DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dreigende taal van Maarschalk Sokolowski in dagbladartikel Nieuwe film toont wat na twee jaar werd bereikt Voor herstel zou toren van Kerkwerve geheel moeten worden afgebroken DONDERDAG U FEBRUARI 19&5 No. 17096 - 111e Jaargang ZIERISZEESdEWNIEUWSBODE abonnemen: en ei i advertentién Prtj» par 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent. Loisa nummert 10 ct Verschijnt Oimdjg. Oonderdag. Vrijdag en Zaterdag - Ad*ortcntieprij» 15 cent per mm Succetjet (man. 15 mm) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1389 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelitreat A 171, Zlerlkxee, Postbus nr 1, Telefoon* nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave N V. Drukkerij voorh. Lokenmon Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zlerlkxee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel 309 DAG VAN HET RODE LEGER IN RUSLAND Beschuldiging aan adres der Westelijken In Rusland is Woensdag de jaar lijkse „dag van het Rode leger" ge vierd met de gebruikelijke sport wedstrijden, tentoonstellingen, re cepties en dagorders van militaire bevelhebbers. Het Russische leger viert dit jaar zijn 37-jarig bestaan. Ter gelegenheid van deze ge beurtenis waarschuwde de stafchef van het Russische leger, maar schalk Vassili Sokolowski, Dinsdag In een artikel ln het blad Izves- tla" dat de „vredelievende naties bijzonder waakzaam moeten zijn en alle maatregelen moeten nemen die nodig zijn voor hun veilig heid". De maarschalk schreef: „In de huidige, moderne tijd ls de beteke nis van het verrassingselement, als gevolg van de verschijning van wa pens met grote vernielende kracht en de ongewoon snelle ontwikke ling van de luchtvaart, belangrijk toegenomen. Staten die worden be dreigd moeten niet alleen gereed zijn en in staat zijn op iedere dag terug te slaan. Het is noodzakelijk de agressor het verrassingselement te ontnemen en te voorkomen zelf plotseling te worden verrast". Faure heeft Kabinet De 46-jarige Franse Radicaal Edgar Faure is Woensdagochtend vroeg gereed gekomen met de vor ming van een nieuwe Franse rege ring. Hij ls in de loop van de och tend voor de Nationale Vergadering verschenen om de lijst van minis ters bekend te maken. De maarschalk zei dat de Wes telijke landen op het ogenblik een nieuwe wereldoorlog voorbereiden. Ieder jaar neemt de kracht van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie echter toe, zo zeide hij. Sokolowski voegde er aan toe dat de basis van de verdediging van het land ligt ln de zware industrie. Vijfde Partijcongres P. v. d. A. te Leiden Vorrink-Instltuut wordt opgericht In de met rode en witte bloemen versierde, tot de laatste plaats be zette Stadsgehoorzaal te Leiden is Dinsdagmorgen het drie dagen du rende, vijfde congres van de Partij van de Arbeid begonnen. De ochtendzitting werd o.m. bij gewoond door minister-president Dr Drees, de ministers Mansholt, Donker en Suurhoff, verder tal rijke genodigden en-vertegenwoor digers van buitenlandse socialis tische partijen, onder wie Clement Attlee, de voorzitter der Britse La bour partij, die aan de bestuurs tafel had plaats genomen. In zijn openingswoord deelde Ir Vos mede, dat het partijbestuur voorstelt om de aftredende partij voorzitter, de heer Koos Vorrinlc, mede om zijn verdiensten voor de buitenlandse politiek, te eren door het oprichten van het Vorrink-in- stituut voor de studie van buiten landse politieke vragen. Met luid applaus gaf het congres zijn in stemming met dit voorstel te ken nen. Daling van het melk- verbruik 3 tot 4 pet. S Dit nummer bestaat uit 8 pagina's O Het zijn de daden die tellen, India heeft een „Robin Hood'' Schrik der rijken en vriend der armen Volgens te Nieuw Delhi ontvan gen berichten heeft Man Singh, de 64-jarige vogelvrijverklaarde die bekend staat als „de Robin Hood van India", weer kans gezien aan de politie te ontkomen, hoewel hij bij een vuurgevecht in een been was geschoten. Man Singh, die bekend staat als een zeer vroom man, wordt reeds veertien jaar door de politie ge zocht. De door hem geleide bende is naar verluidt de schrik der rij ken en een vriend van de armen. In feite heerst Man Singh over een gebied van ongeveer 20.00 km2 in Noord-India. Er is op zijn hoofd een prijs van 10.000 roepies (ruim 7.500 gulden) gesteld. Het gevaar vao radio actieve uitstraling Bij de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini zijn ver leden jaar, behalve een aantal Ja panse vissers, driehonderd inwoners van de Marshall-eilanden en Ame rikaanse militairen gewond door ra dio-actieve straling. 