Ook voor do Middenstand worde 1955 liet productiviteitsjaar Staat van beleg voor Zuid-Molukken afgekondigd PHILIPS 34.000 Nederlanders verlieten vorig jaar het land 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Handen en Lippen ruw?pimnL LEVENS-,.. lijnen Reactie op actie pan Republiek Zuid-Molukken" Met Ingang van Woensdag jl. Ls de staat van beleg afgekondigd voor verschillende tot de Molukken behorende eilanden; Ceram, Boano, Kleang, Manipa, llaroekoe, Sapa- roea, Noesa Laut, de Kei-elanden, de Aroe-ellanden en de Watoebela- ellanden. Een door president Soekarno ge tekend decreet is Dinsdagavond door het Indonesische kabinet goed gekeurd. In Djakarta neemt men aan, dat deze maatregel een gevolg is van de jongste rapporten over de activiteit van de „Republiek Zuid- Molukken". Dinsdag zijn tweehonderd arbei ders van de Internationale Crediet- en Handelsvereniging „Rotterdam" te Makassar in staking gegaan als onderdeel van een actie over het hele land om inwilliging af te dwin gen van de eisen, door de werkne mers gesteld aan de directie van deze maatschappij. Het actie-comité „Massa-organi satie" te Makassar heeft een motie gepubliceerd waarin wordt aange drongen op het afbreken van de di plomatieke betrekkingen met Ne derland. Voorts eist de motie, West-Irian desnoods met geweld bij Indonesië te voegen, de verwijdering van de Nederlanders uit alle openbare functies en de confiscatie van de bezittingen van Nederlanders in - Indonesië. Secretaris-Generaal der V.N. te Peking De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, is Woensdag te Peking aan gekomen, waar hij met de commu nistische regering zal spreken over de elf op beschuldiging van spion- nage veroordeelde Amerikaanse vliegers, aldus meldde radio-Peking Ingezonden mededeling AMSTERDAM. Zater dag.Gisteravond wilde een bewoner van Amster dam-Zuid een kit kolen uit de kelder halen. Door de slechte verlichting ter brandde in de kelder slechts een xgn. „gloei ende spijker") stapte h(J mis en viel van de kel dertrap. HU mocht nog van geluk spreken, dat hU er met enkele kneuzin gen en een lichte hersen schudding af kwam. Dit zUu de sigaren, die de leden van de klaver- Jasclub hem hebben ge stuurd. En dit Is de lest Op keldertrappen, overlo pen en zolders, in gangen, trappenhuizen, schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Oin de kosten hoelt niemand het te la ten. Op deze punten wor den lampen Immers maar weinig gebruikt. Boven dien zUn Philips lampen uiterst zuinig eu laag tn prüs. LAMPEN MÉÉR LICHT «oor WEIKIQ GELD! De Sow jet-Unie en Joegosla vië hebben een handelsverdrag ge sloten. Dit is het eerste handels verdrag tussen de beide landen se dert de breuk tussen Joego-Slavië en de andere communistische lan den in 1948. De overeenkomst voor ziet in een goederenruil ter waarde van twintig millioen dollar. In Den Haag was het spiegelglad In Den Haag werden Woensdag 19 aanrijdingen genoteerd als ge volg van het gladde wegdek. In totaal waren er die dag 36 aanrij dingen. Drie personen bekwamen licht letsel toen zij door de glad heid met het wegdek kennis maak ten. De Ned. Hervormde Kerk te Oosterland Duivelandse predikanten namen de vlucht toen Mondragon kwam Keik had vroeger een geheel andere vorm Inkrimping Amerikaanse leger President Eisenhower heeft in een brief aan de minister van De fensie verklaard, dat belangrijke inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten, afgezien van de reeds voorziene beperkingen, af hankelijk zou zijn van de verbete ring van de wereldsituatie. De pre sident zou aan het Congres om een