WERKERS VAN HOOFD EN HAND UIT HET GEHELE LAND WERKTEN GESTADIG AAN WEDEROPBOUW Foto links: Een belangrijke gebeurtenis voor het eiland vormde het heien van de eerste paal voor het door Zweden geschonken Rode Kruls- zlekenhuis te Zierikzee, dat in 1956 voltooid kan z(jn. - Foto hierboven en rechts: Voorbeelden van geschenkwoningen in Duiveland. (Vervolg van pagina Koninklijk bezoek „Grote klappen" Na een rustige Koninginnedag kwam de zoete Mei, die al dadelijk begon met iets groens te Haam stede, waar planten werden uitge reikt, geschonken door Diepenveen. - De „lintjesregen" had ook enkele spatjes laten vallen op Schouwen- Duiveland. - Een begin wérd ge maakt met een niet gemakkelijk karwei, nl. de afsluiting van het Dijkwater. - Brouwershaven kreeg een herinneringsbank aangeboden door Voorburg en de raad van Dui- vendijke bepleitte met hartstocht In 1951 beheerste de dragline het beeld in de polder. De zwaaiende hefbomen waren symbool van het voortschrijdend herstel. de herbouw van Looperskapelle. - 3 Mei was het feest te Scharen- dijke, toen daar de nieuwe nood schoot kon worden geopend. - Een Zierikzeese delegatie bracht een bezoek aan de Engelse gemeente Hatfield. - Intussen ging het dijk herstel nog door, maar het aantal arbeiders was reeds ingekrompen tot 1.100. - De Mei-gebeurtenis te Kerkwerve vormde de planting van een boom in het dorpscentrum, door de Commissaris der Koningin in de provicie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan. Nog twee andere bomen werden geplant, alles bij ge legenheid van Fries bezoek. Trouwens in Mei vielen de „grote klappen". Zo sloeg de Zweedse con sul-generaal, de heer W. E. W. Ek- man, de eerste paal voor het nieuw te bouwen Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee; een voor het eiland wel heel bijzondere gebeurtenis. - Vijf nieuwe scholen voor het eiland werden toegezegd door de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr J. M. L. Th. Cals. - Een ingestelde enquête te Nieuwer- kerk wees wel uit, dat men daar voor samenvoegingsplannen ook niet veel voelde. - Op 8 Mei ver liet de C.C.H.-ploeg Nieuwerkerk. Het werd een luidruchtig feest met een spoortje weemoed, omdat dap pere helpsters en helpers het eiland weer gingen verlaten. - Op 12 Mei kreeg Noordwelle een geschenk zending vee aangeboden. Het droge voorjaar bracht heel wat fronsende voorhoofden. Het wilde niet erg met de natuur en later bleken de gevolgen maar al te duidelijk. - Een cheque van f 200.000,—, gift van Z.H. de Paus, werd op 17 Mei aangeboden door de Pauselijke Internuntius, mgr P. Giobbe, in het Cornelia-ziekenhuis te Zierikzee. - Noordwelle kreeg acht woningwet- en vijf geschenk woningen toegewezen. - De strijd tegen de zee ging verder, want om vangrijke zinkwerken aan de Lan- gendijk kwamen gereed. - De nieuwe R.T.M.-zomerdienstregeling toonde al aan, dat het met de „bus- siflcatle" van het eiland menens begon te worden. Een andere kwestie vormde die van samenvoeging der polders. Het college van G.S. wees zes vertrou wensmannen aan voor Schouwen- Duiveland inzake deze centralisa tie. - De R.T.M. maakte bekend dat een bedrag van f 6 00.000,zou worden geïnvesteerd in het land- vervoer op Schouwen-Duiveland. - Nieuwerkerk zette een flinke stap op de weg naar herstel door de (eilandelijke) aanbesteding van 60 woningen. - Het bestuur van de Joanniter-orde te 's Gravenhage kwam eens een kijkje nemen op het eiland. - Hemelvaartsdag was een topdag wat betreft het tourls- tenverkeer. Het zag zwart (of wit, hoe men het noemen wil) aan de stranden in de Westhoek en ook het bezoek aan de sluitcaissons bij Schelphoek begon zich te ontwik kelen. Zierikzee moest begin Juni een veer laten door afbraak van de „Godskamertjes", een rij oude huis jes tegen het voormalige