DE FORMOSAANSE KWESTIE West-Duitse Bondsdag hecht accoord aan verdragen van Parijs DE ZIERIKZEESCHE COURANT Studie-apparaat voor belangen visserij Epidemieën worden gevreesd in overstroomd Z.O.-Australië Stad en Provincie GEMEENTE ZIERIKZEE Tekort van f 207,000 op gewone Dienst Begroting 1955 DINSDAG I MAAKT 1INVS No. 17701 - lile Jaargang ZIERIKZEESCHESNÏEUWSBODE ABONNEMENT EN Ell ADVERTENTlEN Prl)» par 3 maanden Vrij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Lotte nummert 10 ct Verichijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm Succetjet (ma* 15 mm) (1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171. Zlarlkzee, Postbus nr 1, Telefoon' nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V Drukkerij «oorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zlerikaee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel'. 309 Amerika niet garant voor eilanden Quemoy en Matsoe tot verdediging van Quemoy en Matsoe. Morton zeide niet of de Ver. Sta ten de eilanden bij de kust zu'len helpen verdedigen op -id de speciale bevoegdheden 'l' gres president Eif' verleend met betrekkits ui. oe- scherming van Formosa, de Pesca dores en de belendende gebieden. Schip in boomgaard Een Nederlandse vrachtvaar der is op weg van Le Hdvre naar Rouen op de Seine „ver dwaald" en in een boomgaard terecht gekomen. De Seine is namelijk buiten haar oevers getreden ivaardoor het schip de juiste koers verloor. Bij eb bleek het vaartuig zich in een boomgaard te bevinden. Hier trok het veel bekijks. Het moest wachten op de volgende vloed alvorens het door sleep boten vlotgetrokken kon wor den. SCHARENDIJKE Lezing W. van Veenendaal voor Culturele Vereniging Onder auspiciën van de Culturele Vereniging voor Scharendijke en Ellemeet werd Donderdagavond een mooi programma afgewerkt met een vlotte causerie en een prachtige kleurenfilm door de oud gezagvoerder der K.L.M. "de heer W. van Veenendaal. De voorzitter der Culturele Vereniging sprak in zijn openingswoord zijn voldoening er over uit, dat de weersomstandig heden in aanmerking genomen, de opkomst zo goed was. De heer van Veenendaal, die een geboren verteller is, boeide voor de pauze zijn publiek zeer met een re laas van zijn loopbaan bij de K.L. M. Spreker gaf ook een uiteenzet ting over de ontwikkeling van de vliegtechniek in de loop der jaren. Na de pauze vertoonde de heer Noordam de mooie kleurenfilm, waarin flitsen werden gegeven van verschillende Europese landen, waarop de K.L.M. geregelde lijn diensten heeft. Aan het eind van de avond sprak de voorzitter een woord van dank aan de heeren v. Veenendaal en Noordam en herinnerde het pu bliek aan de vertoning van de vertoning van de prachtige kleu renfilm „De goede aarde" op Vrij dag 4 Maart a.s. Socialisten bleven tegenstanders Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft er Zaterdag andermaal op gewezen, dat het Amerlkaans-Formosaanse verdedlglngsverdrag de regering- Elsenhower niet verplicht tot ver dediging van Quemoy en Matsoe tegen een communistische aanval. Een hoge regeringsfunctionaris, Morton, verwees naar de toespraak van minister Dulles op 16 Februari. De minister zei toen, dat de Ver. Staten zich niet verplicht hebben Busongeluk in Spanje eist 31 doden 31 doden en 8 zwaargewonden heeft Zaterdag een ongeluk in Spanje geëist, waarbij een bus op de weg van Villa Castin naar Vigo (Noordwest-Spanje) in brand vloog. De chauffeur zou de macht over het stuur verloren hebben waarna het voertuig met grote snelheid te gen een stenen paal