(footlwill Reeds in 1954 poogde hij met de Russen informeel te praten Plannen voor gedenkteken Willem Beukelszoon Halve premie voor particuliere woningbouw in „vrije sector" LEVENS- lijnen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 17 MAART 1955 - No. 17710 modem* SCHUIMRUBBER BED CHURCHILL KAATST DE BAL TERUG Tijd voor hernieuwd contact thans ongunstig Oe Britse premier, sir Winston Churchill, heeft in het Lagerhuis onthuld, dat hy in de zomer van 1054 informele besprekingen tussen hem en Eden enerzijds en Malenkof en Molotof anderzijds heeft voor gesteld. HU zeide na de eerste stap in die richting een „bemoedigend" ant woord van de Sowjct-minister van Buitenlandse Zaken te hebben ont vangen. De Russen hadden later voorstellen gedaan tot een grotere formele conferentie. hij zich geen slechtere tijd inden ken dan thans voor een resolutie, waarin wordt aangedrongen op on middellijke stappen ter bevordering van een drie-mogendhedenconfe- rentip. Er is, zo zeide de Britse premier, geen mogelijkheid van een effec tieve verdediging tegen de Sowjet- Unie zonder een Duits leger. Ingezonden mededeling Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal- meert de jeuk in enkele ll lil I l\ seconden, doodt de ziek- V-KJVjilL tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP Volgens de eerste minister zou dit een nieuwe toestand in het le ven hebben geroepen, „daar het niet mogelijk zou zijn geweest, dat een grote formele internationale conferentie tegelijkertijd zou zijn gehouden als de "onofficiële twee- mogendhedenbespreking op het C<.arl <>f. Prnvinrip hoogste niveau, die ik heb voorge- vJlcJU wil luviuov steld." De eerste-minister legde deze verklaring af in antwoord op een motie van de oppositie in het La gerhuis, waarin wordt afgekeurd, dat de regering het bijeenroepen van besprekingen op het hoogste niveau uitstelt. Churchill zeide het er mee eens te zijn, dat er geen sprake van dient te zijn, dat de besprekingen tussen de grote mogendheden voor onbepaalde tijd worden uitgesteld, maar nu, hangende de bekrachti ging van de verdragen over Duitse herbewapening door Frankrijk, kon Australië tuk op Neder landse emigranten Dit jaar liefst méér dan tevoren Australië hoopt dit jaar meer Nederlandse emigranten te ontvan gen dan in menig jaar na de oorlog, zo deelt de Australische ambassade te 's Gravenhage mede. De arbeidsbureaux zijn alle van af het begin van dit jaar volop bezig met de plaatsing van emi granten. De Australische immigra tie-autoriteiten hopen ,dat het aan tal van 15.000 Nederlandse emi granten, dat door minister Suurhoff voor dit jaar werd genoemd, niet alleen zal worden bereikt, maar zelfs zal worden overschreden. Als de aanmelding op deze wijze door gaat, dan verwacht men, dat de 100.000ste Nederlandse emigrant naar Australië in de loop van 1957 zal worden ontvangen. Vluchtelingen-bouw vakarbeiders naar Nederland De Nederlandse regering heeft besloten 250 bouwvakarbeiders van verschillende nationaliteit, die op het ogenblik in vluchtelingenkam-. pen in Oostenrijk en Griekenland verblijven, met hun gezinnen in ons land toe te laten. De bedoeling is dat deze vluchtelingen onderdak in Nederland krijgen in ruil voor hun arbeid in de woningbouw. De vluchtelingen zullen aanvan kelijk in woonoorden worden on dergebracht, maar na ongeveer drie maanden worden te werk gesteld in verschillende gemeenten van ons land. Herhalingsoefeningen Luchtmacht in 1955 Bij Koninklijk Besluit is een re geling voor de herhalingsoefenin gen van de Koninklijke Lucht macht in 1955 vastgesteld. De on derofficieren en nader aan te wij zen categorieën korporaals van het commando luchtverdediging, het commando tactische luchtstrijd krachten, het commando depóts materieel luchtmacht en het com mando luchtvaarttroepen, zullen dertig dagen in werkelijke dienst moeten komen. De overige korpo raals en de soldaten van deze luchtmachtonderdelen zullen zes- en-twintig dagen moeten opkomen. De man van het haringkaken Er heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt het oprichten te Biervliet van een gedenkteken voor Willem Beukelszoon, de man, wiens vinding (het haringkaken) van zoveel betekenis is geweest voor het nationale bedrijf der ha ringvisserij. Reeds geruime tijd werden plannen in deze richting gekoesterd. In het comité van aanbeveling heeft zitting genomen Z.K.H. Prins Bernhard als voorzitter en als leden de heren mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Com missaris der Koningin in de provin cie Zeeland; J. A. Eekhout, burge meester van Breskens en vele an deren. ZIERIKZEE C.J.B.T.B. Afdelingsvergadering In de Maandagavond gehouden vergadering van de C.J.B.T.B. af deling Zierikzee, werden tot be stuursleden gekozen de heren W. den Boer (voorzitter), L. de Ruiter (penningmeester) en P. Boot (se cretaris). Het ledental is intussen van 13 gestegen tot 21. De vol gende vergadering wordt op Maan dag 4 April gehouden, in de zaal van de Chr. Geref kerk, Bedde- weeg. SEROOSKERKE De viering van het strafeest A.s. Zaterdag 19 Maart zal weer het traditionele Strafeest worden gevierd. Toch moet met een tradi tie worden gebroken, want door ge brek aan paarden moet de rijtoer met deze dieren komen te verval len. Het ringsteken zal evenwel doorgang vinden, zij het dan ook dat de deelnemers elkaar zullen be kampen op de fiets. Voor een vro lijke noot zorgt bovendien het mu ziekgezelschap „Kunst Na Arbeid" uit Ellemeet. 's Avonds zal er ge legenheid zijn zich te vermaken met een dansje in café Ligtendag. ZONNEMAIR3 Cursusjaar op Chr. School verliep rustig Vertrek evacué's deed leerlingental dalen Op de biddag hield de Chr. school alhier haar jaarlijkse leden- en ouderavond in het schoolgebouw. De voorzitter, de heer K. van Dijke, opende de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. Spr. las een ge deelte uit Psalm 22 en ging voor in gebed. De secretaris, de heer M. v. d. Wekken, las daarop het jaar verslag. In de vacature ontstaan door vertrek van de heer A. van As naar de N.O.-Polder, werd voor zien door verkiezing van de heer S. v. d. Houten te Schuddebeurs. De heer M. v. d. Wekken werd her kozen. De voorzitter deed daarop enkele mededelingen met betrekking tot de verbouw eventueel nieuwbouw van de school. De ouders van kin deren uit de klassen 1, 3 en 5 kre gen gelegenheid het werk van hun kinderen te bezichtigen. Na de pauze gaf het hoofd dei- school, de heer L. Haeck, een jaar overzicht van het interne school leven. Spr. deelde mede dat het hoogste aantal leerlingen 72 is ge weest. Door vertrek van 29 evacué's liep dit aantal terug tot 43. De school telt thans 39 leerlingen. Eén leerling moest geruime tijd wegens ziekte verzuimen en vertoeft thans weer in een ziekenhuis. Enkele nieuwe media ten dienste van het onderwijs werden besproken, als: verkeerslessen, het flanelbord en de projectielantaarn. Het flanel bord stond voor de klas opgesteld met een ingewikkelde verkeerssi tuatie. Tot zijn blijdschap kon het hoofd constateren dat het school leven bijzonder rustig verliep. Met behulp van het flanelbord vertelde daarop de onderwijzeres, mej. de Klerk, het sprookje van Sneeuw witje en de zeven dwergen. Het flanelbord bleek bij het horen ook het zien te stimuleren en na deze praktische les met 't nieuwe hulp middel konden de ouders begrijpen dat hierdoor de belangstelling van de jeugd wordt geactiveerd. In een tweede pauze bekeken de ouders van kinderen uit de klassen 2, 4 en 6 het werk en bespraken de vorderingen met het personeel. Na de rondvraag vertoonde de heer Haeck enkele filmstrips over Zwitserland. Na gezamenlijk zin gen van de Avondzang sloot de heer Jac. Van Splunder met dank gebed. Op één van de Orkney-eilan- den, Westray (ten Noorden van Schotland) is een groep van 63 wal vissen door een hoge springvloed op het strand terechtgekomen. De dieren kunnen de open zee niet be reiken en zijn ten dode opgeschre ven. De ongeveer duizend inwon- ners van het eiland weten niet wat zij met al