4 Het Paleispersoneel vierde met Koninklijke Familie stemmingsvol Kerstfeest Kerstwijding afd. Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Schouwen-Duiveland beleefde de donkerste Kerstmis sinds een eeuw SNOEK LEVENS* lijnen Kinderen voerden een Kerstspel op In de garage van de marechaus seekazerne, naast de tuinen van het paleis te Soestdyk, vierde de Koninklijke familie Woensdagmid dag het Kerstfeest tezamen met het personeel uit SoestdUk, den Haag en van 't Loo. Het was, evenals andere jaren, een stemmingvol en blij gebeuren, waar de Koninklijke familie éèn was met haar personeel en zelf een belangrijk aandeel had in de her denking van het wondervolle ge beuren in de stal te Bethlehem. Prinses Irene was door een licht, plotseling opgekomen griepje niet aanwezig. Als gasten van het Ko ninklijk paar woonden o.m. Prinses Armgard en Prins Aschwin met. echtgenote de viering bij. De Prins opende de middag (de viering begon om drie uur) met een kort welkomstwoord waarna kin deren de Advents- en Kerstliturgie zeiden en een voor een de vier Ad- ventskaarsen en de drie Kerstkaar sen werden aangestoken. Op het podium stond in het mid den een grote kerstboom, rechts daarvan stond een kinderkoortje van het personeel en links het koor van de zangvereniging „Paleis Soestdijk" onder leiding van de heer Oudhof. Terwijl de kaarsen van de kerstboom aangestoken werden, trad de Koningin naar vo ren en las met zachte stem het Kerstevangelie. Inhoudsrijk en zin vol klonken de aloude woorden door de ruimte: „En het geschiedde in diezelfde dagen, dat er een bevel uitging van de keizer Augustus, dat de gehele wereld beschreven zoude worden". Het koor zong hierna de Kerstsuite en het Weihnachtsora- torium van Johan Seb. Bach. Kersttoespraak Prins Bernhard De kersttoespraak van de Prins, die hierop volgde, werd met grote aandacht beluisterd. In deze toe spraak gewaagde de Prins van het licht, maar ook van het duister dat Kerstmis beheerst. Immers - aldus de Prins - de machten der duister nis woedden reeds in het Evangelie en zij woeden nog steeds, maar. over en hoog boven deze machten .uit schijnt het licht. Ook nu! Prins Bernhard ging daarna die per in op de betekenis van het Kerstlicht in het leven van ons al len en van ieder mens persoonlijk. Hij vervolgde: „het heerlijke is nu, dat Kerstmis ons eraan herinnert, dat wat wij ook gedurende het af gelopen jaar hebben gedaan, wij telkens weer opnieuw kunnen'be ginnen. Bij God is plaats voor onze duisternis. God houdt in Jezus Christus altijd Zijn armen voor ons geopend. "Wij behoeven met onze zorgen, onze schulden, ons telkens weer falen, maar tot Hem te gaan, Kerstboodschap voor de vluchtelingen De heer Van Heuven Goedhart, hoge commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, heeft Woensdag een Kerstboodschap gericht tot de 80.000 vluchtelingen, die zich nog in de tweehonderd vluchtelingenkampen in Oostenrijk, Duitsland, Grieken land, Italië en Triest bevinden, waar de boodschap zal worden aangeplakt. Hierin herinnert de hoge com missaris aan de dingen, die het af gelopen jaar voor de vluchtelingen zijn gedaan en verklaart hij, dat de vluchtelingen, die zich nog in kam pen bevinden, misschien overeen komstig een door de Verenigde Na ties goedgekeurd plan, zich in de landen, waarin zijn nu wonen kun nen vestigen. Die het licht der wereld was en is, om verlossing en nieuwe kracht te ontvangen. Prins Bernhard besloot zijn ont roerende toespraak als volgt: „In dien wij ons in