HU«H:*wbhI <jeekte*s. Nationaal Comité Viering Bevrijdings dag treedt naar buiten Wat zit er allemaal vast aan het glaasje melk van Mendès-France? Hood will JEUK 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen LEVENS-, lijnen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 50 JANUARI 1955 - No. 17677 NA HET RUSSISCHE AANBOD Eden blijft bij de mening: eerst Parijse accoorden tekenen Dan nieuwe conferentie met Moskou Oe Britse minister van Buiten landse Zaken. Anthony Eden, heeft verklaard, dat Engeland, na het in werking treden van de Partfse ver dragen, zal streven naar een „nut tige bijeenkomst" met Rusland. Hij zei in een radiouitzending, te ge loven dat er dan mogelijkheden zouden zijn voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Eden vervolgde: „De Duitse kwestie ligt Europa na aan het hart. We zijn altijd van mening ge weest dat Duitsland herenigd moet worden. Maar Duitsland kan alleen worden herenigd door eenheid van de Westelijke wereld omdat alleen nuttige besprekingen met Rusland kunnen worden gevoerd als de een heid van de Westelijke wereld ver zekerd is". Diplomaten in Londen beschou wen deze verklaring van minister Eden als een krachtige afwijzing van de recente Russische voorstel len Duitsland te herenigen indien de verdragen van Parijs worden geannuleerd. De Amerikaanse Zuidpool-expeditie De „Atka" bereikt „Klein Amerika" De Amerikaanse ijsbreker „At ka" heeft zijn doel, de Zuidpool- bdsis „Klein Amerika", bereikt, maar bevond, dat het kamp van de expedite van schout-bij-nacht Richard Byrd (in 1947) was ver woest doordat de Ijskap, waarop het gebouwd was, was gebroken. Dit wordt gemeld door Walter Sullivan, correspondent van de „New York Times", die meereist met de wetenschappelijke expedi tie. Op de „Atka" bevinden zich 290 man, onder wie veertien ge leerden en waarnemers. Zes Douglas DC 3-vliegtuigen, die door Byrd waren achtergelaten, waren op een aantal ijsbergen naar zee gedreven. Atoomduikboot maakt proefvaart De Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus" is Maandag uit de ha ven van Groton in de staat Con necticut gesleept voor haar tech nische proefvaart. De Marine deelde mede, aatffiet vaartuig op de proef vaart door atoomenergie voortbe wogen wordt. „Dit is de eerste maal dat een voer- of vaartuig door atoomkracht wordt voortbewogen", aldus een Amerikaanse marineofficier. De proeven worden genomen in de Long Island Sound. De Marine deelde mede, dat er ruim 100 mensen van de Marine en ruim 60 burgerdeskundigen aan boord van de „Nautilus" zijn. Aan burgers werd niet toegestaan het uitvaren gade te slaan. Een sleep boot van de Marine met journalis ten aan boord bleef op vrij grote afstand van de atoomduikboot. Minister Eden sprak zijn voldoe ning uit over een voorgesteld de fensieverdrag tussen Turkije en Irak. Hij zei: „Deze twee landen hopen, zoals ik heb begrepen, dat ook andere landen zich later zullen aansluiten. Dit zou zeker toene mende stabiliteit en veiligheid in het gehele Midden-Oosten ten ge volge hebben en dat zouden wij allen bepaald graag zien". Radio-Peking zegt, dat de marine van nationalistisch China op 12 Januari in de omgeving van het eiland Tatsjen elf communis tische vrachtjonken met een be manning van 117 koppen in beslag heeft genomen. Gustaf Nystroem, de Zweedse Lutherse zendeling die als tolk met Hammarskjoeld mee is geweest naar communistisch China, heeft te Stockholm verklaard dat premier Tsjou en-Lai hem gevraagd heeft naar China te komen om te predi ken. Nystroem vertrok in 1952 uit China, nadat hij daar meer dan twintig jaar