Als door een wonder werd Sint Lievensmonstertoren te Zierikzee gered C.J.M.V.-Bondsdag te Kapelle belooft dit .keer bijzonder veel 198 OP TWEEDE PAASDAG Gouden Bondsdagjubileum wordt herdacht (Ingezonden) kwart voor 11 vangt de officiële morgen vergadering aan. Hierin is Op Tweede Paasdag zal Kapelle het optreden van het srtijkorkest C.J.IVLV.-dorp worden. Dan zullen „Apollo" uit Kruiningen o.l.v. de de straten van dit dorp vol z\jn met he®r Adr- Holster. De bondsdag- rede wordt uitgesproken door de C.J.M.V.-ers. In de vellingshal zal erev00rzitter van het C.J.M.V., Ds het feest van vijftig jaar C.J.M.V.- p. veen te Utrecht en heeft als on- bondsdagen in Zeeland worden ge- derwerp „Bevrijding". vjertj De middagbijeenkomst begint om 2 uur en duurt tot ruim 6 uur. Er OnsetwUfeld hcben de organlsa- is dap een vrolijk en W(Jt pr0. toren er goed aan gedaan dit fees- gramma, waarvan ongetwijfeld het teiyk gebeuren te vieren in de Ka- hoogtepunt zal zijn de opvoering pelse velllnghal. want hierin kun- van hei toneelspel „Een zomerzot- *-/./* heid", geschreven naar de gelijk- nen gemakkelgk laOO goede zit- namjge rpman yan cissy yan plaatsen worden gemaakt. En de Marxveld. Dit vrolijke en blijde Provinciale Commissie rekent er op spel wordt opgevoerd door een to- dat het heel druk zal woren, ge- neelgroep uit 's-Gravenpolder, o.l.v. i ii i drs. A. P. Cornet te Goes, zien de reaelles welke overal op de Ver(jer 2a, er tw6e kew he, op. verenigingen z(jn vernomen. treden zijn van de mandolineclub TT „Excelsior" uit Kruiningen, o.l.v. Het programma voor deze dagen de heer B L De gymnastlek_ komt dezer dagen van de ^ers. Het vereniging Luctor Emergo.. zal voorwoord is geschreven door het demonslralles geven van paard> oudste erelid van de Prov Com- b en vr(je oefeningen. Voorts zal missie, de heer C. Duvekot te Goes. er worden d00r een koor Burgemeester H. G. van Suylekom uU Kapelle-Biezelinge, o.l.v. dhr. van Kapelle zal de bondsdaggan- D gurger gers het welkom ta Kapelle. toe- 'Een hoogtepunt van de mlddag. roepen. De bondsdag begint om 10 bijeenkomst zal verder zondel. twij_ uur precies met een wildings- en fe, zijn de aanbieding van de ju- gebedssamenleoinst o.l.v. de heer M. bileumgltli bijeengebracht door de Allewijn te Hoedekenskerke. Om iederp de 0ud-leden, de kerkera- den van Herv. en Vrij Evangeii- sche gemeenten en belangstellen- eu Provincie den in het C.J.M.V.-werk. Bij de commissie, welke zich de vorming van deze jubileumgift ten doel stelt, komen thans vele gaven bin nen. FINANCIEEL NIEUWS Tegenwaardegelden voor de ver hoging van de productiviteit De minister van Financiën heeft de Tweede Kamer doen toekomen een nota over de met de regering der Verenigde Staten van Amerika bereikte overeenstemming betref fende de besteding van een bedrag van f 120.000 van het saldo van de bijzondere rekening van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank. De thans bereikte overeenstem ming heeft betrekking op de finan ciering van een tweetal productivi- teitsprojecten: 1. De vakraad voor de lederindustrie f 60.000; 2. De vereniging van Nederlandse groen ten- en fruitverwerkende industrie f 60.000. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Reactie op bisschoppelijk mandement De generale synode der Ned. Her vormde Kerk zal in een korte ver gadering bijeenkomen op „Woud- schoten" te Zeist, op Maandag 28 en Dinsdag 29 Maart, voor de be handeling van een herderlijk schrij ven, dat, naar het persbureau van de Ned. Herv. Kerk mededeelt, mede als een reactie kan be schouwd worden op het mande ment der bisschoppen. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Per 1 Maart stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau ingeschre ven 95 mannelijke werklozen. Hier tegenover stonden 180 aanvragen van werkgeverszijde. Het aantal vrouwelijke werk zoekenden bedroeg 84. Hiertegen over stonden 26 aanvragen van werkgeverszijde. In talrijke beroe pen was zowel vraag als aanbod. Financiën en Economie Stabilisatie van lonen en prijzen De voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groothandel, dr. ir. B. Böiger, heeft zich met een persoonlijk woord tot de georgani seerde groothandel gewend om uit drukking te geven aan zijn overtui ging, dat de Nederlandse groothan del volledig begrip zal hebben voor het streven naar rust op het gebied der lonen en prijzen en voor de daaruit voortvloeiende margebe schikking, welke inmiddels is afge kondigd. De groothandel plaatst zich hiermede geheel achter de re gering en zal onverdeeld medewer ken aan de loyale uitvoering van de desbetreffende maatregelen ter stabilisering van het peil der lonen en prijzen. Gedachte gerezen aan z.g.n. afhaalprijzen Voor brood en melk. Bij de overheid is de gedachte- gerezen om in het raam van het streven de kosten van levenson derhoud te verlagen, mogelijkhe den te bestuderen, die tot lagere melk- en broodprijzen zouden kun nen leiden. Het denkbeeld is ge opperd om tegenover bezorgprijzen van melk en brood afhaalprijzen in te stellen. Deze prijzen zouden dan eventueel enige centen lager kunnen liggen. Deze gedachte is gerezen omdat de aandelen in de prijsvorming van de distributie apparaten voor o.m. melk en brood vrij hoog zijn. In ons land is het bezorgsysteem sterker verbreid dan elders, waar de kopers de verkoop punten bezoeken. Hoe groot het percentage ver bruikers zou zijn, dat van afhaal prijzen gebruik zou maken, is moei lijk te bezien. Daarmede hangt de vraag samen, in hoeverre aan be zorgers en slijters inkomen zou ont vallen. Over dit laatste maakt men zich niet al te bezorgd, omdaf de werkgelegenheid groot genoeg is om eventueel werkloos wordende bezorgers vlot op te vangen in an dere bedrijven. Stad HAAMSTEDE Jaarvergadering „Kolenbond" Veel moeiiykheden by de brandstofvoorziening ELLEMEET Slecht weer toch Straofeest Succesvolle dag voor „Kunst Na Arbeid" Onder voorzitterschap van de heer H. J. A. Blom vergaderde in hotel Bom de „Kolenbond". De ver gadering was zeer matig bezocht. In zijn openingswoord merkte Ondanks minder gunstig weel de voorzitter op dat de periode van werd Zaterdag het straofeest ge- hoogconjunctuur waarin wij thans vierd zoals dat sinds eeuwen ge leven, ook bliikt uit de steeds op- bruikelijk is. De kleurig versierde lopende prijzen der brandstoffen, paarden werden weer langs de Toch liggen de prijzen in ons land Noordkant naar Renesse geleid en nog lager dan in het buitenland, nadat de ruiters door een hartver- Dit heeft export van Nederlandse sterking nieuwe moed voor de steenkool bevorderd met als gevolg koude thuisreis hadden opgedaan, winst. Hier staat tegenover dat ging het langs de gedeeltelijk reeds mindere soorten brandstof uit het opgebroken Kuierdamseweg naar buitenland worden ingevoerd om het dorp terug, aan de binnenlandse vraag te kun- Het muziekgezelschap „Kunst Na nen voldoen. Arbeid" stelde zich aan het hoofd Er is altijd nog een soort distri- van de stoet en bracht een sere- butie in de brandstoffenwereld. nade aan zijn beschermheer, dhr Men kan wel bestellen, maar afge- C. D. Gast, die de blazers royaal wacht dient wat men krijgt. Het is onthaalde. daarom voor het bestuur onmoge- Vóór het vertrek van de strao- lijk dat te leveren wat de leden rijders had een jury de paarden hebben besteld. Dank zij de goede gekeurd en iedereen was het met relatie die E.M.M. heeft met de Ne- haar eens toen ze de eerste prijs derlandse Verbruikscoöperatie is toekende aan het paard van mej. het echter mogelijk in vele geval- Adrie Gast. De tweede en derde len aan de bestaande wensen te prijs waren voor de paarden van voldoen. Ondanks stijging derprij- resp. de heren Joh. de Glopper en zen nam de omzet toe. A. Geelhoed. Bij monde van de heer J. C. den 's Avonds was de zaal van café v. Boer bracht de commissie van toe- d. Have tjokvol, toen de voorz. van zicht een gunstig verslag uit over „K.N.A.", de heer J. H. de Jonge, de gecontroleerde rekening. Hierna allen en in 't bijzonder de be- volgde goedkeuring met