ORCAM I de zware shag! i I Natuurhistorische Vereniging wendt zich tot de Ministerraad DOUWE EGBERTS Gemeente Oosterland kwam er in 1954 voor een groot deel weer bovenop Paartjes mogen nog samen Tilburgse bossen in Zwitsalettew ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 1 MAART 1955 - No. 17701 De militaire plannen met de Waddeneilanden De grens is thans beslist bereikt Het algemeen bestuur van de Ko- nister van Oorlog in 1951 In de me- nlnkltlke Nederlandse Natuurhls- ™™r''an antwoord aan de Eerste torlache Verenlgins heeft rich tot van de K de Raad van Ministers gewend met n.N.V. zegt In het schrijven voorts, een schreven, waarin het mede- dat het sterk groeiende Nederlandse deelt met ontsteltenis kennis le volk in de laatste tien laren reeds „n-oKooinht bijzonder grote offers heeft ge- hebben gen men n p bracht voor de defensie door het ten. die gewagen van een interde- afstaan van vele gebieden, die uit partementaal overleg over de mo- natuurwetenschappelijk en/of re- gelükheld op een aantal Wadden- creatief oogpunt belangrijk waren, eilanden oefenterreinen voor tanks terwijl er, zeker in vergelijking met de andere West-Europese landen en vliegtuigen in gebruik te nemen. ree£j3 een gr00t tekort aan recrea- Deze ontsteltenis komt, aidus het tiegebieden in de vrije natuur was. bestuur van de K.N.N.V. eensdeels Het algemeen bestuur doet een be- voort uit de volstrekte tegenspraak roep op de ministerraad te willen tussen deze persberichten en de ge- voorkomen, dat er beslissingen ge ruststellende woorden van de mi- nomen worden, die tot nog verder verlies van terreinen zouden lelden. Ingeconden mededeling In Londen wordt weer over ontwapening gepraat Troelstra-oord te beekbergen prooi der vlammen v- v "Vïr* r~- A1 Landmijn ontplofte te vroeg LAND- EN TUINBOUW Het zaalplan In de Dulvelandse landbouw De Duivelandse landbouwer die, wanneer straks de vorstperiode voorbij is, zijn zaaiplan moet op maken, staat voor vele moeilijkhe den. Als de grond zover gezond ls, dat alle producten kunnen worden gezaaid of gepoot, is het ook dan nog zeer moeilijk een juiste keuze te maken. Want de voornaamste producten aardappelen, bieten, vlas, uien, tarwe enz., gaven in het af gelopen jaar zulke slechte resulta ten, dat een nieuwe teelt zeker niet aanlokkelijk is. Vooral de slechte uitkomsten ook financieel gezien van de aardappelen en uien sprin gen hierbij naar voren. Het is mo menteel zo, dat nu er geen export van aardappelen is, onze regionale landbouwers met hun aardappelen blijven zitten, terwijl de uien zo lang de koprotziekte niet is over wonnen, steeds meer terrein ver liezen op de buitenlandse markten. De hausse in de vlasindustrie schijnt voorbij te zijn, de prijzen voor bieten en tarwe zijn zo scherp gesteld, dat men bij de minste te genslag tengevolge van de launde ring van de grond, zover achterop komt, dat van winst geen sprake meer is. In 1954 was het alleen de gerst die meeviel, in de eerste plaats omdat de opbrengst beter was dan men verwachtte en in de tweede plaats door de oplopende prijs van de laatste maanden, die eveneens eigenlijk niet werd verwacht. Te hopen is, dat ook in 1955 der gelijke meevallers niet zullen uit blijven. Zou dit niet het geval zijn, dan ziet het er voor onze agrarische bevolking zeker niet rooskleurig uit. AANBESTEDINGEN - c - - Te Bruinisse werd Vrijdag aan- het toch een belangrijke verbete- verschillende avonden gegeven en besteed het onderhoud, het herstel De voorzitter gaf een terugblik ring te zien geven. Nieuwe wegen heeft zodoende haar taak weten te en de vernieuwing van de aarde-, in het afgelopen jaar en zette de zullen worden aangelegd, hetgeen verstaan. kram-, rijs-, steenglooiings- en be- nieuwe plannen