FLITSEN VAN HEINDE EN VER In December werd een begin gemaakt met de boomaanplant liis De natuur maande tot waakzaamheid (Vervolg van pagina 2) touristenverkeer op Schouwen-Dui- veland werd op deze middag aan een nadere beschouwing onderwor pen. - De gemeente Zierlkzee gaf opdracht tot het bouwrijp maken van een industrieterrein aan de En gelse Kade. - De aanbesteding vond plaats van de restauratie van het Ned. Herv. kerkgebouw te Seroos- kerke. - De gemeenteraad te Nieu- werkerk besloot in principe over te gaan tot het bouwen van een gemeentelijk badhuis aan het op te richten wijkgebouw van het Groene Kruis. - Het Oostenrijkse dorp te Haamstede kreeg een wijk- en ver enigingsgebouw. -Tot de voorbe reiding van de bouw van een slachthuis trok de Zierikzeese raad f 15.000 uit. De eerste bomen December blijft de maand van de eerste bomen, die de grond in gingen. Het begon op de 2e te Zie rlkzee, toen de actie van de Stich ting „Nieuw Schouwen-Duiveland" startte met het planten van de eer ste boom in het Havenpark. Later volgde Oosterland met een groot scheepse planting (75 bomen). Van hier begon feitelijk de groene vic torie, want Oosterland was de eer ste gemeente op het eiand waar een begin werd gemaakt met de boomplantactie. - Begin December was ook in ander opzicht belang rijk, want na vele moeilijkheden ging op de 3e van deze maand de eerste heipaal in de grond voor de te bouwen silo van de Coöpera tieve Aankoopvereniging te Zierlk zee. Een reuzengevaarte gaat hier verrijzen van 47 meter hoogte. - Het museum te Zierikzee werd in het bezit gesteld van een maquette van de St. Lievensmonsterkerk. De St. Lievensmonstertoren kwam ter sprake op de algemene vergade ring van „Stad en Lande". Een Utrechts architect verklaarde, dat de toren 130 meter hoog had moe ten worden. - De gemeentebestu ren van Dreischor, Nieuwerkerk en Oosterland wendden zich tot de minister van Verkeer en Water staat met het verzoek tot het aan leggen van een buitenhaven als ge volg van de afsluiting van het Dijk- water. - De hoge bouwkosten en de naschade werden besproken op een conferentie met de Commissa ris der Koningin en de colleges van B. en W. der verschillende gemeen ten. - Op 11 December werd het geheel vernieuwde R.T.M.-station te Zierikzee heropend. - Dezelfde dag en de daarop volgende Zondag bezocht een gezelschap uit Ruurlo de gemeente Serooskerke. - Na een periode van 20 jaar werd eindelijk het uitbreidingsplan van Renesse goedgekeurd. - De raad van Zie rikzee besloot tot restauratie van het Tempelierenhuis. - De raad van Brouwershaven verleende een cre- diet van f 134.000 voor heraanleg en verbetering van straten. - Op de algemene vergadering van het Waterschap „Schouwen" kwam an dermaal de delingsdijk ter sprake. Het waterschapsbestuur wil zich verder schrap zetten tegen deze dijk, waarvan de nuttigheid wordt ontkend. Als om er aan te herinneren, dat de paraatheid tegen de Zeeuwse erfvijand nimmer mag verslappen, brak de natuur los vlak voor de Kerstdagen in een storm, die be wees dat onze dijken wel sterk zijn, maar dat sommige gedeelten ons nog gemakkelijk de das om kunnen doen. Er is een zekere mate van veiligheid bereikt, maar nog geen afdoende veiligheid en onbeant woord blijft de vraag, hoe deze streken de tijd door moeten komen tot het moment dat het Deltaplan (of een ander plan, dat de visseriL spaart, maar toch meer veiligheicr biedt) zal zijn uitgevoerd. Het zal wel zijn met allerlei voorzieningen van min of meer tijdelijke aard en een berg sukkelen, hoewel er toch ook plannen zijn de zaken van de havens steviger aan te pakken. Het nieuwe plan voor een keersluis in de Zierikzeese haven is er het be wijs van. Wij hebben een lange trits van feiten en gebeurtenissen opge noemd, die in zichzelf het bewijs inhouden dat herstel en wederop bouw, ondanks vele moeilijkheden, in 1954 krachtig zijn aangepakt. Dit belangrijke feit constateren kan niet zonder een gelijktijdige uiting van dankbaarheid jegens allen die zich voor dit herstel hebben inge zet. De mannen in de draglines, de mannen op de stellingen, aan de tekentafels en aan de bureaux hebben zich gegeven aan een veel omvattende taak, die nog lang niet voltooid is, maar in de voltooiing waarvan toch meer vertrouwen is gegroeid. Moge 1955 een stelselma tige voortzetting te zien geven van dit mensenwerk, waaraan onvolko menheden kleven, maar dat toch zegenrijk is voor dit gebied dat zo fel geprangd is in de laatste tien jaren. Teneinde bestaande misverstanden in de politieke betrekkingen tussen Amerika en Engeland uit de weg te ruimen, reisde de bejaarde Britse premier Winston Churchill naar Washington, waar hij een openhartige bespreking voerde met president Eisenhower. De wandelaar van het jaar was „Opa Schram", die, hoogbejaard als hij is, het toch presteerde naar Rome en terug te wandelen. S* m 1954 was het jaar van de rampen. Na watersnoden in Centraal Europa, inzonderheid Oostenrijk, werd de wereld opgeschrikt door een ont zettende aardbeving in Algerije, die honderden mensen het leven kostte. Ook In 1954 was Z.K.H. Prins Bernhard onze Koninklijke „good-will- ambassadeur". Succesvol was zijn reis naar Zuid-Afrlka. Na terugkeer in Nederland stond de Prins loyaal de pers te woord. H.M. de Koningin bracht een bezoek aan „Miniatuur Walcheren" te Mid delburg, het hoogtepunt van de Zeeuwse manifestatie in de zomer van dit jaar. Een der belangrijkste processen vond plaats In Perzië, waar de huilende ex-premier Mossadeq zich voor een gerechtshof had te verantwoorden inzake zijn beleid, dat zijn land in een fatale richting dreef. Hij ver dedigde zich met vuur maar kon zijn veroordeling toch niet ontlopen. Het vervlogen jaar was er ook van hoogst belangrijke politieke confe renties. Na verwerping van het E.D.G.-verdrag door de Franse Nationale Vergadering, kwamen de Westelijke mogendheden Ie Par|js tot een accoord, dat opneming van West-Duitsland in de N.A.T.O. en gelijk tijdige herbewapening van dit land impliceerde. Officials van de K.L.M. begroetten op Schiphol commodore A. Viruly, Veel vorst en sneeuw na de inzet van 1954. Overal kwamen de ijzers de gezagvoerder van de Superconstellation „Triton", die in de Ierse uit het vet en werd gcuoten van de winterse, sport. Op enige gemeenten rivier de Shannon ten onder ging. op Sehouwen-Duiveland helaas niet, daar was het ijs te zout.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 7