De heer J. C. Spaans, hoofd der Chr. ULO-school, en J 8001 Mz ,e 25 jaar bij het onderwijs Atoomenergie zal een tweede industriële revolutie veroorzaken ZWITSALINE gelée LEVENS-, ZILVEREN ONDERWIJZERS-JUBILEUM C. W. Landman, C. W. Jonker, C. P. Beije, Joh. L. Boot, M. Lemsoa, W. F. van Zalm en M. C. Geleljnse Geziene figuur in kringen van collegae en leerlingen BROUWERSHAVEN Op een Dinsdag 1 Februari a.s. te beleggen speciale bijeenkomst zal de heer J. C. Spaans, hoofd van de Chr. U.L.O.-school te Zierikzee ge huldigd worden, in verband met zijn 25-jarig onderwijzersjubileum, dat feitelijk viel op 1 Januari van dit jaar, maar eerst thans zal wor den herdacht. De heer Spaans, afkomstig uit Apeldoorn, bezocht de Chr. lagere school te Soestdijk en nadien de Chr. Kweekschool „Klokkenberg" te Nijmegen. Op 1 Jan. 1930 werd hij benoemd tot onderwijzer aan de Chr. lagere school te Zierikzee. Toen op 1 September 1933 de Chr. U.L.O. werd opgericht, ging de heer Spaans naar dit onderwijs over, on der het toenmalige hoofd de heer U. Gorter. Op 1 November 1936 werd de Chr. U.L.O. ondergebracht in de school aan het Kerkplein en per gelijke datum werd de heer Spaans benoemd tot hoofd, welke functie hij tot op heden vervult. De zilveren jubilaris bekleedt ook buiten de kring van het onder wijs verschillende functies op po litiek en kerkelijk gebied, die hem stempelen tot een typisch gemeen schapsmens. Zo is hij voorzitter van de A.R. Jongeren organisatie, de A.R.J.O.S. en lid van de Kerkeraad der Chr. Ger. Kerk. Op het onder wijs valt evenwel het duidelijkste accent, want de heer Spaans is ook directeur van de Chr. Midden standscursus op Schouwen-Duive- land en bestuurslid van het Chr. Lyceum te Goes. Verder is hij voor zitter van de afd. Schouwen-Dui- veland van de Chr. Onderwijzers vereniging. De heer Spaans is in de kringen van zijn collegae en leerlingen een zeer geziene figuur, enerzijds als di dacticus, anderzijds als persoonlijk heid, die, op basis van beginsel vastheid, toch op gemakkelijke wijze vriendschappelijk contact weet te leggen met allen die met hem in aanraking komen. Hoewel herhaalde malen in de gelegenheid van standplaats te veranderen (Soestdijk en Apeldoorn) is de heer Spaans toch de Zierikzeese school trouw gebleven, hetgeen de jubila ris persoonlijk toeschrijft aan de Prinses Wilhelmina houdt radio-toespraak over veilig verkeer H.K.H. Prinses Wilhelmina zal heden (Zaterdag 29 Januari), voor afgaande aan het nieuws van 18 uur over Hilversum I en vooraf gaande aan het nieuws van 19 uur over Hilversum II, een radiotoe spraak houden. Prinses Wilhelmina, zo deelt het Verbond voor Veilig Verkeer mede, is diep geschokt door de grote toeneming van het aantal verkeersongevallen. Een eeuw zendings werk in Nieuw-Guinea „Als men spreekt van de Pa poea's, die nog in het stenen tijd perk leven, moet men niet verge-, ten, dat er ook tienduizenden Pa poea's zijn, die een elementaire ken nis hebben van lezen en schrijven. Er is in Nieuw-Guinea al tiental len jaren een proces aan de gang, waardoor de gesloten Papoea-maat schappij wordt opengebroken en de Westerse beschaving binnendringt" Aldus de zendingsdirector van de Hervormde Raad voor de Zending, dr. G. P. H. Locher, op een pers conferentie, die werd gehouden naar aanleiding van het feit, dat op 5 Februari a.s. de dag zal worden hehdacht, waarop honderd jaar ge leden het zendingswerk in Nieuw- Guinea is begonnen. Dr. Locher deelde mede, dat thans in Nieuw- Guinea 140.000 Papoea's de Protes tantse godsdienst belijden. Onge veer 37.000 Papoea's zijn tot het Rooms Katholieke geloof overge gaan. Wat het Protestantisme