een totaal schermheer hartelijk verwelkomde, aan inkomsten en uitgaven van Pittige muziek bracht de stemming f 95.149,71, terwijl de balans een er al gauw in, zodat de popuaire bedrag van f 113.889,90 aanwees. melodieën uit volle borst werden Uit het jaarverslag bleek dat bij meegezongen. Het was zeker een de brandstoffenvdorziening de grote voldoening voor de directeur, moeilijkheden steeds toenemen, de heer P. R. de Graaf, dat zich 25 Vaak wordt per wagon afgeleverd donateurs opgaven, nadat hij de waardoor extra kosten ontstaan, aanwezigen op de noodzaak van Veel moeilijkheden vinden hun oor- steun van de burgerij had gewezen, zaak in de internationale positie. De avond werd gevuld met leuke Het aantal leden bedroeg aan het éénactertjes en de kas verstevigd einde van het boekjaar 297, terwijl door een verloting die zeer slaagde. 7802 hectoliter brandstoffen werden „K.N.A." kan op een succesvolle omgezet. Samenwerking bestond avond terugzien en heeft daarmee met de zusterverenigingen te Scha- bewezen dat „de muziek" ook on- rendijke en Dreischor. der moeilijke omstandigheden van Tot bestuurslid werd de heer A. volhouden weet. Overbeke herkozen en de heer J. nTTw/FPTrroir C. den Boer als lid van de com- OUWERKERK missie van toezicht. Het salaris van Ouderavond O.L.-School de administrateur werd met 6 °/o verhoogd. Een dankwoord richtte In de openbare school is één de voorzitter tot de rijders en los- dezer dagen een ouderavond ge- sers. De vereniging kan de nieuwe houden, waarvoor veel belangstel brandstof synthraciet leveren, die ling bestond. uitstekend blijkt te voldoen. De voorzitter der oudercommis- Na enkele minder belangrijke be- sie gaf na opening van de bijeen- sprekingen volgde sluiting. komst het woord aan het hoofd der school, de heer Joh. Berrevoets, RENESSE voor het uitbrengen van het jaar- do<sla.jnr1e> verslag over 1954. Daarna werden ucsiddyuc twee nieuwe bestuursleden geko- winkeliersmiddaa zen nl. de heren C. F. van den Berge en C. J. Zoeter. De VéGé-kruideniersorganisatie De districts-schoolarts, dokter A. organiseerde ook in onze gemeente J. Schilstra, gaf hierna enkele voor een middag en avond voor huis- beelden uit de praktijk, waaruit vrouwen, waarvoor grote belang- bleek dat kinderen dikwijls behept stelling bestond. Mede namens zijn zijn met foutieve, voor de gezond- collega, de heer H. de Feiter, sprak heid schadelijke gewoonten, de heer N. A. Krijnse Locker een Burgemeester J. Romeijn deelde welkomstwoord tot de aanwezigen mede dat het onderwijs een zaak en de vertegenwoordigers van de is die de voortdurende zorg heeft medewerkende firma's, te weten: van de gemeente. Maggi, Wolderingh en Idema, In de pauze bestond gelegenheid Phoenix-brouwerij te Amersfoort het werk der leerlingen te bezich- en Verkade. tigen, waarvan een druk gebruik De heer P. Romijn te Goes als werd gemaakt. Tenslotte volgde de conferencier1 en goochelaar zorgde vertoning van een drietal zeer in- voor de vrolijke noot. De Verkade- teressante kleurenfilms. film werd gedraaid en de vertegen- woordigers vestigden de aandacht De Israëlisch-Egyptische ge- op hun producten. Een gratis lo- mengde wapenstilstandscommissie [.li €r!i aanbieden van ver- heeft Egypte schuldig verklaard schillende artikelen kwam de ge- wegens een incident op 25 Februari, zellige sfeer ten goede. toen- drie Egyptische plunderaars Aan het slot sprak de heer H. de uit het gebied van Gaza een Is- Feiter een dankwoord voor het ge- raëlische fietser bij Rehoboth ver- bodene. Bij wijze van reclame ont- moordden, aldus is door een woord- vingen alle dames enige Verkade's voerder van het Israëlische leger producten. bekend gemaakt. Welke van de 3 soorten Douwe Egberts Koffie U ook kiest, U kunt altijd verzekerd zijn van KWALITEIT. Uitgezochte melanges worden op een speciale wijze gebrand, waardoor de fijne geur en pittige smaak volledig tot hun recht komen. Door de grote vraag is Douwe Egberts Koffie altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar. Fijne