ZÏERIKZEESCHEWNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Biesbosch wil bescherming binnen kader van Deltaplan Reis van V.N.-secretaris zou nuttig zijn geweest Noors schip bij monding van de Nieuwe Waterweg gestrand VRIJDAG 14 JANUARI 1954 No. 17675 - llle Jaargang ABONNEMEN'cN Ell ADVERTENTlEN P'ij* par 3 maanden liij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent.' Loste nummert 10 ct Verschijnt Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma». 15 mm) i 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreel A J7J, Zforlkzec, Postbus or 1, Telefoon nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgavo' N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen - Lange Nobelstraet A 171 - Zierikxee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel 309 Attlee ziet slecht heil in vreedzaam naast elkaar staan Communisme in Azié zet nog door Het liftverbod is ingegaan Twee militairen waren in overtreding Aan twee uit Amsterdam afkom stige en In den Haag gelegerde mi litairen is door hun regimentscom mandant wegens overtreding van De Britse socialistische oppositie- niet door veroveringen worden op- lelilcr Clement Alllee beeft xich gelost. Er blijft eo-existentle over. waarbij er overeenstemming be- Woensdag In een toespraak te Ber- s|aat( dat men kan verschillen. De het liftverbod zes dagen verzwaard LUn uitgesproken voor „co-exis- geschiedenis toont aan, dat dit niet arrest opgelegd, ten tic" (vreed aam naast elkaar be- onmogelijk is". Naar de Legervoorlichtingsdienst staan) van Oost en West en ver- Net communisme is in Europa tot bericht, luidt de motivering van J stilstand gebracht, maar het vor- deze straf dat de beide militairen klaard, dat Europa alleen kan b U- dert nog ln Azië, waar „het niet „met het kennelijk doel om het ven bestaan wanneer „de oude op- ajs jn slavernij brengende maar door de minister van Oorlog uitge- vatting van absolute souvereiniteit als bevrijdende macht verschijnt", vaardigde liftverbod voor milltai- wordt opgegeven". Alleen ln gro tere integratie ligt het heil van Europa. Dit zou uiteindelijk leiden tot samenwerking ln de gehele we reld. Attlee zei dit in een eerste lezing ter herdenking van de sociaal-de mocratische burgemeester van Ber- De hulp aan de vluchtelingen De f 3.000.000 werd bereikt In een vergadering van het Co mité Vluchtelingenhulp heeft de lijn, Prof. Ernst Reuter, die in 1953 voorzitter, de heer M. A. Reinalda, ren te ontduiken, zich op 3 Januari te plm. 7.30 uur naar de Sloterweg begaven in de hoop aldaar een auto te ontmoeten, voorzien van de let ters M.M.M. of soortgelijk teken, waarbij, naar hun door een bericht in de dagbladpers bekend was, tol uiting wordt gebracht dat militai ren gratis mogen meerijden, en na aldaar inderdaad een dergelijke auto ontmoet te hebben in deze is overleden. Woensdag mededeling gedaan van atu*0, r?ee. zpn Streden naar hun „Het is duidelijk, geloot ik, dat feit, dat op de avond van die s^andplaats s Gravenhage tyrannie en vrijheid als stelsels niet dag j^et overschrijden van het derde met elkaar verzoend kunnen wor- millioen der inzamelingsactie „Een den. Ook kunnen de tegenstellingen uur VOor de toekomst" mocht wor- den verwacht. Dit feit is intussen bewaarheid en de actie, die in Oc tober jl. is begonnen, heeft thans het derde millioen vol gemaakt. De voorzitter sprak verder de verwachting uit, dat een bedrag van zo niet ten volle dan toch om en nabij de vier mülioen gulden hebben te verantwoorden wegens zou worden bereikt. Aan het tot Poging tot het smokkelen van 11 stand komen van dit grote