DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premier Churchil over mogelijkheden en gevaren van de toekomst Onderzeebootjager „Zeeland" overgedragen aan Koninklijke Marine DONDERDAG 3 MAART 1955 No. 17702 - Uk Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EtI ADVERTENTIÈN Prijs p«r 3 maanden Lij vooruitbetaling t 3.50. per -enk 27 cent." Lone nummer» 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm Succesje» (max 15 mm) tl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE lange Nobelstraat A 171, Zierikxee, Postbus nr 1. Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave N V Drukkerij voorh lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikxee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tol 309 HET WELELDPROBLEEM TEN VOETEN UIT Door het ijs gezakt Amerika superieur op gebied van atoomwapens Premier sir Winston Churchill heeft Dinsdagmiddag bij de opening van het defensiedebat in het Britse Lagerhuis verklaard, dat Engeland Is begonnen een waterstofbom te maken. HU zei dat, hoewel Rusland misschien een grotere voorraad atoom bommen heeft, Engeland door zUn ontdekkingen op het gebied van de kernenergie mogelijk meer heeft bereikt op het gebied van de funda mentele wetenschap. Churchill zei in zijn betoog: „Er is geen verdediging - geen afdoende verdediging - tegen de waterstof bom en ook is er geen methode in zicht waarop enige natie of land volledig zou kunnen worden be schermd tegen de enorme vernie tigende uitwerking die zelfs maar een klein aantal van deze bommen kan hebben op grote gebieden". De enige manier daarop we onze levens kunnen redden, is, volgens Ue premier, door middel van een bonafide systeem van algemene ontwapening. De moeilijkheid is echter, zo zei Churchill, om een uitgebalanceerd systeem van ont wapening te vinden op basis waar van geen enkele deelnemer op een bepaald ogenblik in het voordeel zou kunnen komen, zodat de veilig heid van de anderen in gevaar zou kunnen worden gebracht. Zulk een systeem, opgesteld door Engeland en Frankrijk, wordt thans bespro ken op de bijeenkomst in Londen van de commissie voor ontwape ning van de Verenigde Naties. Houding van Rusland De premier vervolgde: „Mocht er echter een oorlog komen, wat God moge verhoeden, dan zijn er een groot aantal doelen dat de Ameri kanen en wij onmiddellijk zullen moeten kunnen treffen. Er zijn een groot aantal vliegvelden waarvan de Russen aanvallen met water stofbommen zouden kunnen lance ren, zodra zij de bommenwerpers hebben om deze bommen te ver voeren". Churchill verklaarde dat volgens inlichtingen die hij had kunnen verkrijgen de Verenigde Staten tot nu toe het enige land zijn dat bin nen enkele uren een grootscheepse aanval met waterstofbommen zou kunnen uitvoeren. „Thunderjet" verongelukt Piloot omgekomen De Luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft Dinsdagavond (omstreeks 10 uur) medegedeeld dat in de mid dag om ongeveer vier uur een F 84 „Thunderjet" straaljager van de tweede tactische vliegbasis Eind hoven is verongelukt. Het toestel is na een mislukte start in het aan de rand van het vliegveld Welschap lopende Beatrix-kanaal terechtge komen. De bestuurder, de 24-jarige ongehuwde reserve-tweede luite nant-vlieger M. F. Willems uit Brunssum (L.) is bij het ongeluk om het leven gekomen. De overstromingen Australië Hij zei vervolgens: „Het is denk baar dat Rusland, uit angst voor een aanval met atoomwapens door de Verenigde Staten, zelf, bij wijze van voorzorg, zou kunnen trachten de achterstand te overbruggen door een verrassende aanval te doen met de kernwapens die het thans ter beschikking heeft. Rusland moet er van overtuigd worden dat een verrassende aanval een onmiddel lijke vergelding op een veel grotere schaal inhoudt. Al deze overwegingen brengen mij tot de brede overtuiging dat de Russen zeer onverstandig zouden zijn als zij zich binnen de komende 3 of 4 jaar schuldig zouden maken aan agressie op grote schaal". Twee kinderen uit één gezin verdronken Drie kinderen van het gezin Dek ker uit de