ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower's boodschap had goede ontvangst in Europa nttïtïtWr Verschillende manifestaties te Zierikzee in komend voorjaar Nieuwe Zui ZATERDAG 8 JANUARI 1955 No. 17072 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlEN Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent.' Losie nummer» 10 ct VerjehiJnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (ma*. 15 mm) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobeljtraat A 171. Zierlkiee, Po»tbu» nr 1. Telefoon' nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave N.V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171*. Zierikxee RedacteurM. 1. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Ook Parijs reageerde gunstig Uit berichten uit de verschillende Europese hoofdsteden blUkt, dat president Eisenhower's „State of the Union Mesagc" in Europa over het algemeen goed is ontvangen. President Elsenhower's uiteen zetting over de Amerikaanse poli tiek met betrekking tot Rusland is met voldoening ontvangen en is de enige hoop, dat z\jn belofte tot „verstandige beperking" van de handelsbelemmeringen de interna tionale handel zal bevorderen. Diplomatieke kringen in Londen beschouwden het streven van de president om op eervolle wijze uver een „duurzame vrede" te on derhandelen. als een afwijzing van de „bevrijdings-politiek", die de re publikeinse regering werd opge drongen door extremistische ele menten in Washington en als een teken, dat president Eisenhower West-Duitse socialisten tegen herbewapening De Westduitse sociaal-democra tische oppositiepartij heeft Donder dag bekend gemaakt, dat zij in de gehele Bondsrepubliek een golf van betogingen zal organiseren tegen de Parijse verdragen, op grond waar van West-Duitsland zich zal mo gen herbewapenen. Volgens een woordvoerder der partij zullen de demonstraties sa menvallen met de voorbereidingen te Bonn voor de behandeling der overeenkomsten in laatste lezing door de Bondsdag. Tegelijk zal een grootscheepse actie met aanplak biljetten worden gevoerd. De socialsten zijn evenwel niet voornemens te Baden-Baden te de monstreren, wanneer Bondskanse lier Adenauer en premier Mendès- France daar volgende week een onderhoud hebben. Verminderde onderwijsspanning vrijer kan opkomen voor zijn ideeën nu de democraten de meer derheid hebben In het Congres. Ook In Parijs werd de boodschap van president Eisenhower goed ontvangen. Hoewel zij niet erg „sti mulerend" werd geacht beschouwde men haar als „niet provocerend op internationaal plan". Men was in de Parijse hoofdstad echter van mening dat de wil, om de onder handelingen met Rusland te her vatten, krachtiger had kunnen wor den uitgedrukt. DUIK IN HET VADERLAND Te Apeldoorn passeerde een jonge dame plotseling met een snoeksprong de afsluitbomen van de Koning Willem III-ka- zerne. Prompt werd het meis je door de marechaussee in de kraag gepakt. Zij bleek de 24- jarige mej. H. H. S. te zijn, die nog maar kort in Apeldoorn woont en door onbekendheid met de wegen buiten deze ge meente verdwaald was. Het meisje was afkomstig uit Brun- sum, dicht bij de Duitse grens, en heeft er kennelijk niet bö stilgestaan, dat zij zich niet meer in dit Limburgse plaatsje doch in Apeldoorn bevond. Toen zij aan de andere zijde van de afsluitbomen Neder landse uniformen ontwaarde, meende zij zich door haar dwaaltocht op Duits grondge bied te bevinden en greep haar de angst te worden ingerekend wegens illegale grensover schrijding. De enige methode, om zonder moeilijkheden weer in haar „vaderland" terug te keren scheen haar de koene duik onder de afsluitbomen door. in België Het Katholieke Vakverbond heeft de „mars der 50.000 naar Brussel", die