84 personen werden ernstig gewond, aldus heeft Dr John Bugher, hoofd van de bio logische en medische afdeling van de Amerikaanse commissie van atoomenergie verklaard. Dr Bugher zei dit op een bijeen komst van de subcommissie voor de strijdkrachten van de Ameri kaanse Senaat, die een onderzoek Instelt naar bescherming van de bevolking bij atoomaanvallen. Dr Bugher zei echter niet precies,hoe veel Amerikanen bij de proeven gewond waren geraakt. Het bezoek van het Zweedse Koningspaar Oesten Unden, de Zweedse minis ter van Buitenlandse Zaken, zal ko ning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden vergezellen bij het officiële bezoek dat zij van 26 tot 28 April aan Nederland bren gen, aldus is te Stockholm bekend gemaakt. President Elsenhower heeft het Amerikaanse Corigres verzocht een tien-jarenplan voor wegen bouw, dat 101 milliard dollar zal kosten, goed te keuren. Hij ver klaarde, dat de Verenigde Staten over een netwerk van wegen moe ten beschikken, dat de bevolking van belangrijke gebieden ln staat zal stellen snel weg te trekken in geval van een atoomaanval. Wassen op geluid Dezer dagen is in Londen een revolutionnalr type wasmachi ne gedemonstreerd. De was machine werkt volgens het principe van geluidsgolven die het water door het weefsel van de wasgoederen spoelen en dit binnen de twintig minuten grondig reinigen. De machine kost ongeveer een derde van de normale wasmachine. Vrijdagmiddag jl. werd teNieuwer- kerk de model ingerichte Noorse woning officieel geopend door de vertegenwoordigster van het Rode Kruis mej. de Jong. Zoals gemeld werd tot inrichting opdracht gegeven door de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het huis is bewoond door de familie Padmos-Lievense. Meubelhuis J. Tanis verzorgde het meubilair, de heer J. de Braai sanitair e.d. en de heer W. A. Lie- vense electriciteit enz. Op de foto v.l.n.r.: burgemeester A. A. van Eeten, mej. Bosman, bin- nenhuis-architectet, mevr. J. Pad mos-Lievense, de heer P. J. Padmos De hulp aan het kind Nederlands nationaal Unicsf-comité Na een opwekking van de mini steries van Buitenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezond heid is in ons land een nationaal Unicef-eemité opgericht. Zoals- be kend is „Unicef" het kinderfonds van de Verenigde Naties. In ver scheidene landen bestond reeds een dergelijk nationaal comité. Het nationale comité in ons land is door de directeur-generaal van de afdeling Internationale Gezond heidszaken, Dr C. van den Berg, geïnstalleerd. Het comité is voorlopig samen gesteld uit vertegenwoordigers van een aantal organisaties, die zich ge heel of voor een belangrijk deel wijden aan het kind. Volgens de berekeningen van de Alg. Ver. voor Melkvoorzlening A.M.V. (Westen des lands) mede op basis van de landelijke C.B.S.- cijfers, is het verbruik van drlnk- melk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met drie tot vier procent. Gezien de korte pe riode na de prijsverhoging kan de ze daling nog niet als een defini tief cijfer worden beschouwd. Aan het einde van 1954 werd trouwens bij steekproeven reeds een geringe daling van het melk- verbruik in vergelijking tot het jaar 1953 geconstateerd. Mede daar om is thans geen absoluut zuiver beeld te krijgen van de daling van het verbruik, die uitsluitend het en mei. de Jong, op het moment dat «e™'g zou zijn van de prljsverho- zij de woning ontsluit. ging. DE B B. IN NEDERLAND Reeds behoorlijke voorziening van materieel „Burgers Bereid" is de titel van de nieuwe film van de Stichting Bevordering Bescherming Burger bevolking of kortweg B.B. Van deze film is onder grote belangstel ling van o verheidszij de, van het bestuur alsmede van landelijke en districtsfunctionarissen van de B.B. een'eerste voorstelling ln het Sctae- véhehgse Seinposttheater gegeven. „Burgers Bereid" laat zien wat aan organisatie en oefening in twee jaar tijds in de B.B. bereikt is. Dit wordt vex-teld door een B.B.