Behandeling Televisienota Tuinbouw zichtbaar in de huiskamers uitslag DDD JIJ-en en JOll-en Winterhanden Klatergoud, kwijnende scheepsbouw, cultureel snufje en broodzetting PARLEMENTARIËRS ALS TELEVISIESTERREN LAND- EN TUINBOUW Het gevaar voor de Onteigening van gronden voor stadsuitbreiding De landbouwers in Duiveland staan nog voor een moeilijke opgave Landbouw-economie gaat in neergaande lijn KERKNIEUWS De Paus sprak op massale audiëntie Van regie was geen sprake Op de Donderdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering der afde ling Tuinbouw van het Koninklijk Onverstoord als immer wandelde De uitzending werd over het al- Nederlands Landbouwcomité, heeft uir. L. G. Kortenhorst naar zijn gemeen goed ontvangeh. De beel- de voorzitter, de heer W. J. van voorzitterszetel in de Tweede Ka- den waren storingvrij en helder. Kampen, een waarschuwend woord mer en opende op de gebruikelijke Dit zonder twijfel dank zij de nieu- laten horen over de steeds voort manier de vergadering. Terwijl de we camera's van de N.T.S., die gaande onteigening van gronden Blitzlichten van fotografen de ge- uiterst lichtsterk zijn en onder nor- rondom steden en dorpen. De voor laten van hem, de ministers Suur- male omstandigheden geen groot zitter, die dit „een alles overheer- Ingezonden mededeling w Krabben en peuteren Hl 11 fl- ,naakt 00 kwaal steeds - V*-*** erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep In de poriën door. zuivert, ont smet en geneest de huid. hoff, Cals en Mansholt hel verlicht- lampenpark behoeven, ten, waren drie cameralieden met hun assistenten achter televisieca mera's doende om de gang van za ken in 's lands vergaderzaal op te nemen. Zij werkten daarbij allen met de normale, Indirecte verlichting van de zaal terwijl het zonlicht zijn uiterste best deed om een woordje mee te spreken. Dit alles om de besprekingen over de televisienota vloeistof - balsem door geheel het land te verspreiden. Van regie was ter vergadering geen sprake. Men ging gewoon zijn gang terwijl de drie camera's, een schuin achter de voorzitter en twee hoog opgesteld aan de einden van de vergaderzaal, geruisloos de beel den opslokten om ze naar de Ne derlandse huiskamers te sturen. Mevrouw Cals was naar de doe ning in de zaal komen kijken. De tribunes waren tjokvol met belang stellenden. Maar eigenlijk gebeurde er niets bijzonders, anders dan na tuurlijk de behandeling van de agenda. Op het Binnenhof stond de grote reportagewagen van de N.T.S. Daarin was men in volle rust be zig met de beeldregie. Men was zeer tevreden. TWEEDE KAMER Extra uitkering voor bejaarden gevraagd in verband met aanhoudende koude In de Donderdagmiddag gehou den vergadering der Tweede Ka- Antieke kogels De heer Dotremont, groot handelaar in oud- en nieuw ijzer te Maastricht heeft aan het Rijksmuseum te Amster dam een verzameling ijzeren kanonkogels geschonken. Deze kogels zouden door de Fransen zijn afgeschoten tijdens de be legering van Maastricht onder generaal Kléber in 1794. Een kogel weegt ongeveer 60 kg. Er zijn nog 25 kleinere kogels van twee tot drie kilo. Het Museum voor Kunst en Oudheden te Maastricht bezit ook een collectie soortgelijke kogels, eveneens door de heer Dotremont afgestaan. De ko gels zijn gevonden bij afbraak- werkzaamheden en opgravin gen in Maastricht. Korte berichten uit het Binnenland send probleem" noemde, zeide hier bij vooral te doelen op de onteige ning van gronden in de provincies Noord- en Zuid-Holland (de rand stad Holland), het dichtst bevolkte