ZWITSARÜB Er wordt spoed betracht bij aanleg van een dam door de Verse gracht Verkouden kinderen? „Nut en Genoegen" te Dreischor vierde 85-jarig jubileum Nog moeilijkheden bij verplaatsing Zierikzeese sportpark Dinsdagavond is In de Zierikzeese raad een tweeledig sportdebat gevoerd. Enerzijds ging het om de voorgestelde verplaatsing van het sportpark van de huidige plaats naar de driehoek gevormd door de toekomstige Rijksweg, de Scheepstimmerdijk en de Grachtweg, ander zijds om de instelling van een Sportraad. Wat betreft het eerste blijken plotseling moeilijkheden te zijn ontstaan als gevolg van verschillende door het college van G.S. naar voren gebrachte technische bezwaren, terwijl het ontwerp voor de instelling van een Sportraad nog niet of niet voldoende blijkt overeen te komen met de voorstelling die Mr Keuning er zich destijds van gemaakt had. Beide voorstellen werden derhalve aangehouden. De raad stond (voor het eerst weer na zijn herstel van ziekte) onder voorzitterschap van burge meester Mr J. Schuurbeque Boeye. Afwezig waren wethouder R. Ger ritsen en de heren J. W. van den Doel en C. Hoek. De uitvoerige nieuwjaarsrede van de voorzitter, die we elders in dit nummer publiceren, werd beant woord door het oudste raadslid, de heer S. J. bij de Vaate, die de bur gemeester en zijn gezin Gods on misbare zegen toewenste in het nieuw begonnen jaar. Hij wenste hem namens de raad tevens geluk met het herstel van ziekte. Spr. gaf uiting aan zijn voldoening over het in 1954 bereikte. Verschillende be langrijke projecten werden vol tooid of zijn in aanbouw. Allerlei plannen zijn in voorbereiding. Vooral de verkeersproblemen zijn zeer moeilijk. Spr. onderschreef volkomen de lof die aan het ge- meentepersoneel is toegezwaaid. Hij sprak verder de hoop uit dat de begrotingen 1955 en 1956 dit jaar zullen kunnen worden behandeld. Zich richtend tot zijn mede-raads leden wenste hij hen voor te hou den het spreken op de raadsverga deringen zoveel mogelijk te beper ken. Dit is in alle opzichten voor delig, want tenslotte ligt de kracht van de raad in hetgeen op de com missievergaderingen tót stand ge bracht wordt. De voorzitter ging hierna over tot de beantwoording van tijdens de vorige vergadering gestelde vragen. De rommel op de hoek Ver- bornebuurt-Korte Groendal betreft vooral tijdelijk neergestort puin af komstig van verbouwde woningen. De afval is reeds opgeruimd. Een bespreking heeft plaats ge had met de havenmeester inzake een door hem gedane uitspraak te gen een der raadsleden, dat er in de haven wel ligplaats zou zijn voor een tweede loskraan. De ha venmeester heeft dit inderdaad ge zegd, maar hij is tevens van me ning, dat er geen twee kranen te gelijk kunnen werken. Daar te los sen schepen vlak bij elkaar moeten worden gemeerd, loopt het schip dat het dichtst bij de wal is ge meerd grote risico's, want mate rialen kunnen dan vallen op het verst van de wal gelegen schip tij dens het lossen en voor eventuele schade zou de gemeente aanspra kelijk zijn. B. en W. stellen daarom voor geen ligplaats te geven voor een tweede kraan. Onder de leden circuleerde een foto, waarop een tweede kraan, die inmiddels is ge arriveerd, stond afgebeeld. De heer Simmers merkte op dat deze kraan er reeds een week ligt. De heer Catshoek wees er op dat beide kranen, zoals ze daar in de haven liggen, niet kunnen werken. Wethouder den Boer gaf nog eens een herhaling van het op een vo rige vergadering hieromtrent mee gedeelde. Van een tweede kraan, die thans in de haven ligt, wist hij niets af (het gehele college van B. en W. trouwens niet). De heer Keuning wenste toch wel toestemming te verlenen voor het stationneren van een tweede kraan aan het stedelijk overslagbedi'ijf. Wethouder den Boer deelde mede dat het stedelijk overslagbedrijf nooit een definitef