fêetW Z WITS AL Vronen in elke heerlijkheid of ambacht op Schouwen-Duiveland Ijootl will Zeeuwse Volks Universiteit herdacht het tienjarig bestaan Burgh zagen Ciavan fraai poppentheater DE VRONEN EN VRIJLANDEN Gezonde Bab/es SNOEK LEVENS- lijnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 27 JANUARI 1955 - No. 17682 tnodcim SCHUIMRUBBER BED m,nifn EEN BROK CULTUREEL LEVEN getuiilooi BI N N EN VER ING BEO wiim HAZET BEDDEN. EN MAl*ASSEN-fA»BltKCM IE ZEVENBERGEN TELEFOON N® 1 «li. Iugetonden mededeling De vluchtelingen in W.-Duitsland 50.000 man bleef steken „In Westduitse interneringskam pen bevinden zich meer dan 50.000 Stichting doet veel goeds voor Zeeuwse bevolking Russen, oekrainers, Polen. Honga- ren en andere Oosteuropeanen, mi litairen en burgers, die uit hun Dinsdag 25 Januari herdacht de ta, Johanna Martzy, Herman Kreb- communistische landen zijn ge- Stichting „Zeeuwsche Volksuniver- bers, het Hongaars en het Italiaans vlucht. De meesten hunner zijn in sitelt" de dag waarop zij tien jaar strijkkwartet en 't Amadeus kwar- kampen in West-Duitsland blijven geleden te Middelburg werd opge- tet, om er maar enkelen te noemen, steken, omdat ziekte, het nagaan richt. Nederland-boven-de-rivieren traden in Z.V.U.-verband op; het van hun verleden en bureaucratie Rliroh 7^0Pn C121 Van Rnnrt'c was nog niet bevrijd en Walcheren Residentie Orkest en het Rotter- der geallieerde autoriteiten hen be- T^,CM MUI gil Aflgcn V*I<1 Yc»ll L»UUI l 9 stond nog goeddeels onder water, dams Philharmonisch Orkest wa- jet hebben naar vi'ije Westerse lan- De bezetting had aan de natuur- ren verschillende malen gast van den te emigreren", schrijft het lijke geïsoleerde positie van Zee- de Z.V.U. Amerikaanse tijdschrift „Look", dat land nog enige kunstmatige ele- Volgens gegevens van het C.B.S. hieraan toevoegt: „Velen hunner, menten toegevoegd en het valt dan neemt de Z.V.U. in absoluut be- ontgoocheld door de hun ten deel ook niet te verwonderen dat het ZOekers-aantal de derde plaats in gevallen behandeling, hebben de initiatief van Mr F. W. Adriaanse achter de V.U.'s te Rotterdam en hoop zich in een vrij land te mo- en de zijnen dadelijk grote weer- Leiden. NED. VERENIGING VAN HUISVROUWEN Westhoekse jeugd kreeg 's middags een beurt Voor de aanvang van de voor- van Boort zelf ontworpen poppen sen vestieen ODseeeven en over- slelUnl: van cia van Uoort'» I'op- getuigen van grote kunstzinnigheid, klank vond. De cultuurhonger leek "s^ale aandacht vraagt het wegen thans'naar hun communis- PMthMter, de presidente terwijl de requisleten er niet wei- niet te stillen; 500 tot 600 toehoor- vöörde'jeugd"van a'ilë Rsche landen van herkomst terug ders bil een lezing waren m de Sueéltijden wirden 153 con- te Keren", eerste maanden regel. Hetzelfde voordrachten en lKingen S Onvergefelijk voor^ Iwr die dit V°°' bijwoonden blijft, hoe tijdens het Sevurae zaren, concert van Jo Juda en Mr J, A. De herdenkingsavond op 25 Jan., Abbing op 4 Met 1945, de capitula- waaraan tal van vooraanstaande tie van het Duitse leger in Holland kunstenaars hun medewerking ver- bekend werd leenden, werd besloten met een Reeds dadelijk na de start werd ontvangst ten stadhuize van het Cnnlpanl hAchiitf Hpt- 7 V II mpt Het Voorzitterschap van de P. v. d. A. Evert Vermeer candidaat De verkiezing van een