uiteen voor 1955. ook als een vooruitgang kan wor- ton werken van de zeewering van Feiten in 1954 het calamiteuze waterschap „Brui- zgn. cellotex bestaat, brandde toen nei norm^e leven m xegensxeuing voor ae aijKen oesiaat nog zorg. nisse" tot 30 April 1956. fel. Men neemt aan dat de brand met een J0ar gleden in beide dor- Niet zozeer voor de inwoners maar De burgemeester vervolgde daar- ingeschreven werd als volgt: D. ontstaan is door kortsluiting in een pen in &rote ^nen is hersteld. De voor de gedane grote investeringen, op met allerlei feiten uit 1954. Door Rentier, Noordgouwe f 44.115; W. elcctrische lamp met snoer, die aan meeste inwoners zijn teruggekeerd. Deze aangelegenheid is in de eerste bouw van een werkkamp voor v d Berg) Bruinisse en P. v. Don- In de loop van dit jaar kunnen de plaats een taak van het Water- vreemde arbeiders voor de herver- gen> Haamstede f 42.193; L. van Po- nog geëvacueerden naar hun woon- schap. In samenwerking met de ge- kaveling ontstond een belangrijke perfng, Bruinisse f 41.945; M. v. d. plaats terugkeren. Het herstel van meente zijn stappen ondernomen tot wijziging in het dorpsbeeld. In bei- velde,' Bruinisse f 39.980*. Behou- de woningen en gebouwen is in het treffen van die maatregelen, de dorpen werd een blokploeg ge- dens goedkeuring van Ged. Staten een snel tempo verlopen, waarvoor welke tot opheffing van de aanwe- vormd voor de B.B. Een boomplant- gegund aan de laagste inschrijver, de plaatselijke ambachtslieden en zige bezwaren zullen leiden. Van dag werd gehouden eind 1954. Het de vreemde arbeidskrachten grote officiële zijde is bereids de ver- aantal inwoners steeg tot 1725. De dank is verschuldigd. Ongeveer 80 wachting gewekt dat dit jaar de voor de stormvloed bestaande fi- pct. van de onroerende goederen nodige voorzieningen zullen wor- nanciële achterstand is thans ge- is hersteld. De gebouwenschade den getroffen. heel bij. De gemeenterekening 1953 heeft bijna 2Vz millioen gulden be- en de gemeentebegroting 1955 lig- dragen. Voor huisraadschade is bij- vele activiteiten gen ter behandeling gereed. Spr. na 2 millioen gulden betaald. dankte in dit verband het secreta- In de agrarische sector is naar Voor de middenstand was het af- riepersoneel Een enorme brand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het Troelstra-oord te Beekbergen vrij- Er bestaan goede kansen voor een sportveld Vorige week vergaderde de ge- Alleen voor deze gemeente was tal sterk verminderd, doch de laat- meenteraad onder voorzitterschap eind vorig jaar 4V4 5 millioen ste maanden is een sterke vooruit- van burgemeester S. W. A. Lauren- gulden uitbetaald. Wanneer de her- gang waargenomen, se. Dhr. M. G. bij de Vaate was verkaveling zal zijn voltooid, zal De Culturele Vereniging heeft wegens ziekte afwezig. In Londen is Vrijdag de ontwa peningsconferentie begonnen, waar aan wordt deelgenomen door Britse, Amerikaanse, Canadese, Franse en wel geheel In de as gelegd. Met uit- Russische afgevaardigden. Verleden zondering van de toren en twee bij jaar zijn deze landen reeds in Lon- gehouwen werd het gehele vacan- den bijeengeweest, doch de gehei- tlehuis een prooi van de vlammen, me besprekingen liepen toen na zes Slechts enig meubilair kon worden weken vast op de Russische eis, dat gered. De schade is zeer groot en ontwapening moet beginnen met bedraagt zeker meermalen hon- een onvoorwaardelijk verbod van derdduizend gulden. Zij wordt voor atoom- en waterstofwapens. een deel door verzekering gedekt. Op de openingsplechtigheid van brand werd tegen midder- Vrijdag, die voor het publiek toe- nacnt ontdekt door een zoon van gankelijk was, heette de Britse mi- de beheerder, die zich te ruste nister van Staat voor Buitenlandse