verzoek heeft ingediend, al is er wel met de ha venmeester over gesproken. Kan er een tweede kraan liggen en wer ken, dan moet het Zierikzees be drijf vergunning krijgen, vond de heer Simmers. De zaak zal nog na der door B. en W. worden bekeken. De voormalige Caubrug Inzake de voormalige Caubrug deelde de voorzitter mede, dat des tijds Mr J. P. Cau een bedrag van f 1.500 schonk voor de aanleg van een brug over de Verse gracht. No taris J. S. L. Korteweg bood des tijds de gemeente de benodigde grond aan (de tegenwoordige Drie koningenlaan), onder voorwaarde dat de gemeente een brug zou laten maken als door Mr Cau bedoeld. Niet de schenker van de brug heeft dus feitelijk de plaats bepaald, maar de schenker van de verbindings weg. Aan Ir 't Hooft is opdracht ge geven tot het maken van een be stek met tekeningen voor de aan leg van een dam door de Verse gracht, tegenover het Jannewek- ken. De heer Groenendijk vroeg zich af of het wel aangaat de destijds met de gemeente gemaakte over- eenkomst zonder meer op zij te schuiven. De voorzitter wees er op dat de brug nu eenmaal door de ramp is verdwenen en de gemeente gaat nu een dam als verbindings weg door de gracht aanleggen. Mr du Croo wilde toch wel, ge let op de onhoudbare situatie bij de Nobelpoort, een brug aanleggen tegenover het tramstation. Hij her innerde er aan dat de R.T.M. even tueel bereid is iets te doen van haar kant en hij kan zich niet voor stellen dat de aanleg zoveel zou kosten. Wethouder Catshoek zette uiteen dat notaris Korteweg wel een schenking deed, maar dat de ge meente moest zorgen voor riole ring, bestrating en aanleg van wa terleiding. Spr. wees er op dat grote haast wordt betracht bij de aanleg van de dam. Wethouder den Boer heiinnerde er aan dat de toenmalige overeen komst inzake de brug niet inhield een vernieuwing als zij zou zijn vei'dwenen. Mr Keuning geloofde ook niet dat de gemeente thans nog vast zit aan de voorwaarden van de toenmalige schenking. Medegedeeld werd verder dat de riolering, uitgezonderd in de gracht, niet in die mate is verontreinigd, dat spuien noodzakelijk is. Aan het Rode, Dorp wordt momenteel nog gepompt. De uitmondingen van de rioleringen in de gracht werken bij een overtollige hoeveelheid water. De overstorten woiden dan auto matisch in werking gesteld. Ingekomen stukken Voorgesteld werd aan de heer B. Eversdijk per 1 Februari 1955 eer vol ontslag te verlenen als leer kracht aan de Beatrixschool. In een schrijven van het hoofd dier school werd zulks verzocht, hoewel be trokkene zelf ontslag heeft ge- vi-aagd tegen 1 Maart. Ontslagver lening op 1 Febx-uari zou tegen de voorschriften zijn. Uit het verzoek van het hoofd blijkt reeds dat be paalde moeilijkheden bestaan, die nader met de Commissie van Be heer van de Beatrixschool zullen worden besproken. Aan betrokkene werd m.i.v. 1 Maart a.s. eervol ont slag verleend wegens vertrek naar Vlaai-dingen. In verband met het uitlekken van de nog geheime plannen van de keersluis in de Ziei-ikzeese haven, deed de voorzitter een dringend be- roep op de leden vooral de zwijg plicht in acht te nemen. Mr. Keu ning was er niet van overtuigd dat het lek onder de raadsleden moet worden gezocht. Blijkens medede ling van wethouder den Boer, die herinnerde aan een gesprek ge- voerd tussen een journalist en de directeur van de Centrale Dienst, is dit wel het geval. De kwestie komt nog in B. en W. Jaarverslag en financiële stukken over het dienstjaar 1953 van het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" werden voor kennisgeving aange nomen. Idem het verslag over de jaren 1952/1953 van de Districts- schoolartsendienst. Idem de begro ting over het jaar 1955 van de Keu ringsdienst van Waren. G.S. zonden bericht van goed keuring van de verordening op de heffing van straatbelasting. Idem betreffende