Groot-Brittannië besluit tot aanmaak van waterstofbom Plan voor bouw nieuwe school Serooskerke is gereed te Ziekelijk verlegen Rotary-International gaat vijftig jarig jubileum vieren lijnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 - No. 17696 NA ZORGVULDIG BERAAD 16 milliard gulden voor defensie in 1955/56 Groot-Brittannië heeft Donderdag (bijna 1.2 milliard gulden) minder bekendgemaakt, dat het een water- dan de begroting voor het lopende tussen 15so en 1680. Tien van de belastingjaar. Op 1 April 1056 zal cfe nfilitaire brandt. Tentoonstelling van Nederlandse schilderijen in Canada In Toronto is Vrijdag een ten- toonstelling van Nederlandse schil derijen geopend. De 95 schilderijen, die worden tentoongesteld, hebben een gezamenlijke waarde van on- schilderijen zijn werken van 54 geveer twintig millïoen dollar. De •ersehillende schilders uit de tijd schilderijen zijn werken van Rem- Ruimte wordt gezocht voor noodsportveld De gehele collectie is afkomstig uit musea en particuliere verzame- stofbom zal maken. In een witboek over de defensie zegt de regering dat men in Enge- sterkte ongeveer 788.000 man zijn. land de bekwaamheid heeft om It is 35.300 man minder dan het ge- g), warmtekern-(waterstoï) wapens te schatte cijfer voor hot lopende jaar. iingen jn Europa, de Verenigde Sta- vervaardigen. De regering - heeft In een witboek wordt gezegd, dat ^en en canada_ zorgvuldig overwogen wat dit mee- de opkomst van de waterstofbom brengt en zij acht het haar plicht alle andere wapens overschaduwt, tot de ontwikkeling en productie ..Nieuwe en revolutionnaire proble- van deze wapens over te gaan. Als men worden gesteld, die bij hun het Westen niet een volledig ge- oplossing moed en verbeeldings- bruik van de mogelijkheden maakte kracht vereisen kon Europa niet tegen invasie en bezetting worden beschermd. De Britse regering deelt mede. dat zij naar schatting 1.537.200.000 pond sterling (ruim 16 milliard gul den) aan de landsverdediging zal besteden in het belastingjaar 1955- Sluitzegelactie voor Nationale (eestdag KERKNIEUWS Opvoering „Ik wil niet meer lopen" te Zierikzee In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw werd Donderdagavond onder grote belangstelling de jaarverga dering gehouden van de Rcchtz. Herv. vrouwenverenigingen. Ge opend werd met het zingen van Ps. 103 1. De presidente, mevr. P. van Roon-Herweyer, las Ps. 103, VERGISSING BIJ HUWELIJK Een 2'1-jarige moeder van twee kinderen in Hereford, West-Engeland, heeft Donder dag xierklaard na drie jaar hu welijk te hebben ontdekt dat zij met haar broer is getrouwd. Zij had haar jeugd afgeschei den van haar broer doorge bracht, nadat hun ouders wa ren gestorven. Een advocaat verklaarde dat een verzoek tot ontbinding van het huwelijk spoedig zal worden ingediend. Vorig jaar is de Nationale Fede- 1956. Dit is 102.700.000 pond sterling ratieve Raad van het Voormalig waar-na zij in haar openingswoord Verzet Nederland een sluitzegel- mededeelde dat deze avond een bij- actie begonnen ter propagering van zonder karakter droeg, omdat zij de vijfde Mei als nationale feest- niet door de eigen leden gevuld dag. Van de sluitzegels is thans het werd, maar door een groep leden eerste millioen geplaatst. Voor het der C.J.M.V. en C.J.V.F. uit Brui- drukken van het tweede millioen nisse, die daartoe bereid was ge- is thans opdracht gegeven. vonden. Vervolgens heette de pre sidente alle aanwezigen welkom, in 't bijzonder ook afgevaardigden van verschillende verenigingen, dona teurs en de leden met hun echtge noten, alsmede de gasten uit