Het Deltaplan kan in ongeveer zeventien jaar verwezenlijkt worden Inleidingen voor Nederlandse Tuinbouwraad over het Deltaplan Stad en Provincie Weet U een ander woord voor ZIERIKZEE Het nieuwe sportpark gedacht in driehoek: RijkswegScheepstimmersdijkGrachtweg Ook gaten tussen Waddeneilanden zouden dicht moeten Ingeleid door de voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad, Dr A. J. Verhage, hebben Prof. Ir J. T. Thysse, directeur van het Water loopkundig Laboratorium, en Dr Ir F. R. Mesu, oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst, gespro ken in het Haagse dierentuinge bouw over het Deltaplan en de daarbij behorende tuinbouwkun dige vraagstukken. Prof. Thijsse zeide, dat wat nog in 1951 als fantastisch werd be schouwd, thans algemeen aanvaard wordt, nl. de afsluiting van de zee gaten. Reeds in de dertiger jaren werd zulks door de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland gepro pageerd, in het bijzonder door dr. ir. van Veen, directeur van de Be nedenrivieren. Prof. Thijsse schetste de taak van de waterstaat in het algemeen als volgt: 1. Het veilig maken van het land, dat eigenlijk door zijn lage lig ging onbewoonbaar zou moeten zijn; 2 het dienen en mogelijk maken van het verkeer in alle vormen, 3. het zorgen voor goed bedrijfswa- ter voor land- en tuinbouw, en 4. het reserveren van dit water, ook voor de drinkwatervoorziening. Deze taken, zo zeide prof. Thijsse zljh 'onverbrekelijk met elkaar ver bonden. Tegen het einde van de 19e eeuw, na een technische ontwikkeling se dert ongeveer de 10e eeuw, was Ne derland beveiligd tegen normale vloeden en zelfs abnormale vloe den, behalve exceptionele vloeden. In 1906 vonden ernstige calamitei ten in Zeeland plaats. Daar werden de dijken verhoogd. In 1916 volgde Noord-Holland met cfe overstro ming vajn Waterland. Nadien wer den de dijken verhoogd en kon men overgaan tot het offensief, nl. het afsluiten van de Zuiderzee. Door gebrek aan technische hulp middelen kon men toen nog niet overgaan tot het maken van dijken tussen de Waddeneilanden, hetgeen door oud-minister ir. Lely, die al leen het mogelijke nastreefde, da delijk gezien is. Na afsluiting van de Zuiderzee hebben we in 1936 en in 1944 stormvloeden gekend die als twee druppels water leken op die van 1916, zonder dat ze ook maar in de krant kwamen. In 1948 gaf de Nederlandse rege ring aan Rijkswaterstaat opdracht de mogelijkheden van afsluiting van de zeegaten in Zuid-Holland en Zeeland te bestuderen. Zulks mede in verband met het optreden van mogelijke superstormen, die overigens maar eens in de zes men senlevens zouden kunnen optreden. Wij hebben echter de tijd niet ge kregen om deze studie rustig af te maken en te realiseren, zo zeide prof. Thijsse, omdat in Februari Dodelijk ongeval op onbewaakte overweg Op de onbewaakte overweg in Westerdijkshorn, onder de gemeen te Bedum, is Donderdagmorgen om vijf over tien een Diesel-electrische trein, een zg. „Blauwe engel", die van Groningen in de richting Delf zijl reed, in botsing gekomen met een melkauto, bestuurd door de 42- jarige Klaas Westerhof uit Zuid- wolde. De chauffeur was vrijwel op slag dood. De auto is totaal in elkaar ge drukt en ongeveer veertig meter door de trein meegesleurd. De trein ontspoorde. Het treinverkeer tussen Groningen én Delfzijl is gestremd. De reizigers worden met bussen vervoerd. Er was een dichte mist. De trein bestuurder zag de melkauto aanko men. Hij remde sterk, maar kon de botsing niet meer verhinderen. De vrachtauto was eigendom van de bestuurder en reed voor de melk fabriek „De Ommelanden". De wa gen werd in het midden gegrepen