de onderhandse aanbe steding van restauraties. Overge-^ legd werden de geconti-oleerde re-' keningen 1952/1953 van „Kunst en Eer" en 1953/1954 van de R.K. bi bliotheek. De commandant van de brand weer schreef dat het onder toezicht gebruiken van een petroleum kacheltje door de padvinders in de Noordhavenpoort, niet brandge vaarlijk is. Wel dient papieren rommel van de vloeren te worden geweerd. De heer J. J. van den Ende zond bericht van aanvaarding zijner be noeming tot regent van het Bur gerweeshuis. Ingediend werd het verslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim, die in 1954 drie gevallen behandelde. G.S. heb ben geen bedenkingen tegen de uit kering 4e kwartaal '54 aan het ge meen tepersoneel. Goedgekeurd werd verder het raadsbesluit tot deelneming aan de Zeeuwse Muziekschool. De heer Chr. M. Leydekker werd met ingang van 1 Maart a.s. be noemd tot schrijver bij de Centrale Dienst. Een ongevallenverzekering bij de Risico-Onderlinge van Ge meenten voor het gemeentepei-so- neel deed de premies stijgen met f 347 tot f 300. Het voorstel ging onder de hamer door. Een tweetal schenkingen, t.w. een maquette van de St. Lievensmon- stei-toren en een vrachtauto voor de politie,^ werden in grote dank aan de schenkers aanvaard. Overeenkomstig een ministerieel schrijven zal, naar voorbeeld van de Rijksregeling, éénmaal per week worden vergoed de kosten van ge- zinsbezoek voor het daarvoor in aanmei'king komende personeel. Besloten werd de 6% loonsver hoging over het 4c kwartaal 1954 toe te kennen aan het daarvoor in aanmerking komende personeel. Schade door vervoer In verband met een schadever- goedings-aanvraag van mevr. de wed. Batenburg-Hage inzake door zwaar vervoer ontstane schade aan de woning, stond Mr du Croo uit voerig stil bij dit thans allerwege optredende probleem. Overal ont staan scheuren in muren, barsten in plafonds e.d. Spr. wenste een snelheidslimiet voor zware vx-acht- auto's. B. en W. zullen deze sug gestie bestuderen. Wethouder den Boer deelde nog mede dat begin Maart de van de ZuidweÜebrug naar „Levensstrijd" geprojecteerde agrarische weg ge reed zou komen. Opnieuw zal dan getracht worden het zware verkeer uit de stad te leiden via Haven, Hoofdpoortstraat en Baan - na aan te leggen weg (zodat bij uitvoering van dit plan de Hoofdpoortstraat de geneugten van de dreunende vx-achtauto's tegemoet kan zien). De heer Catshoek meent dat vele scheuren nog wel een gevolg zijn van de ramp en de gemeente kan hiervoor niet aansprakelijk worden gesteld. Mevi\ de wed. Batenburg- Hage zal worden geadviseerd zich met een overeenkomstig schade- vergoedingsverzoek te richten tot de Dienst Dijkherstel. De heer Groenendijk wenste de uitvoerder er op geattendeerd te zien, dat het wegdek van de Zuid- wellebrug zo spoedig mogelijk be gaanbaar moet worden gemaakt. Een voorstel tot de verkoop van enkele kleine percelen grond aan de Kadeweg aan het Ned. Rode Ki'uis, gaat onder de hamer door. Inzake de instelling van een Sportraad merkte de heer Keuning op dat hij liever de functie van de sportpai-kcommissie zag uitgebreid. Hij zou deze willen omvormen tot een sportcommissie en als lichaam van het particulier initiatief daar naast een Sportraad willen instel len. In die geest was het ontwerp dat werd voorgelegd, niet gesteld. Na ampele discussie werd besloten deze zaak nog nader de bestuderen, speciaal ook m.b.t. de positie van de zwemvereniging „Het Stelletje", die zich op grondgebied van een andex*e gemeente ophoudt. Legesverordening Inzake de legesverordening werd een wijziging voorgesteld in dier voege (mede in verband met het grote tekoi-t waarvoor de gemeente is geplaatst) dat de z.g.n. vrijstel lingsbepaling niet meer in de le gesverordening wordt opgenomen. Naar i-aming ontstaat hierdoor een meeropbrengst van f 1.000 voor de