DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frankrijk en Duitsland bereiken overeenstemming inzake de Saar Sowjet-Rusland wil atomische kennis beschikbaar stellen Bar slecht weer veroorzaakt moeilijkheden in vele delen van Europa Moskou biedt Duitsland normale betrekkingen aan Georganiseerd liften in geen enkel opzicht een succes DINSDAG 18 JANUARI 1955 No. 17677 - 111e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE A80NN£M£N"gN AOVERTENTlEN Pri|i p«r 3 maanden .mj vooruitbetaling 1 3.50. per week 27 cent Lotte nummert 10 c» Verichijnt Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijt 15 cent per mm. Succetjet (ma*. 15 mm) I 1,— per it uk WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr 1, Telefoon nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen - Lange Nobelitreat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel 309 Basis voor goede samenwerking gelegd De besprekingen tussen premier „Wat de Saar betreft is belang- Mentles-Frtince en Bondskanselier rijke voortgang gemaakt en wij zijn n Ihanis gekomen aan de periode van Adenauer te Baden-Baden zsjn met ultvoerfng van de ov£reenkomst volledige overeenstemming tussen van 23 October. Ik eindig deze dag belde regeringen over de moeilijke met groot optimisme; de laatste Saarkwestle geëindigd, aldus heeft maanden zijn talloze moeilijkheden overwonnen. Wij kunnen thans met vertrouwen de opbouw van een verenigd Europa, waarin Duitsland en Frankrijk een belangrijke rol Adenauer zei p P zullen spelen, tegemoet zien", rentte: „AI onze moeilijkheden zijn een West-Duitse woordvoerder me degedeeld. overwonnen in een geest van sa menwerking". Mendès-France zei: „Het werk heeft bewezen dat wij met recht konden hopen op Frans-Duitse sa menwerking. Wij hebben thans de fase van uitvoering van de samen werking bereikt. Wij hebben vrije Vondsten uil de lijd van Abraham Prof. Nelson Glück uit Cincin- nati, die gedurende 3 jaren onder lijk met elkaar gesproken als twee zoekingen heeft verricht in het ge landen, waarvan de essentiële be- u""1 langen gelijk zijn". De elf Amerikaanse vliegers in China bied van de Negeb-woestijn, heeft thans mededelingen gedaan over de resultaten van zijn arbeid. Hij heeft in de Negeb de ruïnes gevon den van verschillende oude neder zettingen, van het bestaan waar van tot op dit ogenblik nog niets bekend was. Prof. Glück conclu deert daaruit, dat, toen Abraham 4000 jaar geleden in dit gebied kwam, hij daar een bevolking heeft ontmoet, die de landbouw bedreef en dat de beschaving in de tijd van 900-600 v. Christus een hoge graad van ontwikkeling moet hebben ge- Voorlopig geen Amerikaanse maatregelen President Eisenhower heeft Vrtf- dag in een verklaring meegedeeld, dat de Verenigde Staten voor het kend. ogenblik geen enkele vergeldings- maatregel moeten nemen tegen oe Wereldfederatie tot Be- communistisch China wegens het scherming van Dieren heeft dr. Al- gevangen houden van de ell Ame- bert Schweitzer in Lambarene een 6 telegram met gelukwensen gezon- rikaanse vliegers. den (er gelegenheid van diens De verklaring werd uitgegeven tachtigste verjaardag. In het tele- na een telefonische bespreking van gram betuigt de Wereldfederatie de president met minister Dulles, dr. Schweitzer dank voor het vele die in Omaha in Nebraska ver- goede, dat door hem steeds aan toefde. Dulles had op zijn beurt ge- mensen, maar ook aan dieren is sproken met Cabot Lodge, die ver- bewezen. slag uitbracht over zijn onderhoud met Hammarskjoeld. Eisenhower achtte het natuurlijk, dat de eerste reactie op het falen van Hammarskjoeld om de onmid dellijke vrijlating der vliegers te bewerkstelligen, teleurstelling was. „Het zal voor ons niet gemakkelijk zijn ons te onthouden van het uit spreken van onze gedachten of van vergeldingsmaatregelen. Doch dat is wat wij juist niet moeten doen", aldus de president. De verdwenen Britse atoom-documenten Een recente opname van H.K.H. Prinses Margriet, die morgen - Woensdag 19 Januari - haar twaalfde verjaardag hoopt te vieren. Foto Meyboom. Electcische centrale werkt daar reeds Te Moskou is Vrjjdag bekend ge maakt, dat de Sowjet-Unie bereid is haar kennis op het gebied van atomische krachtstations, die se- atoomenergie werkt, in werkinj dert Juli in Rusland in werking was. De centrale zou een capaci zijn, bekend te maken aan de V.N.