deze walvissen moeten beginnen. OUWERKERK Vergadering Varkens houdersvereniging 'E.T.S.' In zaal Vijverberg werd een alge mene ledenvergadering gehouden van de varkenshoudersvereniging „Elkaar tot Steun". In zijn open ingswoord wijst de voorzitter, de heer P. H. Kuijper, op het feit dat er slechts weinig hokken meer zijn en slechts dertig varkens. Er is een tijd geweest dat er 90 varkens ge teld werden. De grote vraag is thans hoe de toekomstige ontwik keling zal zijn. Een ogenblik stilte werd in acht genomen ter nage dachtenis van het bij de ramp om gekomen lid de heer W. Kuijper. De rekening 1952 wijst een saldo aan van f 2.179,91, de rekening 1953 een saldo van f 2.089,40, en de re kening 1954 een saldo van f 1884,09. De aftredende bestuursleden de he ren P. H. Kuijper en A. de Later werden beiden herkozen. In de va cature ontstaan door het overlijden van de heer W. Kuijper werd ge kozen de heer C. Hendrikse. De contributie werd verhoogd vastge steld op f 1,20 per maand per var ken, met ingang van 1 Maart jl. Op voorstel van de heer C. M. Zorge werd de maximum biggenprijs met f 5 omhoog gebracht. De heer P. K. v. d. Werf informeerde of"late big gen nog worden ingeënt. Dit bleek gewoonlijk in Mei te geschieden. De heer P. W. v. d. Bos tijdelijk belast met het secretariaat werd definitief als secretaris aangewe zen. Hierna sluiting. NIEUWERKERK Druk bezochte bazar ten bate van sportverenigingen Zaterdagavond werd het vervolg van de bazar ten bate van de beide Sportverenigingen gehouden. Was Donderdagavond de belangstelling groot, Zaterdagavond was deze enorm. Het was haast onmogelijk om van het ene stalletje naar het andere te komen. Zaterdagmiddag was bestemd voor de jeugd, die ze ker heeft genoten. Het was om 11 uur voor de heer Buysse een zeer aangename taak deze bazar voor gesloten te verklaren. Zij is voor 100 pet. geslaagd, dank zij de me dewerking van alle leden en van de bezoekers. Dank bracht spr. aan de midden stand, die op een boven alle lof ver heven wijze haar medewerking ver leende, aan de politie 'die voorbeel dig de orde bewaarde, aan Zie rikzee waarvan veel hulp werd on dervonden en zeker aan alle bezoe kers (sters) die de bazar bezochten. Beide avonden zijn prettig verlo pen, geen wanklank werd verno men. De heer Buysse herinnerde nog aan de woorden van de burge meester dat a.s. zomer het sport veld aangelegd wordt en in verband daarmede het overplaatsen van een paar barakken. Hij vroeg daartoe de medewerking van de leden wel ke hem spontaan werd toegezegd. Medegedeeld werd verder nog dat a.s. Donderdagavond de verloting zal worden gehouden. Hierna ver klaarde hij de bazar officieel voor gesloten. OOSTERLAND „Oosterland's Fanfare" gaf geslaagde uitvoering Voor de eerste maal na de ramp gaf „Oosterland's Fanfare" Vrijdag en Zaterdagavond jl. een uitvoering voor een uitverkochte conferentie kamer. De voorzitter, de heer J. Boot, drukte er in zijn openings woord zijn spijt over uit, dat dit maal het programma nog geen in strumentaal gedeelte bevatte, maar slechts een toneelstuk kon worden opgevoerd. Daar de bedrijfsschade nog niet is geregeld, werd nog geen uitkering verkregen, ter financie ring van het benodigde materiaal. Op verzoek van spr. werd een mi nuut stilte in acht genomen, ter na gedachtenis van een bij de ramp omgekomen lid. Hierna werd over gegaan tot opvoering van het blij spel „Poiverientje wint de laatste slag", een klucht van J. Spit. De regie was in handen van de heer D. Istha. De grime werd verzorgd door de heer J. Blok te Bruinisse. Het stuk werd uitstekend voor het voetlicht gebracht, vooral in aan merking genomen het feit, dat in lange tijd niet werd gespeeld. De vele ingewikkelde scènes, die zich afspeelden in het huis van de gebr. Ekerl ingericht als een zeebodem kwamen goed tot hun recht. Met spanning werd het stuk met een happy end dan ook gevolgd. Tus sen de bedrijven brachten de heren Jac. van Almenkerk (accordeon) en Piet Dorst (trompet) nog enkele mu ziekstukjes