DE ZIERIKZEESCHE COURANT Politieke strijd laait op om de Ach»ers,a"d in won;n^ eenheid van Duitsland Hel K.N.M.i. verwachi Bewoners rond Noordgouwe kozen zich biechtvader uit Karthuizer-inonniken VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 No. 17699 - 111e Jaargang Z1GR1KZEESCHEMNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN Eli ADVERTENTIÊN Pr ijs per 3 maanden liij vooruitbetaling f 3.50. per week 27 cent Lotte nummert 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma* 15 mm) I per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-t889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstrast A 171, Zierikzee, Postbus nr 1. Telefoon' nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave N V Drukkerij voorh Lakenman Ochtmen Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur: M. J, BIJ DE VAATE - Tel 309 hnuw Hftftr vnrst bouw door vorst inhalen Veel oppositie tegen het Saaraccoord Hel Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuis- De Westdultse Bondsdag wil de dus het besluit. Van een vreedzame schriftelijke instelling verlangen van een per- coëxistentie zal volgens het voor manend commissie ter bespreking stel pas gesproken kunnen worden. vragen gesteld: Deelt de minister de mening, van de kansen om tot een nieuwe wanneer de nationale eenheid her- dat de langdurige vorstperiode van deze winter zeer nadelige gevolgen kan hebben voor de woningbouw behandeling van het Duitse pro- steld is. bleem te komen. De Verenigde Sta- Aan de vooravond van het rati- ten, Frankrijk, Engeland cn de ficatiedebat in de Bondsdag heeft en het inhalen van het woning- mdsrepubliek zouden deel van de een nieuw heftig dispuut tussen Dr tekort? .mmissic moeten uitmaken. Adenauer en de leider der liberale 2. Indien de minister deze me- partij plaats gehad over het Saar- ning deelt, is hij dan niet van oor- Te elfder ure zijn de partijen van accoord. Dr Adenauer heeft ver- deel dat het gewenst moet worden de Westduitse Bondsdag het nog geefs gepoogd de liberalen van hun geacht met het bedrijfsleven in eens geworden over een ontwerp- besluit af te brengen tegen het overleg te treden, ten einde na te resolutie over de nationale eenheid Saaraccoord te stemmen, doch de gaan of en, zo ja, op welke wijze die Donderdag tegelijk met de Pa- christelijke partij hoopt, dat ten- maatregelen zouden kunnen wor- rijse verdragen aan de Bondsdag is minste de vier liberale ministers den genomen om deze achterstand voorgelegd. De buitenlandse com- d,. Adenauer trouw zullen blijven jn de komende zomermaanden in te missie van de Bondsdag heeft een- en daardoor een crisis in de boezem halen? stemmig het besluit goedgekeurd, van de regering zullen voorkomen. o T- mintcter - aannemende waarin het nastreven der nationale 3' ls de mullstei aannemenae, eenheid als de dringendste taak dei- Duitse politiek wordt aangemerkt. Vierhonderd maal de oceaan over De superconstellation van de K. dat hij de hierboven ontwikkelde gedachtengang deelt - bereid tot zulk een overleg het initiatief te nemen? In het voorstel wordt de hoop ge uit, dat de jongste uitingen der Sowjetregering de mogelijkheid tot onderhandelingen over het Duitse probleem zal openen. „Het Duitse volk verwacht, dat de betrokken L.M? is Donderdagavond van Schip- mogendheden alle krachten zullen j^ol naar New York vertrokken. Dit inspannen om de hereniging van v„ac tevens dp 400ste overtocht over - Duitsland mogelijk te maken", al- de AtlanUsche Oceaan van de ge- Wereldpijprookdag op 23 April Donderdag 21 April zal de Pur- Faure kreeg vertrouwen zagvoerder, de heer W. W. Wilkin. De heer Wilkin was een der eer ste piloten, die na de oorlog in lighe dampkring" een boodschap tot de gehele wereld richten en Za terdag 23 April tot wereldpijprook- dienst van de K.L.S. trad Hij had toen reeds 50 overtochten op zijn f',™? S E F^sels" „„hrsrht ve,a«voerder hii derlands, Frans, Duits, Engels, Veertien jaar geleden werd de „Maasdam" door