ORCAM Verbazingwekkende stijging gebruik (lessenmelk op Schouwen-Duiveland Hollandse vrijgezellen in Nieuw- Zeeland kampen met vrouwentekort JEUK DOUWE EGBERTS MINISTER SUURHOFF IN NEDERLAND TERUG Er zouden meisjes heen moeten Er moeten Nederlandse meisjes naar Nieuw-Zeeland, want tot dus verre kunnen de Hollandse vrijge zellen, die naar dit land geëmi greerd zijn, voor het overgrote deel geen levensgezellin vinden. Het vrouwentekort is er een dringend probleem. Zo vertelde Maandagochtend mi nister J. G. Suurhoff, die na een reis door Australië en Nieuw-Zee land, met vertraging van ruim 14 uur, tegen vy£ uur met het K.L.M.- lijntoestel uit Australië op Schip hol terugkeerde, aan een groep verslaggevers. De emigratie naar Nieuw-Zee land is het vorig jaar teruggelopen tot 1.10 en naar bekend accepteert dit land slechts bij uitzondering ge zinnen. Het grootste deel van de emigranten bestaat dan ook uit on- gehuwden. De minister, die op Schiphol werd begroet door de commissaris voor de emigratie, Ir B. W. Haveman, vertelde voorts, dat op iedere drie manlijke emi granten slechts één vrouwelijke naar Nieuw-Zeeland is gegaan eh •Ir Haveman, die de minister af en toe bij zijn inlichtingen aanvulde, voegde er aan toe, dat de Neder landse meisjes wel voor emigratie naar dit verre eiland gevoelen, doch dat men telkens opnieuw op ge rechtvaardigd en begrijpelijk wan trouwen van de Nederlandse moe ders stuit. Die hebben er bijna al lemaal bezwaar tegen haar doch ters alleen naar dit deel van de wereld en naar een grotendeels on bekende toekomst toe te laten gaan. Dank zij besprekingen, die minister Suurhoff nu met de Nieuwzeeland- se regering heeft gevoerd, zullen de organisaties daar thans probe ren deze moeilijkheden en bezwa ren op te lossen door contact op te „Sabena''-vliegtuig vermist 29 personen aan boord Een viermotorig, met 21 passa giers en een bemanning van acht koppen, uit Brussel naar Rome ver trokken lijnvliegtuig van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij „Sa bena", is twee en een half uur na de landingstijd volgens dienstrege ling, nog niet op het Romeinse vliegveld Ciampino gedaald. Het radiografisch contact met het vliegtuig werd plotseling, Zondag avond tegen acht uur, verbroken, toen het toestel zich boven Civita Vecchia, een kleine, ongeveer ze ventig kilometer ten Noordwesten van Rome gelegen haven, bevond. Het had te kwart over acht op Ciampino moeten landen. Het zoeken naar het vermiste vliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena" had Maandagmiddag nog geen resultaat opgeleverd. Rode troepen bezetten Tatsjen-Eilanden „Nieuw China", het officiële persbureau der Chinese Volksrepu bliek, meldt dat eenheden van het Chinese volksleger, „24 uur nadat de troepen van Tsjiang Kai Sjek onder Amerikaanse bescherming zijn gevlucht", de Tatsjen-groep en de op ongeveer dertig mijl van de groep gelegen kleine eilanden Toe sjan en Pisjan hebben „bevrijd". „De bezetting van deze, ongeveer 200 mijl ten Noorden van Taiwan (Formosa) gelegen eilanden, heeft gunstige voorwaarden geschapen voor de bevrijding van Taiwan (Formosa) en de andere eilanden ter hoogte van de Chinese kust, die nog in nationalistische handen zijn", aldus „Nieuw China". Voorrang geven niet nemen Commissaris Kaasjager zag verkeer uit de lucht Als onderdeel van de grote lan delijke actie voor het Verbond voor Veilig Verkeer, Waarbij ditmaal de nadruk wordt gelegd op het verle nen van voorrang, heeft een de laatste maanden veel besproken fi guur uit de hoofdstad, hoofdcom missaris H. A. J. G. Kaasjager, in een helicoptère boven besneeuwd Amsterdam gevlogen om eens een andere kijk te krijgen op de vele verkeersproblemen envele grach ten. Ook de veilig verkeerspropa- gandist der Amsterdamse politie, inspecteur A. M. Koppejan, en