be treft zeide dr. Locher, dat er wordt gewerkt naar de opbouw van een kerk in Nieuw-Guinea. „De ver deeldheid in Nederland in de kerk zullen wij niet overbrengen". Tocht van 60 meter onder het ijs Een vijfjarig knaapje heeft tot nu toe de gevaarlijkste tocht van zijn leven gemaakt, namelijk een reisje van 60 meter onder het ijs door. Met een neefje was Wim Rengelink uit Meppel gaan spelen op het ijs van het riviertje de Reest, ondanks waarschuwingen van zijn ouders. Het jongetje zakte door het ijs en werd door het snelstromende water onder het ijs meegevoerd. Twee spoorwegemployé's, die een zestig meter verder nabij de spoor- brug aan het werk waren, werden gewaarschuwd door het geroep van een meisje. Zij konden de jongen opvangen in een wak, dat door het stromende water was gevormd na bij een bocht. Hij werd door hen een seinhuisje binnengedragen. Na geneeskundige hulp kon hij naar huis worden gebracht. Het kind schijnt van z'n merkwaardige tocht geen nadelige gevolgen te hebben ondervonden. vriendschappelijke en prettige ver houdingen zoals deze zich in en rond de school hebben ontwikkeld en gehandhaafd. Moeilijk waren de beide evacuatieperioden die ook de Chr. U.L.O.-school moest doorma ken. Het is echter verheugend dat de heer Spaans in de feestelijke sfeer van zijn jubileum in zich de wetenschap mag hebben dat het onderwijs aan zijn school deze sla gen weer te boven is gekomen en in vaste banen is geleid. De jubi laris had hierin uiteraard een groot aandeel en speciaal het bestuur der school zal Dinsdag hieraan zonder twijfel op ondubbelzinnige wijze uiting geven. Stad en Provincie ZIERIKZEE Algemene vergadering Coöp. Landbouw- vereniging Woensdagavond vergaderde de Coöp. Landbouwverenigng V.Z.O.S. te Zierikzee in de bovenzaal van het „Huis van Nassau". De voorzit ter heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de heer Schlingemann, secretaris van de Z.L.M. In zijn openingswoord her innerde hij aan het jaar 1954, dat door de weersomstandigheden en herverkaveling voor de landbou wers minder gunstig was. Hij sprak de hoop uit dat 1955 voor de land bouwers een in alle opzichten gun stig jaar mag zijn. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Schlingemann, die twee algemene onderwerpen besprak, nl. de Publiekrechtelijke Bedrijfs Or ganisatie (P.B.O.) „Het Landbouw schap" en het algemeen landbouw beleid. Na een uiteenzetting van de samenstelling, doel en werkwijze van deze organisatie, wekte spre ker allen op één te blijven, omdat wij in de naaste toekomst deze een heid hai'd nodig zullen hebben. Verheugend is het dat steeds meer landbouwers hiervan doordrongen zijn en het ledental van de Z.L.M. regelmatig stijgt. Verschillende vragen betreffende landbouwaangelegenheden werden •voor zover dit mogelijk was door de spreker beantwoord. Daarna werden nog enige plaatjes van een excursie naar Noorwegen vertoond. Na de pauze werden de drie vraagpunten der Z.L.M. betreffende het IJzeren bouwplan, Verbetering van de rundveestapel en Korting wegens tarra besproken. Namens de hiervoor benoemde commissie bracht de heer G. M. bij de Vaate 'rapport uit en besprak hij de vra gen en antwoorden welke de com missie naar voren had gebracht. Na de rondvraag volgde sluiting. BURGH Het bestuur van het gemengd koor „Nu met hope" is er in ge slaagd een dirigent te bemachti gen. Na onderbreking van een half jaar zullen de repetitie's dan ook op 3 Februari a.s. weer worden hervat. Het koor, dat momenteel nog ongeveer 40 leden telt, is zeer zeker om dit moment voor uitbrei ding vatbaar, inzonderheid voor wat de mannelijke krachten betreft. Nieuwe leden, ook