bedrag hiio koffie en enkele goederen, hebben het bedrijfsleven, de over- welke hij over de Duitse grens wil heid, vele particulieren en een groot de brengen via het grenskantoor aantal acties deel gehad. Kerkrade-Holz op 10 Dec. van het vorig jaar. Vier ambtenax-en van de belastingen zullen in deze zaak als getuigen optreden. Botsing van twee vliegtuigen Vijftien doden Hoofd-inspecteur poogde te smokkelen Dinsdag 18 Januari zal voor de meervoudige kamer der Maastricht se rechtbank terecht staan de hoofdinspecteur van politie te Kerkrade, M. B. A. H. Hij zal zich De tweemotorige „Martin' de „Trans World Airlines", met 12 passagiers en drie bemanningsle den, en een Douglas DC-3 van een kleine maatschappij, met twee be manningsleden, zijn Woensdag met elkaar in de lucht in botsing ge komen, verscheidene mijlen ten Zuidwesten van het vliegveld van Cincinnati nabij Burlington in de Amerikaanse staat Kentucky. Vijf tien personen kwamen om het le ven. Het was het vliegveld niet be kend, dat de DC-3 in de buurt was. Het conflict tussen Costa Rica en Nicaragua De generale staf van Costa Rica deelt mede, dat „men op het punt staat de opstandige beweging ge heel te onderdrukken". Men was thans bezig met de achtervolging van de rebellen, die in Noordelijke richting vluchtten. In een te Bogota opgevangen ra dio-uitzending zegt de president van Costa Rica, Figueres, dat pre sident Somosa van Nicaragua ver antwoordelijk is voor de invasie. Hij had aanhangers van de vroe gere Costaricaanse president Rafaël Colderon Guardia, die naar Nica ragua waren uitgeweken, van wa pens voorzien. De herovering van Villa Quesada door de Costaricaan se troepen was het begin van een ommekeer in de stand van zaken. De man die Zondag twee per sonen doodde en veertig verwond de door vier handgranaten in een volle bioscoopzaal te Ancona te werpen, heeft gedreigd met meer „bloedbaden", aldus werd Woens dag door de politie te Ancona me degedeeld. In een lange, verwarde brief, die volgens de politie voor de aanslag van Zondag waarbij twee personen omkwamen en veertig werden gewond, was gepost, stelde de voortvluchtige de politie een ultimatum: „Of u stelt een flat ter beschikking van mijn vrouw en twee kinderen die in een vuile ka mer moeten wonen, of ik zal meer bomaanslagen plegen in kerken, theaters en bioscopen". VER HUWELIJK Twee Nederlandse jongelui, de 24-jarige student A. M. Hens en de Delftse gymnas- tieklerares Ingrid TJnger, kon den van. hun ouders geen toe stemming krijgen om te trou wen. Toch „conden si bi mal- cander wel comen", want an ders dan in het Middeleeuwse lied was het water hun niet „veel te diep". Ze staken het over naar Engeland en daar zijn zij Woensdag getrouwd. In Beverley, Yorkshire, om precies te zijn. Ze hadden pri ma getuigen: leden van de Engelse politie, die bovendien voor hun onderdak gezorgd heeft, 's Avonds zijn de jonge lui weer scheep gegaan om als echtpaar naar Delft terug te keren. Schade groter dan in 1953 De Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant heeft er bij de Parlementaire Watersnoodcommis sie op aangedrongen de schade in de Biesbosch en omliggende gebie den te vergoeden op gelijke basis als dat tn 1953 is geschied, en voorts om nu reeds voorzieningen ter be scherming van de Biesbosch te treffen in het kader van het Delta plan. De Stichting grondt haar verzoek op de volgende argumenten: 1. De abnormaal hoge waterstand van December jl. kan men niet rekenen onder het normale risico dat genomen zou moeten wor den. V.S.