dienst stellen van God's liefde, zal Hij ons in staat stellen verder te gaan in ons vaak zo moeilijk leven. Hij zal ons be reid maken, ons geheel voor de an der open te stellen, ons in de ander te verliezen en den naaste te dienen in een geloof, dat in liefde werk zaam is". Het paleiskoor zong vervolgens - aan de piano begeleid door mr J. C. Baron Baud - „Wohl mir das Jesum habe" van Joh, Seb. Bach, waarna mevr. Repelaer van Driel (viool) en Baron Baud (piano) de Sonate no. 8 opus 5 van A. Corelli uitvoerden. Het Kerstspel Het kinderkerstspel van ds H. J. W. Modderman vormde een der hoogtepunten, van deze middag. Prinses Beatrtix leidde het in, met een warme, melodieuze stem en vertelde dat het gespeeld zou wor den door 35 jongens en meisjes en een kinderkoortje van 24. Zij ver telde van de kinderen, van de her ders en de wijzen, die door hun vaders van het kind in de stal had den gehoord, van de kinderen van deze tijd, van de volkeren van deze wereld die op een of andere wijze toch van Christus heben gehoord, kinderen van Indianen, van negers, Chinezen, Eskimo's, kinderen van vluchtelingen, tenslotte kinderen uit ons eigen land, want dit Kerst kind kwam voor alle eeuwen en voor alle landen. En toen begon het spel, waar voor wekenlang gerepeteerd was en wat door de kinderen zonder één hapering of foutje werd opge voerd, met kinderlijke ernst, met kinderlijke blijheid, met kinder lijke onbevangenheid. De kleine Prinses Marijke was het Hollandse Stientje, wat ook bij de kribbe stond, en verkondigde: „Kindeke Jezus, een Hollands kind, is met alle kinderen verbonden". Het gezamenlijk gezongen „Ere zij God" besloot de middag in de garage. Na afloop schonken de Ko ningin en de Prinsessen in de ma rechausseekazerne de traditionele chocolade en werd ieder perso neelslid met een verrassing ver blijd. Stand vluchtelingen* actie 2.521.000 gulden Het Comité Vluchtelingenhulp heeft tot Woensdagavond jl. weder om 21.000 gulden ontvangen. De stand kwam daarmee op 2.521.000 gulden. 80.000 K.L.M. passagiers meer dan in 1953 Het aantal in 1954 door de K.L. M. vervoerde passagiers bedroeg ruim 80.000 méér dan in het voor afgaande jaar, hetgeen een toene ming betekent van 14 pet. Hierbij is vermeldenswaard de grote be langstelling van het reizend pu bliek voor de toeristenklasse, die dit jaar op alle routes met uit zondering van die naar Zuid-Ame- rika is ingevoerd. Het aantal passagiers op de toeristendienst steeg met 53 pet., nl. van 283.000 in 1953 tot 434.000 in het afgelopen jaar. Op de Amsteram-New York lijn, de drukst bevlogen intercontinen tale lijn van de K.L.M., nam het aantal passagiers met ruim 11 pet. toe, nl. van 38.500 tot ongeveer 43 duizend. In het drukke seizoen werden vaak 20 diensten per week in beide richtingen uitgevoerd en in de topmaanden Juli en Augustus maakten per week ruim 1.000 pas sagiers van deze dienst gebruik. T.a.v. het totale vervoer op deze lijn nam het percentage toeristen met 3% pet. toe, nl. van 64 pet. in 1953 tot 67 y2 pet. in 1954. Het K.L. M.