van buiten de gemeente zijn dan ook hartelijk welkom. HAAMSTEDE Eindles cursus Motorkennis Donderdagavond werd in een der lokalen van de Chr. school alhier de eindles gehouden van de deze winter gehouden speciale land- bouwcursus (motorkennis), uitgaan de van de gewestelijke afdeling van de C.B.T.B., waaraan 14 leerlingen deelnamen. Cursusleider was de heer P. J. v. d. Berg, hoofd van de Chr. school, die het vak „rende mentstheorie" heeft behandeld, ter wijl ales leraar in het eigenlijke vak „Motorkennis" de heer P. Steu- tel uit Zierikzee optrad. Bij deze eindles waren aanwezig het dage lijks bestuur van de gewestelijke afdeling van de C.B.T.B. en de le den van de Commissie van Toe zicht, de heren L. M. Leeuyve en Joh. van Waveren, terwijl wethou der T. L. Jonker het gemeentebe stuur vertegenwoordigde. De Rijks- landbouwconsulent had bericht van verhindering gezonden. De heer Steutel liet de cursisten verschillende vragen stellen, naar aanleiding waarvan hij op zijn beurt hun zelf vragen liet beant woorden. Aan alle 14 cursisten kon het diploma worden uitgereikt. Na de diploma-uitreiking werd het woord gevoerd door de heren P. J. v. d. Berg en J. A. v. d. Bijl, voor zitter van de gew. afdeling, die een woord van dank sprak tot de he ren van den Berg en Steutel en tot de lëerlingen. De oudste der cur sisten, de heer M. C. Geleijnse te Haamstede richtte woorden van dank tot de leraren voor het geno ten onderricht en bood de heer Steutel een kistje sigaren aan. Een diploma ontvingen de heren: JBoot P.Gz. en J. M. Oosse te Noordwelle; J. J. Hanse P.Jz. en H. J. Hanse L.Cz. te Ellemeet; C. W. Boot te Renesse; A. C. Landman, Jaarvergadering Partij van de Arbeid Woensdagavond hield de Partij van de Arbeid afd. Brouwershaven haar jaarvergadering in hotel Rin- gelberg. Voorzitter M. Matthijsse Jr. verwelkomde de aanwezige le den. Na de behandeling van diver se ingekomen stukken werden de notulen en het financieel gedeelte onveranderd goedgekeurd. Door de afdeling werden tot afgevaardigden naar het Congres te Leiden op 22, 23 en 24 Februari a.s. gekozen de heren J. L. van Leeuwen en J. Dek ker (plv.). Hierna was aan de orde de bestuursverkiezing. De aftreden de bestuursleden, mevr. A. Duin- houwer-v. d. Linde en de heren J. Dekker en J. B. Grootjans werden met algemene stemmen herkozen. Vervolgens gaf de fractie-voorzit ter, wethouder J. Dekker, een ver slag over het afgelopen jaar waarin hij een duidelijke uiteenzetting gaf over de zaken op het gebied der gemeente en wat nog te doen staat. Tot besluit van deze vergadering werd een forum samengesteld, be staande uit vijf bestuursleden, aan hetwelk door de leden vragen wer den gesteld op allerlei gebied. De aangekondigde film „Vech ten en Dienen" wordt a.s. Dinsdag 1 Februari vertoond in hotel „Ja cob Cats". DREISCHOR „Nut en Genoegen'' Naar aanleiding van het gehou den 85-jarig jubileum der vereni ging „Nut en Genoegen" alhier, kan nog worden medegedeeld dat deze vereniging op 17 Januari 1868 werd opgericht. (Het jubileum vond eerst thans plaats door de buitengewone omstandigheden i.v.m. de water snoodramp). In de statuten, vast gesteld in de oprichtingsvergade- ï-ing, staat onder meer vermeld dat alleen de mannelijke Ingezetenen- boven de 20 jaar en ouder lid der vereniging kunnen zijn en het doel' der vereniging is te trachten be vorderlijk te zijn voor onderling nut en genoegen door het houden van voordrachten, redevoeringen en bijdragen over onderwerpen uit de wetenschap genomen of over onderwerpen, die de schoonheids*- zin opwekken. In de loop der jaren hebben tien leden de «voorzittershamer gehan teerd. De