De wederopbouw van Schouwen- Duiveland voltrekt zich in vlot tempo DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1054 ZIERimSMÉtNIEUWSBODE No. 17668 - 111e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN PflJ» per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50. per week 27 cent.' Loue nummert 10 ct Verichijnt Dinsdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (ma*. 15 mm) I ?,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikiee, Postbus nr. 1, Telefoon' nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave' N.V Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee RedacteurM. J. BIJ DE VAATE Tel. 309 Franco praat met Don Juan Generaal Franco en de Spaanse kroonprotendent, Don Juan, zijn het er over eens geworden dat Ma drid na zes Januari, het traditio nele feest der „Koningen", de of ficiële verblijfplaats zal worden van de zestienjarige zoon van Don Juan, Don Juan Carlos. De generaal en Don Juan begon nen hun besprekingen Woensdag morgen om U uur in het landhuis van een Spaanse edelman, het „Pa- lacio de Las Cabezas" te Casatejada Zij spraken over de opvoeding van de jeugdige prins Juan Carlos, die Franco als opvolger wenst, zoals bekend is. Russische staalfabriek voor India De regering van India heeft in beginsel een aanbod van de Sowjet- Unle voor de bouw van een staal fabriek met een capaciteit van een millioen ton per jaar in India aan vaard. Deze week zal er onderhan deld worden over een overeenkomst voor dit project. Een ploeg Russische staaldeskun- digen heeft in India reeds gezocht naar geschikte plaatsen voor de vestiging van de fabriek. Er zijn ook met Engelse concerns onderhandelingen gevoerd over de bouw van een staalfabriek. Premier Nehroe heeft onlangs verklaard, dat India wellicht zowel het Engelse als het Russische aanbod zal aan vaarden. Koningin en Prinsessen genieten van de wintersport H.M. de Koningin en-de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet heb ben Dinsdagmorgen hun intrek ge nomen in hotel „Post" te Sankt Anton. Zoals is gemeld was de ex tra-trein die H.M. de Koningin naar Sankt Anton bracht in de nacht van Maandag op Dinsdag daar aangekomen. De nacht ver bleef men in de trein. De Koningin en haar dochters genieten er thans van het prach tige weer. De sneeuw is weliswaar wat hard, maar er is reeds inten sief op ski's geoefend. Ook heeft de Koningin verscheidene afdalin gen gemaakt o.a. van Galzig en van St. Christof uit. De Koningin en de prinsessen hebben dezelfde gidsen die zij twee jaar geleden hadden. Zij vergezellen haar op de ski-tochten. Honderden Japanners zijn nog in Nieuw- Guinea In Tokio zijn plannen in voorbe reiding om pamfletten uit te wer pen boven de ontoegankelijke ge bieden in Nieuw-Guinea om hon derden Japanse militairen, die naar men aanneemt zich daar nog steeds verbergen, mede te delen, dat de oorlog 10 jaar geleden is geëindigd en een beroep op hen te doen zich over te geven. Een aantal Japanse ambtenaren en vrijwilligers zal naar wordt verwacht op 12 Januari hiertoe uit Tokio vertrekken. Eén van hen, Koichi Obata, heeft medegedeeld, dat naar schatting tussen één- en tweeduizend „ach terblijvers" zich nog in de binnen landen van Nieuw-Guinea bevin den. IJsberichtendienst Rijkswaterstaat De Ned. IJsberichtendienst (N. IJ.D.) van de algemene dienst van de Rijkswaterstaat zal evenals vo rige jaren, ook deze winter weer de gegevens over bevroren en ge sloten vaarwaters verzamelen en verwerken In bulletins en kaartjes. Aan de hand van de vorig jaar op gedane practijk heeft men intern de werkwijze iets anders geregeld. Het bleek bij vrij zware of langdu rige vorst op sommige momenten namelijk vrij moeilijk