op 13 Januari zou worden ge houden om te protesteren tegen de maatregelen van de liberaal-socia listische regering-van Acker tegen het katholieke onderwijs, afgelast. Dit besluit is genomen nadat bij besprekingen tussen afgevaardig den van de Katholieke Volkspartij en vertegenwoordigers der regering overeengekomen was de school strijd bij te leggen en de hiermee verband houdende problemen als mede andere hangende vraagstuk ken, in onderling overleg te rege len. De regering had reeds eerder toegezegd de aangekondigde sala- risvermindering van de leerkrach ten in het katholieke middelbare onderwijs met 20 ongedaan te zullen maken. Bedrijfsresultaten Ned. Spoorwegen in 1954 minder dan in 1953 Ofschoon de definitieve cijfers over 1954 nog niet vaststaan, is het te verwachten dat de bedrijfsresul taten van de Nederlandse Spoor wegen ten achter blijven bij die over 1953. Dit heeft de president van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, medegedeeld op een nieuwjaarsbijeenkomst van de N.S. De hoogconjunctuur, waarin Ne derland en een groot deel van de wereld thans verkeren, heeft voor de N.S. voor- en nadelen meege bracht. De voordelen kwamen tot uiting in een toeneming van het reizigers- en goederenvervoer. De nadelen werden het sterkst gevoeld in de stijging van het loon- en prijspeil. De stijging van de op brengsten moet volgens ir den Hol lander worden toegeschreven aan een toeneming van de exploitatie kosten, voornamelijk van de per soneelsuitgaven. In Argentinië zijn achttien personen gearresteerd onder be schuldiging deel te hebben geno men aan een complot dat het om ver werpen van de regering van president Peron zou hebben be oogd. De gearresteerden zouden bestaan uit communisten, radicalen en conservatieven. Veel drijl-ijs op het IJsselmeer Over de ijstoestand op het IJsel- meer heeft de Rijkswaterstaat Vrij dagmorgen het volgende medege deeld: Tussen Enkhuizen en Stavoren bevindt zich zwaar opeengepakt drijfijs; de veerdienst is met in gang van 9.00 uur gestaakt. Van Lemmer tot Urk plaatselijk licht drijfijs; de Friese sluis bij Lemmer is gestremd wegens ijs gang. Van Marken tot Oranjeslui zen zwaar verspreid drijfijs; de scheepvaart ondervindt hier grote moeilijkheden. Tussen Amsterdam en Harderwijk middelzwaar ver spreid drijfijs. Zeldzame vleermuizen gevangen Bij het jaarlijkse vleermuizen- onderzoek in de Zuidlimburgse grotten, waar duizenden vleermui zen hun winterslaap houden, heeft de wetenschappelijke staf van het Zoölogisch Museum te Utrecht - geleld door Dr J. W. Sluiter en Dr P. F. van Heerdt - wederom en kele vondsten gedaan. In de Can- nerberg troffen de onderzoekers een exemplaar aan van de zeld zame mopsvleermuis (Barbastella). In de Fluwelengrot te Valkenburg is een langoorvleermuis (Myotis Bechsteinii) aangetroffen, 'n vondst welke in wetenschappelijke krin gen eveneens belangrijk wordt ge acht, omdat van deze soort gemid deld slechts één exemplaar per jaar wordt gesignaleerd. Politie verraste spitsboef in café te Tilburg Gearresteerde was zwaar bewapend De poging tot diefstal van een auto en de daarop aansluitende schietpartij is de verdachte J. J. G. uit Mieiio-Hout noodlottig gewor den. Zoals reeds gemeld, is hij in een café te Tilburg gearresteerd. Twee rechercheurs van de Tilburg- se gemeentepollte hebben hem in dat café verrast. G. zal ter beschik king van de Officier van Justitie te Breda worden gesteld. De schietpartij in Tilburg was voor de politic, ook ai omdat ze kere vermoedens waren gerezen, aanleiding geweest de pers in rui- mere mate dan gewoonlijk in te lichten. Deze gedachte is een ge lukkige geweest, want via de dag bladen werd de aandacht gevestigd op de schietpartij