ZWITSAL Fietspatrouilles door de mooiste streken van het land Ge zo/ide Bob/es Veelzeggende'_cijfets over geboorte en dood De „Ark Royal'' Gemiddelde levensduur in Nederland een Brlts nunne8C'"P ti..* Groot Brittannië's nieuwste vlieg- de laatste jaren weer toegenomen dekschip, de „Ark Royaidie 36.800 ton meet, zal op 22 Februari In een eeuw werd een enorme vooruitgang geboekt gen zal de „Ark Royal" de sterkste Uit de nieuwe Nederlandse sterf- een enorme vooruitgang heeft gevechtseenheid van de Britse Ko tetafels, afgeleid uit waarnemin- Plaa*s gevonden. Volgens de sterf- ninklijke Marine zijn, aldus heeft een over de Deriode 1950-1952 en tetafe^s lö40-1851 bereikten nl. van zegsman van de admiraliteit ten over de periode 1950 195- en pasgeboren ,ongens rond rk heeft samengesteld door het Centraal 40.oou de 50-jange leeftijd en st0om-catapults. een nieuw soort Bureau voor de Statistiek, blijkt, slechts 4.700 de 80-jarige, terwijl installatie voor het afremmen van dat de sterftekansen t.o.v. die vol- de overeenkomstige aantallen vol- binnenkomende vliegtuigen, waar- gons do vorige sterftetafels weor Sc? dM 90 0(M en 34^00 door het v<w de zwaarste en snel- i i -i Mrvh mmder üan„ iesP- 9U-UUU en 64.ÖUU ste vhegtuigtypen mogelijk is om aanmerkelijk zijn gedaald. Het bedragen. Voor vrouwen gelden van haar dek te opereren. De tempo van deze daling is voor soortgelijke verhoudingen, t.w.: )Ark R0yai» zai no officieren en mannen van 0-40 jaar en voor 43.000 vijftigjarigen en 6.300 tach- {^2 manschappen herbergen. Haar vrouwen van 0-70 jaar in de laatste gJ g.e" Ult 10000® levend bewapening bestaat uit zestien 4.5 1 ren meisjes volgens de sterftetafels inph kannns en 4*i kleinere kanons jaren t.o.v. de daaraan voorafgaan- 1S40-1851 tegen 92.000 vijftigjarigen die worden bediend met behulp van de jaren zelfs sterk toegenomen. en 39.000 tachtigjarigen uit 100.000 radar en ejectronische instrumen- levendgeboren meisjes volgens de t(!n De Ark Royal" zal onder be- Vergelijkt men bv. de sterftekan- sterftetafels 1950-1952. vel staan van captain D. R. F. sen voor 0-jarige jongens volgens Ten gevolge van de daling der Campbell DSC.R.N. de sterftetafels 1931-1940 met die sterftekansen nam de gemiddeld te volgens de sterftetafels 1947-1949, verwachten levensduur in 3 jaar dan blijkt daaruit een gemiddelde tijds toe van 69.4 tot 70.6 voor een jaarlijkse teruggang dezer kansen pasgeboren jongen en 71.5 tot 72.9 met 2.5 pet. Bij een vergelijking der voor een pasgeboren meisje. Dit be- overeenkomstige kansen volgens de tekent voor jongens een toeneming sterftetafels 1947-1949 met die vol- met 1.7 pet. over een periode van gens de sterftetafels 1950-1952 is de 3 jaar en voor meisjes zelfs een toe gemiddelde jaarlijkse daling 6 pet. neming met 1.9 pet. Voor 10-jarige jongens bedragen FINANCIËN EN ECONOMIE HET AFTREDEN VAN MALENKOF Sowjet-Unie gaat geheel de koers op van de zware industrie Handelsverkeer met het Westen verslapt reeds Ingezonden mededeling MIJNHARDTJES: sterkej bestrijders van kou engrlep. deze cijfers resp. 3.1 pet. en 10.4 pet. Voor 0-jarige meisjes is de ver snelling van de daling der sterfte kansen groter dan voor 0-jarige jongens, voor 10-jarige meisjes is deze versnelling geringer dan voor 10-jarige jongens. De desbetreffen de dalingspercentages bedragen nl. 2.4 tegenover 6.3 voor de 0-jarige en 4.8 tegen 7.7 voor 10-jarige meisjes. Beziet men de daling over een Jangere periode, bv. over de afge lopen eeuw, dan blijkt pas welk MOLOTOF Amerika (en