Brui- nisse. Spreekster wees er op, dat ook dit werk wil staan in dienst der Kerk. Hierna ging zij voor in gebed en werd gemeenschappelijk gezongen „Ga niet alleen door 't leven". Alvorens de groep uit BruLnisse het woord kreeg, gaf Ds J. P. van Roon een inleiding op het te spelen stuk genaamd „Ik wil niet meer lopen" en las vooraf enkele verzen uit 1 Petrus 4. Met grote aandacht werd door de aanwezigen het stuk, dat speelt op een boerderij in Zuid-Beveland, ge volgd en een hartelijk applaus viel de spelers ten deel. Vooral de hoofdrollen, de in Indonesië ge- In de Verenigde Staten heeft wond geraakte jongeman en de de ontwikkeling van een bestuur- verpleegster, bleken in goede han- baar projectiel dat doelen overzee den, maar ook de andere medespc- kan bereiken, de hoogste voorrang lenden kweten zich uitstekend van gekregen. Generaal Nathan Twl- hun taak. Het Hof van Cassatie te Parijs ning, stafchef van de luchtmacht, Namens de vrouwenverenigingen heeft het beroep verworpen van de heeft dit medegedeeld. Hij zei dat richtte Ds v. Roon in zijn slotwoord 77-iarige Gaston Dominici, die vo- de luchtmacht spoedig zal worden woord van dank tot de jongelui uit via jaar ter dood werd veroordeeld uitgerust met nieuwe projectielen, Bruinisse en bood een enveloppe ud beschuldiging van moord op het die door een jachtvliegtuig kunnen met inhoud aan. Nadat gezongen eihtpaar Drummond en hun elf- worden gelanceerd voor de bestrij- was Gez 228 1 en 6 eindigde Ds jarig dochtertje. ding van vijandelijke bommenwer- v. Roon deze geslaagde avond met Men verwacht, dat. onmiddellijk pers. dankzegging. een nieuw onderzoek naar de moor- - den zal worden ingesteld. De enige mogelijkheid voor Do minici om aan de guillotine te ont komen is een gratieverzoek aan de Hoge Raad, bestaande uit rechters van het Hooggerechtshof Het is jaren geleden gebeurd, gen ze bij alles: „Oh, dat kind, dat voorzitterschap van president Coty. maar ^et voorVal staat mij nog zo kan ze immers niet!" Tot dusver is een dergelijk verzoek duidelijk voor ogen als was het „Hoe weet U dat"? vroeg ze ver niet ingediend. pas gisteren, dat een meisje uit het baasd. „Och", zei ik, „daar had ik Dominici zal niet binnen vier oi boorden van het land mij schreef: zo'n idee van, weet je...." Joke zes maanden worden terechtgesteld. ^en 23 jaar, ik heb al verschil- vertelde mij een heleboel, dat mijn- Wanneer de datum is vastgesteld, j'ende baantjes gehad, maar ik kan vermoeden bevestigde, dat hier een wordt deze niet van tevoren bekend het nergens uithouden. Ik ben zo aanleg tot teruggetrokkenheid en gemaakt. verlegen, dat ik me geen raad weet schuchterheid door onoordeelkun- als ik tegenover een vreemde kom dig beklag en ontegenzeggelijk goed te staan. Thuis durf ik, als er ge- bedoelde, maar averechtsverkeerde Q beid wordt, niet open te doen uit weekhartigheid tot een ziekelijke landse zaken van de vYestduitse angst dat er een onbekende op de geestesgesteldheid was uitgegroeid, stoep zal staan. Volgende week ga ik mijn zus in Amsterdam opzoe- Nodig als brood De bezetting van de Roemeense legatie Geen uitlevering van gevangen anti-communisten De gevangen genomen anti-com munisten in de Roemeense legatie te Bern zullen, naar de Zwitserse regering heeft bekend gemaakt, niet worden uitgeleverd. In een communiqué van het Bondsdepartement van Justitie en Politie wordt gezegd, dat de daden waarvoor de mannen zijn gearres teerd, op Zwitsers grondgebied zijn gepleegd. Zwitserland heeft geen uitleve ringsverdrag met Roemenië. Om deze reden moet de kwestie worden beoordeeld aan de hand van de Zwitserse wet op de uitlevering van 1892. Artikel 12 van deze wet sluit uitlevering voor op Zwitsers gebied gepleegde misdaden uit, al dus het communiqué. De ter dood veroor deelde Dominici Hof van Cassatie verwierp beroep WIJ OUDERS De commissie voor buiten- andse zaken van de YVestdu" bondsdag heeft met 16 tegen stemmen de Saarovereeakomst tns- goedgekeurd!