Mu Blikgroenten :D.D.D. Utv naam *5 y\levrouw Tijdwinü J Zwitsaletten^ LEVENS-, lijnen Nog deze maand komt nieuwe vleugel ambachtsschool in gebruik Voor September gehele school, klaar De werkzaamheden van het be stuur waren het vorig jaar voort durend gericht op de nieuwbouw van de school, aldus de voorzitter van het bestuur der Ambachts school voor Schouwen-Duiveland, mr. C. J. B. du Croo, in de Vrijdag avond gehouden algemene vergade ring. Tengevolge van de ramp trad stagnatie op, maar in 1954 is men tot een oplossing gekomen, zodat, dank zij aller medewerking, reeds in de loop van deze maand de nieu we vleugel in gebruik zal kunnen worden genomenDan moet vol gen de aansluiting van de twee ge bouwen, een karwei die enkele maanden zal duren, maar alles is er op gericht dat men met de aan vang van de nieuwe cursus, met 1 September, de school volledig in het nieuwe gebouw zal kunnen houden. De afgesloten periode stond in het teken van het herstel na de ramp. Het aantal leerlingen be weegt zich weer in stijgende lijn. Dank bracht de voorzitter aan di recteur, leraren en verder personeel die allen enthousiast aan het on derwijs hebben medegewerkt. Het jaarverslag werd uitgebracht door de waarnemend secretaris de heer C. A. de Vos, die gewag maak te van het herstel van de direc teurswoning, de verschillende exa mens die in de school werden af gelegd en wees op de moeilijkhe den die men in het afgelopen jaar ondervond, maar die dank zij de lofwaardige medewerking van di recteur en leraren konden worden overwonnen. Het bestuur is daar om dankbaar voor hetgeen werd bereikt. De penningmeester, de heer S. Ochtman, droeg de diverse reke ningen en begrotingen van de Dag en Avondschool voor, welke wa ren nagezien door de heren J. Steu- tel en C. A. de Vos, uit het bestuur en door de heren P. J. Ochtman en P. Verbeek uit de leden. Stad en Provincie ZIEKIKZEE Padvindstersplechtigheid in de O.L.-school Tijdens een Vrijdagmiddag in de gymnastiekzaal van de O.L. school aan de Nieuwe Boogerdstraat ge houden plechtigheid, werden vüf meisjes opgenomen in de kring van kabouters, terwijl vijf andere ka bouters „overvlogen" naar de pad- vlndsters en werden opgenomen in de „Hézojéka-groep" van het N.P.G. Van de zijde der ouders bestond goede belangstelling, waarvoor de Districtscommissaresse mevrouw du Croo-Vogelenzang haar vreugde uitsprak. Zij drukte er haar spijt over uit, dat de grote ruimte van „Het Steen" niet meer voor derge lijke plechtigheden gebruikt kan worden. De gymnastiekzaal was op passende wijze voor de gelegen heid versierd. Na de gebruikelijke openingsceremonie, waarbij de vlag werd gehesen, werden de vijf ka bouters geïnstalleerd, nadat zij in handen van de Oehoe en de D.C. de belofte hadd enafgelegd. De laat ste reikte daarop de dassen uit. Vijf andere kabouters, die de ge stelde leeftijd hebben bereikt, wer den daarna opgenomen in de Hé- zo jékagroep. Al met al bewees de plechtigheid dat de padvindsters na de ramp alle zeilen bijzetten om hun zo belangrijk opvoedkun dig werk voort te zetten en verder uit te bouwen. HAAMSTEDE Welfare-werk in de belangstelling op Rode Kruis-avond De door de afdeling „Schouwens Westhoek" van het Ned. Rode Kruis georganiseerde serie film voorstellingen, werd besloten te Haamstede, waar het programma werd uitgevoerd voor een volledig bezette zaal in hotel Bom. Bij ontstentenis van de voorzit ter stond de bijeenkomst onder lei ding van de afdelingspenningmees ter, Jhr A. van Citters, die nog eens in het bijzonder de aandacht ves tigde op het Welfarewerk. Hier door worden zieken in staat gesteld werkstukken te maken, die hier mede ook iets verdienen. Alle lang durige zieken komen 'voor dit werk in aanmerking en kunnen zich in overleg met hun huisdokter of wijkzuster hiervoor melden bij de secretaresse mej. A. Houtman, ge meentehuis te Haamstede. Ook wees de voorzitter nog op de zilverpa pier- en postzegelactie en de in zameling van gebruikte tijdschrif ten, die voor velerlei doeleinden gebruikt kunnen worden. Invali den kunnen b.v. hierdoor in staat worden gesteld een week gratis met vacantie te gaan. Hierna werd het bekende pro gramma afgewerkt. In de pauze vond een verloting van Welfare artikelen plaats, die f 120,op bracht. De aftredende bestuurslèden, de heren A. J. Argelo, M. Doeleman H.Jz. en Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije werden bij acclamatie her kozen. Aan het einde der vergade ring bracht de directeur dank aan het lerarencorps voor de buiten gewone prestaties die in het afge lopen jaar werden geleverd, waar bij de voorzitter zich aansloot en de directeur mede in die hulde be trok. Hierop volgde sluiting. Ingezonden mededeling ww -p Krubben en peuteren niaukt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare UltSlag J-)-D D- dringt diep in de Jaarvergadering Varkenshouders-vereniging „De opgaande Zon" De varkenshoudersvereniging „De opgaande zon" hield Vrijdagavond in café Bakker de jaarvergadering, die dit jaar slechts matig bezocht was. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer B. Groen- leer, mede, dat de vereniging een gunstig jaar achter de rug had. Dit komt doordat in de vereniging geen varkenspest is voorgekomen, zoals in andere plaatsen. Hij herdacht daarna drie overleden leden, waar onder de oud-voorzitter de heer N. Hogenstein. De rekening over het jaar 1954 wees aan in ontvangsten f 655,36, in uitgaven f 548,60, zodat er een goed slot is van f 106,76, welk be voegd. De penningmeester deelde voegd. De penningmeester delede mede, dat er twee varkens waren uitgekeerd en dat de verenigng on geveer honderd leden telt. Het aan tal varkens daalt, hetgeen mede werd toegeschreven aan de hoge kosten bij het slachten, terwijl ook het voeder steeds duurder wordt. De rekening werd hierna goedge keurd. De heren B. Groenleer te Burgh en W. J. v. d. Berge te Haamstede werden als bestuursleden herkozen. De premie werd weer vastgesteld op f 0,75 per maand, terwijl de uit kering voor gestorven varkens be paald werd op f 0,70 per kg voor niet-geënte en f 0,90 voor geënte varkens, alles naar de middel marktprijs op de Rotterdamse vee markt. Voor gestorven biggen zal een bedrag van f 45,worden uit gekeerd, ook weer aangepast aan de biggenprijs van het ogenblik. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de varkens weer te herver zekeren. Tot lid van de contrölecommis- sie werd aangewezen de heer G. de Glopper, terwijl het lid J. de Bruine dank werd gebracht voor het werk dat hij in deze commissie verricht had. Het salaris van de penning meester werd op hetzelfde bedrag bepaald. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de eventuele mogelijk heid de hoge prijs van het slachten te drukken. Blijkens mededeling van de voorzitter kan de vereni gng hier niets aan doen. Gewezen werd ook op de onbillijkheid dat voor het slachten van en klein var ken evenveel betaald moet worden als voor een groot varken. Ge vraagd werd verder of het niet ge wenst is de varkens wat vroeger te laten inspuiten tegen de vlekziekte. De voorzitter deelde mede dat zulks niet mogelijk is in verband met de beperkte werkingsduur van het se rum. Hierna sluiting. SEROOSKERKE Jaarvergadering Mussen- gilde „Serooskerke en Omstreken" Onder voorzitterschap van de heer P. van Popering vergaderde het Mussengilde „Serooskerke en Omstreken" in café Ligtendag te Serooskerke. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat practisch alle leden tegenwoordig waren. Weliswaar is er een terug gang in het ledental te bespeuren, doch de nog steeds abnormale om standigheden voor ons dorp zijn daaraan niet vreemd. Vervolgens gaf zich één nieuw lid op. Een in gekomen schrijven van de dochter van de vroegere voorzitter van het gilde werd voor kennisgeving aan genomen. De vergadering stelde het medeleven van deze vroegere in woonster van Serooskerke zeer op prijs. Bij afwezigheid van de pen ningmeester, de heer M. Geluk, gaf de voorzitter een financieel verslag over het afgelopen jaar. De inkom sten bedroegen f 67,23 en de uitga ven f 33,50, zodat een batig saldo werd verkregen van f 33,73. Aan de penningmeester werd décharge verleend. De heren C. van de Velde (seer.) en P. C. Linders (lid) wer den herkozen. Bij de aanwijzing van een koning en een deken moest ditmaal van de algemeen geldende regel worden afgeweken. Het aan tal bij de boekhouder de heer A. W. Ligtendag ingeleverde mussen bedroeg slechts 60, in tegenstelling tot andere jaren. Daar niemand boven het verplichte aantal van dertig mussen was gekomen, werd besloten dit jaar noch een koning Nu koken op de vlugste en lekkerste manier. Neem een blik groente, verwarm de in houd en let dan goed opWant na slechts vier minuten kunt U de kostelijk ste tuindersproducten