NIEUWE RADION witter wast U kunt zelf bewijzen dat dan enig ander wasmiddel! RADION wast nog witter! Belangrijke belastingverlaging en gedeeltelijke huurverhoging Winterhanden Badpraatje, zwarte vellen „en' streepje en „inzetter" Voorstellen aan de Tweede Kamer Lasten voor de burger worden minder Dinsdag is by de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen Inge diend, welke de belastingmaatrege len omvatten die ln de Millloenen- nota 19S5 in uitzicht zyn gesteld. Deze wetsvoorstellen zullen geza menlijk lelden tot een belasting vermindering ten bedrage van 500 mlllioen gulden. Bovendien is inge diend het wetsontwerp tot huur verhoging. De belastingverlaging voor dit jaar komt neer op een bedrag van t 250.000.000. Vier vijfde hiervan ligt in de particuliere sfeer, terwijl een vijfde betrekking heeft op het bedrijfsleven. De huurverhoging zal 8 procent van de huurders van voor-oorlogse woningen treffen met 5 pet. en 27 pet. van die huurders met 10 pet. verhoging. 65 pet. der voor-oorlogse woningen vallen niet onder de nieuwe huurverhoging. Wat betreft het wetsontwerp tot belastingverlaging, wordt voorge steld de belastingvrije minima met 180 voor gehuwden en f 120 voor ongehuwden te verhogen. De hef fingspercentages boven de vaste maatstaf worden over de gehele linie verlaagd met 8 pet. Met ingang van 1956 wordt aftrek voor perio dieke uitkeringen bij ziekte en on geval toegestaan. Verder wordt voorgesteld vrijstelling bij over dracht van bedrijf of overlijden op Toneelvoorstelling Z.V.U. Toneelgroep „Theater" bracht „Sabrina" Een volle Concertzaal er wa ren zeker 400 bezoekers-toneellief hebbers heeft Dinsdagavond kostelijk genoten van het verruk kelijk blijspel „Sabrina" van Sa muel Taylor, een heel moderne va riant op het Assepoestersthema, dat mede ook door de filmbewerking (met Audrey Hepburn) een grote en sympathieke belangstelling ge niet. Het blijspel „Sabrina" heeft au fond niet zo veel om het lijf, maar vooral ook door het lichtvoe tige spel van de tonelisten, begon dit robijntje te schitteren in vele kleuren en lichtschakeringen. „Sa brina" schijnt vroeger een wat spichtig meisje geweest te zijn, dat echter zonder veel gerucht naar Parijs vertrekt en dan na vijf jaar weer plotseling opduikt op het landgoed van de familie Larrabee, waar haar papa in dienst is als chauffeur. Er is aan Sabrina een berg veranderd. Het is een pittig meisje geworden, boordevol levens vragen overigens nog, vooral op het punt van de liefde, maar voor de rest zo stralend, innemend en en thousiast, dat het koudste hart zich aan haar gebabbelde filosofietjes kan verwarmen. In het bijzonder komt er een snufje liefdesfilosofie aan te pas, omdat er een Fransman is, die haar zo mist en zeer snel naar de States vliegt om zijn Sa brina te zien, terwijl bovendien de familie Larrabee (pa doet in begra fenissen) twee zoons heeft, waar van een met Sabrina wil trouwen, maar een stevig blauwtje loopt, ter wijl de ander, hoe „hard-boiled" hij ook is, onder de charmes van de volslanke chauffeursdochter be zwijkt, vooral als blijkt dat de pa van Sabrina niet alleen een lezer van formaat, maar ook een ras echte potter is, die zijn schaapjes allang op het droge heeft. Sabrina werd snoezig gebracht door Lies Franken, die al de speel se situaties met raffinement uit buitte en telkens weer met fris en levendig spel frappeerde. Kostelijk was ook de oude heer Larrabee, ge bracht door Ko Arnoldi, een