achter] met atoombom De geleerden van de Sowjet-Unie hebben zeer grote successen met de proefnemingen voor de atoombom behaald en op het ogenblik zijn de Verenigde Staten op dit gebied ten achter bij de Sowjet-Unie, zo heeft de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof ver klaard. Minister Molotof zeide verder, dat de Sowjet-Unie de Verenigde Staten reeds voorgesteld heeft om de atoombom niet te gebruiken. „Wij stellen aan de Verenigde Sta ten voor, om met onze concurren tie op dit gebied voort te gaan, maar dan uitsluitend daar, waar het de toepassing van de atoom energie op vreedzaam gebied be treft", aldus de minister. Eisenhower blijft bij zijn optimisme tfrijc wereld wordt sterker President Eisenhower heeft Dins dagavond verklaard, dat de Ver enigde Staten „de gevaren onder VERLOKEN RING Drie jaar geleden verloor een Haagse dame, die wandelde op het terrein van de Zuid-Hol landse Jechtvereniging, een ring ter waarde van 10.000. De eigenares meende dat zij de ringt/die een aandenken was, wel nimmer zou terugkrijgen, gezien de gesteldheid van het terrein. Zij deed daarom geen aangifte bij de politie. Toen werd de ring gevonden, maar de vinders dachten dat dit sieraad niet veel bijzonders was en namen daarop niet de moeite aangifte van het gevon dene te doen. Toen zij de ring eens aan een kennis toonden, adviseerde deze er toch maar mee naar de politie te gaan, „omdat het wel eens iets kon zijn". Zo kwam de ring op het politiebureau terecht en thans heeft de dame haar eigendom terug. De vinders zijn naar te vredenheid beloond. Probleem voor polder Walcheren Geen subsidie voor dijkverzwaring In September 1954 besloot de al gemene vergadering van de polder Walcheren tot verhoging en ver zwaring van een dijksgedeelte bij Rammekens. Deze dijk werd in 1946 nieuw gelegd na de inundatie. Er werd een crediet van 5% ton voor verleend. De meerderheid van het polderbestuur achtte het werk ur gent, omdat tijdens de stormvloed van 1 Februari 1953 schade was ontstaan. De verwachting bestond, dat het Rijk een niet onbelangrijk deel van de verzwaringskosten zou betalen. Dit nu blijkt niet het geval te zijn. Naar de voorzitter van de polder Walcheren, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, in de algemene vergade ring mededeelde, acht Rijkswater staat het werk wel nodig, maar niet zodanig urgent, dat niet gewacht zou kunnen worden op de .alge mene verhoging van de Deltawer ken. Dit betekent, dat voorlopig geen Rijksbijdrage beschikbaar zal worden gesteld. Volgens Britse economische krin gen betekent het aftreden van Ma lenkof en zjjn vervanging door maarschalk Bulganin de definitieve overwinning van de aanhangers van een toeneming der productie van de zware industrie in de Sow jet-Unie en hierdoor van de her bewapening ten koste van de lichte industrie. Hieraan wordt toegevoegd, dat hierdoor tevens een verklaring ge geven wordt voor het ontslag van de Sowjet-minister van Handel, die De regeling van het kleuteronderwijs Wetsontwerp ingetrokken De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer medegedeeld dat het op 29 September 1950 inge diende ontwerp van wet tot rege ling van het kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs is ingetrokken. Het ligt in de bedoeling van de minister te bevorderen, dat een nieuw ontwerp-kleutbronderwijs- wet een dezer dagen bij de Staten- Generaal zal worden ingediend. het oog moeten zien, die nog altijd te doen krijgen voor het landschap, op de loer liggen" en ook het ver- PADVINDERS