huidige voorzitter, de heer W. A. de Vrieze, sinds 1936. Ere voorzitter is sinds 1926 de heer J. J. Klompe, thans te Baarn. De vereniging telt ongeveer 90 leden, alsmede 6 ere-leden. (Dit zijn leden, die meer dan 50 jaar lid zijn). V laszwingelturbine aangekomen De door de Coöperatieve Vlas- zwingelturbine Dreischor U.A. aan gekochte turbine is deze week uit België gearriveerd. Met de mon tage is een aanvang gemaakt. De electrische leidingen zijn echter nog niet gelegd, zodat het nog enige tijd zal duren voordat de turbine in bedrijf zal kunnen worden gesteld. De Coöperatie zal haar werkzaam heden uitoefenen in een herbouwd en vernieuwd pand aan de Bogerd- weg. OOSTERLAND Proefverlichting De Prov. Zeeuwse Electriciteits- Maatschappij heeft op de Molen weg alhier een proefverlichting aangelegd, bestaande uit drie soor ten verlichting, nl. HTL, TL en een sterkere gewone lamp. Het betreft hier een proefverlichting ten dien ste van vijf Duivelandse gemeen ten, die een andere en betere straat verlichting wensen. Van de drie soorten voldoet de HTL-verlichting volgens de mening van velen het beste. Deze is opgesteld bij de wo ning van de heer Verhage. Onder buitengewoon grote be langstelling vond deze week het huwelijk plaats van mej. Jo Rotte met de heer L. Kloet te Renesse. Nu zij metterwoon gaat vertrek ken naar Renesse, kan gezegd wor den dat onze gemeente een inwoon ster verliest, die zich in het open bare leven bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Niet alleen diende zij 30 jaren lang de Ger. Kerk al hier als organiste, ook van de Chr. Zangvereniging was zij een reeks van jaren een volijverig bestuurs lid. Ook in de Chr. vrouwenvereni ging „Martha" vervulde mej. Rotte een bestuursfunctie. Verder was zij in de Zondagsschool een toegewijde leidster en het is vooral hierin dat zij node zal worden gemist. De kleine meisjesvereniging „De Zon nestraaltjes" welke mede op haar initiatief werd opgericht, kreeg eveneens in haar een leidster. On danks haar drukke werkkring vond zij altijd nog de tijd om met haar gaven en krachten al dit werk be langeloos te verrichten. Geen won der dus dat de belangstelling bij haar huwelijk zo groot was. Uiter aard ontbrak het niet aan bloemen en geschenken. KUNST Orgelconcert Feike Asma Voor een in groten getale opge komen gehoor gaf Feike Asma Donderdagavond in de Grote Kerk te Zierikzee het reeds eerder door de Z.V.U. aangekondigde orgelcon cert De begaafde musicus opende met een majestueus gespeelde Toc cata over Psalm 146, gevolgd^ door een zeer fijnzinnig voorgedragen Canonisch Voorspel van Psalm 84, beide werken van zijn leermeester Jan Zwart. In de Dorische Toccata, een meesterwerk van Johann Se- bastiaan Bach, toonde de organist eveneens zijn groot kunstenaars talent. Van G. F. Handel werden gespeeld Aria (uit Concerto 9)) en Allegro (uit Concei*to in C) waarin men duidelijk Italiaanse invloeden kon beluisteren. Feike Asma speel de daarna op ontroerende wijze „Neem Heer mijn beide handen". Op meesterlijke wijze beeldde hij iru„Scheepje onder Jezus hoede" 'c geweld der woedende baren uit. Hoe devoot klonk het Andante (Be rusting) van S. Landsman! De in drukwekkende Treurmars van A. Guilmant werd gespeeld als her denking van de vele slachtoffers van de watersnoodramp; als een triomf over de dood klonk daarop bevrijdend de Engelenzang. De or ganist liet het orgel jubelen in de Toccata van W. R. Driffill. Met een eigen compositie over kerkelijke melodieën besloot Feike Asma zijn zeer geslaagd concert op het fraai ste orgel van Zeeland. Het was een voortreffelijke avond voor muziek - minnend Schouwen en Duiveland. Een