-man, die zelf na veel moeite voor dit be langrijke werk gewonnen is. Het publiek wordt meegenomen naar oefeningen van de hulpver leningsdiensten, medische diensten, politiediensten en brandweer in verschillende delen des lands. Trio film heeft dit scenario verwezen lijkt. Tijdens een inleiding tot de film werd verteld, dat de B.B. dank zij behoorlijke voorziening van mate riaal en materieel in de afgelopen twee jaar goede vorderingen heeft gemaakt. De bestaande brandweer corpsen hebben een uitbreiding van 2.000 tot 3.000 spuiten gekregen. Van de vrijwillige brandweerbe manningen zijn thans 20.000 van de noodzakelijke 26.000 opgeleid of in opleiding. Het verbindingsnet met telex, ra dio en radio-telefonie beschikt mo menteel over 150 commandoposten met 7.000 man vrijwilligers. Voor deze dienst is 10.000 man nodig. Vijftienhonderd reddingsuitrus tingen, aangevuld met pionierma teriaal, staan beschikbaar voor 7.500 vrijwilligers van de 15.000 die in tijden van nood beschikbaar zul len moeten zijn. De dienst sociale verzorging is met zijn 8.000 vrouwelijke vrijwil ligers vrijwel compleet. He» K.N.M.L verwacht tot Dinsdagavond: Hogere temperaturen Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen en hier en daar mist; in het Zuiden van het land lichte dooi tot tempe raturen om het vriespunt; in het Noorden van het land temperatu ren om het vriespunt tot lichte vorst; matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Oostelijke wind. 25 Febr. Zon op 7.39, onder 18.13. Maan op 8.10, onder 22.25. Eerste kwartier: 1 Maart te 13.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 Febr. 5.07 v.m. 17.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 Febr. 4.38 v.m. 16.52 n.m. Springtij: 24 Februari. De overstromingen in Indonesië Rusland schenkt geld De Russische ambassadeur in Djakarta de heer D. A. Zhukov, heeft de minister-president van In donesië mr. Ali Sastroamidjojo Woensdag een bedrag van 40.000 roepiah aangeboden, dat afkomstig is van het Russische Rode Kruis en de „Rode Halve Maan" en is be stemd ter leniging van de nood van de slachtoffers van de overstro mingen in Indonesië. De Russische ambassadeur betuigde hierbij van de sympathie van zijn land voor het Indonesische volk. Minister-president mr. Ali Sas troamidjojo verzocht de ambassa deur de dank van de Indonesische regering en het Indonesische volk aan de regering en het volk van de Sowjet-Unie over te brengen. Japanse seismologen maken zich ongerust over het feit, dat een zware aardbeving „over tijd" is. Volgens sinds 1884 bijgehouden ge gevens doet zich gemiddeld eens per anderhalf jaar een „zeer krach tige aardbeving" voor. De laatste maal dat dit geschiedde was in Juli 1952. Rotary schenkt International studiebeurzen De Rotary International, die op het ogenblik haar 50-jarig bestaan viert, heeft Maandag bekend ge maakt dit jaar 19 studiebeurzen ter beschikking te stellen voor studen ten over de gehele wereld. De beurzen, die zullen worden toegekend aan „uitblinkende stu denten aan universiteiten" in de Verenigde Staten en 28 andere lan den, voorzien in de studie in het buitenland gedurende één jaar. Brand in woonhuis te Hilversum Moeder en kind omgekomen Woensdagochtend hééft in een woonhuis in de Franklinstraat te Hilversum een ernstige brand ge woed, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De brand ontstond omstreeks half negen in een woning, waar drie gezinnen een onderkomen hebben. Door de rookontwikkeling kon den de 29-jarige mevrouw Boegum en haar 3-jarig dochtertje die op de zolder lagen te slapen, niet