routi- nee die er een creatie van maakte. Maar het was feitelijk allemaal goed. De zelfbewuste Maude Larra bee, overtuigend gespeeld door Mieke Verstraete, de meer ziek lij kende dan zijnde tante Julia (Hetty Beck) en de beide zoons David en Linus Larrabee, gespeeld door Piet v. d. Meulen en Kees Brusse. Voor al de laatste beheerste een deel van het stuk en excelleerde in de dia logen. Jan Verhoef speelde de rol van de Fransman, Paul d'Argen- son. Een apart woord van waarde ring voor het voortreffelijk zonnig décor van Friso Wiegersma. Lang durig applaus was de beloning van het publiek, terwijl de heer D. C. A. Lugt de dames een bouquet overhandigde. In een korte toe spraak voor het begin der voor stelling, heeft de heer Lugt nog een woord gewijd aan het 10-jarig be staan van de Z.V.U., dat op 25 Jan. jl. luisterrijk te Middelburg werd herdacht. Spr. herinnerde hierbij in het bijzonder aan een door mr. A. J. J. M. Mes, lid van G.S., bij die gelegenheid uitgesproken rede, waarin deze wees op de cultuur spreiding door de Z.V.U. (alle de len van de provincie worden be reikt) en de continuïteit, die door de Z.V.U. wordt gewaarborgd. Bo vendien wordt veel voor de jeugd gedaan. De heer Lugt wees er nog op dat de Z.V.U. nog meer kan doen als het ledental stijgt, „want", al dus spr., „meer leden, meer bezoek, betekent meer en betere avonden". te voeren tot f 7500 (met ingang van 1956). De loon- en inkomstengrens van f 5000, waarboven een inkomsten belasting wordt opgelegd, wordt verschoven naar f 7500, met ingang van 1956. Gehuwde, bejaarde en in valide belastingplichtigen krijgen een speciale tegemoetkoming in de vorm van extra-aftrek van f 624. Verder is daar dan nog een ver laging van de omzetbelasting op textiel van 10 tot 4 pet. Vrijstelling van olieën en vetten van omzetbe lasting, waardoor margarine 2 cent per pakje goedkoper kan worden en vermindering van de belasting druk op bak- en braadvet e.d. Belangrijk is ook de voorgestelde vrijstelling van motorrijtuigenbe lasting voor bromfietsen per 1 Sep tember 1955, verlaging van weelde belasting op verschillende goede ren. Bovendien worden enkele spe ciale voorzieningen voor de mid denstand in vooruitzicht gesteld. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. De vier Britse mijnenvegers Bramble, Rinaldo, Laertes en Pickel, die tot Zondag a.s. in Amsterdam zullen blijven liggen voor een beleefdheidsbezoek, zijn inmiddels in de hoofdstedelijke haven aangekomen. 's-GRAVENHAGE. Dezer dagen kon een belangrijke exportorder van circa f 2.500.000 door 's Rijks Munt in Utrecht naar Uruguay ver scheept worden. Enige maanden ge leden ontving het Staatsmuntbe- drijf van de Nationale Bank te Montevideo opdracht voor de repu bliek Uruguay een millioen 20 cen- tecimos stukken te slaan. Deze eer ste muntslag in Nederland voor een Zuid-Amerikaanse staat is kort ge leden voltooid. BOLNES. Bij de N.V. Scheeps- bouwwerf Gebroeders Pot te Bolnes is het motorvxachtschip „Isis", dat in aanbouw is voor de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij N.V. te Amsterdam, te wa ter gelaten. APELDOORN. Op de plaats, waar precies tien jaar geleden 117 goede vaderlanders werden neerge knald als represaille voor de onge wilde aanslag op Hans Rauter is Dinsdag een herdenkingsplechtig heid gehouden, t.w. aan de Woeste Hoeve nabij Apeldoorn. PURMEREND. In een dichte mist zijn Woensdag twee tramstellen van de N.Z.H.V.M. tussen Broek in Wa terland