deel van ons land, waar de beste cultuurgronden worden aangetrof fen. „Deze voortschrijdende ont eigening zal een ernstige aantas ting van de economische waarde van de Nederlandse tuinbouw tot gevolg hebben. Voor de integratie van Europa, die komende is, zijn de allerbeste gronden voor de tuin bouw van het grootste belang". £He( Landbouwschap Boeren en arbeiders Het contact tussen de boeren en de arbeiders op het bedrijf is bij wijze van spreken zo oud als de wereld. Maar het contact tussen de organisaties van boeren en tuin ders aan de ene kant en die van de landarbeiders aan de andere kant is nog niet zo oud. Het eerste begin ligt ook in de dertiger jaren. Dooi de crisis gingen de drie centrale landbouworganisaties (het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuin dersbond) meer samenwerken. Maar zij gingen ook meer contact zoeken met de bonden van de landarbei ders. De besprekingen tussen boeren- organisaties en arbeidersbonden gingen in het begin vooral over lonen en arbeidsvoorwaarden. Maar door de crisismaatregelen werden later ook wel andere onderwerpen behandeld bij deze besprekingen. In het begin kwamen de boeren der Jezuieten Lombard i, „Gods microfoon" die de „Bewe ging voor een betere wereld" leidt. LAND- EN TUINBOUW Het bouwplan 1955 in verband met zaadkwaliteit en grondstructuur Spoedige bestelling van graszaad nodig s-GRAVENHAGE. Zaterdag 19 mer heeft"de" heer Gortzak (C.P.N.) Maart a.s. zal minister-president aan de minister van Sociale Zaken dr. W. Drees het straatnaambordje en Volksgezondheid de volgende in de Grootelaan te 's-Gravenhage en de landarbeiders bij elkaar als vragen gesteld: onthullen. De bordjes in deze, naar er bepaalde vraagstukken te be- 1. Is de minister niet van oor- de schepper van het Groote-kort- handelen waren. Langzamerhand deel dat de lang aanhoudende schrift genoemde laan, zijn in nor- groeide het aantal onderwerpen zo koude hen, die uitkering ontvangen maal schrift en in steno gesteld, sterk, dat het nodig was regelma- krachtens de Noodwet Ouderdoms- (Het tijdstip waarop de onthulling een vergadering te houden. Voor voorziening, voor uitermate grote zal geschieden is nog niet vastge- dit regelmatig contact tussen werk- financiële moeilijkheden plaatst? steld. - Red. A.N.P.). gevers en arbeiders was een vast 2 Indien vraag 1 bevestigend adres nodig. In 1940 werd het Cen- wordt beantwoord, is de minister- 'c- GRAVENHAGE. De omgeko- ü-aal Secretariaat voor Land- fa dan bereid te bevorderen, dat op men vlieger, C. Rog uit Schevenin- Tuinbouw opgericht. Dit werd on korte termijn aan deze groep van gen, was 22 jaar oud en had de rang dergebracht bij één der landbouw- bejaarde personen een extra uit- van reserve sergeant-vlieger. organisaties. Er was dus een vast kerine zal worden verstrekt? Puntin de samenwerking tussen de Minister Suurhoff erkent, dat de GRONINGEN. Bij de N.V: boeren, de tuinders en de landar- koude financiële moeilijkheden Scheepswerven E. J. Smit en Zns. beiders. Dit Centraal Secretariaat meebrengt Deze week worden de te Westerbroek worden 2 mijnen- kan men zien als een voorloper van uitkeringen verdubbeld" maat- vegers gebouwd, nl. de „Lochem" de Stichting voor de Landbouw, die schappelijk werk geeft aan enkele en de „Lisse", de enige mijnenve- na de oorlog is opgericht, groepen extra-uitkeringen. gers, die in het Noorden van het De Stichting voor de Landbouw Voorzover ouden van dagen vrij- land gebouwd worden van de 32 is dus wel na de oorlog ontstaan, wel geheel van de