als zendeling had ge werkt. Extra vrije dag maakt passende viering mogelijk De komende noodverbinding over het IJmuidense sluizencomplcx, welke in de eerstvolgende jaren de Velsense ponten zal ontlasten, in afwach ting van het gereedkomen van de tunnel, is aan het begin van uitvoering toe. Rijkswaterstaat legt op het ogenblik, voorzover het winterse weer dit niet belemmert, de aan- en afvoerwegen naar de „geplande" bruggen en de deuren In de grote sluis aan. - Foto: Het verbreden van de deuren in de grote sluis aan de gang. BI N N EN VERING BED onbepeikte garantie geruisloos Ingezonden mededeling De beste bedden ooit gemaakt! voor moderne SCHUIMRUBBER BED HAZET BEOOEN. EN MATRASSEN. F AlltlEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON No INTERESSANT MAAR MOEILIJK VRAAGSTUK Franse economie zit met veel draden vast aan alcohol (Van een correspondent) „Deze wetten moeten de kraan sluiten; maar wanneer de toevoer niet wordt verminderd, zal het vat barsten", aldus een bekende Franse econooom óver Mcndès-France's maatregelen ter beteugeling van het alcoholisme. En inderdaad, zo is het. De wetten, die zch bezig houden met de sociale kant van het alcoholprobleem staan nu wel op papier, maar zij zullen nooit be hoorlijk kunnen worden toegepast, zolang voor een ander vraagstuk, dat van de overproductie in de Franse landbouw, geen oplossing is gevonden. Alcohol - dat wordt dikwijls ver geten - is niet alleen maar iets dat Nederland rookt meer men> meer ot minder verdund, kan drinken, maar zy xs ook een mdu- stèaren striële grondstof. Voor 95 zelfs! En hier ligt het probleem precies omgekeerd; het ongeluk is niet het te grote, maar het te geringe ver bruik. De consumptie van sigaren in Nederland heeft in de afgelopen jaren bijna een milliard stuks be reikt. Na de accijnsverlaging in 1952, die bedoeld was om de in moeilijke omstandigheden geraakte sigaren- Industrie een ruggesteun te geven, is de consumptie van sigaren en senoritas steeds in stijgende lijn gegaan. In 1951 bedroeg die con sumptie 716 millioen, in 1952 811 millioen stuks, in 1953 895 en nu in 1954 995 millioen stuks, zijnde een na-oorlogs record. In het af gelopen jaar is de toename ruim 11 °/o geweest ten opzichte van het vorig jaar. Congres Vereniging van Nederlandsegemeenten Op 17 en 18 Mei a.s. zal in En schedé het congres van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten worden gehouden. Op de eerste dag komt de alge mene vergadering bijeen. Op de volgende dag wordt behandeld het onderwerp: „De krotopruiming en sanering". Bij de behaandeling van dit onderwerp zal getracht worden rekening te houden met het ver schil tussen de grote stad, de mid delgrote stad en de kleine ge meente. Gesprek over de melkprijs Ten departemente van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft Dinsdag een bespreking over de verhoogde melkprijs plaats gehad tussen minister Mansholt en staatssecretaris van Rhijn enerzijds en het bestuur van de Stichting van de Arbeid anderzijds. Naar vernomen wordt zijn uit de discussie enige punten naar voren gekomen, welke het wenselijk maakten, zo mogelijk nog deze week een verdere bespreking te houden op breder vlak en een grotere vertegenwoordiging uit de ministerraad. Sinds de eerste wereldoorlog is de alcoholregie van de staat het centrale mechanisme van de Franse landbouwpolitiek. Alle producten, die de Franse boeren' niet kunnen verkopen, worden tot alcohol ge brand en door de staat tegen ge garandeerde prijzen opgekocht. En zoals het altijd gaat, wanneer een noodmaatregel tot een permanente instelling