ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE De toestand in het Verre Oosten DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Verenigde Staten en de verdediging van Formosa De in December aangerichte stormschade wordt op ruim f 3 millioen geraamd Overdenking De Jordaanse woestijn wordt tot nieuw leven geroepen ZATERDAG 29 JANUARI 1935 No. 17684 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN El I ADVERTENTIÉN Prij» p«r 3 maanden tiij vooruitbetaling 13,50. per week 27 cent." Loste nummers 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) 11,- per stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikxee, Postbus nr. 1, Telefoon* nr 32, Girorekening nr 137677 Uitga»e N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel 309 Degrelle bevindt zich in Tanger Belgische oudstrijders verlangen uitlevering Het Belgische persagentschap „Belga" meldt uit Madrid, dat de gewezen Rexistische leider Léon" j t i - - Degrelle zich thans te Tanger be- bijstand gebonden aan Japan, de gel van de zijde van de regering Hij daar verbmVen met Philippijnen en Zuid-Korea en bij- van de Verenigde Staten en ver- - - gevolg beschikken de Verenigde bond uiteraard geen enkel ander Staten in die landen over militaire lid van de Verenigde Naties, steunpunten. Een dergelijk verdrag Hetzelfde kan worden gezegd bestaat sedert December 1954 even- van het verdrag tussen Formosa en Andere landen hebben geen verplichtingen De Verenigde Staten zijn door Deze neutralisatie van Formosa verdragen van onderlinge militaire betekende een eenzijdige maatre eën vals Spaans paspoort, op naam van Martin Sanchez. Volgens de correspondent zou Degrelle sedert 1945 in Spanje gewoond hebben. oesiaat seuen uecemuet ivot even- van uei veiuiag luoovn ruimvsacn v mnairtP hii rt»i?pn naar eens tussen de Verenigde Staten en de Verenigde Staten van December SSS en Taneer Hii was zee£ Formosa, maar heeft uitsluitend be- 1954. Evenmin zijn de Seato-eilan- inbS SmTkS- trekking op het eiland Formosa en den (afgezien van de Verenigde uï de Pescadores; de kleine eilanden Staten) gebonden deel te nemen een men f hem langs de kust welke nog door troe- aan de verdediging van Formosa, ™°.^ain.e rLelcef1f en zelfs bij pen van Tsjang Kai Sjek bezet ge- daar dit eiland nadrukkelijk van *icie\e plechtigheden. Degrelle was houden worden, vallen niet onder het Seato-gebied is uitgesloten. een intieme ^iei14,van burge- dit verdrag. De Verenigde Staten Het ligt overigens geheel in de meester van Madrid, hebben dus geen verplichting op lijn van het verdrag tussen de Ver- Inmiddels heeft het „Comité be- zich genomen die eilandjes te ver- enigde Staten en Formosa, dat pre- roep op het land", het overkoepe- dedlgen. sident Eisenhower aan het Congres lend orgaan van de bonden ygiXz De Rioe-Kloe-eilanden, welke on- machtiging vroeg Formosa en.de oudstrijders en verzetsli^.den/een der voogdij van de Verenigde Na- Pescadores met de wapens te mo- communiqué uitgegeveh, waarin ties zijn geplaatst, worden bestuurd gen verdedigen en dat van Ame- wordt verklaard, dat de publieke door de Verenigde Staten, die er rikaanse zijde zou zijn gesugge- opinie niet bevredigd is na de brief - belangrijke militaire steunpunten reerd de kleine eilandjes langs de wisseling tussen de Belgische en hebben opgericht. kust te evacueren, daar immers het Spaanse regeringen over het geval- Hoewel Hong-Kong een Britse verdrag van December 1954 zich tot Degrelle. Het Verbond heeft be- kolonie is, heeft dat eiland nauwe- Formosa en de Pescodores beperkt, sloten een witboek uit te geven, lijks militaire betekenis meer. Op Malakka beschikken de Britten over de basis Singapore. In de lün van het verdrag waarin de misdaden van Degrelle zullen worden vermeld, dit boek zal in het bijzonder in Spanje worden verspreid. Het comité spreekt de verwachting uit, dat de Belgische regering alles in het werk zal stel- In Londen is een vijf tien-jaren- len „om de hand te leggen op De- - - grelle en deze door een Belgische rechtbank te doen veroordelen. Vijftien jarenplan voor Britse spoorwegen o Sommige gebreken getuigen 9 meer van een goed karakter O dan sommige deugden. o 0 oooooooooooooooocbooocx? Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Zacht Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer; matige, later aan de kust van Holland en Zeeland tot krachtig toenemende Zuidelijke wind; zacht voor de tijd van het jaar. 30 Jan. Zon op 8.27, onder 17.24. Maan op 10.25, onder 0.39. 31 Jan. Zon op 8.25, onder 17.26. Maan op 10.53, onder 2.02. 1 Febr. Zon op 8.24, onder 17.28. Maan op 11.30, onder 3.23. Eerste kwartier: 31 Januari te 6.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 Jan. 7.09 v.m. 31 Jan. 7.53 v.m. 1 Febr. 8.50 v.m. 19.40 n.m. 20.32 n.m. 21.32 n.m. 19.09 n.m. 20.05 n.m. 21.10 n.m. Gezien de strategische betekenis van Formosa, werd in de jaren 1949 en 1950 (toen Tsjang Kai Sjek's plan voor de Britse spoorwegen be troepen van het Chinese vasteland kend gemaakt, waarmee een be- werden weggevaagd) in de Ver- drag van 1200 millioen pond ster- enigde Staten levendig gediscussl- üng gemoeid zal zijn. eerd over de mogelijkheid van een Dit plan houdt o.m. in de over- In West-Duitsland heerst een Amerikaanse militaire hulpverle- schakeling op electrische en diesel- griep-epidemie. In Frankfort zijn nlng aan Formosa. Acheson, toen- treinen; snelheden op hoofdsporen alle scholen tot vijf Februari ge- rnalig staatssecretaris, wist presi- van minstens 100 km per uur en sloten. Ook in Recklinghausen in dent Truman echter van de onver- snellere en meer frequente dien- het Ruhrgebied zijn de scholen ge- dedlgbaarheid van het eiland te sten in alle streken waar grote ste- sloten, overtuigen. den zijn gevestigd. Nu algemeen De oorlog in Korea wijzigde in- wordt aangenomen dat de tijd van Een vroegere radio-telegrafist grijpend de situatie in het" Verre de stoom tractie voorbij is, zal 345 van de Britse koopvaardij heeft een Oosten en president Truman pu- millioen worden besteed aan de electronische stethoscoop ontwor- bliceerde op 27 Juni 1950 met be- electrificatie en de omschakeling pen, die het geluid duizend maal trekking tot het statuut van Euro- op dieseltreinen. versterkt, pa een verklaring waarin hij o.m. zei: „De bezetting van Formosa door de communistische strijd krachten zou een onmiddellijke be dreiging van de veiligheid in de Stille Oceaan betekenen en van de Amerikaanse strijdkachten, die in dat gebied wettelijke en noodzake lijke functies verrichten. Ik heb daarom aan de Zevende vloot op dracht gegeven elke aanval op For mosa te voorkomen". De Londense politie heeft een grootsoheepse charge uitgevoerd tegen duizenden demonstranten die zich verzameld hadden buiten de Engelse parlementsgebouwen en die de uitgangen van het Engelse Lagerhuis volkomen versperden, in protest tegen de Duitse herbewapening. De politie had eerst bevel gegeven tot het ontruimen van de St. Stepbcns- ingang, maar de situatie spitste zich ernstig toe toen de politie met ge weld de menigte uiteen moest drijven, terwijl de kreten „geen wapens voor de Duitsers" niet van de lucht waren. BROUWERSHAVEN: 30 Jan. 6.50 v.m. 31 Jan. 7.36 v.m. 1 Febr. 8.32 v.m. Doodtij: 2 en 17 Februari. Springtij: 9 en 24 Februari. De twee Britse treilers „Lore- alla" en „Roderigo" zijn bij een zware storm bij IJsland omgeslagen en met man en muis vergaan. De schepen, die 40 man aan boord had den, bevonden zich ongeveer 50 mijl ten Noord-Oosten van Cape Hom, aan de Westkust van IJs land. Woensdag zonden de treilers voor het laatst S.O.S.