en meegesleurd eri kwam ongeveer veertig meter verder in de spoor- sloot terecht. Schip met vee kiest (opnieuw) zee Het speciaal voor het vervoer van vee in Lübeck gebouwde motor schip „Sinu" van de Colombiaanse rederij „Flota Mercante Granco- lombiana", dat kortelings de reis naar Colombia moest onderbreken, heeft met het grootste deel van het vee dat oorspronkelijk aan boord was, Woensdag de afgebroken reis hervat. De technische storing, die op de Noordzee optrad een pomp, die het water, waarmee de veestallen van mest etc. worden gereinigd, moet uitpompen, raakte onklaar. werd in Amsterdam verholpen. Slechts een klein deel van het vee, dat oorspronkelijk met de „Si nu" zou worden vervoerd, zal ach terblijven, nl. in hoofdzaak drach tig vee, dat vlugger per directe ge legenheid naar. de plaats van be stemming kan worden gebracht. Deze koeien zullen door de Flota Mercante Grancolombiana naar Colombia worden vervoerd. 1953 de gevreesde superstorm op trad. De waterstand bij deze super- storm week slechts 10 cm. af van die welke theoretisch in rekening werd gebracht bij onze studie. 1953 heeft, zoals de storm in 1916, de stoot gegeven tot een verder of fensief tegen de zee en ik hoop, dat wij over 30 a 40 jaar na de uit voering van het Deltaplan met de zelfde voldoening terug kunnen zien op dit werk al thans op de af sluitdijk. Nieuwe Waterweg en Westerschelde Bij het ontwerp van het Delta plan is de eis thans om van de nieuwe Waterweg en de Wester schelde als scheepvaartverbindin gen af te blijven. De afsluiting van de rest is technisch uitvoerbaar. Wij hebben thans zij het gru welijke ervaringen met Walche ren, de Brielse Maas, de Braakman, Schelphoek, Kruiningen en Ouwer- kerk. Wij moeten daarbij rekening houden met de zoetwatervoorzie ning en geringe landaanwinning van ongeveer 10.000 ha., met het verkeer en bovendien mogen we niet te grote moeilijkheden aan de scheepvaart in de weg leggen, ook voor wat betreft de verbinding Antwerpen-Rijn. Een belangrijke taak bij de uitvoering van het Del taplan zal de kering van de zout- watertongën worden, die bij de af sluiting voor het „lek" via de Nieu we Waterweg zullen steken. Een taak van de afsluiting is ook het reserveren van zoet water in het zg. Zeeuwse meer. Dit bassin kan gevormd worden met een dam in het Volkerak. Naar de smaak van prof. Thijsse zal deze hoeveel heid zoet water echter te klein zijn. Hij is er niet tevreden mee; Neder land zal eerst over voldoende zoet waterreserves kunnen beschikken, indien ook de thans mogelijke af sluiting van de gaten tussen de Waddeneilanden tot stand zal ko men, Wij krijgen daarbij dan wel iswaar ook iandaanwinst en" voorts een woestijn cadeau, maar de on verbiddelijke noodzakelijkheid is aanwezig. Met de uitvoering van de Deltawerken zal men voldoende hebben aan de kanalisatie van de Nederrijn en de Lek. Voert .men ook de dijk van de Waddeneilanden uit, dan zal -de Waal eveneens ge kanaliseerd moeten worden om een gunstige verdeling voor .de zoetwaterbassins tijdens hoge wa terstanden op de rivieren te kun nen bewerkstelligen. Jaarvergadering N.C. V.B.-afdeling Woensdagavond hield de plaatse lijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond haar jaarvergadering in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Nadat gezongen was Ps. 75 vers 1, ging de presidente, mevr. A. M. Baas-Kloet, voor in gebéd en las zij Ps. 90, waarna zij een korte meditatie hield n.a.v. twee verzen uit deze Psalm. Hierna werd gezongen Ps. 89 1, waarna de pre sidente een welkomstwoord richtte tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot de heer M. van der Maas uit Wolphaartsdijk, die deze avond als declamator zou optreden. Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek .dat het aantal leden- in het afgelopen jaar steeg van 100 tot plm. 120. De rekening van de pennigmeesteresse wees een batig saldo aan van f 91,65. Ter verste viging van de kas werd een verlo ting gehouden van een aantal ge schenken meest handwerken welke door bemiddeling van de Ge westelijke Presidente, mevrouw de Jong-Bikker uit Middelburg, van zusterafdelingen uit Friesland en ook van het Ned. Rode Kruis waren ontvangen. De heer van der Maas droeg een drietal humoristische schetsen voor, welke, gezien de re acties uit de vergadering, goed in de smaak vielen. In verband met de verjaardag van prinses Margriet., werd staande het le couplet van het Wilhelmus gezongen. Als bij zondere verrassing zong een koor tje uit de leden, onder leiding van mevr. J. Bij de Vaate-Eckhardt een tweetal geestelijke liederen, waarna de presidente een woord van dank richtte tot allen; die aan het wel slagen van de avond hadden me degewerkt en, nadat gezongen was Ps. 138 1, met dankzegging ein- digdè. Nog zij vermeld dat deze avond drie nieuwe leden toetraden. BROU WERSHA VEN „Schouwen's schoonheid" op het witte doek Zaterdagavond werd in hotel „Jacob Cats" de alom reeds eerder vertoonde foto-serie „Schouwen's Schoonheid", welke is vervaardigd door de heren J. v. d. Berge, foto graaf en J. P. C. Boot, fruitkweker te Haamstede, vertoond. Jammer was het, dat door de gladheid slechts een klein aantal mensen aanwezig waren, welke deze avond hebben kunnen genieten van een rijk gevarieerd en tot in de puntjes verzorgd kleurenfoto programma, De uiterst fijn verzorgde opnamen van vele mooie plaatsen in Schou- wens Westhoek getuigen van dege lijk vakwerk. De toelichting welke1 door beide organisatoren werd ge-r geven was duidelijk en vaak met een humoristische toon gekruid. De opnamen bewonderd hebbende vraagt men zich af, of dit werkelijk beelden zijn uit ons klein en vaak zo onbeduidend lijkende eilandje. Als men de natuur zo „kap" be wonderen, dan behoeft men het mooie niet in het buitenland te gaan zoeken. Ons eigen land biedt natuurschoon genoeg, waarvan de ze serie wel degelijk getuigenis af legde. De organisatoren mogen trots zijn op zo'n mooie en kunstig aan- eengerijgde verzameling opnamen van Schouwen. Het succes zowel in ons land als in het buitenland met deze vertoning doet de bewonde ring voor ons Schouwse land toe nemen in het belang van 't vreem delingenverkeer. BRUINISSE Het gebruik van de sirene Gezien de consternatie die Zon dagavond werd gewekt bij het loeien van de brandweersirene is aan de burgerij van Bruinisse per luidspreker bekend gemaakt, dat de sirene alleen zal worden gebruikt bij brand. Bij gevaar van hoog wa ter (dreigende dijkbreuk of over stroming) zal de klok worden ge luid en zal men mededelingen doen via de geluidsinstallatie in de toren. Ned. Hervormde Vrouwenvereniging Voor de leden van de Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" sprak Dinsdagavond mevr. Bijl-Viets, namens de Federatie van Hervormdè Vrouwenverenigingen over het onderwerp „Botsingen der generaties". Nadat dit onderwerp door de spreekster was ingeleid, werden een aantal vragen opgesteld die stuk voor stuk groepsgewijs werden beantwoord en waarin het verschil tussen onze tijd en die van een halve eeuw terug in haar ver schillende nuances nader onder de loupe wérden genómen, om tenslot te te eindigen in een referaat over de opvoeding van kleine, grotere en grote kinderen. Natuurlijk leen de het onderwerp zich voor het stellen van vele vragen, die door