en Monnikendam, ter hoog te van de Dijksbrug, op elkaar ge botst. De 60-jarige wagenbestuur der Hendriks, die de tram komende uit de hoofdstad bestuurde, werd hierbij op slag Neem twee stukken wit wasgoed, mevrouw, beide even vuil. Het mogen handdoeken, lakens of slopen zijn. Was het ene stuk in nieuwe Radion, het andere in welk wasmiddel U maar wenst. Het ene stuk wordt be slist witter dan het andere - véél witter. U zult zien, dat het witste stuk uit het Radionsop komt. In teil, ketel of wasmachine: Radion wast uit gesproken witter! HET KOMT DOOR RADION'S „ZONNE- WERKINGT! Al die jaren dat Radion er al is, waste Radion witter. En nu meer dan ooit! Want Radion is nog verbeterd! Radion ontwikkelt ozon, precies zoals de *on dit doet in drogend wasgoed. Intens- zui verende ozon, dat elk vlekje radicaal uit trekt. Elven veilig als dejson maakt Radion Uw was hagelwit, 's Zomers, 's winters, al tijd geeft Radion met „zonnewerking" U een smetteloze was, want er zit zon in dat sop.' UW GOED RUIKT HEERLIJK FRIS. Fris geurt het sop, fris geurt Uw wasgoed. Zo fris of het heerlik in zon en buitenlucht geweest ia. Nog vóór U het ophangt. RADION IS ZACHT VOOR UW HANDEN! Gebruik geen wasmiddelen, die Uw huid ont vetten. Het stevige, schuimende zeepsop van Radion (e zo zacht, dat Uw handen nooit schraal worden. Zo zacht voor Uw handen betekent: mild en veilig voor de teerste weefsels en... voor het kostbare materiaal van wringer en wasmachine1 AMSTERDAM. De ouders vari een gezin woonachtig in Amster dam-Oost hebben hun zes maanden oude baby dood aangetroffen in haar bedje. De politie vermoedt, dat het kind tijdens het woelen de de kens over het gezichtje heeft ge kregen, waardoor het is gestikt. Het gezin telde drie kinderen. Stad en Provincie ZIERIKZEE De „Zimito III" Nog steeds blijkt er van de zijde der standhouders een grote belang stelling voor de Zimito III te be staan, gezien de nog steeds binnen komende inschrijvingen. Het staat nu reeds vast dat de tentoonstel ling ditmaal weer stukken groter en belangrijker zal zijn dan de vo rige. Het voor de tweede tent ge stelde aantal vierkante meters is vrijwel weer voltekend. Door een andere indeling heeft het bestuur nog wat standruimte weten vrij te maken, zodat dus nog enkele fir ma's kunnen worden aangenomen. Dit was ook wel nodig, want de in schrijving is nu eenmaal openge steld tot 1 April a.s. De laatste wei felaars dienen nu echter wel spoe dig te beslissen. Verkeers-examen op scholen Dinsdag werd op verschillende scholen alhier aan een aantal leer lingen het schriftelijk gedeelte van het verkeersexamen afgenomen. In totaal namen 179 leerlingen deel, over vijf scholen als volgt verdeeld: Chr. Nationale school 44, R.K. Par. school 24, Openb. Lagere school 60 (29 plus 31), Brugklasse van het Zierikzees Lyceum 19 en Chr. ULO- school 32. Het practlsche gedeelte vèn het examen zal op een nader te bepalen datum worden afgeno men. Politie stelde verkeers- contröle in Voor de vierde maal heeft de po litie Dinsdagavond een contróle in gesteld op het verkeer, inzonder heid wat betreft de verlichting. De automobilisten bleken hun leven nog niet erg te hebben gebeterd, maar het aantal wielrijders ln over treding was stukken minder dan voorheen. Wij laten hieronder een opsomming volgen van de aard dei- gemelde overtredingen. Een auto zonder goed werkende stoplichten, 1 voorzien van kop lampen met verschillend licht, zon der stoplicht en