gemeente. Voorgesteld weid verder de vrijstellingsbepaling t.a.v. de kermisdagen niet meer in de leges- vei-ordening op te nemen. Bedoelde vrijstellingsbepaling ziet verder op de Koninginnedag en de Paarden markt. Deze twee dagen wil men wél uitzonderen. Tijdens de kermis evenwel mogen de café's wel lan ger open blijven, maar hiervoor dient te worden betaald. De heer Simmers achtte het niet juist een oud gebruik te niet te doen. De heer Catshoek wees op de dringende noodzaak voor de ge meente uit te zien naar meer in komsten. Het desbetreffend voor stel is hiervan een uitvloeisel. Niet overtuigd maakt de heer Simmers van zijn opmerking een voorstel (dus ook de kermisdagen uitzon deren), dat wordt vex-worpen met drie stemmen vóór (Simmers, Ley dekker en v. Gastel). Een voorstel tot onderhandse aan besteding van het herstel van de Westbrug ging onder de hamer door. Aan de heer P. W. Eveleens werd m.i.v. 1 April a.s. eervol ontslag als districtsopzichter bij de Cen trale Dienst, in verband met zijn benoeming tot technisch ambtenaar bij de gemeente Lisse. Mr Keuning vond het wel spijtig dat goede krachten zo kort blijven. De heer Catshoek wenste uitdrukkelijk de Commissie van Beheer er op te wijzen, dat bij nieuwe benoeming van een opzichter, deze alleen voor Zierikzee wordt benoemd. Zierikzee vergt een eigen opzichter. De raad sprak zich dienovereenkomstig uit. Besloten werd tenslotte tot de bouw van een achttal gai-ages in het bouwplan-Buijze. De aanne mingssom scheen destijds geba- seei-d te zijn op 131 huizen en 8 garages. De gemeente staat nu voor dé keus de garages te bouwen of schadevei-goeding te betalen. Daar er altijd gelegenheid zal zijn de ga- rages te verkopen of te verhuren, werd z.h.s. besloten tot het bouwen van de garages. Bij de rondvraag zegt de heer bij de Vaate de toegang tot de twee nieuwe kleuterscholen via Schuit haven en Hoge Molenstraat gevaar lijk te achten met het oog op het verkeer. Spr. vraagt of hier een op lossing voor te vinden is. Weth. den Boer antwoordt dat er al over gesproken is en dat gevraagd is of bij het uitgaan der scholen voor lopig van iedere school een leer kracht de kleuters tot de hoek van de Schuithaven kan brengen. Ook is een beroep gedaan op de ouders hun kinderen zoveel mogelijk te brengen en te halen en is aan de politie verzocht Donderdags een oogje in het zeil te houden. De heer Simmers komt nog eens terug op het in de vorige vergade ring ongegrond verklaarde beroep van het R.K. Kerkbestuur inzake de woning in de Mosselstraat. Het Kerkbestuur heeft hiervan wel me dedeling ontvangen, doch het uit stel van maximaal een jaar werd hierbij niet vermeld. Weth. den Boer geeft toe dat het bericht uit voeriger had kunnen zijn. Aan B. en W. was overgelaten hoe zij deze zaak in dat jaar willen regelen. De Woonruimtecommissie heeft de betreffende woning bekeken en acht de beste oplossing dat enkele voorzieningen worden aangebracht waarna de woning nog zeer goed bewoond kan worden. Het Kerk bestuur is bereid deze voorzienin gen aan te brengen. De heer Sim mers verzoekt een en ander nog maals schriftelijk te bevestigen, wat wordt toegezegd. Verder klaagt de heer Simmers nogmaals over het parkeren Don derdags langs de huizen en win kels aan de Oude Haven Z.Z. waar bij zelfs niet eens de padjes meer vrij blijven, zodat passeren voor de voetgangers gevaarlijk is. De voorzitter zegt toe er op te zullen attenderen. Weth. den Boer vult aan dat er parkeergelegenheid is geschapen aan de N.Z. Oude Ha ven tegenover „Mondragon" en dat de politie opdracht heeft de auto mobilisten te verzoeken daar hun wagens te zetten. Het resultaat hiervan moet nog worden afge wacht. Mr. du Croo komt nog eens te rug op de loskranenaangelegen- heid en zou een commissie benoemd willen zien om deze zaak nog eens te bekijken. De