Spoorwegstaking dreigt in Groot-Brittannië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Redelijke kans dat het Rampenfonds zal bijspringen Christen Onderofficieren-vereniging heeft critiek op overheid Stormschade wordt geraamd op vijf h zes millioen gulden DONDERDAG SO DECEMBER 1054 No. 17067 - 111e Jaargang ZÏER1KZEES««NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN Pfiji p«r 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50. per week 27 cent. Laise nummers 10 cl Verschijnt Dinsdag. Donderdag. Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) li,— per stuk. Het gaat om loonsverhoging WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr 1, Telefoon nr 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zterikze# RedacteurM. J. BIJ DE VAATE - Tel'. 309 Het 24 leden tellende bestuur van spoorarbeiders (behalve machinis- de Britse Nationale Spoorwcgarbei- ^en> stokers en kantoorpersoneel), ,Ia.„Ka„i1 ,tn_ nnn welke eis de vakbondsleiders vorig ücrübond, die 400.000 leden telt, jaar aan de commisste hebben ge_ heeft een beroep van de regering steld. Dit zou een loonsverhoging indien het Nederlandse volk meer om de oproep voor een staking op van acht tot tien shilling per week belangstelling aan de dag had ge- Nederlandse onder wijzers ontevreden Tijdens de te Arnhem gehoudet negende vergadering van de Ned Onderwijzersvereniging zeide di voorzitter, de heer Jac. Lootsma dat de toestand van het onderwij; nog nimmer zo slecht is geiveesl als thans. Deze toestand zou vol gens spreker niet zo zijn geworden 9 Januari ter ondersteuning van looneisen in te trekken, van de hand gewezen. Het stemde er echter in toe me dewerking te verlenen aan een re geringshof van onderzoek, dat door de minister van Arbeid, sir Walter Monckton, is ingesteld. Het hof, dat noch de arbeiders betekenen en de commissie onge veer tachtig millipen gulden per jaar kosten. De Paus gaat behoorlijk vooruit legd voor de onderwijsproblemen. Het gevaar is er thans, dat ons land op het gebied van het onder wijs tot de onontwikkelde gebieden gaat behoren. Koningin en Prinsesser te Sankt Anton Koningin Juliana en de Prinses sen Beatrix. Irene en Margriet zijn De persdienst van het Vaticaan noch de Britse transportcommissie heeft bekend gemaakt, dat er een kan dwingen een oplossing te aan- „opmerkelijke, opvallende verbete- vaarden, zal de regering verslag ring" in de toestand van de Paus Dinsdagnacht met de speciale ko- uitbrengen, welk verslag naar alle is waargenomen. Sinds Donderdag ninkiijke trein in Sankt Anton aan- zekerheid van grote invloed op was hij met meer geplaagd door gekomen, beide partijen zal zijn. hikaanvallen en had hij een betere De kwestie gaat om een eis van rust genoten. Het was gebleken, 15 loonsverhoging voor alle dat de uitstapjes in de turnen van het Vaticaan hem in toenemende mate goed deden. De duur van de uitstapjes zou worden verlengd. W.-Duitse toelating tot de N.A.V.0. Franse Nationale Vergadering stemt voor De meerderheid van de Franse Nationale Vergadering heeft ge stemd vóór toelating van West- Duitsland tot de N.A.V.O., waaraan eerstc-minister Mendès-Franee de vertrouwenskwestie had verbon den, aldus is officieel te Parijs meegedeeld. Volgens officiële cijfers hebben 289 leden van de Franse Nationale Vergadering vóór toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. ge stemd en 251 tegen. DE STRIJD OM NIEUW-GUINEA Revolutlonnatr „Bevr(jdings"-front opgericht In Bandung is een „Revolution- nair Volksfront voor de bevrijding van Irian Barat" gevormd. In een Dinsdag gehouden bijeenkomst zet te dit front zijn doelstellingen uit een. Het werkprogram van dit front dat naar de voorzitter mededeelde tot dusver 2000 leden telt, waar onder, zoals hij hieraan toevoegde, „helaas weinig intellectuelen" zijn, bevat onder andere de volgende punten: verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Neder land, tot West-Irian zal zijn be vrijd. Andere punten zijn: „de re gering dient een radicale revolu- Verzinkend dorp Een der oudste dorpen aan de oevers van de benedenloop van de Rijn in Duitsland is be zig te verzinken. Het dorp Alsum, dat in het gebied der stad Duisburg ligt, is de laatste drie jaar een meter gezonken en het Rijnwater sijpelt er nu reeds op gezette tijden de kel ders der woningen binnen. Daar de verzakking, die een gevolg is van de mijnbouw, niet te stuiten is, is er