uitkering ouder- dje m ons land worden vervaar- maar de voorbereidingen waren domsvoorziening moeten leven, digd. De „Lochem" zal binnenkort vóór de oorlog al aan de gang. komen ze onder de gemeentelijke te water worden gelaten, voor de Door het opheffen van de organi- dienst van sociale zaken. De rege- „Lisse" werd de kiel gelegd. saties door de Duitsers echter kon ring kan wegens vele - ook admi- a lvrQ^mzt?t* a iw dit voorbereidend werk alleen maar nistratieve - moeilijkheden geen AMSTERDAM. De Ziekenfonds- ondergronds worden voortgezet. De gevolg geven aan wat in vraag raad een de organisaties Stichting voor de Landbouw is niet twee wordt gevraagd. Yan Algemene Ziekenfondsen aan uit de lucht komen vallen. Zij is De heer Gortzak vraagt of de mi- organisaties van vroedvrouwen opgedoken uit de ondergrondse niKr bSeta tó^en wetsontwerp in aanSeboden en door deze aanvaarde schuilplaatsen. Haar voornaamste te dtenen waardoor de gevraagde v<^ogmg van het honorarium per taak zou zijn het voorbereiden van extra-uitkering mogelijk zou wor- verlossln8 met f «O goedgekeurd, het Landbouwschap, den. Voorts of daarop een voor schot kan worden verleend. Hij be- 1 toogt, dat de door hem bedoelde groep uitermate grote moeilijkhe den ondervindt. De heer v. Lienden (Arb.) vraagt of de moeilijkheden voor een be langrijk deel niet opgelost worden als de definitieve ouderdomsvoor- WIJ OUDERS Bobbertje was een heerlijke dik- niet aan tijdens ons bezoek. Toen ke mol van drie jaar. Als hij bij wij later onze gedachten daar nog ziening tot stand komt. Wanneer is je op schoot zat en plechtig ver- eens over lieten gaan, kwamen wij! de indiening van dit ontwerp te klaarde: „Jou is lief", terwijl hij tot de slotsom, dat zij, die zo na- verwachten? met zijn garnalenvingertjes in je drukkelijk beweren dat jij en jou De minister meent, dat het dui- gezicht aaide, dan kon je hem wel tussen ouders en kinderen getuigt delijk is, dat van hem geen wets- opeten, dat heerlijke kleine geval, van hartelijkheid en een goede ver- ontwerp is te verwachten. Z.i. wor- Bobbertje werd een schat van een standhouding en die dit verre ver den de moeilijkheden door koude kleuter en een lief, knap kereltje, kiezen boven het stijve u, toch niet niet opgelost door de definitieve dat prompt op zijn zesde jaar naar helemaal gelijk hebben, ouderdomsvoorziening. Hij kan nog school ging. Bobbertje zei tegen ,-0 i niet mededelen, wanneer het ont- iedereen jij en jou en het klonk lief t 'f aI emaal S°a<i en wel zo- wem kan worden ineediend. on k UM IanS het Pais en vree is, maar o hoe Voor het eerst sedert zijn ern stige ziekte van drie maanden ge- leden heeft paus Pius XII Donder- In „de Meebaal hield de *and- m 19j>3 tiaden ïuim pe dagochtend op een massale audiën- bouwvereniging haar jaarvergade- als nieuwe leden toe. Het grootste BesDrokG„ De nau. ,.ntvin<, isqo ring. De voorzitter, de heer J. A. percentage leden heeft Schouwen- gesprokenDe p^ ontving 1500 van Nieuwenhuijze, opende met Duiveland. Gesproken werd verder [j Vatlcaan De eeestelifken een welkomstwoord aan de aanwe- nog over arbeidsvoorziening daar "f' »a"caa°- DaSeesteUjKen zlgen en in het bijzonder de heren er momenteel een tekort aan ar- Mr J. F. G. Schlingemann en F. C. beidskrachten is, doch een definl- S2?gï Hanse. Vorige jaren gaf de voor- lief besluit werd dienaangaande „S!t" zitter altijd een overzicht van het niet genomen. geerteHJkhcld bevonden zich onder afgelopen jaar. ditmaal kon hij Na deze causerie vertoonde spr. 1 kort zijn. De