Z WITS AL Interessante lezing over het weer en de weersverwachting Het Landbouwschap stelt de nood zakelijke heffingen vast Gezonde Ba bies SNOEK LEVENS- Propaganda-filmavond luchtwacht dienst had resultaat lijnen NUTSDEPARTEMENT BURGH/HAAMSTEDE 200 jaar geleden begon de weersvoorspelling BROUWERSHAVEN Demontage pomp „Den Osse" LAND- EN TUINBOUW OUWERKERK Opening kleuterschool Bij het gemaal „Den Osse" is men thans druk bezig de tweede en laat ste reuzenpomp te demonteren, welke dienst heeft gedaan bij de ontwatering van de polder Schou wen. Door deze werkzaamheden „Het weer, de weerkaart en de over radiozenders gingen beschik- zijn de één-richtingsverkeers-bepa- weersverwachting" was het onder- ken werden de door deze schepen lingen weer vervallen, doordat al werp dat de heer A. Delver van verrichte waarnemingen ook door- het verkeer weer over de Baiiey- het KJJJflX te De Bilt Dinsdag gegeven. Tijdens de wereldoorlogen brug wordt gevoerd. Door deze de- inleidde op een helaas niet druk konden deze waarnemingen even- montatie wordt ook in deze streek bezochte Nutsavond in Het Wanen wel niet §edaan worden en hebben weer een herinnering aan de wa- bezochte Nutsavond in „tiet wapen de oorlogvoerende landen een tersnoodramp uitgewist. van uurgn waarnemingsdienst ingericht met Na - bij ontstentenis van de voor- behulp van kleine marinevaartui- zitter - ingeleid te zijn door de 8en> d*e daarvoor op de oceaan ge- secretaris van het Nutsdepartement stationeerd werden. Uit deze waar wees de heer Delver er op dat de nemingen zijn na de oorlog de zg. inzake de vermelding van de mensen reeds lang gepoogd hebben „Weerschepen" ontstaan, die regel- opening der nieuwe kleuterschool het weer te voorspellen, waarbij matig waarnemingen doen en deze door de Canadese ambassadeur, gebruik werd gemaakt van eenvou- aan de weerkundige stations door- wor(jt ons van bevoegde zijde na- dige waarnemingen, zoals bv. ek- geven in cijfer-codeschriit. der medegedeeld, dat deze opening sterogen en littekens, waaraan per- Vervolgens besprak hij hoe een zaj plaats vinden op Zaterdag 16 sonen, die hiermee gezegend zijn weerkaart ontstaat en de daarop April en dus niet op Woensdag 13 beweren te kunnen zeggen welk voorkomende gebieden van hoge en April, zoals aanvankelijk gemeld, weer er komt. Ook de dieren zou- lage druk, die van zo groot belang den op het komende weer reage- zijn voor het komende weer. Aan Gemeenteraadsvergadering ren, doordat zij zich in bepaalde de band van een serie lantaarn- gevallen bijzonder gedragen. Daar- plaatjes lichtte hij daarna het ge naast kunnen mensen, die veel in sprokene toe. de natuur verkeren, zoals boeren, Na de pauze deelde hy nog een iciac schippers, vissers en jagers aan be- en ander mee omtrent net ontstaan ^are vergadering bijeen onder paalde verschijnselen in de natuur van stapelwolken, droge en natte voorzitterschap van burgemeester voor de naaste toekomst wel iets termiek, windhozen en tornados, van het weer voorspellen. Al deze waarbij ook weer met lantaarn- „i.ntino nnn an onHar \70rnninPhlKT voorspellingen betreffen Verordening gaat thans naar S.E.R. te St.