reflector; 1 zonder reflector en zonder werkend dim licht rechterkoplamp; 2 auto's zon der reflector; 1 zonder achterver lichting, stoplicht, kentekenverlich ting en reflector; 1 zonder goed werkende richtingaanwijzers; 1 zonder juiste inschakelmogelijkheid van achteruitrijlicht; 1 zonder goed werkend achterlicht. Van de wielrijdes werden de vol gende overtredingen gemeld: 3 personen vervoerd op een rijwiel, 3 zonder achterverlichting, 1 zon der voor- en achterverlichting. In totaal werden 17 bekeuringen ge maakt. Nieuw gemeenteraadslid Met ingang van 7 Maart heeft de heer C. Hoek bedankt als lid van de gemeenteraad. Opvolger op de lijst van de Partij van de Arbeid is de heer M. C. Verheijen. hiavereeniging tot Bescherming van Dieren een filmvoorstelling gege ven, waarbij de kinderen tegen uiterst lage prijs een aantal prach tige films konden zien. Voor de heer Smit. de propagandist voor Schou- wen-Duiveland van deze vereni ging, is deze filmmiddag een groot succes geworden. Tweemaal een volle zaal en een dankbaar publiek, dat vooral over de film „Danny Boy", de geschiedenis van de hond, die ook voor ouderen op verschil lende plaatsen is vertoond, niet uit gepraat raakte. De te Bruinisse gehouden col lecte voor de Stichting „Het Hoo- ge Land" heeft opgebracht f 62,25. In verband met opdooi zijn in de polder Bruinisse een aantal we gen gesloten voor het verkeer met een asdruk zwaarder dan 12.00 kg. ANNA JACOBAPOLDER Heroprichting Damvereniging „D.O.S." Vrijdagavond werd in café Quist een vergadering belegd ten einde te komen tot heroprichting der Damvereniging „D.O.S." De vereni ging is in feite nooit ontbonden ge weest, ze heeft wel enige tijd op non-actief gestaan. Doordat enkele goede leden naar elders waren ver trokken heeft het bestuur né Fe bruari 1953 besloten de competities tijdelijk te staken. Daar het bestuur niet meer voltallig was, werd een nieuw bestuur gekozen. Hierin heb ben zitting de heren: J. Goud zwaard, voorzitter, tevens competi tieleider; L. v. d. Velde, penning meester en P. v. d. Reest, secretaris. Ingezonden mededeling of DKEISCHOR Uitvoering Toneelvereni ging „Streven naar beter" Zaterdag jl. vond in het café „Centrum" de jaarlijkse uitvoering plaats van de toneelvereniging „Streven naar Beter". Voor een overvolle zaal werd allereerst een éénacter opgevoerd getiteld „Maal tijd in smoking' door G. Zatsmar. Dit stukje werd door 2 personen zeer verdienstelijk opgevoerd. De hoofdschotel van deze avond be stond echter uit de klucht in drie bedrijven van O. Blumenthal en G. Kadelburg „Jan Ongeluk". Dit stuk dat in een grote stad speelt, werd op uitmuntende wijze voor het voetlicht gebracht. De aanwezigen hebben genoten van het spel en de tien spelers en speelsters waren zeer zeker voor hun rol berekend. De uitvoering kan als zeer geslaagd worden beschouwd. De avond werd met een gezellig bal besloten. BRUINISSE Filmvoorstelling Dierenbescherming Voor de kinderen der beide la gere scholen werd door de afdeling Schouwen-Duiveland van de So- Tocn het nieuwe complex te Noordgouwe werd geopend heeft Eilandman horen vertellen, dat er maar een heel klein percentage van de in nieuwe woningen aan wezige douchecellen wordt gebruikt om zich er werkelijk in te baden. Dergelijke ruimten worden meestal gebruikt voor het bewaren van de Zondagse pakken en japonnen, maar onderdompeling vindt daar maar weinig in plaats. Vandaar, de propaganda die er uitgaat voor badi?irichtingen. In