een Duitse onderzeeboot getorpedeerd in de Atlantische Oceaan. Met grote moeite wisten Jan P. Boshoff zichzelf en de Rode Kruiszuster Ruth Martin te redden. Enkele dagen geleden stapte mej. Martin aan boord van de „Rijndam" en tot haar grote vreugde ontmoette zij daar de man die baar eens bet leven reddo, toen z\j uitgeput in zee lag: kapitein Boshoff, die thans gezag voerder van de „Rijndam" is. Het weerzien was uiteraard allerharte lijkst en vond een hoogtepunt ergens midden op de Atlantische Oceeaan, op de plaats waar eens de (oude) „Maasdam" ten onder ging: met een korte plechtigheid werd dc redding van beiden nogmaals herdacht. Op de foto zien we de beide hoofdpersonen uit deze geschiedenis na veer tien jaar vereend met een foto van de „Maasdam". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's O •7 O o Eerbied voor onszelf leidt v ons karakter; eerbied voor an- c deren leidt onze manieren. o 6 tot Vrijdagavond: Oostelijke wind Half- tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw of ij zei; krach tige tot matige Oostelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 26 Febr. Zon op 7.37, onder 18.14. Maan op 8.32, onder 23.48. Eerste kwartier: 1 Maart te 13.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 Febr. 5.41 v.m. 18.09 n.m. BROUWERSHAVEN 20 Febr. 5.14 v.m. 17.30 n.m. Geen verhoging theeprijzen De afloop van de Donderdag te Amsterdam gehouden theeveiling heeft, naar uit vakkringen wordt vernomen, voorkomen, dat de voor genomen prijsverhoging van de de tailprijzen doorgang moet vinden. naam gebracht als gezagvoerder bij De Franse Nationale Vergadering vrachtvluchten in oorlogstijd. heeft met 369 tegen 210 stemmen De iviuuuieu ixi uuiiugoiiju. ;„„u andere 350 overtochten zijn en Spaans, Noors, Zweeds, Indonesisch haar vertrouwen uitgesproken de Radicaal Faure, De 46-jarige Faure won de stem ming over de ambtsbevestiging met een coalitiekabinet met rechtse en centrum-ministers en een program, dat spoedige bekrachtiging van de Parijse verdragen behelst. De regeringscrisis na de val van het kabinet-Mendès-France heeft twintig dagen geduurd. Faure was laatstelijk minister van Buiten landse Zaken in het kabinet van Mendès-France. Vóór Faure stemden de Radicalen, de Volksrepublikeinen, de meeste Gaullisten, de Conservatieve groe peringen en enkele Radicaal-socia listen. Tegen hem stemden hoofd zakelijk de Socialisten en Commu nisten, terwijl een vijftigtal afge vaardigden zich van stemming ont hield. Pakistaanse vrouwen tegen polygamie Een conferentie, welke te Ka- ratsji was belegd door de „Vereni ging van vrouwen van geheel Pa kistan", heeft Woensdag een radi cale hervorming van de huwelijks wetgeving geëist om de polyygamie te beperken. Aan het eind van een conferentie van drie dagen over de „status dei- vrouwen" werd verklaard, dat de polygamie, zoals deze thans in ge bruik is, in strijd is met de geest van de Islam. De vrouwen konden het niet eens jn gedaan in dienst van de K.L.M. HUIS VIEL OP VL1EGDEKSCHIP Op de „Karei Doorman", die op het ogenblik in de Middel landse Zee is, bevindt zich een stukje papier, dat een huis ter waarde van f 15.000 vertegen woordigt. Het is 't lot C 339091 van de S.U.S. loterij ten bate van een zestal Katholieke in stellingen en het zit in de por tefeuille van de telegrafist W. A. van Schaik, die op de „Ka- rel Doorman" zijn dienstplicht vervult. In het burgerleven is de heer van Schaik kantoorbe diende bfj een Rotterdamse scheepvaartmaatschappij. Zijn verloofde, mej. Th. Sluis kwam dit op het kantoor van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. in Rotterclam vertellen. Getracht vjordt nu, contact te krijgen met de „Ka- rel Doorman", om eventjes te controleren of de cijfers klop pen. Op de pijprook wedstrijd voor pers en radio (21 April) zullen de namen bekend gemaakt worden van hen, die dit jaar de vriend schapspij p zullen ontvangen, die vorig jaar o.a. Prins Bernhard aan geboden