ver tegenwoordigers van pers, film, ra dio en televisie stegen van Amster dam's heliport aan de Jan van Ga lenstraat op. Dank zij de financiële medewer king van een zuivelfabriek kon het Verbond voor Veilig Verkeer lan delijk een veilig verkeersblad laten verspreiden, waarin behalve voor een prijsvraag ook de aandacht der weggebruikers wordt gevraagd voor de voorrangsregels met de slagzin: „Bedenkt: de wet spreekt van voor rang geven en niet van voorrang nemen". nemen met de vrouwenorganisaties in Nederland. De emigratiemogelijkheden naar Australië noemde hij nog steeds talloos. Hij was in een hoogoven- bedrijf geweest, waar een nieuw uitbreidingsplan op stapel staat. Nodig waren niet minder dan acht duizend arbeiders en „die zijn er eenvoudig niet". Daarom heeft de Australische regering veel tege moetkomendheid vertoond bij de bevordering der kostbare immi gratie. Ingezonden mededeling Niet Krabben. De lielUci vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep In de huidporiën. VLOEISTOF Kikoejoe-soldaten van het Britse leger in Kenia hebben de 30-jarige Mau Mau „generaal" Mwangi Mambo verwond en ge vangen genomen. De „generaal" was leider van de Mau Mau in Nairobi sinds de gevangenneming twee weken geleden van „generaal" Karioki. Dader van moord te Zeist in arrest Na maandenlang nauwkeurig speurwerk is de recherche te Zeist er Zaterdagavond in geslaagd de man te arresteren, die begin De cember van het vorige jaar in de Johan Willem Frisolaan te Zeist de winkeliersvrouw K. heeft doodge schoten. De dader is de 21-jarige timmerman M. J. H. W. uit Zeist, die om zes uur in zijn woning is ge arresteerd. De commissaris van po litie te Zeist, de heer J. J. Kruizinga vertelde dat het eerste vermoeden van de met het onderzoek belaste rechercheur achteraf juist is geble ken, en dat het bij deze moord in derdaad in eerste aanleg om een fietsendiefstal te doen is geweest. RADIONIEUWS Geheelonthouding in discussie Kort geleden is in de „Blauwe N.V.", de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, een werkgroep voor jon geren gevormd. Mede naar aanlei ding daarvan wil men in de V.A.- R.A.-uitzending voor jongeren „De Bovenistel" het alcoholvraagstuk behandelen. Dat zal op Zaterdag middag 26 Februari gebeuren; die middag komt er een discussie over drankbestrijding en bij deze gele genheid zal men vragen om reac ties van jonge luisteraars, die hun mening over deze problemen wil len geven. jj :<H Ingezonden mededeling hierdoor mede het toeristenverkeer in de toekomst zal zijn gebaat. De mogelijkheid bestaat intussen ook, naar wij vernemen, dat het gemeentebestuur van Zierikzee in het komend seizoen een bezoek zal brengen aan St. Hilaire. Dit plan is evenwel nog niet in bijzonderhe den uitgewerkt. HAAMSTEDE Jaarvergadering Chr. Schoolvereniging Onder voorzitterschap van de heer A. Leeuwe hield de Christe lijke Schoolvereniging haar jaar vergadering.. Na opening op de ge bruikelijke wijze, constateerde de voorzitter met spijt dat de opkomst niet groot was. Blijkbaar zijn de le den overbezet met allerlei andere vergaderingen, zodat de jaarverga dering van de schoolvereniging er bij inschoot. Spr. memoreerde de offers die er gebracht zijn voor het verkrijgen van het Christelijk on derwijs in Nederland en hij meen de ieder op het hart te moeten bin den toch een levend propagandist te zijn voor het Christelijk onder wijs. Nu de gelijkstelling het niet meer nodig maakt dat er offers ge bracht worden, menen velen dat het wel wat gemakkelijker genomen kan worden, maar spr. meende een ernstig waarschuwend woord te moeten laten horen. Het hoofd der school, de heer P. J. van den Berg, gaf een overzicht van het afgelopen schooljaar. Uit het verslag van de schoolarts werden enkele punten naar voren de gezondheidstoestand