Slinger- bos aan. Oorzaak was de vervallen staat der huisjes, maar tevens het bouwrijp maken van de grond be stemd voor een complex van 131 woningen tussen Hofferplein en Slabberswerf. - De sportieve noot vormde de ontmoeting Ajax-Blauw Wit op het sportveld te Renesse. - De jaarlijkse paardenmarkt (2 Juni) te Zierikzee bracht weer heel wat drukte mee. - Zuster C. P. van Zijp-Bij lo te Kerkwerve werd in de bloemetjes gezet in verband met haar 25-jarig zustersjubileum. - Het herstel van de Zierikzeese ha- vendammen werd aanbesteed en gegund. - Plannen werden bekend over nieuwe watergemalen bij Prommelsluis, Ouwerkerk en Drei- schor met opheffing van enkele be staande. - Te Bruinisse vond op 5 Juni een bescheiden muziekfes tival plaats. - Ook te Haamstede, zulks in verband met het 70-jarig bestaan van „Witte van Haem- stede". - Als op andere jaren oracht H.K.H. Prinses Beatrix en- xele dagen van de (Pinkster)va- oantie door in de Westhoek. - Te zierikzee kwam de eerste Noorse geschenkwoning onder de kap en de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Varkenshandelaren hield de jaarvergadering te Zierikzee. - De polderbesturen en de gemeente raad van Zonnemaire boden Am sterdam op 10 Juni een fraai her inneringsbord aan, als dank voor de uitgebreide adoptieve hulp. - Op 12 Juni werd te Zierikzee de speeltuin „Molleman" geopend. Een droeve dag was 16 Juni, toen zowel te Nieuwerkerk ais Ouwer kerk de bij de ramp omgekomen slachtoffers werden herbegraven. Aan de droeve plechtigheden gin gen kerkdiensten vooraf, - Een be gin werd gemaakt met de bouw van een lagere landbouwschool te Zierikzee. - De politiek sprak een hartig woordje mee tijdens de ver kiezing voor de Zierikzeese ge- meenteraad. Een nieuwe partij, „Roer Om", presenteerde zich als typische oppoisitiepartij. - Dè dag van de maand was 22 Juni, toen H.M. de Koningin naar Schouwen- Duiveland kwam en achtereenvol gens een bezoek bracht aan Brui nisse, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Zierikzee, Kerkwerve, Serooskerke, Renesse en Burghsluis. - Op 24 Juni concerteerde de Amsterdamse politiekapel te Sirjansland en Oos- terland. - Op 26 Juni vond de aan besteding plaats van de voltooiing van het Schelphoekproject en te Zierikzee concerteerde de Politie kapel in de Concertzaal, ter afslui ting van een eilandtournee. Veerhaven „de Val" Begin Juli viel de „klap", die nog niet direct voelbaar is, maar straks de Zierikzeese haven zal treffen. Ged. Staten droegen nl. de Provinciale Waterstaat op een ont werp gereed te maken voor het inrichten van de veerhaven „De Val" onder Zierikzee. - Gemeente raadsverkiezingen werden gehou den te Serooskerke en Noordwelle, bewijzen dat ook deze zwaar ge troffen gemeenten er weer boven op begonnen te krabbelen. - Op 4 Juli werden Schouwen-Duiveland- se kinderen vorstelijk onthaald op het Britse oorlogsschip „Apollo", dat ligplaats had gekozen in de Amsterdamse haven. - Op de jaar vergadering van „Stad en Lande" te Burgh werd medegedeeld, dat er een goede kans bestaat dat Ouwer kerk een molen krijgt. - De afde ling Westelijk Schouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen herdacht het 25-jarig bestaan. Aan de hulpverlening kwam ook in de zomer geen eind, want op 8 Juli kwam een ploeg Duitse hulp krachten aan, die in dienst kwam van de gemeente Zierikzee - Dui- vendijke. Eikerzee en Ellemeet had den op 7 Juli raadsverkiezingen. - Zierikzee kocht tot op dat tijdstip 71 krotwoningen aan. - Ouwer- kerkse kinderen gingen met vacan- tie naar Rome en te Haamstede (14 Juli) vond de eerste eindles plaats van de Prot. Chr. Landbouwhuis- houdschool. Het trekken van de jeugd begon al vroeg en vele schoolkinderen uit verschillende gemeenten gingen met vacantie naar binnen- en bui tenland. - De