DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nicaraguaanse opstandelingen vallen Costa Rica binnen Vlucht van torenvalk De drie Vakverenigingsbonden richten zich tot de Ministerraad Ongemotiveerde prijsstijgingen zullen de kop worden ingedrukt DONDERDAG 13 JANUARI 1955 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÊN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per week 27 cent Lotte nummert 10 ct Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm Succesjet (ma*. 15 mm) f 1t- per stuk No. 17674 111e Jaargang ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierlkzee, Postbus nr 1, Telefoon* nr 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave N V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobel»(raat A 17J Zlcrikie* RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel 309 WEER EEN ZUID-AMERIKAANSE REL Korte berichten uit het Binnenland ROTTERDAM. Tengevolge van een verkeersongeval is de 16-jarige jongen A. J. M. Schaaf van de Haamraadssingel te Rotterdam om ..jij ui leven gekomen. De jongen reed Diplomatieke betrekkingen tussen beide landen verbroken op zjjn fiets op <je hoek van de Vierambachtstraat en de Van Heus- destraat, toen hij slipte. Hij viel en werd daarom door een vrachtauto Een woordvoerder dacht, dat bij aangereden. Hij werd naar het zie- kenhuis Coolsingel vervoerd, waar Costa Rica heeft Dinsdagavond voorbereidingen voor de verdedi- bekendgemaakt, dat een strijd- macht van opstandelingen van Ni- eede,ref(en tussen regeringsstrijd- u„ caragua uit een inval in Costa Rica i<vaehten en rebellen de frontlijn bij aankomst bleek, dat hij was heeft ondernomen. Dc plaats Villa slechts 55 km van de Costaricaanse overleden. Quesada viel in handen van de rc- hoofdstad San José verwijderd zal AMSTERDAM. Bij een brand in bellen. Het garnizoen en de bcvol- king bood slechts zeer geringe te genstand. spoedvergadering bijeengekomen ter bestudering van de Costari- s c *«.».- Volgens een bekendmaking van caanse klacht. Eenstemmig weid jing en blusmateriaal instrumenten het Guatemalaanse ministerie van besloten tussenbeide te komen in tQt een geschat totaal van f 10 000 Buitenlandse Zaken zijn de opstan- het geschil tussen Costa Rica en onverkoopbaar geworden delingen de rivier de San Carlos Nicaragua om te verhinderen dat afgevaren in motorboten. Zij kon- de vijandelijkheden aan de grens den alleen via de rivier de San zich tot een oorlog ontwikkelen. Juan, die uit Nicaragua komt, in de rn nrr - het Zaanse filiaal van de Amster- De organisatie van Amerikaanse damse instrumentenhandel De Waal landen is Dinsdagavond inleen gevestigd in de Westzijde te Zaan dam, zijn deels door verbranding, deels door de hitte, rookontwikke- HALFWEG. Vermoedelijk zijn de gehele oogst, voorzover nog aanwe zig, alsmede een aantal vrij kost bare landbouwmachines verloren gegaan bij een felle brand, die on- Ceylon een republiek danks snel optreden van drie hranfl' in 1956? San Carlos komen, aldus de be kendmaking. De Costaricaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, de geestelijke Munez, heeft te New York bekend gemaakt, dat zijn land de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua heeft verbroken. Volgens het Costaricaanse com- dig worden gevraagd in overwe- muniqué hebben vliegtuigen van ging te nemen Ceylon in 1956 tot de regering waargenomen, dat de een republiek uit te roepen. Quesada, da't oo'km'van*de gTeis De «emissie voor resoluties van waar hij op uitnodiging van de En- van Nicaragua ligt, uitbreiden. De de „Verenigde Nationale Partij - gelse koningin en prins Philip deel- vliegers dachten, dat het binnen 24 regeringspartij - besloot dit voor- 11 ai™ aan de jaarlijkse fazanten- jacht. Het kabinet van Ceylon zal spoe- brandweerspuiten met 10 stralen binnen anderhalf uur de grote op slagschuur van een boerderij langs