actieve strijdmacht vragen van on geveer 3.000.000 man tegen Juni (thans bestaan de strijdkrachten uit 3.168.000 man). De president stelde een „streefsterkte" voor van 2.850.000 man voor 1956. Het ministerie van Defensie heeft de vorige maand reeds gelijksoor tige cijfers gepubliceerd. Gevolg van de watersnoodramp Ned. vereniging kust- en oeverwerken opgericht. De aannemers van rijswerk en steenzetwerk hebben in een dezer dagen gehouden vergadering be sloten de „Nederlandse Verenigng van Kust- en Oeverwerken" op te richten met het doel de specifieke belangen van deze groep aanne mers te behartigen. Het secretariaat van voormelde vereniging is gevestigd bij de heer E. Hakkenes, B 70 te Sliedrecht. De heer Hakkenes heeft in een onderhoud verscheidene medede lingen gedaan over het doel en de werkwijze van de vereniging. Hij zeide onder meer, dat er reeds lang behoefte bestond aan een organi satie van werkgevers in deze bran che. Speciaal bij de werken in Zee land na 1945 waren er vele vraag stukken ontstaan, waarvan de op lossing dringend was geboden. Tot op heden was men er bv. niet in geslaagd een oplossing voor de loonproblemen te vinden. Ook de werkzaamheden tengevolge van de watersnoodramp van Februari 1953 hebben toestanden geschapen, die uit een oogpunt van een gezonde en verantwoorde loonpolitiek volgens de heer Hakkenes onhoudbaar zijn. DE EMIGRATIE Het gaat niet alleen om wat hoger loon De commissaris voor de Emigra tie, mr ir B. W. Haveman, heeft in de radiorubriek „Nederland en de wereld" gesproken over de pers pectieven van de emigratie. H(j koos daarby z(jn uitgangspunt b{j de vraag over de juistheid van emigratie bjj een overspannen bin nenlandse arbeidsmarkt. „Het is de verdienste van de pro testantse en katholieke emigratie organisaties geweest, dat zij er ja renlang op gehamerd hebben, dat emigratiepolitiek iets heel anders dan een arbeidsmarkt-politiek is en moet zijn; het is de verdienste van de Nederlander als emigrant, dat hij niet uit Nederland emigreert en zijn betrekking hier te lande ver laat, om elders op de wereld een zelfde betrekking, wellicht tegen een iets hoger loon op te vatten. Indien een iets of wellicht aan zienlijk hoger loon voor dezelfde betrekking het enige perspectief was, dat de emigratie aan de ge middelde Nederlander bood, dan zou er vrijwel geen sprake van emigratie naar verre overzeese lan den zijn". Het merendeel der emigranten, die Nederland verlaten, hebben hier een betrekking. In 1954 een economisch voor ons land voorspoedig jaar zijn ongeveer 34.500 Nederlanders ge- emigreerd. Bijna 11.000 vertrokken naar Australië, rond 16.000 naar Ca nada, 3.400 naar Zuid-Afrika en Rhodesia, 2700 naar de Verenigde Staten, ruim 765 naar Nieuw Zee land (een laagte record) en iets meer dan 600 naar Brazilië en Ar gentinië. Lage kostprijzen noodzakelijk voor export Wat heeft deze Nederlanders be wogen? Wat beweegt hen, die zich thans 1.000 per maand in aantal, aanmelden voor emigratie naar de Verenigde Staten? Hetzelfde geldt ten aanzien van Australië, Canada en de overige landen". De heer Haveman behandelde vervolgens de vraag: „Welk pers pectief biedt emigratie, dat niet in het eigen land gevonden wordt, on danks de welvaart, die wij thans doormaken, ondanks het feit dat onmiddellijke oorlogsdreiging af wezig schijnt?" Het antwoord luidt volgens hem: dat in eigen land te weinig pers pectief is. Een groot aantal Neder landers heeft daar geen vrede mee. Zij voelen dat zij meer en anders kunnen, doch de armslag missen om tot ontplooiing te komen. Dan gaan de vingertoppen tintelen, als men hoort, over de mogelijkheden, die elders ter wereld in de zich ont plooiende nieuwe landen liggen. Ingezonden mededeling waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna nleta meer, want Carter's Leverpllletjes stellen uw Inge wanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelUk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet In de laxeermiddelen-gewoonte. HatJ direct Carter's Leverpllletjes, f 1.30 per flacon. 