werd. Miniatuur Walcheren Schandelijke vogeljacht op de Veluwe opent op 30 April a.s. Geen vogel is veilig voor de prak tijken van gewetenloze handelslieden Hel regiment van Heutsz H.M. de Koningin reikt vaandel inscripties uit „Krijgsverrichtingen Koninklijk Korte berichten uit het Binnenland ROTTERDAM. Woensdagavond is de 57-jarige lasser C. van Hes uit de Spanjaardstraat door een verkeersongeval om het leven ge komen. De man, die van zijn werk bij de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij kwam, werd op de Ruigeplaatbrug aangereden door een vrachtauto. Bij aankomst in het ziekenhuis Coolsingel bleek hij te zijn overleden. HOLLUM (Ameland). De „Wad denzee". de postboot die de dienst tussen Nes (Ameland) en Holwerd onderhoudt, heeft Woensdag tenge volge van de lage waterstand de pier te Nes niet kunnen bereiken en is op ongeveer 200 meter van de aanlegplaats vastgelopen. De passagiers zijn met een amphibie- vaartuig van boord gehaald. SCHIERMONNIKOOG. De Rijks veerboot „Brakzand" van de dienst Oostmahorn - Schiermonnikoog is Woensdag door te lage waterstand op de Wadden blijven steken. De kleinere boot „Ameland" heeft de passagiers overgenomen en naar Oostmahorn gebracht. 's GRAVENHAGE. Zoals is ge- Miniatuur Walcheren, de ma quette van het eiland, die vorig jaar meer dan 200.000 bezoekers trok, zal op 30 April weer worden opyrid. De oorspronkelijke opzet om Minia'tuur-Walcheren als een de monstratie van Zeeland's herstel en herrijzenis en tevens als een voor beeld van wat een gemeenschap in haar vrije tijd tot stand kan bren gen, slechts één jaar open te stel len, is op veler verzoek prijsgege ven. Het kleine Walcheren zal voor lopig een permanent karakter dra gen. Aangezien alles was vervaar digd en gebouwd voor één seizoen, moesten in de afgelopen maanden tal van voorzieningen en maatre gelen worden getroffen om de 347 objecten, waaruit het miniatuur eiland bestaat, beter te beschei-men tegen de weersinvloeden. Deze maatregelen bestonden niet alleen uit herstel en ï'estauratie, maar hadden ook betrekking op uitbrei dingen en verfraaiingen, terwijl ook veel aandacht werd besteed aan de „levendigheid". ge- Onder gevangen vogels zijn zeldzame soorten Terwijl in deze tqd van sneeuw en vorst tallozen zich moeite ge troosten om de vogels door de na righeid van de winter heen te hel pen, zijn er anderen die van de nood profiteren en er op uit z\ju onze gevederde vrienden met lüm- stokken, vangkooicn. slagnetten en lokvogels te belagen. Een enkele maal gebeurt dat mis schien om zichzelf het twijfelach tige genoegen te verschaffen door middel van deze „jacht" in het be zit te komen van een kooivogel-als- huisgenoot, doch voor 't merendeel zijn hier winstoogmerken in het spel en nog altijd bestaat er een il legale handel in allerlei in 't wild levende, beschermde vogels. Steekproeven, in een aantal wil lekeurige plaatsen genomen door controleurs van de actieve Vogel- beschermingswacht Z.W. Veluwe uit Ede, hebben aangetoond, dat het kwaad meer verbreid is, dan algemeen wordt aangenomen: in vier dagen tijds werden in Ede, Doorn, Waalwijk en Bodegraven tientallen beschermde vogels bene vens een partij slag- en vangnet ten, klepkooien met lokvogels en lijmstokken in beslag genomen. Onder de zangvogels bevonden zich goudvinken, roodborstjes, lijs ters, appelvinken, putters e.d., maar in Doorn werd ook een zwartkop gors in beslag genomen, een vogel, die in ons land nog niet eerder werd gesignaleerd. Het merkwaar digste was, dat in de onderhavige - gevallen de vogelvangers hun clan destiene practijken vrijwel uit oefenden onder de ogen van het publiek, i.e. in bewoonde centra. Tegen de betrokkenen wordt een strafrechterlijke vervolging inge steld. worden over een algeheel verbod Ned. Indisch Leger 1816-1950 en van Dolveamie. Bij meerderheid Korea 1950-1954 Dit zijn de in- meld zullen squadions van de Biit sprak de conferentie zich uit voor scripties op het vaandel, dat