alle binnen komende gegevens op een centraal punt snel in ontvangst te nemen en te verwerken. Daarom is men overgegaan tot enige decentralisa tie. Circa 25 bureaux in den lande zullen rayonsgewijze de gegevens verzamelen en aan Den Haag door geven. Men hoopt hierdoor de uit gifte der gegevens te kunnen be spoedigen. Korte berichten uit het Binnenland 's-GRAVENHAGE. Het Land bouwschap heeft aan de minister president een telegram gezonden, waarin het verzoekt maatregelen te treffen voor een doelmatige hulp verlening met betrekking tot de ernstige overstromingssehade in de Biesbosch en de Langstraat, en in ieder geval de schade zo goed mo gelijk te doen registreren. AMSTERDAM. Woensdagavond heeft, bijna geheel onopgemerkt te midden van het publiek in de uit verkochte zaal, Prins Bernhard ver gezeld door zijn moeder prinses Armgard met een gezelschap een bezoek gebracht aan het Circus Strassburger in Theater Carré te Amsterdam. De Prins volgde met grote aandacht het programma en toonde vooral veel belangstelling voor de paardennummers. APELDOORN. H.K.H. Prinses Wilhelmina is op paleis Het Loo verrast met een bloemenhulde, door dankbaar Suriname aangeboden wegens het feit, dat de Prinses destijds koningin in Haar Ko ninklijke rede van 7 December 1942 de autonomie der Rijksdelen in het vooruitzicht stelde, waardoor het Statuut voor het Koninkrijk in Su riname en de Ned. Antillen kon worden afgekondigd. 's-GRAVENHAGE. De comman dant zeemacht in Nederland, vice- admiraal F. T. Burghard, heeft te legrafisch alle marine-commandan ten onder zijn bevel en de comman dant van de mariniers zijn waarde ring uitgesproken over de vlotte wijze waarop de voorbereidende maatregelen tot hulpverlening bij watersnood tijdens de jongste storm ten uitvoer zijn gelegd. ROTTERDAM. De 74-jarige G. Mulder is Woensdagavond van de trap van zijn woning aan de Bin nenweg te Rotterdam gevallen, met de dood als gevolg. Zijn 70-jarige vrouw, die achter hem stond, sleepte hij in zijn val mee. Zij moest in overspannen toestand in het zie kenhuis Cooisingel worden opge nomen. 's-GRAVENHAGE. In oprichting is een nationale stichting tot hulp aan „onze mensen" voor zover zij in Indonesië in nood verkeren. Op korte termijn zal deze stichting voor het voetlicht treden en de sa menstelling en doelstelling bekend worden gemaakt. Zij zal staan on der leiding van dr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Parijse accoorden De stemming in de Franse Nationale Vergadering By de behandeling van de Pa rijse accoorden in de Franse Ka mer heeft premier Mendès-France de stemming over de vertrouwens kwestie, toelating van West-Duits- land tot de N.A.V.O. gewonnen. Behalve toelating van West- Dultsland tot de N.A.V.O. betreft de stemming over deze vertrou- wensmotie een instructie van de Nationale Vergadering aan de re gering tot gelijktijdige deponering van de ratificatie-oorkonden van de Parijse accoorden en de Saar- overeenkomst. Schip en vliegtuig Volgens de internationale or ganisatie voor luchtvervoer I.A.T.Azijn in 1954 voor het eerst in de geschiedenis meer passagiers de wereldoceanen overgestoken per vliegtuig dan per schip. De waarde van het luchtver keer voor de 71 aangesloten luchtvaartmaatschappijen be liep bijna 2 milliard dollar. DE STIJGINGEN VAN HET LOONPEIL. - Het jaar 1954 kenmerkte zich door twee loonronden. waardoor het loonpeil van 1938 bUna ver drievoudigd werd. AMSTERDAM. De tarieven van de Nederlandse Jeugdherbergcen trale zullen waarschijnlijk in 1955 enigszins moeten worden verhoogd. Dit is niet alleen een gevolg van het voortdurend stijgende kosten- peil, maar ook van in de oorlog op gelopen achterstand die nog niet is