raad heeft hierte gen geen bezwaar, waarna de voor zitter in deze commissie benoemt de heren Groenendijk, de Moor en du Croo met als toegevoegd des kundige de havenmeester. De heer van Gastel informeert of voor de bewoners van de bunga lows in het le Wegje (Zuidhoek) ook vluchtadressen zijn aangewe zen en deelt mede dat tijdens de vostperiode een zware tankwagen het Havenpark is ingereden. De voorzitter antwoordt dat hij het eerste zal onderzoeken en dat over 't tweede een rapport aanwezig is. De heer de Moor komt terug op een vergoedingsaangelegenheid aan een gepensionneerde gemeente ambtenaar, waarop de voorzitter antwoordt dat deze nu is goedge keurd. Ten slotte bespreekt de heer de Moor de toestand in de Platteweg speciaal bij de barakken, waar de bewoners tijdens de laatste dooi nog niet met laarzen aan goed bin nen konden komen. De voorzitter zal hier de Centrale Dienst over raadplegen. Hierna sluiting. Stad en Provincie ZIERIKZEE Met Dick Gabel „Uit en thuis" Donderdag 3 Febr. '55 zal het (nieuw) gezelschap van de V.P.R.O. in de Concertzaal optreden. Nieuw voor de V.P.R.O., maar niet nieuw in de amusementswereld. Dick Gabel is een ervaren man in het cabaret, die via de journa listiek en het grote toneel zich vol ledig op dit terrein ontplooid heeft. Om zich heen heeft hij een paar ervaren medewerkers gegroepeerd zoals Son ja van Weerdenburg, Dini de Neef, Doreen \jan Oven en Wou ter Denijs. Son ja van Weerdenburg heeft haar grote routine opgedaan bij Toon Hermans, waar zij jaren ge speeld heeft. Dini de Neef viel des tijds al op in het ensemble van Wim Sonneveld, waar zij bij voor keur humoristische rolletjes speel de. Doreen van Oven is al vaak via de radio in uw huiskamer gekomen, als zij soms de meest uiteenlopen de rollen vertolkte. De pianist Wou ter Denijs, al bekend uit het be- roemde pianoduo Beuker en Denijs, is nog steeds een van de meest vooraanstaande cabaret-pianisten en een voortreffelijk begeleider. Tezamen brengen zij een goed ingespeeld programma van sketches liedjes, overpeinzingen en fanta sieën. Soms heeft het programma het melodieuze van het chanson, soms die humoristische noot die de lach doet opklateren en dan weer die opgestoken wijsvingerachtige filosofie die ons even glimlachend doet nadenken. De vestiging van buitenlanders Hier ter stede hebben zich in 1954 de volgende aantallen buitenlan- dei-s gevestigd. De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrek king op 1953. Belgen 10 (13), Ita lianen 12 (11), Duitsers 7 (5), staten- lozen 1 (1), Denen l (l), Oostenrij kers 2 (0). Bioscoopcollecten Rode Kruis De N.V. de Concertzaal deelt mede dat de bioscoopcollecten ten bate van het Rode Kruis, gehouden in het najaar v. 1954, hebben opge bracht f 127,69. De collecte in de bioscoop Hótel Bom te Haamstede bracht op f 38,74. Overnachtingen van buitenlanders in 1954 Twintig nationaliteiten In 1954 brachten vele buitenlan ders weer verschillende nachten door te Zierikzee, blijkens de op gaven van de lijst van overnach tingen van de hótel- en pension houders hier ter stede. De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op 1953. Nederlanders 1430 (199), Belgen 80 (44), Fransen 59 (21), Engelsen 52 (21), Zweden 20 (4), Denen 15 (7), Zwitsers 20 (47), Duitsers 94 (20), Amerikanen 32 (15), Italianen 32 (15), Noren 4 (5), Oostenrijkers 3 (3), Spanjaarden 5 (1), Israëliërs 1 (1), Australiërs 1 (1), IJslanders 1 (0), Pakistani 1 (0), Zuid-Afrika nen 5 (0), Indonesiërs 2 (1), Egyp- tenaren 1 (0), Canadezen 1 (0). BURGH-HAAMSTEDE Plannen voor nieuwe ijsbaan In hotel Bom kwam Maandag avond een aantal personen uit Haamstede en Burgh bij elkaar om de mogelijkheid onder het oog te zien, op korte termijn te komen tot aanleg van een ijsbaan. De heer M. den Boer, wethouder van Haam stede, die de leiding