-vliegers spoedig vrij De schade is even groot geweest als in 1953 en door geen enkele ramp in het verleden overtroffen Het tijdstip voor herstel is thans veel ongunstiger dan in 1953. Ruim een derde van de door braken is geschied op dezelfde plaatsen als in 1953 en andere plaatsen die in 1953 reeds door het water waren aangetast doch niet waren doorgebroken. De schade is thans vaak groter dan de waarde van de cultuur grond bedraagt. De verkleining van de vloedkom sinds 1930 schept grotere geva ren voor de overige-polders. De indijking van de Blesbosch was reeds in voorbereiding in 1953. Door het Deltaplan wordt de indijking thans verder uitge steld tot grote schade van de be trokken gebieden. Volgens een verklaring van een van de medewerkers van Ham- marskjoeld, de secretaris-generaal der V.N., die naar Peking is ge reisd om te pleiten voor de vrij lating van een aantal Amerikaanse vliegers, die in dit land gevangen worden gehouden, heeft de secre taris-generaal vorderingen gemaakt by zjjn pogingen het zover te krij gen. De medewerker zei verder dat zijn vei'klaringen waren gebaseerd op vertrouwelijke inlichtingen die hij van de secretaris-generaal had ontvangen. Een diplomaat van een der lan den achter het Ijzeren gordijn zou aan andere leden van de V.N. heb ben verteld, dat de vliegers weldra vx-ljgelaten zullen worden en wel ln twee groepen: eerst zouden minder belangrijke personen onder hen worden vrijgelaten en vervolgens de leiders. De assistent van Hammai-skjoeld, Per Lind, heeft medegedeeld, niet te kunnen zeggen wanneer het schriftelijke rapport van Hammars- kjoeld aan de Verenigde Naties voor publicatie beschikbaar zou ko men. In antwoord op een desbetref fende vraag antwoordde Lind, dat de Amerikaanse chauffeur-lijf- wacht even goed was behandeld als de rest van het gezelschap van de secretaris-generaal. O O o Beschouw geen enkele on- c deugd te onbeduidend om ver- meden te worden en geen en- kele deugd te onbetekenend om betracht te worden. oooooooooooodoooodOd<H>o Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Plaatselijk sneeuwbuien Veranderlijke bewolking met plaat selijk sneeuwbuien; iangs de Wad- denkust matige tot krachtige Wes telijke tot Zuidwestelijke wind; el ders ovei-wegend matige wind, aan vankelijk tussen Zuidwest en Zuid oost, later vex-andexdijk; na in de nacht op de meeste plaatsen lichte voi'St, overdag temperaturen om hel vriespunt. 15 Jan. Zon op 8.44, onder 16.59. Maan op 0.44, onder 11.03. Laatste kwartier: 15 Jan. te 23.13. HOOGWATERSTANDEN Z1ERIKZEE: 15 Jan. 7.40 v.m. 20.09 n.m. BROUWERSHAVEN 15 Jan. 7.21 v.m. 19.38 n.m. Doodtij: 18 Januari. Springtij: 26 Januari. Zandvoort is bunkers kwijl Woensdagmorgen is in Zandvoort de laatste phase ingezet om te ko men cot een algehele opruiming van de door de Duitsers aan de duinreep gebouwde bunkers van Scheveningen tot IJmuiden. Met enige zeer zware explosies werd nl. de laatste grote bunker, gelegen nabij het Richebad aan de boule vard Barnaart, opgeblazen door een Haagse aannemersfirma, die in het vorige jaar reeds meer dan 200 bunkers heeft opgeruimd. Deze laatste bunker, die een in houd heeft van ongeveer 700 ku bieke meter, had een fundering van ongeveer 3 meter, terwijl het dak twee meter dik was en de muur aan de zeezijde drie meter. Naar eerst nu vernomen wordt zijn in Augustus 1954 de Katholie ke Duitse Ordezusters uit haar kloostex-s in Opper- en Neder-Si- lezië, dat sedert 1945 Pools gebied is, verdreven en door de Poolse autoriteiten in de buurt van Posen en Krakau onder ongunstige ar- beids- en levensomstandigheden geïnterneerd, aldus meldt het W. Duitse persbureau D.P.A. „Er is geen