opbrengst van gerst een prachtige serie mooi gekleurde ontvangen, de medewerkers van de was beneden normaal. De land- lantaarnplaatjes over zijn reis naar Pntei er eru e en nm ar bouwers hier staan voor een moei- Noorwegen. lijke opgave. Ook bereiken het be- Hierna werd de vragenlijst be- -tuur klachten dat de; herverkave- spreken, toegelicht door de rappor - ling met goede teelaarde de sloten tèur de heer J. C. Flikweert. Men dempt. is van mening dat het ijzeren- A Naar aanleiding van de notulen bouwplan voor onze gemeente geen AMSTERDAM. De werkgevers in deelt de voorzitter mede dat de gift zin heeft. De voorzitter meent dat de diamantindustrie hebben gewei- geschonken door Mtddelstum nog de veehouderij op ons eiland zeker 8erd antwoord te geven op het ver geen bestemming heeft gekregen meer aandacht verdient. zoek van de A.N.D.B. om alsnog en stelt voor dit uit te stellen tot De heer F. C. Hanse deed mede- te spreken over het vernieuwen van nader orde. delingen van de op ziin bureau in da C.A.O. De A.N.D.B. had verzocht Uit de rekening van de penning- bewerking zijnde vergoedingen voor Donderdagmiddag om 12 uur ant- meester blijkt dat de ontvangsten landbouwwerktuigen en vee dat woord te ontvangen, dit is niet ge- f 72.248,68 en de uitgaven f 73.114,44 door de ramp verloren is gegaan, komen. In een Donderdagavond te bedragen. Bij monde van de heer De voorzitter dankte de heer houden ledenvergadering van de J. A. Lievense als rapporteur van Schlingemann voor zijn duidelijke A.N.D.B. zou door het bestuur wor de financiële commissie, werd ge- uiteenzetting alsmede de heren den voorgesteld met ingang van adviseerd de rekening met ge- Hanse en Flikweert voor hun toe- Maandag a.s. in werkstaking te noemde bedragen goed te keuren, lichting en slot daarna de verga- gaan. Het Is te verwachten dat de- Medegedeeld wordt dat er plan- dering. ze staking algemeen zal zijn. nen bestaan voor de oprichting van een peulvruchtencentrum, vermoe- - delijk te Middelburg te bouwen. Uitgegeven worden honderd aan delen, waarvan de C.A.V. acht stuks voor haar rekening neemt. De heer C. J. van Westen Jr. wordt als bestuurslid herkozen ter wijl in de financiële commissie be noemd wordt de heer P. Flikweert •Johz. Het Landbouwschap Hierna verkreeg de heer Schlin gemann het woord. Spr. zeide over tuigd te zijn van de moeilijkheden die hier zijn en welke groter zijn dan elders in onze provincie. In het kort wil hij spreken over de bete kenis van het Landbouwschap. Dit is een publiekrechtelijke bedrijfs- drijfsorganisatie die in de land bouw bevoegheden heeft waaraan men zich heeft te houden, met on geveer dezelfde taak als voorheen de Stichting van de Landbouw, welke sinds 1 Januari 1955 niet meer bestaat. De bevoegdheid is per bedrijf, in de praktijk zal niet veel veranderen. Voorheen gaf het provinciaal bestuur van Zeeland verordeningen, nu worden deze ge maakt door deskundigen van het Landbouwschap en wel voorname lijk op economisch en -sociaal ter rein. Verder hebben in het Land bouwschap ook werkgevers, en werknemers zitting; het kan op administratief gebied ook heffingen opleggen. Deze heffingen zullen in de toekomst per hectare en niet op de producten worden geheven. Er wordt gezegd dat het Landbouw schap niet gewild is, toch is het met grote meerderheid door de rege ring aangenomen; alleen de Staat kundig Gereformeerde Partij heeft hiertegen geageerd. De heffing zal voor akkerbouw en weideteelt f 3,per ha bedra gen en voor de fruitteelt f 15,de leden van de