botste en de benzinetank ontplofte. De meeste inzittenden van de bus waren boe ren, die naar de markt te Puenta Aras gingen. Tien inzittenden ont kwamen aan de dood. Het werk van het Internationale Kindernoodionds 31.800.000 kinderen profiteren ervan Van het werk van het Kinder- jje vVestduitse Bondsdag heeft van het Saargebied verkreeg een noodfonds der V.N. op het gebied met een meerderheid van twee- meerderheid van 61 stemmen; 263 van ziektebestrijding en voeding derde de verdragen geratificeerd, afgevaardigden spraken zich uit zullen dit jaar meer dan 31.800.000 die de Bondsrepubliek souverein vóór het Saarstatuut, 202 er tegen, kinderen profiteren. In 1954 was dit maken, haar aansluiten by de terwijl 9 afgevaardigden zich van o.untal 23.300.000. N.A.V.O. en de VVesteuropese Unie stemming onthielden. De liberale Vooral het inenten tegen t.b.c. en en de status van de vreemde troe- partij, die zich inzake de Saarover- de strijd tegen framboesia, tra- pen op Duits gebied regelen. Ook eenkomst aan de zijde der socia- choom en in het bijzonder tegen het Saaraccoord werd, zy het met listische oppositie had geplaatst, malaria in Latijns-Amerika en kleinere meerderheid, aangenomen, viel bij de stemming uiteen. Afrika zullen worden uitgebreid. De Bondsdag nam zyn beslissing In een rapport van de directeur na een debat van vier dagen, waar- Het Saarstatuut van de organisatie, dat op 7 Maart in Dr Adenauer het niet nodig oor- aan het dagelijks bestuur zal wor- deelde de verdragen persoonlijk den voorgelegd, wordt voorts ge- uitvoerig te verdedigen. zegd, dat dank zij de maatregelen, welke door het fonds vorig jaar in Dr Adenauer beperkte zich in de overeenkomst. Deze werd neerge- Marokko tegen trachoom en epide- slotzitting tot een oproep aan de r+alëeme"e stemmen mische oogziekten zijn genomen, oppositie om na de gevallen beslis- aa"d besluit, waarin het heet, 224.000 personen voor deze kwalen sing met de regering samen te wer- daJ het accoord niets afdoet aan zijn gespaard gebleven. Tegen Juni ken aan de oplossing der bestaande ïoort t'ot nnftlfonH hSn rfZ 1956 hoopt men dit aantal te ver- politieke problemen. De zitting ein- Joort txrt JJtli^nd binnen de dubbelen digde echter in bandeloos tumult, jj:ranzen van 31 December 1937 en Tenslotte wordt melding gemaakt toen de socialisten en de liberalen de SaarWers behoren tot het van gunstige resultaten bij de de chrtsMuke partu van een e Vooite werd*o)>va- leprabestrijding in Nigeria en op de slappe houding in de baarjcwestie politieke vriiheid in het Phiiinniinen wilden betichtten. Dezelfde kwestie poimeKe vryneia in net leidde tot verdere verscherping der Saai gebied moet herstellen en dat spanningen in Dr Adenauer's coa- de Straatburgse conventie der De bond van Amerikaanse ge- litie. i0" eï dient te leerden heeft er bij president Eisen- De Bondsdag heeft voorts met toe6epast. De interpretatie hower op aangedrongen besprekin- algemene stemmen een motie aan- :ei. C[f det Yfn de zitting gen te beginnen met andere landen genomen, waarin het nastreven van f tumult. De socialisten over het gevaar van dodelijke stra- de nationale eenheid van Duitsland stelden nl. voor nog verder in de ling bij atoomonderzoek. Ook ver- het dringendste doel van de Duitse ;fL. ^aar? e om- *e verklaren, zocht de bond de president meer politiek wordt genoemd. Een voor- dat Saarlanders ook het Duitse geheime technische gegevens vrij stel van de socialistische oppositie staatsburgerschap bleven behouden, te geven om buitenlandse geleer- waarin