nieuwe het werk uitgebreid over andere Centraal bestuur der Z.V.U. met voorzittei. van "de partij van de "u",uc plaatsen van Zeeland: eerst Vlis- Arbeid, als opvolger van de heer lleren* an de plaatselijke afdeling van nig toe bijdroegen de juiste sfeer de Ned. Vereniging van Huisvrou- te scheppen. Na de pauze werd het wen, mevr. E. Fokker-de Oude, vrolijke spel „Peerke de vrolijke mede, dat de voorstelling kon wor- kleermaker", naar het boek van den gefinancierd doordat de feest- Peter Crassarts, opgevoerd, gevolgd commissie - die vorige zomer het door „De tien paar klompjes", beide 25*jarig jubileum van de afdeling in Brabants dialect, organiseerde het restant van het Na afloop dankte de presidente door de leden bij elkaar gebrachte van Boort en haar assistente bedrag, voor dit doel afstond. In xrudi de Ruiter voor de zeer ge- haar openingstoespraak verwei- slaagde avond. komde zijn ook de vele aanwezige singen en Goes en vervolgens „de het gemeentebestuur van Middel overkant" en zo werd de Z.V.U. de burg. enige Volksuniversiteit in Neder- land, wier werkterrein in opzet een gehele provincie bestrijkt. Als al gemene gedachte lag hieraan ten grondslag dat het brengen van goede muziek, goed toneel en goede lezingen in een door zo veel na tuurlijke hindernissen doorploegd Australische premier naar Nederland Jhr A. van Citters dankte de ver eniging voor de gelegenheid in de Koos Vorrink, die om gezondheids- jn een korte inleiding op het op middaguren een voorstelling te ge redenen geen nieuwe candidatuur te voeren spel, deelde Cia van ven voor de schooljeugd van Re- kan aanvaarden, vormt een der Boort mede reeds als meisje van nesse, Haamstede en Burgh. Tij hoofdpunten van het congres, dat vjer jaar begonnen te zijn haar dens deze voorstelling hebben on- de Partij van de Arbeid op 22, 23 poppen te laten spreken en haar geveer 300 kinderen genoten van en 24 Februari in de Stadsgehoor- allerlei bewegingen te doen maken de sprookjes „Repelsteeltje" en zaal te Leiden zal houden. Nadat door middel van haar handen. La- ..Hans en Grietje", de afdelingen gelegenheid hebben ter heeft zij hiervan een speciale De heer J. Kristelijn dankte na gehad tot 12 Januari jl. candidaten studie gemaakt, waardoor zij een afloop Cia van Boort voor de heer- hm^des^and^eeleeèij^eblect^als d™', Robert G. Menzies, zot'in de hooft het partijbestuur overeen- ,.eel volkomen verantwoorde pop- Huisvrouwen voor het gelukkig trum des lands gelegen geDiea ais komstig de statuten besloten dat nenspel in het ooenbaar QDtrad. initiatief. Zeeland, slechts mogelijk zou zijn tweede helft van Februari een drie- uit de gesteide candidaten het con- Reeds verschillende malen mocht De Australische minister-presi- voor deze vacature aan te wijzen, der eersten was die met het cultu- lijke middag en de Vereniging van door het organiseren van plaatse- daags bezoek aan ons land bren- gres zal worden aanbevolen de heer aan het Hof een voorstelling lli^u CU;tU^n^S;^gr±r gen. Hij komt op 15 Februari, na E. Vermeer, lid van de Tweede Ka- geven, waarvan de laatste bij ge- r AAjn RW T7 TTNTRrU T\A7 verband. De aanvankelijke vei- f,u;.A„ mer, te steunen. ipsenhpiH van Prinses Morpriet's L/ANL'-* EilN X LXXNDvJU W wachting, dat "dë'z.V.tT'in stëkt afloop van de bijeenkomst van de mer zou zijn zichzelf financieel geheel ministers-presidenten van het Brit- te bedruipen, bleek ijdel te zijn; se Gemeenbest, welke in Londen de Z.V.U.