DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika tegen verdere ontruiming van kustposities? Pineau slaagt Persoon en werk van overleden wethouder R. Gerritsen herdacht Twee zoetwaterzaagvissen uit Sentanimeer (Nieuw-Guinea) te Leiden VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 No. 17695 - 111e Jatugung ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN El I ADVERTENTlEN Pn|» per 3 meenden 'oij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent.' Lotie nummerj 10 ct Verichijnt Dimdeg. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cenl per mm - Succësjet (me* 15 mm) 11, <- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraet A 171, Zlerikzee. Postbus nr 1, Telefoon' nr. 32. Girorekening nr. 137677 Ultga»e N.V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraet A 171 - Zlerikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel 309 DE FORMOSAANSE KWESTIE Het gaat om de eilanden Quemoy en Matsoe De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft zich uitgesproken tegen verdere ontruiming van posities aan de kust door de Chinese nationalisten. Zonder de eilanden Quemoy en Matsoe met name te noemen, zei de minister: „Er is geopperd dat nationalistisch China de kustposi ties die de communisten nodig heb ben om hun aangekondigde aanval op Formosa te doen, dienen op te geven. Het is twijfelachtig of dit dienstig zou zijn voor de zaak van de vrede of voor de zaak van de vrijheid. De communisten hebben al aangekondigd dat zij van plan zijn Formosa met geweld te ver overen. Als de nationalisten dit nu gemakkelijker maken, zullen de communisten dan minder daartoe geneigd zijn? Ik betwijfel het". Wel zei de minister, dat Amerika niet verplicht of van plan is de be trokken posities als zodanig te ver- Frankrijk heeit weer een Kabinet Christian Pineau is er in geslaagd een nieuw Frans kabinet te vormen. Donderdagmorgen vroeg maakte de kabinetsformateur aan journa listen bekend dat slechts „één of twee minder belangrijke portefeuil les" nog moeten worden bezet. In de vroege ochtenduren van Donderdag slaagde de formateur er in een aantal moeilijkheden, die Woensdagavond waren gerezen, uit de weg te ruimen. De formateur heeft later op de dag aan de presi dent van de Franse republiek me degedeeld dat hij gereed is zijn nieuwe kabinet heden (Vrijdag) aan de Nationale Vergadering voor te stellen. Op de lijst van het nieuwe kabi net komen de namen voor van vier socialisten, vier leden van de M.R. P., vier Radicalen, drie Gaullisten en twee gematigde Radicalen. Intussen hebben de ex-Gaullisten Corniglion-Molinier en Ferri beslo ten de door Pineau aangeboden portefeuilles, respectievelijk van Justitie en P.T.T., niet te aanvaar den. Op het laatste ogenblik dus nog moeilijkheden voor Pineau. dedigen. De nadruk wordt gelegd op de woorden „als zodanig". Wel was het de bedoeling te verzekeren dat Formosa en de Pescadores niet door de communisten zouden wor den veroverd. „Wij hopen oprecht", aldus be sloot minister Dulles, „dat de com munisten de uitnodiging van de Veiligheidsraad tot bespreking van een staking van het vuren, alsnog zullen aannemen". Nog geen spoor van Belgisch vliegtuig Een patrouille die op de berg Vettore is aangekomen bij de plaats waar wrakstukken van een vlieg tuig zouden zijn waargenomen, heeft daar geen vliegtuigresten ge vonden. Veel oppositie tegen Brusselse torenbouw De 600 meter hoge toren in voor gespannen beton, die men ter ge legenheid van de Brusselse We reldtentoonstelling nabij het Hey- selstadion zou willen oprichten, ontmoet steeds meer tegenstand. Na de luchtvaartautoriteiten, die in de „zetpil" zoals de toren reeds in de volksmond heet, een gevaar zien voor de vliegtuigen die op Meisbroek moeten landen en opstij gen, de Waalse Economische Raad en het Vlaams Economisch Verbond heeft thans ook de Liberale se naatsfractie zich tegen de toren van prof. Magnel uitgesproken. Een commissie van t deskundigen heeft het project evenwel in studie genomen en zal binnenkort advies aan de minister van