der onder gebracht; over het algemeen was zoclite kinderen bevredigend. Al leen moet helaas vermeld worden dat dit niet gezegd kon worden in zake de gaafheid van het gebit. Enkele kleine verbeteringen die nog aangebracht kunnen worden aan het schoolgebouw, hebben de aandacht van het bestuur. Ook de ze spreker wekte op tot actief deel nemen aan het verenigingsleven der school. De penningmeester, de heer J. van Waveren, bracht verslag uit van het financiële beheer. De ver rekeningen met de gemeente lopen vlot. De verenigingskas vertoonde een goed slot. Voor de Unie-collecte werd dit jaar ruim het dubbele gegeven van het vorig jaar. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd herkozen de heer M. O. Hanse en gekozen de heer M. van Oostemom. Van de rondvraag werd flink ge bruik gemaakt. Wel een bewijs dat de aanwezige leden meeleven met het wel en wee der school. Onder meer zal de mogelijkheid onder zocht worden de jeugd in te scha kelen bij het uitgaan der school. Het personeel zal zo spoedig moge lijk een plan uitwerken en dit aan het bestuur voorleggen. Op deze wijze hoopt men de kinderen er toe te brengen zelf goed uit te kijken als ze op de verkeersweg komen. Ten slotte werd deze avond door het hoofd der school met dankge bed gesloten. BRUINISSE Plannen voor Chr. Huishoudschool De mogelijkheid om in Bruinisse een Chr. Huishoudschool te vesti gen, wordt onder ogen gezien. Een dergelijke school zou voor dit deel van het eiland alsmede voor St. Philipsland zeker in een behoefte voorzien. De ouderwetse „naaischo len" zijn overal verdwenen, een reis naar Zierikzee is voor velen tijdrovend en brengt kosten mee die dan in het vervolg kunnen wor den ge'spaard. AFDELING BRUINISSE I OOSTERLAND CM.M.C. Gunstige perspectieven voor het eiland door groei veestapel Mevrouw Eisenhower, echtgenote van de president van de Ver. Staten, snijdt hier de bijna 125 kg wegende taart aan, die on langs tijdens een lunch te Washington (D.C.) door vele feest vierders is genuttigd omdat de „Young Women's Christian Association", de Christelijke Jonge Vrouwen Vereniging, 100 jaar bestond. OOK DAAR In de zak van Zuid-Beveland is her verkavelingsmachine op gang gekomen Ingrijpende wijziging in 4500 ha grote gebied In de Zak van Zuid-Beveland is de herverkavelingsmachine op gang gekomen. In het gebied van Cou- dorpe in de buurt van Ellewouts- djjk zijn draglines begonnen met de aanleg van de eerste nieuwe wa terlopen. In de komende vijf jaren zal de „machine"'zich een weg door de 4500 ha grote gebied graven. De afwatering zal worden verbeterd; er komen nieuwe bredere wegen; percelen worden geëgaliseerd. De kavels worden opnieuw ingedeeld en kleine bedrijven zullen vergroot kunnen worden. Ir L. Appelman, hoofd van het Bureau Uitvoering van de Dienst Herverkaveling is begonnen in de betrokken gemeenten voorlichtings vergaderingen te geven, waar ope ning van zaken wordt gegeven. Vele landbouwers hebben al be richt gekregen dat zij deze zomer hun percelen niet meer kunnen in zaaien. De afwatering van het her- verltavelingsgebied omvat Elle- woutsdijk, Baarland, Hoedekens- kerke en Ovezande. Vorig jaar heeft de polder Hoedekenskerke reeds een nieuwe bemaling gekregen. Voor de overige polder is nu een plan ontworpen waarbij te Elle- woutsdijk een groot zeegemaal zal worden geplaatst met twee onder bemalingen, zgn. vijzelgemalen, bij Baarland en Coudorpe. Er zullen naar de zeesluis drie grote water leidingen lopen van 25 m breed; één van Coudorpe, één langs Oude- lande rondom Baarland en één langs Driewegen en Ovezande. Door het graven van deze kanalen kan men de waterbeheersing ver beteren. Het wegenplan zal even eens worden herzien. Het werk zal in totaal 25 millioen gulden kosten, waarvan 5 millioen wordt vergoed als