Z.L.M. krijgen hierop een reductie van f 1,25 per ha. Spreker wijst verder op de neer gaande lijn in de landbouw. Ons land maakt een welvaartsperiode door, doch niet in de landbouw. De tarwevoorraad is buitengewoon groot, de oogsten in Amerika zijn zeer groot. Zou zij deze geheel op de markt brengen dan zou zulks een crisis in de landbouw tot ge volg hebben. De markt van de gra nen is teruglopend en maakt dat de landbouwers zich meer op specu latieve producten gaan toeleggen, doch men moet wel bedenken dat de regering daarop geen steun ver leent. Spreker zegt verder dat de Z.L.M. een organisatie is met 6.100 leden, Dit jaar zullen als gevolg van de weersomstandigheden van het vo rige jaar kwaliteit van zaaizaad en structuur van de grond te wensen overlaten, aldus Dr Ir N. H. H. Ad- dens, Inspecteur van de Landbouw, in een causerie over de mogelijk heden voor het bouwplan 1955. Met de structuur van de grond kan het nog meevallen. Bekend is echter, dat er weinig wintergewas sen zijn gezaaid. In verband hier mede is het derhalve van groot be lang, dat de boer bij de gewassen- keuze in dit seizoen met de nodige zorgvuldigheid te werk gaat Voor de kleigronden kan het zomer- tarweras Peko als vervanger van de wintertarwe uitkomst bieden, te meer daar dit ras minder struc- tuurgevoelig is dan de bekende zo- mergersten. Overigens zijn de gra nen als groep nog het minst struc- tuurgevoelig, zodat percelen met een slechte structuur het best met een graangewas kunnen worden in gezaaid. Uiteraard is onder deze omstandigheden het gebruik van ontsmet zaaizaad noodzakelijk. Dit geldt vooral voor zomergerst, in verband met het optreden van de strepenziekte. De granen zijn in alle opzichten gevoeliger dan de peulvruchten. Aangezien de kwaliteit van het zaad doorgaans te wensen over laat, terwijl ook de prijs hiervan hoog is, verdient in ieder geval behandeling van het zaad, vooral van de iets zwakkere partijen, met een zgn. zaadbeschermingsmiddel, aanbeveling. In het bijzonder bij de erwten dient er op te worden gelet, welke de voorvruchten zijn geweest. Zo mogelijk moet men geen erwten zaaien op een perceel, dat grenst aan een akker, waarop verleden jaar vlas heeft gestaan, omdat de kans op schade door vroege akkerthrips dan groot is. Ook het vlas vraagt dit voorjaar weer bijzondere zorg. HetrasWiera geeft gunstige resultaten, terwijl ook de rassen Diana en Noblesse, vooral in streken waar vlasbrand voorkomt, goede dienst kunnen be wijzen. Niet te vroeg zaaien! Daar het zaad doorgaans zwak is, moeten de groei-omstandighe- den zo gunstig mogelijk zijn. Dit houdt in, dat men niet te vroeg moet zaaien, ook niet als het weer daarvoor aantrekkelijk mocht zijn. Beter is de grond eerst behoorlijk op temperatuur te laten komen. Is een mooi, kruimelig zaaibed voor deze zaden onder normale omstan digheden zeer belangrijk, dit jaar is het absoluut noodzakelijk, omdat anders de uitzaai van fijne zaden dit jaar aan bijzondere risico's on derhevig zal zijn. Wat de aardappelen betreft, zal zowel op de percelen met een min der goede structuur als op de wat natte percelen aan kwaliteit en grootte der poters speciale aan dacht moeten worden geschonken. Een sterke, gezonde, niet te kleine poter zal hier extra nodig zijn. Het zaaizaad van de mais is van redelijk goede kwaliteit en in vol doende hoeveelheid verkrijgbaar. Degenen, die over geschikte grond voor dit gewas beschikken en on der gunstige omstandigheden wer ken, kunnen dus met de teelt door gaan. Voor de inzaai van grasland moet