DE ZIERIKZEESCHE COURANT Met rede van minister J. Algera werd 34ste R«AX geopend Atoomwapens verhinderden over weldiging van het Westen In 1954 werden 68487 nieuwe woningen gebouwd Stichting „1940-1945" gaat in Mei Zweedse Wittebroods-actie organiseren VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 ABONNEMEN' EN EM ADVERTENTIES Pfij» pér 3 maanden »ooruilbetaling 13,50. per week 27 cent." Losse nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm - Succesjet (max 15 mm) I 1,- per stuk. No. 17687 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Postbus nr 1. Telefoon* nr 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee Redacteur M. J. BIJ DE VAATE Tel 309 HET FORMOSAANSE CONFLICT Washington's politiek wil oorlog in het Verre Oosten voorkomen Het eiland wordt niet prijs gegeven President Eisenhower beeft op ztfn persconferentie van Woensdag verklaard, dat zijn beleid inzake Formosa gericht is op het verschaf fen van de zekerheid, dat er geen conflict zal ontstaan als gevolg van foutieve berekeningen van vrien den of potentiële vijanden. De Ame rikaanse politiek is eerlijk cn hoop vol gericht op Ret voorkomen van oorlog, zo zei hij. De president wilde niet zeggen, of hij aan president Tsjiang Kai- Sjek van nationalistisch China ver zekerd had, dat de Ver. Staten de eilanden Quemoy en Matsoe, vlak bij de Chinese kust, zouden helpen verdedigen. Hij verklaarde, dat er aanhou dend besprekingen gevoerd worden met de nationalistische regering en dat de standpunten niet altijd sa menvallen. Hij achtte het, gezien het delicate van de toestand, beter om zich voor het ogenblik te hou den aan wat de Verenigde Staten in het openbaar hadden verklaard. Toen een correspondent vroeg of hij nu, nadat hij zijn nieuwe poli tiek bekend gemaakt had, meer hoop had dat een oorlog zou kunnen worden voorkomen, ant woordde Eisenhower, dat de Ver. Staten elke twijfel hadden wegge- Atoomoefeningen in Nevada Negenduizend soldaten zulen deelnemen aan atoomoefeningen, die in het aanstaande voorjaar in de woestijn van Nevada worden gehouden, aldus maakte het Ame rikaanse departement van Defen sie Woensdag bekend. Door deze oefeningen wil men zich een oordeel vormen over de resultaten van de opleiding van Amerikaanse eenheden voor de atoomoorlog. Er zullen proeven worden geno men met nieuwe atoomwapens. De ontruiming van de Tatsjen-eilanden Schepen van de Amerikaanse ze vende vloot escorteren thans sche pen van nationalistisch China, die burgers evacueren van de bedreigde Tatsjen-eilanden, zo wordt van ge woonlijk betrouwbare nationalis tische zijde vernomen. Men zei dat vier communistische kanonneerboten, die in de buurt patrouilleerden, de nationalistische schepen niet hinderden. Er bevond zich een Amerikaanse torpedoboot- jager in de nabijheid. nomen over de vastbeslotenheid om Formosa als barrière te handhaven. De Ver. Staten zullen geen uitbrei ding van het internationale com munisme in het gebied van de Stille Oceaan gedogen, dat is ab soluut duidelijk gemaakt. Op de vraag of hij geloofde dat vreedzame betrekkingen tussen communistisch en nationalistisch China mogelijk waren, zei de pre sident, dat dat alleen de tijd Ieren kan. Hazenjacht met behulp van zalmnetten Een bijzondere jacht was Woens dag georganiseerd op de Welplaat onder Spijkenisse. De Welplaat is bestemd voor industrieterrein en de daar levende fauna is gedoemd te verdwijnen. De jagers uit Schou- wen-Duiveland en de afdeling 's-Hertogenbosch van de Kon. Ned. Jagers vereniging hadden daarin aanleiding gevonden te verzoeken de daar aanwezige hazen te mogen vangen. Dit geschiedde dit keer niet op de gewone manier, door de dieren onder schot te nemen, maar ze werden opgedreven om terecht te komen in daartoe uitgezette zalmnetten. Eenmaal in deze netten terecht gekomen, werden ze daar uit weer