polderbesturen van Schouwen-Duiveland maakten een uitstapje naar de Zuiderzeewer ken. - Op 15 Juli werd te Nieuwer kerk de nieuwe Gereformeerde noodkerk in gebruik genomen. Over het oude kerkgebouw viel nog geen beslissing. Het schijnt restaurabei te zijn. - Op 22 Juli vond de grote exodus plaats van schoolkinderen die onder auspiciën van „Pro Ju- ventute" naar pleeggezinnen gin gen overal in het land verspreid. Dezelfde dag werd bekend dat plannen bestonden (en bestaan) een delingsdtyk te leggen dwars door Schouwen. De kwestie werd prompt een heet hangijzer, omdat In het bijzonder het polderbestuur van „Schouwen" de mening is toege daan dat de extra kosten die een dergelijke djjk met zich mee brengt beter kunnen worden aangewend voor de buitenste weringen, die nog lang niet overal op voldoende sterkte z(jn gebracht. De firma Maas Westbroek nam een grotere veerboot in dienst op de lijn Zijpe-Anna Jacobapolder, - Een exotisch gezelschap, allen deel nemers aan het F.A.C.A.Y.-festival, bezocht de Concertzaal te Zierik zee en had een leuke avond. - De ramp, maar nu in verf gestold, vroeg andermaal de aandacht op een expositie van schilderijen van de kunstschilder J. Meine Jansen te Zierikzee. - Te Zierikzee werd het verdrinken van een buitenland se deelnemer aan het kamp van de Wereldraad van Kerken, in „De Koebel" gehouden. Geslaagde tentoonstelling Op 7 Augustus werd te Brou wershaven de schilderijententoon stelling „Land en Water", in het stadhuis geopend. Een gelukkig initiatief van burgemeester J. L. van Leeuwen, die de kunst dichter bij het volk wilde brengen met deze zeer geslaagde expositie, in hoofd zaak werken bevattend van schil ders uit de Haagse School. - Het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" te Noordgouwe kreeg de beschik king over een moderne ziekenauto. - Burgemeester H. R. Nieborg van Duivendijke werd benoemd tot burgemeester van Nieuw Lek- kerland. - Opwekkend voor Zon nemaire was het bezoek van een heel groot gezelschap Elzassers, die de gemeente een gedenk plaat aanboden. - Strijd ontstond te Kerkwerve inzake de eventuele herbouw van de Christelijke school te Moriaanshoofd. - Een kampvuur brandde aan de Kadeweg te Zie rikzee, ten afscheid van het U.N.O.- en I.V.H.-kamp, waarin enthousi aste jongeren, die deelnamen aan Grootscheeps werd in 1954 de Boomplantactie door de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" aangepakt. De propaganda was even veelom vattend als doeltreffend. Comité's van vrijwilligsters verkochten in de magazijnen van „De Bijenkorf" te Amsterdam, Rotterdam en 's Graven hage boomcertificaten ten behoeve van de Boomplantactie. Burge meester J. Romcijn van Ouwerkerk kocht het eerste certificaat. een hengelsportvereniging opge- de wederopbouw van het getroffen richt. - Een grote dag voor Ouwer- eiland. - De leerlingen van het kerk (30 Juli) was het toen aan de Zierikzees Lyceum keerden terug bevolking geschenkpaketten wer- van een zeer geslaagde éénmaandse den uitgereikt door echtgenoten trip door Normandië. - Oosterland van Kon. Rott. Lloyd-personeel. kreeg electrificatie van het toren- Een door de dames te knopen uurwerk en luidklokken. - Op 26 wandtapijt werd toegezegd. - Zie- Augustus mislukte de eerste po- rikzee schonk Almelo een klok als ging om het Dijkwater af te sluiten bewijs van dankbaarheid voor de van de zee. Het was een gx-ootse vei'leende adoptiehulp. poging, maar de zee bleek sterker Augustus begon met hog* be- dan de mens' die opnieuw moest langstelling. De Commissaris der ^«'nnve°' J SP?.c'«cu1^ h.et Koningin in de provincie Zeeland, W-S a8 altijd vol interesse voor het lot van 7"?.?»Hamï"hi? «trharenrfii'ke en Schouwen-Duiveland, bracht met a' 5™ sf het college van G.S, en de hoofd- nLwe fnielo en