-aandeel in het luchtverkeer tus sen de Verenigde Staten en Europa bedraagt thans ruim 9 pet. Volgens de Duitse raketdes kundigen Walter Dornberger en Kraft Ehricke zal het in 1956 mo gelijk zijn met raketten in een uur en een kwartier van San Francisco naar New York te reizen, een af stand van bijna 4.000 km, aldus een artikel in het Amerikaanse tijd schrift „Look". Radio-Oost-Berlijn maakte Woensdagavond bekend, dat An thony Jackson, van Britse nationa liteit, Oost-Duitsland om politiek asyl had verzocht. Een Britse woordvoerder in West-Berlijn zei, dat de naam de Britse autoriteiten niet bekend was. Lezing over „Kerstfeest in de kunst" De Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, hield een Kerstwijdingsdienst op 21 De cember in de bovenzaal van het „Huis van Nassau". De presidente, mevr. L. Legemaate-Lemson heet te alle aanwezige dames hartelijk welkom en sprak er haar grote dankbaarheid over uit dat er zo'n grote opkomst was. Verschillende Kerstliederen werden gezongen. De hoofdschotel van deze avond was het onderwerp van Ds. C. J. van Royen uit Zierikzee „Kerstfeest in de kunst", met filmstroken. Op on derhoudende wijze wist de spreker aan de hand van een verscheiden heid van lichtbeelden de aanwezi gen een indruk te geven van de sfeer van het Kerstfeest. Daarna werd een gezamenlijke Kerst-kof fiemaaltijd gehouden, die alle ver wachtingen overtrof. Het jaarver slag van de secretaresse, mevr. J. v. d. Wekken-v. d. Wekken, werd op een buitengewoon aardige wijze in dichtvorm weergegeven. Het mu zikale gedeelte van deze avond werd verzorgd door mevr. B. A. Brouwer-de Bie. Na nog enkele mededelingen aan de leden, sloot de presidente deze zeer geslaagde bijeenkomst. Prinses Marijke als Stientje, het Hollandse meisje, in het Kerstspel. Het andere meisje heet Geertje. De overige spelertjes en speelstertjes zijn kinderen van het personeel in het paleis. Ingezonden mededeling waarschuwen legen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Ie er nu een manier om er van al te komen. S3 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vaat uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. Se Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's LeverpUletJee stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tUdelUk Carter's LeverplUetjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet In de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's LeverplUetjes, 11.20 per flacon. U De Japanse premier, Isjiro Hatojama, heeft Woensdag in de begrotingscommissie van de Tweede Kamer verklaard, dat Japan de re gering van Continentaal China niet de jure zal erkennen. „Wat ik van plan ben te doen is het eenvoudige feit te erkennen, dat China een communistisch regiem heeft, dat over het grondgebied en het volk heerst", aldus de premier. Overdenking Hoe verwacht U God met ons, Immanuël! Zo zal op velerlei plaatsen in deze weken en de komende dagen wel weer ge zongen worden. God met ons! Dat is mooi, dat willen we wel. God tégen ons is iets wat we niet gaar ne willen. Dat klinkt helemaal niet best, zelfs onheilspellend. Laat ons echter bedenken dat het „God met ons" het óbnormale is. 'k Zou ook kunnen zeggen, onze wereld is het abnormale. Hoewel er nog Kerst liederen klinken, hoewel er nog op Kerstlijsten getekend wordt. Er is veel dat uiterlijk nog wel aardig wat lijkt, maar wanneer men de mens wat beter leert kennen, dan wordt het misschien wel zo dat U, met een variant op het :„Ei, ziet hoe zij elkander beminnen", wel rustig kunnen zeggen: Ziet ,hoe men el kander haat. God met ons, Imma nuël, wordt dan steeds duidelijker een wonder. Een wonder Gods! Het is een wonder van genade dat God nog in onze leegheid ko men wil en dat wij, tegen alles in, toch nog zullen kunnen zingen: God met ons, Immanuël! Dat maakt het leven rijk en warm. Dat brengt ons op heilige grond. Want waar we weten dat God bij ons is, daar zijn we op hei lige grond gekomen. Daar past