-Philipsland Dinsdagavond kwam de gemeen teraad van St. Philipsland in open- L. J. de Jonge. Medegedeeld werd dat de huur- tvciu UQb UC UUU1 evenwel plaatjes een en ander verduidely waarde van de ambtswoning van de burgemeester f 350 per jaar be- maar een beperkt gebied en een werd. Aan het eind dankte de se- uc uulsclllccairCA L ou„ Ja zeer beperkte tyd, zodat men er Cretans de heer Delver voor zij draagt. Het voorschot van de ramp- niet veel staat op kan maken. Daar- interessante inleiding, waarbij ny schade aan de Bijzondere Lagere om is „De Bilt" van zeer grote be- de boop uitsprak, dat het k.n.m.i. schooi in de Anna-Jacobapolder tekenis geworden. Doordat een het nog eens zover zal brengen, dat iJedraagt f 1.700. Tenslotte werd weerkundig instituut zijn waarne- bet weer op lange termijn voo^~ n0g medegedeeld dat de benoemde mingen over een veel groter gebied speld kan worden, netgeen voo gemeente-ontvanger, de heer A. v. kan doen en op veel korter termijn, velen van grote betekenis zou zijn. d Berg, als zodanig heeft bedankt, is het mogelijk geworden het weer Meegedeeld werd nog dat de vol- Door de plaatselijke Oranjever- vrij goed te voorspellen. Doordat gende Nutsavond niet in hotel Bom eniging werd aan de gemeente ver men de gegevens omtrent het weer te Haamstede zal worden genou- zocjlt f i_q00 uit te trekken voor de - Wo1 "Het 5-Meiviering. Wethouder Mol stelde voor een tractatie voor de school kinderen en een kerkdienst te hou den. Wethouder van Nieuwenhuy- zen memoreerde het voorgevallene tijdens de bevrijding, maar vond dankbaarheid in deze wel op zijn plaats. Hij is vooral voor een vie ring op gepaste wijze. De heer Va ders vond hier ootmoed en schuld bekentenis wel op zijn plaats. Hij wees er op vooral God te danken in Zijn huis. Na het gevoelen van de leden in deze te hebben gehoord, besloot de raad alleen voor de schoolkinderen f 1 per kind be schikbaar te stellen. Verder werd de stichtingsakte de Prinses Marijke-school van geheel West-Europa en de At- den> doch ook weer in hotel lantische Oceaan ontvangt kan men wapen van Burgh daaruit bepalen welk weer er te verwachten is. Al meer dan 200 jaar geleden is men met deze weers voorspelling begonnen, doch pas toen de telegraaf uitgevonden was, bestrijders van kou engrlep. konden de gegevens snel overge- bracht worden. In het begin waren ts de voorspellingen slecht, omdat men gjj PrOVlUClC geen ervaringen had en vooral niets wist omtrent de hogere luchtlagen, die zeer grote invloed op het weer hebben. Oorspronkelijk trachtte men iets omtrent deze hogere lucht lagen te weten te komen, door de wolken te observeren. Later ge bruikte men bemande ballons, bal- Ingezonden mededeling MIJNHARDTJES: '*erkeJL ZIERIKZEE De cursus voor het jeugdkader Van de zijde van de Regionale lons-captif en kleinere ballons, die Commissie voor het Jeugdwerk van aan een draad werden opgelaten, vanwege de Ned. Hervormde Kerk (kleuterschool) vastgesteld. Door Weer een stap verder ging men op Schouwen-Duiveland vernemen de heer Sinke werd een en ander toen men vrije ballons opliet en wij, dat de plannen voor de cursus jn een besloten zitting nader uit- deze met een Theodoliet volgde. voor het jeugdkader thans geheel eengezet. gereed zijn. Het programma kon - Tenslotte werd medegedeeld dat De radiosonde ondanks het vergevorderd seizoen - op Donderdag 24 Maart a.s. de Tegenwoordig maakt men ge- worden samengesteld. Dit program- boomplantdag in deze gemeente zal bruik van een zg. Radiosonde, dit ma zi®t e* volgt uit: zijn. Voor .deze gelegenheid zal de is een kleine ballon, waaraan in- 23 ~Pr\1: A" J" Klaa^sen f adoptie-gemeente uitgenodigd wor- strumenten zijn opgehangen die dl"£ iot da ciirsus en bespreking - den. De bedoeling is de schoolkin door middel van een kleine radio- naar aanleiding van enkele geluids- deren hierbij in te schakelen. Daar zender de geregistreerde gegevens films - van folklore, feesten en her- de materialen nog niet aanwezig anar de aarde zenden, waar zij wor- denkingen. 