Pinay, „red-de-franc" premier, aan vaardt de opdracht voor nieuw kabinet DE ZIERIKZEESCHE COURANT 15000 man troepen en 19000 burgers voorlopig naar Formosa Onderzoek naar arbeidstijden in de huishouding DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 No. 17689 - llle Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEM£N;EN Ell ADVERTENTlÉN Pfijs per 3 maanden l»i vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent.' Losse nummer» 10 ct Verschijn! Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zeierdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma* 15 mm) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraal A 171, Zierikzee. Postbus nr 1, Telefoon* nr 32, Girorekening nr, 137677 - Uitgave' N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel 309 TATSJEN-EILANDEN WORDEN ONTRUIMD Poging om tot ontspanning te komen Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zater dagavond bekend gemaakt dat na tionalistisch China heeft ingestemd met een ontruiming van de Tat- sjen-eiianden en dat Amerikaanse strijdkrachten opdracht hebben ge kregen by deze ontruiming te as sisteren. In een officiële bekendmaking, waarvan de tekst vooraf aan pre sident Elsenhower ter goedkeuring was voorgelegd, werd verder ge zegd dat dc Verenigde Staten de nationalistische Chinezen bU zul len staan in de verdediging van met de Tatsjen-eilanden „in ver band staande posities cn gebieden die zich in nationalistische handen bevinden". In de bekendmaking werd de hoop uitgesproken dat „dze stappen bij zullen dragen tot het beëindi gen van de communistische aan vallen en tot het herstel van de vrede en veilgheid in het Weste lijke deel van de Grote Oceaan". De woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken, Henry Suydam, weigerde iets aan de officiële verklaring toe te voe gen. Zondag is te Taipeh van gewoon lijk betrouwbare nationalistische zijde vernomen dat een armada van Amerikaanse en nationalistisch- Chinese oorlogsschepen, die boven dien de beschikking heeft over 300 vliegtuigen, op weg was naar de Tatsjen-groep. Van nationalistische zijde doen meer dan dertig oorlogsbodems aan de ontruimingsoperatie mede. Zij worden vergezeld door ruim vijf- Lucht-incident in het Verre Oosten Twee communistische jagers neergeschoten Newyorkse radiostations maak ten Zaterdag melding van een be richt uit Tokio, dat vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht ten Westen van Korea twee aanval lende communistische Mig-toestel len hebben neergeschoten. Dit bericht werd later door de Amerikaanse strijdkrachten te To kio bevestigd. De twee Mig's zijn neergeschoten door Amerikaanse straaljagers van het type Sabre F-86. Deze jagers werden door de Mig's aangevallen boven internationaal water ten Westen van Korea. Amsterdam "Vancouver via de Noordpool De Canadese „Air Transport Board", de „Canadian Pacific Air lines", een dochteronderneming van de „Canadian Pacific Rail way", heeft vergunning gegeven voor een luchtlijn tussen Vancou ver en Amsterdam over de Pool- route, een traject van circa 7.750 kilometer. Verwacht wordt, dat de eerste vlucht van deze nieuwe wekelijkse dienst op 2 Juni a.s. te Vancouver zal aanvangen. In dat geval zal het vliegtuig, een Douglas DC 6B, in de vroege middag van Vrijdag 3 Juni op Schiphol aankomen. De zelfde avond aanvaardt het vlieg tuig de terugreis om de volgende ochtend in Vancouver te arriveren. Deze nieuwe luchtlijn zal de af stand tussen Vancouver en Am sterdam met 1.000 mijl verkorten. Passagiers uit Engeland, die met de „Canadian Pacific Airlines" uit Amsterdam willen vertrekken, kun nen met een aansluiting op de nieuwe lijn via Vancouver Dins dagmorgen d.a.v. in Auckland aan komen en later op dezelfde morgen te Sydney. De directie van de luchtvaart maatschappij „Flying Tigers" heeft meegedeeld, dat vijf van haar toe stellen zijn ingeschakeld bij een luchtbrug tussen de Westkust van de Verenigde Staten en het Verre Oosten. Reeds is een vliegtuig met een militaire lading vertrokken. Over de bestemming van de vlieg tuigen en over het aantal vluchten zou niets worden meegedeeld. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomener gie, Strauss, heeft meegedeeld, dat voortgang wordt gemaakt met de ontwikkeling van atoomreactors voor de voortstuwing van grote schepen en vliegtuigen. Hij zei ook, dat de tweede atoomduikboot, de „Sea Wolf", dit jaar te water zal worden gelaten. tien Amerikaanse vliegdekschepen, kruisers en torpedobootjagers. Van nationalistisch-miiitaire zijde wordt vernomen dat alle van de Tatsjen-eilanden weg te voeren mi litairen en burgers in eerste aan leg naar Formosa zullen worden overgebracht. Na herschikking zul len de verdedigers der Tatsjen- groep echter naar de ter hoogte van de Chinese kust gelegen eilanden Quemoy en Matsoe worden over gebracht. Er zullen, blijkens een officiële mededeling, 15.000 man troepen en 19.000 burgers worden overge bracht. De schatting van Amerikaanse zijde, dat de gehele ontruimings operatie tot twee weken kan duren, wordt van nationalistische zijde te hoog geacht. Men meent in deze kringen, dat het geheel in zes da gen zijn beslag kan krijgen. Nieuw soort onderwijs te Breda Op basis van Mulo A of B Met ingang van 1 September zal aan een van de Bredase scholen een afdeling worden gevormd, waar leerlingen, die in het bezit zijn van een Mulo-diploma A of B voortge zet dagonderwijs in Nederlands, de moderne talen en de handelsvak ken zullen ontvangen. Aan het eind van de cursus zullen de leerlingen een examen afleggen, waarbij de Kamer van Koophandel te Breda medewerking zal verlenen. Ver wacht wordt dat voor leerlingen met een behoorlijke aanleg in het volgen van deze opleiding moge lijkheden aanwezig zijn om de theo retische kennis op te doen die hen in staat kan stellen later een goede positie te verwerven. Sinds enkele jaren is gebleken, dat op administratief gebied be hoefte bestaat aan jongelui, de een uitvoerig programma voor Neder lands, de moderne talen en de han delswetenschappen hebben ver werkt. Zij zouden in staat moeten zijn om na verloop van enige jaren praktijk met hun theoretische ken nis de leidinggevende administra tieve functies in het bedrijfsleven te gaan vervullen. Het 260ste Amerikaanse ba taljon veldartillerie wordt binnen afzienbare tijd in Europa gelegerd. Dit heeft het Amerikaanse hoofd kwartier te Heidelberg Zaterdag bekendgemaakt. Het bataljon is uit gerust met 280 mm geschut, waar in ook atoommunitie kan worden gebruikt. Korte berichten uit hét Binnenland VLAARDINGEN. Zaterdagnacht heeft mevrouw Boogaart-Jonkers uit de Valeriusstraat 34 te Vlaar- aingen in de Noletstichting te Schiedam het leven geschonken aan een drieling, nl. drie jongens: An ton, Gijsbertus en Mattheas. An ton weegt 1450, Gijsbertus 2130 en Mattheas 1800 gram. Het eerste en derde kind zijn blond, het tweede heeft donker haar. Moeder en kin deren maken het uitstekend. AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is op de Admiraal de Ruyterweg niet ver van de Krommert een drie jarig knaapje, genaamd R. A. T., nagenoeg ongedeerd onder zijn va ders auto, een luxe bestelwagen, vandaan gekomen, waardoor hij zo juist was overreden. Het kind is zijn vader vermoedelijk achterna gelopen toen deze van huis startte. Een van zijn beentjes is daarbij on der een achterwiel van de bestel auto geraakt maar een dadelijk ge raadpleegde arts kon geen letsel van betekenis vaststellen. Voor alle zekerheid moet het ventje thuis wat van de schrik gaan uitrusten. AMERSFOORT. Maandagmorgen omstreeks 8.15 uur is een militaire jeep op een onbewaakte overweg te Nunspeet door de sneltrein uit Zwolle