69 De beer D. Swagerman, secre taris van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, heeft in de radiorubriek „Uit het bedrijfs leven" gesproken over: „1955, pro ductiviteitsjaar, ook voor de mid denstand". Door opvoering van de produc tiviteit, aldus spreker, moet wor den getracht met de ter beschik king staande hoeveelheden grond stoffen, machines en arbeidskrach ten de grootst mogelijke productie te verkrijgen van goederen in de beste kwaliteit, welke onder de ge geven omstandigheden bereikbaar is en tegen de laagst mogelijke kosten. En lage kostprijzen zijn in het algemeen noodzakelijk, wil ons land, dat voor zijn welvaart zeer sterk van exportmogelijkheden af hankelijk is, zijn exportpositie kun nen handhaven of versterken. Daarenboven schept een verla ging van de kostprijs welke voort vloeit uit een opvoering van pro ductiviteit, voor tal van artikelen mogelijkheden tót vergroting van de binnenlandse afzet en een ver hoging van de koopkracht van onze bevolking. Een meer rationele voortbrenging is een levensbelang voor ons volk. Groothandel en detailverkoop De kosten van groothandel- en detailverkoop liggen al naar gelang de aard van de verkochte produc ten in het algemeen tussen 20 en 40 °/o van de detailhandelsprijs. Al leen een besparing van 1 °/o op de eindprijs van de producten zou neerkomen op een bedrag van ca. f 100.000.000 per jaar. Maar ook al zou een besparing van dergelijke omvang geen voldoende prikkel vormen om te streven naar opvoe ring van de productiviteit, dan zul len wellicht een toenemend -goede renaanbod en de terugkeer tot meer normaler concurrentiever houdingen de ondernemers, in ver band met de drang tot zelfhand having, dwingen tot meer rationele distributiemethoden. Daarenboven zal de strijd tussen diverse be drijfsvormen, zowel in de groot- als kleinhandel, de tendens tot toene mende concurrentie versterken. Meer dan tevoren zal van de kleinhandel worden verwacht, dat hij een bijdrage zal leveren tot ver hoging van het nationale wel vaartsniveau. De Nederlandse mid denstand dient er zich rekenschap van te geven, dat de productlvi- teitsbevordering niet voor zijn deur zal halt houden. De middenstand zal de productiviteit in eigen be drijf metterdaad moeten vergroten, tenzij hij wil berusten in de om standigheden, dat zijn functie ge heel of ten dele door andere vor men wordt overgenomen. Vluchtende man f schoot op burger „Zware jongen" in arrest Woensdagavond heeft te Tilburg een onbekende drie schoten afge vuurd op een hem achtervolgende burger, zonder deze te treffen.: Rond zeven uur bemerkte een bezoeker aan de Oisterwijkse Baan een hem onbekende man in een voor het café gepai'keerde' auto, waarvan hij de eigenaar binnen wist. Onmiddellijk waarschuwde hij de eigenaar, die naar buiten rende en de blijkbaar gealarmeerde on bekende in een naburige straat zag verdwijnen. Hij zette direct de ach tervolging in. Waarschijnlijk in het nauw gebracht bleef de vluchteling onverwacht staan om kort achter een drie schoten af te vuren, zon der zijn achtervolger te raken. De dader verdwén toen in het duister. Donderdagmorgen is de reeds lang door de