het zoals tot Jozua en al eerder eens tot Mozes gesproken werd: „Trek de schoenen van uw voeten, want de plaats waarop ge staat, is heilig". God komt tot de mensheid zoals Hij reeds gekomen is! God komt om Zijn belofte waar te maken. God komt niet alleen voor die Hem verwachten, ook voor die Hem niét verwachten. God komt niet in onze menselijke belangen-tegenstellin- gen, neen, Hij komt in Zijn genade tot allen! Daarom wordt er gezon gen: Hoe zal ik U ontvangen, hoe wilt Gij zijn ontmoet?" Maar wie dat durft zingen zal hebben te bedenken dat daarmee een vraag gesteld is, en dat nu geluisterd moet worden naar het antwoord dat God geeft. Wie alleen maar ad- ventsliederen zingt, wie niet luis tert naar wat God in Zijn Woord zegt en wie zich niet diep voor Hem verootmoedigt en schuld belijdt, daarvoor zal dat komen een ver schrikking worden. Maar zalig de mens, die met een gebroken hart en een verbrijzelde geest 's Heren Naam vreest. Die zal Hem ontdek ken in Zijn komen tot de wereld als de Redder, de zondenvernieler. Die zal kunnen neerknielen bij de kribbe en stamelen: „Mijn Heer en mijn God!" TIEN JAAR GELEDEN Duits Kerstoffensief bracht veel beroering teweeg Zo ging Schouwen-Duiveland 10 jaar geleden in de meest letter lijke zin de meest donkere Kerst mis uit zijn geschiedenis van de laatste 100 jaar tegemoet. Geheel Duiveland, Oostelijk van Zierikzee, verlaten van zijn daar behorende bevolking en bij de achtergebleve nen in Zierikzee en Westelijk en Noordelijk daarvan groot verdriet om mannen, vaders, zonen of broers die naar Duitsland waren wegge voerd of die het slachtoffer waren geworden van Teutoonse terreur of geallieerde bombardementen. Terwijl von Rundstedt zijn be faamd geworden Ardennenoffen sief inzette, wemelde het op Schou wen-Duiveland en Flakkee van Duitse soldaten, die in boten wer den aangevoerd en die naar men zegt gereed stonden om in te grij pen om een weg naar Antwerpen te forceren, als ook het doorstoten via het vasteland (Belgisch Lim burg en Brabant) zou zijn gelukt. Dit bemerkten ook de inwoners van St. Philipsland, want was tot dusver het woord bijna altijd aan het Engelse geschut geweest, dat Schouwen-Duiveland bestookte, sinds St. Philipsland op 4 Novem ber door een tankdivisie was be vrijd en dorp en Anna-Jacobapol- der inclusief tramhaven aldoor door Tommies waren bezet en di verse stukken geschut in stelling waren gebracht. Men heeft hier over in voorgaande stukken genoeg kunnen lezen. Op 5 December ech ter, dus toen de inwoners van Brui- nisse waren weggevoerd (avond van 3 December) werden de rollen om gekeerd. Mortiervuur van de Duit sers noodzaakte de Engelse bezet ting en de daaraan toegevoegde O.D.'ers haastig dekking te zoeken. De tramremise te Anna-Jacoba- polder ging in vlammen op en ook een paar Engelse tankwagens wer den het slachtoffer. Dit Duitse mortiervuur zou niet alleen als Sinterklaassurprise maar ook nadien de bewoners van het bevrijde eiland er nog dikwijls aan herinneren, dat bevrijding nog niet het einde van de oorlog voor hen betekende. Dit was ook op 6 No vember droeve werkelijkheid ge worden. Veel storingsvuur Nog in de eerste blijdschap over de komst der Tommies, trok het geallieerde oorlogsmateriaal na tuurlijk aller aandacht. Tanks en ander zwaar materiaal dat de Ca nadese tankdivisie had meege bracht, waren een prachtig mate riaal om van nabij te bekijken, iets wat dan oow ieder uur van de dag, dan door deze en dan weer door gene gebeurde, al of niet in gezel