H.M. sejkanmk:Lijke 1S°ië wo?den beDerkte polygamie: een gerechts- de Koningin Donderdagochtend op rende due dagen in Belgie woiden hof moet ÏS toeltarSingge- het Malieveld in Den Haag heeft gestationeerd, Belgische gaan ven tot het nemen van een tweede uitgereikt aan het Regiment Van VIER EEUWEN GELEDEN Strenge orde van Franse origine gesticht in 1084 Groot-Brittannië. Het is de bedoe- UCUU)il# ling dat deze oriëntatiereizen wat gelijk moeten zijn indien de eerste *T*we'e bataljons van het regiment yinE NrieriandiL2 zijde vrouw geen kinderen kan krijgen, stonden aangetreden, toen de ko- "j™ krankzinnig is of een ernstig licha- nmgin, die was vergezeld van 1 aan aeze reizen ook woroen melijk gebrek heeft en indien de Z.K.H. Prins Bernhard, op het Ma- |®il0men Zgn' maand" man verklaart, dat hij beide vrou- lieveld werd verwelkomd door de vliegers. minister van Oorlog en van Marine 's GRAVENHAGE. Twee Neder- Ir C. Staf, en de gouverneur van landse deskundigen, Prof. Ir F. Hel de residentie, luitenant-generaal D. ünga, hoogleraar in de cultuurtech- C. Buurman van Vreeden. niek aan de Landbouwhogeschool Nadat de koningin de troepen te Wageningen, en de heer A. Luyt- had geïnspecteerd en het betref- jes, directeur van de afdeling tro- fende K.B. was voorgelezen, hield pische producten van het Konink- Hare Majesteit een toespraak. De lijk Instituut voor de Tropen te koningin reikte vervolgens het Amsterdam, zullen eind Maart naar Het is gebleken dat niet strikt de vaandel uit aan de commandant Columbia vertrekken als leden- van hand wordt gehouden aan de be- van het regiment, luitenant-kolonel een missie van de Internationale staande bepalingen voor het ge- S. Da Costa. Een défilé van de troe- Bank voor Herstel en Ontwikkeling vrouw. Dit zou echter alleen mo- Heutsz. wen gelijk zal behandelen. Het gevaar van „losse flodders" Militairen krijgen strenge instructies bruik van losse flodders. Hierdoor pen besloot de plechtigheid, hebben zich enige ongevallen voor gedaan, welke lichamelijk letsel tengevolge hadden waarvan enkele zelfs met dodelijke afloop. Derhalve heeft de minister van Oorlog het volgende bepaald: a. Het is verboden bij gebruik van te Washington. In 1954 91000 motor voertuigen er bij In Egypte zijn 56 leden van het Franse Vreemdelingenlegioen, die kortelings van hun boot waren gesprongen, toen deze het Suez- Met gegevens van het Centraal kanaal passeerde, voorwaardelijk losse patronen (zowel met als zon- Bureau Statistiek heeft de K.N.A.C. tot 50 pond boete veroordeeld, de der houten kogel) vuur af te geven berekend, dat in 1954 in ons land laagste straf, die gegeven kan wor- in de richting van personen indien 91.271 nieuwe motorvoertuigen, den voor het illegaal binnenkomen deze op een afstand van minder dan waaronder chassis, zijn ingevoerd, van het land. 40 m. van de schutter zijn verwij- geassembleerd en gefabriceerd, het- Aan Jon Cimpoe, ex-chauf- derd. geen ruim 37.000 stuks meer is dan feUr van het Roemeense gezant- fa. Aangezien bij duisternis de jn het voorafgaande jaar. In 1953 schap te Kopenhagen, die heeft voorgeschreven afstand niet of werden 34.028 nieuwe motorrijtui- verzocht als politiek vluchteling in moeilijk is te bepalen, dient, bij ge- gen en chassis ingevoerd en 20.181 Denemarken te mogen blijven, is bruik van losse patronen tussen hier te lande gefabriceerd en ge- medegedeeld dat zijn verzoek is in- zonsondergang en zonsopgang, het assembleerd. De totale uitvoer be- gewilligd, aldus een mededeling wapen rechtstandig in de lucht te droeg in het afgelopen jaar 7071 van het Deense ministerie van Ju- worden afgevuurd. stuks. stitie. I. Niet veel anders meer dan de naam Kloosterweg herinnert ons nog aan het bestaan van het aldaar in vroeger dagen gelegen klooster. Wanneer we van Schuddebeurs naar Dreischor gaan en inplaats van rechts naar de dijk links de weg inslaan naar het dorp Noord- gouwe, waar aan onze linkerhand het klooster Sion eens gelegen