30 April. „Jeugd en zijn zal dit in de Anna-Jacobapol- den opgevangen en verwerkt sP?r'" ,do°r de ^eer v„alL der °P e™ ™dere datum plaats Vroeger verkreeg men ook geen d«k te's Gravenhage. 7 Mei: Wika vinden. waarnemingen van de oceanen, Hiensch te Goes over „Binnen- en 0p de vraag van de heer Quist doch toen de koopvaardijschepen buitenspelen 14 Mei. de heer Tha- betreffende bedrijfshondenbelasting len te Bergen op Zoom over „Lied voornamelijk schaapherdershonden, en Beweging" en 21 Mei door een deelde de voorzitter mede, dat een nog aan te wijzen docent „Handen- hond belastbaar bleef volgens de arbeid, ook als je niet handig bent bedrijf shondenbelasting, dat is f 6 Het programma ziet er dus aan- per jaar, en een eventuele tweede trekkelijk uit en allen die met 0f derde hond vrij. jeugdleiding te maken hebben, wordt de cursus aanbevolen. LAND- EN TUINBOUW Het Landbouwschap Voortzetting van Stichting voor de Landbouw Het Landbouwschap is de voort- BROUWERSHAVEN De Franse premier, Edgar 0,. - In het in ons nummer van Don- Faure, meent, dat Frankrijk water zetting van de stichting voor de derdag jit opgenomen bericht over stofbommen moet bezitten en dat Landbouw, die tot stand gekomen de fjguur van Dr. Willem Lemnius deze wapens hetzij door Frankrijk is als een natuurlijk gevolg van de s^ond 0-a vermeld, dat deze in 1566 alleen, hetzij in samenwerking met samenwerking tussen de organisa- te pisa is gepromoveerd. Dit moet andere Europese landen, moeten ties van boeren, tuinders en land- echter zijn: in 1556. worden vervaardigd, arbeiders. Deze samenwerking is voor de oorlog begonnen; zij is ge durende de oorlog ondergronds voortgezet en heeft daarna haar be kroning gekregen in de Stichting voor de Landbouw. Het voornaamste doel van de Stichting voor de Landbouw is al tijd geweest het voorbereiden van het publiekrechtelijk orgaan; van het Landbouwschap dus. Dit doel is bereikt in het begin van het vo rig jaar. Maar de Stichting voor de Land bouw had nog een ander doel en een andere taak. Zij moest de be langen verdedigen van de bedrijf s- Het bestuur van het Landbouw schap heeft zich beraden over de heffingsverordening, die het be staan van deze P.B.O. financieel mogelijk moet maken. Over enige onderdelen van deze verordening is breedvoerig gespro ken. In de ontwerp-verordening waren enkele groepen opgenomen die naar mening van een aantal bestuursleden onjuist waren ge classificeerd en daarom te veel zou den moeten betalen. Het bestuur heeft de heffing naar rato van grondgebruik thans als volgt vastgesteld: Een heffing van drie gulden per hectare cultuurgrond in gebruik als bouw- en weiland dan wel voor vollegrondsteelt van tuinbouwge- wassen of als hoogstam-boomgaard met onderteelt van gras; een heffing van twaalf gulden per hectare cultuurgrond, waarop fruitteelt aan lage stammen wordt beoefend; een heffing van 15 gulden per hectare cultuurgrond voor de volle grondsteelt van andere tuinbouw- ge wassen; een heffing van 24 gulden per hectare cultuurgrond in gebruik voor vollegrondsteelt van bloem bollen en -knollen; een heffing van 36 gulden per hectare voor de teelt van tuinbouw producten onder glas. Gronden, waarop naar het oor deel van het bestuur geen normale teelt wordt uitgeoefend, vallen niet onder deze regeling. Uitvoerig is gesproken over de aftrek van contributies voor leden van landbouw-organisaties van de heffingsbedragen. Ofschoon hier voor een geringer percentage (70) uit de vergadering