-bestuurderen moesten er- „Qi,r»,,a0r. varen dat zonder steun van de overheid cultuurspreiding in onze samenwerking tussen Austra- tijd onmogelijk is geworden. lië en Nederland, met betrekking Het organiseren in grote omvang tot Nieuw-Guinea en de emigratie bleek op den duur voor amateurs Merkwaardige ruil te Maastricht Grond voor stoelen legenheid van Prinses Margriet's verjaardag. Hierna werd het sprookje „De blinde koning", bewerkt naar het boek van Ida Heyermans, ver toond. Op zeer artistike wijze voer den de „poppen" dit sprookje op en men moet zelf wel bijzonder anders jn verschillende haven- Het is maar slapjes op de uienmarkt Van de grote bedrijvigheid die De gemeente Maastricht gaat een 8°^ toneel kunnen spelen, om de piaatSen van Goeree, Schouwen- niet doenlijk en zo moest worden Australië, zullen onderwerp gl.ond£e2it ondei. de gemeente La- Dutveland en Tholen omstreeks overgegaan tot het aanstellen van van besprekingen zijn, naar wordt naeken (België) ter oppervlakte "unnen jaren acieien. jje aoor i_:a jamiari heerste, waar men kust- een vaste staf. aangenomen. Veel voorstellingen Sinds de oprichting tot Septem ber 1954 werden door de Z.V.U. 169 toneelvoorstellingen in Zeeland verzorgd. De keuze wordt daarbij beperkt door vele factoren, zoals Vacantiereizen op afbetaling van ruim 5.7 ha inruilen tegen een aantal antieke stoelen. De gemeen- vaarders uien zag laden, is thans weinig te bemerken. Zo nu en dan schappelijke verzekeringskas tegen Hpf Ipvon ifpr Fckimo'c leeft de markt even op, maar bij arbeidsongevallen in de Limburg- "Cl 1CVC" ucr La,v,UIU het dan volgende aanbod ebt de se kolenmijnen in België heeft nl. Tentoonstelling te Rotterdam vraag direct weg en coasters om twaalf zeer fraaie Louis Quinze- honderden tonnen uien tegelijk mee stoelen in haar bezit, die o.a. naar Van 25 Januari af is in het Mu- te nemen, zijn niet te zien. Het hoofdbestuur van de Ned. de mening van de Jan van Eyck- se urn voor Land- en Volkenkunde Andere jaren steeg de prijs iedere de^verschillende'^ geaardheid^er Reis Vereniging heeft besloten zijn Acedemie te Maastricht, buitenge- te Rotterdam een tentoonstelling te dag met een of meer centen per Zeeuwse bevolking de geringe ca- standpunt inzake het afbetalings- woon geëigend zijn voor plaatsing zien over het leven der Eskimo's, kilogram, nu loopt de prijs op tot paciteit en de beperkte mogelijk- systeem voor vacantiereizen eerst in de Prinsenkamer van het Maas- De merkwaardige vérgaande aan- een kwartje, maar zakt dan direct heden der Zeeuwse schouwburgen, na 6611 uitgebreid onderzoek defi- tichtse stadhuis. De gemeente wil de passing van deze volken aan hun weer terug en van het haast met het doublure-systeem der gezel- nitie£ te bepalen. Het heeft daarom grond, welke voornoemde gemeen- barre woongebieden, zal speciaal zekerheid voorspelde oplopen van schappen en de noodzaak zeer aan het N.I.P.O. opgedragen bij het schapskas graag in haar bezit heeft, tot'uitdrukking worden gebracht. de prijs na de jaarwisseling, kwam vropptiidie dita bii dp vezelschab- Nederlandse publiek een onderzoek inruilen tegen de stoelen met een Zowel de Groenlandse Eskimo's tot heden weinig terecht. Den