Dessert Voor lljnproeverswerkelijk Iels bijzonders. OS5 por 250 gram f Rood-Merk Oe KWAUTEI TS-KOFFlE bi] uitstek. ft 32 per 250 gram Paars-Merk Krachtig en voordeligI TIEN JAAR GELEDEN Begin Maart begon de Duitsers Tien jaar geledenja, eindelijk was dan toch het geallieerde offen sief losgekomen, overal rukte men op naar de Rijn, in de tweede helft van Februari. Ongelofelijk veel ge luk had men, toen men er in slaag de een belangrijk bruggenhoofd te vestigen aan de rechter Rijnoever. We weten het allemaal nog zo goed hoe we ondanks de steeds erger wordende honger en de snijdende kou, toch dagelijks met spanning de ondergrondse blaadjes tegemoet zagen, om de vorderingen van het zo lang verwachte offensief na te gaan en op de toen in elk gezin aanwezige landkaarten een speld te versteken of een kruisje te zetten. Maar wat weet men van de stille heldendaden van het ondergronds verzet op ons eiland in diezelfde dagen? Men mag niet menen, dat het het werk van de Duitsers was, dat de oude grijze toren van Zierikzee nog steeds overeind staat, als de trouwe wachter over het Schouwse land. Men mag niet menen, dat zij die zo'n ophef maakten over het in puin schieten van het klooster van Monte Cassino in Italië, wer kelijk iets op hadden met oude monumenten. Neen, als het aan de Duitsers gelegen had, dan had de oude trouwe St. Lievens Monster toren het lot gedeeld van de torens van Oosterland, Nieuwerkerk, de watertoren enz., die alle in de week van 14 tot 20 Februari werden op geblazen. Ook de St Lievens Monster toren stond op de lijst om hetzelfde lot te delen, maar de man die voor de Duitsers een gat moest hakken, om de springlading aan te brengen, een trouw lid van de illegaliteit waar mee hij voortdurend in verbinding stond, wist door sabotage, traine ring der werkzaamheden en wat nog meer kon worden gedaan het snode plan zodanig te vertra gen, dat men er tenslotte maar van af zag. Nu eens beweerde hij dat de cement te hard was voor de beitel die moest worden gebruikt, dan weer liep hij met zijn hand in het verband omdat hij zich had gebles seerd, dan weer was er wat anders kapot en na zes weken was er nog geen gat, om de detonatie van springstoffen mogelijk te maken. Zo staat de toren van Zierikzee nog en wij hopen dat hij nog vele eeuwen zal blijven staan. Hij, die scheldpartijen van Duit sers langs zich liet gaan als het spreekwoordelijke water voorbij Dordt, hij is één der naamlozen, die evenals zovele anderen, de kon, daarbij gevaar lopende dat diezelfde Duitsers hem ieder ogen blik voor zijn saboteren konden op pakken, met alle gevolgen van dien. Duitsers dwarsboomde waar hij Hij deed zijn plicht tegenover zijn vaderland en tegenover zijn ge boortestreek. Gestoorde kerkdienst Op Zondag 18 Februari was er een kerkdienst in de Hervormde kerk van Noordwelle, waarin de Gereformeerde predikant Ds. Voor- neveld, voorging. Tot nu toe waren deze kerkdiensten altijd gehouden op de hoeve „Zeelandia", maar de Duitsers hadden de kamer waarin deze diensten gehouden werden in gebruik genomen. Ook toen reeds kwamen door de nood de verschil lende kerken bij elkaar. De ver schillen vielen weg. In een en de zelfde diensten g ing de Gerefor meerde ouderling samen met de Hervormde diaken rond voor de collecte. Was dus de samenwerking goed, het samenzijn was minder aangenaam, want in de kerkramen waren veel ruiten stuk en dat was merkbaar als men naar de preek zat te luisteren. Huize „Constantia" wordt deze dag door de Duitsers gemeubileerd met meubelen die in Zierikzee zijn gestolen. Inwoners van Renesse moeten er aan mee helpen. Zaterdag 24 Februari worden opnieuw mensen gevorderd op Re- nesse, eerst moeten ze naar Elle- meet en dan verder naar Scharen- Benoeming lid gemeenteraad De voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad dezer ge meente brengt ter openbare kennis, dat zijn besluit van 7 Maart 1955 tot benoeming van M. C. VER- HEIJEN tot lid van genoemde raad, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nederge- legd. Zierikzee, 