bevrijd en met onderschei ding behandeld, want men wilde ze bestemmen voor verbetering van de hazenstand op ons eiland en in de Biesbos. Want tengevolge van de ramp verdween ook heer „Lam- pe" uit onze polders. Er werden 39 hazen op deze manier buitgemaakt en 21 van hen (14 moeren en 7 ram men) zullen in de diverse polders van ons eiland worden losgelaten, in de hoop dat zij hier spoedig hun home zullen vestigen en door een talrijk nakroost, hun die de jacht- sport beoefenen, werk zullen geven. Zoals bekend werden reeds eerder hazen uitgezet, maar dan waren het slechts enkele exemplaren die van bevriende zijde werden verkregen. Tekort aan arbeiders in de bedrijven Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft in het statistisch bulle tin de resultaten van een onder zoek gepubliceerd, dat het per ulti mo September 1954 heeft ingesteld naar het heersende tekort aan ar beiders. Het onderzoek heeft be trekking op ruim 9.000 bedrijven, welke 750.000 arbeiders in dienst hebben. Bij 4.000 bedrijven bleken tekorten te bestaan. Het totale gemelde tekort aan arbeiders bedroeg ruim 61.000. Hiervan waren ruim 43.000 bestemd voor plaatsing in bestaande vaca tures, 13.000 voor uitbreiding en 5.000 voor vervanging van minder geschikte krachten. Het tekort had voor 2/3 betrekking op mannen en voor 1/3 op vrouwelijke arbeiders. Van het totale tekort van 61.000 ar beiders had meer dan de helft (35 duizend) betrekking op geschoolden en geoefenden. Gemiddeld bedroeg het tekort 8 pet. van de totale ar-' beidersbezetting. Provinciale dagen op de E 55 Het ligt in het voornemen op de E 55, de nationale manifestatie van Nederlandse energie, welke van 18 Mei tot 3 September 1955 te Rot terdam zal worden gehouden, spe ciale dagen aan onze provincies te wijden met demonstraties, welke karakteristiek zijn voor de onder scheidene gewesten. Met verschillende organisaties en verenigingen worden te dezer zake besprekingen gevoerd. Tevens wor den een Rotterdamse, een Amster damse en een Haagse dag voorbe reid. Al deze dagen zullen waar schijnlijk vallen in het tijdvak van 21 Mei tot 23 Juli. Van de voorbereidingen voor de E 55 begint het publiek nu ook het een en ander te zien. Op het ter rein tussen Mathenesserlaan en Westzeedijk verrijzen, naast het bestaande vaste Ahoy'-gebouw, in snel tempo grote tentoonstellings hallen en ook in het Park, aan de Westzeedijk, waar het ontspan ningscentrum komt (dat de naam Unifesti zal voeren) wordt druk gebouwd. In Fijnaart is Dinsdagmorgen een monument onthuld ter'nagedachtenis van de slachtoffers die daar lodens de watersnood van Februari 1953 ztfn gevallen. - Foto: Een beeld van de duizenden aanwezigen, terwijl zy langzaam langs het monument defileren. 99999999999999669m999 O O o Goede manieren zijn de bes- O te beveiliging tegen de slechte o van anderen. o o O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOV Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Enige regen Half- tot zwaar bewolkt met enige regen; weinig verandering in temperatuur; matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid en Zuid west. 5 Febr. Zon op 8.18, onder 17.36. Maan op 15.57, onder 7.09. Volle maan: 7 Februari te 2.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 Febr. 1.39 v.m. 14.