*'Tlums 'hebta'"afle k?n;. ™a?JÏ Y Wat zulke natul'en nodiS hebben. De raad der gemeente Seroos kerke (Sch.) kwam bijéén onder voorzitterschap van de "waar-ne mend burgemeester, de heer mr. G. F. Lunsingh Tonckens. Bij de ingekomen stukken bevond zich een bericht van de inspecteur der P.T.T., waarin wordt medege deeld, dat het postaal verkeer op hei dorp te gering is om tot vesti ging van een poststation over te gaan. Onderscheidene verzoeken om subsidies wei-den overeenkomstig de voorstellen van B. en W. afge wezen. Naar aanleiding van een rapport van kasopname bij het havenbe drijf deelde de voorzitter mede, dat aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland een herin nering is gezonden met betrekking tot een rapport over de mogelijk heid tot terugkeer van de haven Sehelphoek. Hierop is geantwoord, dat dit rapport in Maart a.s. tege moet kan worden gezien. Een wijziging van de verordening op de vleeskeuringsdienst „Schou wen-Duiveland" werd overeenkom stig het door het gemeentebestuur van Zierikzee aangeboden ontwerp vastgesteld. Eveneens werd vast gesteld een wijziging van de ver ordening op de heffing van keur lonen van die dienst. Op voorstel van B. en W. werd een verzoek van de Commissie voor de hygiëne van het kind in de pro vincie Zeeland om een subsidie van f 0,25 per interne verzorgingsdag ingewilligd. Aan het gemeentepersoneel werd de 6 pet. loonsverhoging toegekend. Voor dit personeel werd van over eenkomstige toepassing verklaard de rijksregeling met betrekking tot de kindertoelage en de kinder toeslag. Bij de rondvraag werd naar aan leiding van een vraag van de heer Bouwman besloten te trachten iemand bereid te vinden om bij be grafenissen de klok te luiden. De heer Kloet bracht hierna ver schillende punten naar voren. Naar aanleiding van zijn verzoek zullen de stukken met betrekking tot de raadsvergaderingen voortaan vóór de vergaderingen voor de leden van de raad op het gemeentehuis ter in- zaage worden gelegd. De woningbouw Voorts sprak de- heer Kloet er zijn misnoegen over uit, dat nog steeds niet is begonnen met de wo ningbouw. De voorzitter'zegde on derzoek toe.. Ook informeerde spre ker 'naar de bouw van 'een nieuwe school. De voorzitter zeide hierop, dat het plan gereed is en dat het juist werd terugontvangen met een advies van de schoolarts. Verder zal op voorstel van de heer Kloet voortaan een leesgeld worden ge vraagd van f 0,10 per boek, voor de boeken die door de gemeente worden uitgeleend. Hierdoor wordt het mogelijk meerdere nieuwe boe ken aan te schaffen. Tenslotte vroeg spreker de mogelijkheid onder het oog te willen zien om de ophaal dienst van huisvuil weer in te stel len, waarbij hij de instelling van Ingezonden mededeling een gemeenschappelijke dienst aan beval. Volgens de mededeling van de voorzitter is hierover binnen kort een rapport te verwachten. De heer de Rijke "bracht de aan leg van eentxoodsportveld ter spra ke. In het gedeelte van het weder- opbouwpian, waarvan tot aankoop is besloten, komt evenwel geen ge schikt terrein voor. Getracht zal worden orn ook de overige in het wederopbouwplan gelegen grond spoedig in eigendom te verkrijgen. Voorts zal