de Hoofdvaart te Hoofddorp in de as legde. SOESTDIJK. Prins Bernhard vertoefde Maandag en Dinsdag op kasteel Sandringham in Engeland, uur geschikt zou zijn voor opera- stel aan het kabinet voor te leggen. Volgens partij kringen zal een uit- 's-GRAVENHAGE. Naar van of ficiële zijde in Den Haag wordt me degedeeld hebben op nieuwjaars- tloheel gebruik. De regering trof roepen van Ceylon tot een repu- Aanvallen op Chinese bliek geen invloed hebben op het dag ongeveer 1000 Papoea-arbeiders lidmaatschap van het Britse Ge- te Sorong-Wal uit eigen beweging eilanden menebest. gedemonstreerd, waarbij zij hun vast vertrouwen in Nederland uit spraken en alle aanspraken van Indonesië ten sterkste afwezen. Formaties van de communistisch- Chinese luchtmacht hebben een ha ven op de Tatsjen-eilanden aange vallen en vier vaartuigen van de nationalistische marine vernietigd of beschadigd, aldus meldde het communistische persbureau „Nieuw China". Twee van de schepen wa ren landingsboten. Alle vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd, al dus het persbureau. Het nationalistische departement van Defensie daarentegen maakte bekend, dat twee communistische vliegtuigen werden neergeschoten en twee beschadigd. Op 15 Juni 1953 werd te Re- nesse een jonge Torenvalk ge ringd. Blijkens een ontvangen terugmelding werd de vogel op 20 September 1954 te, Ver- tus (circa 150 km. Oostelijk van Parijs) gevangen. Vreselijke hitte in Argentinië Water en (js De ontwikkeling van de broodprijzen AMSTERDAM. Eergisteravond is de 86-jarige J. J. Bakker, die ver moedelijk door de duisternis is mis leid, in het water van de Hugo de Grootkade te Amsterdam gevallen en verdronken. Personeel van de G.G. en G.D. heeft nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten van de oude man op te wekken, doch zonder resultaat. UTRECHT. Tussen Maartensdijk en Utrecht is in de vorige nacht door een tot nu toe onbekend per soon in de trein die om negen mi nuten over twaalf uit Hilversum naar Utrecht vertrok aan de nood- Twee Enschedese knapen, Henny Alrichs en Johan de Kramer, sloten in het najaar van 1954 een weddenschap met hun zwemtrainer Piet Knel, waardoor zij zich verplichten in het buitenbad „Havenzicht" te Enschedé te blijven zwemmen tot half Januari. Nu echter de winter zich heeft laten zien, moest in het bad eerst het ijs worden stukgeslagen voor het ijs-water-festjjn kon aanvangen. Foto: Henny en Johan tussen de jjsschotsen. Zc hebben nu besloten maar te blijven doorzwemmen tot het nieuwe seizoen DE VERHOOGDE MELKPRIJS Uitblijven van voorafgaand overleg wordt betreurd Het bestuur der Nederlandse Bak kerijstichting heeft zich in zijn ver gadering van 10 Januari jl. beraden rem getrokken. De onbekende rei- omtrent de invloed welke de veria- ziger sprong uit de trein en ver ging van de bloemprijzen per 17 dween in de duisternis. De trein Twee personen zijn gedood en Januari a.s. heeft op de broodprij- bad zeven minuten vertraging, vier gewond, toen de politie Maan- zen. Het stichtingsbestuur heeft AMERSFOORT. De beiaardier wag te Arrecifes, 150 km Noord- zich hierbij gerealiseerd, dat voor van NijKerk en Barneveld, de heer westelijk Buenos Aires, het vuur wat de bloem betreft, een nieuwe H j q Teygejer u|t Ermelo zal opende op betogers, die water en phase is ingetreden, waarbij reke- vrijdag naar de Verenigde Staten ijs eisten. ning moet worden gehouden met vel-trekken. Hij is als eerste buiten- Arreflces een stad van 30.000 m- meer variabele prijzen, nu de op- ]ander benoemd tot beiaardier ln vaste dienst van de Anglicaanse van een hittegolf, waarbij Maandag bij de uitmaling van de tarwe ver- temperatuur van ruim veertig kregen wordt, van meer directe in- k®rk Det'h^?T1eySaele^ntvingNeW r»n Pokinc imffpvppr 104. Pm- vlneri 7a1 7iin dan vnnrhpen ïon.ue neei iey?eier ontving graden Celsius (ongeveer 104 