verlangd werd, dat de ra- v°or °e christelijke partij heeft den in staat te stellen volledig deel tificatie eerst van kracht zou mo- "T1" Yon ran^an° nog eens de ver te nemen aan het ontwerpen van gen worden nadat nieuwe onder- ,?e/? verdedigd en daarbij de so- atoomreactors. handelingen met de Sowjet-Unie cialistische wens van een vooraf- Bij een grote ontploffing in over de Duitse eenheid zouden zijn °fan conferentie met de Rossen de Stalin-Varos-fabrieken in Hon- mislukt, werd met 301 tegen 166 bij a »nlcts anders dan een droom garije, zouden in het begin van drie onthoudingen verworpen. Al- Daartegenover stelde Februari vijftig arbeiders om het leen de socialistische fractie stemde r~'enhauer. de leider der socialis- leven zijn gekomen, aldus berich- tegen de verdragen. ^eens de socialistische op- ten die uit Boedapest zijn ontvan- De overeenkomst tussen Frank- Y „mg' een voorSaan der ver gen in Weense vakbondskringen. rijk en Duitsland over de toekomst dra8en voor een conferentie niet B met de huidige politieke sitqatie overeen te brengen zou zyn. Doe lende op de door de atoomwapens gewijzigde strategische concepties zeide Ollenhauer: „Wij stellen ons aan als volwassenen, die nog eens onze tinnen soldaatjes uit de kast willen halen om er mee te spelen". In antwoord op Adenauer's op roep tot samenwerking van rege ring en oppositie na de ratificatie zeide Ollenhauer; „Wij zullen het Het water in het ovcrstromings- de daken hadden gezocht. Volgens verder als onze opdracht beschou- gebied van Zuidoost Australië zakt schattingen zijn er ongeveer 50 wen te voorkomen, dat deze ver- Ic n|.11TO nn_ doden. De politie van Maitland zegt dragen een werkelijkheid worden doch er 8 P van jg doden zeker te zijn. Onge- in handen van krachten wier doel- gedoemd: medici vrezen een epide- veer dertig personen worden ver- einden een innerlijke bedreiging mie. Besloten Is ongeveer zesdul- mist. Vijf van de omgekomenen zijn van onze democratie vormen'. ALS DELTAPLANNEN DOORGAAN Minister Mansholt te Yerseke Teneinde zich op de hoogte te stellen van de problemen die ver band houden met de uitvoering van bet Deltaplan, heeft de minister van Landbouw, Vlssery en Voed selvoorziening, de heer S.L. Mans- holt, Vrydag een bezoek gebracht aan Yerseke. Na enkele bedrijven te hebben bezichtigd deelde de minister mede dat hij voornemens is na een even tueel besluit tot uitvoering van het Deltaplan, een belangrijk apparaat in het leven te roepen, dat een diepgaand onderzoek naar de mo gelijkheden tot bescherming van de visserij zal instellen en moet on derzoeken, welke aspecten inter departementaal bekeken kunnen worden. Enige richting kon de mi nister niet aangeven, maar hij ver zekerde, dat de regering zal trach ten zo goed mogelijk de visserij- belangen te behartigen. Hij zeide dat de reacties die hem van be langhebbende zijde bereiken ten zeerste worden gewaardeerd. Op objectieve wijze zullen de tegen stellingen landbouw-visserij moe ten worden bestudeerd. De Bondsdag liet de aanvaarding van het Saarstatuut gepaard gaan met een eigen interpretatie van de Omvangrijke verwoestingen door het water zend inwoners van Maitland (21.500 inwoners) te evacueren. Het water van de Hunter heeft een stinkende laag slib achtergelaten. Voorts zyn riolen verstopt en Is het drinkwater schaars. geëlectrocuteerd. Bommenwerpers brengen voedsel, dekens en zand zakken aan. Hulp uit Nederland „Ingeval van een communisti sche agressie in Azië, zal het slacht offer meer hulp ontvangen van de V.S. in de