- teit van 5.000 kilowatt bezitten, commissie voor atoomenergie. Het aantal geboorten en sterfgevallen De Wereldgezondheidsorganisatie heeft Vrijdag te Genève statistie ken gepubliceerd over de bevolking in dertig landen in de vijf wereld- Op 30 Juni van het vorige jaar delen, waaruit blijkt, dat het ge- meldde Radio-Moskou, dat sedert boortecijfer na het grote aantal ge- drie dagen de eerste electrische boorten in de tijd onmiddellijk na centrale in de Sowjet-Unie die met de oorlog, de neiging heeft zich te Brutale roofoverval in Zoetermeer Drie gewapende mannen hebben Vrijdagavond een roofoverval ge pleegd op de kassier van Brinkers' Roomboter- en Margarinefabriek N.V. te Zoetermeer. Zij roofden ne gen ix tien duizend gulden en ver dwenen daarna in een gereedstaan de auto. Zoals meestal op werkdagen het geval is, was de 42-jarige kassier van de firma Blinkers, de heer N. ook die avond na sluitingstijd van de fabriek nog op het kantoor aan wezig om de door de chauffeurs geïnde gelden in ontvangst te ne men. Omstreeks kwart voor acht was de heer N. bezig met de chauf feur L. af te rekenen. Opeens stormden drie mannen het kantoor binnen. Een hunner was gemas kerd. Twee mannen hielden de kassier en de chauffeur met een revolver in bedwang, terwijl de derde zich meester maakte van ne gen a tienduizend gulden. Slichting „Hel leven begint bij 40" Naar aanleiding van een recente uitlating van minister Suurhoff over de Stichting „Het leven be gint bij veertig", heeft het bestuur dezer stichting - zo deelt het mede - thans een uitnodiging gericht lot de volgende Kamerleden: Dr Mr E. P. Verkerk, G. Ritmeester, Dr W. L. P. M. de Kort. Mr K. T. M. van Rijckevorsel, zitting te nemen in een commissie van onderzoek naai de werkwijze, de graad van be kwaamheid, de resultaten enz. dei- stichting. De heer L. Fokkema, oud-directeur van een Gewestelijk Arbeidsbureau, is als deskundige uitgenodigd. Russische geleerde in New-York Een vooraanstaande Russische geleerde, D. V. Skobeltsin, is Za terdag in New York gearriveerd om besprekingen te voeren met ge leerden uit zes andere landen over de plannen om volgend jaar een wereldconferentie te beleggen ter bespreking van het gebruik van atoomenergie voor vredesdoelin- den. De besprekingen zullen in de loop van deze week te New York beginnen. O Het moeilijkste duidelijk en O voor elk begrijpelijk te zeggen, dat is uit zuiver goud munten slaan. J O 9 O >00<><>OG<fGGGGGG<>OGGGGOG Hel K.N.M.I. verwachl tot Dinsdagavond: Enkele sneeuwbuien Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien; aanvankelijk zwakke tot matige veranderlijke wind, latei mogelijk tijdelijk krach tige naar Noordwest draaiende wind; na in de nacht en ochtend in het binnenland over het alge meen matige vorst, in de middag lichte vorst lot temperatuur om het vriespunt. 19 Jim. Zon op 8.41. onder 17.05. Maan op 5.12, onder 12.51. 20 Jan. Zon op 3.40, onder 17.07. Maan op 6.09, onder 13.37. Nieuwe maan; 24 Januari te 2.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 Jan. 20 Jan. 11.35 v.m. 0.24 v.m. n.m. 12.47 n.m. 23.59 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 19 Jan. 11.18 v.m. 20 Jan 12.26 n.m. Doodtij: 18 Januari. Springtij: 26 Januari. De eerste vrouw die alleen heeft gevlogen, Jeanne Herveu, is Zaterdag op 65-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis overleden. In de eersjte wereldoorlog diende Jeanne Herveu, „heldin van de Franse luchtvaart", als kapitein bij de Franse luchtmacht. Na de oor log ging zij naar de Verenigde Sta ten, waar zij vliegers opleidde voor het eskader van de New Yorkse ï>olitie. De Zuid-Afrikaanse regering is van plan alle 178.000 Afrikaan- ders in het Zuidwestelijk gebied van de Kaapprovincie, het tradio- nele gebied van de „Kaapse kleur lingen", naar andere gebieden over te brengen, aldus verklaarde de minister voor Afrikaanse Zaken, W. Eilsen, Vrijdag in Stellenbosch, Zuid-Afrika. Het hoofd van de afdeling voor van het ministei-ie van Buitenlandse Zaken in Moskou, II- Scotland Yard heeft Vrijdagmor gen de verdwijning bevestigd van "Pf.1 documenten, die betrekking