watersnood- schade. Van de resterende 20 mil lioen betaalt de overheid 80 De resterende 20 betekent een be drag voor de grondeigenaars van ongeveer f 800,per ha, hetgeen voor het gehele gebied op gemid deld f 40,per jaar komt. Stad en Provincie ZIERIKZEE De „Zimito III" Naar wij vernemen is de inteke ning voor standruimte op de „Zimi to III" zodanig, dat het bestuur naar uitbreiding van de tentruimte moet omzien. Ernstige pogingen worden hiertoe inmiddels aange wend. Het bestuur hoopt dus ook nog iets te kunnen doen voor de fir ma's, die tot nu toe nog niet heb ben ingeschreven. Contact met St.-Hilaire du Harcouet De Franse gemeente St. Hilaire du Harcouet waarmede na de ramp zulke prettige contacten zijn ontstaan stelt er blijkens berich ten prijs op dit contact niet te ver breken maar inniger te maken. De pers in deze Franse plaats stelt zich voor de lezers voorlichting te ge ven over Schouwen-Duiveland en Zierikzee, door publicatie van arti kelen. Men is de mening weder zijds overigens toegedaan dat In de Vrijdagavond in hotel Storm gehouden vergadering van de afdelingen Bruinisse en Ooster- land van de C.M.M.C. (Coöp. Melk en Melkproducten Centrale) was dc heer Eveleens, voorzitter van de af deling Duiveland uit Zierikzee, afwezig wegens familie-omstandig heden. De vergadering stond onder leiding van dhr. J. A. v. Nieuw en- huize uit Nieuwerkerk, thans tij delijk te Schuddebeurs. Deze heet te de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder ook de heren C. Zee, secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie en Lantinga, hoofd assistent bij de Ryksveeteeltconsu- lent. Verder waren nog aanwezig de heren van Liere, de Glopper en Hanse, de laatste als voorzitter van de afd. Schouwen-Duiveland van de Ver. voor Kunstmatige Inseminatie. Besloten werd dit jaar nog geen bestuursverkiezing te houden, doch het mandaat voor het zittende be stuur met een jaar te verlengen, omdat dan weer een normale gang van zaken in alle afdelingen kan worden verwacht, een gang van za ken die door de ramp in het onge rede is geraakt, voor verschillende afdelingen op het eiland, die lang geïnundeerd waren. De heer Zee beantwoordde enkele huishoudelijke vragen en hield ver volgens een zeer belangwekkend referaat over het Melkprijsbeleid, de vooruitzichten voor de Zuivel industrie in het algemeen en voor- die van Schouwen-Duiveland in het bijzonder. Spr. besprak o.m. het herstel van de veestapel op Schou wen-Duiveland. Voor de ramp tel de dit eiland 2900 melkkoeien en 8000 stuks mestvee. Thans is dit aantal weer 1080 koeien en 2000 stuks mestvee. De melkveestapel is dus weer tot 1/3 van het peil per 1 Januari 1953 opgevoerd. De melkproductie was in 1952, het jaar voor de ramp, plm. 6 mil lioen kg. In 1953 werd aan „De Duif", de melkfabriek voor ons eiland, aangevoerd 202.000 kg., is ongeveer 4 pet. van 1952, in 1954 was dit 637.000 kg., dus al ruim 10 pet. In 1952 werd melk van het eiland uitgevoerd, nu moet natuur lijk nog van elders worden aange voerd. Frappant is de stijging van het verbruik van flessenmelk op ons eiland. In 1952 201.000 flessen, in 1954 857.000 flessen. De naaste toekomst voor het ge heel zag spreker niet rooskleurig. Amerika heeft grote voorraden ag rarische- en zuivelproducten, die thans op de wereldmarkt worden gebracht. De boterprijs waartegen de botervoorraden worden gespuid, komt overeen met een melkprijs van 16y2 cent per kg. met 3.7 pet. vet. Nederland kan hiermee niet concurreren. Ook de kaasprijzen gaan evenals de condensprijzen om laag. Toch moet men niet al te pes simistisch zijn, want 1/3 van de wereldbevolking wordt goed gevoed Voor het overige 2/3 deel van de wereld leeft 1/3 deel voortdurend in hongersnood, het andere derde deel schommelt op de grens van ondervoeding. Er is nog altijd een