vorm van vliegtuigen en oorlogsschepen", zo heeft de Ame- In een telegram aan het Austra lische Rode Kruis heeft het hoofd- De inwoners van Warren (1.700) bestuur van het Nederlandsche rikaanse minister van Buitenlandse hebben de strijd tegen het water Roode Kruis zijn deelneming be- Zaken, John Foster Dulles, Zater- moeten opgeven. De dijk, waaraan tuigd met de slachtoffers van de dag te Rangoon verklaard HH zij werkten, is bezweken en het watersnood in Nieuw Zuid-Wales aag Kang0<)n y€1^aard- water stond al spoedig twee meter en de getroffenen hulp aangeboden. V0€£de er aan toe. dat bij zijn be- hoog. Het is afkomstig van de ri- Intussen maakt de intendance van sprekingen met de Birmaanse pre- vier Mcquarie. het Nederlandsche Roode Kruis een mier en andere Birmaanse leiders Jn Narrabri stond het water drie party van 5.500 dekens en lakens eeSDrokGn lq OVGr mnt/aWke meter hoog. Vliegtuigen wierpen ter waarde van f 42.500 gereed voor er m g lij e rubberboten uit, waarmede mensen een zo spoedig mogelijke verzen- aansluiting van Birma bij het ver gered werden, die een toevlucht op ding naar de getroffen gebieden, drag van Manilla. ZIERIKZEE Lyceum-avond in de Concertzaal Een hele feestelijke vis met als hoofdmoot - bijna van kop tot staart - een rijk gemonteerd to neelstuk, ditmaal Godfried Boman's drama in drie bedrijven „Bloed en liefde", zo werd het menu opge diend op de Vrijdag in de Concert zaal gegeven Lyceumavond. Met heel jeugdige benen (want het is een heel „vroege" Bomans) is de schrijver door deze historie gestapt en heeft hier ^n daar wat interes sante persoonlijkheden bijeenge raapt, zonder al te kieskeurig te zijn op jaartallen. Deze mensen heeft hij teruggedrukt in de mid deleeuwen voorzover ze daar nog niet in thuis hoorden en toen is er om der wille van de liefde heel wat staal op staal (en ook wel eens mis) geslagen, met als gevolg dat de ge kroonde hoofden als knikkers over het toneel rolden. Geen wonder, want Karei V, zwijmelend van zijn heerlijk An- dalusië, bestond het Jacoba van Beieren te roven, met Amalia van Solms, die voor het gemak ditmaal de gedienstige was van haar ge liefde mevrouw Jacoba. Philips van Bourgondië die het te kwaad heeft met als maar „nakende vij anden", heeft tevergeefs gepoogd zijn liefde aan Jacoba van Beieren te verklaren en tijdens een maal tijd (annex drinkgelag) komt hij veel te laat al tot de ontdekking van de gepleegde ontvoering. Maar geen nood. Er is toch al bloed gevloeid, want de bekende al oude controverse Gutenberg-Kos- ter heeft geleid tot een echt intiem maaltijd-duel tussen Maximiliaan van Oostenrijk (de keizer) en Char les van Artois, waardoor de laatste het heeft afgepikt. Meteen dus maar de ontvoerders achterna. Het krijgsrumoer is verschrikkelijk, maar eindelijk dringt men door in de burcht, waar de ontvoerde vrouwen te bedde een nogal slaap verwekkende conversatie onder houden. In de voorgeschiedenis heeft vooral ook Iwan de Ver schrikkelijke, tsaar aller Russen (ook toen al blijkbaar), een niet onbelangrijke rol gespeeld. Zijn zwart uniform is geenszins spiegel van zijn innerlijke gesteldheid, want hij houdt het lang vol met een echte steppenoptimisme: veel kippenbout en een goed glas wijn. Philips van Bourgondië doodt zijn aartsvijand Karei V, na een lange sadistische monoloog en dan is het hek van de dam, want Boudewijn (de trouwe knecht) maakt per on geluk de dames in het vorstelijke bed om hals en zo vliegt met de tijd de adem uit menig adellijke boi'st, tot tenslotte alleen nog tsaar