eerst^etase De zuidelijke nieuwe Plannen uueen voor xaoo. Zaken, Anthony Nutting, de afge- p slaapkamer die uit De conclusie werd getrokken dat den gezien. eraan^dai de be^rfkingen^nge! zen- cellotex bestaat, brandde toen het normale leven in tegenstelling Voor de dijken bestaat nog zorg. volge een resolutie van de algeme ne vergadering der Ver. Naties, ge- '^In diplomatieke kringen gelooft deze muur was bevestigd, men, dat Nutting deze opmerking maakte naar aanleiding van recente Sowjet-verklaringen, dat bespre kingen over ontwapening in het openbaar gehouden moeten worden. Dt> Westelijke mogendheden echter vrezen, dat openbare besprekingen zullen ontaarden in een propagan- daveldslag. Identificatiebewijs Te Rotterdam, is hij ver- keerscontróle door de politie een fietser aangehouden, die te zijner identificatie het bonne tje liet zien, dat hij de vorige week had opgelopen. Hij kreeg er een keurig duplicaat van. KERKNIEUWS Vrouwenwereldgebedsdag ZIERIKZEE. Evenals in zovele andere plaatsen werd ook alhier Vrijdagavond een samenkomst ge- en de hulp van de houden in verband met de Vrou- de omstandigheden gerekend de op- gelopen jaar gunstig te noemen. De adóptiegemeenten. De raad verga- wen-wereldgebedsdag en wel in het De „Zeewolf", een zelfde type brengst van de oogst buiten ver- eerste gehouden winkelweek heeft derde 14 maal en het college van B. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De Zes Nederlandse militairen duikboot als de door kernenergie wachting geweest. De inspanning de verwachtingen overtroffen. Het en W. 33 maal. Genoemd werden liturgie werd gelezen door de dames q voortbewogen „Nautilus" - die van de bevolking heeft daartoe me- saamhorigheidsgevoel in de mid- het vertrek van de onderwijzeres S. Schiettekatte-Viergever en I. te ouriname om gekomen enige tijd geleden officieel in dienst degewerkt en eveneens het eerder denstandsvereniging is zichtbaar mej. S. van Amesfoort, de bouw van Bakker-de Boer, de liederen wer- is gesteld - zal binnen de komende droogvallen van de polder dan de toegenomen. 46 woningwetwoningen en 20 ge- den gezongen met orgelbegeleiding Zes Nederlandse militairen zyn twee 0£ drie maanden te water ge- naburige gemeenten. In dit verband zijn eveneens te schenkwoningen (nog 4 in aanbouw) van mej. A. Joppe. De opkomst was Vrijdag tijdens oefeningen in Su- laten worden. Deze tweede Ame- De herverkaveling is voor velen noemen de activiteiten van de Z. de aankoop van een woning voor groter dan het vorige jaar, maar riname om het leven gekomen door rikaanse atoomonderzeeboot zal geestelijk moeilijk te verwerken. In L.M., de C.A.V. en de Boerenleen- de dokter, de gewijzigde samenstel- had toch veel groter kunnen zijn. het vroeirtHdlff ontnloffen van een omstreeks het voorjaar van 1956 het afgelopen jaar werden grote bank, waarvoor door laatstgenoem- ung Van de raad, de bouw van een afgebouwd zijn. werken aanbesteed en uitgevoerd, de reeds de eerste steen is gelegd badhuis, aankoop krotwoningen, het landman. Acht mllllairen werden B voor een nleuw gebouw. straten- en rioleringsplan. Het rio- Ingezonden mededeling gewond, van wie vier ernstig. Het kerkelijk leven heeft zich leringsplan voor Oosterland zal dit Het tragische ongeval gebeurde Vrijdag op een militair oefenter rein nabij het Indianendorp Matta, ongeveer 65 km ten Zuiden van Paramaribo. Om het leven kwamen de 25-ja- rige gehuwde eerste-luitenant R. Blijstra uit Doetinchem, de 21-ja- rige ongehuwde sergeant G. Nij- land uit Deventer, de 24-jarige on gehuwde sergeant B. van den Born heeft uit Nijkerk, de 20-jarige ongehuwde wijziging van artikel 71 van de Al- soldaat G. R. Westra uit Soest, de gemene Politie-verordenlng, inhou- 20-jarige ongehuwde soldaat