-seinen uit. Herstel der oude waterwerken Een uitgestrekt woestijnachtig woningen nog slechts als onderko- gebied in dit land zal binnenkort men voor herders in de winter- weer voor het eerst in akkers her- "^"de aardbeving van 1927 Familieleden van gevangea schapen worden sedert, nu onge- Werd practisch een eind gemaakt veer 20 eeuwen geleden, de oude aan de bewoonbaarheid van de wo- Amerikaanse vliegers gaan bevloeiingskclnalen m waterreser- ningen in dit gebied, alleen rond- niet naar China noire verwaarloos, werden. Minister Dulles heelt aan de fa- In Oost-Jordanië bouwde destijds De laatste tijd zijn Amerikaanse milie's van de in China vastgehou- de inheemse bevolking onder tech- en Jordaanse landbouwdeskundigen den Amerikaanse vliegers medege- nische leiding van Romeinen een en ingenieurs bezig aan het herstel deeld dat het onvoorzichtig zou stelsel van kanalen, aquaducten en van de oude waterwerken en het zijn thans naar China te reizen. In reservoirs, waardoor het regenwa- bouwen van nieuwe, waar nodig, de brieven, die de familieleden van ter dat tijdens de wintermaanden Wanneer de reservoirs zich weer de Amerikaanse regering ontvingen viel in de droge maanden van het vullen met het overvloedige water, staat dat de Chinese communisten jaar de behoeften van mens, dier dat s winters valt maar tot dusver hun bezorgdheid over de gevange- en plant kon bevredigen. verloren ging, zal dit gebied onge- nen alleen kunnen tonen door hen De oude steden centra van Iwtjfeld weer door nieuwe bewo- vrij te laten. De „toenemende oor- handel en landbouw in de oudheid ";ers] mcultuur gebracht worden, logszuchtige houding van China" zijn echter door gebrek aan wa- Productie en handel zullen dan een heeft de Amerikaanse regering tot ter in verval geraakt, want na de P^l bereiken, dat alles, waarvan haar besluit gebracht. Het toestaan val van het Romeinse rijk werd het de. °Vde krc>nieken verhalen, m de van bezoek aan de gevangenen „zou ingewikkelde stelsel van waterwer- schaduw zal stellen. China opnieuw gelegenheid kun- ken en kanalen meer en meer ver- Ingevolge een overeenkomst tus- nen bieden de Ver. Staten te pro- waarloosd en daarmede hield de sen het Amerikaanse Bureau voor voceren en haar geduld nog meer ontvolking van steden en dorpen Buitenlandse Werkzaamheden (F. op de proef te stellen". gelijke tred. Tenslotte dienden de O.A.) en de minister van Landbouw van Jordanië is men een jaar gele- den begonnen met het herstel van de oude waterwerken. Deze werk zaamheden worden voortgezet en hebben reeds een zodanig resultaat opgeleverd dat de afstammelingen van de oude bewoners van dit ge bied naar de haardsteden van hun voorvaderen zijn teruggekeerd, zo dat het er naar uitziet dat dit jaar nog velen het voorbeeld van deze baanbrekers zullen volgen. Men beperkt zich echter niet al leen tot het herstel en de verbete ring van de waterwerken en pogin gen het land opnieuw te bevolken. De meeste woningen zijn vervallen tot niet meer dan bouwvallen van een basaltachtig gesteente en deze moeten natuurlijk opnieuw opge bouwd worden. De mensen, die nu nog als nomaden in hutten wonen, krijgen dan de beschikking over woningen van een meer duurzaam karakter. Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer N. van den fleuvel, betreffende de door de stormvloed van 23/24 December 1954 aange richte schade heeft de minister-pre sident, mede namens de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat, schriftelijk het volgen de^ geantwoord: De schade aan de hoofd- en bui tenwaterkeringen, veroorzaakt door de stormvloed van 23/24 Decem ber 1954, wordt voorlopig geraamd op ruim f 3.100.000. Hiervan heeft een bedrag van f 600.000 betrekking op de schade aan rijkswaterkerin gen. De omvang van geleden scha de aan bedrijfs- en beroepsuitrus ting en voorraden (private sector) zal vermoedelijk een bedrag van f 500.000 niet te boven gaan. Wat de schade aan onroerend goed in de private sector betreft, zijn de voorlopige schattingen in de orde van grootte van f 250.000. In de landbouwsector worden de schaden aan vee, gewassen, uitrusting en voorraden geschat op f 300.000, aan gebouwen op f 30.000. De Noodwet Dijkherstel 1953 kan niet van toepassing worden ver klaard op de schade, die in Decem ber 1954 is ontstaan. Afgezien daar van vallen de bedoelde gebieden niet onder de werking van deze noodwet, daar zij