wordt, heeft de alchohol- regie, die slechts zou moeten in springen in crisistijden, zich ont wikkeld tot de vaste, onontbeer lijke klant van de Franse boer. Ge hele takken van de Franse land bouw, gehele bevolkingen van een twaalftal departementen produce ren in het geheel niet meer voor de levensmiddelenmai-kt, maar voor de alcoholregie, die de oogsten on gezien opkoopt. Deze „max-ktregeling" is voor Frankrijk tot de-grootste econo mische verliespost en het typische voorbeeld van de absurditeit van een dergelijke subsidieringspolitiek geworden. De steun, die op deze wijze aan de boeren wordt ver leend. komt de staat duurder te staan, dan waneeer hij deze men sen een goed pensioen zou geven, onder voorwaarde dat zij geen hand meer zouden uitsteken. Suikerbieten goedkoper De staat zou zich de helft van de subsidies op een ton suikerbieten kunnen besparen, indien hij deze tegen de volle prijs kocht en op de plaats zelf liet vernietigen. Maar wat zou er dan moeten gebeuren met de enorme alcoholindustrie, die op dit ongelukkige systeem is op gebouwd? Alleen de laatste suikerbieten- oogst in Noord-Frankrijk heeft de alcoholregic drie millioen ton zui vere alcohol opgeleverd. De reser ves bedragen thans meer dan vUf millioen ton en een doelmatig ge bruik voor dit dure product Is ner gens te vinden. In principe is deze alcohol voor de pharmaceutische en de parfumindustrie bestemd, die haar ver onder kostprijs geleverd krijgt en zelf dus ook wordt ge subsidieerd. Maar geen pharma ceutische industrie ter wereld zou deze enorme voorraad kunnen ver werken. De gedwongen bijvoeging van alcohol bü benzine is een an dere zaak, die kostbaarder is dan eenvoudige vernietiging. De suikei*biet is sinds lang de grootste leverancier van de alcohol regie, maar in hetzelfde gi-ofe vat vloeien ook de overschotten van ooft- en wijnbouw en zelfs de ver bouwers van aardappelen en zon nebloemen hebben dezelfde voor treffelijke „gegax-andeex-de afzet markt" ontdekt en produceren in enige midden-Franse departemen ten nog slechts voor de staat. Likeur voor Afrika Waar nu dit gemeenschappelijke vat geen voldoende afvoer naar de industrie vindt, verschijnt tenslotte och de likeurfabrikant als redder uit de nood. Om haar als een staatsgeheim behandeld - reusach tige tekort te verlichten, levert de alcoholregie tegen prijzen, die we derom een indirecte susidiëring be tekenen, hier weer aan de alcohol producenten. En dezen zoeken hun afzetgebied, waar zij dit maar kun nen vinden, niet slechts in Frank- x-ijk zelf, maar ook in het kolo niale rijk, voorzover de Islam daar geen dam tegen de alcoholisering voi*mt. Sinds enige jaren worden de Franse gebieden in midden-Afrika op zo grote schaal met sterke drank overstroomd, dat er in de Verenigde Naties reeds protesten tegen gere zen zijn. En zo mondt, het econo mische en industriële probleem van het alcoholoverschot toch weer uit in het sociale probleem van het alcoholisme. Een vermindering der gegaran deerde prijzen moeten de boeren dwingen tot beperkte verbouw van suikerbieten, de staat financiert de sluiting van distilleerderijen en de biet moet naar zijn oorspronkelijke doel: de suikerraffinaderij, worden teruggeleid. Gratis suiker Natuurlijk echter biedt het be sluit van Mendès-France om de schoolkindei'en gratis gesuikerde melk te verschaffen en de behoef tige Fransen 2 kg suiker wel goed propagandamateriaal, maar geen economische oplossing. De moeilijkheid ligt elders: de staat moet, in plaats Van zoals tot dusver de uitbx-eiding van de pio- ductie, thans de vermindering daar van subsidiëren; hij steunt