VIERDEN NEGENDE LUSTRUM „Jamborettes" te Rotterdam en Soest Zoals gemeld zal de vereniging gramma staan onder meer wed- „De Nederlandse Padvinders dit strijden met modelvliegtuigen, jaar haar vjjf-en-veertig jarig be- Op een nog nader te bepalen da- staan vieren. De verkenners zul- turn in Mei zullen de jongens pei len ter gelegenheid hiervan per district in kleine groepen bij een patrouille op de fiets een trek- komen om zich op het negende tocht door het land kunnen lustrum van de N.P.V. te bezinnen, maken. Deze trektocht, „Safari De geschiedenis van de padvin- 1955" genaamd, voert 'de jongens dersbeweging zal hun worden ver door de mooiste streken van Ne- teld en zij zullen liederen zingen uit derland en heeft ten doel hen oog alle perioden van de padvinderij. Binnenkort zal een prijsvraag wor- langen naar vrijheid in „de satel lietstaten van de Sowjet-Unie" moeten helpen vergroten. „De vrije wereld" wordt sterker, omdat de volkeren „steeds vastbe slotener worden samen te gaan". Aan het begin van iedere dag tocht, die ongeveer 60 km lang is, worden de verkenners gegevens verstrekt over kastelen, boerde rijtypen en wat zij verder op hun tocht tegenkomen. Ieder district zet Eisenhower zeide dit in ien toe- f«n o£ m,eer dagroutes uit, zodat de "X"™ noe hpt D-„„ramma spraak tot vergaderingen van de £™gens het gehele land doorkrui- twee Internationale kampen, zgn. organisatie „Kruistocht voor de Tamhnrpftp<;" T?nttprHam pn vrede" in 35 Amerikaanse steden. de^uchtverk= waar- Soest. Dergelike kampen worden Winte^atfoZe^S^s den uitgeschreven voor een her denkingslied, dat eveneens op die avond zal worden gezongen. Voorts zullen alle jongens een herinnering aan dit lustrum ontvangen. Naast het openluchtspel in het Utrechtse stadion staan voor de door middel van een „gesloten" te levisienet. naai kamp gehouden. Op het pro- meer gehouden. Het Deense ministerie van Verkeer en de Raad voor Verkeersveiligheid hebben nabjj Kopenhagen een zeer merkwaardig experiment tot uitvoering gebracht, waarbjj een Buick uit 1936 met „voorbedachten rade" het slachtoffer werd als mede twee etalagepoppen, die zo stevig mogelijk met veiligheidsbanden in de auto waren vastgebonden. Van een hoogte van 25 m liet men de Buick op de grond vallen, om hiermee te demonstreren wat er met een wagen gebeurt, welke met een snelheid van 80 km per uur tegen een boom of een andere auto botst. Dat de belangstelling voor deze demonstratie enorm was valt te begrijpen. Het gebeurt nu eenmaal niet vaak, dat men de kans krijgt zonder gevaar voor het leven een dergelijk ge welddadig en ongewoon cindo van een Buick van het begin tot het einde mee te maken Onze foto toont, van links boven tot rechtsonder, de „laatste weg" van de auto, welke met de twee inzit tenden volkomen verwoest werd Stad en Provincie NOORDGOUWE Vergadering Vereniging Ziekenhuisverpleging Een dezer dagen vergaderde al hier de Vereniging Ziekenhuisver pleging. Het jaarverslag toonde aan dat de vereniging er gezond voor staat. Het ledental bedraagt 140, verdeeld over 49 gezinnen. Het fi nancieel verslag toont een goed slot op 1 Januari 1955 van f 1808,89, het geen neerkomt op een winst over 1954 van f 446,30. In verband met de gunstige financiële positie en de steeds stijgende prijzen per lig dag in de ziekenhuizen, kwam het bestuur - na rijp beraad - met het voorstel de vergoeding per ligdag te brengen van f 6,op f 8,zon der echter de contributie te ver hogen. Uit de vergadering kwam het voorstel deze wijziging voorlo pig voor de