H. Wr van der Aa uit Gemert en de 25- dende het "verbod tot 2ltten o£ jarige ongehuwde soldaat B. Kil- gen in gezelschap van iemand van lian uit Haarlem. andere kunne op of aan wegen", Volgens de nieuwe redactie zou de Tegen KOU, GRIEP, KOORTS: t Gerezen kwestie wordt nader bestudeerd De vrijwel geheel hersteld. De Ned. jaar worden gerealiseerd. Voor Sir- Herv. Kerk te Oosterland werd in- jansland zullen binnenkort de plan- wendig geheel gerestaureerd en van nen ten uitvoer worden gelegd. Dit nieuwe banken voorzien. Voor de jaar wordt ook begonnen met de restauratie van de kerk te Sirjans- aanleg van het sportveld. Herstel land zijn de plannen in voorberei- en verdere restauratie van het Omlegging waterleidingbuizennet raadhuis is aanbesteed. Begin van Machtiging werd verleend om een De beide °P™bare lagere Echolen uitvoering wacht op machtiging tot deel der kosten van omlegging van met de daarbij behorende onder- gunning door college van G.S. het buizennet van de waterleiding gemeenteraad van Tilburg ze bepaling wat erg vergaand be- wijzerswoningen zijn geheel ver- Te Sirjansland kunnen vijf wo- ten laste van de gemeentekas te het voorstel behandeld tot schouwde en niet passend m de nieuwd, eveneens de bijzondere la- ningwetwoningen worden gebouwd nemen, zulks onder uitdrukkelijke geest der moderne tijd. gere school. Alle scholen zijn van en gen verenigingsgebouw annex voorwaarde evenwel dat door de Uit de discussies bleek, dat het een nieuwe inventaris voorzien en brandweergarage. Aan de architlect overige gemeenten-aandeelhouders voorstel bij de raadsleden evenmin voldoen aan de eisen van de tijd. is inmiddels opdracht gegeven tot der waterleiding-mij Schouwen- onverdeelde instemming ontmoet- De Zweedse vereniging „Rëdda het maken van de plannen. Te Oos- Duiveland" in voorkomend geval te. Men toonde zich vooral bevreesd Barnen" verrijkte de gemeente met terland zullen acht woningen voor OGn eeliik standDunt zal worden in- yoor een te ver gaand politioneel de schenking van een model-kleu- bejaarden worden gebouwd. Het genomen. Op een verzoek om ont- grijpen. terschool, die op 10 November 1953 p^m tot verbetering van de straat- heffine van het betalen van reini- Uit de re- en dupliek bleek, dat door de Zweedse gezant, Z.E. dhr. verlichting zal dit jaar worden uit- gingsrechten voor een half jaar Naar te Washington verluidt verordening worden uitgebreid tot de meeste leden niet waren te over- S. V. Dahlman, officieel werd ge- gevoerd. werd gunstig beschikt De verzoe- heeft de Sowjet-Unie mogelijk acht het ^tten of liggen in plantsoe- tuigen van de juistheid en de ge- opend. In een dankwoord noemde de ken van de Provinciale Bond „Het kleine onderzeeboten aan commu- Darkpn bossen etc in gezel- wenste vorm van de nieuwe redac- Zowel voor de ouden van dagen heer stoutjesdijk de voorzitter een zeeuwsche Wit-Gele Kruis" en van nistisch China overgedragen. In de p 0055611 etc- 1,1 Bezel Tijdens de stemming spraken als voor de jeugd werd een instuif stuwende kracht. Zijnerzijds prees haven van Tsingtao aan de Gele schap van niet meer dan één per- zjCh dan ook 22 leden voor en 13 georganiseerd, waarvoor grote be- devoorzitter de goede samenwer- Zee zouden tenminste drie van deze soon van de andere kunne". tegen aanhouden uit, zodat het langstelling wordt getoond. king in de colleges, vaartuigen zijn waargenomen. De voorstel te zijner tijd, in alle geval De sport- en muziekvereniging Russen zouden ook Chinese com- De voorgestelde wijziging, gemo- vóór 15 April a.s., na nadere be- hebben niet normaal kunnen func- munisten opleiden voor dienst op tiveerd met een bescherming van studering door een commissie van tionneren, waarbij de financiële de onderzeeboten, die 