te besoerken Toch is er ook hiernaar in te stellen. Ook zal het toegift van 50.000 Belgische francs, als de centrale volken in Noord- en Het meest stelt wel de export hier reden tot eróte dankbaarheid hoofdbestuur de mening inwinnen te betalen door de gemeenschaps- Noordoost Canada en de Westelijke naar Duitsland teleur, waarvan voor het vele schoons dat kon ge- van vooraanstaande personen uit kas, die met deze regeling accoord in Alaska en Oostelijk Siberië, zijn men tamelijk grote verwachtingen bracht worden. Voordrachtkunste- he' maatschappelijk leven, naars als Charl. KÖhler, Albert van - Dalsum, Ruth Draper en Max Croi- set' stonden op de Zeeuwse podia en musici van formaat als Kathleen Ferrier, Peter Pears en Benjamin Britten, Pierre Bernac en Francis Poulenc, Jo Vincent, Janine d'Acos- gaat. er vertegenwoordigd. Ollenhauer richt zich tot Adenauer Hü wil praten met Rusland De leider van de Westduitse so ciaal-democraten, Erich Ollenhauer heeft bondskanselier Konrad Ade nauer verzocht de Westelijke mo gendheden te vragen, onmiddellijk onderhandelingen te openen met Rusland met betrekking tot Duits land, aldus is bekend gemaakt. Het verzoek werd gedaan in een brief die met een speciale koerier werd overhandigd aan Adenauer, die zich met vacantie in 't Zwarte Woud bevond. Edenaar deed vruchten» sappen bij melk Na pasteurisatie ontstaat heerlijke drank Engeland is het eerste land ter wereld waar de melkeocktail, een mengsel van melk en rum, gin of brandewijn, voor consumptie op de markt wordt gebracht. Maar ge ruime tijd voordat dit nieuws we reldkundig werd, was er in Lun- teren op de Veluwe een man, die zocht naar een procédé om melk met de vitaminenrijke vruchten sappen te combineren tot een sma kelijke en voedzame drank. De heer H. A. Glazener, geen vreemde in de chemie, slaagde er inderdaad in zijn doel te bereiken, zoals hij eerder ook reeds een uit vinding deed betrekking hebbende op het verduurzamen van bier. Bij zijn nieuye procédé mengt de heer Glazener melk met elk wille keurig vruchtensap en na pasteu risatie blijft het product in flessen lange tijd houdbaar. Hef I.B.V.F. (Instituut voor Be waring en Verwerking van Fruit) te Wageningen interesseerde zich voor het principe der vinding en heeft de verdere uitwerking op zich genomen. Een grote Nederlandse fabriek van limonades en vruch tensappen heeft monsters gemaakt, die voortreffelijk bleken te smaken. Binnenkort zal de productie in het groot beginnen. Ook in 't bui tenland bestaat er belangstelling voor de nieuwe vinding. had als afnemer, omstreeks de thans aangebroken tijd van het jaar. Enkele jaren geleden was dit land als koper aan de maiict van millioenen kilo's per maand, thans haalt de uitvoer naar Duitsland nog niet een millioen kilogram. Andere landen met een goede kwaliteit uien zijn op alle markten onze concurrenten. Gelukkig dat de oogst in Nederland vorig jaar niet overvloedig was, zodat de prijs al- Ingezonden mededeling thans nog boven de kostprijs ligt, maar over het geheel is het markt- verloop toch uiterst teleurstellend. In December 1954 werden geëx porteerd ruim negen millioen kg uien. Hiervan gingen naar Enge land 6.175.000 kg, België 1.200.000 kg. Duitsland 712.000 kg., West-In- dië 433.000 kg, Afrika 190.000 kg. Engelse leger in Duitsland 160.000 kg, Zweden 