schap van vrienden of kennissen. Zo was in de voormiddag van genoemde dag ook een groepje van Schouwen-Duiveland bezig elkan der allerlei bijzonderheden aan te wijzen van bij het tramstation te St. Philipsland gestationneerd oor logsmateriaal, toen Duitse jagers uit de wolken doken en hun boord- wapens richtten op tanks en stuk- Ingezonden mededeling Speciale Kerstaanbieding Zuiver wollen Dameshandschoenen met en zonder motief In versch, kleuren f2.98 en f3,50 per paar CöcA beter en ooordellger by s. W. J. s. APPELMARKT TELEFOON 424 ken geschut, daarbij ook de ver zamelde burgers treffend. Getroffen werden onder meer de heer M. Dorst uit Bruinisse, leden van de familie Vijverberg uit Ouwerkerk en de heer Cornelisse uit Oosterland, oud opziener bij de Visserijpolitie. De gewonden wer den in auto's weggevoerd, zij kwa men uiteindelijk in Belgische hos pitalen terecht, maar de heer Cor nelisse was zo zwaar gewond, dat hij op weg daarheen overleed. De anderen kwamen gelukkig genezen terug. In de Westhoek laat de Duitser de bewoners evenmin met rust. In de dagen en nachten voor en na Kerstmis, die door de aanhouden de mist extra donker zijn, moeten de boeren geregeld met paard en wagen aanwezig zijn, om via de dij ken allerlei materiaal over het eiland te vervoeren. Meest in de nacht en onze dagboekschrijver moet geheel alleen de beesten ver zorgen, daar de boer en zijn zoon 's nachts door de Duitsers gevor derd worden en overdag moeten slapen. Als rasechte mosselkweker voelt hij zich in een beestenstal niet bijster op zijn plaats, koeien- koppen en paardenhoofden zo dicht langs hem heen, dat is hij niet ge woon. Op Vrijdag 29 December gaat de omroeper weer eens rond over Haamstede.Ieder die een lederen jas bezit, moet die voor 10 uur in leveren bij de Ortskommandant. En velen gaan met een jas aan naar de Duitsers en komen „uitgekleed" terug. En iedere avond komt er een be vel, dat paarden, wagens en voer lieden gereed moeten staan, nu eens bij maanlicht, dan weer bij aarde donker. Stad en Provincie KERKWERVE Gevonden voorwerpen Gevonden: een jongensmotorjas. Terug te bekomen ten gemeente huize alhier. ZONNEMAIRE Stijlvolle Kerstmiddag ouden van dagen De Hervormde Vrouwenvereni ging „Als zusters één" en de Gere- form. Vrouwenvereniging „Monica" hebben Woensdag 22 Dec. een Kerstmiddag gehouden voor de ouden van dagen in de gymnastiek zaal van de Openbare school. Nadat mevr. Nagelkerke de aan wezigen had welkom geheten, zong men „Hoe zal ik U ontvangen?" Vervolgens werd door haar het Kerstevangelie gelezen en gebeden, waarna zij 't Kerstverhaal uit Lu cas navertelde. In de pauze donk men gezellig een kopje chocolademelk en genoot men van een versnapering. Mevr. van Wijck vertelde daarna een Kerstverhaal, dat aandachtig werd aangehoord. Nog verschillen de Kerstliederen werden door de leden der vrouwenverenigingen ge zongen. De middag werd door mej. de Visser gesloten met dankgebed. Namens de genodigden sprak de heer J. Kooreman een woord van dank voor de mooie en waardevolle middag, die door ongeveer 35 ouden van dagen werd bijgewoond. 