naar-Amersfoort gegrepen. De bestuurder van de jeep werd gedood. LEIDEN. Zondagmiddag heeft H.M. Koningin Juliana als oud-stu dente van de Leidse universiteit een gedeelte van de Diësviering van deze academie bijgewoond, na melijk het studium generale. Tij dens deze bijeenkomst werd ge sproken door prof. dr. J. H. Oort. De Koningin arriveerde omstreeks drie uur en verliet de sleutelstad weer om vijf uur. ROTTERDAM. Tijdens zwaar stormweer is de 19-jarige matroos onder de gage L. J. Hofman uit Rot terdam Zaterdagmorgen vroeg in de Middellandse Zee van het s.s. „Tomini" van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd overboord geslagen. Po gingen om de drenkeling te vinden mochten geen succes hebben, zodat moet worden aangenomen dat hftj verdronken is. SCHIPHOL. Op Schiphol is met het K.L.M.-vrachtvliegtuig „Ir. Damrae" uit New York op doorreis naar Bombay aen stator voor de hoofdgenerator van het s.s. „Poly- timi Andreadin" aangekomen. Het gewicht van dit zware stuk, het grootste dat ooit door de lucht is vervoerd, bedraagt 8.998,97 kg. Enige kleinere reserve-onderdelen zullen met het lijnvliegtuig worden nagestuurd. MAASTRICHT. Zaterdagnamid dag viel de 55-jarige mevr. S., wo nende in de Batterijstraat te Maas tricht van de keldertrap. Zij brak een halswervel en overleed kort daarna. Mevr. S. was moeder van acht kinderen. FRANSE KABINET GEVALLEN Hij zoekt naar regeling van nationale eenheid Als gevolg van de vertrouwens kwestie die premier Mendès-France had verbonden aan de behandeling van het regeringsbeleid in Noord- Afrika, is in de nacht van Vrydag op Zaterdag het Franse kabinet ten val gebracht. President Rénc Coty heeft daar op Zondagavond aan de 63-jarige conservatieve ex-premier Antoine Pinay verzocht Frankryk's 21ste na-oorlogse regering te vormen. Pinay verklaarde na zijn onder houd met de president tegenover verslaggevers, dat hij de uitnodi ging had aanvaard. Hij zeide ver der, dat hij een regering van na tionale eenheid wil vormen. „De jongste parlementaire debatten hebben zowel de ernst der proble men aangetoond als de urgentie om deze op te lossen". „Frankrijk heeft een regering van alle partijen nodig, die bereid zijn zich te verenigen, teneinde de nationale verdediging te organise ren, onze bondgenootschappen te versterken, Europa op te bouwen, hervormingen in Noord-Afrika in te voeren, de nationale economie uit te breiden en te werken voor sociale vooruitgang", aldus Pinay. Maandag begon hij met zijn be sprekingen voor de vorming van een regering. Het was niet waar schijnlijk dat hij deze vóór Dinsdag zou kunnen beëindigen. Antoine Pinay, de „red de franc"- premier, was, voordat hij in Maart 1954 premier werd, buiten Frank rijk nauwelijks bekend. Hij was 289 dagen aan de macht, één dei- langste regeringsperioden in de vierde Franse republiek. Pinay, een leerfabrikant, werd populair. Hij legde geen nieuwe belastingen op en er kwam tijdens zijn bewind geen arbeidsconflict voor. 44444444444444444444444 9 9 o Jeugd zou de ideale toestand zijn indien zy slechts wat later O in ons leven kwam. o 9 4 444*44044444**4*444*400 Het K.N.M.I. verwacht tot Dirïsdagavond: Zwaar bewolkt In het Zuiden en het midden van het land zwaar bewolkt met tijde lijk wat regen of sneeuw; overwe gend matige Westelijke wind en hogere temperaturen dan Maandag. In het Noorden van het land zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; weinig wind en on geveer dezelfde temperatuur als Maandag. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: KOE IN BADKAMER Jef Decoster uit Leuven was niet weinig verwonderd toen hij Zondagmorgen in zijn bad kuip een enorme koe ontdek te, die hem vrolijk loeiend be groette. Het dier voelde zich blijkbaar uitstekend op z'n ge mak en het kostte Decoster vee Imoeite het beest uit zijn badkamer te verwijderen. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek dat studenten van de Leuvense universiteit het dier, dat ontsnapt was uit een weiland, hadden opgevan gen en het met gebonden po ten de woning van Jef Decoster hadden binnen gedragen. Dit ivas een gemakkelijke operatie daar het hier een kosthuis voor studenten betreft waarvan de deur prachtisch nooit op slot is. 9 Febr. 10 Febr. 4.53 v.m. 5.30 v.m. 17.22 n.m. 17.56 n.m. 9 Febr. Zon op 8.10, onder 17.43. Maan op 21.11, onder 8.36. 10 Febr. Zon op 8.09, onder 17.45. Maan op 22.24, onder 8.52. Laatste kwartier 14 Febr. te 20.40. BROUWERSHAVEN: 9 Febr. 4.23 v.m. 16.38 n.m. 10 Febr. 5.01 v.m. 17.14 n.m. Springtij: 9 en 24 Februari. Doodtij: 17 Februari. Enorme overstromingen in Djambi (Indonesië) Grote overstromingen in Djambi hebben, naar men vreest, duizen den slachtoffers geëist, aldus heeft de commandant van Zuid-Suma- tra, kolonel Bambang Utoyo, me degedeeld. De kolonel noemde de overstromingen in Djambi een na tionale ramp". Geheel Djambi is practisch van alle landverbindin gen afgesloten, hier en daar reikt het water tot halve hoogte der klap perbomen. Hele kampongs staan blank. In Muara Tembesi staat het water zelfs hoger dan de daken der huizen. Men neemt aan, dat ve len, die langs de Batang Hari wo nen, zich niet in veiligheid hebben kunnen brengen, toen het water hen omringde. In belang van huishoudonderwijs en voorlichting Geen huurverhoging voor •woningen met lage huurwaarde Kwestie huurbelasting buiten beschouwing De ministers Drees en Van de Kieft hebben in een nota aan de Eerste Kamer geantwoord op de vraag van de commissie van rap porteurs uit die Kamer, in het ver slag omtrent de algemene politieke beschouwingen over de begroting 1955 over de aanstaande huurver hoging. De commissie had ver klaard het op prijs te zullen stellen indien de regering vóór de open- op verzoek van de Nederlandse Om het onderzoek te doen slagen bare behandeling de Kamer alsnog Huishoudraad zal ten dienste van is de vrijwillige medewerking van wilde mededelen, in hoeverre de het Comité doelmatige Inkomsten- een groot aantal huisvrouwen no- berichten in de bladen over een besteding een onderzoek worden in- dig en wel van huisvrouwen, wier compromis, dat in het kabinet zou gesteld naar de arbeidstijden in de echtgenoot in loondienst is (als ar- zijn bereikt met betrekking tot de huishouding. Het doel van dit on- beider, employé of ambtenaar, met huurverhoging en de eventuele in- derzoek is het verkrijgen van ge- minder dan f 6.000,— bruto inko- voering van een huurbelasting, geVens over de lengte van de werk- men)- en die twee of vier niet ver waarheid bevatten. dag van de huisvrouw en over de dienende kinderen hebben. De ministers zeggen in hun ant- verschillen die daarbij in verschei- zoek naar de tijdsbesteding van de woord zich thans te moeten be- dene huishoudingen optreden. Te- huisvrouw een welkome aanvulling palen tot de mededeling', dat in de vens zai Worden getracht vast te vormen van het nationaal budget- persberichten deze juiste kern zit, stellen hoeveel tyd de onderdelen onderzoek dat in 1951 door het C. dat de regering, gezien de ontwik- van de huishouding in beslag ne- B.S. werd verricht. keling van lonen en prijzen, tot de men. conclusie is gekomen, dat zij op dit ogenblik geen huurverhoging moet De uitkomsten van dit onderzoek voorstellen voor woningen met lage zullen van belang zijn voor het huurwaarde en slechts een kleine huishoudonderwijs en de huishou- huurverhoging voor duurdere wo- delijke voorlichting en voorts voor ningen, hetgeen medebrengt, dat allen, die zch bezig houden met de het probleem van de huurbelasting, vraagstukken van werkvereenvou- Veel belangstelling voor de R.A.I. Zondag hebben 15.800 personen een bezoek gebracht aan de ten- bij handhaving van de gedachte in diging in de huishouding en van toonstelling van bedrijfsautomobie- de Troonrede tot uitdrukking ge bracht, voorshands buiten beschou wing kan worden gelaten. het huishoudelijk beheer in het al gemeen. Wat dit laatste betreft zul len de uitkomsten van het onder- len in de R.A.I. te Amsterdam. Het aantal bezoekers sinds de opening op Donderdagmiddag passeerde daarmee de 35.000, hetgeen een stij ging van bijna 20.000 bezoekers be tekent in vergelijking met de vo- Ballons uit het Roergebied dreven in {^eTtauM.