op verzoek van de heel de Rijke voortaan wederom zitting worden gehouden op het gemeente huis, zoals dit ook voor de water snoodramp het geval was. Naar aanleiding van een medede ling van dc- voorzitter inzake een verzoek van de Boerenleenbank om in het gemeentehuis zitting te mo gen houden, werd besloten dit ver zoek in te willigen. De heer Geluk vestigde de aan dacht op de slechte toestand waar in de Dijkweg verkeert. De heer Klompe antwoordde hierop, dat vanwege het Waterschap Schouwen terzake voorzieningen zullen wor den getroffen. Voorts verzocht de heer Geluk om een andere werkwijze bij de waarschuwing van de bevolking bij stormweer. De voorzitter zegde toe in de toekomst met dit verzoek re kening te zullen houden. Ook bracht de heer Geluk de wenselijkheid naar voren om de afgekeurde wo ningen in de dorpskom te doen opruimen. De betrokkenen zullen hieromtrent worden aangeschreven. De heer Kloet informeerde voorts naar het herstel van de woningwet woningen en de onderwijzerswo ning en de bouw van de Deense woningen, alsmede naar een nood verlichting bij deze laatste wonin gen. Van eventueel aan de woning wetwoningen en de Deense wonin gen voorkomende gebreken kan op gaaf worden gedaan ter secretarie. Voor het overige zegde de voorzit ter onderzoek toe. Nutsdepartement Zierikzee Toneelvoorstelling „Jacob van Lennep" Naar wy vernemen zal voor het Departement. Zierikzee van dc Maatschappij tot Nut van 't Alge meen het bekende toneelgezelschap „Jacob van Lennep" te Breda op Vrijdag 4 Maart a.s. alhier optre den. In de reeks van tonelistische manifestaties volgt daarna op Dins dag 8 Maart het toneelspel „Sabri- na", dal onder auspiciën van de Z.V.U. hier op de planken wordt gebracht, zulks in verband met het 10-jarig bestaan van de Z.V.U. welk feit op de bewuste avond zal worden gememoreerd. Levenskrachtige club Schouwen-Duiveland dateert van 1953 acht Westdultse Bondsdageommis- sles de kwestie behandeld. Verplichte W.A.-verzekering Wetsontwerp in bewerking Sedert maanden is bij de rege- ALLES VOOR UW BABY. tegen de bekende lage prijzen hebben wij in voorraad. ^èc/t beter en ooordellgcr bj> Ik heb zo'n gevoel, dat U me zult js Sj;evjg moreel steuntje in de kunnen helpenvorm van aangewakkerd zelfver- „Rom maar gerust Joke schreef trouwen, ik terug, „je bent van harte wel- jQ Hebt me lelijk voor de mal kom". gehouden", lachte ik. „Je schreef Toen zij aanbelde, ging ik haar aisof er jets heel bijzonders met je maar zelf van de stoep halen, want aan de hand was, „maar je bent dacht ik, straks blijft ze nog van een doodgewoon meisje, precies als pure alternatie buiten staan. Joke ane anderen!" Dit. ene zinnetje bleek een heel gewoon meisje, met nam zy ajs een kostbaar geschenk HHH 1S uc 1CSC- mooi, met lelijk, een vriendelijk mee naar huis tP vpr7pkeren teeen wettelijke aan- ,m ar op en 1 luk thuis weg en onder de mensen, «raSlkhdd z W A -veize- kamer .wafr vve zltten Ik het t?ar liefst intern", ried ik. IpHn* alleen m de gang en ging naar bin- Die raad hee£t Joke opgevolgd. Fén vin de moeilijkheden hierbii J?en' Even i kwam ze. Ik wees en later ontving ik een brief van f Eèn van de moeinjKneaen nierpq haar een stoel aan, informeerde haar dat zii in een doktersgezin ILfilf V is. dat b„ een niet onbelangrijk naar haal. reis, babbelde opgewekt „erLMm was en dat allef prtaa WVJ deel onzer landgenoten godsdien- ol,er a]les en nog lvat en M1.gde er werKzaam as en aat alles pilma stige bezwaren bestaan tegen elke v00l. dat zij helemaal niet aan het verzekering. Niettemin is juist het v oord kwam om