tijd van één jaar toe te passen, om in een eventueel on gunstig jaar niet dadelijk in de knel te komen. De voorzitter was van mening dat de vereniging niet zo snel in moeilijkheden zal komen. Z.'i. is het altijd beter dat de leden profiteren van de aanwezige mid delen, dan een grote reserve aan te leggen. Besloten werd tenslotte de uitkering voor een jaar toe te passen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de heer Kort nog een jaar te handhaven in zijn func tie van'lid der kascommissie, daar anders tweederde der leden nieuw zou worden, zulks in verband met het vertrek van de heer v. As. Ge tracht zal worden nog een lid aan te wijzen om in de laatstgenoemde vacature te voorzien. Op voorstel van de voorzitter werd besloten aan de secretaris penningmeester een verhoging van salaris van f 10,toe te kennen. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de eventuele voor- of nadelen inzake het lidmaatschap van de Federatie van Ziekenhuis- verplegingen. Dit bleek alleen nut tig te zijn voor vertrekkende leden, die daarna gemakkeijk kunnen overgaan naar een zustervereni ging. Aan het slot dankte de voor zitter de heer v. As voor zijn werk zaamheden in de financiële com missie verricht. Burgerlijke stand en loop der bevolking over Januari 1955. Geboren: 8. Jan P., z. v. Pieter M. van der Klooster en van Jakoba A. de Keijzer; 21. Anna M., d. v. Klaas Bazen en van Elizabeth P. Scherpenisse, wonende te Nieu- werkerk; 26. Bernardus A. F., z. v. Bernardus A. F. van Tol en van Klasina G. Groen, wonende te Uit geest; 29. Jacoba J. N., d. v. Jan P. Bil en van Anna J. H. Fonteine. Gehuwd: 27. Marinus J. Wage- maker, 27 j. en Catharina Oosse, 23 jaar. Overleden: 13. Anna Otte, 37 j., echtg. v. Theunis A. van Kooten, te Bruinisse; 15. Kornelia W. van Splunter, 78 j., ongeh., te Zonne- maire; 19. Adriaantje Keuvelaar, 92 j., wed. v. Johannes Berkhoudt, te Zierikzee; 25. levenloos geboren kind van Willem van Damme en van Leenderina M. van Dijke, te Haamstede; 25. Marinus van de Schelde, 46 j., m. v. Elizabeth Goudzwaard, te Noordwelle. Gevestigd: 5. R. G. Dommick van Venlo; 18. J. P. van Kempen van Bergen op Zoom; 28. E. H. van Duren en gezin van Oosterland; 28. G. L. Slot van Mooie en Middelaar. Vertrokken: 6. K. Wandel naar Koudekerke (Z.); 7. J. J. Noord- hoek naar Rijswijk (Z.H.); 11. J. Jonink naar Grambergen. nauw heeft samengewerkt met Ma lenkof bij de tenuitvoerlegging van het programma tot verhoging van de levensstandaard der bevolking van de Sowjet-Unie. Volgens industriële kringen in Engeland zou men de laatste maan den reeds een verslapping hebben kunnen constateren van de pogin gen der Sowjet-Unie tot uitbrei ding van het handelsverkeer met het Westen. Tevens zijn de Sowjet- goedverkopen aan het Westen, be stemd voor betaling van Russische invoer, vrijwel geheel opgehouden, terwijl het plaatsen van nieuwe Sow jet-opdrachten in de kapitalis tische landen zeldzamer is gewor den. ZONNEMAIRE Burgerlijke stand over de maand Januari 1955. Geboren: Adriaantje, d. v. J. van den Hoek en J. Boot. Gehuwd: B. van Doezelaar, 53 j. en A. E. Oudmaijer, 41 j. Overleden: Kornelia W. v. Splun ter, 78 jaar. OUWERKERK Dank voor hulp in nood Gemeente schenkt klok aan Yersekc Zaterdag 12 Februari a.s. zal te Yerseke door de voltallige ge meenteraad aanbieding plaats vin den van een klok (uurwerk) als dank voor de verleende hulp door de schippers aldaar tijdens de da gen van de Februari-ramp. Een afvaardiging der schippers zal hier bij o.a. ook aanwezig zijn. Het