de werd een aantal vragen opgesteld inleidster uitvoerig werden beant woord. Jaarvergadering Afdeling Ned. Bouwvak- arbeidersbond In het „Centrum" hield Dinsdag avond de afdeling Bruinisse Van de Ned. Bouwvakarbeidersbond haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer C. de Ruiter. Zowel in het openingswoord van de voorzitter als in het jaarverslag van de secretaris de heer M. van de Velde, kwam naar voren dat 1954 voor de bouwvakarbeiders een gunstig jaar was. Er was meer vraag' naar arbeidskrachten dan aanbod, zodat van werkloosheid zo als in andere jaren geen sprake was. Een winstpunt voor de arbei dersbeweging was ongetwijfeld ook dat het mocht gelukken ook de min der valide arbeiders te plaatsen. De Bondsbestuurder, de heer van der Hout uit Vlissingen, was hierin mede actief. Aangedrongen zal wor den op een nog beter functioneren van dit stelsel. Zoals het. N.V.V., toen het nodig was; zijn medewer king verleende om te komen tot consumptiebeperking, zo was dit zelfde N.V.V. in 1954 bereid op de bres te staan voor twee loonsver hogingen' van resp. 5 en 6 pet. De laatste omdat ook de arbeiders deel zouden hebben aan de gestegen welvaart. Voorzitter Oosterhuis kwam zich in het afgelopen jaar persoonlijk'op de hoogte stellen van de toestand op Schouwen-Duive- land. Ons eiland werd van loon- klasse 5 geplaatst in loonklasse 4. Aangedrongen werd. en wordt om dé arbeiders zoveel mogelijk te la ten werken tegen tariefionen. Goe de herinneringen heeft men aan de deze zomer gehouden N.V.V. fami lie-bijeenkomst in de duinen van Westenschouwen, waar de voorzit ter van de A.N.AiB., de heer Lage- veen, sprak. Besloten wérd mede werking te verlenen aan de actie voor het gouden jaar van het N.V.V. (50-jarlg bestaan in 1956). In de maand Februari zal een Distriets- of Hoofdbestuurslid een lezing ko men houden over het ontslagrecht, terwijl plaatselijk ook met andere organisaties nog wel -eens een praatavond zal worden gehouden. De aan de beurt van aftreding zijn de bestuursleden, de heren C. de Ruiter, J. Kostense en A. v. d. Berge werden herkozen, als nieuw lid van de controlecommissie werd geko zen de heer Joh. Schults. Het leden tal bleef constant op 57 leden. Minstens acht personen zijn Woensdag óm het leven gekomen ln een vliegtuigongeval op het vliegveld van Ilheos, in Noord-Bra- zilië. De ramp betrof èen Lock heed Hudson van de Braziliaanse luchtmacht die brandend neer stortte. Men neemt aan dat alle slachtoffers leden van de Brazili aanse luchtmacht waren. De secrétarfis-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, mede gedeeld vrijlating der elf Ameri kaanse vliegers mogelijk te achten, indien de betrokken partijen met beheersing te werk gaan. VIJFDE INTERIMRAPPORT DELTA-COMMISSIE VASTGESTELD Rapport handelt over zouttongin Nieuwe Waterweg De Deltacommissie heeft haar 70 tot 75 milliard kubieke meter, vijfde interimrapport voor de mi- wel in ons land, maar het hangt nister van Verkeer en Waterstaat er van af, wanneer en daarvan zal Woensdag vastgesteld. Prof. Ir J. het vullen van de toekomstige Ne- T. Thysse deelde dit mede tydens derlandse zoetwaterreservoirs in een bespreking over het Deltaplan het Zeeuwse meer en wellicht in In de Nederlandse Tuinbouwraad. een Waddenmeer, afhankelijk zijn. Volgens Prof. Thysse is in dit Ten aanzien van de vaak strij- rapport o.m. de oplossing vervat dige waterbelangen, die samen- om de „zouttong", die door de hangen met de vaststelling van Nieuwe Waterweg landinwaarts het Deltaplan, waarschuwde Pi-of. dringt, terug te werpen tot voorby Thysse tegen te sterke eenzijdige de Rotterdamse Parksluizen. Het