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 Febr. 1.15 v.m. 13.41 n.m. Springtij: 9 en 24 Februari. Doodtij: 17 Februari. Een dringend beroep op de gebruikers van de weg De zwakke plekken in de zeedijken Ged. Staten stellen onderzoek in Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden 1 Februari jl. met een de legatie uit het bestuur van de Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond een bespreking over de voorziening in de zwakke plekken CHURCHILL OVER DE TOESTAND Oorlog onbruikbaar als politiek middel Volgens de Amerikaanse mi nister van Openbax-e Gezondheid is in de Amerikaanse laboratoria een nieuw insectendodend middel ont dekt, dat effectiever en minder schadelijk zou zijn dan alle andere producten van deze aard. Sir Winston Churchill heeft j.l. Woensdag voor zyn collegae uit liet Gemeenbest een overzicht gegeven van de ontwikkeling der atoom wapens. Hij verklaarde o.m., dat mogelijk de twee grote wereldblokken bin nen een paar jaar, als de Sowjet- Unie eenmaal eenzelfde peil op het gebied van atoomwapens zal heb ben bereikt als het Westen, tot een blijvende overeenstemming zouden kunnen komen, aldus is in goedin- gelichte kringen in Londen verno- men. Voorts zei hij, dat alleen het bezit van atoomwapens en de wa terstofbom het Westen had behoed voor communistische overweldi ging. Premier Nehroe van. India ver klaarde, dat de waterstofbom het einde betekent van de ooi-log als politiek middel. Voox-tzetting van de ontwikkeling van de waterstof- bom bedreigt de beschaving; de productie van atoomwapens en px-oefnemingen moeten stopgezet worden, aldus Nehroe. In conferentiekringen verluidt, dat alle px-emiers, behalve Nehroe, het eens waren met Churchill's ver slag van de toestand. Met rond 68.500 woningen in 1954 is voor de derde maal na de oorlog een jaarproductie bereikt ais nim mer tevoren in ons land. Andere recordjaren waren 1951 met 58.666 en 1953 met 59.597 gereed gekomen woningen. 1954 was het eerste jaar waarin naar een aantal van 65.000 gereed gekomen woningen werd gestreefd. Dit streefcijfer is nu met rond 3.500 overschreden. Sinds de bevrijding zijn thans 379.058 woningen voltooid. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waaraan bovenstaand jaarcijfer is ontleend, wei-den in December jl. 7.891 woningen voltooid. In dit aan tal zijn begrepen 68 duplexwonin- gen, zodat door nieuwbouw voor 7.959 gezinnen woonruimte beschik baar is gekomen. De in December 1954 gereed gekomen woningen vor men een recordaantal van ooit in een maand voltooide woningen. In het gehele jaar 1954 werden 68.487 woningen voltooid, hetgeen eveneens een recox-dproductie is voor een jaar. Met de extra woon ruimte van de duplexwoningen, die in 1954 werden gebouwd (namelijk 1.455) rekening houdende, werd in het afgelopen jaar voor 69.942 ge zinnen woonruimte gesticht. Gerekend tot en met December 1954 zijn sedert de bevrijding 379.058 woningen voltooid, waar van er 16.468 als duplexwoning ge bouwd zijn, zodat er voor 395.526 gezinnen nieuwe woonruimte be schikbaar is gekomen. De in December gereed gekomen woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes het aan tal in het gehele jaar 1954 aldaar gereed gekomen woningen): Gro ningen 166 (2076), Friesland 197 (1777), Drenthe 186 (1563), Over- ijsel 497 (4191), Gelderland 823 (7583), Utrecht 576 (4047), Noord- Holland (excl. Amsterdam) 1005 (7337), Zuid-Holland (excl. Rotter dam en Den Haag) 721 (8099), Zee land 230 (1851), Noox-d-Brabant 1029 (9568), Limburg 939 (7508), Amster dam 483 (4391). Den Haag 520 (3320), Rotterdam 476 (4654), N.O. polder 43 (504); Nederland 7891 (68.487). Het onderwijzerstekort Vijfhonderd extra onderwijzers in 1956 In de „Nota betreffende de toe komstige behoefte aan onderwij zers bij het gewoon en voortgezet lager onderwijs en de voorziening in die behoefte" worden maatrege len opgesomd om op korte termijn te komen tot opheffing van het on- deiwijzerstekort. 1. Het instellen van spoedcursus sen voor bezitters van het einddi ploma gymnasium, hogere burger school of middelbare meisjesschool. Aan deze cursussen, die 1 April 1955 beginnen en 15 maanden du- i-en, kunnen deelnemen personen beneden 30 jaar. Het aantal gegadigden, dat schrif telijk heeft verklaard in principe bereid te zijn deze cursussen te volgen, bedraagt ongeveer 1000, van wie 750 onder de 30 jaar. Het is niet onredelijk op grond daarvan aan te nemen, dat in 1956 ca. 500 onderwijzex-s extra beschikbaar zul len komen. 