werd voorge steld, besloot de meerderheid van het bestuur om deze aftrek op ne gentig percent te stellen. De melkprijs op Schouwen-Duiveland Met ingang van 13 Maart jl. zijn de maximumprijzen voor consump- tiemelk in enkele delen des lands verlaagd, blijkens mededeling van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Deze verla ging geldt ook voor de provincie Zeeland. De prijs voor Schouwen- Duiveland werd vastgesteld op 31 cent per liter losse melk en op 35 cent voor flessenmelk. Door de Maatschappij E. I. Dupont de Nemours is medegedeeld dat men er in is geslaagd papier te vervaardigen uit synthetische ve zels - Nylon, Dacron en Orion. Men beweert dat dit papier 3 tot 10 maal sterker is dan het papier dat uit houtpulp of lompen wordt gemaakt. Ofschoon de productiekosten van dit synthetische papier voorlopig nog hoger zijn dan die van gewoon papier, verwacht de maatschappij dat de prijs aanmerkelijk kan wor den verlaagd, wanneer de afname groter wordt. Een voorstel om deze contributie aftrek ook, althans ten dele, te la ten gelden voor vijf met name ge noemde landbouw-technische orga nisaties, welke in de gelegenheid zijn bestuurders .voor hoofdafdelin gen en afdelingen van het Land bouwschap aan te wijzen, werd na ampele discussie met grote meer derheid van stemmen verworpen. De contributie-aftrek blijft dus be perkt tot de leden van de zg. standsorganisaties in de landbouw. De gewijzigde verordening zal thans ter toetsing aan de S.E.R. ge zonden worden. Landelijke loonconferentie Bond van Nederlands P.T.T.-personeel De bond van Nederlands P.T.T.- personeel, die niet in het georga niseerd overleg is opgenomen, heeft in een bondsraadzitting te Utrecht met algemene stemmen besloten op 2 April a.s. een landelijke looncon ferentie te houden te Utrecht. Aan leiding hiertoe zijn de tot op heden bekend geworden salarisvoorstellen zowel van de regering als van bij het overleg betrokken organisaties. De bond wil door deze landelijke loonconferentie nog eens onderstre pen hoe noodzakelijk een loonsver hoging is. Zoals bekend is deze bond voorstander van een loons verhoging van 10 met terugwer kende kracht tot 1 October 1954. KERKNIEUWS Geref. Kerken Dr J. W. Oosterhuis overleden Te Westerbork is in de ouderdom van 70 jaar overleden Dr J. W. Oos terhuis, chirurg, die als missionair- arts van de Geref. Kerken in Ne derland grote bekendheid verkre gen heeft. Kerk en jeugd in Oost-Duitsland Van kerkelijke zijde te Berlijn wordt meegedeeld, dat dr. Otto Dibelius, het hoofd van de Evan gelische Kerk in Duitsland, Dins dag samen met de R.K. bisschop Wilhelm Weskamm een bezoek ge bracht heeft aan de Russische Ho ge Commissaris in Duitsland, Poesjkin. Naar verluidt hebben zij gespro ken over het geschil "tussen de ker ken en de Oost-Duitse overheid in zake communistische „inwijdings plechtigheden" voor de jeugd. De beide kerken hebben er bij de ouders op aangedrongen hun kin deren van deze plechtigheden weg te houden. Ingezonden mededeling Wetenschap en Techniek Eenvoudiger electronen- microscoop Met behoud van vele van de gun stige eigenschappen, die de reeds bestaande electronenmicroscoop, de EM 100, kenmerken, heeft Philips thans een nieuwe electronenmicros coop geconstrueerd, de EM 75. De ze heeft een kleiner scheidend ver mogen dan de EM 100, doch deel tjes tot minstens een honderddui zendste millimeter kunnen er nog uitstekend mee worden onderschei den. Door de mindere gecompli ceerdheid van bouw is het nieuwe toestel minder kostbaar. Het is te vens eenvoudiger in de bediening, zodat verwacht mag worden dat het binnen het bereik van een ruimere kring van wetenschappelijke on derzoekers kan komen. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten SPORT Universitair schaakkampioenschap van Amsterdam Het derde Amsterdamse univer sitaire schaaktournooi, georgani seerd door de universitaire sport vereniging, is gewonnen door prof. W. F. Wertheim, die in de hoofd groep twee punten behaalde vóór dr. J. T. Barendregt, van der Wolk, elk IV2 en C. Orbaan 1 punt. Prof. Wertheim is hiermede universitair kampioen van Amsterdam en hou der van de wisselbeker 1955 ge worden. VOETBAL Een matchogram Ir. L. W. Hofland te 's Graven hage heeft octrooi aangevraagd op zijn uitvinding, een zogenaamde matchogram, met behulp waar van het mogelijk is om op semi- automatische wijze de belangrijk ste gebeurtenissen van een voet balwedstrijd direct vast te leggen. Het matchogram verzamelt een hoeveelheid feiten op objectieve wijze, waardoor ook de prestaties van elke speler in een wedstrijd op juiste wijze kunnen worden beoor deeld. Ir. Hofland heeft zich met de technische commissie van de K.N.V.B. in verbinding gesteld met het verzoek het matchogram voor documentatie van de prestaties der spelers van de Nederlandse elf talclub te gebruiken. LEUKE SCHORTEN vlot model Alleen Zaterdag (morgen) voor slechts 2,25 Cècfi bster «n ooordcllgir 60 APPELMARKT TELEFOON 424 Maandag aanstaande zal in New York de komst van het voor jaar worden gevierd met het tra ditionele „straatwassen naar Ne derlands voorbeeld". Bij de viering zal worden gebruik gemaakt van ongeveer 3.000 tulpen, die per vlieg tuig uit Nederland zullen worden aangevoerd. De Nederlandse ambassadeur te Canberra heeft namens de Ne derlandse regering aan de'premier van Nieuw Zuid Wales een cheque ter waarde van 10.000 Australische ponden overhandigd. Dit geld is de Nederlandse bijdrage voor de hulp verlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Australië. FEUILLETON Werving voor Iuchtwachttoren „Den Osse" Dinsdagavond vond ten gemeen- de vrijheid. Er zijn in Nederland tehuize een filmavond plaats, welke thans 300 luchtwachtposten met een ov__ was georganiseerd door de Lucht- personeelssterkte (indien allemaal genoten; dus van de boeren, tuin- wachtdienst met het doel vrijwilli- bezet) van 6000 man. Het is juist ders en landarbeiders. Het was in gers te werven voor de Lucht- de bedoeling, aldus de heer Ban de dertiger jaren al gebleken, dat wachtpost Den Osse, waar, zoals ning, dat dit werk door plaatselijke de boeren en tuinders alle krach- bekend een luchtwacht-uitzichtto- vrijwilligers wordt verricht, opdat ten moeten verzamelen als zij in ren is geplaatst. Burgemeester van aan het leger geen 6000 dienstplich- slechte tijden voor hun belangen Leeuwen verwelkomde het gezel- tigen zullen worden onttrokken. Op moeten opkomen. Het was na de schap uitgenodigde dames en heren, een zeer duidelijke wijze schetste oorlog duidelijk, dat een verzame- inzonderheid de kapitein der Lucht- hij het doel, taak en plichtsbesef len van alle krachten even hard macht Banning en oud-burgemees- van deze luchtwachtcorpsen. Men nodig zou zijn als in de dertiger ja- ter C. Gast, namens Steun Wettig moet bereid zijn om dat wat in de ren. Naarmate de voedselvoorzie- Gezag. Spr. schetste het doel der laatste oorlog door zoveel vreemde ning beter en gemakkelijker zou diverse wervingsdiensten, waarbij soldaten met opoffering van hun worden, zouden de boeren en tuin- hij de hoop uitsprak, dat zijn plaats leven met hand