actie. De wereldhaven Rotterdam zoetwaterbootje van Maassluis zou zal b.v. zijn standpunt moeten be- zelfs wel eens overbodig kunnen palen, zonder dat psychologisch on worden, behalve by zeer lage wa- juiste reacties door het te krachtig terstanden, wanneer het zoute ventileren van andere belangen water wel eens opnieuw tot voor- worden ontketend, by de Parksluizen zou kunnen op dringen. Tenslotte zei Prof. Thysse, dat het Deltaplan ln ongeveer zeven- Over het al of niet wenselijk zijn tien jaar verwezenlijkt kan wor- van het met sluizen of een storm- den. ny kan dit zeggen als vry stuw afsluiten wenste Prof. Thysse man< De Deltacommissie en de mi- zich niet uit te laten. Het besluit nister van Waterstaat zullen by de hiertoe ligt bij de Rotterdammers, behandeling van de Deltawet de Een verdere verhoging van de veilige kant nemen en de termyn Hoek tot aan de IJssel is zeker mo- op 20 25 jaar stellen. Het ligt aan gelijk, doch zou 120 millloen gulden de belanghebbenden om zoveel kosten. Thans is men veilig bij de druk te oefenen, dat het project bestaande omstandigheden. Groter versneld zal worden uitgevoerd, veiligheid is mogelijk. We moeten er echter mee rekenen, aldus Prof. Thysse, dat Nederland nimmer ab- soluut veilig zal worden tegen /vOfte oericflten Ingezonden mededeling ...een zindelijk roofdier? Dat is-een wasbeer. Nu heeft een wasbeer in dc werkelijkheid niets met de was te maken. Maar U wel. En wat ziet U otn U heen, als U op wasdag rondkijkt? Overal, overal ziet U nu Castella Parels gebrui ken, nu de nieuwe prijs (slechts 42 cent per pak) dit modernste aller wasmidde len letterlijk onder ieders bereik brengt! Wassen met Castella Parels verschilt hemelsbreed van wassen met gewone wasmiddelen. Millioenen kleine parel tjes, stuk voor stuk geladen met onbe perkte waskracht, geven bij aanraking met het waswater direct een snelrcini- gend sop. Vlekkén vluchten voor uw ogen uit het goed. Eenmaal spoelen is ?snoeg. rofiteer toch ook van deze enorme stap vooruit, van het beste wasmiddel, dat in Nederland te koop is! Haal nog vandaag Castella Parels in huis! overstromingen, evenmin als het veilig is tegen aardbevingen en windhozen. Prof. Thysse bleek een tegen stander van het plan om de gehele Biesbosch Ineens te bedijken. Eer- uit het Binnenland HEERLEN. Bij werkzaamheden in een pijler van de mijn „Oranje Nassau III" te Heerlerheide is de stens ls een deel van dk'eeWed 25-jarige sleper J. Wetzels dodelijk vSshand? nog ioodzakeWk gewond door vallend gesteente HU waterberging en vervolgens zou dit ?veldeed ter plotse. W. was onge- het slachten van de kip met de huwd en woonde te Schaesberg. gouden eieren betekenen, omdat 's-GRAVENHAGE. De Britse een deel der gronden nog niet rijp chartermaatschappij „Dragon Air- is voor bedijking. ways Ltd.", gevestigd op het vlieg- Over de kwaliteit van het Rijn- Veld Speke bij Liverpool heeft ver water zeide Prof. Thysse, dat dit in gunning gevraagd een gewone lijn- hoge mate afhankelijk is van de dienst te mogen openen tussen Li- industriële bedrijvigheid in de El- verpool en Amsterdam. Deze dienst zas en het Ruhrgebied. Men kon ^ai dan worden onderhouden met het verloop van de oorlog aan de de Havilland „Heron" vliegtuigen, zuiverheid van het Rijnwater bij Het is de bedoeling twee retour- Rhenen aflezen.... vluchten per week uit te voeren, De kwaliteit van het Rijnwater te beginnen op 4 April a.s. is een punt van internationaal overleg. Evenzo zal het gaan met DRACHTEN. Friesland, van het gebruik van Rijnwater voor be- oudsher aangewezen op export van vloeiing in West-Duitsland, dat nu mensen, heeft op deze