buiten de hoofd waterkeringen zijn gelegen. Ook de Hij ging heen, onbekend 2 Kron. 21 20m. Nieuw kenteken verplicht voor motor rijtuigen Evacuatieplannen voor Tatsjen gereed De plannen voor evacuatie van de 20.000 nationalistische militai ren van de Tatsjen-eilanden zjjn gereed. De bevelhebber van de Amerikaanse zevende vloot, vice- admiraal Alfred Pride, wiens sche pen en vliegtuigen de nationalis tische terugtocht zullen dekken, beeft de nodige opdrachten ge kregen. Het besluit tot het feite lijke begin van de evacuatie zal waarschijnlijk worden overgelaten aan de nationalistische autoriteiten op Formosa. Nationalistische bommenwerpers hebben Vrijdagochtend, volgens een bekendmaking van het nationalis tische hoofdkwartier, bij een lucht aanval op 't communistische eiland Toemen een communistische oor logsschip „zwaar beschadigd". Volgens berichten zouden Ame rikaanse Sabre-straalvliegtuigen in afwachting van de evacuatie van de Tatsjen-eilanden, patrouilleren boven de Straat van Formosa. Ook is gemeld, dat communistische tor- pedoboten patrouilleren bij de toe gangen tot de Tatsjen-eilanden om het uitvaren van nationalistische schepen met evacué's te verhinde ren. Eisenhower's bevoegdheden De perssecretaris van het Witte H^uis heeft medegedeeld, dat pre sident Eisenhower op een confe rentie met hoge burgerlijke en mi litaire defensie-autoriteiten heeft duidelijk gemaakt, dat de Ameri kaanse strijdkrachten in het gebied van Formosa zuiver voor defen sieve doeleinden bestemd zijn en dat elk besluit om deze strijd krachten op andere wijze te ge bruiken dan voor onmiddellijke zelfverdediging of voor directe verdediging van Formosa en de Pescadores, door de president zelf zal worden genomen. Een derge lijke verantwoordelijkheid zal hij niet uit handen geven. Eertijds veroorzaakten de regen buien overstromingen, waardoor de bodem werd weggespoeld; thans zal dit niet meer mogelijk zijn, me de dank zij de arbeid van de men sen, die in dit gebied nu ook de wintermaanden doorbrengen en zich bereid verklaard hebben mede te helpen aan het herstel van ka nalen en reservoirs. Amerikaanse financier in zijn flat vermoord De Amerikaanse financier Serge Rubinstein is dood in zijn flat in New York aangetroffen. Hij was gebonden en had een prop In zijn mond. Rubinstein, die in Rusland is ge boren, bracht gedurende de tweede wereldoorlog twee jaren in de ge vangenis door wegens het ontdui ken van de Amerikaanse dienst plichtwet. Eind 1952 werd opdracht gegeven tot zijn deportatie, maar het uitvoeren van deze opdracht werd door juridische manoeuvres vertraagd. Rubinstein, die 45 jaar oud was, was voor de oorlog een bekende figuur in Londen en Pa rijs. Sinds zijn aankomst in de Ver- Stalen in 2938 had hij fortuin ge maakt. Zijn familie vluchtte gedurende de revolutie in Rusland en kwam de Verenigde Staten van Canada uit binnen op een Portugees pas poort. Volgens de politie werd het lijk van Rubinstein in zijn flat op Fifth Avenue aangetroffen door één van zijn employé's. De politie acht hier een opzettelijke moord of beroving mogelijk. Rubinstein erfde zijn financiële gaven van zijn vader, Dimitri, die particulier raadsman was van de tsaar en financieel raadsman van de „razende monnik" Raspoetin. Wet op de Watersnoodschade 1953 en andere regelingen ter leniging van de gevolgen van de stormvloed van 31 Januari en 1 Februari 1953 Het is de mens gezet eenmaal te kunnen niet van toepassing worden sterven en daarna het oordeel. Dat verklaard. oordeel is onfeilbaar. Maar soms Zoals reeds door de regering is gaat er, zonder woorden, over ge- medegedeeld, zullen echter wel storvenen reeds hier op aarde een schadevergoedingen worden gege- oordeel, dat toch ook wel wat be ven voor die dijkgedeelten, welke tekent. Het bestaat daarin dat zij destijds op grond van de Noodwet onbetreurd sterven. Dat is wel heel Dijkherstel 1953 werden hersteld erg, God beware ons er voor! Zo en die zich nog niet voldoende had- stierf Joram, de koning