van deze ver gadering had, deelde mede, dat en kele personen het initiatief hadden genomen, om de aanleg van een ijs baan in de duinen van de familie van der Lek de Clercq te verwe zenlijken. De bedoeling is het ge deelte, dat reeds enige jaren gele den daar is aangelegd uit te brei den tot een flinke ijsbaan. Een schets hoe deze baan zou worden was reeds aanwezig, terwijl de heer Beuving van de „Grontmij", daar op een toelichting gaf. Het werk zal n 1. eventueel uitgevoerd wor den door de Grontmij. Na uitvoeri ge bespreking werd besloten Vrij dagavond een tweede vergadering te beleggen in hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh, waarop zo veel mogelijk schaatsliefhebbers uit beide gemeenten worden ver wacht, om hun medewerking te verlenen bij het op korte termijn tot stand brengen van deze ijsbaan, zodat, wanneer er nog laat wat vorst zou komen, deze baan nog de ze winter gebruikt zou kunnen worden. Van de familie van der Lek de Clercq is reeds bericht ontvan gen, dat deze haar medewerking wil verlenen. Tenslotte vermelden wij nog, dat staande de vergadering reeds 32 renteloze voorschotten van f 25 werden geplaatst, waarmee dus een begin voor het financiële gedeelte is gemaakt. OUWERKERK Aanbesteding bouw nieuwe kerk In opdracht van de Kerkvoogdij der Nederlands Hervormde ge meente is Woensdag door ir. F. H. Klokke, architect te Middelburg, aanbesteed de bouw van een ron de kerk, die in de plaats moet ko men van het verwoeste kerkge bouw. Zoals bekend is de bouw mogelijk geworden door een gift uit het buitenland. Er waren zes in schrijvingen, waarvan de laagste was de firma Gebrs. Everaers en van den Berg te Steenbergen met een bedrag van f 237,660 en de hoogste inschrijving van de firma M. Proper te Moerdijk met f 260.800. De gunning werd nog aangehouden. BRUINISSE Gemeente mag 12 huizen bouwen Ter compensatie van de woon ruimte, die verloren gaat nu de houten noodwoningen praotisch on bewoonbaar worden, is aan de ge meente Bruinisse bouwvolume ver leend voor 12 woningwetwoningen. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. De winter- oefening .Julius Corbulo" van de staf le legerkorps, staf 4e divisie en legerkorpsartilleriestaf zal van 7 tot en met 11 Februari gehouden worden in een gebied ten Zuiden van Vught. Aan de oefening, die onder leiding zal staan van de commandant van het eerste leger korps lt. gen. As Th. C. Opsomer, zullen ongeveer 1500 man deelne men. ROTTERDAM. Het aantal mis drijven, in Rotterdam gedurende 1954 gepleegd, bedroeg 9219. Daar van werden er 5286 of ruim 57 pet. opgehelderd. De grote misdrijven werden vrijwel alle tot klaarheid gebracht. De toeneming van de misdadigheid wordt veroorzaakt door een stijging van het aantal diefstallen, dat van 5363 in 1953 tot 5894 steeg in 1954. 's-GRAVENHAGE. De minister president van Ceylon, sir John Ko- tawala, zal op 12 en 13 Februari een beleefdheidsbezoek aan ons land brengen. DORDRECHT. Waarschijnlijk een unicum voor ons land was, dat het college van B. en W. van Dor drecht optrad als forum voor de plaatselijke middenstand, georgani seerd in bij de Dordtse midden standsfederatie aangesloten vereni gingen. In een levendig gesprek be handelden B. en W. talrijke actuele vraagstukken, die de middenstan ders hun hadden voorgelegd. Ingezonden mededeling Genezende warmte door wrijven met: een Zwitsal preparaat Nationalisten willen Tasjen-eilanden ontruimen Hoge functionarissen der natio nalistische regering hebben Woens dag verklaard, dat nationalistisch China bei-eid is de bezetting der 200 mijl ten Noorden van Formosa ge legen groep der Tatsjep-eilanden terug te trekken, doch dat met het uitvaai-digen van de desbetreffende order wordt gewacht, totdat op heldering is verkx-egen over het geen wordt bedoeld met de zin snede in Eisenhower's boodschap