Meerburgerstraat te Lei den zijn onder de gemeente Zoeter- woude door het ijs gezakt van een poel, die door zandzuigers was ge vormd. Twee hunner zijn daarbij om het leven gekomen. Direct nadat de ijslaag, waarop de kinderen stonden, het had bege ven, schoten voorbijgangers te hulp. Zij slaagden er in een kind van ze ven jaar op de wal te brengen. Het moest evenwel in ernstige toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Korte tijd later werd het lijkje van één der andere kinderen op de wal gebracht. Naar het lijkje van het derde kind is de gehele Dins dagavond gedregd. De omgekomen kinderen waren vier en negen jaar oud. NEDERLAND HIELP Danktelegram van Australisch Rode Kruis Het hoofdbestuur van het Aus tralische Rode Kruis heeft aan zijn Nederlandse zusterafdeling een te legram gezonden, waarin dank uit gesproken wordt voor de betuigde sympathie en voor de aankondiging van de partijen beddegoed ter waarde van f 42.500, welke voor de slachtoffers van de ramp zijn ver zonden. Het is het hoofdbestuur van het Australische Rode Kruis op het ogenblik onmogelijk een overzicht te krijgen van wat er in totaal no dig zal zijn om de van huis en haard verdreven bevolking te helpen, om dat de overstroming de communi catiemiddelen vernietigd heeft. Daarom zal het pas over enige da gen aan het Nederlandse Rode Kruis daarover bericht kunnen doen toekomen. Intussen zijn de colonnes druk bezig de reeds bin nengekomen hulpgoederen ten be hoeve van de slachtoffers te ge bruiken. Gratis parapluie's De Zwitserse spoorwegen zullen op een aantal kleine sta tions proeven gaan nemen met het verstrekken van para pluie's bij regenachtig weer. De proeven worden genomen ten behoeve van reizigers, die tijdens een regenbui uitstappen op kleine stations, waar op het stationsplein geen taxi's ge reed staan. Tegen een beschei den bedrag worden dan kleine parapluie's van geolied papier door het spoorwegpersoneel verstrekt. BU het Rode Kruis op de Fluwelenburgwal te den Haag is men druk bezig met het inpakken van 5450 stuks lakens, slopen en dekens, be stemd voor het getroffen gebied in Australië. De goederen zullen per spoor naar Genua worden gezonden vanwaar zy verder vervoerd worden aan boord van de „Amerskerk". Onze foto geeft een beeld tydens het inpakwerk. Zware storm in Triest Stad en Provincie Burgemeesters en Sint'Nicoiazen Tijdens de Dinsdagavond gehou den raadsvergadering van de ge meente Culemborg, heeft burge meester H. A. J. M. van Konings- bruggen gesproken over die offi ciële ontvangsten door gemeente besturen die door de minister van Binnenlandse Zaken minder pas send worden geacht. Burgemeester van Koningsbrug- gen was van mening, dat in de ont vangst van St. Nicolaas eigenlijk niets kwaads schuilt. Het zou jammer zijn, aldus bur gemeester van Koningsbruggen, wanneer het gemeentebestuur Sint Nicolaas niet meer officieel zou kunnen ontvangen, want dit is de enige mogelijkheid dat ook burge meesters eens als kinderen kunnen doen. PLECHTIGHEID TE VLISSINGEN Provincie Zeeland bood scheepsbel aan in Waarschijnlijk geen Nederlandse slachtoffers De Nederlandse immigratie-atta ché in Canberra heeft Woensdag getelegrafeerd, dat - voorzover bekend was - onder de slacht offers van de overstromingsramp in Nieuw-Zuld-Wales geen Ne derlandse immigranten zijn. Om trent de materiële schade, die aan de bezittingen van Nederlanders is aangericht, was nog niets bekend. Alle telefoon- en telegraafverbin dingen met het rampgebied zijn verbroken, terwijl de wegen onbe gaanbaar zijn. In Nieuw-Zuid-Wa- les wonen ongeveer 30.000 Euro pese immigranten, waaronder vele duizenden Nederlanders. Paus Pius de Twaalfde zal hon derdduizend gulden schenken voor hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingen in Nieuw- Zuid-Wales, aldus heeft de premier van deze Australische staat, Cahill, Woensdag bekend gemaakt. Ex-koningin Narriman van Egypte heeft Dinsdag te Zermatt (Zwitserland) voor het eerst sedert zij twee jaar geleden ex-koning Faroek verliet, haar driejarig zoon tje, Foead, gezien. Zij