote lijnen echter werd zeer beschaafd en ge nuanceerd gezongen. Van de solisten muntte bijzonder uit Willy Burgers, door haar stra lende sopraanstem, gemak, zuiver heid en juiste opvatting. Door de uitstekende accoustiek van hel kerkgebouw kwam haar stem zeer goed tot zijn recht. De bas, Johan Mendels, heeft door zijn beheerste voordracht ook veel tot het welslagen van deze uit voering bijgedragen. In het begin wat onzeker en niet geheel feilloos werd zijn optreden steeds beter en zijn zang als Adam, zowel solistisch als in het duet was van hoog ge halte. Minder waardering hebben wij voor de tenor Frank Berga. Moge lijk werd zijn stem door een aan doening gehandicapt; in ieder ge val bleef het geluid hees en ver sluierd en in de trio's was de zui verheid niet zelden zoek. Op kun dige wijze wist mevr. M. Ochtman- Moelijker aan het spinet zich bij het muzikaal geheel aan te passen. Onze slotconclusie kan slechts zijn, dat de uitvoering een zeer geslaag de was, waar een groot en dank baar publiek met gespannen aan dacht naar heeft geluisterd en van heeft genoten. Bergen op Zoom. H. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1