87.000 kg, IJsland 15.000 kg. Luxemburg 13.000 en Nieuw-Guinea 10.000 kg. Kleinere hoeveelheden gingen naar Zwit serland en Frankrijk. HAAMSTEDE Bijeenkomst C.J.V.F. en C.J.M.V. Vrijdagavond jl. kwamen de le den van de C.J.V.F. en de C.J.M.V. op Schouwen-Duiveland, te Haam stede bijeen op hun gezamenlijke ringavond. De leiding berustte bij de C.J.V.F. Opgevoerd werd het toneelstuk „Ik wil niet meer lopen" van D. van Es, door de gemengde jeugd- verenigng „Uitzicht" te Haam stede. Het stuk kwam goed uit de doeken en spelers en speelsters ko men dan ook woorden van lof toe voor het gebodene. Het stuk werd met aandacht gevolgd dooi de talrijke aanwezigen. Beide or ganisaties kunnen op een goed ge slaagde avond terug zien. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 24 Januari. Var kens (levend gewicht) f 1,89-1,87- 1,85. (Verbeterd bericht). ROTTERDAM, 25 Januari. Aan gevoerd: 3587 dieren (weektotaal 5389); 800 vette koeien en ossen, 756 stuks gebruiksvee w.o. 463 tbc- vrij, 70 vette kalveren, 124 graskal veren w.o. 123 tbc-vrij, 1034 nuch tere kalveren, 297 varkens, 156 big gen, 123 paarden, 8 veulens, 200 schapen en lammeren, 19 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,60-2,70, f 2,30-2,50, f 2,00- 2,10, vette kalveren f 2,90-3,00, f 2,60-2,70, f 2,20-2,50, slachtpaar- den f 2,00-1,85-1,75; prijzen per stuk: graskalveren f 300-250-175, nuchtere kalveren f 52-47-42, big gen 57-47-40, schapen f 125-115- 95, lammeren f 120-105-95, kalf- en melkkoeien f 1025-900-750, vare koeien f 650-600-475, vaarzen f 650- 550-450, pinken f 400-300-250. GOED VOORBEELD BIJ UITGIFTE VAN SLIKKEN TE ZONNEMAIRE (Slot). Het geschot en de „bede' 'moes ten worden voldaan btf de grafe lijke rentmeester (bede kwam voor bü de Intocht van een nieuwe graaf en enkele bijzondere gevallen). Het jaarlijkse schot stond ten „Steene op de rolle" (de steenrol) vermeld. Dit geschot moest betaald worden door de ambachtsheer; hü was aan sprakelijk voor het grafelijke deel van het geschot. Was bij het „berijden" bepaald dat ten „hele cote" moest worden betaald, dan was ook het gehele bedrag voor de graaf. Was het „ten halve scote" of voor een bepaald deel bepaald, dan was het vastge stelde deel voor de graaf en het restant voor de ambachtsheer, met uitzondering van de moerassen en vrijgestelde gronden. In de bedijkingsoctrooien staan soms ook de bepalingen van de vronen. Het woord „vroon" is een oud woord, waarschijnlijk afstam mend van het oude Friese woord „frons" of „frana", dat betekent: de heer of diens vertegenwoordi ger. Van dergelijke vronen hebben wij in uitgiftebrieven tal van voor beelden. De vronen of onbereden landen zijn te vinden in vrijwel elke heerlijkheid of ambacht op Schouwen-Duiveland. Duidelijk is dit b.v. in het octrooi van de uit gifte der slikken te Zonnemaire van 31 Januari 1304, waarin o.m. staat te lezen: „voirt soe sullen dieghene, deid it voirsz(eide) land diken sul len ons en onse nacomelinghen dit achtenste gemet vrij diken, voer onse vronen tot ewigen daghen". Een achtste deel van de goede gronden van de polder Zonnemaire was de koopsom, die de bedijker moest geven aan de graaf en was vrij van schot omdat de graaf niet aan zich zelf en nog minder be lasting aan zijn leenman betaalde. „Tot ewigen daghe" zijn deze lan den dus vrij van