gra den Fahrenheit) werd gemeten. De toestand in Indo-China vloed zal zijn dan voorheen. Deze en andere factoren in aan merking nemende, heeft het be stuur der Nederlandse Bakkerij - stichting besloten de bedrijfsgeno- opleiding van Staf Nees te Meche- Ien in België. ten voorlopig te adviseren de pry- Een organisatie van Japanse zen van het wittebrood met één oorlogsveteranen, die gedurende de Vele Noord-Vietnamezen vluchten cent Per brood van 800 gram te tweede wereldoorlog in Nieuw- verlagen, waarbij het zich reeds nu Guinea hebben gevochten, is van In kringen die nauw verbonden realiseert, dat er enkele plaatsen plan een boek te publiceren, waar zijn met de internationale commis- kunnen zijn, waar deze richtlijn re- in voor het eerst bijzonderheden sie voor toezicht op het bestand in delijkerwijze niet kan worden ge- worden bekend gemaakt van de Ja- Indo-China is vernomen, dat op 8 volgd. Dit zal bv. daar het geval panse campagne. Het boek is ge en 9 Januari een geregelde slag is zijn, waar tot dusverre geen com- schreven door de vroegere lt.-ge- geleverd nabij Thanh Hoa (Noord- pensatie werd verkregen voor de neraal Kane- Joshowara, stafchef Amman) tussen 5.000 Vietminh- kostprijsverhogende invloeden van van het Japanse 18de leger in Nw- militairen en ongeveer 10.000 Ka- de laatste loonronde e.d. Guinea, tholieke Vietnamezen, die trachtten de kust te bereiken teneinde zich naar Frans gebied in te schepen. Zes communistische militairen zou den zijn gedood en veertig gewond. De vluchtelingen zouden zware verliezen geleden hebben. Kort na dit treffen zou in het ge bied een mobiele groep van de in ternationale commissie zijn aange komen, die op Frans verzoek was uitgezonden, aldus dit bericht. HET „LABYRINTH DER MELKPRIJZEN" Tijdelijke verhoging met vier cent in het Westen Weer uitstel voor Chessman Aan Caryl Chessman, auteur van het boek „Dodencel, 2455" die zes- en-een-half jaar geleden wegens aanranding van vrouwen en ont voeringen ter dood is veroordeeld, is opnieuw uitstel van executie verleend. Chessman, wiens executie reeds zes maal is uitgesteld, zou Vrijdag in de gevangenis van San Quentin in San Francisco worden terecht gesteld. Hij heeft feiten naar voren gebracht, die naar de mening van de rechter misschien een beroep op een herziening van zijn proces rechtvaardigen. Chessman verde digt zijn zaak zelf. In 1954 werd een totaal subsidie van 83 millioen gulden aan boer en verbruiker op de melk gegeven. Dit bedrag zal in 1955 tot 102 millioen gulden worden opgevoerd, waar van ruim 60 millioen direct aan de consument ten goede zal komen. Aldus de minister van Landbouw c.a., de heer S. L. Mansholt, tijdens een zeer drukbezochte persconfe-' rentie over hetgeen hij noemde het „labyrinth der melkprijzen". De minister verklaarde o.m. ge constateerd te hebben, dat in ver schillende delen van het land de neiging bestaat de drinkmelkprijs met meer dan drie cent per liter te verhogen, ook daar, waar dit be- drijfs-economisch niet verantwoord is. Het Bedrijfsschap voor Zuivel heeft de opdracht ongemotiveerde prijsstijgingen onmiddellijk de kop in te drukken. Eventueel volgt een prijsstop. Minister Mansholt is overtuigd van de noodzaak de drinkmelkprijs in het Westen des lands tijdelijk met vier cent te verhogen. Het ge stegen kostenpeil veroorzaakte daar reeds verlies, dat omstreeks een halve cent per liter bedraagt. Tij delijk zal dus vier cent meer bere ken „,worden, waarna een periode vol^t, waarin slechts drie cen( ver hoging wordt berekend. Indien consumptjemelkbedrijven aan slijters meer dan 3 cent ver hoging zullen doorberekenen, dan zal boven de hoofden dezer bedrij ven ook de prijsstop dreigen. De drie Nederlandse vakvereni gingsbonden, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., hebben zich ieder afzonderlijk tot de ministerraad gewend naar aanleiding