haar gelegenheid Zo z(jn er karakter van de W.A., dat men niet tc geven ongemerkt op haar ver- zelfverzekerde Zijn eigen risico verzekert, doch de haal te komen. Onder het praten Jla b™nie-achtiee en schade, die men toebrengt aan der- d00ri wees ik op het theeblad. eXCnBereidZ ieugd liikt hit vaak deni Schenk jij even In?", vroeg tk ter- alfo? et gin vlllegèn jonge men- Komt U ook eens kijken Steeds tot Uw dienst Men ontmoet ook op Schouwen- Duiveland nogal eens mensen met een „roterend wieltje" in de knoop van de rever en in zo'n geval heeft men met een Rotarian te doen, een persoon die is aangesloten bij een Rotaryclub. Rotary vraagt de aan dacht in verband met het gouden jubileum van deze wereldomvat tende organisatie, dat Woensdag 23 Februari a.s. zal worden herdacht. 8445 Rotaryclubs in 89 landen en geografische gebieden, verspreid over de gehele wereld, met een to taal van 398.000 leden, zullen de oprichting herdenken van de eerste club in Chicago. Temeer nu ook op Schouwen-Duiveland een Rotary club bestaat, is het zinvol even bij de zo inspirerenden Rotary-organi- satie stil te staan. Oprichter van de Rotary-beweging is een Ameri kaans advocaat Paul Harris, die in 1905 met succes zocht naar een middel om de vertegenwoordigers van verschillende beroepen in een vereniging bijeen te brengen, ten einde en dat is de. zedelijke ach tergrond van de snel gegroeide or ganisatie deel te nemen aan het verbeteren van maatschappelijke toestanden, om een hoge standaard in het zakelijk en beroepsleven te bevorderen en om bij te dragen tot internationaal begrijpen, verdraag zaamheid (goodwill) en vrede. Richtsnoer van de Rotary is dan ook geworden de wil om te dienen, het zg. Dienst-ideaal, waarbij het elkaar leren kennen op de voor grond staat en het bevorderen van het toepassen van hoogstaande be ginselen in het zaken- en beroeps leven. Teneinde het Dienst-ideeal voor de mensheid te bereiken, zoekt Rotary naar al hetgeen wat de vol keren tezamen brengt en het ver mijdt alles, wat het zou kunnen scheiden. De door Harris naar vo ren gebrachte idee sloeg aan en spoedig werd het ledental te groot om in de kantoren der leden samen te komen. Eerst kwam met „in rotatie" bij elkaar, vandaar de naam Rotary. Later kwamen de clubleden daar om eenmaal in de week samen aan een lunchtafel in een restaurant of hotel: een gewoonte die nog be staat. Wat de samenstelling dei- club betreft is ieder der leden ver tegenwoordiger van een verschil lend beroep of zaak. Vooral in Amerika is de Rotary-beweging sterk verbreid, maar na een peri ode van een halve eeuw vindt men Rotary-clubs over de gehele we reld verspreid. Intussen streeft Rotary er niet naar om enige godsdienstige of politieke organisa tie te veranderen of zich er in te mengen. Het „dienstbaarheid beto nen" staat voorop en van een eigen Rotary-politiek is geen sprake. In Nederland, dat in twee districten, elk met een gouverneur, is onder verdeeld, is Amsterdam de oudste club (1922). In het geheel bezit ons land 85 clubs, die stuk voor stuk de gemeenschap pogen te beïnvloe den in de geest van de idealen, zo als door Rotary-International ge steld. In September 1952 werden dooi de heer D. C. A. Lugt te Zierikzee pogingen aangewend tot oprichting van een Rotary-club. Dit gelukte in Februari 1953, terwijl de offici ële installatie plaats vond op 11 April van dat jaar, door de toen malige gouverneur van het 67ste district dr. A. Voüte. Op 19 Juni 1954 vond de uitrei king plaats van het charter. De Rotary-club op Schouwen-Duive land onderhoudt zeer vriendschap