men het zaaizaad zo spoedig moge lijk bestellen. Van enkele waarde volle typen zoals Engels raaigras weidetype, schijnt niet voldoende zaad beschikbaar te zijn. Ingezonden mededeling werp kan worden ingediend. Koene jongeman redt huisgezin en vertrouwelijk. Toen hij bijna zeven was, gingen zijn ouders in Groningen wonen en wij verloren hem uit het oog. Ver hard en wreed en lelijk klinkt dat jij en jou als de jeugdige heethoof den verontwaardigd zijn! Moeten v, - - Wij onze kleintjes dan maar dade- terug waren en ijc heb er "te Iijlt- aanwem?en u te ze«!en? Neen, aauJL„hi- ill er is een middenweg en die is de Aan het optreden van de 22-ja- S^erfen gehoord b ert,e volgende: wij kunnen onze kinde- rige H. Huberts uit Steenwijk is het 8 genooia. ren voorhouden, dat zij, naarmate te danken dat de uit zeven perso- yan Robert en Bobbert groter worden, vanzelfsprekend nen bestaande familie Verwer in andere manieren en zegswijzen de vorige nacht uit haar in brand Nadat ik aangebeld, werd ik moeten hebben dan wanneer zij staande huis kon ontsnappen. De 'n pf11 zijkamer gelaten en daar kleuters zijn. Wij zouden kunnen jongeman ontdekte plm. kwart voor hoorde ik hoe in de kamer ernaast instellen, dat die groei langs trap- één, dat er vlammen sloegen door 0611 Y1^ heftige woordenwisseling pen van geleidelijkheid en uiterlij- het houtwerk in zijn kamer, die aan de gang was tussen moeder en ke dingen tot uiting wordt gebracht, grenst aan het huis van de familie zpon- Het meeste kon ik niet ver- Bijvoorbeeld op tienjarige leeftijd Verwer in de Scholestraat. Hij ren- staan, maar af en toe hoorde ik de het eerste zakgeld, op twaalfjarige de naar het huis van die buren, ïu u jongen: „Och, jij leeftijd u zeggen en een half uur sloeg de ruiten in en haalde twee °°k altijd wat!" En toen weer: later naar bed. meisjes, die in ledikantjes in de "Wf" w.„ daar "ou van!" Zo zou het een soort voorrecht voorkamer sliepen, naar buiten. In- uu fen klonk van de groten zijn, een mijlpaal, die middels waren de heer en mevr. dat- Dobbertje, tot Robert opge- het aureool van het „groot zijn" Verwer ook wakker geworden. De i.. dus klaarbjjjkelijk nog draagt, waardoor een en ander be moeder kwam met het jongste kind, Mienii°U .8®n z^n ouders- gerenswaardig wordt. Natuurlijk een meisje van twee jaar, naar bui- TerwiJl Ik zat te wachten om zal in een vertrouwelijk ogenblik ten, de vader bracht met buurman binnengelaten te worden, kwam ik het intieme jij en jou nog vaak ge- Huberts Sr. twee andere meisjes tot de conclusie, dat hetgeen aardig bruikt worden, maar daar is niets in veiligheid. In de verwarring was pn van de kleine Bobbert, tegen. het de vader ontgaan dat alle vijf heel lelijk en van weinig respect Laten wij ouders, nu tegenwoor- meisjes reeds waren gered. Ge- p .Y klonk In de mond van dig schier alle décorum wordt neer- meend werd dat er nog een kind R°beru gehaald, dit in onze huiselijke kring in huis was en daarom ging hij met De E11iden .„«ddenweir hsmdhaven en voor de grote kin- de heer Huberts nogmaals de bran- deren het u verplichtend stellen dende woning binnen maar spoedig Wij kregen Robert maar heel boven het te gemeenzame jij. bleek dat er zich geen kind meer eventjes te zien en vanzelfsprekend in huis bevond. roerden wij het jij-en eri jou-en Amy Groskamp ten Have. Een snapshot over de toestand te Zierlkzee, verschenen in de Zierïk- zeesche Nieuwsbode in de vroege lente van 1855 geeft een indruk, die niet erg opwekkend is. Het artikel tje wordt gebracht onder het