Verkeerswezen uitbrengen. Zilveren guldens komen builen omloop Met ingang van 22 Februari 1955 zullen de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden ge steld. Deze munten worden uit practi- sche overwegingen reeds thans in getrokken, ook al om te voorkomen dat te zijner tijd twee soorten zil veren guldens, t.w. de oude reeds bestaande en de nieuwe gulden van het kleinere model, gelijktijdig gangbaar zullen zijn. Tot 22 Juli a.s. bestaat gelegen heid tot inwisseling bij alle post kantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations, alsmede bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. EERSTE KAMER De komende belasting verlaging Bij de behandeling van de Rijks begroting 1955 in de Eerste Kamer is medegedeeld, dat de voorgeno men belastingverlaging zal bestaan uit drie groepen: de Inkomsten- en vermogensbelasting, de kostprijs- verhogende belasting en de defen siebelasting. De verlaging van de eerste twee zal zich verhouden als drievijfde staat tot tweevijfde. De verlaging van de inkomsten belasting zal bestaan uit verhoging van de belastingvrije voet en een vermindering van progressie over de gehele lijn zonder de limitering van 1953. Ongehuwden zullen niet minder worden verlaagd dan ge huwden. Wat de vermogensbelasting be treft, zullen de belastingvrije mi nima worden verhoogd en voorts zullen maatregelen getroffen wor den die de strekking hebben andere belastingbetalers tegemoet te ko men. De mindere defensie-uitgaven zullen meebrengen verlaging van de vennootschapsbelasting, de ver mogensbelasting, de motorrijtui genbelasting en de successierechten. Het totaal van de belastingver lagingen zal f 500 millioen be dragen. Mr C. W. A. Schurmann, de nieuw-benoemdc permanente vertegen woordiger van ons land b(J de Verenigde Naties te New Vork, heeft in hét Kurhaus te Scheveningen een receptie gehouden, welke door de leden van het Corps Diplomatique en vele andere autoriteiten werd bijgewoond. Deze foto werd gemaakt op het moment dat de Ameri kaanse ambassadeur ln ons land, Freeman Matthews (rechts) de hand drukte van Mr C. W. A. Schurmann (links). OP BUITENGEWONE RAADSVERGADERING Verschillende fracties gaven uiting aan hun waardering Bezit zeer waardevol voor de wetenschap De dienstplicht Rood-China in Tachtig millioen man kunnen (theoretisch) worden opgeroepen In het raam van de uitgebreide reorganisatie van de strijdkrachten heeft de regering van communis tisch China Dinsdag haar goedkeu ring gehecht aan de nieuwe wet op de dienstplicht, op grond waarvan tachtig millioen mannen in de leef tijd van achttien tot veertig jaar onder de wapenen kunnen worden geroepen. In totaal telt China on geveer 600 millioen inwoners. De duur van de diensttijd is bij zonder lang: drie jaar voor de sol daten en onderofficieren van het leger, vier jaar voor de leden van de luchtmacht en vijf jaar voor hen die bij de marine dienen. Hoewel in theorie tachtig milli oen man kan worden opgeroepen, zal dit veel minder zijn, aangezien niet voldoende uitrusting voorhan den is. Bovendien gelden voor man nen, die enige zoon en/of kostwin ner zijn, qiet de dienstplichtbepa lingen. Dit is zij het om andere redenen ook het geval met „con- tra-revolutionnaire elementen", wie de burgerrechten ontnomen zijn. Koudegolf over West-Europa In verscheidene West-Europese landen is plotseling opnieuw de koude ingevallen. In West-Duits- land, Denemarken, Zweden en in Noord-Engeland woedden Woens dag sneeuwstormen, waardoor het verkeer ernstige belemmeringen ondervond. Ook in Oostenrijk is het zeer koud. Te West-Berlijn kwam tengevolge van de gladheid een man om het leven, terwijl een twin tigtal personen verwondingen op liep. Twee grote zaagvissen uit het Sentanimeer op Nieuw-Guinea drij ven sinds enkele dagen tezamen met een hamerhaai, die ook uit Nieuw-Guinea afkomstig is, in een grote bak met formaline in het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie te Leiden. Deze dieren behoren tot de oogst van drie biologen van het museum, die op het ogenblik voor