voor Alsum geen redding. Het dorp ligt buiten de hoge Rijndijken, die ter bescherming van de Duisburgse industriege bieden zijn aangelegd. Pompinstallaties om de veer tienhonderd inwoners van Al sum droge voeten te laten hou den, zou te kostbaar zijn. Het stadsbestuur van Duis burg heeft thans kort en goed besloten, dat Alsum maar moet verdwijnen. Het Permanent Nationaal monument op de Dam Ruim een kwart millioen gulden nodig voor fundering Het ligt in het voornemen om op Zaterdag 5 Mei 1956 elf jaar na de bevrijding het Nationaal Mo nument te onthullen, dat zal ver rijzen op een terrasvormig plateau, op de plaats waar thans het voor lopig nationaal monument in het Damplantsoen in de hoofdstad staat Uiterlijk in de eerste helft van Mei 1955 moet worden begonnen met de uitvoering der werkzaamheden voor de bouw van dit monument. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een bedrag van 263 duizend gulden beschikbaar te stel len voor fundering van monument, terras en bestrating daarvan. Aan de openbare verlichting rondom het monument (ontworpen door de Rot terdamse architect J. J. P. Oud met beelden van de Amsterdamse beeld houwer John Radecker) dient naar de mening van B. en W. een bij zonder karakter te worden gegeven. Dit onderdeel van het werk is nog in studie. In de haven van Singapore is hevig gevochten om het behoud van het Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Deense schip „Leixa Maersk", dat, na in deze haven geladen te zyn, tydens het vertrek brand aan boord kreeg en één laaiende- vuurzee werd. Het schip was onder meer geladen met .carbid, zodat het blussen niet alleen zeer moeilijk, maar ook buitengewoon gevaarlijk was. Foto: De „Leixa Maersk" brandend in de haven van Singapore, waar de hemel door zware rookwolken was verduisterd. 9 «0Ó99Ó99909969999999 v O O Het zijn de daden die tellen, o niet de cijfers of de woorden, o DE STORM EN DE SCHADE Overzicht gevraagd van particuliere schade Speciaal tegen oefenen op Zondagen De Nationale Christen Onderof- tionnaire politiek 'tevoren tegen "cierenvereniging »ecft zich ineen de Nederlandse regering en het Ne- uitvoerig memorandum tot de mi- derlandse imperialisme en tegen nister van Oorlog, de overige leden alle elementen in Indonesië, die van ,je regering, de volksvertegen- reactionnair en koloniaal van aard woorilgtaB en de kerkcll gewcnd. voorts: instelling van een be- In het memorandum constateert de stuur voor de provincie West-Irian, Nationale Christen Onderofficie- gezeteld te Dobo in de Kei-eilan- renvereniigng tot haar diep leed den,het uitvaardigen van een wet wezen, dat in de sector van het a godsdienstig leven in de strijd krachten belemmeringen aan de inzake defensie en mobilisatie van het volk. Het aan zeer vele militairen ontnemen van de gelegenheid om onder rustige omstandighe den en stilte, met aan God ver schuldigde eerbied, voor en na de maaltijden te kunnen bidden en danken, in die kazernemen- ten en legerplaatsen waar het zg. cafetaria-systeem bij de ver strekking van maaltijden is in gevoerd. De grote gejaagdheid bij en de korte tijd voor het nuttigen van de maaltijden als gevolg van het cafetaria-systeem. Er bestaat een redelijke kans, dat het Nationaal Rampenfonds zal bij springen in de schade die de jong ste stormen en overstromingen heb ben aangericht, zo wordt van wel ingelichte zijde vernomen. De statuten van het Rampen fonds maken nl. uitkeringen bij grote rampen mogelijk, waarbij uiteraard elk geval zorgvuldig moet worden overwogen. Vast omlijnd is het begrip „grote ramp" in de sta tuten niet, maar ingewijden zijn van mening, dat de jongste over stromingen daar zeker onder kun nen vallen. Ook over de financiële mogelijk heden om steun te verlenen is men niet pessimistisch gestemd, al noemde men de bedragen die hier en daar als bezit van het Rampen fonds genoemd zijn, zeer overdre ven. De Commissarissen der Koningin in de getroffen gebieden is. door het fonds gevraagd een overzicht te geven van de omvang van de particuliere schade en naar aan leiding van dit onderzoek mag men verwachten, dat op zeer korte ter mijn een beslissing over uitkering zal worden genomen. Het bericht dat de gemeente Ridderkerk al de finitief een uitkering toegezegd zou zijn (de burgemeester heeft het in een raadsvergadering verklaard) noemde men onjuist. Nederlandse straaljager verongelukt Een straaljager van het type F-84 