hoofd „Wel klatergoud". De schrijver merkt op: „Die het niet gelooven wil, dat de scheepsbouw te Zierik- zee klatergoud is ,neme slechts de moeite en make eene icandeling langs de havens en de touwbaan. Dit doende zal men zien: groote ha vens zonder schepen, die van on derhoud en het gestadig uitdiepen (ook al veroorzaakt door onkunde, door het digt maken van het verste Sas) jaarlijks schatten geld kosten; terwijl men in de touwbaan zeld zaam groot werk ziet maken". Ver der geeft de schrijver een aardig Inzicht in nog vroeger bestaande toestanden, in vergelijking met de toestand van toen. Hij schrijft: „Vroeger ,toen er van Zierlkzee 11 vischhoekers voeren, werden er in de baan kabels, lijken, staand en loopend want gemaakt en alles wat er voor een schip nodig was. De mannen die er toen aan werkten verdienden een daalder daags, en nu verdienen er eenige jongens 30 cents, terwijl de zeilmakers, smids, blokmakers, kuipers enz. volop werk hadden. En nu, nu er 10 Oost- Indië-vaarders, die viermaal meer nodig hebben, van Zierikzee varen, hebben de zeilmakers voor geen jongen werk; alles komt van elders. Toen Donderdag jl. een schip af liep, was er geen wimpeltje noch vlag die men zag waayen hier ge maakt". En verder: „Zo gaat het ook met de levering van vleesch en brood; hoe zeldzaam zulks door Zierikzeeënaars geleverd wordt, is het nimmer goed, maar wat van Al- GESPREKKEN V\N EILANDMAN blasserdam. komt is altijd goed; daarvan durven de kapiteins niets te zeggen". Men liet zich te Zie rikzee in 1855 dus flink de kaas van het brood eten. Geklaagd werd er ook over een ander chapiter, want te Bruinlsse woog het brood bij de bakkers ge middeld drie ons te licht, maar er durfde niemand de kat de bel aan te binden. Ondanks al die naargees tige dingen toch ook een cultureel snufje, zij het uitzonderingsgewijs. Twee broers hielden te Zierikzee een concert voor viool en clarinet. De heren xoerden wel bijzonder stijlvol en plechtig via de krant bif het publiek geïntroduceerd. Van de violist heette het: „Wij kennen hem als iemand die zijn instrument meester is, als iemand die aan een zeer schoone en gevoelige toon, een bijzondere vlugheid paart". De cla rinetist kwam er ook goed af: „Hij bezit een schoone toon en munt bij zonder uit In fietgeen voor clarinet het moeilijkste is, nl. plauo's, forte's cres- en décrescendo's, geeft in één woord blijk van ijzeren studie". Tot besluit zegt de schrijver: ,J)us bemin- en beoefenaren der edele toonkunst, U wacht een genotvol len avond, een avond die Zierikzee zoo zelden oplevert". Een probleem was er verder nog te Brouwershaven, waar velen op kwamen tegen de zg. broodzetting, een prijsvaststelling van het brood. Brouwershaven kende, volgens een verklaring „eene wet op de brood zetting, weshalve de bakkers ver- pllgt zijn zich te gedragen naar die wet en hun brood te bakken naar de voorschriften der zetting. Maar sedert de 27ste Januari zijn er geen passen (richtlijnen voor toepassing broodzetting) meer uitgegeven. Toen echter werd de tarwe geschat op f 12,50 en naar die prijs moesten de bakkers zich in Maart nog rich ten. Toen evenwel kostte de tarwe f 14 d 15 per mud". Zeer waarschijnlijk kwam hier voor rekening van de bakker het maalloon nog b#, want het is op vallend dat tarwe aan de bakker wordt verkocht. Dit maakt prijs vergelijking ook wel moeilijk. Om enig houvast te geven, zij vermeld dat de prijs van 100 kg. tarwe thans schommelt ongeveer tussen de 25 en f 30.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2