2. Het bevorderen van een be slissing door de regering in haar geheel, in hoeverre ten behoeve van dienstplichtige onderwijzers voor de eerstkomende jaren faciliteiten met betrekking tot de militaire dienst kunnen worden verleend. De 34ste R.A.I.-tentoonstelling te zijn onze reputatie te verbeteren. Amsterdam is Donderdag door de Hetzelfde geldt voor het interna- minister van Verkeer en Water- tionale personenvervoer door mid- jn de zeeweringen in deze *provin- staat, Mr J. Algera, geopend, waar- del van steeds beter en comforta- cje by de bewindsman mededeelde, dat beier ingerichte touringcars. Een en Hoewel reeds een aantal zwakke de R.A.I. speciaal betrekking lxecft ander moet een stimulans vormen plaatsen is geconstateerd, is het on- op vrachtauto's, autobussen, spe- voor grote zorgvuldigheid ten aap- derzoek daarnaar nog niet geëin- ciale voertuigen, onderdelen, enz. zien van de bedrijfsvaardigheid van digd. Het is inmiddels de bedoeling Het is een verheugend verschijn- deze transportmiddelen en tevens jn nauw contact met de Rijks- sel, dat voor de voorziening van tot tijdige vernieuwing van het ma- waterstaat, het onderzoek in deze oni land van bedrijfsautomobielen terieel, indien die bedrijfsvaardig- zaak met spoed voort te zetten, wij niet meer uitsluitend zijn aan- heid niet meer in alle opzichten is Daarom zullen Ged. Staten op korte gewezen op het buitenlandse pro- gewaarborgd. termijn een algemene circulaire tot duet en dat, mede door een be- Na te hebben herinnerd aan het de polderbesturen richten, waarin langrijke uitbreiding van de zg. toe- pleidooi van Prinses Wilhelmina deze enerzijds zullen worden inge- leveringsbedrijven en de asem- voor veilig verkeer, vervolgde mi- ucht omtrent aanwezigheid van blagebedrijven, de Nederlandse in- nister Algera: deze plekken in hun zeeweringen, dustrie daarbij in toenemende mate Ik las onlangs in een tijdschrift- anderzijds de polderbesturen wor- is betrokken. artikel de uitspraak, dat van de den uitgenodigd, van naar hun oor- oorspronkelijke drie factoren, die deej (andere) zwakke plaatsen in Een zo goed mogelijke toeiusting de verkeersveiligheid beheersten, hun zeeweringen aan Ged. Staten van het bednjfsautopark is van ni, de weg, het voertuig en mededeling te doen. groot belang, zowel uit een oog- de bestuurder, noch slechts Hiermede zal duidelijk zijn, dat punt van het vervoer als van het twee zijn overgebleven: de weg en de toestand van de zeeweringen de verkeer. Verbetering van het ma- de bestuurder. „Blijkbaar" - aldus voiie aandacht van het college terxaal levert steeds een nuttige by- de schrijver van dat artikel - „is heeft. drage tot opvoering van de kwali- het voertuig tegenwoordig zodanig teit der dienstverlening. In toene- geconstrueerd, dat ongelukken ten- mende mate nemen Nederlandse gevolge van technische fouten prac- De bus voor nuttige sugges- ondernemers deel aan het interna- tisch niet meer voorkpmen". Ik zou ties, die voor het stadhuis van Ja- tionale vervoer langs de weg. Wij deze stelling gaarne tot de mijne mestown, in de Amerikaanse staat hebben m het internationale goe- willen maken, mits zij aldus wordt New York, was opgesteld, is weg- derenvervoer reeds naam verwor- geamendeerd, dat ongelukken ten- gehaald, nadat de burgemeester ven en wij dienen ei op bedacht te gevolge van technische fouten niet hem voor de eerste maal had open- meer behoeven voor te komen, gemaakt. Er werd onder meer Minister Algera deed daarop een voorgesteld: „Breek de gevangenis ernstig beroep op alle ondernemers af», „Ontsla de politie", „Maak om, niet alleen uit welbegrepen kansspelen wettig" en „Vorm een eigenbelang, maar ook als gebrui- nieuw stadsbestuur", kers van de weg, op wie een grote verantwoordelijkheid