weten schappelijk onderzoek in Nieuw- Guinea vertoeven, te weten Dr L. D. Brongersma, onderdirecteur, Dr L. Holthuis en Dr M. Boeseman. Voor zover bekend is, is dit de eerste maal dat zaagvissen uit zoet water door biologen zijn verzameld. De tot nu toe bekende zaagvissen komen alle in tropische zeeën voor. Het Sentanimeer moet in een vroe ger geologisch tijdperk in verbin ding met de zee hebben gestaan en men vermoedt, dat bij het wegval len van deze verbinding enkele die ren in het meer zijn achtergebleven en zich geleidelijk hebben aange past aan de verzoeting van het water. Van zeer veel belang voor de wetenschap is het nu, na te gaan of zich zo in de loop der tijden een geheel nieuwe soort heeft ontwik- De binnenbandloze buitenband Duur door hogere belasting De K.N.A.C. heeft zich telegra fisch gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat met het dringend verzoek de definitie voor luchtband, zoals deze in de Be schikking van de minister van Ver keer en Waterstaat van 26 April 1927 wordt gesteld, ten spoedigste te willen doen herzien. In deze beschikking wordt van luchtbanden de volgende definitie gegeven: „Luchtbanden zijn rub berbanden, bestaande uit een bui tenband en een binnenband Auto's, uitgerust met binnen bandloze buitenbanden zouden, al dus de K.N.A.C., dus moeten wor den beschouwd als rijdende met massieve banden, waarvan het ge volg is, dat hiervoor 60 pet. meer motorrijtuigenbelasting (wegenbe lasting) Is verschuldigd. keld of dat er niet veel verschillen zijn met de zaagvissen uit het zee water. Een andere bioloog van het mu seum, Dr L. van der Hammen, die een jaar geleden in Nieuw-Guinea onderzoekingen heeft gedaan, heeft reeds enkele zagen van deze dieren meegebracht. Voor het onderzoek is het bijzonder waardevol, dat men nu de beschikking heeft over twee complete exemplaren. De biologen hebben de dieren, die resp. 2,86 en 3,32 meter lang zijn, niet. zelf gevangen. De vissen ko men in de omgeving van het Sen tanimeer namelijk vrij geregeld aan de markt en worden dan meestal gekocht door de eigenaars van Chi nese eethuisjes. Voor ongeveer de zelfde. prijs als deze betalen, zijn toen twee exemplaren het eigen dom geworden van de beoefenaren der wetenschap. Brabants watersnood fonds 1954 De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant heeft in Den Bosch het bestuur van de Stichting „Brabants Watersnood fonds 1954" geïnstalleerd. Het Stichtingsbestuur bestaat uit twee organen: een raad van bestuur en een uitvoerend bestuur. Het zal tot de taak van de raad van bestuur behoren, richtlijnen op te stellen, waarnaar de Stichting tegemoetko mingen zal verlenen aan hen, die binnen de provincie Noord-Brabant ten gevolge van de stormvloed op 23 en 24 December 1954 abnormale schade hebben geleden, welke niet op andere wijze wordt vergoed. De Bell Telephone Co. te Brus sel heeft In samenwerking met ge leerden van de universiteit te Luik een electronische rekenmachine ge bouwd, die beschouwd wordt ge lijkwaardig te zijn aan de beste Amerikaanse machine. De kostprijs van het „Belgische brein" bedraagt 13 millioen frank hetgeen de helft minder is dan de goedkoopste Ame rikaanse electronische rekenma chine. De Belgische machine zal worden gebruikt voor het oplossen van ingewikkelde rekenkundige vraagstukken, die zich voordoen in wetenschap en industrie. ,Woensdagavond is in een speci aal belegde vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad persoon en1 werk herdacht van de heer R. Gerritsen, in leven wethouder der gemeente. De voorzitter, burgemeester Mr J. Schuurbeque Boeye, hield een herdenkingstoespraak, waarin hij een opsomming gaf van de vele functies die de heer Gerritsen in zijn arbeidzaam leven vervulde. Spreker zeide persoonlijk sterk te zijn aangegrepen door het ver lies van een medewerker, met wie hij samen jaar en dag onder aller lei omstandigheden samenwerkte in een college, aan hetgeen als goed voor de gemeente werd gedacht. „Belast met openbare werken, het bouw- en woningtoezicht", al dus de burgemeester, „en