nieuwe „brandstof" voor schepen, locomotieven en centrales Kersenboomgaarden in Zeeland worden gerooid Teelt steeds minder lonend Voor het derde jaar achtei'een worden thans op Zuid-Beveland vele kei-senboomgaarden gerooid. Deze teelt is de laatste jaren na melijk steeds minder lonend ge worden. Hierbij komt dat de ker- senteelt een bijzonder arbeidsin tensieve teelt is. Alleen het pluk ken van de kersen kan op 20 cent per kg worden gesteld. Bovendien worden er de laatste jaren zeer veel kersen uit België op de Ne- dei-landse markt aangevoerd en meestal tegen prijzen die belang- rijk lager zijn dan die welke hier gelden. Ook zijn bij de kersenteelt de weersomstandigheden van zeer gx-ote invloed. Bij veel regen, zoals in het afgelopen jaar, wordt de kwaliteit spoedig slecht en de pro ductiekosten stijgen. Al deze facto ren maken de kersenteelt de laat ste jaren steeds verliesgevend en daai-om nemen steeds meer kwe kers het besluit hun keirsenboom- gaarden te rooien. Ook'thans ver dwijnen er weer vele hectaren ker senbomen, terwijl er vrijwel geen worden ingeplant. Voorlopig zullen er in Zeeland nog wel kersen blijven, maar lang niet meer in zulk een overvloed als enkele jaren geleden. Ingezonden mededeling Complete Baby uitzetten worden door ons gaarne voor U ge reserveerd. U kunt dan elke week wat afhalen en tevens profiteert U van onze speciaal lage prijzen C&c/i beter en ooordeUger by Voor degenen, die van mening zijn dat de vooruitgang der mens heid niet alleen te danken is aan geestkracht exx nieuwe ideeën, maar ook aan de kunde van de mens om nieuwe krachtbronnen aan te boren zodat hij niet uitsluitend op spier kracht is aangewezen, moet de aan vang van 1955 wel buitengewoon grote beloften inhouden. Een week geleden vond de proef vaart plaats van de „Nautilus", het eerste door atoomenergie aangedre ven schip. Weliswaar is de „Nauti lus" een oorlogsbodem, maar toen het schip zich snel naar open zee verwijderde, week bij de aanwezi gen op de kade de militaire bestem ming van het vaartuig terug voor de ongekende perspectieven die deze proefvaart voor het welzijn der mensen opende. Geweldige pro blemen zijn tot oplossing gebracht: men heeft thans het vrijkomen van atoomenergie geheel onder controle terwijl bemanning en installatie volledig tegen vernietigende stra ling worden beveiligd. Uit de experimentele atoomzuil heeft zich de stoomketel ontwik keld en evenals ongeveer anderhal ve eeuw geleden de stoom de eer ste industriële revolutie teweeg bracht, zo mag worden aangenomen dat de atoomenergie een tweede revolutie zal veroorzaken, omdat na deze eerste scheepsmotor ongetwij feld binnen luttele jaren grote zee schepen, locomotieven en kracht centrales zullen worden voorzien van installaties, die gestookt wor den met de nieuwe „brandstof". De atomische krachtcentrale, die in aanbouw is bij Pittsburgh (Penn- sylvanië) en electrische stroom kan leveren voor een stad met 100.000 inwoners, zal naar alle waarschijn lijkheid het volgend jaar in bedrijf gesteld worden. Geleerden werken thans aan atomische krachtcentra les, die gemakkelijk uiteen geno men kunnen worden en naar afge legen gebieden kunnen worden ver voerd. Aan de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie is reeds door een aantal particuliere maatschap pijen medegedeeld, dat er belang stelling bestaat voor het bouwen van kernreactors voor industriële doeleinden. Na het lezen van het speciale nummer over de Tweede Industri ële Revolutie van het bekende tijd schrift „Saturday Review" heeft men sterk de indruk dat wat ons nog van het industriële atoomtijd perk scheidt uitsluitend de