ook de wijnbouwex-s, die hun wijnstok ken en de kwekers, die hun fruit bomen vernietigen. Maar welke soort van bezigheid kan de getrof fenen als vex-vanging worden ge boden? Waarheen- men ook kijkt, overal in de Franse landbouw heerst overpx-oductie: er is te veel wijn, te veel suiker, te veel melk, te veel vlees, te veel graan Exporteren? Dat de landbouw „Frankrijk's eerste expoi-tindustrie" zou moeten zijn, is een leuze, die men al jaren hoort. Maar 't systeem va<sx px-otectie en prijsgarantie heeft niet slechts de prijzen hoog boven het wereld peil gedi-even, het heeft ook de Franse boer bevrijd van zorg voor de kwaliteit. Het absurde hoogtepunt van dit systeem is, dat Frankrijk vele agrarische kwali- teitspi-oducten, bv. tafelfruit, moet invoeren. De agrarische impoi't is zelfs tweemaal zo groot als de ex po rt! Het protectionisms bijt zichzelf in zijn staart: een onderbevolkt Frankrijk biedt zijn eigen land bouw, die zonder moeite een twee maal grotere bevolking zou kun nen voeden, onvoldoende afzetge bied en heeft meer dan de helft van de' departementen onder de nax-cose van de staatsbescherming gebracht. Maar deze verkommerde landbouw is tot een last geworden, die op de gehele Franse economie drukt en haar de uitweg naar de wereldmarkten verspert. Ingezonden mededeling Het Nationaal Coxnité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955, onder hoge patronage van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden, samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle geledin gen en richtingen van het Neder landse volk, is met het werk naar buiten begonnen, dat er op is ge richt door het wekken, stimuleren en steunen van pogingen en plan nen te geraken tot een zo waardige stijl - en tegelijk vreugdevolle vie ring van de tiende bevrijdingsdag op 5 Mei 1955. Voor het eerst heeft dit comité zich Maandagavond aan ons volk vooi'gesteld middels een rede over de beide radiozenders van zijn voorzitter, de heer M. A. Reinalda. In deze rede heeft de voorzitter medegedeeld, dat de aanstaande herdenking onzer militaire en gees telijke bevrijding van de Nazi-hor den alleszins mogelijk is door de extra vrije dag, die de werkgevers daartoe hebben aangeboden; een aanbod - aldus de heer Reinalda - waarvan de waarde op circa dertig millioen gulden moet worden ge- taxeerd. De regering zal de militaire be vrijding op grootse wijze herden ken te Wageningen - waar in hötel „De Wereld" de commandant van het Duitse 25ste leger in West-Ne derland, kolonel-generaal Johannes Blaskowitz, de capitulatie tekende - in tegenwoordigheid van Konin gin Juliana en Prins Bei-nhard, welke laatste destijds als bevelheb ber der Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten bij de capitulatie aanwezig was. Ook de Canadese luitenant-generaal Chax-les Foulkes, aan wie Blaskowitz zich overgaf, zal bij deze herdenking, die o.a. be staat uit een grote parade van in ternationale legex-eenheden, aanwe zig zijn. Herdenkingsmanifestatie te Amsterdam Het nationaal comité zal de vie ring der geestelijke bevrijding een waarlijk nationaal hoogtepunt doen bereiken door 'n hoogwaardige her denkingsmanifestatie in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Omlijst door geëigende muziek zullen redenaars van de R.K., de Prot. Christelijke, de buitenkerkekelijke en de Joodse bevolkingsgroepen de betekenis der bevrijding en de waax*de der her denking daarvan voor ons volk in zijn wel verscheiden - maar niet gescheiden. Aan alle bux-gemeesters en aan alle bekende comité's is een samen vatting toegezonden der richtlijnen en suggesties