met het personeelsbeleid en zovele andere op een stadhuis voorkomende za ken, leefde dit werk voor hem en stelde hij zijn beste gaven van hoofd en hart in dienst van de stad Zierikzee en haar inwoners". Spreker merkte daarna op, dat niets de heer Gerritsen ging boven Zierikzee, welke stad hij een Ly ceum bezorgde. Ook in tal van an dere en kleinere zaken wist hij veel te bereiken. Zelfs op zijn ziekbed had hij nog plannen voor later voor Zierikzee beraamd, maar - aldus de voorzitter - de realisering hiervan heeft hij niet meer mogen beleven. Als typische eigenschappen van de overledene noemde spreker zijn doorzettingsvermogen, taaiheid en volharding en zijn gave een uitweg te zoeken en vastgelopen bespre kingen met een enkele opmerking in andere banen te stuwen. Waar anderen niet verder kon den, wist de heer Gerritsen raad te verschaffen en stond steeds gereed om te helpen. Velen in deze ge meente hebben dit van hem onder vonden. „Want achter dat zakelijk en scherpe verstand, huisde een hart dat voor de mensen en de din gen gevoelde dat énders klopte dan sommigen dat soms wel dachten". Spreker stond verder stil bij het lijden dat aan het sterven van de heer Gerritsen voorafging en ver volgde: „Voor ons die hier samen zijn, blijft het gevoel van dank baarheid voor wat Gerritsen voor de stad tot stand gebracht heeft. Stoffelijk hebben wij dezerzijds zijn verdiensten zeer erkend door de erepenning der stad, daarnaast blijft een herinnering aan soms zeer grote strijd om op te bouwen voor nu en later, opdat de stad daarvan de vruchten zou kunnen plukken. Zijn naam zal - in deze dingen - gegrift staan in de his torie van deze stad. De burgemeester sprak tenslotte woorden van troost aan het adres van de familie en wenste haar sterkte toe dit verlies te dragen. Hierna voerde wethouder J. Cats- hoek het woord, die namens de P.v.d.A. en persoonlijk als vriend zijn innige dank uitsprak voor het geen de heer Gerritsen in zijn le ven voor de Zierikzeese samenle ving heeft verricht. Spr. gaf uiting aan zijn grote bewondering voor de initiatieven en de doortastend heid van de heer Gerritsen, die al tijd voor ieder op de bres stond. Nu deze rusteloze werker de eeuwige rust is ingegaan, aldus spr., wenste hij de familie kracht toe dit te dragen. Wethouder A. M. den Boer merkte op dat er in het jachtige leven vaak zo weinig tijd is om bij de dood stil te staan. Daarom achtte hij ook deze bijzondere raadsvergadering juist, om gelegenheid te hebben deelneming te betuigen aan hen die achterblijven nu de heer Gerritsen is overleden. Spr. stond stil bij de periode van vijfjarige samenwer king, waarin hij veel steun heeft gehad aan de brede visie van de heer Gerritsen. Zonder dit zou het voor mij, aldus spr., veel moeilijker geweest zijn vertrouwd te worden met de gemeentelijke materie. Spr. hoopte dat God aan de familie de kracht zal geven dit verlies te dra gen. De heer C. Hoek meende dat de juiste waardering bij mensen eerst komt als afscheid voor goed moet worden genomen. Spr. herinnerde aan het grote aandeel dat de heer Gerritsen had in het geestelijk, maatschappelijk en cultureel leven van deze stad, waarvoor de ge meenschap hem grote dank ver schuldigd is. Namens de P.v.d.A. dankte hij hem voor het vele dat hij voor de fractie van de partij heeft gedaan. Hij was een actief af delingsbestuurder, aldus spr., uit muntend door warme menselijk heid en sociale bewogenheid. Het zal naar'mening van spr. moeilijk zijn de leeggekomen plaats van de heer Gerritsen in te nemen en waardig te zijn, want hij was een mens die het beste heeft gegeven wat hij geven kon. Ook de heer J. G. L. Simmers liet zich namens de R.K. fractie waarderend uit over het werk van de heer Gerritsen, wiens verschei den des te sterker zal worden ge voeld naarmate de tijd verder gaat. Het Rooms-Katholieke volksdeel is met name nog niet vergeten het geen de overledene heeft gedaan voor de totstandkoming van het Cornelia-ziekenhuis. Namens zijn fractie betuigde spr. zijn deelne ming met de beproefde