ten gehore. Burgemees ter S. W. A. Laurense dankte de speelsters en spelers voor hun be zielend spel en hoopte dat „Ooster land's Fanfare" spoedig weer in staat gesteld zal worden muziekin strumenten aan te schaffen. Boven dien wees spr. op de noodzakelijk heid van nieuwe leden, temeer daar er thans vier in militaire dienst vertoeven. De voorzitter sloot daar op met een kort woord de geslaag de uitvoering. De muziek voor het bal werd door een eigen bandje verzorgd. BRUINISSE Botsing tussen bestelauto en tractor Op de Rijksweg van Zijpe naar Zierikzee had Maandagmorgen on geveer half zeven een botsing plaats Ingezonden mededeling (W onbeperkt* gjrjnl. geruisloos 0,04 BINNENVERING BED HAZE! BEODEN. EN MATBASSE N-( Al I I t I i H IE ZEVENBEIGEN TELEFOON No tussen een bestelauto van de firma Verachtert uit Kerkdriel en een landbouwtractor van de landbou wer Deïst uit Oosterland, ongeveer ter hoogte van de Dorpsweg Brui nisse. De tractor werd zwaar be schadigd, ook de bestelauto kreeg schade. Gelukkig gebeurden hierbij geen persoonlijke ongelukken. KERKNIEUWS BUbelhistorische verzameling te 's Gravenhage Het Museum voor het Onderwijs te 's Gravenhage krijgt een bijbel historische verzameling, zo is be sloten in de Haagse gemeenteraad. De directeur van het museum ver wacht dat een goede basiscollectie kan worden samengesteld in onge veer zes jaar. De materiaalkosten worden geraamd op f 2450,pet- jaar. In totaal is er dus een bedrag van f 14.700,mee gemoeid. De gemeente 's Gravenhage heeft voor dit jaar f 2450,beschikbaar ge steld. De verzameling wordt aangelegd in samenwerking met een commis sie van bijbeldeskundigen uit de kerkgenootschappen. Voor 't eerste jaar zullen worden vervaardigd een historisch geografische maquette van Palestina, een blokmaquette van de stad Jeruzalem en een uit- neembare maquette van de tempel. MA RKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 15 Maart. Aange voerd 5402 dieren (weektotaal 7104), t.w. 700 vette koeien en ossen, 1126 stuks gebruiksvee w.o. 856 tbc-vrij, 50 vette kalveren, 193 graskalveren w.o. 186 tbc-vrij, 2709 nuchtere kal veren, 160 varkens, 110 biggen, 147 paarden, 11 veulens, 155 schapen en lammeren, 5 weidelammeren, 36 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,56-2,70, f 2,30-2,50, f 2,00- 2,20, vette kalveren f 3,00-3,25, 2,80-2,95, f 2,30-2,60, slachtpaarden f 2,20-2,05-1,90; prijzen per stuk: graskalveren f 325-250-170, nuch tere kalveren f 44-40-36, biggen f 62-52-42, schapen f 135-120-90, kalf- en melkkoeien f 1050-900-750, velre koeien f 700.-625-550, vaarzen f 650-550-450, pinken f 400-300-250, lammeren f 130-110-95. 8000 woningen komen er voor in aanmerking Voor de bouw van woningen door particulieren in de zgn. „vrye sec tor" zal van 15 Maart af een be perkte Rijkssubsidie kunnen wor den verleend. Het bedrag van de subsidie zal de helft zUn van de premie, die wordt toegekend voor de zgn. premiebouw. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft deze mo gelijkheid tot het verkrijgen van een halve premie voor de bouw van woningen in de vrije sector ge opend door een aanvulling van de premie- en bijdrageregeling wo ningbouw 1953. De halve premie zal uitsluitend aan particuliere personen en in stellingen worden toegekend en niet aan gemeenten en andere openbare lichamen of aan woning bouwcorporaties. In 1955 zal de halve premie voor maximaal 8.000 woningen kunnen worden toegekend. De vrije sector woningen vallen, zoals bekend, bui ten de "woningcontingenten, die aan de gemeenten zijn toegewezen. Bij eventuele verhuur is de huurprijs van deze woningen vrij; dat wil zeggen, dat de huurprijs door par tijen vrijelijk kan worden overeen gekomen. Om voor toekenning van de halve premie in aanmerking te komen zal bij een aanvraag daartoe uitdruk kelijk moeten worden verzocht de huurprijs vrij overeen te mogen komen. De halve premie wordt verder alleen toegekend onder voorwaarde dat voor de te bouwen woningen geen andere geldelijke steun