regel in 1954 reeds lage waterstanden veroor- geen uitzondering gemaakt. On- zaakt. Uiteindelijk kornt dit water, danks een geboorte-overschot van 6212, groeide de provinciale bevol king slechts met 231 zielen aan. In 's-GRAVENHAGE. Be tentoon,- alle,Friese gemeenten was het aan stelling in het Musepm voor het tal vertrekkenden groter dan het Onderwijs te 's-Gravenhage, welke aantal binnen komenden. Zelfs in de vereniging „De Nederlandsche de hoofdstad. Leeuwarden. Blindenbibliotheek" heeft ingericht ter gelegenheid van haar zestigja rig jubileum, is Woensdag offici eel geopend. ROTTERDAM. De 45-jarige aan nemer A. van der Wiel uit 's-Gra- DELFT. De rector magnificus van de Technische Hogeschool in Delft heeft bekend gemaakt dat de regering van de Unie van Zuid- Afrika voor het studiejaar 1955 tien studiebeurzen voor Nederlandse vendeel, die op 29 December van studenten beschikbaar heeft ge- het vorig jaar op de kruising Wol- steld. Als xegel komen voor deze phaertsbocht-Bas Jungeriusstraat beurzen van 200 pd. st. met vrij- in Rotterdam met zijn personen- stelling van collegegeld ln aanmer- auto aangereden werd door een king studenten, die minstens een tramwagen van lijn twee, is in het candidaatsexamen hebben afgelegd Zuiderziekenhuis aan zijn verwon- en de leeftijd van 30 jaren nog niet dingen overleden. hebben overschreden. RADIONIEUWS Hoogmis volgens Slavisch-Byzantynse ritus Bij gelegenheid van de Interna tionale Bidweek wordt de Hoog mis, welke de K.R.O. Zondag 23 Januari a.s. van 10-11.30 uur uit zendt, gecelebreerd volgens de Sla visch Byzantijnse Ritus. De gezan gen worden uitgevoerd door het Utrechts Byzantijns koor o.l.v. dr. Mireslaos Antonowytch. De uitzen ding geschiedt vanuit de Parochie kerk van de H. Antonius te Blerick, in samenwerking met het Aposto laat der Hereniging en Radio Ne derland Wereldomroep. FINANCIEEL NIEUWS De Rotterdamse Bank N.V. in 1964 Dividend 10 pet. (v.j. 9 pet.) Der traditie getrouw is de Rot- terdamsche Bank N.V. te Rotter dam wederom de eerste van onze grote bankinstellingen, die verslag uitbrengt over het verstreken boek jaar. De directie schrijft hierin, dat de resultaten bevredigend waren, ondanks de door 2 nieuwe loonron- den veroorzaakte stijging der on kosten. Het bedrag aan debiteuren is aanmerkelijk gestegen (van f 217,1 millioen tot f 317,4 millioen), hetgeen in overeenstemming wordt geacht met de algemene zeer gun stige economische ontwikkeling in 1954. Hierbij wordt in aanmerking genomen, dat de nog steeds te hoge belastingen de toeneming van de eigen middelen van het bedrijfsle ven bleven belemmeren. „Wij zijn ons bewust van de gevaren, die een langdurige hoogconjunctuur met zich mede brengt en houden hier mede met onze credietgeving reke ning", aldus het verslag. Met enige bezorgdheid verwacht de directie, dat de prijsverhogende werking der loonronden de export zal doen dalen, hetgeen op de duur. een ongunstige invloed moet heb ben op de zo noodzakelijke werk gelegenheid voor de steeds groei ende bevolking. Anderzijds is het verheugend, dat de regering aan gekondigd heeft verdere belasting verlagingen te willen doorvoeren. De directie acht het van belang, dat deze belastingverlaging op korte termijn effectief wordt. Het totaal der baten heeft bedra gen f 40.915.012 (f 36.402.980). De be- drijfsonkosten beliepen f 19.655.125 (f 18.359.924). Na diverse voorzie ningen wordt een dividend voorge steld van 10 procent (9 procent). Nieuwe terrein zou veel economischer te gebruiken zijn Wat betreft het -voorstel dat aan de orde komt op de Dinsdag 25 Januari a.s. tè houden raadsverga dering, inzake de