bracht ruim anderhalf uur bij Foead door. Nar riman kwam in een door een paard getrokken slee bij de chalet waar haar zoontje verblijft, aan. Dinsdagmiddag is de b(j de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen gebouwde onderzeeboot jager „Zeeland" aan de Koninklijke Marine overgedragen. De plechtig heid werd opgeluisterd met muziek door de Marinierskapel en werd o.m. bijgewoond door de comman dant Zeemacht, vice-admiraal F. T. Burghard en de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. Enkele uren tevoren was het schip in het hoofdgebouw van „De Schelde" schriftelijk door de direc tie overgedragen aan de minister van Marine, vertegenwoordigd dooi de vlagofficier materieel, comman dant Propper. De eerste spreker aan boord van de „Zeeland" was de heer J. Hup- kes, directeur van de N.V. Maat schappij „De Schelde". Deze deelde mede, dat „De Schelde" voor de Koninklijke Marine twee schepen met de naam „Zeeland" heeft ge bouwd. De eerste „Zeeland" was een pantserdekschip, dat in 1898 werd afgeleverd. Daarna sprak de vlag-officier ma terieel, commandant Propper, zijn waardering uit voor de wijze waar op „De Schelde" de „Zeeland" ge bouwd heeft. Na deze toespraak volgde het ceremonieel van het vlag hijsen, waarna de Koninklijke Militaire Kapel het „Wilhelmus" ten gehore bracht. Vervolgens richtte de comman dant van de „Zeeland", kapitein luitenant ter zee A. Marcus, zich tot officieren en bemanning. Hij zei dat men trots moet zijn, dat men dient op een schip dat de naam „Zeeland" draagt. Daarna was het woord aan de Commissaris der'Koningin in Zee land, Jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, die in zijn toespraak zei dat in Zeeland de mensen meeleven met de Koninklijke Marine. Hij overhandigde namens de provincie Zeeland een scheepsbel. De Sowjet-Unie heeft Enge land Maandagavond opnieuw een nota doen toekomen Inzake de kwestie Duitsland en het Brits- Russische verdrag. Ned. Ver. van Suiker zieken bestaat tien jaar De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken gaat dit jaar haar tweede lustrum vieren. Op 25 Aug. a.s. is het tien jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. Het ju bileum zal worden gevierd op 19 en 21 November a.s. te Amsterdam. Op 19 November worden in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam twee bijeen komsten gehouden, één uitsluitend toegankelijk voor medici, waarvoor een bekende buitenlandse arts als inleider zal worden uitgenodigd, en een feestelijke herdenkingsbij eenkomst in de aula van het Insti tuut. Hier zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van „The International Diabetes Fede ration", dr. R. S. Lawrence uit Lon den en door prof. F. S. P. van Bu- chem, voorzitter van de medische advies commissie. De herdenkings rede wordt uitgesproken door ir. A. J. Mollinger, voorzitter van de N.V.S. Na de pauze treedt mevr. Georgette Hagedoorn op. Triest werd Woensdag bezocht door een zware Noorderstorm, een ijskoude „Bora", waardoor ten minste 36 personen min of meer ernstige verwondingen hebben op gelopen. Door de windstoten, die snelheden tot 153 km per uur be reikten, zijn verscheidene inwoners van de stad omver gewaaid. Een aantal mensen werd gewond door vallende dakpannen en stukken steen. Duizenden gelukwensen voor prinses Marijke In de stemzaal van het Hilver- sumse raadhuis was Dinsdag een dertigtal dames druk in de weer met het schrijven van adressen op briefkaarten. Niet minder dan 12 duizend stuks briefkaarten moesten van een adres worden voorzien. Dit bijzondere werkje was door de da mes van het permanente comité van vrouwenorganisaties vrijwillig aanvaard op verzoek van mevrouw M. Boot-Colijn, echtgenote van Hilversums burgemeester. Deze had dit verzoek ontvangen van het pa leis Soestdijk. De 12.000 dankkaarten, die de te kening van een haasje bevatten, alsmede het zinnetje: „Hartelijk dank voor uw goede wensen", en de handtekening van prinses Marijke, zijn de reactie van onze jongste prinses op de gelukwensen die zij ter gelegenheid van haar verjaar dag mocht ontvangen. Korte berichten uit het Binnenland 's GRAVENHAGE. De 8-jarige C. H. G. Teeuwsen en zijn 11-jarig broertje H. L. P. Teeuwsen, beide uit de Ermelostraat te 's Graven- hage, zijn door het ijs gezakt van de zgn. Tweede vijver in het Zui derpark. De 11-jarige knaap heeft zich kunnen redden, zijn broertje is verdronken. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Rotary Intel-national zal de Rotary club van Abilene (Texas) tussen 11 en 27 Maart een excursie maken naar Londen, Parijs, Amsterdam, Zürlch en Rome LOOSDRECHT. Dinsdag waren de leerlingen van het Baarnse ly ceum op de Loosdr^chtse Plassen op de schaats, eerst in wedstrijden, daarna met vrije baantjes. Onder deze leerlingen bevond zich ook Prinses Irene. 's GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin heeft in de Koninklijke schouwburg de opvoering bijge woond van het stuk „Hedda Ga- bler" van Ibsen, dat ten tonele ge bracht werd door een groep En gelse tonelisten. WINTERSWIJK. Dinsdagavond is de 18-jarige mej. N. Langedijk uit Winterswijk op de onbewaakte overweg aan de Morgenzonweg te Winterswijk door de Diesel-elec- trische trein, die om 18.54 uur van Winterswijk naar Zutphen ver trekt, gegrepen en gedood. Op 6 April zal in New Delhi een niet-officiële bijéénkomst wor den geopend van vertegenwoordi gers van Aziatische landen en de Sowjet-Unie. Op deze bijeenkomst, die wordt georganiseerd door een particulier comité, zullen, in voor bereiding van de Aziatisch-Ameri- kaanse conferentie die op 23 April in Bandung, Indonesië, zal worden geopend, bepaalde problemen wor den besproken. ZIERIKZEE Afd. Schouwen-Duivelarid Ned. Ver. v. Suikerzieken De algemene vergadering van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, welke Dinsdagavond in het „Huis van Nassau" werd ge houden, was niet druk bezocht toen de voorzitter, de heer M. de Regt, de vergadering opende met de me dedeling dat drs. P. Theune, die een lezing zou houden over „Waarom bent U lid van de N.S.V.", door ziekte verhinderd was. Zijn plaats zou worden ingenomen door dr. H. Ezcndam die bereid werd gevonden een causerie over hetzelfde onder werp te houden. Na een verslag van de secretaris-penningmeester, de heer J. J. Stols, volgde de verkie zing wegens periodieke aftreding van hetzelfde bestuurslid, welke verkiezing bij acclamatie geschied de. De voorzitter verleende daarop het woord aan dr. H. Ezendam, wel ke wees op de belangrijkheid van het lidmaatschap van de N.S.V., die tracht de afwijking voor hen zo ge makkelijk mogelijk te maken. Na 1922, toen de insuline haar intrede deed, is de behandeling van diabe tici belangrijk gewijzigd. Wel is de afwijking lastig, maar levenbedrei gend is ze niet meer. De toestand van de patiënt is voor een goed deel van hemzelf afhankelijk, vooral ook door de wijze waarop hij zichzelf behandelt en de voorschriften na komt. Met nadruk wees spr. op de fabriekspreparaten die in de han del gebracht worden, welke niet al tijd ten dienste der lijdende mens heid zijn. De vereniging heeft tot taak haar leden bekend te maken welke middelen al dan niet moeten worden gebruikt. Zeer speciaal be lichtte spr. de sociale positie van diabetici. Bij sollicitaties en het af sluiten van verzekeringen werden lijders dikwijls achter gesteld. Voorlichting van de vereniging is ook daarom buitengewoon nuttig. Na enige practische wenken te heb ben gegeven voor het dagelijks le ven der diabetici, eindigde dokter Ezendam zijn zeer leerzame cause rie, waarvoor de voorzitter hem na mens de vergadering dank zei, om daarop te wijzen op het groeiend aantal leden der N.S.V. Op 1 Febr. jl. telde 2ij 15785 leden. Wanneer in Nov. a.s. het 10-jarig bestaan zal worden herdacht hoopte de voorzitter dat dan het streefaantal van 17000 zal zijn bereikt. Een 2-tal films: „De vervaardiging van in suline", van de N.V. Organon en de film „Samenwerking" werden met belangstelling gevolgd, waarna de voorzitter deze bijeenkomst sloot. Moedercursus Groene Kruls-afdeling De moedercursus, uitgaande