en de persoon van de voortvluchtige dader. Een caféhouder kreeg, na het lezen van een verslag in 'n blad, argwaan te gen 'n gast die daar de naqht had doorgebracht en 's morgens rustig aan een tafeltje in het café zat te praten met een meisje. De politie werd van het vermoeden in kennis gesteld en twee rechercheurs trof fen even later in het café een per soon aan die keuvelde met een meisje, naar later bleek toevallig daar aanwezig zijnde. Met grote snelheid grepen de po litiemannen in; de ene richtte zijn revolver op de volkomen verraste man terwijl de andere terstond tot fouillering overging. De resultaten waren verbijsterend. Om 't lichaam van G. vond men een revolver in foudraal waaruit een met scherp geladen 9 mm revolver te voor schijn kwam; een patroon in de kamer, zeven in de houder. Voorts werd een reservehouder gevonden met zes scherpe patronen. De ver dachte was bovendien in het bezit van een „stengun" waarvan twee houders geheel met scherpe patro nen waren gevuld. Even later to verde de politieman uit de zakken van G. nog 39 scherpe en 20 losse patronen te voorschijn. De arrestant werd naar 't hoofd bureau van politie overgebracht, waar bleek dat men inderdaad de gezochte J. J. G. uit Mierlo-Hout te pakken had. 11 u i Eén van de bekendste symbolen van de vrijheid in de Verenigde Staten en ook daarbuiten is wellicht de ,Xiberty Bell" (Vrij- hcidskiok), die zch bevindt in „Independence Hall" te Philadel phia in Pennsylvania. De klok trekt jaarlijks duizenden be zoekers en vooral op de dag waarop men de ondertekening van dc Onafhankelijkheidsverklaring, de „Declaration of Indepen dence" herdenkt, ondernemen vele Amerikanen een kruistocht naar dit monument. Waarschijnlijk komt waterorgel op de „Zimito" Minister J. G. Suurhoff die, zoals gemeld, Zondag naar Australië zal vertrekken. Hij zal op deze reis een jeugdige Brabantse chaperonneren, die zch bij haar verloofde in Au stralië gaat voegen. 25 personen zijn om het leven gekomen en drieduizend zijn dak loos geworden door de wervelstorm „Violette", die Woensdag en Don derdag dertig provincies in het midden en Zuiden van de Philip- pijnen heeft geteisterd. De schade bedraagt naar schatting drie mil- lioen dollar. Vijf communistisch-Chinese infanterie-dlvisies zijn in het afge lopen jaar uit Noord-Korea terug getrokken, aldus een Donderdag gepubliceerd communiqué van het Zuidkoreaanse departement van Buitenlandse Zaken. Twee Chinese divisies liggen volgens de Zuidko reaanse regering thans nog in N. Korea. De teruggetrokken commu nistische eenheden zouden in het kustgebied tegenover Formosa zijn gelegerd. Vier geslachten san de zeewering Donderdag hebben vier leden van het personeel van het Hoogheem raadschap „Delfland" te Delft, die aan de zeewering werkzaam zijn, hun zilveren jubileum gevierd. Daarbij werd onthuld, dat de jubi laris W. C. Vooys uit Térheyde be hoort tot een familie, waarvan vier geslachten relaties met. „Delfland" hebben of hebben gehad. De groot vader van de heer Vooys was al aan de zeewering werkzaam in 1864 en hij bleef dat doen tot 1917. En juist die dag is de zoon Maarten van de jubilaris beëdigd als voor werker van „Delfland". Met elkaar hebben de leden van de familie Vooys reeds 139 manjaren aan het Hoogheemraadschap gegeven. Japan is voornemens de staat van oorlog die officieel nog steeds met Rusland bestaat, op te heffen. Dit heeft de minister van Buiten landse Zaken Sjigemitsoe, meege deeld. De huidige Japanse regering heeft herhaaldelijk te kennen ge geven, dat zij de betrekkingen met Moskou en ook met Peking wil nor maliseren. In het voorjaar, meer precies in de maand Mei gaat Zerikzee een drukke tijd tegemoet. Daar is in de eerste