aanvaarding van een schenking, wordt-medegedeeld dat het hier betreft de door de heer W. van Borrendamme in 1848 ge maakte maquette van de Sint Lie- vensmonstertoren te Zierikzee, af gestaan door Ir W. A. Ochtman te Hengelo, ter plaatsing in het mu seum. Eén tweede schenking be treft een gebruikte vrachtauto voor politiedoeleinden, geschonken door Amsterdam. Inzake een van regeringswege in voorbereiding zijnde wijziging van het Verplaatsingskostenbesluit, heeft, vooruitlopend op deze wij ziging, de minister van Financiën goed gevonden dat met ingang van 1 Juni 1954 aan het Rijkspersoneel dat daarvoor in aanmerking komt, eenmaal per week wordt vergoed de kosten van gezinsbezoek. Mo menteel- worden deze kosten één maal in de veertien dagen vergoed. Voorgesteld wordt de gemeentere geling dienovereenkomstig te wij zigen. Door de wed. J. A. Batenburg- Hage, Poststraat B 17, is verzocht om een schadevergoeding voor de schade welke zij meent te hebben geleden aan haar gebouwen staande aan de Poststraat B 15 en B 17, veroorzaakt door het vervóer van zancPdöof zware vrachtauto's via de Poststraat naar de nooddam. Voorgesteld wordt het verzoek om schadeloosstelling af te wijzen. Het sportpark Op het agendapunt: verplaatsing sportpark, wordt de volgende toe lichting gegeven: In het vastge stelde uitbreidingsplan ls de voor genomen uitbreiding van het sport park noordelijk van het huidige sportpark geprojecteerd. Dit was noodzakelijk geworden doordat de nieuw geprojecteerde Rijksweg ge deeltelijk over het huidig sport park loopt. Tegen de ligging van de voorgenomen uitbreiding van het sportpark heeft de Centrale Com missie voor de Uitbreidingsplannen in Zeeland echter op planologische gronden bezwaren, gezien het be langrijk worden van genoemde Rijksweg bij een realisering van het Deltaplan. In aanmerking ne mende dat het verkeer steeds in intensiteit toeneemt en dit bijzon der het geval zal zijn wanneer ge noemde Rijksweg in het Deltaplan wordt opgenomen, komen de dooi de Centrale Commissie geuite be zwaren het college van B. en W. als juist voor. Bij een eventuele realisering van het sportpark zoals dit thans in het uitbreidingsplan der gemeente is geprojecteerd, zullen nl. na het gereedkomen van dé nieuwe rijks weg op bepaalde tijden grote groe pen personen waaronder .ook groepen schoolkinderen deze drukke weg moeten passeren. Dit kan grote verkeersopstoppingen tengevolge hebbéh en grote geva ren met zich mede brengen. Daarom heeft het college van B. en W. uitgezien naar een beter ge legen terrein. Gemeend wordt een oplossing te hebben gevonden door het nieuwe sportpark te doen pro jecteren in de driehoek: toekom stige Rijksweg-Scheepstimmerdijk- Grachtweg. Dit terrein heeft bovendien het voordeel dat hiervan een veel eco nomischer gebruik kan worden ge maakt dan van het terrein aan de Lange Blókweg. Door de ligging van de Ronde Weel en enkele ver naar het Oosten lopende percelen aan de Lange Blokweg kunnen nl. bij de realisering van het in het uitbreidingsplan geprojecteerde sportpark grote gedeelten van dc grond voor de aanleg van sportvel den niét benut worden. Hierbij zij nog opgemerkt, aldus de toelichting dat de Herverkavelingscommissie op Schouwen-Duivel and zich in principe reeds bereid heeft ver klaard de gronden gelegen in de driehoek: toekomstige rijks weg- Scheepstimmerdijk-Grachtweg voor compensatie in aanmerking te doen komen. Verzocht wordt derhalve zich er mede te verenigen, dat aan de ste- debouwkundige opdracht wordt ge geven om het nieuwe sportpark ie projecteren in de eerder genoemde driehoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2