van overheidswege (dus ook niet van gemeenten), in welke vorm ook, zal worden genoten. Vermoedelijk door het breken van de achteras is een zwaar be laden vrachtauto op de weg van Helmond naar Deurne tegen enkele bomen gebotst. De chauffeur, de heer P. Leenders uit Deurne, had zijn vrouw en zijn 3-jarig zoontje bij zich in de cabine. Het zoontje was juist die middag uit het zie kenhuis te Helmond ontslagen en door zijn moeder gehaald. Alle drie werden ernstig gewond en naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens een radiobericht is de erfprins van Nepal, de 34-jarige Mahendra Vir Vikram tot koning uitgeroepen. Zijn vader, koning Tribhoevan is, zoals gemeld, te Ziirich overleden. „SCHERP IN" komt hard aan. De hoge krachtvoerrekeningen en het inmiddels niet meer vroege voorjaar nopen de boeren er toe zeer zuinig te zijn met hun laatste voervoorraden. Door de dieren wat langer droog te zetten, door wat meer stro te ge ven dat echter ook duur is heeft men getracht op het ruwvoer te besparen. Op vele bedrijven zal nu echter toch de tijd zijn aange broken dat de bodem van de silo en van het hooivak zichtbaar wordt. In normale jaren wordt datgene dat er nog is, verwerkt in de mestvaalt of gebruikt als strooisel. Zeer be grijpelijk is het dat men nu ook de ze laatste resten probeert op te voe ren. Voorzichtigheid is daarbij ge boden. Heel gemakkelijk raken bij het verzamelen van de laatste resten allerlei ongerechtigheden, zoals spijkers, ijzerdraad, enz. in het voer Het gevaar voor „scherp" neemt nu dus sterk toe. Er hoeft hier nit gewezen te wor den op de schade, die daardoor kan ontstaan. Volstaan kan worden met de opmerking, dat de koeien met „scherp in" heel vaak alleen nog maar naar de slachtbank kunnen. Men zij dus voorzichtig. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling „Vatbare" Kinderen...! Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden" kinderen dat hoesten met: Z W ITSAL kinder.honing: R O O P RECLAME OVERALLS in alle maten Deze prima Overall leveren wij U deze week voor slechts 12,50 Hedenavond tot 9 uur geopend I tZch beter en ooorJellger fy I LAND- EN TUINBOUW Suikerprijs oogst 1955 vastgesteld f 51,60 per 100 kg De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de suikerprijs voor de producent van de in Nederland voortgebrachte suiker, welke voor het oogstjaar 1954 werd vastgesteld op f 48,20 per 100 kg, voor de oogst 1955 ver hoogd tot f 51,60. Bij de vaststelling van deze prijs is wederom uitgegaan van de kost prijzen van suikerbieten, geteeld in de Noordelijke bouwstreek, het Oldambt, de Veenkoloniën en het Zuidwestelijk zeekleigebied, zoals deze zijn berekend door het Land bouw Economisch Instituut. Voor de vaststelling van de ga rantieprijs is met de kostprijzen op overeenkomstige wijze als in het vorig jaar rekening gehouden, na melijk met inachtneming van de bebouwde oppervlakten in het voorafgaande jaar. Een vrouw in Massa Carrara (Italië) heeft een aanklacht inge diend, omdat zij in huis een muil korf moet dragen als rem op haar welsprekendheid. FEUILLETON 67 door HENK VAN HEESWIJK De deur van het vertrek werd geopend en Gerard trad binnen, ge kleed in een gemakkelijk kamer jasje, een pijp in de mond. Toen Jo zich naar hem toedraaide, liet hij van schrik zijn pijp vallen. Gedu rende enkele ogenblikken staarden de jonge mensen elkaar sprakeloos aan. Jo was de eerste die de stilte verbrak. Langzaam rees ze op van haar stoel en stak haar hand uit. Dag Gerard, sprak ze met ge smoorde stem. Je kent me immers nog wel? De man bloosde als een school jongen. Jo, jij hier, stotterde hij, stom van verbazing. Toen drukte hij haar hand zo krachtig, dat ze het bijna uitschreeuwde. Maar in die handdruk lag een wereld van vriendschap en blijdschap. Neem me niet kwalijk ver volgde hij op hakkelende toon en onhandig bukte hij zich om zijn pijp op te rapen. Het weerzien is wat onverwacht, he? Maar ga weer zitten. Ga zitten. Hoe maak je het? Kalm ging de jonge vrouw