't Was de eerste maal dat een dergelijke bijeenkomst werd gehou den in deze zeer geslaagde vorm van interkerkelijke samenwerking. Bij Kon. Besl. is de heer Jac. de Rijke te Zonnemaire voor het tijdvak van 1 Januari 1955 tot 1 Januari 1957 herbenoemd als bij zitter van de Commissie Binnen- vaart-rampenwet. FEUILLETON 22 door HENK VAN HEESWIJK Ik? Met goedgespeelde verbazing zag hij haar aan. Hoe bedoel je? Ik hen niets van plan. Alleen wil ik je vanavond een prettige avond be zorgen, anders niet. En dan mogen we toch wel over het huwelijk pra ten? Tenslotte is het huwelijk toch ieders bestemming. Vroeg of laat ontkomt vrijwel niemand er aan. Ben je ook van plan eens te trou wen? vroeg ze belangstellend. Ja, natuurlijk, waarom niet? Ik heb genoeg gekregen van het rei zen en trekken voor de krant. Bo vendien ben ik reserve-officier en moest ik enkele dagen voor herha lingsoefeningen onder dienst. Dat is alweer voorbij. Maar nu ben ik van plan om serieus naar een pas sende levensgezellin om té zien en dan in het huwelijksbootje te stap pen. Vergeet niet, dat ik al bijna 30 ben. Anders ben ik oud, voor ik het weet. Ze keek hem eens aan. De spo ren van een min of meer ongere geld leven lagen over zijn gezicht. Toch was hij niet het type van een boemelaar, al lag er onmiskenbaar «en vermoeide trek over zijn ge laat. Je hebt natuurlijk veel avontu ren met vrouwen beleefd, zei ze peinzend. Waarom zou ik het ontkennen? antwoordde hij lachend. Vertel er eens één, drong ze aan. Hij lachte: Ik vrees dat derge lijke verhalen niet erg bestemd zijn voor de oren van een jong meisje, vind je wel? Bovendien geloof ik niet, dat Gerard het goed zou vin den, wanneer ik mijn amouretjes tegenover jou zou gaan uitstallen. O, Gerard, die vindt alles goed, Toe vertel eens. Nee, beste meid, antwoordde hij resoluut, terwijl hij opstond. Dat doen we vanavond niet. Bovendien wordt het nu bedtijd voor kleine meisjes en ik wil niet de toorn van Gerard op mijn hals halen. Ik moet je nog thuis afleveren en dat moet een beetje bijtijds gebeuren. Nu gaan we naar de Overtoom. Hij rekende met de kellner af, riep een taxi aan en weldra reden ze via de Utrechtsestraat en de Weteringschans naar de Overtoom. Bij de trapdeur namen ze af scheid. Ik dank je voor de gezellige avond Wim, zei ze, haar hand in de zijne. Och, antwoordde hij luchtig, het genoegen was geheel aan mijn kant Doe vooral de groeten aan Gerard, als je hem ziet. Hoffelijk kuste hij haar hand en met een vrolijke armzwaai vertrok hij. Even bleef het meisje hem nakijken, zag, hoe hij weer in de taxi stapte en ver dween. Toen sloot ze zuchtend de deur en liep de trap op. De avond had haar niet bevredigd. Op haar kamer kleedde ze zich langzaam uit en ging toen nog even bij het raam zitten. In stilte trok ze een vergelijking tussen Gerard en Wim. Gerard, de rustige, zelfver zekerde fabrikant en Wim, de le venslustige man van de wereld. Ze keek om zich heen in de ka mer. Kon ze zich het leven voor stellen met Gerard, als rustige, be zadigde huisvader? Daar, in die gindse hoek, zou hij dan zitten zijn krant te lezen en een pijpje te ro ken. Precies, zoals Wim het had voorgesteld. Avond aan avond zou hij daar zitten, onder één van zijn zelfgemaakte schemerlampjes. Geen storm zou hun leventje in de war sturen. Nog een kopje thee, man? Alsjeblieft, vrouw. Wil je 'n koek je? Ja, leg er maar één op mijn schoteltje Ze sprong op en rekte zich de ar men uit boven het hoofd. Neen, dat leven zou ondraaglijk zijn. Dat zou ze immers nooit kunnen uithou den, dat kleinburgerlijke huwelijks leven! Daarvoor was ze niet ge schapen! Zuchtend draaide ze het licht in de ruime voorkamer uit. In haar slaapkamer trok ze haar kimono uit. Langzaam stapte ze in bed. Voor het eerst, sinds ze hem ont moet had, dacht ze met wrevel en afkeer aan Gerard. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1954 | | pagina 6