ingehaald. Stavenisse wil een nieuwe haven Ter betere beveiliging tegen de zee De gemeenteraad van Stavenisse is Woensdagmiddag in vergadering bijeen gekomen onder voorzitter schap van burgemeester L. A. Ver burg. De voorzitter bracht hulde en dank aan allen die tijdens de storm van 23 December jl. hulp hebben verleend om Stavenisse voor een nieuwe ramp te bewaren. De voorzitter heeft daarna ter ta fel gebracht een voorstel van bur germeester en wethouders om de minister van Verkeer en Waterstaat te verzoeken, op de kortste termijn van Rijkswege tot uitvoering van een door de burgemeester van Sta venisse voor deze gemeente ont worpen beveiligingsplan (haven plan) te laten overgaan. Het voor stel is met algemene stemmen door de raad aanvaard. Dit plan beoogt de demping van de bestaande haven en het aanleg gen van een nieuwe haven in de Noordwestelijke hoek van de Mar- gerethapolder. Hierdoor zal het thans aanwezige gevaar voor over stroming van de havenwijken zijn weggenomen, waardoor de bebouw de kom van Stavenisse aanzienlijk beter beveiligd zal zijn tegen storm vloeden dan thans het geval is. RADIONIEUWS Initiatief A.N.V. „Het Groene Kruis" Uitzending „Je zit er maar mee" Op Donderdag 6 Januari a.s., des avonds van 7.45-8 uur zal worden gestart met een uitzending op me- disch-sociaal terrein, verzorgd door de AVRO, onder de titel „Je zit er maar mee". De bedoeling is in een prettige vorm voorlichting te geven over allerlei medisch-sociale vraagstuk ken. Een discussie-groep treedt op, bestaande uit gewone mensen, dus geen deskundigen, die met elkaar een gezellig praatkwartiertje hou den. Indien deze proef slaagt, zullen meer uitzendingen worden gege ven. De bedoeling is echter, dat de luisteraars medewerken, en dus hun reacties geven. Het zal daarom op hoge prijs worden gesteld, indien zij door middel van een kort brief je hun mening over de uitzending geven, zo mogelijk opbouwende cri- tiek leveren en suggesties voor vol gende uitzendingen aan de hand doen. Deze briefjes kunnen worden ge zonden aan „Je zit er maar mee" p.a. AVRO, Hilversum of aan de A.N.V. „Het Groene Kruis", Nieu we Gracht 69a, Utrecht. De 65-jarige machinist H. J. Fiege uit Haarlem is gisteren op het terrein van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf onder een laag kolen terecht gekomen. Toen hij na enige uren graven kon worden be vrijd, bleek hij reeds overleden. Infanteristen van het zevende Algerijnse Tirailleur-regiment staan ge reed om zich in te schepen aan bcord van een schip, dat hen naar Algiers en dus... naar huis zal voeren. Sedert het uitbreken van de vijandelijkheden in Indo-China in 1947, namen enkele bataljons van deze eenheid aan de strijd deel. In 1953 echter werd het gehele regiment ingezet, grotendeels in Centraal-Vietnam, met uitzondering van één bataljon, dat een belangrijk aandeel had in de heldhaftige slag om Dien-Bien-Phu. Het regiment is in het bezit van elf groeps-onder- scheidingen en bovendien van het Legioen van Eer. NUCHTERE MAAR WELSPREKENDE CIJFERS 1954 het jaac van grote bouwactiviteit Dit nummer bestaat uit 14 pagina's r* Ervaring is de spiegel van het verstand. A Het K.N.M.I. verwacht tol Vrijdagavond: Kouder Zwaar bewolkt, overwegend droog weer met op vele plaatsen mist; zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost; kouder, vooral in het Oosten van het land. Ingezonden mededeling Speculaas en Bitterkoekje rv Schouwse Koek en Babbelaar Wensen al bun vaste klanten Een gezegend Nieuwe Jaar 1 Jan. Zon op 8.50, onder 16.40. Maan op 11.36, onder 0.10. 2 Jan. Zon op 8.50, onder 16.41. Maan op 11.56, onder 1.30. 3 Jan. Zon op 8.50, onder 16.42. Maan op 12.20, onder 2.53. 