™ bedri]fsautomo~ goed vijf uur naar Serooskerke Vinder kreeg geschenk van jubilerende Duitse firma Dr Helen Keiler (rechts), dc beroemde schryfster cn opvoedkundige, die zich ondanks blindheid, doofheid en het verlies van haar spraak, tot een hoge plaats in het leven wist op te werken, voert hier een „gesprek" met mevrouw Eleanor Roosevelt door haar lippen met haar gevoelige vin gers te betasten. Mevrouw Roosevelt was de voornaamste sprcckster tydens een diner van dc Amerikaanse stichting voor overzeese blinden, dat te New York werd gegeven ter ere van Dr Keller, die by deze ge legenheid het afgebeelde gesprek voerde. De organisatie financiert een zeer lange goodwill-reis, welke Dr Keiler naar het Verre Oosten gaat maken. Een dezer dagen vond de heer P. Hanse te Serooskerke een tros van twaalf ballons, die afkomstig bleken te zijn uit Herne-Sodingen, een stad in het hartje van het Roer gebied. Blijkens mededeling op een aangehechte kaart ivaren de bal lons dezelfde dag opgelaten, in ver band met het vijftigjarig jubileum van een zaak in ijzerwaren en werktuigen in Heme Sodingen. Door tijdver gelijking kwam de heer Hanse tot de conclusie, dat de ballons de afstand Heme Sodingen- Serooskerke, die 250 km. bedraagt, in de recordtijd van vijf uur er\ twintig minuten hadden afgelegd. De heer Hanse nam de moeite een kaartje te sturen naar de ju bilerende firma in het Roergebied, met een aanduiding van de plaats waar de ballons werden gevonden. Terecht verwachtte hij niet dat iedereen te Herne Sodingen zo maar weet, waar Serooskerke ligt. Reeds spoedig daarop ontving hij een dankschrijven van de firma, met een knipsel uit de „Hemer Zeitung", die het verhaal bracht van de tros balonnen, die gedre ven door een sterke Oostenwind, zich zo snel naar Schouwen-Dui- veland verplaatsten. Het is trou wens wel een wonder dat de bal lons niet in zee zijn terecht geko men, maar nog net op tijd vol doende gas hadden verloren om te dalen. Bij de brief waren tevens bijgesloten enkele foto's, waarop het personeel van de zaak in de bloemetjes op de jubileumdag en een foto van het winkelpand. Als blijk van waardering was te vens meegestuurd een uit kolen gemaakte asbak met een mijnlamp, die tevens dienst kan doen als aansteker. Zonder twijfel een fraai geschenk, dat dus letterlijk uit de lucht is komen vallen. Onder de bezoekers bevinden zich meer buitenlanders uit de omlig gende landen dan bij vorige ten toonstellingen. Man schoot stiefdochter dood De dertigjarige J. van S. uit St. Michielsgestel heeft Zondagmiddag tijdens een achtervolging in de on middellijke omgeving van zijn wo ning zijn achttienjarige stiefdoch ter J. W. de H. met een pistoolschot gedood. Het meisje overleed vrij wel onmiddellijk, nadat zij was ge troffen. Het slachtoffer, dat in Den Bosch in betrekking was, kwam zelden thuis in verband met een familie kwestie. Zij was Zondag bij familie in het dorp, waar ook haar stief vader kwam. Toen later de moeder van het meisje arriveerde, zijn zij gezamenlijk naar huis gefietst in de afgelopen buurtschap de Tielse Hoeve. Van S. was vooruitgereden en wachtte thuis de komst van moe der en dochter af. Zijn dreigende houding maakte het meisje angstig, zodat zij wegvluchtte met het bo venvermelde gevolg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1