heeft, dan is daar geen spoor meer te vinden van de in vroeger dagen druk bezochte kloosterkerk. Het is dan ook reeds bijna vier eeuwen geleden dat de bewoners van de aangrenzende streek hun een biechtvader gekozen hadden uit de strenge Karthulzermonniken. Deze orde werd gesticht door de kanunnik Brum uit Rheims in 1084 met zes zijner vrienden, welke deze stichting te Grenoble in het leven riepen onder de strenge regels en een zwijgzaamheid, daar de leden slechts een uur per week met el kander mochten spreken, behalve bij de verkiezing van een prior of de begrafenis van een hunner orde leden. Persoonlijk moesten zij hun maaltijd bereiden en nuttigen in hun eigen cel en alleen bij boven genoemde speciale gebeurtenissen werd de maaltijd gezamenlijk in de refter gebruikt. D®0?ëht brach ten zij door op een row stroleger, gebruikten nimmer vlees, brachten veel dagen vastende door,' moesten een ruw onderkleed dragen en zelfs hunne kerken waren vrij van op schik en weelderigheid. Ook voor de lekebroeders waren zeer harde De tijd dat Schouwen-Dui- veland kloosters rijk was, ligt wel heel ver achter ons. Het is in menig opzicht interessant zich te verdiepen in deze tijd. Wij konden beslag leggen op een historisch overzicht van het voormalig klooster Sion te Noordgouwe, dat een belang rijke rol speelde In een ver verleden, toen de maatschap pelijke structuur zo oneindig sterk met de tegenwoordige verschilde. In enkele afleve ringen zullen wij deze belang wekkende verhandeling publi ceren. bepalingen gemaakt en bij onge hoorzaamheid aan de gestelde re gels werden geselingen toegediend en heel het leven durende gevan genschap. De heilige Hyronimus Als patroon hadden zij zich de heilige Hyronimus verkoren, welke in 331 te Stridonië geboren was. Hij studeerde eerst in de Rechten te Rome en leefde daar zeer lichtzin nig, wat oversloeg in een ander uiterste nl. de grootste devotie.. Hierop volgde in 377 zijn wijding tot priester, in welke tijd hij op last van Paus Damasus de bijbel geheel opnieuw vertaalde. Van deze Hyronimus stond boven de kloosterpoort te Sion een beelte nis. Genoemde poort gaf toegang tot de terreinen en gebouwen en was tevens de bekroning van de ringmuur die het gehele terrein, dat 10 gemeten 212 roeden groot was, omsloot. Binnen de ringmuur lag de fraaie kerk, omgeven door kapellen, met een sierlijke toren op het dak, twee torens aan de west gevel en een toren aan de zuid oosthoek van het koor, benevens vele deels op zichzelf staande ge bouwen. Rondom en tussen deze gebouwen verhieven zich sierlijke bomen en mooie heesters, over gaande in kruidenkwekerijen aan de ene zijde en van achteren in een ruim acht gemeten groot elzenbos, dat dit klooster in 1524 had gekocht van het klooster „Nazareth" te Zie-' riksee. De stichters van het klooster wa ren Jan Lievenszoon en Dierewij, Vrouwe van Zijl, welke ook de beeltenis boven de poort hadden geschonken. Hij die de eerste voor bereidselen maakte voor dit op te richten klooster was Anthonie, die van 1434-1435 als rector fungeerde en van 1436-1439 prior was en die waarschijnlijk van België geboortig was. Onder zijn bestuur is het klooster gebouwd en ontving de naam DOMUS MONTIS SION. De stichter Jan Lievenszoon mocht echter de voltooiing niet beleven daar hij den 25 Mei 1436 overleed. Veel en velerlei zijn de giften door velen aan dit convent ge schonken, als door Anna van Ra- vensteyn, de weduwe van Adriaan van Borssele van Brigdamme, Flo- ris en Boudewijn van Borssele, An thonie de Jonge, Anna van Bour- gondië, Jan Betmamszoon van Zie- riksee, terwijl Filips de Goede reeds in 1436 het klooster onder zijn bescherming nam. Vele tienden en renten over ge heel Schouwen-Duiveland en Tho- len werden aan dit klooster ge schonken, welke lijst begint in 1434 en eindigt in 1557 en in totaal een oppervlakte bezat aan landen, wel den en bos tot een totaal van 1059 gemeten en 35 roeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1