op tafel zetten, die U in de wintertijd ook zo nodig hebt. Stel U voor! De groente hoeft,niet meer schoongemaakt, niet gesneden, niet gewas sen, niet gekookt te worden. U hoeft niets anders te doen, dan slechts even te wachten! Houd daarom altijd een paar blikken groente bij de hand: voor gezondere variatie voor extra drukke dagen voor onverwachte eters voor een vrije Zondag 4 klaar optajel 8-12 FEBRUARI 1865 - NATIONALE BLIKGROENTEN-WEEK noch een deken aan te wijzen. Ook de boetebepaling, die anders nauw gezet wordt nagekomen, werd nu soepeler toegepast. Niettemin werd nog een kleine boetedoening gevor derd. Voor het komend jaar even wel is reeds een aantal mussen in geleverd. De voorz. sprak in dit ver band een propagandistisch woord. Hierna werd het huishoudelijk ge deelte van de bijeenkomst beslo ten, waarop gelegenheid was voor het biljart- en kaartspel. Geruime tijd bleef men dan ook nog gezellig bijeen. BROUWERSHAVEN Bouw van 19 nieuwe arbeiderswoningen Zaterdagavond kwam de raad dezer gemeente in spoedeisende vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester J. L. v. Leeuwen. Het voorstel van B. en W. inzake het besluit tot het bou wen van diverse woningen in de gemeente, werd eerst achter geslo ten deuren besproken. Na herope ning besloot de raad tot de bouw van 2 woningen aan de Heeren- weg en 9 woningwetwoningen in het nieuwe uitbreidingsplan bene vens de bouw van een nieuwe vis- afslag met daarboven 2 woningen. Eveneens besloot de raad tot de bouw van 8 woningen aan de Hee- renweg, welke gebouwd zullen wor den door de woningbouwvereniging die zulks besloot in een Donderdag jl. gehouden vergadering. Door de ze besluiten zal dit jaar Brouwers haven 19 nieuwe arbeiderswonin gen rijker worden. Geslaagde Nutsavond Verzorgd door Rubberstichting te Delft Vrijdagavond trad voor een ma tig bezette zaal voor de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen, afd. Brouwershaven, de heer Wijs van de Rubberstichting te Delft op. Na begroeting en welkomstwoord door de voorzitter, de heer P. Lijbaart, begon de heer Wijs met een inlei dend woord. Hij memoreerde de ontdekking van de witte melk, latex geheten. Columbus reeds zag, dat de Indianen een balspel be oefenden, waarbij gebruik gemaakt werd van een rubberbal. Ook maak ten ze met behulp van kleivormen flesjes van gestolde latex. Andere stammen produceerden zelfs een costuum van rubber. Een dergelijk costuum werd de koning van Por tugal aangeboden, die er matig mee in zijn schik was. Het plakte teveel bij warmte en werd hard bij koude. Er moest nog een lange weg wor den afgelegd, eer het product rub ber een beduidende rol ging spelen in de samenleving. Dunlop was het, die het pionierswerk verrichtte dat leidde tot de luchtbanden. In aan sluiting op deze uiteenzetting ver toonde de heer Wijs een film, die de aanplant, de groei, de oogst en de verwerking op een rubberplan tage in beeld bracht in Indonesië. Hierna volgde een film van de mo derne fabriek „Vredestein". Na de pauze verzorgde de heer Wijs een hersengymnastiekwedstrijd, waar bij grappige prijzen werden uitge reikt. Tot slot werden nog vertoond een film over de uitvinding van de luchtbanden, één over het boeren leven in Canada en een lachfilm over motorraces. De voorzitter dankte de heer Wijs voor de inte ressante, leerzame en keurig ver zorgde avond. BRUINISSE C.J.M.V,-ontspannings avond in Verenigings gebouw De C.J.M.V. organiseerde Vrijdag in samenwerking met de C.J.V.F. een ontspanningsavond in het Ver enigingsgebouw. De bijeenkomst werd geopend door ds. van den Brink. De leden van de meisjes vereniging voerden hierna een zangstukje uit, dat evenals een zelfgemaakt gedicht in dialect herinneringen wekte aan de „jaar feesten" van vroeger. De heer J. van den Berge hield een „praatje" over het jeugdwerk, met als titel: Waarom Jeugdwerk? De noodza kelijkheid van het jeugdwerk, waarin nog steeds de opengeslagen Ingezonden mededeling Dames NOVANA ONDERGOED is het beste wat^er is en.kleedtiU een maat slanker Zich beter en ooordellger by CKinClf APPELMARK J IN U C IV Telefoon 42 bijbel de eerste plaats inneemt, werd door hem bepleit. Gewezer werd- ook op de C.J.M.V.