politie gezochte ver dachte van diverse roofovervallen in oostelijk Brabant, de 29-jarige J. J. Gruijters uit Mierlo, In een café te Tilburg gearresteerd. De re cherche verraste de verdachte, die daardoor geen kans kreeg te ont snappen. rv. Üe verandering te Oosterland zou echter spoedig onderbroken worden. Toen op Sint Michielsavond (29 September) 1575 Mondragon de overtocht met het Spaanse leger door het Zijpe ondernam en slaag de, was het ogenblik aangebroken dat de Duivelandse predikanten de vlucht namen. Van beide dominees weten we dit niet met zekerheid, maar wel van de West-Duivelandse predikant, Joh. Horst, die later door de Staten 25 gulden werd uitbetaald voor zijn achtergelaten boedel, wel ke geheel verloren was gegaan. Maar ook het herstel naar de Spaanse zijde zou van korte duur zijn. Wel viel Zierikzee na een be legering van 9 maanden en moest zich overgeven aan de Spanjaar den, doch Duiveland betaalde een zware tol door de overstroming van belegeraars, waarbij heel veel ver nield werd. In November 1576 was Zieriksee weer aan de zijde van de Prins. Nadat de Spanjaarden waren ver trokken kwamen er niet meer twee predikanten voor geheel Duiveland zoals voorheen het geval geweest was, maar voorlopig slechts één en dit was waarschijnlijk nog een uit geleende bedienaar des Woords, wat in die dagen heel veel voor kwam. Dat was Anthonius Algeet, gewezen Dominicaner monnik van Iperen, die sinds 1566 pastoor was geweest te Meenen in West-Vlaan deren en In 1577 naar Oosterland kwam, doch er slechts kort ver bleef. De eerste werkelijke Oosterland- se predikant was Cornells Ren- gersse, vroeger pastoor te Haam stede, die 1 October 1578 daar zijn intrek nam en geheel Duiveland bediende. Het schijnt dan te Oosterland met het kerkgebouw weer niet rooskleurig gesteld te zijn, zodat in 1578 en '79 weer grote herstellin gen plaats hebben gehad. De rekening van die herstellin gen toont ons iets van die kerk, maar leert ons een geheel andere vorm dan die we thans kennen, zoals de rekening eertijds door wij len de heer P. D. de Vos beschre ven, te zien geeft. Er werd toen een gevel gemetseld aan het eind van het kleine choor, twee steen dik. Hier ontstaat een moeilijk te begrijpen voorstelling dat zonder opgraving niet opgelost kan wor den. Het betreft hier het werk van de metselaar Witte Pauwelszoon. Ook het gedane werk van de tim merman Jan Janszoon, die de kap van hetachter-choor gemaakt heeft, maakt de reconstructie niet ge makkelijker. Twee koren in de kerk Er is dus enerzijds sprake van het kleine choor en anderzijds van het achter-choor. Dan zijn de te genstellingen daarvan grote- en voorste choor. Uit beide opgaven blijkt dus dat er in de kerk twee choren waren. Het is dus moeilijk anders voor te stellen dan een kerk met een langschip en een zijschip, welk laatste niet zover doorgetrok ken was als het langschip, zodat er een voorste en een achterste choor was. Deze gedachte wordt gesteund doordat de rekening tevens ver meldt dat gemaakt werden twee pi laren, waarvan ook thans niets meer te zien ls. Deze zaken geven van de Oosterlandse kerk wel een geheel ander beeld. Duidelijk wordt er bij vermeld „het opmetselen van twee gebroken pilaren, zodat we moeten besluiten dat deze pilaren er reeds waren voordat de kerk ge restaureerd werd. Vermeld werd ook de herbouwing van het grote choor, dat gepleisterd en gewit werd en waarin gemaakt werden harnassen voor glazen. Een en ander overwegende zou den we kunnen veronderstellen dat de bouw of herbouw van het tegen woordige choor dateert van 1579. Temeer omdat terzelfder