ge schenk zal als symbool van het reddingswerk aan de haven van Yerseke worden geplaatst. OOSTERLAND Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over Januari 1955. Geboren: 9. Tonny C., d. v. Adri- aan R. Deurloo en Maria P. Slager. Gehuwd: 13. Jacobus Verhoek, 50 j., en Cornelia Fondse, 51 j.; 26. Leendert Kloet, 48 j., en Johanna J. Rotte, 46 j.; 28. Hubrecht W. Stouten, 26 j., en Maria van der Have, 21 j. Overleden: 30. Jakob Stoutjes- dijk, 66 j. (te Zierikzee). Ingekomen: 17. Maarten Dobbe laar en gezin van Bruinisse. Vertrokken: 26. Corstiaan vair Pelt, naar Wolpliaartsdijk; 28. Jan K. Deurloo en gezin, naar Zierik zee; 28. Everardus H. van Duren en gezin, naar Noordgouwe; 31. Ja cobus C. van den Houte, naar Rot terdam; 31. Johannis J. Kosten en gezin, naar Middelburg; 31. Adria- nus van der Linden en gezin, naar Made en Drimmelen; 31. Peter J. Moonen, naar Rotterdam; 31. Ger- rit Noorthoek en gezin, naar Brui nisse. SIRJANSLAND LAND- EN TUINBOUW Joego-Stavië tot andere gedachten Collectieve boerderij voldoet niet De president van de Zuidslavl- sche republiek Kroatië, Bakaric, heeft Zondag verklaard, dat Kro atië nog slechts 200 gere-organi- seerde collectieve boerderijen telt tegen 1.600 enige jaren geleden. In een gesprek met buitenlandse journalisten zei hij, dat de collec tivisatie-politiek definitief van de baan is. Hoewel geen officieel be sluit daartoe is genomen, had de ervaring geleerd, dat deze politiek verlaten moest worden. Na de oorlog namen de Zuidsla- vische communistische leiders het denkbeeld van collectieve boerde rijen over van de Sowjet-Unie. Se dert de lente van 1953 echter is het de boeren toegestaan de collectieve boerderijen te verlaten. Bakaric, die tevens secretaris is van de Kroatische communistische partij, verklaarde nog, dat Zuid- Slavië dit jaar 850.000 ton tarwe als Amerikaanse hulp zal ontvan gen. Hij geloofde, dat zijn land in de komende vier tot vijf jaar nog voedselinvoer uit het buitenland nodig zou hebben. Internationale bijeenkomst over vlas te Wageningen Het Nederlandse Vlasinstituut houdt van 14 tot en met 17 Fe bruari te Wageningen de eerste in ternationale bijeenkomst van we tenschappelijke onderzoekers op het gebied van de vlasteelt en vlas verwerking. Voordrachten en dis cussies zullen worden gehouden over: rassenonderzoek, zaaizaad ontsmetting, ziekten en plagen, on- kruidbestrijding, oogstmethoden, repelmachines, root- en verwer kingsmethoden. Deze internationale bijeenkomst hoopt de ervaringen en resultaten van de instituten en laboratoria, die zich in verscheidene landen met deze problemen bezig houden, uit te wisselen en te trachten tot een coördinatie van het onderzoek te komen. Verplichte voorjaars^ stierenkeuringen 1955 Verschenen is het programma van de verplichte voorjaarsstieren- keuringen 1955, uitgaande van de Provinciale Commissie voor de be vordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland. Als datum voor deze keuringen is vastgesteld Vrijdag 18 Maart en wel voor de gemeenten St. Philipsland (op het dorp), Bruinisse (bij P. L. Krepel), Dreischor (bij v. Bloois), Zierikzee (op de Balie), Noordgouwe (bij Joh. Vis), Brouwershaven (bij H. J. Gast), Renesse (bij Gebrs. Steur), Haam stede (bij de toren) en Burgh (bij Beije). De plaatsen van deze keu ringen zijn tussen haakjes ver meld. Ingezonden mededeling GerOOide bomen afgevoerd Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten De gerooide bomen, die eens de kerk deden schuil gaan in een krans van groen, zijn