ingenieur-directeur van de Rijks- inlaag en de Meeldijk, waterstaat, ir J. H. v. d. Burght, een r)- mannAc,n bezoek aan verschillende gemeen- Ue laatste vwr maanden ten op het eiland. - De dag tevoren Door de laatste vier maanden van was het bestuur van de Ned. Vei-- 1954 gaan wij heen met een snel- eniging „Neerlandia" te Antwerpen treinvaart. De herinnering speelt op bezoek geweest te Zierikzee, hierbij immers nog een woordje waarbij een cheque werd overhan- mee en we zullen dan ook volstaan digd aan de Stichting „Nieuw met een opsomming van de aller- Schouwen-Duiveland" van f 2500, voornaamste feiten, ten behoeve van de Boomplantactie. Begin September bracht een - Een gebeurtenis was de eerste groep Deense journalisten een be steenlegging van het complex van zoek aan het eiland. - In aanwe- 46 woningen te Oosterland door de zïgheid van delegaties uit de adop- toenmalige directeur-generaal van tex-ende gemeente Rijssen werden het Departement van Wedei-opbouw te Oosterland en Sirjansland nieuwe en Volkshuisvesting, dr ir Z. Y. van scholen geopend. - Het Deltaplan der Meer. - Inmiddels wèi-d de wei-d uitvoerig besproken door ir hervei-kavellng met kracht voort- Mesu op een te Zierikzee door de gezet, Niet minder dan tweeduizend Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- mensen en tweehonderd draglines veland" belegde vergadering. - waren begin Augustus ingezet aan „Forum Hadriani" te Voorburg ox-- dit grote object. - Tragisch wasganiseerde een muziekfeest te Brouwershaven. - Te Nieuwerkerk kon het kleuterondex-wijs weer be ginnen. - Een herinnering aan de ramp vormde de afsluiting van het Brokkengat te Ouwerkerk. - Be kend werd dat de gemeente Am sterdam de fabelachtige som van f 350.000 besteedde voor hulp aan het getroffen eiland. - De presi dente van de Wereldbond van Plat telandsvrouwen, mrs Alice Berry, bracht op 21 September een bezoek aan Schouwen-Duiveland. - In de Westhoek hielden de Zeeuwse, N. Brabantse en Limburgse afdelingen van de Ned. Vex-eniglng van Huis vrouwen een stx-eekdag, gepaard gaande met een symbolische boom planting. - Te Zierikzee werden plannen aangenomen tot herstel en vernieuwing van de kademuren en het baggeren van de sctadsgrachten. De gemeente Ouwerkerk werd buitengewoon bedacht met een ge schenk uit het buitenland, be staande uit een nieuw te bouwen toren, een dorpshuls met inrich ting, een kerk met complete in richting en een nieuwe pastorie. Uit Zwijndrecht kreeg de Gere formeerde kerk te Nie.uwerkerk een zaalorgel en andere geschen ken. - Voorburg schonk het stad huis van Brouwershaven een ver lichte wijzerplaat. - Over de be malingsplannen voor Schouwen werd bekend, dat in 1955 een twee- pomps Dieselgemaal bij de Prom melsluis zal worden gebouwd. - De maand sloot best voor Kerkwerve. Daar kwamen de mannen van de Rijkspolitie op bezoek, die een geldsbedrag overhandigden be stemd voor een schoorsteen in het gemeentehuis. Voor het eerst werd de mars „Nieuw Schouwen-Duive land" gespeeld, die werd aangebo den aan de gelijknamige stichting. De gemeenten in Duiveland be sloten tot het instellen van een gemeenschappelijke vuinisophaal- dienst. Tot dusvex"re een uniek voorbeeld van intex*-gemeentelijke samenwerking. - Wegens het be reiken van de pensioengex-echtigde leeftijd werd eervol ontslag ver leend aan de heer H. J. Roelvink als bux-gemeester van Zonnemaire. Hij werd daarop tijdelijk benoemd als waai-nemend burgemeester. - De Landbouwsociëteit „Ceres" te Zonnemaire herdacht het 75-jarig bestaan. - De Nutsbibliotheek te Zierikzee werd heropend en startte met niet minder dan 2900 boeken. - Rumoer ontstond opnieuw doör de plannen inzake een aan te leggen delingsdijk door Schouwen. De Stichting „Nieuw Schouwen-Dui veland" vei-zocht in een adres aan de minister