7 Maart 1955. De voorzitter voornoemd, SCHUURBEQUE BOEYE. Ingezonden mededeling Bescherm Uw Kinderen door bij gevatte kou de dreigende ge- varen te bestrijden met: Z WITS AL KINDER. H QNINO: SIROOP SPORT Competitie Z.S.B. Vlisslngen I-ZierJkzce I 5-5 Voor de competie van de eerste klasse van de Zeeuwse Schaakbond speelde Zierikzee I te Goes tegen Vilssingen I. De uitslagen van de gespeelde partijen luiden: W. J. Plinzinga-J. J. v. d. Ende 1-0; J. Janse-Dr J. J. Westendorp Boerma 0-1; A. Willemse-J. C. v. Vliet 0-1; E. C. v. Noppen-L. M. Siliakus 0-1; B. J. Schreuder-M. J. Enzlin 0-1; P. Vijn-J. J. Vermeulen Vz-Vz; J. Wessels-O. E. Vleeshou wer 1-0; H. J. Melse-J. de Raaij 1-0; F. H. J. Dieperink-A. J. van 't Leven 1-0; J. A. Smits-R. Door nenbal Vz-Vz. Einduitslag; 5-5. Op 19 Maart zal de belangrijke ontmoeting tussen Middelburg II en Zierikzee I plaats vinden, waar in de beslissing kan vallen over het kampioenschap. VOETBAL MEVO I-Nieuwdorp I 2-2 MEVO verscheen met 3 invallers in de volgende opstelling: L. Kloet d.; J. Sies en A. de Bokx a.; P. Guinée, L. de Hooge en H. v. d. Houten m.; K. de Oude, A. Groo- tenboer, G. Huurling, C. Baart en J. de Oude v. Aanvoerder Huurling verloor de opgooi en mocht voor zijn ploeg met de wind in de rug aftrappen. De gasten namen het spel direct over en reeds in de 3e minuut gaf rechts binnen Baaijens zijn ploeg de lei ding (0-1). Hierna zette MEVO een goede aanval op, waarna de doel man der gasten een schot van C. Baart tot hoekschop verwerkte, waaruit K. de Oude hoog over schoot. Vervolgens kwamen de gasten weer aan het woord en de MEVO-verdediging, waarin Kloet uitblonk, kreeg het zwaar te ver antwoorden. Uit een der weinige MEVO-uitvallenschoot Baart in het zijnet. Kort voor de rust schoot Nieuwdorp's linksbinnen van dicht bij keihard in Kloet's handen. Met MEVO in de aanval brak de rust aan. Na de rust kwam Nieuwdorp weer in de aanval, maar door vier maal achtereen goed in te grijpen wist Kloet doelpunten te voorko men. Ook Sies en de Hooge verde digden stug en wisten verscheidene aanvallen onschadelijk te maken. Onverwachts maakte MEVO even wel gelijk toen Guinée, die met Grootenboer van plaats had gewis seld, doorbrak en een afgemeten voorzet gaf, waaruit J. de Oude, in de 17e minuut na de rust. in schoot (1-1). Afwisselend golfde het spel hierna op en neer. K. de Oude schoot tegen de paal en Baart in het zijnet. 12 minuten voor tijd pro fiteerde linksbinnen van den Dries echter van een misverstand in de MEVO-verdediging door de bal over Kloet heen in het doel te wer ken (1-2). De gasten gingen hierna verdedigen, waardoor MEVO meer in de aanval kwam. Een kogel van Baart kon de doelman nog juist stoppen, maar 4 minuten voor het einde brak K. de Oude over links mooi door en uit zijn voorzet scoor de Sies, die met Huurling had ge wisseld, de gelijkmaker (2-2). Met Nieuwdorp in de aanval blies scheidsrechter de Wit, die goed leidde, einde en had MEVO een kostbaar punt veroverd, wat meer was dan haar toekwam. dijke. Granaten van 40 kg. per stuk zwaar moeten aan de wal gebracht worden, gelost uit een schip. Een ongewoon karwei, niet van gevaar ontbloot en waarvan men 's avonds blij is, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Als de lading gelost is, moet men naar Ellemeet om stel lingen te gaan maken. Grote forma ties bommenwerpers trekken over. Zondag 25 Februari is het storm achtig weer, op Maandag 26 Fe bruari wordt door de Duitsers het stoomgemaal te Flaauwers opge blazen. Woensdag 28 Februari en Donderdag I Maart zijn voor Haamstede echte zwarte dagen, door de hevige beschietingen die de Engelsen van Noord-Beveland uitvoeren. Als de maand Maart in het land komt, begint de uittocht van de Duitsers. Grote kolonnes boeren wagens met manschappen en aller lei oorlogsmateriaal trekken naar Scharcndijke. Dagen aaneen gaat deze uittocht door. Geschut, vracht auto's, alles trekt weg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6