schot. Natuurlijk is het woord eeuwig in onze tijde lijke wereld zeer relatief. Vast staat echter dat het dijksonderhoud door deze bepaling ook voor de indijker en zijn nakomelingen met bijna een achtste deel werd verzwaard. Het is dus niet alleen de koopsom - zo als wij de vronen zouden willen noemen - maar nog een voortdu rende zwaardere last in onderhoud. Er is dus een duidelijk onder scheid in vronen en vrijlanden. Vronen zijn de koopsom bij bedij king geheel of gedeeltelijk. Vrij landen (ook dikwijls vronen ge noemd) zijn de landen die bij het berijden, moeras of slechte gron den waren en in de loop der eeuwen waardevolle gronden wer den, die de ambachtsheren aan zich trokken en later als vrije gronden hebben verkocht. Inbreuken op het recht Op het recht van deze vronen om geschotvrij te zijn, is slechts enkele malen inbreuk gepleegd. Zo b.v. op 30 Augustus 1577, toen na de grote doorbraakrampen die Schouwen ge troffen hadden, de Staten van Hol land en Zeeland bepaalden: „Dat voorts de annexe polders aan de lande van Schouwen, den Hayman ende andere vrije gemeten daer- aenliggende naest zullen voor den tyt van twee jaeren komende ge houden zijn te betalen", waarmede een oud recht door de nood ge dwongen geschonden werd. Verder geschiedde dit bij de eer ste Staatsregeling van de Bataaf se Republiek in 1798, maar het werd in 1814 en 1815 weer opgeheven toen de Fransen waren verdwenen. De graaf had nimmer het recht eenmaal vastgestelde schotbedra gen te verhogen. (Hij kon wel ont heffing van geschot verlenen). In de loop van de zestiende eeuw werd bij octrooi voor bedijking nog wel vroonland voorbehouden, doch niet meer vrij van lasten en con- tributieën. Nog een enkele maal kwam het voor op gronden die werden toegewezen aan de kerk, maar de kerk behoorde ook aan de gemeenschap, welke evengoed gemeenschappelijk voor de bedij king als voor de kerk, behoorde te zorgen. Het is niet bekend of bij de la tere verkoop van vroon- en vrij landen een veel hogere prijs kon worden bedongen dan voor gewone schotbare percelen. Wel komt het voor, dat dit buitengewoon voor delige recht in de verkoopsprijs tot uitdrukking is gekomen. beter Keper flanellen MetsJespyama's vlotte modelletjes voorradig voor alle leeftijden leeftijd 3 jaar 3,98 Tot en met 14 jaar kleine stijging p. m. en voordeliger by APPELMARKT TELEFOON 424- SPORT TAFELTENNIS De Lichtboei-Zzees Lyceum 11-5 In het lokaal „De Lichtboei" speelde „De Lichtboei" een vriend schappelijke ontmoeting tegen het sterkste viertal van het Zierikzees Lyceum: H. van Langeraad, M. Krakeel, H. Zevering en L. van 't Leven. Het spel stond op be hoorlijk goed peil, waarin de gast heren, van wie Jan Hagesteijn al zijn partijen wist te winnen, de sterksten bleken. De einduitslag was 11-5. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK HOOFDSTUK 7 Met vuur gespeeld. Wim de Waal zat op de redactie en las de copie van zijn verslag over de laatste repetities van de nieuwe revue, waarin Tilly Romani wederom zou uitblinken. Morgen avond de première en vanavonddit verslag met een paar foto's er bij. Zo was het goed. Hij knikte tevre den en diepte uit zijn koker een sigaret. Peinzend zoog hij vuur in de tabak en blies de rookwolken voor zich uit. Tilly zou tevreden zijn, daarvoor had hij gezorgd. Opnieuw nam hij de foto