205 ton me- de jeugd en het voorkomen van juristen en paedagogen wellicht in omstandigheden een grote rol heb- ten en twee tot vier torpedo's kun- wantoestanden, heeft reeds veel gewijzigde vorm in de raad terug- ben gespeeld. Bouw woningwetwoningen te Sirjansland nen lanceren. Ondanks vele moeilijk heden bi) de vorming daarvan, heeft Frankrijk een nieuw kabinet, dat door de formateur Edgar Faurc aan de president van de Franse republiek René Coty, werd voor gesteld. Op deze traditionele foto - gemaakt na de even traditionele plechtigheid - zien we op de voorste rij v.I.n.r.: Jean Sourbet, Corniglion-Molinier, Bourcks-Manoury. Pa- lowsky. Edgar Faure, René Coty, Robert Schu- man. Antoine Pinay, ge neraal Pierre Koenig en Pierre Pflimlln. Tweede r(j v.I.n.r.: Paul Bacon. René Triboulet, Pierre July. Gilbert Ju les, Bonnefons, Jean Berthouin, P. H. Teltgen, Bernard Lafay. André Morice, Paul Antter en Roger Duchet. stof doen opwaaien, omdat men de- komt. De zangvereniging was in leden- het Humanistisch Thuisfront wer den afgewezen. Geen bezwaren wa ren tegen het zich garant verkla ren voor tijdige betaling van rente en aflossing van een geldlening met de N.V. Bouwkas Noord-Nederland se Gemeenten. In verband met de Onder de ingekomen stukken be- bijzondere omstandigheden waarin vonden zich verschillende door G.S. de gemeente tengevolge van de wa- goedgekeurde raadsbesluiten, o.m. tersnoodramp verkeert zal van ge- tot aankoop van grond en het aan- meentewege geen steun worden gaan van kasgeldleningen tot een verleend in het eventueel organise- totaal bedrag van f 210.000 en een ren van een feest, ter gelegenheid bijzondere rekening-courantover- van de bevrijding van 5 Mei 1945. eenkomst van f 70.000, en een be- Wel zal ter herinnering aan deze sluit tot Instandhouding O.L.-school dag aan de leerlingen der lagere te Sirjansland. Op voorstel van G. scholen een exemplaar van „De S. werd het besluit tot aankoop van Paleispost" worden uitgereikt. Ac- twee onvolwaardige woningen St.- coord werd gegaan met het stich- Joostdijk A 177 en 179 ingetrokken, ten van een verenigingsgebouw te daar door het rijk geen bijdrage in Sirjansland, annex bergplaats voor de aankoopsom kan worden be- materialen van de brandweer en schikbaar gesteld. van de B.B! Ten slotte vond instem- Op voorstel van burgemeester en ming, dat door het architectenbu- wethouders werd besloten aan een reau van Donkelaar en Bodegraven tweetal personen een toeslag op de te Woerden een plan wordt opge- premie, ingevolge de premie- en maakt voor het stichten van een bijdrageregeling woningbouw 1953, brandweergarage in het Groenen- te verlenen voor de aankoop van daal. een Zweedse geschenkwoning. Bij de rondvraag informeerde de Op voorstel van B. en W. werd heer van der Maas naar de moge besloten tot de bouw van 5 woning- lijkheden voor het bekomen van een wetwoningen te Sirjansland. Een speelweide voor de korfbalvereni- voorstel van B. en W. tot het ver- ging D.E.S. te Sirjansland. De voor- beteren van de openbare verlich- zitter is het bekend, dat de herver- ting volgens een plan van de P.Z. kaveling bereid is een toewijzing E.M. werd zonder hoofdelijke stem- van een terrein te overwegen en dat ming aanvaard. Vervolgens werd een redelijke kans voor toewijzing vastgesteld een verordening tot bc- bestaat. Ten laatste wees de heer scherming van de waakhond. Bal op een wegverzakking aan de Burgemeester en wethouders Nieuwe weg bij de begraafplaats, werden gedelegeerd tot het nemen De voorzitter gaf de toezegging te van tijdelijke maatregelen genoemd zullen onderzoeken, welke instan- in artikel 6 van het Wegenregie- tie hiervoor zorg dient te dragen. ment. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5