-biblio- theek, die een culturele taak ver vult in onze dorpssamenleving. De hoofdschotel voor deze avond was echter het toneelstuk „Ik wil niet meer lopen". Het stuk werd uit stekend voor het voetlicht gebracht en vooral de vertolking van de hoofdrol was in goede handen. De leidster van de meisjesver., mej. P. Huisson sloot met dankzegging. Ingezonden mededeling Tegen KOU, GRIEP, KOORTS: Een reusachtige ontploffing, die Zondagmiddag de bewoners van de Westkust van het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland heeft op geschrikt, is, naar men aanneemt, veroorzaakt door een meteoor. FEUILLETON 46 door HENK VAN HEESWIJK Toen zag hij de overjas, wandel stok en hoed van Wim aan de kap stok hangen. Vlug rukte hij de kle dingstukken en de stok er af en verborg ze onder de divan. Opnieuw werd er geklopt, luider en bevelender. Gerard trok zijn jas uit en hing deze aan de kapstok, waarna hij zich tot de artiste richt te, die met angstige blik naar de deur keek. Geen woord over Wim, begre pen? siste Gerard de artiste toe. Ik zal het woord voeren. Jij zwijgt, ofToen liep hij naar de deur en opende deze. Onmiddellijk trad Jo binnen, ge volgd door een heer, die Gerard niet kende. Verbaasd zag ze van Gerard naar Tilly en van Tilly naar haar huisvriend. Hoofdschuddend en niet begrijpend, deed ze een paar passen in het vertrek en zag rond, alsof ze ergens in een hoek haar man verwachtte. Ze was er zo vast van overtuigd Wim op deze kamer te vinden, dat ze alvast een advocaat had meegenomen om het bewijs te hebben van zijn ontrouw. Gerard speelde zijn rol voortref felijk. Hij deed alsof hij hoogst ver ontwaardigd en verschrikt was en vroeg enigszins aarzelend. Mag ik misschien weten, wat dat lawaai allemaal te betekenen heeft en wat U hier komt doen? Dit ontwapende Jo geheel. Er was een afschuwelijk misverstand in het spel. Men had haar met dat briefje om de tuin geleid. Ikikbegon ze stotterend. Ik had verwacht iemand anders in deze kamer te vinden. Maar Ge rard, je wilt toch niet beweren, dat jij en zijMet grote ogen keek ze beurtelings Gerard en de vrouw aan. Gerard bleef in z'n rol. Schuld bewust stond hij voor Jo, de vrouw, die hij zo innig liefhad. Zijn hou ding was het antwoord op de vraag. Hij hoefde niet meer te antwoor den. De beide vrouwen zagen el kander aan. Reeds eenmaal hadden zij elkaar ontmoet. Dat was ten huize van de journalist, die de ar tiste had uitgenodigd. Vanaf dit ogenblik was er een onuitgespro ken maar door beiden gevoelde vijandschap ontstaan tussen de bei de vrouwen, hoewel geen van bei den het had laten merken. Nu za gen ze elkander opnieuw aan. Was het verbeelding, of zag Jo een tri omfantelijke blik in de ogen van de Vlaamse? Jo haalde minachtend de schouders op en draaide zich om. Kom, sprak ze, thans met ge heel beheerste stem tot de man, die zwijgend in de deuropening was blijven staan. Het is een vergissing. Wij hebben hier niets te maken. Zonder Gerard of de ander nog met een blik te verwaardigen, liep ze met de advocaat naar de gang en verdween naar beneden. Gerard sloot zacht de deur achter zich en zuchtte. Hij viel op een stoel neer en keek voor zich uit naar de deur, waarlangs zij, die hij zo onuitspre kelijk lief had, zoeven was gegaan. Hij had haar de diepste teleurstel ling die een vrouwenleven kan ver woesten, bespaard, maar ten koste van zijn reputatie. Uit liefde tot haar had hij, zonder dat ze het zelf wist, haar huwelijksleven gered. Althans voorlopig. Het overige zou nu afhangen van Wim, haar man. Het duurde een paar minuten, voordat Wim voorzichtig de deur der badkamer opende en zijn hoofd om de hoek van de deur stak. Toen hij alleen nog zijn vriend en Tilly zag, kwam hij nader, nog verlegen met zijn houding. Gerard merkte het niet maar bleef zwijgend zitten. De Vlaamse keek van de een naar de ander. Het stilzwijgen tussen de beide mensen werd pijnlijk. Ten slotte stond Gerard op, liep naar de divan en haaldoler de jas, hoed en stok van Wim onder te voor schijn. Hij overhamügde de kleding veelbetekenend ahn Wim en zei: Denk er goed om, jij weet nergens van. Je gaat vanmiddag of van avond gewoon naar huis en doet alsof er niets is voorgevallen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat je hier nooit meer een voet over de drempel zet. Ik heb vanmiddag je reputatie en wellicht je huwelijks geluk gered. Dank de hemel, dat ik in de gelegenheid was om net nog op tijd te komen. Wees voortaan een kerel en speel niet meer met vuur. En hoepel nu alsjeblieft op. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2