pelijke betrekkingen met de club in L-yon (Fr.) en met de zusterclub te Almelo, dit laatste dank zij de ge groeide verhouding tussen Zierik zee en Almelo als gevolg van de adoptie na de watersnood. De Rotary-club op het eiland telt momenteel 21 leden, die stuk voor stuk ook weer een eigen beroep vertegenwoordigen. Zij het op een verre post, poogt de Rotary-club op Schouwen-Duiveland zich aan de gemeenschap dienstbaar te ma ken en de gestelde idealen in de practijk te brengen. FEUILLETON 53 door HENK VAN HEESWIJK men alleen de mogelijkheid, dat de loops. „Ik neem alleen suiker, geen benadeelde niet onverdiend schade melk. Ik ga intussen een paar be- sen meer zijn, maar zij zijn er en lijdt. meiK. ik ga intussen een paar oe- hef .g Qnze UcM hun schuitjes smeren, dan zu we gelijk h komcn"H„ wijze te hulp te komen. Heel wat van die verlegen jongeren doen zich, nors en onvriendelijk voor, Te vaak nog komt het voor, dat klaar!' iemand zich met een motorvoertuig Schijnbaar druk bezig met de be- op de weg bevindt en financieel schuitjes, lette ik ogenschijnlijk he- niet in staat is. eventuele schade lemaal niet op haar, maar ik hield m;ar ulïiiurTonhanTiEheid"ên nm aan derden te voldoen. Wat zal er haar scherp in het oog. Rustig en nu gebeuren, wanneer er een wet- gewoon schonk zij, dc thee in en onoverkomelijke bSem- telijke regeling komt? Men zal dan zette de kopjes opJtafel. We knab- ee onoverkomelijke Delem een verzekering moeten afsluiten, belden beschuitjes en ik ratelde mering voor hen vormt. maar bij wie? In de practijk is reeds nog een beetje door af en toe een jong™^! MM^aTtl'valk"dralen mi VioiirPTPri rUit vplf» M>r.vruiriicff» vrasi» stpllpnn. 7.onnpr - nu bewezen, dat vele assurantie maatschappijen dit risico niet zul len willen nemen. Dit geldt speci aal voor zeer dure vrachtwagens en trucks met opleggers, wanneer men in de klasse van 30 tot 60 mille komt. Wanneer deze wagens regel matig in het buitenland komen, is eenvoudige vraag stellend, zonder haar aan te kijken. Een wonder deze jongeren, die een zonloze jeugd achter zich hebben, een schat aan liefde en genegenheid in zich om, onmachtig om te geven van die rijkdom. Hoe onaangenaam en afstotend Toen zij een tweede kopje thee had ingeschonken, zei ze plots: zij zich ook bij een eerste contact „Hier is een wonder gebeurd". „O kunnen voordoen, bij nadere ken- het vrijwel ondoenlijk om het risi- ja", zei ik vriendelijk, „waar er- nismaking ontpoppen zij zich dik- co te dekken. Hebben deze auto's gens?" „Met mij stamelde ze. „Als wijls als hartelijke, hulpvaardige, eenmaal schade gehad, aan wordt ik thuis vertel, dat ik zo maar bij vriendelijke naturen als.... wij de verzekering vaak geroyeerd en een wildvreemde dame ben bin- hun voor driekwart tegemoet lco- is het nog moeilijker een nieuwe nengegaan en daar zo maar thee men! En waarom zouden wij dat verzekeraar te vinden. Op al deze heb gedronken, dan geloven ze dat niet doen? Zij hebben het zoveel gronden wordt het aanbevolen dat nooit!" moeilijker dan wijl ook de autobezitters zullen worden „Joke", vroeg ik, „hebben het rr.cl,mn betrokken in het regeringsoverleg thuis altijd over „dat arreme kind" Amy °r0skamp len Havc- nopens dit wetsontwerp. als ze het over jou hebben en zeg- (Nadruk verboden). De eerste oorlogsgolf ging langs Nederland heen. Men herademde. Toen de militairen een paar malen met verlof thuis waren -geweest, begon men aan de oorlogstoestand gewend te raken. Na de bezetting van Polen scheen het alsof de oor log op een dood punt was gekomen. En in Nederland herademde