4 Jan. Zon op 8.50, onder 16.44. Maan op 12.51, onder 4.17. Eerste kwartier 1 Jan. te 21.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 Jan.. 7.29 v.m. 20.02 n.m. 2 Jan. 8.18 v.m. 20.54 n.m. 3 Jan. 9.12 v.m. 21.58 n.m. 4 Jan. 10.32 v.m. 23.22 n.m. „üe wederopbouw van Schou- wen-Duiveiand voltrekt zich in een vlotter tempo dan de wederopbouw in het algemeen zoals wy die na de oorlog hebben meegemaakt", aldus het hoofd van het Wederopbouw- bureau, ir Stam, die niet weinig ingenomen bleek met deze gang van zaken, temeer daar vele moei lijkheden moesten worden over wonnen. Tijdens een kort interview - ook in wederopbouwsfeer was het druk bij het naderen van het jaar einde - heeft ir Stam ons nuchtere maar welsprekende cijfers ver strekt over de wederopbouw van het geschonden eiland. Er waren na de ramp 700 ver woeste woningen. Daarvan zijn in aanbouw 536 stenen woningwetwo ningen, terwijl voor het eiland 225 houten geschenkwoningen beschik baar kwamen. Hiervan zijn er 199 gereed gekomen en voor een goed deel reeds bewoond. 26 woningen zijn nog in aanbouw. We komen dus op een totaal van 561 reeds vol tooide respectievelijk in aanbouw zijnde woningen. De ene gemeente is er wat verder mee dan de an dere, maar schot zit er in ieder ge val in. 250 k 300 woningen zullen in de particuliere sector worden gebouwd. Hiervan zijn reeds 60 70 woningen gefinancierd. Er is met de bouw ook reeds een aan vang gemaakt, want alleen te Nieu- werkerk zijn er 45 onderhanden. De boerderyenbouw De wederopbouw van boerderij en ging aanvankelijk niet vlot. De beslissingen in herverkavelingsver- band inzake de plaats waar de boerderijen zouden verrijzen, wa ren echter ook zeer moeilijk, omdat hierbij zoveel factoren een rol spe len. „Het was een legkaart", aldus onze zegsman, „en er moest heel wat gepuzzeld worden voordat ieder zijn hoekje had". Vergelijken derwijs met Walcheren is Schou- wen-Duiveland ook wat deze bouw betreft enorm vlug opgeschoten. Op Walcheren begon de grote bouwactiviteit eerst in 1949 te ko men, maar hier gaat het vlotter. 26 baerderijen zullen nooit meer worden herbouwd. Het aantal wordt nog wel wat groter. Dit vindt zijn oorzaak in de fhet de herver kaveling gepaard gaande grondsa- nering (vertrek naar de N.O.-pol- der). Oplossingen bleven ook wel uit door de voorgenomen aanleg van de delingsdijk door Schouwen, zodat rond 60 70 herbouwgevallen van verwoeste boerderijen onze kerheid bestaat. Er blijven er dus 230 te bouwen over, waarvan er 130 zijn aanbesteed. Van deze 130 zijn er inmiddels 100 gegund. De reste rende 100 boerderijen zijn in voor bereiding. Enigszins wordt de zaak vertraagd dóór overbelasting van architecten. In 1955 zal echter ook deze zaak aan de kant komen. De openbare werken zijn alle aanbe steed. Enorm voortvarend is er ge werkt door het Technisch Advies bureau van Gemeenten, in samen werking met het Wederopbouwbu- reau- en de betrokken gemeentebe sturen. Riolerings- en bestratings plannen moesten worden gereed ge maakt, maar alles kon worden aan besteed en is deels reeds in uit voering. Remmend werkt het moei lijk beschikbaar krijgen van straat stenen. Met trottoirtegels gaat het vlugger, zodat wij hieraan op Schouwen-Duiveland geen gebrek hebben. Ir. Stam prees de vlotte medewerking van de gemeentebe sturen, die reeds van meetafaan begrip toonden voor de situatie en dienovereenkomstig zich instelden. Inmiddels kan de eindconclusie slechts zijn dat de wederopbouw bovenmate gelukkig is verlopen. De contouren van herstel tekenden zich niet slechts af, maar kregen het karakter van duidelijke lijnen, die in het nieuwe jaar zonder twij fel met dezelfde voortvarendheid zullen worden doorgetrokken. Volgens