en tand werd ver ders harder vdor hun belangen niet bij andere gemeenten achter overd op de vijand ongeschonden moeten vechten. Gezamenlijke ver- zou blijven met betrekking tot de op onze kinderen over te dragen, dediging van deze belangen geeft oprichting van een vrijwillig corps Dit gaat alleen met daadwerkelijke altijd meer kans op succes dan voor genoemde toren. Na deze ope- medewerking door toe te treden wanneer de boeren het onderling ning werden een tweetal films ver- tot één van de reserve-diensten, niet eens zijn, of wanneer de or- toond, t.w. „We leven vrij" en een aldus besloot kapitein Banning zijn ganisaties elkaar tegenspreken, film over de Engelse Luchtwacht- betoog. Daarom zijn in de afgelopen jaren dienst in de afgelopen oorlog. Eerst- Terwijl in de pauze een kopje de boeren, tuinders en arbeiders genoemde film toonde wat eèn vrij thee werd aangeboden, sprak de steeds bij elkaar gekomen in de land betekent, in tegenstelling tot heer Banning met diverse aanwezi- Stichting voor de Landbouw om de landen achter het ijzeren gor- gen welke nader ingelicht wensten hun standpunt te bepalen. Als zij dijn; de tweede film liet het werk te worden. Het resultaat was, dat het daar samen eens geworden wa- der luchtwachters zien. acht personen zich voor de L.W.D. ren, konden zij gaan praten met de Kapitein Banning schetste ook meldden, waarbij enkelen zich nog regering. deze feiten in zijn propagandarede, nader wensten te beraden over de Door deze wijze van behandeling welke hij begon met dankzegging rechten en plichten. Na de verto- der vraagstukken hebben de boe- tot burgemeester van Leeuwen voor ning van de speelfilm „Singing in ren, tuinders en arbeiders door hun het gelegde contact om in Brou- the Rain" dankte burgemeester van Stichting voor de Landbouw heel wershaven een wervingsactie te or- Leeuwen allen voor de opkomst en wat voordelen kunnen behalen. De- ganiseren. Spr. zei, dat ook Ne- noemde het een verheugend ver- ze voordelen voor de land- en tuin- derland in het N.A.T.O.-verband schijnsel dat ook Brouwershaven bouw lopen in de tientallen milli- zijn steentje moet bijdragen tot ver- zijn taak heeft begrepen door toe oenen. dediging van het hoogste goed, nl. te treden tot deze onmisbare dienst. door HENK VAN HEESWIJK Gerard nam zijn pijp in de han den en speelde er gedachteloos mee. Het was beter geweest, zei hij toen zacht, indien die vrouw haar ge heim meegenomen had in haar graf. Al was het maar uit eerbied voor de nagedachtenis van Wim. Neen, Gerard. Ik ben blij, dat ze gesproken heeft. Ik ben blij, dat ik nu alles weet. De nagedachtenis van Wim zal altijd heilig blijven. Hij is mijn man geweest en heeft zijn fou ten en zwakheden gehad. Zijn ge hele leven is hij omringd geweest door vrouwen en het is te begrijpen dat hij na zijn trouwen nog één maal bezweek voor de charme van een toneelspeelster. Ik heb er toen niets van geweten en ik ben ge lukkig geweest met mijn Wim. Nu rust hij in vrede en trots alles blijft zijn nagedachtenis mij heilig. Maar het zou onrechtvaardig geweest zijn tegenover jou, als zij niet ge sproken had. Ik ben er haar dank baar voor, dat ik alles te weten ge komen ben. Nu is het tijd, om het onrecht, dat ik bedreven heb, te herstellen. Gerard, je was eens mijn beste vriend, totdat ik in mijn blin de domheid mijn deur voor je sloot. Nu kom ik bij je" en vraag je ver giffenis. En ik vraag je ook: Wil je mijn vriend weer worden? Mijn deur staat weer voor je open. Neen, niet mijn vriend, ik wil, dat je meer voor me