van Verkeer en Water staat niet tot aanleg hiei'van over te gaan. Dijkwater afgesloten Op 6 October werd de poging het Dijkwater van de zee af te slui ten, met succes bekroond. Hierdoor kon de kustlijn met 6% km wox- den bekort.. - Ondanks slecht oogst- weer wilde het wel lukken met de fruitoogst in de Westhoek. Er wa ren goede kwaliteiten en vrij rede lijke prijzen. - De restaux-atie van de Ned. Hervormde kerk te Brou wershaven werd aanbesteed. - Een moeilijk karwei bleek de restaura tie van de Zierikzeese havenhoof den te zijn. Vooral het stormachtige weer in de hexfstmaanden werkte belemmerend. - Het rusthuis voor Westelijk Schouwen te Haamstede kwam onder de kap. - Te Bruinisse werd de eerste steen gelegd voor een nieuwe kleuterschool. In de zelfde gemeente kreeg de Herv. kerk een nieuw orgel. - Schouwen- Duiveland toonde het gulle hart bij een groots opgelette collecte voor de watersnoodslachtoffers in Oos tenrijk. Grote bedragen kwamen binnen en het leek er een beetje op dat de gemeenten een sportieve strijd voerden wie het hoogst ko men kon. De oogst was niet groot op Schouwen-Duiveland, maar 't viel, de erbarmelijkee omstandigheden in aanmerking genomen, toch nog een beetje mee. - Door een inge stelde enquête kwam het probleem van de sportvelden op Schouwen- Duiveland aan de orde. Veel be hoefte bleek er te bestaan, maar nog niet veel bevi-edigende oplos singen. - Het Toelagefonds „De Eersteling" te Renesse herdacht het 70-jarig bestaan. - Te Nieuwerkerk werd op 21 October de eerste steen gelegd voor een complex van 58 woningwetwoningen. Op 22 Octo ber brachten leden van het Ver bond van Ned. Werkgevers een be zoek aan het eiland, op uitnodiging van de Koninklijke „Zeelandia" N.V. te Zierikzee. - De Stichting „Rode Kruis ziekenhuis op Schou wen-Duiveland" werd opgericht. - Op 28 October werd te Haamstede de Prot. Chr. huishoudschool offi cieel geopend. De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" droeg de Ned. Heide maatschappij het maken van her- beplantingsplannen op, nadat tevo- i*en hiermede allex-lei tegenslag on dervonden was. - Na een periode van dertig jaar hier niet aanwezig te zijn geweest, werd de gemeente secretarie van Kerkwerve naar het eigen grondgebied overgebracht. - Bruinisse voelde sterk de noodza kelijkheid van een aparte haven voor de vissersschepen en een brief ging uit naar de minister, waarin op de onhoudbare momentele toe stand de aandacht werd gevestigd. Scholen en kleuterscholen Op 9 November werd de nieuwe noodschool te Ellemeet geopend en de volgende dag te Oosterland de door de Zweedse Vereniging „Rad- da Barnen" geschonken kleutex-- school, in tegenwoordigheid van de Zweedse gezant, dhr. S. V. Dahl- man. - De minister van Verkeer en Watex'staat beval in een schrijven de aanleg van een delingsdijk door Schouwen aan, maar het water schapsbestuur maakte zijn argu menten kenbaar, die er lijnrecht tegen in gingen. De nadruk werd hierbij gelegd op de noodzakelijk heid v. e. afdoende versterking der buitenste weringen. - Te Renesse werd de „Stichting Dox-pshuis" in het leven gex"oepen. Voor een nieuw te bouwen kleuterschool in deze gemeente wex'd reeds een bedrag ontvangen van f 40.500. - Interes sant en belangrijk was een „praat middag" te Zierikzee gehouden, onder auspiciën van de Contact commissie V.V.V. De te verwachten toekomstige ontwikkeling van het (Vervolg op pagina 3). Bewoners van „Ons Iïnis" te Zierikzee brachten hun cvacuatieperlode door in do konlnkl(jke sfeer van paleis „Hot Loo" te Apeldoorn. Op 19 Februari werd In weemoedige stemming afscheid genomen, maar bltf was het weerzien te Zierikzee, waar de bejaarden nu nog vaak verhalen vertellen over die wonderlijke t(jd daarginds doorgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6