spi'ake van oorlog tussen India en Pakistan. Nu niet en op geen enkel ogenblik in de toekomst. Deze mogelijkheid moet absoluut verworpen worden". Dit heeft premier Nehi*oe van India Woensdag verklaard in een bericht aan de pers als commentaar op persberichten, volgens welke de premier onlangs zou hebben ver klaard, dat „een oorlog met Paki stan niet onmogelijk was". KONINKLIJKE NIEUWJAARSRECEPTIE IN AMSTERDAM. - In het Koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam hebben H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Woensdagochtend een nieuwjaars receptie gehouden, welke door de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden in Nederland en vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke wereld zeer druk werd bezocht. - Foto: De aankomst van het vorstelijk Paar bij het palels op de Dam. Ceremoniële entourage bij Nieuwjaars receptie in het Paleis te Amsterdam Zeventien keer klonken verschillende volksliederen Koningin Juliana en Prins Bern- het Koninklijk paar. De kapel zette hard hebben Woensdagmorgen in het Wilhelmus in en het vaandel het paleis op de Dam de leden van neeg ten groet. De Landsvrouwe het corps diplomatique op de jaar- droeg een licht grijze robe met lijkse nieuwjaarsreceptie ontvangen donkere motieven met daarover Voor het paleis stond een ere- heen een bontmantel. De Prins was wacht aangetreden, bestaande uit gekleed in het gala-uniform met een compagnie van het garderegl- keep en wit bepluimde steek van ment Grenadiers met vaandel en luitenant-admiraal. Een kort ge- vaandelwacht, die evenals de Ko- juich weerklonk toen Koningin en ninklijke Militaire Kapel het kleu- Prins het paleis betraden. rige en indrukwekkende ceremoni eel tenue droegen. Aan weerszijden van de poort, naast een brede rode loper, stonden twee marechaussee's in ceremonieel tenue met getrokken klewang. Een nog talrijk publiek stond voor het paleis het voorrijden gade te slaan en werd in de kou met enkele aardige tafereeltjes verrast. De Japanse ambassadeur verscheen ter receptie met zijn echtgenote en beide dochters, welke laatsten hel kleurige kimono's di'oegen, die scherp afstaken tegen de grijsgrau- we paleismuur. De vrouwelijke ambassadeur van Pakistan, de be gum Ra'ana Liaquat Ali Khan, ge kleed in nationaal costuum, schreed onder de eerste maten van het volkslied van haar land naar de poort. Daar keerde, zij zich om en stond enkele ogenblikken roerloos tussen de twee strakke marechaus see^, terwijl de fototoestellen klik ten. Zeventien keer klonken de eerste strophen van evenzovele volkslie deren over de Dam, nadat de tam boers vier roffels hadden geslagen waarbij de erewacht het geweer presenteerde; de eerbewijzen voor een ambassadeur. Op de trommen werd 26 keer drie roffels gegeven en het geweer in de arm genomen; het pi'otocolaire eerbewijs voor de gezanten. Kort voor twaalf uur reed het motorescorte van de politie de Dam op gevolgd door een hofauto met Stad en vlinders De Zuid-Londense voorstad Camberwell zal binnenkort vijfhonderd vlinders, „Cam berwell Beauty" genaamd, im porteren. In het voorjaar zul len zij in het district worden losgelaten, zodat de voorstad weer de vlinders heeft die haar naam dragen. Deze exotische vlindersoort wordt thans in het Zwarte Woud in Duitsland gekweekt. Zij worden in co- convorm naar Londen verzon den. Het idee om de vlinder naar Camberwell terug te brengen is uitgegaan van een plaatselijke firma. De Russische bezettingsauto riteiten hebben de editie van de socialistische „Arbeiter Zeitung" van Woensdag in beneden-Oosten rijk en Burgenland