Thunderjet van de Konink lijke Luchtmacht, gestationneerd op de vliegbasis Volkel, is Dins dagmiddag op een oefenvlucht bo ven Duits grondgebied, 3 kilometer ten Oosten van Breitenburg, veron gelukt. De bestuurder, de gehuwde sergeant-vlieger P. J. Oostdijk uit Nijmegen is daarbij om het leven gekomen. De jeugdmisdadigheid das tredcn'dic de Chrlslcn mili- to tairen met grote zorg vervullen. in ue v.o. Debeiemmeringen.aidushetme-Papoea's demonstreren Edgar Hoover, directeur van de morandum, zijn ontstaan door de Federale Recherche (F.B.I.), schrijft maatregelen welke de overheid m HOil811 dia in het geïllustereerde maandblad heeft getroffen of nalaat te nemen. „American Magazine", dat het aan tal misdaden van alle categoriën in 1954 in de V.S. met ongeveer 8 pro cent is toegenomen in vergelijking met 1953. Om de misdadigheid onder de jeugd te beteugelen beveelt Hoover terugkeer naar de godsdienst en versterking der gezinsbanden aan. In 1953 waren personen onder de achttien jaar verantwoordelijk voor ruim 53 procent van alle autodief stallen in ruim duizend steden, voor 49 procent der inbraken, ruim 40 procent van alle andere diefstal len, 18 procent der roofovervallen en ruim 16 procent der ontvoerin gen. De Zwitserse verdediging en Biak benevens door het niet voorzien in Vreugde over beslissing der V.N. behoeften die in het leger een le- Meer dan 1000 Papoea's uit Hol- ven naar de eisen van Gods wet jandia en omgeving hebben op 27 gemakkelijker maken. Deze maat- December voor de woning van de regelen en omstandigheden zijn: gouverneur in een demonstratie a. De oefeningen in internationaal uitdrukking gegeven aan hun verband, waarbij steeds een vreugde over de verwerping der Zondag in beslag wordt geno- Nieuw-Guinea resolutie in de Ver-' men. Bij de oefening „Battle enigde Naties. dit zelfs twee Royal" waren Zondagen. Het nog steeds voortdurende kwaad van het op Zondagavond van militairen, die naar hun garnizoen of legerplaats moeten terugkeren. Op 23 December werd te Biak een soortgelijke betoging gehouden. In beide gevallen werd uiting ge geven aan het vertrouwen dat Ne- „u„i aderland met Nieuw-Guinea tot een nLThu" soortgelijke verhouding zal komen als met de West. Op verzoek van afgevaardigden uit de demonstratie werden door Oefeningen op kerkelijke feest- de gouverneur onderstaande tele- dagen, met name op Hemel- grammen aan H.M. de Koningin vaartsdag. toegezonden. „Wij, volk van Nieuw-Guinea, T7 rv,;io voelen ons bij de viering van deze Een speciale studiecommissie landi vooral in Benedon-Saksen kaued enVgelukkiren SroeDenV£de heeft de basiskosten van Zwitser- en Noordelijk Rhijnland-Westfalen, lands politiek van gewapende neu- zijn t€„ gevolge van regens en Oran e df ver- traliteit vastgesteld op 560 millioen „atte sneeuw buiten de oevers ge- Wen leider van Nedêrfind Su- Zwitserse franken per jaar. Hier- treden. Maandagmorgen stoijd de ff „Ji" aan kan jaarlijks 100 millioen wor- stad Bruchhausen, die 3.000 inwo- ™mPuw ?-,,7noa» den toegevoegd voor aankoop van ners telt, bijna geheel onder water, guinea nieuwe wapens, aldus de commis- terwijl men de toestand in de val- sie. De commissie achtte handha- lei van de Leine ernstig noemde. De secretaris-generaal van de ving van periodieke oefening van De scheepvaart over de Weser en Verenigde Naties, Hammarskjoeld, militairen van achttien tot zestig de Neckar was gestremd. Ook de heeft bekend gemaakt, dat hij van jaar noodzakelijk, evenals een Rijn, de Ruhr en de Weser waren daag (Donderdag) naar Peking zal luchtmacht van minstens 400 ge- op vele plaatsen buiten de oevers vertrekken. Hij zal via Londen en vechtsvliegtuigen. getreden. Nieuw-Delhi reizen. De economische vooruit zichten voor 1955 Hoogconjunctuur verwacht Als resultaat van de in 1954 be reikte vooruitgang zijn de vooruit zichten voor de wereldeconomie in het komende jaar gunstig en som mige economische deskundigen be weren zelfs, dat de tekenen, die een góed jaar doen verwachten, in on geveer een halve eeuw niet zo gun stig zijn geweest, zo schrijft Rou ter's financiële redacteur Gampell. Het beste voorteken is vermoede lijk wel de omstandigheid, dat Amerika bezig is de economische teruggang van dit jaar te overwin nen. Deze teruggang was veel min der ingrijpend dan men had ge vreesd en zij heeft betrekkelijk weinig schade veroorzaakt. Enge land en het Europese vasteland hebben er geen