tijd op het dak werden gelegd 10.000 leien, terwijl de sacristie werd afgedekt met pannen. De totale rekening van deze ver bouw heeft gekost 432 gulden, wat gezien de reparatie van 1574 een heel hoog bedrag is en dus ook veel meer omvat moet hebben. De vloer van de kerk werd ook waterpas gelegd, wat waarschijn lijk zeggen wil, dat voor deze ver bouw, het priesterchoor een ver hoogde vloer had. Een deurkozijn werd gemaakt, zodat er waarschijn lijk voorheen een gemetselde toog is geweest als ingang en de toen malige deur of deuren in het muur werk hebben gehangen. Hout werd verwerkt aan de preekstoel, portaal en banken, be nevens aan het dak van het achter- choor. Dit laatste doet vermoeden dat het in 1574 gerepareerde stro dak werd vervangen door een leien dak, waarom op het achterchoor beschieting nodig was. Ingezonden mededcllnr Zes nieuwe glasramen werden in de kerk aangebracht en de oude ramen werden hersteld. Het is toen wel een grondige vernieuwing ge weest waarbij de laatste sporen van de vroegere eredienst werden uit gewist. FINANCIEEL NIEUWS Scherpe val op Ameri kaanse Effectenbeurs Woensdag zijn de koersen op de Amerikaanse en Canadese effecten beurzen gedaald tot het laagste punt sedert het begin van de oorlog op Korea als gevolg van een mas sale verkoopsgolf, die oorzaak was dat de ticker bijna een kwartier ten achter kwam. In Wallstreet volgden de ver koopsgolf en de koersdaling op een besluit van de Federal Reserve Board, volgens hetwelk de beleg ger bij de aankoop van effecten een groot deel van de aankoopsom di rect moet voldoen. Makelaars te Toronto verklaarden, dat de ver- koopsdruk een aanvang nam met de grote verkopen op de New York- se markt. Makelaars in Wallstreet waren van mening, dat de koersda ling slechts ten dele het gevolg was van het besluit van de Federal Re serve Board. Enkelen waren van mening, dat de markt na een gestadige koers stijging gedurende de afgelopen 16 maanden rijp was voor een gezonde correctie. Ingezonden mededeling Dames I NOVANA ONDERGOED maakt U een maat slanker. Neem eens een proef met één stelletje - Ook voor heren en kinderen in voorraad C&eA beter en voordeliger Sj) Tien uren televisie per week De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen a.i. heeft aan de Nederlandse Televisie Stich ting wederom machtiging verleend tot het doen van televisie-uitzen dingen gedurende het eerste kwar taal 1955, met dien verstande dat de zendtijd thans is vastgesteld op 8 uren per week, terwijl daarboven gedurende ten hoogste 2 uren per week televisie-uitzendingen kunnen worden gedaan ter heruitzending van programma's uit het buiten land. In Rabat (Marokko), is een Mohammedaanse schriftgeleerde, die op weg was naar de moskee om de Moslims tot het gebed op te roe pen, door een onbekende aanvaller doodgestoken. In Casablanca is de lijfwacht van een vooraanstaand persoon gedood door een aanvaller, die zijn revolver medenam. Op een andere plaats in Casablanca heb ben onbekenden van een rijdend voertuig uit het vuur geopend op een groepje op een caféterras. Drie Marokkanen werden gewond. - «i SOftgl Russische troepen hebben r5r de afgelopen weken acht nieu-yif contrólepunten ingesteld op wegé» in Oostenrijk, aldvis verklaarde ee- woordvoerder van het Oostenrijks ministerie van Binnenlandse Zake' Sommige van deze nieuwe cor trólepunten zijn ingesteld op br langrijke wegen, die naar Wené. leiden. FEUILLETON 28 door HENK VAN HEESWIJK O, die tweede. Laat ik daar nog over mogen zwijgen. Ze weet het misschien zelf nog niet. En boven dien weet ik niet, of ik haar wel van mijn