tekort aan dierlijke eiwitten en vo rig jaar gingen de prijzen stijgen, toen Rusland een betrekkelijk klei ne order op de Nederlandse markt plaatste. Voor het eiland zag speker in de toekomst wel mogelijkheden. Het Delta-plan zal, wanneer dat tot uit voering komt, het melkverbruik ze ker doen stijgen. Er is op Schou wen-Duiveland een samenwerking tussen de particuliere industrie en de Coöperatie, die een unicum voor ons land mag worden genoemd. Maar juist door deze goede ver standhouding van enerzijds de V.Z. en anderzijds de C.M.M.C. konden resultaten worden bereikt die an ders onmogelijk zouden zijn. De prijs per eenheid melk wordt door de hoge vrachtprijzen ongunstig be- invloed, de nieuwe fabriek „De Duif" werkt nog met onderbezet ting, dus niet rationeel, maar beide ongunstige factoren zullen verande- x-en naarmate de veestapel weer toeneemt. Het aantal vreemde ar beiders vei'hoogt het melkgebruik, zodat de eerste jaren voor Schou wen-Duiveland, mede door de goed geoutilleerde nieuwe fabriek, geen ingrijpende moeilijkheden te vre zen zijn. De heer Lantinga, assistent van de Rijksveeteeltconsulent in Zee land, vertelde daai-na het een en ander over het Nedei-landse rund vee, het meest melkx-ijke vee van de gehele wereld. Nu de rundveestapel op Schou wen-Duiveland door de ramp van 1 Februari 1953 werd vernietigd, al dus spr., heeft men beperkende be palingen gesteld op de invoer van vee op het eiland, maatregelen die de veestapel ten goede komen. T.b.c.-vrij en vrij van Abortus Bang twee ziekten die veel schade aan de veestapel in het verleden heb ben aangericht, moet het vee zijn, dat op het eiland wordt ingevoerd. Op een vraag of het peil van het vee op ons eiland nog kon worden opgevoerd, wees spr. op productie cijfers van 6000 en 8000 liter per koe, uitzonderingen weliswaar, maar productiecijfers van 4500 tot 5000 kg. per jaar beginnen gewoon te worden. Het gemiddelde van de Nederlandse koe is nu nog maar 3800. Men kan dus nog vooruit. Een tweetal films, „Langs de Melkweg" en „Wat zit daar voor mij in?" gaven een prachtig beeld van de hygiënische melkwinings- bedrijven in Amerika. De heer Zee kon echter medede len, dat Nederland in alle opzich ten, .behalve de productie van roomijs, Amerika voorbij streeft. De zuivelindustrie is de belangrijk ste Nederlandse industrie. De ge zamenlijke zuivelindustrie is groter dan Philips of welke Nederlandse industrie dan ook. Van de agrari sche export bestaat 55 pet. uit zui velproducten; deze producten vor men 12 pet. van de gehele Nedei- landse export. Het Nederlandse Rundveestamboek De heer A. Hanse uit Haamstede, voorzitter van de vereniging voor K.I. hield daarna een warm plei dooi voor het Nederlandse rund vee Stamboek. Vele geschenken uit Friesland, na de ramp ontvangen, blijken stamboekdieren te zijn. Schouwen-Duiveland krijgt nu een unieke kans die men niet voorbij mag laten gaan. Het fokken van raszuivere dieren brengt straks enorm voordeel, waarschijnlijk gaat het buitenland straks bij invoer van vee vragen naar „papieren". Wil men dus bij blijven dan is het nu daarvoor de tijd. De kosten die in schrijving in het Stamboek mee brengt zijn slechts een fractie van de voordelen, die men bij de ver koop kan bedingen. Een fokveedag behoort dan voor onze streek zeker niet tot de onmogelijkheden. Een veefokkerij zou voor ons eiland perspectieven openen, die de wel vaart van de streek gunstig zouden beïnvloeden. De heer van Nieuwenhuize sloot met een woord van dank aan spre kers en filmoperateui-, nadat men nog had gesproken over de stieren „Oudega" en „Riant" van de Ver- eniging voor Kunstmatige Insemi natie. „Riant", de stier van voor de ïamp, was indertijd een gelukkige greep van de aankoopcommissie ge weest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2