zitten, terwijl Gerard, nadat hij eerst een paar passen in de kamer had ge daan, verlegen met zijn houding, eindelijk ook op een stoel tegen over haar plaats nam. Nu moest ze het zeggen. Het was noodzakelijk. Hoe hard was ze toen tegen hem geweest. En nu besefte ze eindelijk dat ze hem altijd lief gehad had! Gerard, begon ze op aarze lende toon, terwijl ze hem vermeed aan te zien, ik hen gekomen om je vergiffenis te vragen. Ik heb je een groot onrecht aangedaan. Vergiffenis vragen? vroeg hij verbaasd. Waarvoor? Ik begrijp je niet. Ik heb jou veroordeeld, beste jongen, vervolgde ze hartelijk, ter wijl het mijn eigen man was die de schuld had. Maar jij met je onbaat zuchtige offer, nam de schuld op je en zelfs, nadat ik je die harteloze brief schreef, bleef je zwijgen. O Gerard, jongen waarom ben ik zo hard tegen je geweest? Kun je me ooit vergeven? Langzaam boog ze haar hoofd en de tranen kwamen in haar ogen. In een oogwenk was de man bij haar neergeknield en had haar handen in de zijne genomen. Joke, huil niet. Dat verdien ik niet. Toe Joke, dat kan ik niet verdragen. Zebeheerste zich en nam zijn hoofd in haar handen. Nu weet ik, Gerard, waarom jij die middag in de kamer was van Tilly Romani. Weet je nog, dat ik binnen kwam en je bij haar aan trof? Nu weet ik ook dat mijn man zich in de badkamer had verbor gen. Nu weet ik ook, dat jij op de een of andere manier te weten bent gekomen, dat ik een anonieme brief ontving, waarin ik verzocht werd naar de kamer van Tilly Romani te gaan, alwaar ik mijn man zou kun nen aantreffen in haar gezelschap. Ik was daarover zo verontwaardigd dat ik een advocaat meenam om mijn man onder getuige te kunnen betrappen. Toen ik daar kwam en jou zag inplaats van mijn man, be greep ik er aanvankelijk niets van doch later dacht ik, dat het een flauwe grap was geweest van de een of ander. Maar ik was diep ge schokt omdat ik jou, die ik altijd zo hoogachtte, aantrof bij een der gelijke vrouw. Daarom schreef ik je die harde brief. Ach, had ik het toen toch geweten! Wat zul je geleden hebben arme jongen, onder mijn hardvochtigheid. En hoe kan ik je danken voor je edelmoedige daad? Want nu begrijp ik, waarom je het gedaan hebt! Nu weet ik het, dat je me altijd hebt liefgehad en dat je juist uit liefde voor mij jezelf die middag opofferde. Je wilde niet dat mijn huwelijksgeluk vernietigd zou worden en daarom nam je bij die vrouw de plaats in van mijn man. Je opzet gelukte, want Wim is sindsdien tot inkeer gekomen en hij heeft zich nooit meer met an dere vrouwen afgegeven. Alleen wist ik niet dat er iets geweest was tussen die Vlaamse toneelspeelster en Wim. Jij hebt er voor gezorgd dat ik dit nooit te weten ben ge komen en de paar laatste jaren die ik nog met Wim mocht hebben, waren gelukkig. Dat geluk heb ik aan jouw opoffering te danken, Ge rard. En in plaats van je daarvoor dankbaar te zijn sloót ik mijn deur voor je. Arme jongen. Nu weet ik alles en begrijp ik alles. Gerard, nu weet ik het en op dit ogenblik besef ik dit duidelijker dan ooit, dat je nooit hebt opgehouden mij lief te hebben en dat je uit liefde voor mij jezelf geheel opzij zette, met alle consequenties die daaraan verbonden "waren. En nu ben ik hier, Gerard, om je te vragen: kun je me vergeven dat ik zo hard tegen je was? Hoe kan ik dit weer goed maken? Onhandig stond hij op en lachte verlegen. Och, weerde hij af, er valt toch immers niets goed te ma ken. Maar.hoe ben je eigenlijk te weten gekomen, dat Tilly Romani, antwoordde ze. hem in de rede vallend. Ze liet me een paar dagen geleden komen. Zc ligt in het Binnengasthuis en is stervende. Keelkanker. Misschien is deze beklagenswaardige vrouw al reeds gestorvenZe wilde haar geweten ontlasten voor ze ging sterven en daarom vertelde ze me alles. Langzaam werd het donker. De laatste stralen van de ondergaande zon verlichtten het vertrek met een rossig schijnsel en brachten een glans op het gezicht van de jonge vrouw. (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5