men. Het zou wel zo'n vaart niet lopen. Hadden we niet een weermacht, die respect afdwong? Was het Neder landse leger in al zijn onderdelen niet paraat en op elke gebeurtenis voorbereid? Kom, het zou zo'n vaart niet lopen. En iedere keer, als luitenant de Waal een paar dagen met verlof kwam naar Amsterdam, werd hij optimistischer. Financiële zorgen had hij niet. Zijn krant betaalde hem vrijwel zijn gehele salaris, nor maal door. De boekhandel beleefde een gouden tijd, want in deze ener verende maanden lazen de mensen meer dan gewoonlijk. De zaken gingen goed. Er gebeurde niets bij zonders en het militaire leven had tenslotte toch ook zijn bekoring. Het jaar liep ten einde. De Kerst dagen en Oudejaarsavond bracht Wim door bij vrouw en kind. Vrij wel iedere week was hij één of twee dagen thuis. Zijn garnizoen was niet zo heel ver van Amsterdam. En de electrische bracht hem binnen de twee uur thuis. Ook aan de Over toom begon men gewend te raken aan de mobilisatie. De ernst van de toestand geraakte meer en meer overvleugeld door het feit dat het gewone leven nu eenmaal zo nor maal mogelijk moest doorgaan. Men vertrouwde blindelings op het leger en de regering en bij vrijwel niemand kwam het eigenlijk op, dat één der in oorlog zijnde mo gendheden onverwachts een aanval zou doen op het kleine Nederland. Geheel onverwacht, op die mooie zonnige Meimorgen, barstte de bom. Wim, die in Arnhem zat, kreeg nog vóór het ochtendgloren bevel met zijn escadron wielrijders naar Amersfoort te vertrekken. Nog die zelfde dag kwam hij daar aan. De stad was reeds grotendeels geëva cueerd. •De volgende Zaterdagmorgen rukte .hij op in de richting Voort- huizen om daar, met behulp van een escadx-on pantserwagens Duitse stoottroepen tegen te houden. Hier werden in de avond de eerste voor postgevechten geleverd. Er vielen de eerste Nederlandse soldaten. De Waal, die het tegen de opdringen de Duitse troepen niet houden kon, trok terug op Terschuur, waar hij zich verschanste en vanwaar uit zijn mannen patrouilleerden. De nauwkeurige berichten, die hij ont ving omtrent de positie van de vij and, gaf hij door naar Amersfoort. Vanuit de stad werden de Duitse troepen, die zich in de dorpen Bar- neveld en in Voorthuizen hadden verschanst, bestookt met de zware artillerie. Twee dagen wist Wim zich met zijn manschappen staan de (e houden. Toen moest hij met het overgebleven deel zijner man schappen, ongeveer de helft terug trekken op de linie bij Stoutenburg. Het was daar, dat Wim met een paar onderofficieren in de middag van de tweede Pinksterdag zat te beraadslagen over de toestand, die alles behalve rooskleurig was. Want in de loop van de dag was bekend geworden, dat de regering en het Koninklijk Huis waren overgesto ken naar Engeland en het Duitse leger grote vorderingen had ge maakt in de Noordelijke provincies alsmede in Brabant en Limburg, terwijl óok reeds de Grebbelinie het hard te verduren had. Nog hiel den de mannen van het 7e en 8e escadron wielrijders stand rond Amersfoort, daarbij gesteund door infanterie en pantserwagens. Maai de overmacht nam met het uur toe en het zou niet lang duren of men zou moeten terugtrekken op Amers foort. Om half zeven in de avond kreeg luitenant de Waal opdracht de posi tie van de Duitse troepen buiten Barneveld te onderzoeken en zo spoedig mogelijk door te geven naai de Amersfoortse batterijcomman dant. Ditmaal ging hij zelf mee. Hij gaf zijn bevelen en de patrouilles verdeelden zich in vijf groepen, elk vón ongeveer 10 man. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5