Iwan overblijft, die de gifbeker drinkt, als we het wel hebben „zonder rietje". Het was affreus, maar boeiend en het moet dan ook een prestatie ge noemd worden dat een zo veel eisend stuk voor. een Lyceumavond werd gekozen en met succes uitge voerd. Heel wat pril tonelistisch talent was daar samengedromd en vooral de hoofdrolspelers hadden het niet eenvoudig. Henk Boogert b.v., die een bewogen vertolking gaf van Philips van Bourgondië en vooral ook Herman Zevering, die daar zomaar noijchaiantweg een rdbuste en doortastende tsaar Iwan neerzette (uitstekefide rol) met Eri- ka Lugt, die als Jacoba van Beieren (van de kruikjes) er in slaagde fu tiliteiten tot historische zaken te veralgemeniseren, al had tevoren de toneelschrijver dat ook voor haar gedaan. Haar voltrouwe Korte berichten uit het Binnenland HARDERWIJK. In het buurt- schap Hierden bij Harderwijk zijn Zondagmiddag twee boerderijen met twee hooibergen en twee schu ren een prooi van het vuur gewor den. De brand is ontstaan in de boerderij van de landbouwer D. v. d. Berg en is kort na het begin overgeslagen op die van de land bouwer M. Franken, die in de on middellijke nabijheid stond. ZAANDAM. Zondagmiddag zijn drie personen door het ijs achter het Rustenburg te Zaandam gezakt. Het waren het tweejarige zoontje van de familie Vethaak, zijn moe der en grootvader. Zij liepen op het ijs van een vaargeul, die Zaterdag middag nog open was. Verscheidene helpers schoten toe en zij slaagden erin het drietal op de kant te bren gen. De levensgeesten van het jon getje bleken toen reeds geweken te zijn. 's-GRAVENHAGE. Het dorpje Petten, dat door de Duitsers is af gebroken, is thans vrijwel her bouwd. De Hex-vormde kerk ont breekt echter nog. Teneinde te ko men tot herbouw van de kerk, heeft zich een comité gevormd, dat met het inzamelen van gelden, is begon nen. De giften overtroffen de ver wachting. Onder de slechts enkele honderden zielen tellende bevolking werd een bedrag van f 1583,50 bij eengebracht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Iedereen is te benijden die iets bezit waarvoor ht) offers 2 o kan brengen. O O o oX-OOOOOOOOOOOOOC'OOOOC* Het K.N.M.I. verwacht tot Dinsdagavond: Opklaringen Opklaringen en droog weer; zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid; na in de nacht matige, hier en daar strenge vox-st, overdag ma ximumtemperaturen om het vries punt. 2 Maart. Zon op 7.28, onder 18.22. Maan op 11.15, onder 3.34. 3 Maart. Zon op 7.26, onder 18.24 Maan op 12.24, onder 4.28 Eerste kwartier; 1 Maart te 13.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 Maart 8.41 v.m. 21.22 n.m- 3 Maart 10.03 v.m. 22.56 n.m. BROUWERSHAVEN 2 Maart 8.19 v.m. 21.04 n.m. 3 Maart 9.42 v.m. 22.40 n.m. Doodtij: 3 en 18 Maart. Springtij; 10 en 26 Maart. OOSTBURG. Zondagnacht heeft de Nederlandse douane in de Veer- hoek in de buurt van Oostburg (Zeeuws Vlaanderen) een Belgische pantserauto veroverd. De chauffeur werd na een fel handgemeen over meesterd en gearresteerd. Zijn maat kon ontkomen. Sedert 1950 is dit de achtste Belgische pantser wagen die door de douane in Zeeuws Vlaanderen gegrepen is. 