tijd is, die nodig is voor het bouwen van de atomische krachtcentrales en voor het opdoen van een zekere er varing op het gebied van bediening en exploitatie. Allen, die er naar streven atoom- De Zondagartsendienst van Zierikzee Zondag 30 Januari: Dr. Vogelaar. Verkiezingen voor de Eerste Kamer Dit jaar, op de dex*de Dinsdag in September, zal krachtens de Grond wet de helft der Eerste Kamerleden aftx-eden. Op 12 Juli a.s. zal de can- didaatstelling plaats hebben en Woensdag 3 Augustus zullen de Provinciale Staten de Eerste Kamer voor de helft vernieuwen. De aftre dende gx-oepen zijn I (Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht en Limburg, 13 leden) en III (Noord-Holland, Friesland, 12 leden). energie in de meest uitgebreide zin dienstbaar te maken aan het wel zijn der mensheid, zijn er van over tuigd dat de instelling van een in ternationale regeling dringend noodzakelijk is, want de aanvang van de atomische revolutie hangt in hoge mate af van de vraag of de mens de grootse kans die hem geboden wordt zal aangrijpen of veronachtzamen. PREDIKBEURTEN Zondag 30 Januari Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gi-ote Kerk: 10 uur ds v. Roon, 5 uur ds Joh. Gerritsen Jr. te Rotterdam: Verenigingsgebouw: 10 uur ds v. Royen. Kerkwerve: 10 uur ds v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds Swaak, 7 uur ds Swaak (jeugd dienst). Haamstede: 10 uur ds van Vliet (H.A.), 7 uur ds van Vliet. Renesse: 7 uur ds v. Liere. Noord- welle; 10 uur ds v. Lieve. Eikerzee: 10 uur ds Nauta. Brouwershaven: 10 uur dr Sperna Weiland. Zonne- malre: 10 uur ds v. Wijck. Noord- gouwe: 10 uur ds Westerhof. Drei schor: 10 uur ds Huizing. Be(Jers- dijkje: 11 uur ds Barendrecht. Ouwerkerk: 9.30 uur ds Radstake. Nleuwerkerk: 10 uur ds Gei*ritsen. Oosterland: 10 en 6 uur ds Rad stake. Sirjanslaud: 10 en 6 uur dhr Sijtthoff. Bruinlsse: 10 en 5 uur ds v. d. Bxink. St.-Philipsland: 10 uur ds de Lint (H.A.), 2.30 uur id. (H.D.) Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 u. ds Tiemersma (H.A.). Haamstede: 10 en 3 uur ds L. v. d. Linde te Rijnsburg. Renesse 7 uur idem. Scharend(jke: 10 en 2.30 uur ds Kuitert. Brouwersha ven: 11.15 en 3.15 uur ds. Schudde- beurs. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur uur ds Nagelkex-ke (H.A.). Nleu werkerk: 10 en 5 uur ds P. Ki'uijs- wijk. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds de Regt te Nieuwendijk. Bruinlsse: 10 en 3 uur ds Bremmex*. Anna Jacobapolder: 2 x ds T. A. Besse- laav te Kvabbendijke. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 9.30 en 1.30 uur ds ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur H.D., 6 uur ds v. d. Klis. Haamstede: 10 uur lees- dienst, 3 uur ds v. d. Klis. Noord- gouwe: 10 uur ds Meijering, 6 uur leesdienst. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinlsse: 10 en 5 u. ds Mallan. St. Phllipsland: drie maal leesdienst. Oud-Gercf. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: driemaal leesdienst. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 uur vroegmis, 10 u. hoogmis, 19 uur lof. Burgh: 9.30 uur H. Mis in garage hotel „Het Wapen van Burgh". Leger des Hells Zierikzee: 10 uur samenkomst, lè uur jeugddienst, 7.30 uur samen komst. Ingezonden mededeling fc voor mooie, zachte FEUILLETON Lijnen door HENK VAN HEESWIJK Doe niet zo dwaas, jongenlief. Ik heb je al meer gezegd, dat ik niet van plan ben om te trouwen. Dat deugt niet voor artisten en ze ker niet voor vrouwen. Neen, het is heel iets anders. Ik ga verhui zen. Verbaasd zette Wim zijn koffie neer en keek haar met grote ogen aan. Het effect amuseerde haar. Ja, bevestigde