van de verhoogde melkprijs. Alle drie bon den betreuren het dat er maatrege len zijn genomen zonder dat van een voorafgaand overleg sprake is geweest. De bonden zjjn van oor deel dat deze melkprijsverhoging in strjjd geacht moet worden met het streven van dc regering om het prijspeil zoveel mogelijk te hand haven en het beroep dat de rege ring tot nu toe op het bedrijfsleven heeft gedaan om hogere loonkosten niet automatisch in de prijzen door te berekenen. Het N.V.V. meent met het C.N.V. dat deze maatregelen opgeschort hadden kunnen worden tot de eerstkomende huurverhoging waar bij dan het gehele probleem van lonen en prijzen aan de orde zou komen. Het N.V.V. behoudt zich het recht voor het vraagstuk van •eventuele loonsverhogingen in de naaste toekomst opnieuw aan de orde te stellen indien zou blijken, dat de stijgingen van de kosten voor levensonderhoud, mede als ge volg van deze maatregel, blijven voortgaan. De K.A.B. betreurt het gebrek aan overleg aangezien zodoende niet in gemeenschappelijk overleg gesproken kon worden over com penserende maatregelen in andere sectoren zoals die in het verleden meermalen zijn geschied. De K.A.B. ziet voorts de gerechtvaardigheid van deze drastische prijsverhoging niet in. De garantieprijs voor melk blijkt - aldus de K.A.B. - slechts met één cent per liter melk van-3.7 procent vet verhoogd te zijn. Ook al houdt men rekening met de ver mindering van de subsidie met 0.65 cent per liter, die op zich zelf -al dus de K.A.B. - op dit moment als „ongelukkig" moet worden gekwa lificeerd, is er een niet te verklaren verschil tussen de drie cent ver hoging van de consumentenprijs en de verhoging van de garantieprijs respectievtlijk vermindering van de subsidie. De K.A.B. acht voorts het De Italiaanse politie zou er in geslaagd zijn de identiteit vast te stellen van de man die Zondag een bomaanslag pleegde in een bios coop te Ancona, waardoor twee personen werden gedood en 48 ge wond. Het betreft hier, volgens de eerste berichten, een douanebeamb te, die in een vlaag van verstands verbijstering zou hebben gehan deld. De douanebeambte, de 40-ja- rige Michele Cannarozzo, is nog voortvluchtig en men vreest, dat hij mogelijk nog meer aanslagen zal plegen. besluit om in sommige gebieden de zogenaamde slijtersmarge met één cent te verbogen, onvoldoende ge motiveerd. Het C.N.V. meent dat de regering door middel van bijvoorbeeld haar subsidiepolitiek de prijsverhoging van de melk geheel of voor het grootste deel had moeten tegen houden. De K.A.B. en het C.N.V. dringen alsnog aan op overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. Twee R.A.F.-vlieg- tuigen vermist Woensdag werd bekend dat twee vliegtuigen van de Royal Air Force werden vermist. De toestellen, van het type Shackleton, hebben elk een bemanning van acht leden aan boord. Zij waren van de basis St. Eval in Cornwall opgestegen voor een* oefenvlucht boven de Atlan tische Oceaan. Vliegtuigen stegen bij het aan breken van de dag op voor naspo ringen. welke zich concentreren op een gebied 100 mijl ten Zuidwesten van Fastnet Rock, op de Zuidwest kust van Ierland. De reis van Hammarskjoeld Vandaag terug verwacht in Amerika De secretaris-generaal der V.N., Hammarskjoeld, is Woensdag te Tokio aangekomen, op terugreis naar New York na zijn bezoek aan Peking. De verdere reis zal ge maakt worden met het vliegtuig van de opperbevelhebber der V.N. in het Verre Oosten, generaal Huil. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der V.N. te New York, heeft Dinsdag medegedeeld dat se cretaris-generaal Hammarskjoeld onmiddellijk na zijn terugkeer uit Peking een onderhoud zal hebben met dc Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Cabot Lodge. Ham marskjoeld wordt heden (Donder dag) terugverwacht. Verklaard werd, dat het onder houd geschiedt op initiatief van de secretaris-generaal. Hieruit wordt afgeleid, dat deze enige voorstellen aan de Amerikaanse regering wil voorleggen. In de afgelopen acht maanden hebben zich in Kenia bijna 800 ter roristen overgegeven, aldus heeft een woordvoerder van het Britse leger verklaard. De meesten gaven zich fPver, omdat zij zich realiseer den dat de terreurcampagne geen kans van slagen had, verklaarde hij. In de afgelopen drie weken hebben zich 64 terroristen over gegeven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's *0«09990909999999999999 9 Maak van het kleine gebruik otn het grote te verkrijgen. 9 9 >999990999999999999999 Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Sneeuwbuien Zwaar bewolkt met op vele plaat sen sneeuwbuien, afgewisseld door enkele opklaringen; matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde N.-westelijke wind; in het Zuiden aanvankelijk matige Zuidoostelijke wind; températuren om het vriespunt. 14 Jan. Zon op 8.45, onder 16.57. Maan op onder 10.46. Laatste kwartier: 15 Jan. te 23.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 Jan. 7.06 v.m. 19.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 Jan. 6.44 v.m. 18.58 n.m. Doodtij: 18 Januari. Springtij: 26 Januari. Kamerleden zagen de Biesbosch De leden van de watersnoodcom missie uit de Tweede Kamer en de griffier der Kamer, Mr A. F. Sche pel, hebben Dinsdag een tocht dooi de Biesbosch gemaakt. Zij werden vergezeld door leden van de Stich ting voor de Landbouw in Noord- Brabant, de burgemeesters van de Biesboschgemeenten Werkendam, Made en Dussen en vertegenwoor digers van de waterschappen en de Brabantse Biesbosch, het Zui derafwateringskanaal en de Donge. Het gezelschap maakte de tocht in boten van de Rijkspolitie. Het water in de Biesbosch stond bij het bezoek hoger dan een paar dagen geleden en door de dijkbreuken stroomde het kolkend in en uit. De directie van de Provinciale Noordbrabantse Electriciteits-Mij bood de deelnemers aan de excur sie een lunch aan in de Amercen- trale. Frankforter Dom nadert voltooiing Hier werden Duitse keizers gekozen Als laatste deel van de dom van Frankfort a.d. Main wordt thans de uit 1355 daterende „Kaisenvahlka- pelle" gerestaureerd en terugge bracht in haar oorspronkelijke toe stand. In deze historische kapel werd vele eeuwen de verkiezing van de Duitse keizers gehouden. Na hun beraadslagingen in de keurvorste lijke zaal trokken de keurvorsten onder klokgelui naar deze kapel. Gedurende de verkiezing van de keizer bleef de deur gesloten. De „Reichserbmarschall" had de sleutel en bleef er mee voor de deur staan tot de verkiezing was geschied. Joegoslaaf ontvluchtte concentratiekamp Blinde passagier onder trein uit Parijs Beambten op het Centraal Sta tion te Amsterdam troffen Dins dagavond een bewusteloze man aan, liggend naast de rails. Na onder zoek bleek, dat de man met een laatste krachtsinspanning van on der de D-trein, komende uit Pa rijs, te voorschijn was gekropen en naast de rails in elkaar was gezakt. In volslagen uitgeputte toestand is de man overgebracht naar het Bin nengasthuis, waar de vreemdelin genpolitie hem Woensdagmorgen een verhoor heeft afgenomen. Het is de 29-jarige uit Joegosla vië afkomstige A. C., die de politie meedeejde, na de oorlog wegens politieke vergrijpen tot 20 jaar dwangarbeid te zijn veroordeeld. Nadat hij enkele jaren in een con centratiekamp nabij Belgrado heeft doorgebracht, wist hij een dag of vier geleden te ontvluchten. Hij verborg zich onder een trein, waar mee hij via Milaan en Parijs in Am sterdam aankwam. Hij deelde mee gedurende vier Oagen niet te heb ben gegeten of gedronken. De man is ongehuwd. De Amsterdamse politie stelt thans een onderzoek in naar de juistheid van dit verhaal. Ze acht het onwaarschijnlijk, dat de man vier dagen onder dezelfde trein heeft doorgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1