in beslag geno men. Lr deze editie was een hoofd artikel opgenomen over rivaliteit tussen Malenkof, de Russische pre mier, en Chroesjtsjef, de eerste se cretaris van de Sowjet-communis- tische partij. De Britse radio-omroep, de B.B.C., heeft Woensdagavond be kend gemaakt, dat bij de posterijen een order is geplaatst voor een vaste televisieverbinding in beide richtingen met het Europese vaste land. Schip moet als verloren worden beschouwd In de afgelopen dagen zijn in verscheidene grote en middelgrote genationaliseerde bedrijven in Oost- Berlijn veel arbeiders ontslagen. Het betreft hier voornamelijk de metaal- en de levensmiddelenin dustrie, aldus is Woensdag in krin gen van West-Berlijnse vakvereni gingen bekend geworden. Behalve Oost-Berlijnse zijn ook West-Ber lijnse arbeiders ontslagen. De ont slagen zouden een gevolg zijn van productie-moeilijkheden. Het Noorse stoomschip „Gatt" (1550 brt.) is Woensdagavond om streeks half elf voor het Zuider- hoofd in de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen, nadat het bjjna ln aanvaring was geweest met het Duitse schip „Bayernstein". Het Noorse schip bevond zich in een benarde positie. Het was voor red dingboten en sleepboten onbereik baar. Gisternacht hebben zeven van de 25 opvax-enden zich via een touw op de pier laten zakken. Zij zijn door de reddingsvlet „Directeur Goudriaan" aan wal gebx-acht. Don derdagochtend voer de „Directeur Goudriaan" opnieuw uit om enkele opvarenden van boord te halen. De „Gatt" levert geen gevaar op voor het scheepvaartverkeex-. Het bevindt zich in een soortgelijke po sitie als destijds de „Spanker", zij het dat de „Gatt" vlak tegen het Zuiderhoofd zit. Omstreeks 22.30 uur Woensdag avond voer 't Duitse schip „Bayern stein" de Nieuwe Waterweg in. Uit gaand was op dat moment het van Rotterdam komende en in ballast varende Noorse s.s. „Gatt". Beide schepen hadden loodsen aan boord. Er was een kx-achtige W.N.W.- wind (windkracht 7). Door nog on opgehelderde oorzaak veranderde het Noorse schip, toen het de „Bayernstein" zeer nabij was, plot seling van koers. Het ging snel naar bakboord. De seinpost te Hoek van Holland gaf de „Gatt" het sein U, hetgeen betekent „uitkijken, u be vindt zich in gevaar". Door een prachtige manoeuvre voorkwam de „Bayernstein", die tijdig het gevaar had bemerkt, een aanvaring. De „Gatt" raakte evenwel steeds ver der uit de koers. Het schip pas seerde boei 3 rood aan de ver keerde kant en strandde om 22.37 uur ter hoogte van het Zuider hoofd. Om 22.57 uur zond de „Gatt" door middel van een stakellicht (bran dende petroleum) noodseinen uit, die later met lampen werden her haald. De sleepboot „Maas", de nieuwe aanwinst van L. Smit Co., was toen evenwel al gewaar schuwd en koos kort na 11.00 uur zee. Omstreeks kwart over 11.00 was ook de reddingboot „President Jan Leis" buitengaats. De positie van de „Gatt" bleek evenwel van dien aard, dat het voor de „Maas" en de reddingboot onmogelijk bleek hulp te verlenen. De „President Jan Leis" keerde daarna naar Hoek van Holland terug. Opvarenden gered Om precies vijf minuten voor tien Donderdagmorgen werd de laatste man van hoord gehaald met een helicopter. Nadat de helicopter op de vierde vlucht drie man had meegenomen, keerde het toestel voor de vijfde ea laatste maal terug om de overgebleven mannen op te halen. Als voorlaatste ging de loods van boord en daarna werd de rij gesloten door de kapitein, die een tas met de scheepspapieren onder de arm klemde. Het schip moet alB reddeloos verlox'en beschouwd wor den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1