had- iFv;inf den op het vreedzaam gebruik van bukhu. tegenover de atoomenergie. De documenten ijn joetsjer, verKiaaiue tegenover ae kort geleden uit een kantoor in correspondenten, dat de Sowjet- Londen verdwenen. Unie dlt Wl1 doen ln be^në De Britse commissie voor atoom- van het vreedzame gebruik van energie heeft echter bekend ge- atoomenergie en als bijdrage aan maakt dat de documenten niet ge- internationale samenwerking op dit heim of zeer geheim waren. De gebied. commissie zei dat de documenten geen militaire of geheime tech nische inlichtingen bevatten. Intussen werd de gehele Britse politiemacht gealarmeerd en op de vliegvelden en in de havens werd een speciale bewaking ingesteld om De toestand in Costa Rica De commissie van onderzoek van te voorkomen dat de documenten de q.A.S. (Organisatie Amerikaan- naar het buitenland zouden worden se staten) heeft aan het hoofdkwar- overgebracht. Nederland's (enige) pilote geëmigreerd Mej. Liane La tour, Nederlands enige vrouwelijke verkeersvlieger, is als emigrante van Schiphol naar Australië vertrokken. Mej. Latour tier van de Organisatie van Ame rikaanse Staten te Washington me degedeeld, dat strijdkrachten van de opstandelingen naar de stad Li beria in het Noorden van Costa Rica optrekken, nadat de plaats door een vliegtuig was gebombar deerd. De regering van Costa Rica heeft Zaterdag versterkingen naar Libe- heeft*"als sSwarTes','' navigafor""™ gezonden, maar beschikt niet pilote bij de K.L.M. gewerkt, heeft °yer wapens om tegen aanvallen in die functie veie landen bezocht uit de lucht op te treden, en is zeker zeventig maal de Atlan- De Costaricaanse ambassade te tische oceaan overgestoken. Het is Washington heeft telefonisch uit nu echter de eerste keer dat de San José vernomen, dat Liberia met K.L.M. haar naar Australië brengt brandbommen is bestookt. Er wa- als passagier. Mej. Latour zal in ren veel doden en gewonden. Ten Sydney gaan wonen en hoopt in Noodren van Liberia woedde een haar nieuwe vaderland weer werk zware strijd. in de luchtvaart te vinden. Leden Koninklijke Kon. felicitatie voor Maréchaussée mogen niet liften „D1PL0MASITUS" Prof. dr. J. P. Kruyt, hoog leraar aan de universiteit te Utrecht, heeft op de ontmoe tingsbijeenkomst bedrijfsleven- onderwijs, welke te Harder wijk is gehouden, een nieuwe ziekte geïntroduceerd. De nieu we ziekte noemde hij „Diplo- masitus", waaraan Nederland nogal lijdt. Het is de zucht om direct maar diploma's te eisen zon der dat men eerst naar het in dividu kijkt. „Diploma's zijn best", zo meende prof. Kruyt, maar het mag niet zo zijn, dat mensen die flink zijn en door toevallige omstandighe den geen diploma's bezitten er altijd naast staan. Men dient evengoed naar de prestaties van de mens te kijken". stabiliseren. Het aantal sterfgeval len blijft afnemen en de bevol- kingstoeneming handhaaft zich op hoog niveau. In 1953 had Israël het laagste sterftecijfer in dé wereld, namelijk 6.3 op elke duizend inwoners. Dit lage aantal moet worden toege schreven aan het feit, dat er naar verhouding veel jonge mensen in Israël wonen. In Nederland waren in 1953 7.7 sterfgevallen op elke duizend in woners tegen 7.4 in 1952. De strijdkrachten en de vluchtelingen De militairen van land- en lucht macht hebben voor de actie ten bate van de vluchtelingen 46.785 gulden bijeengebracht. Het burger personeel dat onder het ministerie van Oorlog ressorteert, stond 15.227 gulden af. Deze bedragen zullen worden gevoegd bij het totaal be drag van het Rijkspersoneel. Dit totale bedrag zal, zoals is gemeld, door het Rijk worden verdubbeld. Overstromingen in Frankrijk en Engeland Vele Franse gebieden worden, nu de rivieren door zware regen en sneeuwval sterk gezwollen ztfn, met overstroming bedreigd. Er dreigt gevaar voor Straatsburg. De Franse oever van de Rijn is over 800 meter overstroomd. In Oost-Frankrijk zijn honder den dorpen ondergelopen. In het dal van de Seine, nabij Parijs, is de toestand critiek. Honderden militairen en vrijwil ligers werken aan versterking der dijken van de rivier de Doubs in Oost-Frankrijk, die het dreigen te zullen begeven. Ten Oosten van Parijs is een veertigtal dorpen overstroomd. Groot-Brittannië In Zuid-Engeland traden over