plaats op Donderdag 19 Mei het door „Kunst en Eer te organi seren muziekco-ncoures, in verband inet het 125-jarig bestaan van de stedelijke Harmonie. „Kunst en Eer" heeft beslag kun nen leggen op de grote ZIMITO- tentoonstellingstent, die naar het zich thans laat aanzien waar schijnlijk zal worden gebruikt om het publiek in onder te brengen. Vooral bij regenachtig weer zou dit een groot voordeel opleveren. Het is echter ook mogelijk, dat er in de tent zelf wordt gemusiceerd, maar hierover is nog geen beslissing ge vallen. Wel zal het deel van de stad, waar het concours plaats vindt, worden afgesloten. Op 21 Mei reci- pieert „Kunst en Eer". Van 25 Mei tot en met 1 Juni vindt daarop de Zimito plaats, een manifestatie van producent en middenstander, waar voor reeds thans veel belangstel ling bestaat. Er bestaat alle kans dat aan deze tentoonstelling voor het publiek een bijzondere attractie zal worden verbonden. In een ver gevorderd stadium zijn de onderhandelingen over het op stellen van het beroemde water orgel, een vinding, die elders enorm veel belangstelling heeft getrokken. In principe is reeds toegezegd, dat het waterorgel naar Zierikzee komt. De Vrijdag en Zaterdag na de Zir mi to zal in de tentoonstellingstent een bazar worden gehouden van „Kunst en Eer", zulks ter verstevi ging van de financiële positie der vereniging. Een met al dus een aan tal manifestaties, die kleur zullen bijzetten aan de voorzomer te Zie rikzee. IN 1954 Minder ongelukken bij Kon. Luchtmacht Sinds de Kon. Luchtmacht over meer instructeurs en operationele commandanten met ruime vlieger- varing beschikt, tonen de cijfers over de laatste drie jaren, die be trekking hebben op ernstige onge vallen, relatief een dalende lijn, zo deelt de luchtmachtvoorlichtings- dienst mede. In 1952 waren er 47 ongevallen, waarvan 17 met dodelijke afloop; in 1953 waren deze cijfers resp. 60 en 14 en in 1954: 48 en 15. In 1953 werden 25 pet. meer vlieg uren gemaakt dan in het vooraf gaande jaar, de vooruitgang in vlieguren in 1954 bedroeg ruim 50 procent. Een vergelijking met het aantal ongevallen In andere landen toont aan, dat men daar vrijwel hetzelfde beeld heeft. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's *040*040000000*044*44*4 O Goedkope dingen zijn niet O a goed, goede dingen niet goed- X O koop. X O >449099999999999409499 Het K.N.M.I. verwacht tot Zaterdagavond: Weinig wind Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; hier en daar mist; na in de nacht lichte, hier en daar matige, vorst, overdag temperatuur om het vries punt. 9 Jan. Zon op 8.48, onder 16.50. Maan op 18.26, onder 9.12. 10 Jan. Zon op 8.48, onder 16.51. Maan op 19.47, onder 9.37. 11 Jan. Zon op 8.47, onder 16.53. Maan op 21.06, onder 9.58. Volle maan: 8 Jan. te 13.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 Jan. 3.41 v.m. 10.09 n.m. 10 Jan. 4.29 van. 16.56 n.m. 11 Jan. 5.12 v.m. 17.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 Jan. 3.08 v.m. 15.27 n.m. 10 Jan. 3.57 v.m. 16.14 n.m. 11 Jan. 4.42 v.m. 16.57 n.m. Springtij: 10 en 26 Januari. Doodtij: 18 Januari. Oostenwind goed vriesweer, slecht voor de Biesbosch Vorst stagneert herstelwerk „Wanneer de wind zo blijft en het niet meer gaat vriezen kan er in de Biesbosch heel wat hersteld worden", is de mening van de heer W. G. de Waard, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant. De Biesbosch is met deze Oostenwind practisch droog en op verschillende plaatsen zijn de draglines reeds aan het werk, om ringdijken te leggen en de eerste schade zoveel mogelijk te herstellen. Teleurgesteld is men uiteraard in dit gebied, dat de regering geen aanleiding heeft kunnen vinden om de schade aan de buitenpolders (waaronder de Biesbosch valt) voor haar rekening te nemen, doch men zit niet bij de pakken neer. Met meer dan gewone belangstelling beluistert men daar thans de weer berichten en speciaal de passages over de vorst. Want de wind moge dan gunstig zijn, de paar graden vorst, die er de laatste dagen ge noteerd worden, stagneren het werk in belangrijke mate. Door bevrie zing wordt de grond hard en voor de draglines moeilijk te verwerken. Bovendien kan men deze harde grond moeilijk gebruiken voor het dichten van de gaten, omdat hij veel te los is en daardoor niet vol doende pakt. Rechercheurs van Scotland Yard zijn op zoek naar een 21-ja- rige Griekse schoonheidskoningin, Laly Vacas, die sinds 17 December van het vorige jaar wordt vennist. Laly Vacas, die te Londen op een toneelschool is, verliet die datum haar flat in Kensington in gezel schap van een man, die haar met een auto kwam afhalen. Zij is se dertdien niet meer gezien. Overdenking IJsbreker met 250 koppen onderweg De Amerikaanse ijsbreker „Atka" vertrok Vrijdag uit Wellington (Nieuw Zeeland) om te trachten het in 1929 door de Amerikaanse ont dekkingsreiziger schout-bij-nacht Byrd gestichte basiskamp „Klein Amerika" in het Zuidpoolgebied te bereiken, aldus is Vrijdag uit Wel lington vernomen. De kapitein van de „Atka", Ja- cobsen, achtte het mogelijk, dat de expeditie de basis niet vindt, daar zij door de druk van het ijs in zee geduwd kan zijn. Een van de belangrijkste taken van de veertien natuurkundigen en andere deskundigen aan boord van de „Atka" is het nemen van proe ven met uitrustingsstukken voor een grote internationale geophysi- sche expeditie, die in 1957-'58 zal worden ondernomen. De „Atka" heeft een bemanning van 250 koppen. Jezus antwoordde en zeide tot hem: Laat mij thans geworden, want aldus betaamt het ons alle gerechtigheid ie vervullen. Matth. 3 15a. Dit is het antwoord, dat de Here Jezus gaf aan Johannes, toen deze weigerde om Hem te dopen. Op pervlakkig gezien zouden we zeg gen, dat Johannes daar volkomen gelijk aan had. Johannes de Doper immers sprak van bekering en schuldbelijdenis. En wie dat wilde, werd door hem gedoopt In de ri vier de Jordaan. De Here Jezus hoefde niét als een boetvaardige het hoofd te buigen. Hij was de enige, die de doop niét nodig had. Hij was de zondeloze. We kunnen begrijpen, dat Johan nes, die in Jezus zijn meerdere zag, probeerde om Hem ervan terug te houden. Maar hel gelukte hem niet. Op een vriendelijke manier legde Jezus aan Johannes het zwijgen op. Zijn woorden (die hierboven staan afgedrukt) zouden we ongeveer al dus kunnen weergeven: „Laat me nü m'n gang gaan, Johanneswant het past ons, om op deze manier Gods wil te volbrengen". Door zich te laten dopen erkent Jezus niet alleen Johannes' werk, maar (wat voor ons veel belang rijker is) Jezus maakt zich één met de zondige mensheid. Hij gaat naast ons staan als onze gelijke. Hij be grijpt oi72e moeilijkheden en onze zorgen. Hij weet van onze strijd en onze twijfel. Hij kent zelfs de verzoeking en de verleiding. Hij gaat naast ons staan, om ons te hel pen. Hij is immers op aarde geko men, om te zoeken en te behou den wat verloren was. Zijn doop in de Jordaan was reeds een heen- wijzen naar het kruis. Door zich te laten dopen aanvaardde Jezus Zijn werk als Middelaar. Het was de beslissende stap aan het begin van de kruis-weg. Alle woorden en alle daden van Jezus Christus moeten we dan ook zien, als woorden van het kruis gesproken en als daden der verzoening. Terecht wees Jo hannes de Doper Hem aan als „het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt". Dat wij van onze kant Hem aan vaarden in geloof. M. G. W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 1