aan het Congres, dat ook „met de verdediging van Formosa en de Pescadox-en verband houdende ge bieden" in aanmerking kunnen ko men, om door Amerikaanse strijd krachten voor een communistische •aanval te worden gevrijwaard. VISSERIJBERICHTEN Vissers naar de Waddenzee Om de handel, die dringend ver legen zit om mosselen, te helpen, is een aantal vissers uit Bruinisse Maandag naar de Waddenzee ver trokken. Gehoopt wordt dat de dooi aanhoudt, want mocht vriezend weer het vissen belemmeren dan zou niet alleen een vergeefse reis zijn gemaakt, maar de kans van schade aan de schepen tengevolge van kruiend ijs op het Wad is even eens niet denkbeeldig. EEN KRAS „OUDJE" Vereniging deed veel voor ontwikkeling en ontspanning De vereniging „Nut en Genoegen" te Dreischor vierde op Vrijdag 21 Januari jl. in het café „Centrum" alhier haar 85-jarig jubileum. De avond werd geopend door de voorzitter, W. A. de Vrieze, die de aanwezigen in de volle zaal har telijk welkom heette. Spr. sprak o.m. als volgt: „Het bestuur van „Nut en Genoegen" stelt het zeer op prijs dat U zoveel belangstelling toont bij de 85ste verjaardag van onze vereniging. We kunnen zeg gen, aldus de heer de Vrieze, dat ons oudje het nog goed doet. Het ledental is zelden zo hoog geweest, het bestuur is uitgebreid en ver jongd. Er is dus zeker gegronde hoop dat de vereniging haar 100- jarig bestaan nog eens zal kunnen vieren. We hei-denken hierbij te vens de oprichters. Wij hebben kunnen profiteren van vele lezin gen op allerlei gebied, het is dus niet te verwonderen dat we alle maal zo „bie binne". Ook aan ontspanning ontbrak het niet, vooral de jubileumavonden in de loop der jaren zijn zeer in de smaak gevallen. Spr. stelde daarop voor de heren L. van der Linde en J. J. Verjaal te benoemen tot ere leden, „omdat zij meer dan 50 jaar lid zijn der vereniging". Burgemeester Vermeulen compli menteerde de vereniging met haar 85-jarig bestaan namens het ge meentebestuur en de aanwezigen in de zaal. Hij constateerde dat hoewel deze vereniging de leeftijd der zeer sterken i-eeds heeft be- reikt in dit geval met vreugde kan worden gezegd, dat zij nog steeds actief is. Bijzonder is wel volgens spi\ dat de moeder dezer vereni ging, nl. de vereniging „Nut en Be schaving" alhier eveneens nog springlevend is en op 7 Februari a.s. haar I05de verjaardag hoopt te vieren. Spr. haalde vooi-ts aan dat er zelfs ook nog sprake kan zijn van een grootmoeder die circa twee eeuwen oud is, nl. de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" die haar departementen over het gehele land heeft verspreid. „Nut en Genoegen" kan dus als een „on echt" kind worden beschouwd van deze organisatie. Spr. hoopte dat binnenkort het besluit, tot aanslui ting hierbij, zal worden genomen, waardoor zij een gewettigd kind hiervan zal zijn. Met de beste wen sen voor de toekomst besloot de burgemeester zijn felicitatie. Het programma dat hierna voor het voetlicht werd gebracht, werd uitstekend verzorgd. Als conferen cier trad op de heer Frans Nien- huis, die tezamen met mevr. Hen- riëtte Prinsen enige aardige sket ches opvoerde. Carla, het charman te meisje met de sprekende poppen viel zeer in de smaak bij het pu bliek. Hen Bouwman in zijn „Laat vei-6Chijnen en verdwijnen" gaf ve le mooie goocheltrucs aan het pu bliek te zien. De heer John Davids zorgde voor de muzikale omlijsting en speelde aan het slot eixige ver- zoeknummers op zijn accordeon. Aan het einde van deze avond sprak de heer L. M. Moermond, als voorzitter van de vereniging „Nut en Beschaving" zijn gelukwensen uit tot de vereniging. Van de Cul- tui-ele Vereniging te Noordgouwe werden gelukwensen ontvangen met een bloemstuk. De avond werd met een gezellig bal besloten dat tot diep in de nacht voortduurde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2