ze nogmaals, het is zo: Ik ga verhuizen.. Ik heb genoeg van deze kamers en ik kan toch geen meid krijgen, die me bevalt en om zelf voor mijn eten te zoi"- gen begint me te vervelen. Ik ben gewend om 's morgens op mijn bed te ontbijten en als ik alleen ben, moet ik het zelf klaar maken. Dat ben ik nu beu. Daarom ga ik aan het einde van deze week naar een hotel en daar blijf ik, zolang ik in Amstex*dam optreed. Dan word ik tenminste weer eens op mijn wen ken bediend. In welk hotel ga je? vroeg Wim, gewend aan de plotseling opkomen de grillen van artisten in het alge meen en van Tilly in het bijzondei'. Ze noemde de naam. Wim knikte goedkeurend. Je keus is niet zo slecht, antwoordde hij. Overigens wel jammer. Ik vind het zo'n aar dig nestje hier. En van onderwerp veranderende, vroeg hij verder: Niet zenuwachtig voor morgen avond? Ze lachte en liet twee rijen ha gelwitte tanden zien. Neen. Waar om ook? Als de beste toneel- en x-evuerecensent van Amsterdam ge zorgd heeft voor de tekst, dan moet het een succes woi'den. Wim boog lachend. Bedankt voor het compliment, maar je vergeet, dat ik met die tekst debuteer. Ove rigens, de beste tekst heeft geen succes, als geen grote kunstenaresse ze op de planken brengt. En dat is morgen gelukkig wel het geval, Amstei'dam kan niet meer buiten Tilly Romani. Nu boog zij glimlachend, Want deze lof deed haar goed. Aan mij zal het niet liggen. Dan is het succes x'eeds bij voox-- baat verzekex-d, besliste Wim nuch ter. Maar nu praten we daarover niet meer, want ik ben niet geko men om te praten lieve kind En lachend schoof hij naar haar toe. De Vlaamse rilde, maar liet toch toe, dat hij haar in zijn armen nam. De première wei'd een succes. Het publiek was na afloop zó enthousiast, dat vele malen gehaald moest worden. Na afloop had er een feestje plaats, waaraan ook Wim deel nam. Het was reeds ver na middernacht, toen hij thuis kwam. Jo, zijn vrouw, werd wak ker ,toen hij in bed wilde stappen. Ze draaide zich om en keek liem lachend aan. Hoe is het gegaan? vroeg ze belangstellend. Reeds lang ging ze niet meer met hem mee naar voorstellingen of premières, omdat ze al haar aandacht aan het kind wilde wijden. Best, antwoordde Wim kort. De ze revue wordt een succes, zoals vex-wacht was. Verder werd er niet meer over gesproken. De harmonie tussen de beide jonge echtgenoten was niet meei\ zoals het moest zijn. Wim was weinig thuis en Jo ver moedde wel, dat de Vlaamse artis te er de oorzaak van was. Echter had ze een onbegrensd vertrouwen in haar man en geloofde op dit moment nog onvoorwaardelijk in hem. Hij kuste haar koeltjes en draaide zich toen. om met een ver ontschuldiging dat hij moe was. Een paar dagen later verhuisde Tilly Romani van haar flat in Zuid naar een hotel in de binnenstad. Wim was haar bij het verhuizen behulpzaam, tot grote ergernis van van Iersel, die hoe langer hoe ja loerser werd. Want op de avond van de première had ze hem kort en duidelijk te kennen gegeven, dat ze schoon genoeg had van zijn at tenties en di*eigde met contract breuk, als hij haar voortaan niet met rust liet. Van Iersel, die zelf zeer ij del was, voelde zich in hoge mate gekrenkt en ten achter ge steld bij de journalist. Hij liet ech ter niets mex-ken, doch werd iedere keer dat hij de Waal zag, verteerd door woede en jaloezie, vooral als hij er getuige van was, dat Tilly hem toelachte en aanmoedigde. Bo vendien had de Vlaamse hem ver boden haar in haar nieuwe verblijf te bezoeken. Ik zie je al meer dan me lief is in de schouwburg, had ze hem nijdig toegebeten, toen hij zich hierover beklaagde. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2