familie. Mr C. J. B. du Croo herinnerde aan de periode van prettige samen werking met de man die door liefde gedreven alles over had voor Zie rikzee. Spr. had hem altijd bewon derd om zijn werkkracht, zijn ani mo en stuwkracht en achtte het dan ook geen wonder dat een der gelijke figuur aan critiek bloot stond. „Maar - aldus besloot spr. - het is niet goed alleen te zien op de credietposten, maar juist te zien op hetgeen door de heer Gerritsen tot stand is gekomen". Tenslotte sprak dc heer Groenen dijk namens de C.H.U. In de tech nische commissie werkte hij twin tig jaar lang samen met de heer Gerritsen, wiens grote eenvoud hij prees. Zierikzee zal hem node mis sen. Tenslotte herinnerde de heer Groenendijk aan de stuwing die er ^6 99999999906996690996 O o 0 Om een mens te beoordelen o moet men toeten met wie hij o omgaat, ook wanneer hij al- leen is. O O O X>s>040<H><K>C>000<>C<>0<>$O O Het K.N.M.I. verwacht lot Vrijdagavond: Sneeuwbuien Wisselend bewolkt met sneeuw buien; matige tot krachtige wind tussen Noordwest en Zuidwest, later wind uit uiteenlopende rich tingen; temperatuur om het vries punt lot lichte vorst. 19 Febr. Zon op 7.52, onder 18.02, Maan op 6.05, onder 14.33. Nieuwe maan: 22 Febr. te 16.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 Febr. 0.57 v.m. 13.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 Febr. 0.35 v.m. 13.00 n.m. Springtij: 24 Februari. De bezetting van de Roemeense legatie te Bern Vier anti-communisten gaven zich over De Zwitserse politie heeft Woens dagmiddag omstreeks vier uur, toen het ultimatum van de politie afliep, één van de vier anti-communisten die het Roemeense gezantschap te Bern bezet houden, verwijderd. Om half vijf hebben drie mannen zich overgegeven. De Zwitserse po litie drong het gebouw binnen. Toen de eerste man in een poli- tie-auto werd weggebracht, was zijn gezicht geheel bedekt door zijn das en zijn hoed. De politie wilde zijn naam niet bekend maken. Nationale contact commissie voor gezinsbelangen Te 's Gravenhage is opgericht de Nationale Contactcommissie voor Gezinsbelangen, welker eerste ver gadering werd bijgewoond door de minister van Maatschappelijk Werk Mr F. J. Th. M. van Thiel. In de Nationale Contactcommis sie hebben zich ruim veertig orga nisaties verenigd, waaronder orga nen van de kerken, organisaties werkzaam op het terrein van de geestelijke volksgezondheid, vak organisaties, Kruisverenigingen en middenstandsorganisaties. Boven dien zijn aangesloten met advise rende stem een twaalftal organi saties van federatieve samenwer king. Tot de taak van de Nationale Contactcommissie, welke als eerste doel heeft het dienen van de be langen van het gezin, behoort het totstandbrengen van een gemeen schappelijk beraad op nationaal ni veau tussen de organisaties en li chamen, welke zich de behartiging van de belangen van het gezin in belangrijke mate tot taak stellen. Volkshuisvesting en huurbeleid Het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw houdt op Donderdag 3 Maart a.s. in de dierentuin te 's-Gravenhage een ledenvergadering ,die gewijd zal zijn aan de vraag: „Welke eisen stelt de volkshuisvesting aan het huurbeleid nu en in de toekomst?" Prae-adviezen hierover zijn uitge bracht door mr. R. van den Bergh, wethouder voor de volkshuisvesting te Amsterdam en dr. A. Henke- mans, directeur van Nationaal Grondbezit N.V. De vergadering zal het karakter hebben van een forumvergadering. De leden zullen voor en tijdens de vergadering schriftelijke vragen kunnen stellen. van de heer Gerritsen uitging tot het herstel van de oude monu menten. De heer J. W. van den Doel had bericht van verhindering gezonden in verband met uitstedigheid. Na afloop van de vergadering in de raadszaal verbleven de raads leden tesamen met de familie van de overledene nog enkele ogenblik ken in de burgemeesterskamer. Er was van publieke zijde veel be langstelling voor deze herdenkings vergadering van de man, die voor Zierikzee grote verdiensten ver wierf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1