tij dig de woning verlaten; zij kwa men in de vlammen om. De overige leden van de ln het huls wonende families wisten zich in veiligheid te stellen. Om circa half tien was de brandweer het vuur meester. Waar en hoe de brand ontstaan is, was gisteren nog niet bekend. Van de inboedels kon niets worden gered. Een influenza-epidemie heeft 37 slachtoffers gekost, zo heeft het Beierse ministerie van Volksge zondheid bekend gemaakt. De af gelopen week hebben zich 26.000 nieuwe gevallen voorgedaan, voor al ln het Noordelijke deel van de staat. Vier Japanese soldaten, die niet wisten dat de oorlog voorbij was, zijn aangetroffen in de oer wouden van Nederlands Nleuw- Guinea, waar zij zich verborgen hielden. Zij zijn Dinsdag per vlieg tuig overgebracht naar Wewak voor hun terugkeer naar Japan. Rioolwaterzuiveringsinstallatie komt bij voormalig D.U.W.-Kamp De raad der gemeente Kerkwerve kwam op 22 dézer onder voorzit terschap van burgem. S. Francke in openbare vergadering bijeen. Na de opening deelde de voor zitter mede, dat de heer M. L. den Boer wegens ziekte de vergadering niet kon bijwonen, terwijl de heer J. der Weduwen met kennisgeving afwezig was. De voorzitter bracht vervolgens in herinnering de toestand, zoals die bij het begin van het jaar 1954 was. Op het gebied van landbouw- herstel werd veel werk verzet. Voor het dorp werd een wederopbouw- plan vastgesteld, en met de uitvoe ring van dat plan werd een begin gemaakt. Vele beschadigde wonin gen werden hersteld, terwijl een aantal nieuwe woningen klaar kwam. Vele bouwplannen zijn thans klaar en spreker hoopte en ver wachtte dat in 1955 vele verwoeste woningen en bedrijfsgebouwen zou den worden hersteld. Voor het nieu we jaar staan op het programma naast de woningbouw verdere aan leg en verbetering der bestrating en de bouw van een zuiveringsin stallatie voor afvalwater. De voor zitter bracht dank aan de raad voor de verleende steun en hij deed een beroep op de leden in 1955 een drachtig samen te werken in het belang der gemeente. Weth. M. M. Hanse dankte de voorzitter voor de gesproken woor den en wenste hem en het perso neel de kracht toe om de zeer om vangrijke taak te kunnen volbren gen. Door Ged. Staten van Zeeland was goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van een gedejelte tuin van W. Berrevoets en .1. Land man. Een verzoek van het Huma nistisch Thuisfront om subsidie voor haar militaire tehuizen werd afgewezen. Aan het personeel werd m.i.v. 1 Januari 1955 6 pet. verho ging van de bezoldiging toegekend. Van de inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes was bericht ontvangen, dat op de ur gentielij st scholenbouw 1955 is op genomen de bouw van een openbare lagere en een bijzondere lagere school. Van de minister van O., K. en W. was bericht ontvangen, dat tegen de verlenging van de aan stelling van mevr. A. J. Kriekaard- Brand als tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school geen bezwaar bestaat. De toren Door de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" is een onderzoek ingesteld naar de toestand van de toren. Ge bleken is, dat de hoofdconstructie verrot is en vernieuwing behoeft, hetgeen betekent, dat de gehele to ren gesloopt en opnieuw opgebouwd zou moeten worden. Besloten werd terzake een post op de begroting 1955 uit te trekken. Van het Rijks instituut voor de Zuivering van Af valwater is het ontwerp der riool waterzuiveringsinstallatie ontvan gen. Over dit plan zal nader over leg worden gepleegd met het Tech nisch adviesbureau van de Ver. v. Ned. Gemeenten. Het ligt in de be doeling de zuiveringsinstallatie te bouwen aan de Oostzijde van de weg naar Zierikzee even voorbij het voormalig D.U.W.