voor de viering dei- aanstaande bevx-ijdingsdag. Het co mité schx-ijft niets voor; laat alle ruimte voor het streek- en plaats- eigene; geeft slechts wenken en voorbeelden opdat voor allen, voor de jeugd bovenal, het besef levend wordt en blijft voor de onschat bare waarden der geestelijke en staatkundige vrijheid; opdat bo- Infezonden mededeling Allerlei initiatieven Uiteraard zijn reeds allerlei landelijke initiatieven genomen om re komen tot een stijlvolle viering van de bevrijdingsdag. Hei is niet wel mogelijk alle ideeën en plannen te vermel den. Met het volgende worde voorlopig volstaan: De Raad van Volkszang met de Fede ratie van Zangersbonden po gen tijdig een nieuw bevrij dingslied te publiceren. Het gehele bakkersbedrijf (circa 10.000 bakkers) zullen, gedach tig de aan de bevrijding voor afgaande droppings, geduren de twee dagen Zweeds witte brood (ï)iet een toeslag voor de Stichting 40-45) verkopen. Aanbevolen wordt als reëel element der viering en tegelijk ter ontlasting van de huis vrouw op de feestdag een bij zondere, eenvoudige bevrij dingsmaaltijd te houden, de Gezinsraad bereidt een bro chure hierover voor. Het comité, dat beschikt over eën bureau onder directie van de heer B. L. W. Foppen, ge vestigd Gallerij 21, Amster dam-Centrum, telefoon 65690, houdt zich aanbevolen voor ideeën en wenken van wie ook, die kunnen bijdragen het ge wenste doel te bereiken. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert do jeuk In enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. Heden ontvingen wij de laatste zending van dit seizoen zuiver wollen Versey Damestruitjes en -Vesten in prijzen reeds vanaf 18,75 Doe Uw voordeel C&c/l beter en voordeliger bfj vendien met deze viering worde gedemonstreei-d, dat Nedex-land feest kan vieren in overeenstem ming met het karakter en de waar den van wat gevierd wordt. Het comité distancieert zich vol ledig van de materiële zijde dei- herdenking. Alleen: het beveelt elk een aan te bedenken, dat de her denking mede voi*m geeft aan dankbaarheid; welnu - zo meent het - laat allen deze daadwerkelijk tonen door alle baten van alle her denkingsfestiviteiten ten goede te doen komen aan de Stichting 1940- 1945. Deze Stichting vertrouwt - - zoals bekend - in de komende maanden de laatste bijna vijf mil lioen te zullen ontvangen, die haar in staat zullen stellen zich uit alle collecteacties terug te trekken. Ingezonden mededeling waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. S3 van de 100 personen lukte liet: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de ander* avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht t* werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter'* Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, t 1.20 per flacon. tS "s-GRAVENHAGE. Blijkens een ministeriële kennisgeving zijn bij de Koninklijke Landmacht met in gang van 1 Nov. 1954 opgericht het dienstvak van de technische staf, het dienstvak van de intendance staf en het dienstvak van de ge neeskundige troepen. FEUILLETON 35 door HENK VAN HEESWIJK In de persloges van het Leidsche- pleintheater zaten de verschillende verslaggevers te wachten op de dingen die komen zouden. Het kleine theater was tot de laatste plaats bezet, zodat de speelsters en spelers niet over gebrek aan be langstelling behoefden te klagen. De journalisten spraken over de nieuwe zangeres, maar niemand scheen haar te kennen. En niemand scheen op het plan te komen om de debutante na afloop een bezoek te bi-engen. Dan ben ik ze in ieder ge val een slag voor, dacht Wim, die zijn plan al klaar