van de Groene Kruisafdeling, onder leiding van zr. de Vries, mag zich in een behoorlijke belangstelling verheugen. Na een inleiding van dr. van Hoorn is men gestart met zo veel deelneemsters dat men de cur sus heeft moeten splitsen, 's Maan dagsavonds begint de ene om 7 en de andere om 8.45 uur in het Wijk- gebouw. Koningin Elizabeth van Bel gië, de grootmoeder van koning Boudewijn, zal over twee weken een muziekconcours in Warschau bijwonen. Hierdoor zal zij de eerste koningin zijn, die na de oorlog een bezoek aan Oost-Europa brengt. Dlf nummer bestaat uit 8 pagina's 9 3 909999999999999999999 v 6 o We vergeten dikwijls dat de grootste dingen in het leven o de eenvoudigste zijn. o «9999999099099999999990 Hel K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Plaatseiyk mist Weinig bewolking en droog weer, na in de nacht en ochtend hier- en daar mist; zwakke wind uit Ooste lijke richtingen; weinig verande ring in temperatuur. 4 Maart. Zon op 7.24, onder 18.25. Maan op 13.40, onder 5.09 Volle maan: 8 Maart te 16.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 Maart 11.45 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 4 Maart 11.19 v.m. n.m. Doodtij: 3 en 18 Maart. Springtij: 10 en 26 Maart. BURGH Gezellige bridge-drive Aan de jongste in het „Wapen van Burgh" gehouden bridge-drive werd deelgenomen door 14 paren. De drive had wederom een gezellig verloop en de bijzonder fraaie prij zen werden ditmaal gewonnen door: 1. J. Schot en A. L. Schiettekatte (Zierikzee) met 214 m.p.; 2. A. L. Bakker (Burgh) en E. C. Priester (Haamstede) met 184 m.p.; 3. J. Ste- vense (Renesse) en M. L. J. Fokker (Burgh) met 170 m.p. De wedstrijd leider, de heer A. Hartog, zorgde er voor dat alles een vlot verloop had. BROUWERSHAVEN Burg. Stand en loop der be volking over Februari 1955. Geboren: Gerarda F., d. v. P. J. Endevoets en L. Duinhouwer. Ingekomen: Mej. A. Kroon uit Rotterdam. Vertrokken: M. Koopman en ge zin naar Numansdorp. NOORDGOUWE Simon de Waard voor Culturele Vereniging De bekende cineast S. de Waard, die in de laatste weken op ver schillende plaatsen in het eiland met groot succes optrad, zal a.s. Za terdag 5 Maart in de cantine voor de Culturele Vereniging zijn lezing houden over Joego-Slavië. De heer de Waard, die tot de beste cineasten gerekend mag worden, zal een film vertonen over Land en Volk van Joego-Slavië, waarbij hij uit eigen aanschouwing een zeer prettige toelichting zal geven. Op alle plaatsen waar de heer de Waard optrad heeft hij veel be langstelling gekregen voor hetgeen hij op smakelijke wijze weet te ver tellen. Wij doen dan ook een beroep op het publiek deze lezing niet te verzuimen. NIEUWERKERK Burgerlijke Stand over Fe bruari 1955. Geboren: 23. Janna P., d. v. Jan Bom en A. Cats. Overleden: 24. Kaatje Landegent, 82 j., weduwe van Jan Dalebout. SIRJANSLAND Zandzuiger over de dijk gezet De zandzuiger die in het Dijk- water gelegen, zulk een grote bij drage heeft geleverd tot de vol tooiing van de nieuwe dijk Sir- jansland-Dreischor, is na weken lange arbeid vorige week naar el ders gebracht. Dit was echter geen kleinigheid en twee grote drijven de bokken moesten hieraan te pas komen. De zuiger lag namelijk aan de binnenzijde en moest over de nieuwe dijk worden getakeld. Met draglines was eerst een glijbaan gemaakt, terwijl aan de buitenzijde een laag balken was gelegd om eventuele beschadiging te voorko men. De zuiger werd nu door de enorme kracht der bokken tot aan de kruin opgetrokken. Daarna werd deze bij hoog water in de zee ge plaatst, waarmee de reuzenkarwei was beëindigd. Zonder beschadiging aan de dijk is het een prestatie waaraan heel wat technisch inzicht te pas kwam. ANNA JACOBAPOLDER Vergadering gemeenteraad In de Maandagavond gehouden spoedeisende gemeenteraadsverga dering te St. Philipsland werd me degedeeld dat als gemeente-ontvan ger is benoemd de heer A. A. v. d Berg te Bodegraven en als ge meentewerkman de heer M. A. van Duuren te St. Philipsland is aan gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1