-kamp. Met de herverkaveling wordt overleg gepleegd over het verbeteren van de Kerkweg vanaf de Vloedstraat tot de Verseputseweg. Van het Technisch Adviesbureau der V.N. G. is een plan ontvangen voor de bestrafing en riolering van de straat langs het vergaderlokaal. Voor de uitvoering van dit wérk is aan de aannemer M. Wandel te Oost- en West-Souburg prijsopgaaf gevraagd De voorzitter deed mededeling van het voornemen een nieuw district voor het bouw- en woningtoezicht etc. te vormen, tot welk district zouden behoren de gemeenten: Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Kerk werve. Bij de raad bestond hierte gen geen bezwaar. Wederopbouw Moriaanshoofd Over het wederopbouwplan Mo riaanshoofd heeft een bespreking plaats gevonden met de Herverka veling en de Provinciale Planolo gische Dienst en de heer D. Stam. De raad oefende critiek uit op de twee eerstgenoemde instanties, die door hun bezwaren tegen de bebou wing bij Moriaanshoofd de zaak op de lange baan schuiven, zodat be langhebbenden nog steeds niet we ten waar zij aan toe zijn. Het door de Commissie van Beheer voor de Beatrixschool toegezonden ontwerp nieuwe gemeenschappelijke rege ling ontmoette geen bezwaren. Het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd voor het jaar 1955 vastgesteld op f 50.000. Besloten werd aan de aannemer M. Wandel te Oost en West-Souburg de aan sluiting van de bestaande wonin gen op de nieuwe riolering op te dragen. Aan de C.J.M.V. werd voor haar bibliotheek een subsidie toe gekend van f 0,05 per boek per jaar. Ten behoeve van de N.V. Bouwkas Noord-Nederl. Gemeenten werd de betaling van rente en aflossing ge garandeerd voor een bouwspaarder. De jaarweddeverhoging voor het personeel ter secretarie werd ge wijzigd; daarin is thans vastgelegd dat ter secretarie 2 ambtenaren werkzaam zijn. De Kindertoelage verordening werd aangepast aan de wijziging van de Kinderbijslag wet. De rekening 1953 en de begro ting 1955 van het Burg. Armbestuur wei-den z.h.s. goedgekeurd. In de vacature wijlen G. J. van der Cingel werd tot lid van het Burg. Armbe stuur gekozen de heer M. M. Hanse (3 stemmen). 2 stemmen werden uitgebracht op de heer K. A. van Langeraad. De vergoeding voor de klokluider werd vastgesteld op f 100 per jaar. Vastgesteld werd de huur van de onderwijzers woning, terwijl voor het hoofd der O.L. school de verplaatsingskostenver goeding werd vastgesteld. Voor het herstel der rampschade aan de leer- en hulpmiddelen der O.L.S. werd een crediet beschikbaar gesteld van f 7196. Het bedrag per leerling voor het jaar 1955 werd vastgesteld op f 52,13, terwijl het voorschot voor de bijzondere lagere school werd bepaald op f 781,95. Voorts besloot de raad tot aankoop van diverse percelen grond in het wederop bouwplan en tot ruiling van een perceel grond met de heer L. H. van Dijk. De begroting 1954 werd gewijzigd, terwijl de begroting 1955 werd aangeboden. De rondvraag Bij de rondvraag herinnerde de heer M. de Jonge aan een raadsbe sluit waarbij verboden werd om langs openbare wegen prikkeldraad te spannen. In verband hiermede vroeg spreker of het geoorloofd is op de erfscheiding van twee be bouwde percelen een prikkeldraad afscheiding aan te brengen. De voorzitter zeide, dat dit krachtens de bebouwingsvoorschriften beho rende bij het wederopbouwplan niet is geoorloofd, en dat deze voor schriften zullen worden gehand haafd. De heer A. Kloet bracht on der de aandacht, dat verscheidene inwoners moeten leven van de uit kering krachtens de noodwet Ouderdomsvoorziening. Spr. achtte deze uitkering in deze dure tijd aan de lage kant en hij vroeg of het mogelijk is aanvullende uitkering te verlenen. Naar aanleiding van deze vraag pleitte de heer M. de Jonge voor het toekennen van een kolentoeslag aan behoeftige inwo ners. De voorzitter zei, dat burge meester en wethouders bezig rijn een onderzoek in te stellen naar hetgeen op dit gebied in andere ge meenten wordt gedaan. Hij zegde toe, dat B. en W. deze kwestie bin nenkort in de raad zullen brengen. De heer A. Kloet zou gaarne zien, dat er een busdienst werd ingelegd naar het dorp, terwijl de heer A. G. Kloet gaarne uitbreiding van het aantal diensten langs de Provinci ale weg zou zien. De voorzitter zeg de toe, bij de R.T.M. te zullen be pleiten om op Donderdagen een bus naar Kerkwerve te laten rijden. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1