had. Tily Romani trad eei-st een kwar- tier na het begin der revue op. Ze zong niet onverdienstelijk, had een ietwat schx*aal sopraanstemmetje, maar wist door haar gebaren leven te geven aan haar voordracht en nadat ze haar eerste lied had ge zongen, oogstte ze een daverend applaus. De regisseur, die van ach ter de coulissen in angstige span ning het debuut had gadegeslagen, loosde een dankbare zucht van ont spanning, toen hij de welwillende reactie van het publiek hoorde. Gelukkig, zei hij, het zweet van zijn vooi-hoofd wissend, dit experi ment is tenminste geslaagd. Nu zal de rest ook wel in oi-de komen. Het tweede lied, dat Tilly Ro mani zong in haar sappig Vlaams dialect, sloeg nog meer in en het publiek klapte net zo lang tot ze voor de pauze nog een toegift gaf. In de pauze ging Wim zoals hij gewend was, even het toneel op. Het eerste liep hij de regisseur te gen het lijf. Mijnheer van Iersel, mag ik u mijn gelukwensen aan bieden met de i-evue? Ik geloof wel dat u er succes mee zult hebben. Dank u wel, mijnheer de Waal, antwoordde de regisseur, terwijl hij de uitgestoken hand van de joux-- nalist warm drukte. Nu was het beslist voor elkaar als de Waal hem kwam complimenteren. Hoe vindt u mijn nieuwste ont dekking? vroeg van Iersel verder. U bedoelt die Vlaamse zange- i-es? Goed, heel goed. Ze is nog wat onwennig, maar dat komt natuur lijk omdat het in ons land voor haar een debuut is. Dat wordt in de komende dagen wel beter. En hoe vindt u haar stem? Wim, die in een bijzonder goed humeur was, antwoordde: Goed. Ze is niet alleen zangeres, maar ook zeker toneelspeelster, nietwaar? Inderdaad, antwoordde de aan gesprokene. U zult haar na de pauze in een paar schetsjes kunnen bewonderen en dan zult u zien dat zij een groot talent heeft. Ze zal in Nederland veel succes oogsten. Dat denk ik ook we). Wilt u haar niet even ontmoe ten? Straks, na het einde. Als u er geen bezwaar tegen hebt, zou ik dan natuurlijk even een praatje met haar willen maken. Maar dat spreekt toch immei-s vanzelf, mijnheer de Waal. Ja, maar op voorwaarde dat ik vanavond de enige ben die haar interviewt. Ik geloof niet dat mijn collega's dei-gelijke plannen heb ben, maar ik zou toch voor mijn blad de eei-ste willen zijn die haar interviewt. Indien u daarmee ac- coord gaat, laat ik haar vanavond nog een paar maal fotografei'en ook. Van Iersel knipoogde tegen de verslaggever van de gi-ootste Ne- dei'landse courant. U bent de eex'ste en de enige vanavond, mijnheer de Waal, daarop kunt u rekenen. Afgesproken. Tot straks dan. En de vei-slaggever verdween weer naar de zaal, waar inmiddels de bel weer ging, ten teken dat de pauze eindigde. Achter het toneel wreef de regisseur zich in de han den: „Tjonge, nog 'n paar foto's er bij. Kon je betere reclame hebben voor je ï'evue". Vlug controleerde hij, of de dan seresje klaar wai'en en of de in- speciënt de benodigde attributen had klaax-gemaakt. Toen dit in orde was, gaf hij een teken aan het or kest en even daarna steeg het doek weer omhoog. Het tweede deel be gon. Om kwart voor elf zat Wim de Waal in de kleedkamer van de zo juist geviex-de Vlaamse actrice. Een schat van bloemen was haar ge volgd, toen ze voor het laatst van het toneel was gegaan. De i-evue was een succes geworden, gx-oten- dcels door haar optreden. Tevoi'en had van Ierse! haar gewaarschuwd dat ze bezoek zou krijgen van een verslaggever en dat ze in haar kleedkamer nog eens gefotogra- feei'd zou worden. Wees vooral vriendelijk tegen hem, want hij is de beste criticus uit de stad. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 5