rust, bij Een oude vrijster, die Maan- voortduring alle aandacht te scben- dag op 85-jarige leeftijd in Paler ken aan de noodzaak van een re- mo overleed, heeft goederen ter De Amerikaanse ambassadeur op gelmatig deskundig onderhoud, waarde van 14 millioen gulden ver- Formosa, Rankin, heeft Woensdag van een tijdige vervanging van on- maakt aan liefdadige instellingen een bezoek gebracht aan generaal derdelen en, zo nodig, van alge- en aan elk van haar elf bloedver- Tsjiang Kai Sjek. Hij zou hem, hele vernieuwing van het mate- wanten een bedrag van ongeveer volgens nog onofficiële berichten, rjeei. 4.000 gld. nagelaten, een zeer belangrijke boodschap van president Eisenhower hebben over- handigd. In deze boodschap wordt, aldus deze berichten, de vraag be antwoord, of de Ver. Staten de eilanden Matsoe en Quemoy, vlak bij de Chinese kust, zullen helpen verdedigen, als de nationalisten instemmen met evacuatie van de bedreigde Tatsjen eilanden. Eisenhower zendt Tsjang-Kai-Sjek een boodschap HERINNERING AAN BEVRIJDINGSDAGEN Deense stranden met Kwartje winst wordt gedeeld met het Rode Kruis laag olie bedekt Met bulldozers wordt getracht honderden tonnen ruwe olie van de stranden van West-Jutland te ver wijderen, aldus werd Woensdag uit Kopenhagen gemeld. De olie is af komstig van een Deense tankboot, die 6.000 ton in zee heeft gepompt, toen zij in de Elbemond in nood verkeerde. Zo goed ais alle stranden van de Duitse grens tot voorbij het eiland Fano zijn bedekt met een centime ters dikke laag olie. De autoriteiten vrezen, dat bij ongunstige wind nog meer olie zal aanspoelen. Slechts een klein deel van de gestorte olie is tot dusver aangespoeld. De Franse premier. Pierre Mendès-Franee, behoort tot de can- didaten voor de Nobelprijs voor de vrede voor 1955, aldus wordt in be voegde kringen te Oslo vernomen. Zijn candidatuur is door de Indi sche afgevaardigde Sjaffee voor gesteld in een brief aan het Noor se Nobel-comité. Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Mei a.s. zal de Stichting 1940-1945, te zamen met het Nederlandse Rode Kruis en met de daadwerkelijke medewerking van alle werkgevers- en werknemersorganisaties In het bakkersbedrijf een grote Zweeds wittebrood-actie houden. Het doel van deze actie is enerzijds het her denken van het feit, dat tien jaar geleden in de hongerperiode het Zweeds wittebrood werd uitgereikt en anderzijds door middel van deze actie gelden in te zamelen voor het Nederlandse Rode Kruis en de Stichting 1940-1945. De Stichting heeft - zoals bekend - dertig millioen gulden nodig om aan alle verplichtingen jegens de nagelaten betrekkingen van in de oorlog gevallenen te voldoen. Aan dit kapitaal ontbreken nog bijna vijf millioen. Dit tekort hoopt de Stichting in één keer met een grootscheepse inzameling in Mei bijeen te krijgen. Op de twee dagen na de natio nale feestdag zullen in alle brood winkels van Nederland en bij alle broodbezorgers witte broden ver krijgbaar zijn waarop een vlag getje is geplaatst, met aan de ene kant de Zweedse vlag en aan de andere zijde de woorden: „Een kwartje voor de Stichting 1940- 1945". Voor dit vlaggetje betaalt men een toeslag van 25 cent (waar van de helft is bestemd voor hel Rode Kruis). Aan deze actie van „bevlagde" witte broden is ook nog een wed strijd verbonden. Voor degenen die de meeste vlaggetjes hebben ge kocht en voor hen die de meeste hebben verkocht, zijn prijzen be schikbaar gesteld (o.a. een aantal reizen door een toeristenclub). Vóór de verkoop van de witte broden begint zal enige dagen te voren een krant huis-aan-huis be zorgd worden, waarin de actie ge stimuleerd wordt. Het is niet mogelijk gebleken ook de margarine, die naast het Zweed se wittebrood zo'n grote rol heeft gespeeld, bij deze actie te betrek ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1