dergelijke bad inrichtingen kunnen de mensen pas eens goed aan de weet komen hoe verrukkelijk eigenlijk een kou de waterstraal op het blote lijf wel is. Noordgouwe zal dat nu ook op grote schaal gaan beleven; een ver worvenheid van de nieuwe tijd, die des te meer spreekt als men weet welke ongehoorde smeerpoetsen onze verre voorouders wel zijn ge weest. In het nieuwe boek van Marja Roe: Van duivels begeren", wordt daar een bepaald onfris beeld van geschetst. We kunnen er veel van zeggen, maar het komt er op neer, dat zij aan ivassen een broer tje dood hadden. Een vrouw had al jaren een bont manteltje in de kast hangen, waar van de kleur haar niet erg aan stond. Het manteltje was mooi, maar de kleur was minder geslaagd en als vrouwen dat vinden, blijft het bontmanteltje natuurlijk in de kast. Ze besloot de bontmantel te laten verven. Geïnformeerd werd naar de prijs en de man van de wasserij en ververij haalde de jas op. Het duurde een poosje toen de zwart geverfde jas ingepakt in een doos werd thuisbezorgd. De prijs werd betaald en mevrouw ver heugde zich op het voorrecht straks de jas te kunnen aandoen, want GESPREKKEN VAN EILANDMAN over een uur moest zij de stad in en het was koud en guur weer, zo als gewoonlijk in deze langgerekte winter. Met enige spanning werd dan ook de doos geopend en daar bleken toen slechts zwarte vellen ln te zitten. Zoals bekend kan een bontjas niet geverfd worden, voor dat de velletjes eerst netjes wor den losgepeuterd. Dat was hier ook geschied en zo zaten er vellen (her haal vellen}-in de doos en geen jas. Natuurlijk kan er van de vellen weer een mantel zvorden gemaakt, maar dat kost tientallen guldens extra. Eilandman heeft uiteraard geen bontjas, maar hij is toch blij tc weten welke verfrisico's hier liggen. Een meneer uit Brummen schreef Eilandman een brief, waarin hij de schrijfivijze van het cifand „Schou- iven-Duiveland" becrltiseerde. Vol gens hem moet het zijn Schouwen en Duiveland. De meneer schrijft verder: „Tot 1 Februari 1953 heeft het altijd Schouwen en Duiveland geheten. Het is natuurlijk een „Ol- lander" geweest, die er in zijn on wetendheid Schouwen-Duiveland van gemaakt heeft en nu wordt dat maar klakkeloos overgenomen". Het spijt Eilandman erg, maar de meneer heeft ongelijk. Het is Schouwen-Duiveland (met een streepje er tussen dusen de schrijfwijze Schouwen en Duive land gold alleen in de tijd toen er inderdaad nog sprake was van twee eilanden, nl. Schouen en Duiveland. Intussen zij toegegeven dat de schrijfwijze Schouwen en Duive land nog wel voorkomt, maar het wil Eilandman voorkomen dat hier juist vaak sprake is van klakkeloos overschrijven. In zijn bekende dis sertatie over het dialect van Schou wen-Duiveland hanteert bv. dr. A. de Vin de schrijfwijze Schouwen- Duiveland. Na 1610 wordt hier en daar de schrijfwijze Schouwen-Dui veland nog wel gebruikt, maar Schouwen-Duiveland dunkt Ei land man slechts goed te zijn, want fei telijk is hier toch ook sprake van een geografische twee-eenheid, na dat de eenwording van het eiland zich had voltrokken. Tenslotte nog de mededeling dat Noordgouwe geweldig trots is op de badman, die volgens officiële ver klaring „bereid is zich in te zetten" Eilandman vindt een zich inzetten- de badman een voorbeeld voor ve len. Hij is gelukkig dal er zulke badmannen zijn, want voorheen werd zo'n „inzetter" alleen maar bij parachutisten gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2