's-GRAVENHAGE. De N.V. Fri- aorfabrieken te Den Haag hebben uit Australië een order ontvangen op electrische naaimachines voor een bedrag van ruim f 7.500.000. Als gevolg van deze order van enige tienduizenden stuks en andere bui tenlandse orders zal het bedrijf moeten overgaan tot uitbreiding en productieverhoging. Groot aantal uit te voeren kapitaalswerken Op de Maandagavond gehouden vergadering van de Zierikzeese ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Mr J. Scbuur- beque Boeye, is de begroting van het dienstjaar 1955 aangeboden. Op de achterstand wat betreft de datum van indiening is belangryk ingelopen en overeenkomstig de verleden jaar gedane toezegging is de begroting nog voor Maart gereed gekomen. Het is ook ditmaal een lyvig stuk en geeft een inzicht in de vele moeiiyke financiële problemen .waarvoor de gemeente is geplaatst. Op de Gewone Dienst heeft de begroting een tekort van f 207.000 en een batig saldo op de Kapitaaldienst van f 965.000. Deze merkwaardigheid vindt zyn oorzaak in het feit, dat In de Kapitaalsdienst is verwerkt een bedrag van f 11 Yt millioen door de gemeente geleend. Voor het begrotingsjaar staat een groot aantal kapitaalswerken aan gegeven, die zullen worden uitge voerd. Wij noemen hiervan restau- ratie van de stadhuiskap (f 100.000), realisering uitbreidingsplan (f 14000) uitbreiding archiefruimte (f 2000), aankoop politiebureau, aanleg weg naar het ziekenhuis, aankoop van krotwoningen, verbetering van straten, uitbaggeren van de Verre- put en put bij de Nobelpoort, her stel en vernieuwing van kademuur dienstmaagd Amalia van Solms (Leni de Rijke) deed het ook best en Boudewijn (Co Haringman) was de onnozele Hans die hij zijn moest. Ook Maximiliaan van Oostenx-ijk (Huib van den Doel) kwam goed uit de verf. Alle namen noemen gaat intussen niet, want het toneel zat soms tjokvol. Een met al een suc cesvol stuk. Het eerste deel van het progx-am- ma werd beheerst door het A-trio, bax'-moderne liedjeszangers, die o.m. „Sjboom" met „Schwung" bi'achten. De grondgymnastiek (meisjes 2e en 3e klas) o.l.v. de heer L. J. Korstanje muntte uit door originaliteit. Jan Canters met z'n accoi-deon bracht de stemming er in. Na afloop van het toneelstxxk kregen de dames een bouquet aan geboden. De avond werd geopend door de voorzitter van de Lyceum vereniging, de heer H. M. Boogert, en gesloten door de secretaris, de heer C. van der Maas. Een geani meerd bal in „Concordia" volgde tot besluit. en beschoeiing aan het Sas, restau ratie Tempelierenhuis (f 120.000), restant restauratie Beurs, aanbren ging van enige verbeteringen aan de poorten (dit is bedoeld als con servering in afwachting van defi nitieve restauratie), verbetering timmermanswerkplaats der ge meente, revisie roltrommelvuilnis- auto, het leggen van een dam door de gracht tegenover het Jannewek- ken en vernieuwing van de Open bare U.L.O.-school. De totale lijst van uit te voeren kapitaalswerken toont een bedrag dat de f 3000.000 nadex-t. Begrijpe lijkerwijs kan dit niet in een jaar geschieden. De gemeente heeft der halve een 8 10-jarenplan opge steld, waarbij elk jaar voor f 300.000 zal worden verwerkt. De kapitaalswerken hierboven opgesomd vergen de drie ton voor 1955. Hierbij is echter aangenomen dat het Rijk bereid blijkt rente en afschrijving van de genoemde be dragen voor haar rekening te ne men. Het komt er dus in de prac- tijk op neer, dat de gemeente de kapitaalswerken voorfinanciert, terwijl de feiteHjke financiering van Rijkswege geschieden zal, zulks op grond dat de gemeente gelet op het normale begrotingstekort onmogelijk in staat is kapitaalswer ken van enige omvang uit te voe ren. Juist door het uitsmeren van de noodzakelijk aan te vatten ob jecten in een meerjarenplan, hoopt de gemeente toch met financiering door het Rijk, toe te komen aan uit voering der genoemde kapitaala- werken in de toekomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1