van Juda, den gezet en/of waarvan de gras- zoon van.de vrome Josafat, maar mat nog niet voldoende was aan- die niet wandelde in de voetstap- geslagen. Verreweg het grootste pen van zijn vader. Athalia, de gedeelte van de thans ontstane dochter van Izebel, was zijn vrouw, schadeplaatsen aan hoofd- en bui- Hij doodde al zijn broeders, die be tenwaterkeringen valt onder deze ter waren dan hij. Zijn volk bracht categorie. hij tot afgoderij. En het bestraf- Het Nationaal Rampenfonds zal fende woord van de profeet Elia op analoge wijze als in 1953 is ge- mqcht niet baten. Kan het dan an- schied de schade in de persoonlijke ders, mijn lezer, of God komt met sfeer vergoeden. Zijn straffen? Maar ook toen be- keerde hij zich niet. Eindelijk stierf hij aan een ingewandsziekte. Doch wat bij vele koningen plaats had en zelfs bij het kind van Jerobeam, waarin „iets goeds was voor de Here", dat geheel Israël rouw be dreef, gebeurde over hem niet. On betreurd werd hij nagezien. Geen traan bij zijn graf.' Hij ging heen De A.N.W.B. wijst erop, dat, ge- zonder begeerd te zijn. Nog sterven rekend vanaf l Maart en né het velen zó, al is er wel een vertoon verstrijken van de maand, waarin van droefheid bij hun begrafenis, het oude nog geldige provinciale Hoe kan het anders bij mensen, die, nummerbewijs is afgegeven, het als de rijke man in de gelijkenis, voeren van een nieuw kenteken alle dagen vrolijk hebben geleefd, verplicht is voor de volgende cate- en zich niet om hun arme broeders gorieën motorrijtuigen: motorrij- hebben bekommerd? Hoe zou men wielen mèt of zonder zijspan; auto- kunnen treuren om de dronkaard, bussen en autocars; vee-auto's; die de zijnen in armoede dompelde, auto's met aanhangwagens, ook om de uithuizige, die zijn plichten caravans; motorrijtuigen, waardoor vergat om 't vermaak na te jagen; aan de eigenaar of houder een R- om zelfzuchtig en lastig geworden nummer is verstrekt; motorrij tui- oude mannen en vrouwen; om de gen, waarvoor reeds eerder een losbandige jongen en de lichtzinni- kentekenbewijs is afgegeven. ge dochter? Zeker, niet allen zul- De eigenaar van een motorrij- ien in de hemel zijn, om wie hier tuig uit een dezer groepen, die dus is getreurd. Maar zouden daar wél een provinciaal nummer heeft ver- zijn, wie hier niemand mist? Nee, kregen in de maand Maart, onge- de hemel kan niet blijde zijn over acht het jaar van afgifte, moet dus zulken, om wie de aarde niet weent, reeds op 1 April 1955 een kente- Want zij hebben niet lief gehad, en kenbewijs hebben. Na die datum waren dus niet uit God geboren, mag hij niet meer met zijn oude Dat behoeft toch zo niet te zijn. nummer rijden. Als het zo is, ligt dat niet aan de Voor een houder van een in April omstandigheden, waarin iemand onverschillig welk jaar, afgegeven geplaatst was. Wanneer iemand nummerbewijs wordt deze datum zegt: „Aan mij zal niets worden 1 Mei etc. Is het nummerbewijs af- gemist"; dan antwoorden wij: gij be- gegeven in een maand Februari, doelt dat als een klacht, en gij ziet dan heeft men de tijd tot 1 Maart niet in dat het een aanklacht is te- 1956. gen uzelf. Want dan hebt ge nie- mand liefgehad. De weg om niet onbetreurd te sterven is, hier voor President Eisenhower heeft G°d te leven, God te dienen, dat is besloten zich in de eerstkomende Zijn werk te doen. Wie leeft om ge- maanden niet verder dan twee uur lukkig te maken, die is Gods mede- vliegen van het Witte Huis te be- arbeider. Behoort ge daar ook toe, geven. De woordvoerder van de lezer? Dan loopt ge geen ge- president, die dit bekend maakte, vaar om onbetreurd te sterven. De voegde er aan toe dat dit geen hemel juicht als zulken komen, en „noodmaatregel" was. Hij zei ech- de aarde zegent hen nog in hun ter dat het dwaas zou zijn te zeg- ëraf. Joram, de koning ging onbe- gen, dat dit besluit absoluut niet treurd heen, hij blijve ons tot een in verband stond met de toestand waarschuwing! rondom Formosa. Z. H. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1