wordt. Gerard, lieveling, begrijp je me nu niet? Bruusk draaide de jongeman zich om. In het licht van de laatste zon nestralen leek haar gezicht als van een heilige. Twee grote tranen hin gen aan haar oogleden en glinster den als paarlen. Met vragende blik zag ze hem aan. Neen, dat was niet mogelijk! Zou na zoveel jaren, toch nog dat grote geluk komen? Hij deed een stap naar haar toe, aarzelend, alsof hij haar woorden niet wilde geloven. Maar toen ze hem als het ware met haar blik ken aanmoedigde, knielde hij op nieuw voor haar neer. Schor klonk zijn stem Joke, wil je, bedoel je, dat datnee, het kan niet waar zijn het kan niet Ze nam langzaam zijn hoofd tus sen haar handen en kuste hem te der op zijn voorhoofd. Toen zag ze hem diep in de brandende ogen. Natuurlijk is het waar, lieve domme jongen. En ik, grote dwaas, die ik was, begreep niet, dat jij het bent geweest die ik steeds met hart en ziel heb liefgehad. En waarom hebben wij het elkaar zo moeilijk gemaakt? Lieve, lieve jongen, ik dank God, dat ik je gevonden heb en nu ik je eenmaal heb, laat ik je nooit meer gaan. Joke, vroeg hij, nog steeds niet geheel beseffend, dat het grootste levensgeluk nu opeens onverwachts in zijn schoot werd geworpen, be doel je, dat je nu, na alles, wat er gebeurd is nog met me wilt trou wen? Ik moet het eigenlijk zeggen, lie ve schat, antwoordde ze, terwijl ze hem liefkozend door de haren streek. Na alles wat er gebeurd is, na alles wat ik je aangedaan heb, wil je me nog als vrouw hebben? Joke! Het klonk als een vreug dekreet. Hij sprong op en onstuimig trok hij haar in zijn armen. Wil je met mij trouwen, Jolcelief? Natuurlijk, lieve jongen, al was het op ditzelfde ogenblik. En nu vonden, no zoveel jaren, opnieuw hun lippen elkaar in een lange kus, doch nu waren beiden zeker van het grote geluk, dat één enkele maal slechts in het leven komt. Joke, ik kan het bijna niet ge loven, zei hij zacht, met ontroerde stem. Knijp me toch eens in mijn armen, want ik geloof nog dat ik droom en dat het ontwaken al dit geluk weer zal vernietigen. Je bent klaar wakker, lieve schat, en we zullen samen dit grote geluk koesteren. Ja, antwoordde hij in volle over tuiging, maar samen met je lieve kleine meid, waarnaar ik dikwijls zo verlangd heb. Niet meer mijn kleine meid, Ge rard, van nu af is het onze Elske. Ja, onze Elske. Zij zal steeds ge tuige zijn van ons geluk en door haar zullen wij ook nooit onze Wim vergeten. Jouw man, mijn vriend. Als enig antwoord sloeg ze haar armen om hem heen en dankte hem met een liefdevolle kus. Het slechte uit het verleden ban nen wij uit, voor altijd, besliste ze. Alleen het goede bewaren wij in onze herinnering. In de toekomst ligt ons geluk. En dit geluk ligt be sloten in onze grote liefde, die ons in staat zal stellen de grote moei lijkheden, zo die nog in ons leven zullen voorkomen, te overwinnen. Zo is het, antwoordde hij zacht. De liefde is in staat het zwaarste te verdragen. Maar de liefde hoopt altijd en wanhoopt nimmer. Ik weet het, antwoordde ze, hem hartelijk in de ogen kijkend. Jouw liefde was zó groot, dat je alles er voor opofferde. Dat kon niet onbe loond blijven. Ik zal trachten een goede vrouw voor je te zijn. Blijf die je bent, Jokelief, dan ben ik de gelukkigste man op deze wereld. En toen de hospita, verwonderd over het lange uitblijven van Ge rard, eens ging kijken, of de be zoekster reeds vertrokken was, vond ze man en vrouw in een lange omhelzing, En bescheiden trok ze de deur weer achter zich dicht. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2