liefde mag spreken. Ver geet niet dat mijn reputatie bij de vrouwen nu niet bepaald ongerept ls. Laat ik het maar eerlijk vertel len, want anders kom je het toch vla zijwegen te weten. Als je als jongeman veel op reis bent en je ontmoet veel vreemde vrouwen, dan kan het niet anders, of je maakt wel een3 een slippertje, niet waar? Daarvoor ben je jong. Ove rigens, ik heb het nooit zo bont ge maakt, dat lk me er voor moet schamen. En dan, als de vrouwen je aardig vinden, waarom zal je dan niet van de gelegenheid profi teren om met ze te flirten? Daar steekt toch geen kwaad in? Ze 6chonk de likeurglaasjes nog eens vol. Vertel van je reizen, Wim, lk hóór het zo graag.. En Wim vertelde uren achter een. Tot de pénduleslag hem deed opschrikken. Ik geloof dat het tijd wordt om >p te stappen, wil ik de reputatie •an een zekere boekhandelaarster liet in gevaar brengen. Het is al half één. Is het al zo laat? fluisterde ze, als ontwakend uit een lange, pret tige droom. Ik zou uren naar je kunnen luisteren. En ik zou uren kunnen vertellen, tenminste, als jij er bij zit. Maar nu ga ik, kleintje en ik kom spoe dig weer terug, tenminste, als je een arme, eenzame journalist wilt hebben in je kamer. Ja, antwoordde ze zacht, kom terug wanneer je wilt. Je zult hier altijd welkom zijn. Voor die woorden ben ik je dankbaar, Jo, antwoordde hij ern stig terwijl hij haar hand nam en er een kus. op drukte. Ik zou je graag in mijn armen willen nemen en je kussen, maai' daartoe heb ik geen recht en ik wil mijn vriend niet bedriegen, begrijp je? Daar voor is hij te goed, al is hij erg dom Als ik in zijn schoenen stond en ik had zo'n prachtvrouw Groot ging ze voor hem staan. Ga verder, Wim, wat zou je dan doen? Met ernstige blik zag ze hem aan. Hij legde zijn handen op haar schouders en sloot de ogen, als wil de hij het beeld, dat hij nu van haar vormde, voor altijd in zich be waren. Toen zei hij: zonder haar aan te zien: Dan zou ik zeggen: Vrouw, je bent van mij, voor eeuwig, voor altijd. Geen ander zal je lippen meer beroeren, geen an der zal je ooit meer aanraken. Je zult de mijne zijn, voor altijd. Wij zullen trouwen, zo spoedig als het mogelijk is en we zullen elkaar lief hebben, zo liefhebben, als nooit een mensenpaar van elkaar gehouden heeft. Begrijp je dat? Langzaam knikte ze toestem mend. Ja, zo zou het moeten zijn. Want dan zou ik antwoorden: Jij bent de koning van mijn leven en zonder jou wil lk dit leven niet meer. Ik gehoorzaam je, want ik houd van je. Neem me, zoals ik ben en heb me lief. Dat zou mijn antwoord zijn. Moet ik nu nog meer zeggen, Wim? Neen, antwoordde hij, hijgend van ontroering. Maar ik zal je niet In mijn armen nemen, voor je ge heel vrij bent. Ik ben vrij, ik heb gezegd, dat ik niet aan een jaloerse, bekrom pen man kan toebehoren. Ik ben dus vrij, geloof me Ik moet gaan, antwoordde hij schor, want ik zal me niet meer kunnen beheersen. Hij strekte zijn handen naar haar uit. Ik, ik Toen liet hij zich gaan en drukte haar in zijn armen, zijn gezicht in heur haren. Hun lippen vonden el kaar in hartstochtelijke kussen. Zo te sterven, fluisterde hij, haar op de divan leggend, wat zou dat heer lijk zijn. Ze streek hem over het voor hoofd. Neen, antwoordde ze hem innig aanziende, niet sterven, maar leven, wij samen, voor altijd. Het is geen toeval, dat we elkaar ont moet hebben. We waren voor elkaar bestemd, al voor eeuwen. Zoals steeds twee mensen voor elkaar be stemd zijn, zonder dat ze het we ten. We zullen samen gelukkig zijn. Wim, mijn liefste (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1955 | | pagina 2