op, waar Tilly als sneeuwkoningin af gebeeld stond, omgeven door de twaalf dansgirls. Een prachtige scène, die zeker succes zou hebben. Kleine Tilly, prevelde hij, terwijl hij de foto van zich af schoof. Wat was er veel gebeurd, sedert hij haar die eerste avond in haar kleedka mer had geïnterviewd. Haar eerste optreden in Nederland was een succes geworden en de revue had stampvolle zalen getrokken. Ruim drie maanden had ze avond aan avond triomfen gevierd en dacht hij dat had ze voor een deel aan hem, Wim de Waal, te danken. Toen de publieke belangstelling enigszins begon te dalen, had hij een artikel tje geschreven over Tilly Romani thuis, waarbij een paar pakkende foto's waren geplaatst. Het kran tenstukje had het gewenste efect gesorteerd. Opnieuw trad ze op voor volle zalen. En in Amsterdam was maar één vraag op ieders lip pen: Heb je Tilly Romani al ge zien? Ben je al naar haar revue geweest? En nu zou weldra de nieuwe re vue van haar draaien. Gelukkig in een ander en beter theater van de hoofdstad. Overal in de stad hin gen de plakkaten en suggestieve advertenties hadden het publiek reeds nieuwsgierig en belangstel lend gemaakt. Dagen van te voren was er een reclame-campagne op touw gezet. Grote wagens, volge plakt met bonte tekeningen en schreeuwende aankondigingen re den nu dagelijks door de stad, ter wijl hier en daar strooibiljetten werden uitgereikt. Geen aanplak bord, of met grote letters kon men de naam Tilly Romani lezen. De gevierde Vlaamse was in enkele maanden een beroemdheid gewor den in de hoofdstad. Nu zou mor genavond haar nieuwe revue be ginnen, die zeker tot ver in het voorjaar zou blijven draaien. Daar na trok men de provincies in tot de zomer. Succes kon niet uitblij ven. Samen met Tom van Iersel, de regisseur, had men scène voor scè ne samengesteld, totdat eindelijk de gehele revue in elkaar zat. Voor het eerst in zijn leven had de Waal een daadwerkelijk aandeel gehad in de totstandkoming van een re vue. Hij had schetsen geschreven en levensliedjes gedicht. Alles voor Tilly, hoewel die halve gare regis seur natuurlijk gedacht had dat hij het ook voor hem deed. Enfin, laat hem in die waan, dacht Wim. Des te minder last zou hij van hem hebben, want hij verdacht van Ier sel er van, dat deze enigszins ja loers was op het succes, dat de Waal bij de Vlaamse had. En, hij was getrouwd, dus moest hij altijd een beetje voorzichtig zijn. Wim keek op zijn horloge: elf uur. Nog juist tijd, om even bij haar aan te wippen. Ze zou nu wel gekleed zijn. Vanavond de generale repetitie, dus dan had hij weinig of geen ge legenheid, om zich entre nous (on der ons) met haar te bemoeien. Wim stond op en rekte zich be haaglijk. Het leven was niet zo be roerd, als het wel eens leek. Onderweg naar haar woning in Zuid moest Wim nog denken aan zijn eerste bezoek bij Tilly. Hoe vriendelijk was hij door haar ont vangen en hoe dankbaar was ze ge weest voor zijn welwillende cri- tiek in zijn blad. Mijnheer de Waal, had ze in haar gezapig Vlaams ge zegd, U hebt het veel te mooi ge maakt. Uw verslag vind ik zó mooi, het heeft mijn stoutste verwach tingen, die waarlijk niet te hoog gespannen waren, overtroffen. Ik heb het gevoel, of ik voor altijd bij U in de schuld sta. Hoe kan ik ooit U daarvoor danken? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5