deze week afgevoerd. Met een kraanwagen werden de bomen opgehesen en op een gereedstaande vrachtauto ge legd. Slechts twee mensen waren nodig om dit moeilijk lijkende transport te klaren. De bomen worden naar Arnemuiden vervoerd waar zij gebruikt worden als ma teriaal in de klompenindustrie. Herstel van de zeedijk Voorbereidingen zijn getroffen voor het herstel van de zeedijk, die bij de jongste storm aanzienlijke schade heeft opgelopen. Enkele werkketen zijn reeds geplaatst, ter wijl ook reeds een gedeelte van het te verwerken materiaal is aange voerd. Het werk zal zeker geruime tijd in beslag nemen. Het wordt uitgevoerd door de aannemer M. v. d. Velde te Bruinisse. ANNA JACOBAPOLDER Ouderavond Chr. school Het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van een School met de Bijbel alhier, organiseerde een ouderavond. De bijeenkomst stond o.l.v. de heer A. C. van Strien, voorzitter der ver eniging. Na gemeenschappelijk zin gen van Ps. 891 en 3 hield de heer Koolstra, onderwijzer, een in leiding over de onderwijstoestan den in de dagen van de Here Jezus. Het onderwijs was toen hoofdza kelijk gebaseerd op de wet van Mozes. De heer Rietveld, tijdelijk onder wijzer, hield een inleiding over het „Lezen". Spr. wees op de verant woordelijkheid der ouders toe te zien op de lectuurkeuze der kinde ren. Spr. illustreerde zijn verhan- opslel van een derde klasse-leer- deling met het voorlezen van een linge. Tijdens de pauze werd het werk der kinderen bezichtigd. Vooral de resultaten van het boetseerwerk trokken de aandacht. Tenslotte wei-den enkele school films ver toond, toegelicht door het hoofd der school, de heer J. P. van Dijk. De avond werd besloten met het zingen van Gez. 28 1. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 8 Febr. Aanvoer 3799 dieren (weektotaal 5653), t.w. 625 vette koeien en ossen,, 937 stuks gebruiksvee w.o. 543 tbc-vrij, 55 vette kalveren, 170 graskalveren w.o. 152 tbc-vrij, 1368 nuchtere kal veren, 210 varkens, 173 biggen, 116 paarden, 5 veulens, 113 schapen en lammeren, 7 weidelammeren, 20 graskalveren. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,54-2,70, f 2,24-2,42, f 1,90- 2,00, vette kalveren f 2,90-3,00, f 2,60-2,70, f 2,20-2,53, slachtpaar- den f 2,05-1,95-1,85; prijzen per stuk: graskalveren f 300-225-170, nuchtere kalveren f 48-44-40, big gen f 62-52-42, schapen f 135-120- 95, lammeren f 130-110-95, kalf- en melkkoeien f 1025-900-750, vare koeien f 675-600-500, vaarzen f 650- 550-450, pinken f 400-300-200. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur. Het komt mij onbegrijpelijk voor dat de gemeente Zierikzee aarzelt om een bruggetje al was het maar voor noodhulp te leggen over de Gracht, tegenover het R.T.M.-busstation. Zo'n bruggetje is hard nodig en iedere dag uitstel betekent het op de koop toe ne men van risico's. Het zal immers nog geruime tijd duren voordat de dam door de Gracht klaar is en moeten de kinderen en de andere buspassagiers dan al die tijd nog door de gevaarlijke Nobelpoort ge propt worden? Het lijkt nergens naar. Zo'n bruggetje kan met heel bescheiden middelen worden aan gelegd en het zou voor velen een uitkomst betekenen. Op dergelijke hoogst noodzakelijke dingen mag een gemeente niet bezuinigen. De eis is zelfs zo dringend dat een be paalde belangengroep bv. de middenstand het zou kunnen doen, als de gemeente in gebreke blijft. Geen dag langer meer ge wacht met een brug over de zoete gracht! B. V. DAALDERS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 6