hinder van onder vonden, hoewel ernstige gevolgen werden gevreesd. Aan het begin van het nieuwe jaar zal in de voornaamste Euro pese landen een hoogconjunctuur heersen. In de meeste landen gaan de autoriteiten er zelfs toe over het geld wat duurder te maken om speculatieve excessen te voorkomen Deze maatregelen beogen niet een einde te maken aan de hoogcon junctuur, maar vormen een erken ning van de gunstige conjunctuur en een waarschuwing om de ont wikkeling in de hand te houden. Zelfs in de Ver. Staten, waar nog steeds grote werkloosheid heerst, hebben de monetaire autoriteiten enige reden te vrezen, dat er specu latie zal ontstaan, die inflatoire ge volgen heeft. Zij bereiden zich er op voor, zo nodig speculatieve nei-^ gingen in de kiem te smoren. Tot" dusverre bestaat de verandering slechts uit een verlegging van het accent, maar dit wijst op een ver andering van de economische stem ming en verwachtingen. In de gebergten van Halma- heira bevinden zich nog Indone sische staatsburgers, die onkundig zijn van Indonesië's onafhankelijk heid, aldus een verklaring van het bestuur voor het gebied van de Noord-Molukken. De betrokken mensen behoren tot de bevolkings groepen van Madola, Line en Biri Biri en zijn beter bekend onder de naam „Tugutil", aldus de verkla ring.. Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: Iets minder zacht Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en hier en daar mist; overwegend droog weer; zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen; iets minder zacht. 31 Dec. Zon op 8.49, onder 16.38. Maan op 11.17, onder Eerste kwartier 1 Jan. te 21.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 Dec. 6.51 v.m. 19.19 n.m. BROUWERSHAVEN 31 Dec. 6.32 v.m. 18.47 n.m. Doodtij: 4 en 18 Januari. Springtij: 10 en 26 Januari. Minister Cals weer ziek Minister Cals zal niet, zoals ver wacht werd, bij de aanvang van het nieuwe jaar zijn werkzaamhe den kunnen hervatten. Na zijn terugkeer uit Zwitser land, waar hij voor herstel zijner gezondheid enige tijd verbleef, had hij reeds het contact met het minis terie weer opgenomen, toen hij tij dens de Kerstdagen tengevolge van een longontsteking werd gedwon gen wederom rust te nemen. Een machine voor het melken van koeien is Dinsdag door de Bond van Amerikaanse melkboeren per vliegtuig naar de Franse pre mier, Pierre Mendès-Franee, ver stuurd. Zij zal hem worden over gedragen door Eleanore Maloney, „Prinses van de Melkweg", die de premier tevens 48 liter melk van iedere Amerikaanse staat een liter ten geschenke zal geven. DE BIESBOS IN NOOD Dijkgaten nog niet gedicht Deskundigen van waterschappen en de Stichting van de Landbouw in N.-Brabant hebben de schade, die de jongste storm in de Biesbos en de polders van de Langstraat heeft aangericht, op een bedrag van vyf 4 zes millioen gulden ge raamd. Dis is het bedrag dat nodig zal zyn voor liet herstel van dc dyken, de waterloop en de wegen, maar er Is nog niet in verdiscon teerd de bedrijfsschade en de schade aan huizen, boerderijen enz. die de bewoners van het gebied hebben geleden. In de dijken van Biesbos en Langstraat heeft de storm ruim 50 stroomgaten geslagen, waarvan sommige meer dan 60 meter breed zijn en nog steeds doet daar het water zijn verwoestende werk en maakt de gaten groter. Iedere dag betekent hier toename van de scha de, die groter is dan in de beruchte Februaridagen van het vorig jaar, doch deze keer zijn er, doordat de bewoners tijdig gewaarschuwd zijn geworden, geen slachtoffers geval len. Wel zijn enige honderden met boten van de Rijkspolitie van de bedreigde plaatsen gehaald en het feit, dat vrijwel alle boerderijen na de ramp van Februari telefoni sche aansluiting hebben gekregen, heeft waarschijnlijk veel onheil voorkomen. Nu was ieder voorbe reid en kon tijdig maatregelen voor evacuatie nemen. De schade is belangrijk groter dan vorig jaar, omdat de kosten van herstel veel meer zullen be dragen dan toen. In de eerste plaats kan men thans nergens volstaan met provisorische maatregelen, om dat men misschien nog de winter stormen te wachten heeft, voorts zijn de werkdagen in deze maand korter dan in Februari en volgende maanden en tenslotte is er naar verhouding minder materiaal be schikbaar, omdat de meeste aan nemers aan het werk zijn in Zee land en moeilijk hun objecten daar in de steek kunnen laten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 1