stromingen op door buiten haar oevers tredende rivieren, wier peil door de krachtige dooi en het daar mede gepaard gaande smelten dei- sneeuw sterk was gestegen. Doch in het Noorden van het ver enigd koninkrijk bleef de vorst nog oppermachtig, hetgeen leidde tot het onbruikbaar maken van ruim veertig hoofdwegen in Noord- Schotland en het van de buiten wereld afsnijden van een aantal dorpen, die thans door middel van hefschroefvliegtuigen worden be voorraad. In Zuid-Engeland staan vele hoofdwegen onder een laag water van \lh. tot 2 meter. Ook in Noordwest-Engeland zijn verscheidene dorpen geïsoleerd. In sommige dorpen heeft men, door het bevriezen der bronnen, al enige dagen lang geen watertoevoer meer gehad. Als Parijse accoordcn niet worden aanvaard De Sowjet-Unie biedt de Bondsre- Mochten echter de accoorden van Experiment praktisch volkomen mislukt dr Albert Schweitzer van Buitenlandse Zaken heeft Za terdagavond op een persconferen tie een lange verklaring uitgegeven waarin aan West-Duitsland nor male betrekkingen met de Sowjet- Unie worden aangeboden. Parijs geratificeerd worden, dan zou een dergelijke conferentie onmoge lijk en bovendien zinloos worden. In dat geval zou de Sowjet-Unie „het nodige doen". De owjet-Unie biedt de Bondsre- H t sowjet-persbureau „Tass" 1-.1ok HA7A1 i clr> fM-innnrchpnno_ Koningin Juliana en Prins Bern- Men zal onder de militaire lifter PV.bllf^t heeft Vrijdag een officieel verslag hard hebben ter gelegenheid van vergeefs zoeken naar leden van de niuEkrenuhlïïk van dc Russische veiligheidsdienst zijn tachtigste verjaardag aan dr. Kon. Marechaussee. Voor deze gepubliceerd, waarin wordt ver- Albert Schweitzer in Lambarene, groepen militairen heeft altijd <uosl uuusianaj ein klaard, dat verleden jaar zomer in Frans West-Afrika, een telegram reeds, zo wordt van de Legervoor- De Sowjet-Unie, aldus de ver- Sowjet-Rusland twee gewapende gezonden van de volgende inhoud: lichtingsdienst vernomen, een lift- klaring, is van mening, dat het her- „Amerikaanse spionnen" uit een „Ter gelegenheid van deze grote verbod bestaan en ook aan het ge- stel der Duitse eenheid een van de vliegtuig zijn neergelaten. Een van dag bieden wij u onze beste wensen organiseerde liften mogen zij niet belangrijkste vraagstukken is. Om jien was gevangen genomen, de aan voor uw werk en uw persoon, deelnemen als gevolg van de poli- dit probleem op te lossen dient een tweede werd doodgeschoten toen en onze diepgevoelde dank voor uw tionele taak die zij in het leger vier-mogendhedenconferentie bij- hij zjch tegen zijn arrestatie ver voorbeeld in de wereld". hebben. eengeroepen te worden. zette, aldus de bekendmaking. Men mag na twee dagen georga niseerd liften wel vast stellen, dat dit experiment in ztfn huidige vorm geen succes zal worden. Was Vrij dag de animo vrywel nihil, zowel van automobilisten als van mili tairen, de Zaterdagmiddag gaf naar verhouding hetzelfde of misschien relatief nog wel een ongunstiger beeld. Op de Zaterdagen gaan er name lijk aanmerkelijk meer militairen mét verlof dan Vrijdags, maar nochtans bleek het aantal gega digden in de garnizoensplaatsen miniem. „Wat in vrijheid geboren is kan men nu eenmaal in dit land moeilijk in gereglementeerde dwang omzetten", was de essentie van de commentaren, die van de zijde van de militairen en de auto mobilisten over deze materie werd gehoord. De heer A. J. van Balen, direc teur van de Kon. Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B., zeide: „Als men dit experiment had willen la ten mislukken, had men 't niet an ders kunnen doen. Zowel voor mi litairen als automobilisten biedt de huidige regeling ook maar de min ste aantrekkelijkheid. Slechts uit breiding van het idee kan nog enige redding brengen, nu men het liftverbod om militaire redenen noodzakelijk vond". Vrijdag is te Londen de uit vinder van de stofzuiger, Hubert Cecil Booth, overleden. Hij is 83 jaar geworden. Zijn uitvinding da teert van 1901. Zijn eerste machines waren op een door een paard voort getrokken wagen gemonteerd. Het hanteerbare model is van 1905. In 1914, toen Booths patenten afliepen, begon overal ter wereld de produc tie op grote schaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1