statistische gegevens van de Kredietbank eten de Bel gen per hoofd der bevolking jaar lijks 42,2 kg. vlees (Nederland 35,8 budget aan vlees en vleeswaren kg., de Verenigde Staten 69,8 kg.). De vleesproductie bracht de Bel gische landbouw in 1953 bijna fr. 12,9 milliard op, hetgeen 30 pro cent betekent van de bruto inkom sten. De Belgen geven ongeveer 20 procent van hun levensmiddelen- uit. België telt 23.000 slagerijen. BROUWERSHAVEN: 1 Jan. 7.12 v.m. 19.35 n.m. 2 Jan. 8.02 v.m. 20.29 n.m. 3 Jan. 8.57 v,m. 21.35 n.m. 4 Jan. 10.13 v.m. 22.57 n.m. Doodtij: 4 en 18 Januari. Springtij: 10 en 26 Januari. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groede (toez.): M. de Jong, Ter Aa. Bedankt voor Kampen: C. J. v. d. Broek, Meteren en Est (nadere be slissing); voor Wierden (toez.): J. W. de Bruijn, Harderwijk. Geref. Kerken Beroepen te Lochem: J. A. v. d. Peppel, Hijken (Dr.); te Haaksber gen: cand. D. H. Borgers, Utrecht. Bedankt voor Dordrecht: B. G. Mees ten Oever, Kamerik. Remonstrantse Broederschap Tweetal te 's-Gravenhage (5e pred.pl.): J. Spijker, reserve-leger- pred., 's-Gravenhage en H. J. de Kievid, Eindhoven. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam: H. van Gilst, Dirksland. Ger. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Rotterdam-Zuid: D. L. Aangeenbrug, Terneuzen. Overdenking Nieuwjaarswens We zijn weer langs de twaalf maandpaaltjes getrokken en de snelheid schijnt elk jaar toe te ne men. „Veel heil en zegenof nog kleurlozer wens hebben we elkaar meegegeven en intussen is het al weer zo ver dat we ons bezinnen moeten op een wens voor 1955. Zullen we het maar weer doen met het gebruikelijke, ondoordachte en daarom nietszeggende? Of zullen we proberen er iets op te vinden om daaraan te ontkomen, want het is toch wel erg armoedig met een vaart ergens op af te vlie gen, zonder iets te horen en te zeg gen dat met die reis te maken heeft. Om het niet te ingewikkeld te maken, schrijven we twee versjes over die met reizen in verband staan. Het eerste is een beetje zoetelijk omdat het over herdertjes met schaapjes gaat, en die kom je ten slotte niet dagelijks tegen, maar verder is het wel geschikt: „De herdertjes lagen bij nachte, zij lagen bij nacht in het veld. Zij hielden vol trouwe de wachte, en hadden hun schaapjes geteld. Daar hoorden zij engelen zingen hun liederen vloeiend en klaar. De herders naar Bethlehem gingen, 't liep tegen het nieuwe jaar". Even aandacht voor de slotregels: Vóórdat het nieuwe jaar aanving maakten ze hun bedevaart naar Bethlehem ,naar het Kind Jezus, de Redder; de Zaligmaker. En we kunnen het ook zo lezen: Dóórdat ze naar Bethlehem gin gen, en de ontmoeting met de Hei land plaats vond, opende zich voor ben een gloednieuw jaar zonder eind. Nieuw, omdat hun leven een nieuw uitgangspunt en een nieuwe bestemming had gevonden. Het tweede lied is uit de Psalm bundel: „Ik zet mijn treden in Uw spoor, opdat mijn voet niet uit zou glijden. Wil mij voor struikelen bevrijden, en ga mij met Uw heillicht voor!" Wij weten veel af van verkeer en waterstaat en we hebben daar zelfs een speciaal departement voor, en niemand betwijfelt het grote be lang van allerlei wegen vraagstuk ken. Het is misschien wel nuttig el kaar er weer op attent te maken dat de Here God een weg heeft aangelegd, waarvan we allen ge bruik mogen maken. Zonder be zwaar kunnen we deze weg, dit spoor, de „voorrangsweg" bij uit stek noemen. Uitgangspunt is Bethlehem. Gods Woord is de lamp voor de voet, het heillicht op het pad. Gaande op die weg opent zich voor ons een vergezicht op het nieuwe jaar zonder eind, hand in hand met Jezus. Z. T.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1